Waterschap pakt iepziekte aan cP=op.' KEUKENS2002 9995 7950 11500 AR Dl KEUKENS B.V. MIX INN BIEDT MEER... Vaccari I Goed voorbereid de winter in Waterschap op Bio Fair Ceciliaweg 4 - Sint-Annaland - Tel. 0166-653448 Firilandia 20 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 15 november 2001 De stand van zaken in waterschap Zeeuwse Lilanden Onze showroom wordt aangeveegd om plaats te maken voor de 4535,53 3607,55 weg=we9 5218,47 EEN GOED GLAS, EEN GOEDE ZAAK Beaujolais Primeur Villages A.C. 2001 Corneloup J.Pellerin 0,75 liter ƒ10,95 €4,97 2 flessen voor 20,- 9,08 Siebrand likorette Olifant Goblet Sheridans Gorter Smirnoff Hennessy SLIJTERIJ WIJNHANDEL DE GOUDEN LEEUW Voorstraat 50 St. Annaland tel.(0166)65 23 05 SLIJTERIJ WIJNHANDEL TILBORG Korte Vest 14 St. Maartensdijk tel. (0166) 66 24 90 Jack Daniels Tennessee Whiskey 0,7 liter Black Bottle 0,7 liter UumS# William Lawson's Scotch Whisky i'o,iter MacAHan Malt 12years 0,7 liter %Séu£M ^*11UW Highland Park Single Malt Whiskey 0,7 liter Sambuca Wodka Waterstand is de informatierubriek van waterschap Zeeuwse Eilanden. Elke maand kunt u deze rubriek in dit blad vinden. Voor vragen over de beschreven onderwerpen kunt u terecht bij afdeling Communicatie: René van Broekhoven (0113-241209) of Sandra Minneboo (0113-241422). E-mail: communicatie@wze.nl U kunt een kaart aanvragen waarop alle stroolroutes in het gebied waar u woont zijn aangegeven. Heeft u vragen over de gladheidbestrij ding', dan kunt u bellen met het districts hoofd van de sector Wegen van het gebied waar u woont. Voor Schouwen- Duiveland en Tholen is dit de heer H.A. Dalebout, voor Walcheren en Noord- Beveland de heer T. van Pui en voor Zuid- Beveland de heer j.M. Quist. Zij zijn allen bereikbaar op telefoonnummer (0113)241000. Begin november begon het waterschap met het rooien van zieke iepen. Het werk op Walcheren wordt uitgevoerd door Habo Hoveniers uit Renesse. Op Zuid- Beveland en Schouwen-Duiveland voert het waterschap zelf het werk uit. Waar schijnlijk zijn de zieke iepen nog voor het 'eind van het jaar gerooid. Op Walcheren gaat het om 1.750 zieke iepen met een stamdiameter die dikker is dan twintig centimeter. Op Schouwen- Duiveland rooit Zeeuwse Eilanden ruim 160 iepen en op Zuid-Beveland worden 97 iepen gekapt. Op Schouwen-Duive land neemt het aantal zieke iepen af. In 2000 rooide het waterschap er nog zo'n 450 bomen. Deze trend geldt ook voor Zuid-Beveland. Op Walcheren is het aan tal zieke bomen nog altijd groot. Het gevolg is dat de besmetting daardoor een stuk sneller gaat. Het aanpakken van de iepziekte is dan ook vooral op Walcheren van groot belang. In het Groenstructuurplan besteedt Zeeuwse Eilanden niet voor niets veel aandacht aan de aanpak van de iepziekte. Door het rooien van de iepen ontstaan gaten in de wegbeplanting. Bovendien veroorzaken de uitlopers van de iepen veel overlast ,en vergroten ze de kans op verdere ver spreiding van de iepziekte. Omvorming is dan ook noodzakelijk. aterstand Wie doet wat Het Rijk en de provincie strooien hun eigen wegen en eventueel de fietspaden die erbij horen al voordat het glad zou kunnen worden. Het waterschap heeft een andere werkwijze. Als uit de weersver wachting blijkt dat er gladheid kan ont staan, dan Inspecteert het waterschapsper- soneel 's morgens vroeg de wegen. Alleen wanneer het werkelijk glad is. Gelijktijdig met de gemeenteraadsverkie zingen worden volgend jaar op 6 maart ook verkiezingen voor een nieuw water schapsbestuur gehouden. In deze rubriek zult u daar later uiteraard meer over lezen. Begin december wordt een speciale Verkiezingskrant huis-aan-huis verspreid. Daarin leest u hoe het waterschapsbestuur in elkaar zit en hoe u zich daarvoor kandi daat kunt stellen. Beknopte informatie daarover kunt u ook alvast vinden op onze website: www.wze.nl. Met koning winter voor de deur, krijgen weggebruikers weer te maken met de ongemakken die dit jaargetijde met zich meebrengt. Ruiten krabben, koude handen komen de strooiwagens van het water schap in actie. De plattelandswegen voor doorgaand verkeer, openbaar vervoer en vervoer van gevaarlijke stoffen komen het meerdere generaties per jaar ontwikkelen. Op plaatsen waar veel iepen staan, grijpt de ziekte vaak om zich heen als er een maal één boom besmet is. De schimmel verspreidt zich ondergronds via wortels die met elkaar verbonden zijn. De ver spreiding van de ziekte kan enorm snel verlopen. Het verwijderen van zieke iepen is dus pure noodzaak. Bovendien kunnen dode iepen tijdens stormachtig weer gevaar opleveren voor weggebruikers. Injectie Het waterschap heeft er voor gekozen om waardevolle, beeldbepalende veldiepen te beschermen tegen de iepziekte door die bomen jaarlijks te injecteren. Het laantje met iepen bij Kleverskerke is zo'n voor beeld. Met de gemeente Veere heeft het waterschap afgesproken om zieke iepen rond de kernen bij het opruimen voorrang te geven om te voorkomen dat de iepen in de kern besmet raken. In de rest van het werkgebied van Zeeuwse Eilanden worden iepen niet geïnjecteerd. Dit zou enorm veel tijd en geld kosten. De bomen moeten namelijk ieder jaar opnieuw geïn jecteerd worden. Een Injectie voor een flinke boom kost al gauw veertig gulden. In het werkgebied van Zeeuwse Eilanden staan duizenden veldiepen. Op de plaat sen waar iepen gestaan hebben plant het waterschap struiken en andere boomsoor ten zoals eiken, notenbomen, essen of platanen. Welke wegen Het waterschap beheert zo'n 2200 kilome ter polderwegen buiten de bebouwde kom. U zult begrijpen dat het onmogelijk is om alle polderwegen te strooien. De kosten zouden onacceptabel hoog zijn, nog los van het feit dat het milieu een enorme zoutbeiasting zou krijgen. Daarom Is ervoor gekozen alleen de belangrijkste doorgaande wegen en fietsroutes in het strooiprogramma op te nemen. Als u wilt weten of de waterschapswegen bij u in de buurt gestrooid worden, kunt u contact opnemen met de heer F.J. Bart van de sec tor Wegen, telefoon (0113)241000. en voeten, gladde wegen, het hoort er allemaal bij. Voor waterschap Zeeuwse Eilanden brengen vooral de gladde wegen werk met zich mee. Om het verkeer op de waterschapswegen ook tijdens gladheid in goede banen te leiden, heeft het water schap een uitvoeringsplan gladheidbestrij ding opgesteld. In dit plan staat precies aangegeven waar er wordt gestrooid en door wie. Want het waterschap is niet de enige wegbeheerder in Zeeland. Ook de provincie Zeeland, gemeenten en het Rijk beheren een groot aantal kilometers weg. En om efficiënt te kunnen werken hebben alle wegbeheerders goede afspraken met elkaar gemaakt. eerst aan de beurt zodat die tussen 07.00 en 22.00 uur goed begaanbaar zijn. Voor de belangrijke fietsroutes en overige belangrijke wegen die in het strooipro gramma zijn opgenomen, is dit tussen 07.00 en 20.00 uur. Ook op hevige sneeuwval is het waterschap voorbereid. In dat geval gaan de sneeuwploegen op pad zodat wegen naar woningen en bedrijven in het buitengebied begaanbaar blijven. t Knagende kevers De iepziekte wordt veroorzaakt door een schimmel. De iepenspintkever verspreidt deze schimmel. Als de kevers aan de twij gen van de iepen knagen, brengen ze de schimmel over op de iepen. De iep pro beert zich tegen de schimmel te bescher- imen door de sapstroom naar zijn eigen bladeren te blokkeren. Vervolgens ver droogt de boom en gaat hij dood. Zieke bomen bieden bovendien ideale omstan digheden voor de kever om zich voort te planten. Een kever telt meer dan honderd nakomelingen per nest en er kunnen zich en heeft daarom de Bio Fair mede moge lijk gemaakt. De markt is een mix van ambachten, workshops, tentoonstellingen en kinderactiviteiten. Over het waterschap is veel informatie te vinden en u kunt de muskusrattententoonstel I i ng bewonderen Voor meer informatie kunt u terecht op www.bio-fair.nl of u kunt bellen met Imkerij Poppendamme, tel. (0113)616966. Vanaf 1 tot en met 22 december organi seert Imkerij Poppendamme (Grijpskerke) een kerstmarkt. Het thema is dit jaar de biologische landbouw. Tijdens de kerst markt wordt daarom ook een Bio Fair gehouden waar het waterschap is verte genwoordigd. Het schap weet dat biologi sche landbouw een gunstige invloed heeft op de kwaliteit van het oppervlaktewater Nieuwe Het is heerlijk toeven in deze stijlvolle woonkeuken. Met keramische kookplaat, vrieskast, afzuigkap, inclusief eettafel, werkblad met spoelbak en kraan. Moderne praktische keuken met glas- en houtaccenten, 5-pits kookplaat, 90 cm brede schouw, koelkast, spoelbak en kraan Greeploze hoekkeuken met koelkast, combimagnetron, keramische kookplaat, afzuigkap, werkblad met dubbele spoelbak en kraan. Open: Ma t/m Do. 09.30-18.00 uur. Vr. 09.30-21.00 uur. Za. 09.30-17.00 uur (Tevens 's avonds geopend op afspraak) Erkend door de Centrale Branchevereniging Wonen ERKEND Waterschap Zeeuwse Eilanden Hoofdkantoor Postbus 114, 4460 AC Goes Piet Heinstraat 77, 4461 GL Goes Telefoon (0113)241000 Telefax (0113)227528 Website www.wze.nl te l3««M)ot*iU T^riwvevur est orrlve I Amaretto, Apfel, Bessen, Passie of Café 0,7 liter Jonge Jenever Graanjenever dubbellikeur Jachtbitter Wodka Cognac VSOP Whisky 0,7 liter 0,7 liter fllül €10,41 1,0 liter €10,41 1,0 liter €10,87 0,5 liter €8,60 0,7 liter €10,87 0,7 liter €29,47 0,7 liter

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 20