Zorgen over uitbreiding van Tholen in westelijke richting Drempels mislukking, behalve voor snelheid Pk Sint brengt euro's naar de smalstad Eén ambulance te weinig voor huisartsenpost AL 57 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Hond blaft in euro's Donderdag 22 november 2001 58e jaargang no. 1 Plattelandsvrouwen willen jodiumpillen Bakx voorlichter in Steenbergen Bewoner Luchtenbursgeweg wil steekproef over nieuw gemeentehuis Sportvelden Postzegelplan Draagvlak Thoolse afdeling NPV schrijft brieven: De Thoolse afdeling van de Nederlandse patiënten ver eniging (NPV) vindt een ambulance voor het werkge bied van de huisartsenpost in Bergen op Zoom te weinig. Ook zijn de inwoners van Tholen te laat op de hoogte ge steld van het instellen van de huisartsenpost. Dat schrijft het bestuur van de vereniging aan het college van burge meester en wethouders. En aan de huisartsen die betrok ken zijn bij de post. Teveel hinder omwonenden vrachtwagens De twee dynamische drempels in de Paasdijkweg te Poortvliet verdwijnen. Omwonenden ondervinden on aanvaardbare geluiden en trillingen van vrachtverkeer. Voor de verkeersveiligheid waren de drempels prima, want het aantal hardrijders is gedaald van 65 naar 7%. B. en w. beraden zich op andere verkeersmaatregelen. De wegversmallingen bij de drempels worden gehandhaafd. Leverancier Vialis vindt dat de proef ten onrechte wordt afgebroken. Bewoner L.C. Hage is opgetogen. Hij pleit voor een flitspaal op de Paasdijkweg om de snelheid bin nen de perken te houden. Persoonlijk Deze week 2>2. (a\ /<^BEW. E)T>J Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 2G Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De leden van de raadscommissie gemeentelijke ontwikkeling deden maandagavond extra hun best, want op de publieke tribune zaten 31 le den van de bond van plattelands vrouwen uit Sint-Maartensdijk. Zij hadden eerder een lezing gekregen van VVD-raadslid mevr. E. Frigge- Hogesteeger en nu konden ze de praktijk meemaken. Gemeentebode Piet Hage had het er heel druk mee en nadat iedereen van koffie of thee was voorzien, opende commissie voorzitter P.K.M. Stouten tien mi nuten later de vergadering. De plat telandsvrouwen mochten via mevr. Frigge zelfs nog een aantal vragen stellen. Zo werd er gepleit voor het verstrekken van jodiumpillen zoals in de gemeente Reimerswaal ge beurt gezien de nabij gelegen kern centrale in het Belgische Doel. En als de nood aan de man komt - met de terroristische aanslagen in Ame rika zijn ook kerncentrales niet meer veilig - willen de dames op al les voorbereid zijn. Een tweede vraag ging over het niet verspreiden van de folder van de huisartsenpost buiten de bebouwde kommen. Beide onderwerpen gin gen over volksgezondheid en daar mee was men in de commissie g.o. aan het verkeerde adres, maar de vragen worden doorgespeeld aan wethouder Velthuis. De vraag over overlast van leerlingen van het Scheldecollege in de Beatrixstraat in Sint-Maartensdijk kon wethouder Van Kempen wel beantwoorden. „De jeugd moet ook tussen de mid dag binnen de hekken blijven", vond de wethouder van onderwijs. Presidente mevr. Sturris-van Ast van de plattelandsvrouwen conclu deerde, dat het best moeilijk is om een gemeente te besturen. „Je hebt zoveel verschillende gezindten en inzichten, maar een vrouw in de po litiek, brengt er toch een apart tintje aan. Els, je hebt je mannetje ge staan", zei de presidente, maar mevr. Frigge is niet herkiesbaar, dus krijgen mevr. Sturris en de 30 ande re leden van de plattelandsvrouwen volop kansen in de nieuwe gemeen teraad van Tholen. De gemeente gaat begin volgend jaar controleren wie er geen hon denbelasting heeft betaald. Dat deelde sectorhoofd middelen F.W. Keur maandag mee in de commis sie middelen op een vraag van J.C. Koopman (SGP). Die herinnerde het college eraan dat die' controle al in oktober zou plaatsvinden, maar dat dit nog steeds niet was uitgevoerd. Volgens wethouder R. Ravensteijn zijn er al offertes gevraagd bij externe bu reaus die de controle gaan uitvoe ren. Keur meldde dat in de eerste vergadering van de commissie in ja nuari dit punt aan de orde komt. „Dan blaffen ze in euro's zeker," zei P. van Belzen (ChristenUnie). F.A.P.M. Bakx uit Tholen is maan dag begonnen als voorlichtings ambtenaar bij de gemeente Steen bergen. „Ik heb deze kans met fyeide handen aangegrepen, maar ik ben er met de gemeente Tholen nog niet uit", laat de voorlichter weten. Hij ziet de benoeming als een vorm van eerherstel. Perry Bakx (55) trad 30 augustus na een conflict met b. en w. met onmiddel lijke ingang uit' zijn functie terug. Formeel is hij nog in dienst van de gemeente Tholen, die nu een deta cheringscontract heeft gesloten met de gemeente Steenbergen. „Twee maanden thuis zitten, dat is een ramp. Het is dus heel prettig als je redelijk vlakbij huis in je ei gen vak verder kunt. Dat geeft een kick. Of je nu 12 km links of rechts rijdt, dat maakt weinig uit. Ik heb deze baan dan ook graag aange pakt. Mijn hart ligt nog wel in Tho len, maar het conflict is van dien aard dat - ook wanneer ik in de lo pende procedure in het gelijk zou worden gesteld - er van een on werkbare situatie sprake is. Het heeft dus geen enkele zin om daar terug te keren en mijn nieuwe baan vergemakkelijkt mijn vertrek bij de gemeente Tholen." In Steenbergen valt Bakx overigens niet in een ge spreid bed, want strijd over een schoollokaal in Nieuw-Vossemeer leidde tot een grote crisis, die uit eindelijk 1 wethouder de kop kost te. De voorlichting staat er nog in de kinderschoenen. Sinds het ver trek van W. Verschuuren, die ook nog bij de gemeente Tholen heeft gewerkt, bestond er al lang een vacature. „Ik moet de voorlich tingstaak van onderaf aan gaan op bouwen", zegt Bakx. Qua inwo nertal is Steenbergen te vergelijken met Tholen, maar er werken daar minder ambtenaren. En het ver schil is ook, dat Steenbergen een duidelijke centrumfunctie vervult. Ambtenaar W.A. Blaas overlegt met bewoners van de Luchtenburgseweg over het plan voor het nieuwe gemeentehuis. Het nieuwe gemeentehuis aan de Luchtenburgseweg/Postweg in Tholen moet er snel komen. Het gebied ten westen van Tholen zal in de toe komst bestemd worden voor woningbouw, maar wanneer is nog niet duidelijk. Bewoners maken zich daar zorgen over. Eerst moet het nieu we gemeentehuis verrijzen, met een vloeroppervlakte van 6000 vier kante meter. Daar is één hectare grond voor nodig. Er komen geen win kels of bedrijven bij het r.'euwe onderkomen voor de ambtenaren. En de tien bewoners van de Luchtenburgseweg/Postweg worden betrokken bij de verdere uitwerking van het plan. Dat is in grote lijnen de uitkomst van het overleg, maandagochtend in de burgerzaal van het gemeentehuis, tus sen het gemeentebestuur en de tien bewoners van de Luchtenburgseweg/ Postweg. Nu afgezien wordt van nieuwbouw aan de Nieuwe Postweg lijkt de weg vrij voor het snel afhan delen van de voorbereiding voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis. In januari wil het college het pro gramma van eisen klaar hebben, maar bij een aantal bewoners van de Luch tenburgseweg valt het plan niet in goede aarde. Zo vond G.J. Smit dat het college overhaast heeft besloten het gemeen tehuis aan de Luchtenburgseweg te gaan bouwen en vindt P. Moerland dat het nieuwe gemeentehuis beter in Welgelegen kan komen. P. de Heer uit Rucphen, de toekomstige bewoner van villa Stadszicht, kondigde aan te zullen protesteren als het gemeente huis recht tegenover zijn woning komt te staan. Smit wees erop dat het gebied nu een landbouwbestemming heeft en dat gedeputeerde staten van Zeeland dat in juni 2000 voor de eerstkomende tien jaren hebben vastgelegd. „Nu zijn we nog maar een jaar verder en u wilt het al wijzigen." Volgens burge meester W. Nuis is dit echter een nor male procedure en kan iedereen daar tegen bezwaar aantekenen. Hij legde nogmaals uit dat het besluit om aan de Luchtenburgseweg te gaan bou wen nog door de gemeenteraad geno men moet worden. Maar dat de stuur groep de eerste voorkeur (op grond van een onderzoek van Grontmij) aan de Nieuwe Postweg heeft afgeraden. Smit ergerde zich aan de uitleg. „Gaat het nu wel door of niet? En waar is dat rapport van de Grontmij? Wat zit ten we hier nou te doen?" Nuis zegde de bewoner het rapport toe, maar her innerde Smit eraan dat het gemeente bestuur de bewoners ook niet uit had hoeven nodigen. W.H. van Gorsel was vooral nieuws gierig naar de uiteindelijke bouwplek, de ontsluiting van het gebied en de in vulling met woningbouw in de toe komst. „De Luchtenburgseweg is niet geschikt voor bestemmingsverkeer. De weg heeft een landschappelijk ka rakter. Dat moeten we zien te behou den. De weg is vrij smal met natte bermen en enkel geschikt voor fiet sers en voetgangers." Hij pleitte voor een andere toegangsweg naar het toe komstige gemeentekantoor. Volgens Nuis is niet precies te zeggen hoe snel er grond aan de westkant van Tholen nodig zal zijn voor woningbouw. Voorlopig staat alleen Stadszicht op stapel. Dat plan is voor vijf jaar be doeld. Daarna zal er volgens gemeen tesecretaris S. Nieuwkoop opnieuw een 'ruimtelijke structuurschets' voor Tholen nodig zijn. „Dan moeten we kijken naar de uitbreiding van de scholen en de plaats van de sportvel den in het geheel." J.C.L. Clijsters was verrast door het plan om heel het gebied van ongeveer 25 ha tot aan de Eeweg en het Stenen Kruis (ten westen van de Luchten burgseweg) te bestemmen voor stads uitbreiding. Hij was ook bang dat er naast het gemeentehuis toch kantoren en bedrijven langs de Postweg wor den toegelaten. Maar Nuis ontkende dat. „Voor een gemeentehuis met kantoren en winkels is dit een onge lukkige locatie. Kantoren horen meer bij de entree van Tholen. Voor bedrij ven is er straks Welgelegen II." De agrarische bestemming blijft voorlopig voor heel het gebied intact, zei Nieuwkoop, behalve voor het deel waar het gemeentehuis moet komen. „Dit is eigenlijk maar een postzegel plan. Er is maar 1 ha nodig voor het gemeentehuis." Moerland wilde we ten hoe groot het gebouw precies wordt. Nieuwkoop zei dat de vloerop pervlakte 6000 vierkante meter zal bedragen, maar dat nog niet bekend is in hoeveel bouwlagen er zal worden gemetseld. Moerland betreurde het dat het 'prachtig groene gebied' door het kantoor ontsierd zou worden. Nieuwkoop wees erop dat de omge ving ook invloed zal hebben op het uiterlijk van het gebouw (onder meer de hoogte van de nieuwe kerk en de appartementen in Stadszicht en het uiterlijk van het Jugendstil woonhuis Stadszicht uit 1909). Moerland be pleitte het industrieterrein Welgelegen als geschikte plek voor het gemeente huis. Dat is volgens hem beter te be reiken vanaf de provinciale weg en het sluit beter aan bij de bedrijven. De Heer had bij de notaris begrepen dat er de eerste tien jaar niets zou ge beuren tegenover zijn juist aange kochte villa „Ik ga wel protesteren als het recht tegenover mijn neus komt te staan. Ik mag niks aan de woning doen, hebben ze me gezegd. U bouwt er zomaar een gemeentehuis." Smit vroeg zich af of er wel voldoen de draagvlak is voor het gemeente huis. Hij vond dat het college eerst maar eens een steekproef moet hou den onder 5000 tot 6000 Tholenaren. Volgens Smit is er veel weerstand. Maar volgens Nuis valt dat wel mee en is het besluit democratisch geno men door de gemeenteraad. Van Gor sel lichtte toe dat er onder Tholenaren die geen belang hebben bij beide lo caties, meer draagvlak is voor de Luchtenburgseweg dan voor de Nieu we Postweg. De NPV zegt in beginsel niet afwij zend te staan tegenover de huisart senpost maar wijst erop dat het vooral voor ouderen en minder mo biele inwoners tot emotionele reac ties leidt nu zij 's avonds en in de weekeinden geen huisarts 'binnen bereik' hebben. Dat komt volgens het NPV ook doordat de patiënten zeer laat zijn geïnformeerd over de start van de post. Volgens de NPV, die op Tholen bijna 1100 leden telt, had dit zorgvuldiger moeten gebeu ren en langer vantevoren. De voor lichtingsfolder werd pas een week na de oprichting bezorgd. Daarnaast wijst de NPV op de be schikbaarheid van de huisarts bij le vensbedreigende situaties. 'Gezien het grote werkgebied achten wij één ambulance nogal gering en kan in geval van ernstige situaties de aan- rijtijd van de arts te groot zijn'. Vooral het laatste punt weegt zwaar bij de NPV. 'Wij hopen niet dat eerst slachtoffers moeten vallen voordat op dit punt actie wordt on dernomen'. De NPV heeft 'diverse verontruste mensen' gesproken. De vereniging is inmiddels al uitgenodigd voor een gesprek met de huisartsen van de post in Bergen op Zoom. Zie ook pagina 5. Het telefoontje van wethouder Heijboer was dinsdagmiddag voor Hage een hele goede boodschap. „Vorige week hebben we al een ge sprek gehad op het gemeentehuis en toen kregen we te horen in wel ke richting het ging, maar b. en w. moesten dinsdagmorgen de defini tieve beslissing nemen." Vialis-directeur Hans Dirkze vindt dat de politici voor de inwoners zijn gezwicht. „Het ligt niet aan de drempel, dat is duidelijk uit het rap port van een onafhankelijk bureau gebleken. De gemeente Tholen stopt ten onrechte met de drempels, maar ik laat het kopje niet hangen." Volgens Dirkze wordt er na 11 sep tember veel over gehoorzaamheid en opvoeding gesproken, maar de gemeente Tholen laat zich daar weinig aan gelegen liggen. „Ik ben teleurgesteld in de manier waarop de zaak hier aangepakt is. Het te rugdringen van de snelheid is prima geweest en in de Groningse ge meente Eemsmond is men uiterst positief over deze dynamische drempels. De mensen daar kijken er duidelijk anders tegenaan dan in Poortvliet", aldus Dirkze, die de drempels in de Paasdijkweg voor de winter wil weghalen. Bewoner Hage trekt de geluidsme tingen in twijfel omdat iemand met een gele jas bij de drempel heeft gestaan, waardoor weggebruikers automatisch hun snelheid minder den. „Ze zouden onzichtbaar me ten, op 7 en 12 meter van de drem pels. Dat is niet gebeurd. Er waren pieken bij van boven de 70 decibel, terwijl dat 45 moest zijn." Hage is het niet eens met handhaving van de versmallingen. „Bij het optrek ken van vrachtwagens blijf je dan trillingen houden. Vorige week kwam bij de buurvrouw nog een lamp omlaag; 3 van de 4 kelken waren kapot. Als de situatie zo blijft, heb ik er een zwaar hoofd in. Ons idee is om de Paasdijkweg in de oude situatie terug te brengen, dus zonder versmallingen en dan een flitspaal te zetten om de 50 km te handhaven", aldus bewoner Ha ge- Dinsdag hakten b. en w. de knoop door op basis van een geluidonder- zoek van M+P raadgevende ingeni eurs. Dit onafhankelijke en gespe cialiseerde bureau toonde aan, dat de gemiddelde waarden weliswaar binnen de wettelijke normen vallen, maar dat de drempels bij vrachtver keer toch onacceptabele piekgelui- den en trillingen veroorzaken. ZIE VERDER PAGINA 3 Ondanks de ellende zijn de mensen in Colombia vrolijk, zegt Lisette Verwijs-Vogel Ad Verwijs stopt zendingswerk in verband met veiligheid gezin Maritiem officier Imka Verkamman heeft haar koers uitgezet «*0 EN VERDER... Beeldje 'Betrokkenheid' jaarlijks voor Thoolse vrijwilliger Raadsleden wikken en wegen over uitleenpost en boekenbus WHS 2 pakt periodetitel ALS MEN VAN ANDEREN ALLES MOEST VERDRAGEN WAT MEN ZICHZELF TOESTAAT, WAS HET LEVEN ONVERDRAGELUK Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Sinterklaas met zijn pieten kwamen zaterdagmiddag ook in Sint-Maartens dijk aan. Voor de koets fietste een piet met een grote doos op zijn bagagedra ger en er liep ook een piet met zo'n doos achter een kruiwagen. Op de dozen stond Sintbank te lezen en vele kinderen vroegen zich af wat dit allemaal te betekenen had. Bovendien liepen er ook nog eens twee agenten mee om de boel extra te bewaken. Na een rondgang door het dorp achter muziekvereniging Euterpe aan, hield Sinter klaas halt op de Markt. Daar werd hij welkom geheten door wethouder W.C. van Kempen die steeds door de sint als burgemeester werd aangesproken. De sint was weer blij dat hij in het dorp was aangekomen. Na aankomst in Maastricht was hij in sneltreinvaart naar de smalstad gekomen, zei hij. Maar over de entree van het dorp was de sint niet te spreken. Via de Molendijk mag het verkeer niet naar het centrum en via de Sportlaan met al die lelijke gebouwen was het ook niet bepaald feestelijk. Sinterklaas had weer erg veel brieven én e-mailtjes gekregen van de kinderen met hun wensen. Volgens de sint moet het gemeentebestuur ook maar eens goed naar de klein tjes luisteren. Want die zijn over 25 jaar volwassen. Van Kempen begreep de bood schap en vertelde dat het gemeentebestuur altijd vooruit moet kijken en dat de ge meente laatst debatten heeft gevoerd met hele moderne apparatuur. De sint wilde van de kinderen weten wie de mooiste baard had van hun beiden. Dat werd natuurlijk sinterklaas ook al konden lang niet alle kinderen en volwassenen ver staan wat er gezegd werd. Omdat in Tholen een nieuw gemeentehuis wordt gebouwd en ook Sint-Maartensdijk weer wat extra geld nodig heeft om de boel op te knappen en trapveldjes en skateba- ncn aan te leggen, had de sint euro's meegebracht. Toen de pieten de dozen uitpakten bleek er echter niets in te zitten dan snippers papier. De pieten waren het geld vergeten op de boot. Gelukkig kwam dê politie het geld in kleine zakjes nabrengen in een echte politieauto met loeiende sirene. De kinderen zongen daarop 'Zie ginds komt de stoomboot, ik zie de euro al staan'. Daarna vertrok het gezelschap naar Haestinge waar de grotere kinderen een optreden bijwoonden en de kleintjes bij de sint mochten komen. Sint en Piet op de Markt in Sint-Maartensdijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1