Centrum van eilanden reserveren voor de rust, randen voor activiteit Verburgh CU wil via gemeenteraad naar zeven zetels in Tweede Kamer Gemeenten houden vinger in de pap bij verkoop Olaz aan Delta Donderdag 15 november 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 We moeten in Tholen niet allemaal blijven werken aan de eigen woonkern, maar afspraken durven maken voor de hele gemeenschap. „Uw kinderen kunnen zich im mers niet eens meer voorstellen dat er ooit afzonderlijke gemeenten waren", zei ir. F.B. van den Meiracker don derdag op de laatste debatavond over een toekomstvisie voor Tholen. Van de ruim honderd aanwezigen in De Wimpel in Sint-Philipsland gaf driekwart aan, dat kern- denken los te willen laten. Architect J. de Koning leek het logisch om de rust en ruimte midden op de eilanden te handhaven en ontwikkelingen aan de randen te laten plaatsvinden. G. Westerweel van de natuurvereniging signaleerde daar een probleem. De meeste natuurwaar den in het gebied bevinden zich namelijk juist aan de randen, op de scheiding van land en water. Kerndenken in Tholen moet plaatsmaken voor denken als één gemeenschap N atuurcompensatie Theatertje Reisgids Poortvliet één rotonde Internetcafé in dorpshuis Dubbel en dwars Meer lef Meest mannen Bordeelverbod Nieuwkomers zijn hier zeer welkom Als de activiteiten van het openbaar lichaam afval- stoffenverwijdering Zeeland en Olaz holding aan Delta Nutsbedrijven worden verkocht, houden de gemeenten een flinke vinger in de pap. Zij krijgen een 'golden sha re', hebben het eerste recht van koop bij vervreemding van aandelen, houden de verantwoordelijkheid voor ge meentelijke beleidszaken en dienen de standaardtarieven goed te keuren. Personeel blijft ambtenaar b.v. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computers, netwerken, systemen op maat. - Hi-end audio, speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Lijsttrekker Kars Veling op bijeenkomst ChristenUnie in de Wingerd De publieke ruimte op Tholen is mooi. Burgers moeten zoveel mogelijk betrokken worden bij het huisvestingsbe leid van de gemeente. Initiatieven op het platteland dienen steun te krijgen. Het randstedelijk denken is daarbij uit den boze. Gezinnen vormen als dragers van de gemeen schap een spilfunctie. De overheid moet de burgers ten dienste staan. Dat zei landelijk lijsttrekker Kars Veling van de ChristenUnie woensdag tijdens zijn kenningsmakings- ronde met het electoraat in de Wingerd in Tholen. De CU gaat de verkiezingscampagne in met het motto: durf te kiezen voor normen. De tien geboden vormen de leidraad. Aandachtig wordt er in De Wimpel geluisterd naar wat de panelleden voorin de zaal te vertellen hebben over de toekomst van Tholen. riep om de plaatselijke bedrijven te versterken. Mevr. Van der Wal vroeg om representatieve bedrijven terreinen. Liefst 66% vond dat de bestaande terreinen afbreuk doen aan het aanzien van de gemeente. Van den Meiracker, ook architect en ooit lid van de Thoolse welstands commissie, noemde in zijn betoog een aantal unieke kanten van Tho len waarmee in een toekomstvisie rekening gehouden zou moeten worden. De ligging in de delta, het leven met het water op de twee voormalige eilanden, noemde hij. Rust en ruimte zijn voor mensen re denen om in Tholen te komen wo nen. Bij rust hoort, zei de spreker, minder groei, beperkte bedrijvig heid en stilte. Anderzijds schetste hij een ontwikkeling van een visse rij-economie naar een recreatie-eco nomie. Er zullen keuzes gemaakt moeten worden, zei Van den Meir acker: blijft Tholen zich als eiland isoleren, hoeveel 'import' willen we hier, moet de auto overal kunnen komen? Als ooit de snelweg A4 wordt doorgetrokken (richting Rot terdam) zal er een druk vanuit de Randstad op het gebied komen en dat geeft meer mogelijkheden om huizen te bouwen. En is Tholen nu eigenlijk één ge meente, zijn het er twee of zelfs zes? In de ogen van Van den Meir acker moet het kerndenken over boord gezet worden en plaats ma ken voor het denken als één Thoolse gemeenschap. Met behulp van de uitgedeelde stemkastjes liet 76,5% Een klein theatertje met 300 zitplaatsen staat op het ver langlijstje van voorzitter Eef de Jonge van Uit op Tholen. „Het moet multifunctioneel zijn, zodat ook leerlingen uit het middelbaar onderwijs er mooie voorstellingen kunnen zien. En voorzien zijn van alle noodzakelijke techniche appa ratuur." Er is behoefte aan, want nu moeten artiesten soms getroost worden omdat bij een optreden in een van de dorps huizen zowel aan het begin als vlak na de pauze soms ge plaagd worden door het het ge luid van serviesgoed en glas werk dat opgeruimd wordt. Mevrouw De Jonge zei in Sint-Philipsland dat op beide eerdere avonden nauwelijks over cultuur is gesproken. „Terwijl dat in een levendig en leefbaar Tholen heel goed kan plaatsvinden." van de 107 aanwezigen weten, het daarmee eens te zijn. Gemeente raadslid J. van den Donker (D66) zag dat percentage graag uitge splitst naar woonkern, en was ver rast toen bleek dat de aanwezigen uit Stavenisse, Scherpenisse en Sint-Maartensdijk allemaal vóór waren, maar die uit bijvoorbeeld Tholen-stad niet. Uit de zaal werd opgemerkt dat het eigene van de woonkernen behouden dient te blij ven. En ook dat rust en ruimte niet ten koste mogen gaan van de werk gelegenheid die de afgelopen jaren in Tholen is gecreëerd. De Koning keek op een wat andere manier naar Tholen en gaf als aan beveling een reisgids te maken als leidraad voor de discussie. „Maak geen nieuw bestemmingsplan of structuurplan, maar bedenk een rou te waarin alle elementen voorkomen die samen Tholen vormen." Dat Tholen en Sint-Philipsland eilanden zijn, merk je pas als je aan de rand ervan staat, zei De Koning. Die rand, waar ook alle dorpen liggen, zou doorbroken moeten worden. „Versterk die randen en concentreer- daar de activiteiten. En hou het mid den van de eilanden leeg en stil", betoogde de architect Zijn aanbeve ling om Tholen ontoegankelijk te houden lichtte hij nog nader toe. „Stel je voor dat er één plek in ons land is waar je niet kunt komen. Dat zou pas een trekpleister zijn." Veel gelach. Een tweede visie noemde De Koning 'Tholen als Jeruzalem', waarbij hij filosofeerde over de ver schillen tussen architectuur, sociale structuur en bezit van het land. Om te komen tot zijn aanbeveling van een reisgids. Dat 'metaforische idee' zoals gespreksleider H. Droogh het formuleerde, zag 56% van de aanwezigen wel zitten. J.L. van Gorsel uit Oud-Vossemer echter niet. „Het is een leuk idee voor de discussie, maar je moet uitgaan van de realiteit op Tholen", zei deze. Westerweel wilde van De Koning weten hoe die de ontwikkeling van menselijke activiteiten ziet in een gebied dat omringd wordt door een nationaal park. „Die "acfiviteïf is heel erg nodig. Ze kan versterkt worden zonder dat het ten koste gaat van de natuurwaarden. En de mensen moeten van die natuurwaar den mogen en kunnen genieten." Van den Meiracker stelde dat de ontwikkelingen plaats zouden moe ten vinden op de plekken waar de 'verbindingen met het vasteland' liggen. Hij kon zich een keuze voor stellen om niet alle dorpen te laten groeien en wilde ook het autover keer beperkt houden. De architect vond het ook niet nodig om in een gebied met 24.000 inwoners alle voorzieningen te hebben, omdat veel dingen redelijk in de buurt te vinden zijn. Breda bijvoorbeeld is maar 35 minuten rijden en met de bus ben je zo in Bergen op Zoom. Ds. J. de Goei uit Sint-Maartensdijk plaatste een vraagteken bij die ge dachte dat alles zo redelijk vlakbij is. „Als je 's avonds na vijf uur een dokter nodig hebt, ligt dat anders. We zien voor onze ogen de voorzie ningen achteruit gaan." Onder neemster J. Hoogendoorn vroeg zich ook hardop af waarom een ge meente met 24.000 inwoners niet bijvoorbeeld een eigen huisarts mag hebben. En de heer Otte uit Sint- Philipsland, die voor zijn werk da gelijks" naar" Den Haag pendelt, schetste dat de bereikbaarheid van de Randstad een ramp is. Van den Meiracker was dat met hem eens. „Maar ik doelde op de bereikbaar heid van eerste levensbehoeften. En geen enkele gemeente met 24.000 Veling sprak voor zo'n 25 aanwezi gen in Tholen en was bijna een half uur verlaat omdat hij, komend uit zijn woonplaats Hattem, in Utrecht en Rotterdam vast had gestaan in de file. De spreekbeurt maakt deel uit van een kenningsmakingsroijde langs de afdelingen van de CU. JDe opvolger van het RPF/GPV-boeg- inwoners kan alles aan boord heb ben." Gemeenteraadslid E. Frigge- Hogesteeger wees de spreker op het ontbreken van voldoende openbaar vervoer. Later op de avond pleitte mevr. Van der Wal voor een betaal baar alternatief naast de auto, omdat het belangrijk is dat de mobiliteit in stand blijft. Bijna 77% was het eens met haar stelling dat de gemeente een zorgplicht heeft ten aanzien van mobiliteit voor de inwoners. Het inwonerspanel werd deze avond naast de heren Westerweel en De Goei en mevrouw Hoogendoorn ge vormd door fysiotherapeut H. Nieu- wenhuis. Deze wees op de prachti ge beelden van hoe Tholen vroeger was, in diverse fotoboekjes. „Ik denk dat we helemaal geen idee hebben hoe het precies geweest is en hoe het over 25 jaar zal zijn." Nieuwenhuis zei dat de skyline van Sint-Philipsland nauwelijks veran derd is en ook in Stavenisse bleef veel hetzelfde. „Maar voor de ande-- re dorpen houd ik mijn hart vast. Als het zo doorgaat zijn Tholen en Oud-Vossemeer binnen tien jaar één. En Poortvliet is nu al niet veel meer dan één grote rotonde met wat beeld Schutte maakte van de gele genheid gebruik om duidelijk te maken waar de ChristenUnie voor staat en waar de partij zich door laat leiden. Veling uitte kritiek op het paarse kabinet, maar ook op het CDA dat volgens hem Jnedeverant woordelijk is voor deïabprtus- en euthanasiewetgeving in Nederland. bouwsels eromheen." Droogh liet de aanwezigen regel matig stemmen over stellingen. Met de stelling dat er voldoende aan trekkelijke woningen zijn om de ko mende 15 jaar iedereen naar tevre denheid te huisvesten, was 89% het niet eens. Met name voor ouderen zijn meer woningen nodig, viel te beluisteren, maar Ph. de Rijke uit Stavenisse wil juist meer voor jon geren bouwen om de vergrijzing te gen te gaan. „Tholen mag wat mij betreft met 20 tot 30% groeien en er mag ook een nieuw dorp komen", vond E. Goossen uit Anna Jacoba- polder. „En als er voor mij geen ge schikte woning is, ben ik hier weg." Architect T. Moerland uit Tholen pleitte ervoor om de verschillende identiteiten van de dorpen te gebrui ken bij het ontwikkelen van wo ningbouw. Bovendien vond hij dat niet de projectontwikkelaars en de woningstichting het primaat moeten hebben, maar dat de inwoners zelf grond moeten kunnen kopen om een ituis te bouwen. Daar was 89% het mee eens, maar volgens Van Gorsel is de realiteit dat we van an deren afhankelijk zullen blijven. -Westerweel viel Moerland bij en -oogstte applaus met zijn opmerking dat de grond van de gemeente ge- De lijsttrekker hoopt op zeven ze tels bij de Tweede Kamerverkiezin gen in mei. De gemeenteraadsver kiezingen in maart moeten de opmaat van het succes worden. Ve ling is optimistisch gestemd. „In de opiniepeilingen zitten we op zeven Kamerzetels. Sinds januari hebben we er zo'n 1600 nieuwe leden bij- gekregen. Daarmee zijn we de vier de partij in grootte van Nederland geworden. Dat is tegen de verdruk king in. Er is ook nog eens een half miljoen gulden bijeengebracht voor de campagne. Er is iets gebeurd de laatste tijd. We zijn geen Leefbaar Nederland dat de blits wil maken. Dat is jukebox-democratie. Je steekt er eep kwartje in en de muziek gaat draaien. Nederland heeft ons nodig. De ChristenUnie kiest voor de nor men uit de Bijbel, voor de tieitge- boden van Mozes." V Hel thema van de avond was de pu- kocht moet kunnen worden, zodat die vervolgens het geld kan investe ren in de eigen gemeenschap. Moerland wilde de woningbouw niet op de ouderen toespitsen. Het probleem in ons land is volgens hem dat - afwijkend van ons omrin gende landen - de ouderen hier niet bij de kinderen wonen. De Koning vond het belangrijker dat er een di versiteit aan woningen gebouwd wordt, dan dat men zelf grond kan kopen. Hij was dan ook teleurge steld dat 69% van de zaal vond dat een huis in Stavenisse hetzelfde mag zijn als in Tholen. „Ik dacht dat u identiteit belangrijk vond." Volgens de Sint-Philipslandse oud wethouder A. Kosten interpreteerde de architect de uitslag verkeerd. Een vergelijk tussen huizen in Tholen/ Stavenisse en bijvoorbeeld Almere zou volgens hem anders uitvallen (72% wilde daar onderscheid zien). Met de stelling dat er meer geïnves teerd moet worden in voorzieningen voor de jeugd, was 78% het eens. Mevr. Hoogendoorn zei dat je niet alles bij het oude kunt houden. Want dan trekt eerst de jeugd weg, en als vervolgens de ouderen bij blieke ruimte, maar Veling hield een algemeen verhaal. Pas na de pauze stelde architect T. Moerland uit Tholen de kwestie aan de orde. Hij wilde weten hoe de CU dacht over het huisvestingsbeleid. Volgens Moerland moeten burgers veel meer te zeggen krijgen over hun woning dan nu het geval is. „Tachtig pro cent van de Thoolse burgers heeft niks in te brengen." Volgens Moerland moet er meer ge streefd worden naar een eigen Thoolse identiteit in de woning bouw. Veling vond, dat initiatieven op dat gebied ondersteund moeten worden. En hij benadrukte de rol van de gezinnen daarin als dragers van de gemeenschap. „De overheid is er ten dienste van de burger. Voor het platteland is het belangrijk om hun kinderen gaan wonen, blijft er in Tholen niemand meer over. De Goei wilde onder jeugd ook de jon ge gezinnen scharen. O. Huiskamp uit Tholen wil meer investeren in het onderwijs en in werkgelegen heid, om het wegtrekken van de 'beter opgeleide jeugd' te stoppen. Dat laatste is volgens Nieuwenhuis te pessimistisch gedacht. De Ko ning zei dat er vaak juist geen geld is voor de zaken die de jeugd zelf wil. „In de onlangs in Tholen ge houden jeugddebatten blijkt dat het om betaalbare eisen gaat", aldus Droogh. Dorpshuizen scoren vol gens De Goei bij de jongeren niet hoog. „Maak daar een soort inter netcafés van", suggereerde Nieu wenhuis. Driekwart van de aanwezigen vindt een dorpshuis in alle woonkernen haalbaar en van 67% mag daarvoor de belasting omhoog. Een inwoon ster van Anna Jacobapolder noemde een dorpshuis erg belangrijk. „Maar het is moeilijk." De stelling dat ge bruikers van dorpshuizen meer moeten gaan samenwerken om deze gebouwen te behouden, kreeg de steun van 90%. „Dat zal organisato rische problemen geven, want soms hebben verenigingen al een eigen plek", zei mevrouw E.M. van der Wal (PvdA), die samen met Van den Donker en H.W. van Eenennaam het politieke panel vormde. „Een dorpshuis is een voorziening die ten laste van de gemeente moet komen, want de verenigingen kunnen dat niet betalen." Van den Donker noemde samenwerken het moeilijk ste dat er is. „Want dan moetje inle veren." Moet je subsidieverlening van die samenwerking afhankelijk maken, wilde Droogh van hem we ten. „Dat is een hels gemene vraag. De politiek moet het niet opleg gen", reageerde de D66'er. In de zaal zei iemand dat dit juist dé kans is om keuzes te maken. Van Eenen naam (SGP) zei dat het instandhou den van multifunctionele dorpshui zen offers zal vragen van de gebruikers. Maar verder ligt wat hem betreft de verantwoordelijk heid voor deze gebouwen bij de ge meente." 69% van de aanwezigen vond dat er onvoldoende soorten werkgelegen heid zijn in Tholen. Vooral voor ho ger opgeleiden is er weinig em plooi. Maar daar is weinig aan te doen, zei Van den Meiracker. Be drijven die dat werk bieden, zoeken elkaar vaak op en concentreren in bepaalde regio's of bij opleidingsin stituten. Hij noemde de recreatie een troef voor Tholen. Volgens 70% kan het ontwikkelen van kleinscha lige recreatie werkgelegenheid bie den. „Dat kleine beetje dat er bij komt, zal nauwelijks werk opleve ren", meende mevr. Hoogendoorn. „U zit rondom in het water en we ontdekken net hoe we ermee kun nen spelen", wierp Van den Meirac ker tegen. Gelach steeg op toen hij het voobeeld gaf van een drijvende woning die, wanneer men het wo nen in Stavenisse beu is, naar Oud- Vossemeer gesleept kan worden. „Laten we oppassen dat al die re creatie niet juist de werkgelegen heid bij justitie opvoert", zei ie mand in de zaal. Van Eenennaam ruimte te geven aan die initiatieven. De ChristenUnie wil niet randstad- gericht denken. We leggen de na druk op de eigen verantwoordelijk heid van de gemeenten en vinden dat burgers maximaal betrokken moeten worden bij de huisvesting. De publieke ruimte is hier mooi." Raadslid A.L. Piet ondersteunde dat betoog en noemde het noodzakelijk dat er woningen worden gebouwd voor de bevolkingsgroei in alle woonkernen. „Passend bij de om vang van de woonkern. Dat is voor ons een belangrijke insteek. Wij willen ook veel meer vrije percelen en niet alles overlaten aan project ontwikkelaars. Wij willen zelfs zo ver gaan om als gemeente voor 20 tot 25 jaar grond te kopen. Die in vestering verdienen we dubbel en dwars terug." Piet steunde Moerland in de visie dat er te weinig woningen verrijzen met een eigen 'identiteit'. Van Bel- zen temperde het enthousiasme van zijn partijgenoot door op te merken dat geen enkel bestemmingsplan tot stand komt zonder toestemming van de provincie. Volgens Moerland moeten de overheden gaan ontdek ken dat elke regio 'iets eigens' heeft. Volgens Veling is het tij op dat punt aan het keren en komt er meer oog voor het streekeigene. De gemeente kan beter als spreekbuis met de provincie fungeren als de lo kale overheid zich gesteund weet door de burgers, zei hij. In de discussie ging het ook over het verschil tussen de ChristenUnie en het CDA dat nu onder leiding van de Zeeuw Jan-Peter Balkenen de een nieuwe fase is ingegaan. Ve ling had in zijn betoog al opge merkt dat de politieke koers van het CDA 'heel veel op haalbaarheid' is gericht. Euthanasie, abortus en prostitutie zijn mede door het CDA in wetgeving geregeld, zei Veling. „Die kwesties zijn voor ons niet ge sloten. Wij willen daar niet in be rusten en de dingen scherp zeggen. We hebben meer lef om dat te doen dan het CDA. We staan nu buiten de regeringsverantwoordelijkheid, maar we zijn bereid om coalities te sluiten. Niet met handjeklap om daarna pas een programma te schrijven. Nee, we willen van tevo ren zeggen waar we voor staan." J. Ruben vroeg Veling zich duide lijker ten opzichte van het CDA uit te spreken. „Ik vind dat u nogal dicht tegen het CDA aanschurkt. We hebben nogal wat overeenkom sten in de wortels, maar kunt u zich wat beter profileren ten opzichte van Balkenende?" Volgens Veling schrikt het CDA er van de zaken bij naam te noemen. „Ze verwijzen niet naar de Bijbel. Ze zijn een brede volkspartij. Wel jpet principes, maar met afgeleide beginselen. Balkenende'kent de ge- Driekwart van de aanwezigen wil de boeren meer ruimte geven om andere economische activiteiten te ontplooien op hun bedrijven. „Ik ben ertegen. Een boer moet boer kunnen blijven", reageerde iemand in de zaal. „Als het structureel be ter zou gaan in de landbouw, zou den we van andere activiteiten af zien", aldus C. Nieuwenhuis. De SGP wil het landelijke karakter van Tholen behouden en ziet voor de agrarische sector een rol wegge legd in het natuurbeheer. „Dat is geen oplossing om van te kunnen leven, want het moet niet afhangen van subsidies", reageerde Van Gorsel. Met de stelling van Van Eenennaam dat het voor het be houd van de landbouw belangrijk is dat de agrarische sector op de huidige manier voortgaat, was 56% het niet eens. Van den Donker wil de van de zaal weten wat ze denken van het gebruik van de handelsha vens voor de watersport, om ze zo in stand te houden. Driekwart steunde dat. Westerweel was be nieuwd of men ervoor voelt om na tuurwaarden te compenseren wan neer die door de recreatie onder druk zouden komen. Daar voelt 55% niets voor. Aan het einde van de avond bleek dat 92% van de aanwezigen deze manier van communiceren - door de gemeente - met de inwoners op prijs stelt. Burgemeester W. Nuis was daar blij mee. Hij meldde ook dat op dat moment zo'n 1500 be zoekers geregistreerd waren op de website van het project Bestem ming Tholen. Met de opkomst op de drie debatavonden is hij tevre den, zei hij desgevraagd. Evenals de voorgaande avon den waren in Sint-Philipsland de mannen veruit in de meer derheid: 71 tegen 29% vrou wen. De bezoekers kwamen uit alle woonkernen, waarbij opmerkelijk is dat maar 32% uit Sint-Philipsland zelf kwam en 4% uit Anna Jacobapolder. Tholen was met 26% verte genwoordigd, Sint-Annaland met 11 en Sint-Maartensdijk met 8%. Het aandeel van de jeugd was ook hier minimaal: slechts 2% jonger dan 21 jaar, tegen 25% tussen 21 en 40 jaar, 59% tussen 41 en 60 jaar en 14% ouder dan zestig. Van de aanwezigen woonde 86% langer dan vijf jaar in Tholen. Gemeenteraadsleden en amb tenaren waren er weer volop in De Wimpel. Van de aanwezi gen werkte 28% in de openba re dienstverlening en 12% in de agrarische sector en de in dustrie. schiedenis en het is boeiend om teSta* verkennen wat we delen." Volgens de lijsttrekker is het CDA echter niet helder in zijn beslissin gen. Het regelen van euthanasie en abortus heeft volgens Veling de oorsprong in de bestuurlijke verant woordelijkheid van het CDA toen deze nog in de regering zat. „Wij willen niet met meel in de mond fluiten. Het CDA vindt de gemeen schap belangrijk, maar die kan voor ons niet zelf de norm zijn." Veling wees naar de plaats van het huwelijk en de opvatting van het CDA. „Bij het debat over het ho mohuwelijk zegt het CDA: het hoeft voor ons niet. Maar stemt wél voor. Het is armoede om mee te gaan met wat de samenleving vindt." Volgens Velink gaat de ChristenU nie er wat van maken. Het samen optrekken van GPV en RPF heeft de partij goed gedaan, zo zei hij. „We kunnen de boodschap met veel meer energie naar buiten bren gen." Dat is nodig, betoogde hij. Zo wees hij op het legaliseren van prostitu tie (het opheffen van het bordeel verbod) tot 'gewone bedrijfstak'. „En daar hoort een vakbond bij. Maar het kan niet normaal worden, want de leden mogen zich anoniem aanmelden. In wat voor landje le ven we nou toch? Het is de dwaas heid gekroond." De CU wil voor christelijke poli tiek staan en dat voor de campagne duidelijk naar voren brengen. „Ons motto is: durf te kiezen voor nor men. Iedereen vindt dat we lef heb ben, maar wat is dat voor lef? Het lef om te zeggen dat iets niet kan. We kiezen onbekommerd voor nor men. Moraal is normaal. We vol gen de geboden, de normen die de Bijbel aanwijst. We staan in een oude traditie en laten ons leiden door de tien geboden." Nieuwkomers horen er op Tholen echt bij. Dat verzekert wethouder W.C. van Kempen in de brochure die is gemaakt door de projectontwikke laar van het Waterfront Tholen. Het toch al fraaie silhouet van Tholen zal, komend over de brug vanuit Bra bant, imponerend verfraaid worden door de bebouwing rond de baai van Duivendijk, aldus de wethouder. Hij spreekt van een 'prachtige fusie van oud en nieuw'. „Tholen beleeft er heel veel plezier aan en de nieuwko mers zullen er ook veel plezier aan beleven." Dat de nieuwkomers er op Tholen bijhoren, heeft te maken met het karakter van de inwoners, dat - vooral in het stadje Tholen'- 'een tikkeltje Bourgondisch' is. De verkoop is ingegeven door de wens om de meer commerrciële activiteiten van de gemeenschap pelijke regeling bestuurlijk op af stand te zetten én de betrokken heid van de bestuurders bij de zorgtaken te verduidelijken. De bedoeling is dat de gemeenschap pelijke regeling afvalstoffenver- wijdering Zeeland - waarin ook Tholen deelneemt - in stand blijft. Dat orgaan zal de samenstelling gaan bepalen van de raad van com missarissen van de nieuwe Zorg b.v. en krijgt de hierboven ge noemde rechten. Het overnamebod dat Delta Nuts bedrijven heeft uitgebracht, wordt als reëel becijferd en de tarieven ontwikkelen zich daarbij beheers baar. Verder heeft Delta, na over leg met de vakbonden, besloten de ambtenarenstatus van het perso neel te respecteren. Het nutsbedrijf neemt ook het financiële risico van het Olaz-personeel over vanwege de koppeling met langjarige ver werkingscontracten. Delta neemt de verantwoordelijkheden van Olaz per 1 januari a.s. over, als de deelnemende gemeenten tenminste akkoord gaan met de overdracht. Het gemeentebestuur van Tholen stelt de gemeenteraad voor om dat in ieder geval te doen. Maandag wordt erover gesproken in de com missie gemeentelijke ontwikke ling. Los van de verkoop van Olaz staat de inzameling van het afval wat de gemeenten nu zelf doen. Ook dit wil Delta overnemen. Het gemeen tebestuur overlegt hierover nog met de ondernemingsraad. Olaz studeerde ook al een tijdje op de vorming van een gezamenlijk Zeeuws inzamelbedrijf voor huis houdelijk afval. Het rapport daar over diende als basis voor het bod dat Delta heeft uitgebracht. Naast een bedrag voor de overname heeft Delta een premie beloofd als het vóór 1 januari wordt uitgenodigd om een offerte uit te brengen. Als er uiterlijk 1 juli inderdaad een contract wordt afgesloten, wordt die premie uitbetaald. Advertentie I.M Terwijl mevr. Vercouteren praat met Kamerlid Veling, overlegt op de achtergrond raadslid Van Belzen(links) met voorzitter Ter Beek. In het midden zit raadslid Piet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 5