Jagersclub wbe vermaant schutters 10% korting Grote rol gemeente en burgers bij behoud winkelvoorzieningen Nieuw gemeentehuis aan Luchtenburgseweg Spookje Kasper mooiste lampion deed' HOME CNN AL JAZEERA .HEIJNEN Huiskamp trekt zich terug na lage plaatsing Stuurgroep wijst tweede woonboulevard en discountzaak af Vier koren in Sint-Annaland Donderdag 15 november 2001 57e jaargang no. 52 of bew. fx. B. en w. zien af van Nieuwe Postweg Het nieuwe gemeentehuis komt aan de Luchtenburgse- weg/Postweg in Tholen. De bewoners van de Dalempol der kunnen voorlopig gerust adem halen. De stuurgroep vindt de plaats aan de Nieuwe Postweg die de eerste voor keur had, niet geschikt. Een onderzoek van de Grontmij heeft uitgewezen dat de plek verkeerskundig, ruimtelijk en financieel niet haalbaar is. Het nieuwe gemeentehuis kan aan de Luchtenburgseweg eind 2004, begin 2005 ge reed zijn. De gemeente heeft daar al een perceel in eigen dom en is over de resterende grond in onderhandeling met projectontwikkelaar Development Coordination. kennlsrriakings- Meermarkt verkocht in Sint-Philipsland Onder het motto 'Houdt Tholen vitaal' pleit de stuurgroep Tholen 2005 voor een actieve rol van het gemeentebestuur voor het behoud van zoveel mogelijk winkelvoorzienin gen. Ook de burger is als koper mede-verantwoordelijk heid voor het voorzieningenniveau. „Besteed je geld op het eiland", zei stuurgroep-voorzitter prof. dr. A. van der Zwan maandagavond in Meulvliet na de presentatie van het detailhandelsonderzoek. „Maar dan moeten de onder nemers met de sinterklaas- en kerstinkopen voor de boeg ook voor een aantrekkelijk aanbod en presentatie zorgen." De stuurgroep stond overigens lijnrecht tegenover de on derzoekers van MKB Reva, die een tweede woonboule vard in Tholen en een tweede, goedkope supermarkt in Sint-Maartensdijk in hun aanbevelingen opnamen. Servicepunten Publiekscampagne Deze week lik ft HEIJNEN CAMPINCSCHOTELS VOOR EEN WERELDVERBINDING Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. WWW E-TEC H N O LOC I E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 De bewoners van Dalempolder zijn dinsdag aan het eind van de ochtend al op de hoogte gesteld van het be sluit van het college van burgemees ter en wethouders. En de bewoners van de Luchtenburgseweg/Postweg zijn uitgenodigd om maandagoch tend op het gemeentehuis te komen praten over het veranderde inzicht. Mevrouw C. van Schijndel uit de Koningin Julianastraat reageerde verheugd op het nieuws. Haar man voerde als tegenstander van het plan het woord op de 'bijpraatavond' op 25 juni in Meulvliet. Hij haalde ook 55 handtekeningen op tegen het plan om in de Dalempolder een nieuw gemeentehuis met kantoren te bou wen. „Het is een grote opluchting. Ik ben blij dat het niet naast ons huis komt. Fijn dat het niet doorgaat." Ze kreeg de brief 's middags onder ogen. „Ik begreep het niet meteen. Het was een vrij ingewikkelde brief, maar aan het eind stond dat het niet doorgaat." Het was niet alleen het nieuwe ge meentehuis dat zij naast de deur zouden krijgen. „Het ging ook om winkels en een parkeerterrein en het aan- en afvoer van het verkeer. Er zou hier ook een nieuwe weg langs komen. Het was veel meer. Je zou hier klem komen te zitten en heel veel leven naast je krijgen." Dat is nu van de baan, maar het col lege blijft de plek aantrekkelijk vin den. Burgemeester W. Nuis noemde de Nieuwe Postweg een 'strategisch goede locatie die we zouden willen ontwikkelen'. Over de invulling in de toekomst was hij niet duidelijk. Maar hij wees op het ontwikkelen van het industrieterrein Welgelegen II aan de andere kant van de Mos- terddijk en het opknappen van het bedrijventerrein Noord. De meer derheid in de stuurgroep (met de fractievoorzitters) betreurt het dan ook, zo zei hij, dat de Nieuwe Post weg niet haalbaar is. Zelf noemde hij het 'uiterst teleurstellend'. De knelpunten aan de Nieuwe Post weg waren groot. „Het was bekend dat de ontsluiting op die plaats heel lastig is. We willen de woonwijk niet onnodig belasten. Ergens op de provinciale weg moest een aftak king komen." (Die aftakking is nog steeds in beeld op de plaats van het viaduct over de Nieuwe Postweg, maar de aanleg is van later zorg en niet noodzakelijk voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis aan de Luchtenburgseweg). De Eeweg zou verlengd moeten worden naar het nieuwe gemeentehuis en er zouden ook andere verkeersmaatregelen no dig zijn om overbelasting van de Molenvlietsedijk en de verkeers overlast in de Koninging Juliana straat tegen te gaan. ZIE VERDER PAGINA 9 De wildbeheereenheid (wbe) Tholen en Sint-Philipsland vindt, dat de manier waarop de eerste vos is geveld, niet door de beugel kan. „De desbetreffende jagers, leden van de wbe, zijn vermanend door ons aan geschreven, maar er volgen geen disciplinaire maatregelen", zegt secre taris en tevens jachtopzichter Han van Vossen. Vorige week maakten we er melding van, dat aan de Roolandsedijk in een blok maïs de eerste vos sinds 200 jaar werd geschoten. Dat gebeurde met zeven schoten en na een achtervolging over 400 meter. Volgens de wbe is dat in strijd met de weidelijke regels. Overigens zijn er op Tholen nog meer vossen ge signaleerd. Zo legde Theo Geluk van het Oudeland er één op de film vast en Koos Nelisse deed datzelfde aan de Kleine Dijk. Van Vossen maakt duidelijk, dat de wbe een heel pakket aan regels voor de jagers heeft. „Je moet een dier de kans geven om te ontsnappen. Dat is hier niet gebeurd. Hij had binnen schot moeten zijn, zo'n 20 meter. Zo niet, dan moet je de vos laten gaan, zoals dat ook met fazanten en hazen gebeurt. Zo mag je bijvoorbeeld geen haas op zijn leger schieten." Van Vossen weet dat er nog mini maal 3 vossen zijn. „Zaterdagmid dag is er een video-opname van ge maakt aan de Kleine Dijk bij Sint-Annaland. Verder hebben we meldingen uit de Rammegors en de Vrijberghsedijk/Van Haaftenpolder bij Oud-Vossemeer. Twee jaar gele den kreeg ik een melding van de Noorddijk in Poortvliet en vorig jaar uit de Broekseweg bij Oud- Vossemeer. En wanneer er 1 is ge signaleerd, zitten er altijd meer. De vos die enkele maanden geleden op de Philipsdam is aangereden, was een jong dier. Het is ook duidelijk aan de wildstand te zien dat er vos sen zitten. Jonge hazen en legsels van bodembroeders hebben er veel last van. Vossen vreten alles, ze zijn niet kieskeurig. Aan de andere kant doen ze nuttige dingen, zoals het vangen van muizen. Maar vossen hebben hier geen natuurlijke vijan den op Tholen. En als ze ongecon troleerd hun gang kunnen gaan, krijg je scheve verhoudingen in de fauna. ZIE VERDER PAGINA 9 EN VERDER... Kerndenken in Tholen moet plaats maken voor denken als één gemeenschap Gemeente weigert 110 mille voor gat van Grote Kerk VVD presenteert als eerste kandidatenlijst, met wethouder Ravensteijn op kop Ut is bie de béésten af tijdens woaidaehen in Grööt Pesöót Geen huis Waterfront gelijk Piepklein tropisch goudbuikje grote winnaar Vogelvrienden DE SATIRE IS EEN SOORT SPIEGEL: WIE ERIN KIJKT ZIET IN HET ALGEMEEN HET GEZICHT VAN IEDER ANDER, MAR NIET DAT VAN ZICHZELF Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Het spookje Kasper van de 7-jarige Charlotte Visser was zaterdagavond de mooiste zelfge maakte lampion bij de optocht in Sint-Maar tensdijk. De belangstelling voor de jaarlijkse tocht van het evenementencomité Smalstad was groot. Het aantal zelfgemaakte lampion nen klein. De lampion van Charlotte viel op door de vorm en de handen die bestonden uit witte bal lonnen met vingers. Het spookje met rood 'ge zicht' werd verlicht met waxinekaarsjes. Char lotte had er samen met haar ouders 's middags hard aan gewerkt. Haar broertje Vito (4) liep ook mee in de optocht met een zelfgemaakte lampion dat een tijger voorstelde. Maar het aantal eigen maaksels was niet groot. De kin deren van de peuterspeel 't Hummeltje liepen met kleine huisjes. Er was één uitgeholde sui kerbiet, van Erwin Lindhout. De jury bestaan de uit Marian Groffen en Marja van der Wie len koos het spookje als mooiste lampion. Charlotte kreeg een cadeaubon en was daar erg blij mee; De lampionoptocht trok veel kinderen. Ze lie pen met hun ouders ongeveer een uur achter muziekvereniging Euterpe aan door het dorp. Het was koud en donker zodat de lichtjes goed te zien waren. Langs de route was er ook nogal wat belangstelling van mensen die naar buiten kwamen om te kijken en te luisteren. Op de Markt maakte Euterpe een grote lus. Daar ein digde de tocht, maar velen liepen nog mee naar het beginpunt bij de oude kleuterschool. De nieuwe D'IM AGO®-collectie is binnen! Verf, behang en stof fen in één grote kleurfamiiie. Dat is dus gemakkelijk combineren. Modische kleuren, trendy materialen en klassieke successen. Kom snel langs en laat u inspireren... El»! tuoci moment i/oot een nieuw begin! Prijswinnaar Charlotte Visser (tweede van links) en de andere kinderen haddeh allerhande modellen lampions. W- Zwaar teleurgesteld over zijn vijfde plaats op de VVD-kandidatenlijst heeft O. Huiskamp uit Tholen zich gisteren teruggetrokken. „Ik voel me politiek ongeloofwaardig", zegt de leraar van Ter Tolne, die al twin tig jaar meedraait bij de liberalen. Zijn trouw had hij verzilverd willen zien met een raadszetel in 2002. „In 1998 kwam ik met mijn 152 voor keurstemmen maar 17 stemmen te kort voor een zetel. De kandidaat stellingscommissie had me nu op de vierde plaats gezet, zoals dat ook in 1998 het geval was. De leden beslis ten echter anders. Er is op het laatste moment geforceerd naar een vrouw gezocht, terwijl er tevoren de afge lopen maanden zoveel verwachtin gen gewekt zijn voor een verkiesba re plaats." Huiskamp werd nu gepasseerd door twee nieuwelingen en dat deed pijn: F.J. Goossen, die tweede staat achter wethouder R. Raven-steijn, terwijl mevr. M.K. van Gorsel-de Oude na twee span nende stemmingen door de leden van de VVD dinsdagavond op de derde plaats werd tussengevoegd. G.J. Hoek en Huiskamp moesten daardoor opschuiven. Met twee kan didaten uit Oud-Vossemeer op een verkiesbare plaats en niemand uit de grootste woonkern Tholen kan Huiskamp zich niet verenigen. „Ik kan dit niet verantwoorden ten op zichte van mijn achterban en kie zers. Daarom heb ik mijn conse quenties getrokken en mij laten schrappen van de kandidatenlijst." J. Koppejan heeft de Meermarkt in Sint-Philipsland verrassend verkocht aan collega Van den Berg uit Herkin- gen. De supermarkt blijft onder de nieuwe eigenaar normaal geopend. Voor het personeel en de klanten was het een donderslag bij heldere he mel. „Dit is ook niet mijn bedoeling geweest, want ik zit er nog maar een jaar in, maar het werk drukte te zwaar op mijn gezin. Ik moest keu zes maken, hoe moeilijk dat ook was." Koppejan is in Sint-Annaland blijven wonen nadat hij de vroegere Albert Heijn aan de Achterstraat in Sint-Philipsland overnam. „Na de verbouwing tot Meermarkt loopt de winkel hartstikke goed en ik heb het ook reuze naar mijn zin, maar per soonlijke redenen noodzaakten me toch tot deze stap. En ik heb de zaak op een hele goede manier kunnen verkopen, waarbij ik alle investerin gen terugheb." Deze maand nog krijgt de verkoop zijn beslag. Voorzitter Van der Zwan (tweede van rechts) biedt burgemeester Nuis het rapport aan dat directeur Oegema (links) van MKB Reva heeft gemaakt. Achteraan voorzitter Van Koeveringe van de middenstandsfederatie. Zaterdagavond om half acht treden vier koren op in de N.H. kerk te Sint- Annaland ter gelegenheid van een onderwijsproject in Zuid-Afrika. De koor- en samenzangavond is georga niseerd door de ring Zeeland van zangverenigingen van de Gerefor meerde Gemeenten. Medewerking verlenen gemengd koor de Lofstem en jeugdkoor de Jonge lofstem, bei de uit Scherpenisse. Verder gemengd koor Met hart en stem uit Sint-Maar tensdijk en mannenkoor Jeduthun uit Krabbendijke. De netto-opbrengst van de collecte is voor de reformato rische Rehobothskool in Randburg, een project van het deputaatschap tot hulpverlening in bijzondere noden van de Gereformeerde Gemeenten. J. van Heteren van die organisatie zal het totaalbedrag van zes zang avonden dit jaar bekend maken. De opening en sluiting wordt verzorgd door ds. C. de Jongste uit Tholen. Advertentie I.Nf. Van der Zwan wees dat resoluut van de hand. „Als je een discountzaak in Sint-Maartensdijk toestaat, dan sneu velen de winkelvoorzieningen in Scherpenisse. Het bestaande aanbod zal eronder lijden." Ook in een nieu we woonboulevard bij Tholen, tegen over Van der Harst in Welgelegen, zag hij niks. „Nederland is al verge ven van de woonboulevards en auto paleizen en als de economie omslaat, zijn die groots opgezette voorzienin gen de eerste slachtoffers. Kijk toch naar het eigen karakter van Tholen. De binding van de inwoners met de eigen kern is een heel groot goed. De koopkrachtbinding is opmerkelijk groot. Laten we samen waken voor een neerwaartse spiraal. De kracht van de ondernemer is daarbij ook van groot belang. Kijk maar eens naar Scherpenisse, waar het hotel-restau rant het voortreffelijk doet. En naar Sint-Annaland, waar een geslaagde supermarktondernemer zit. Maar de stuurgroep wil ernstig waarschuwen voor projectontwikkelaars die (aan de haven in Sinl-Annaland en bij het nieuwe gemeentehuis in Tholen) hun plannen rond proberen te krijgen met winkels erbij. Dat leidt tot versnippe ring, terwijl concentratie van winkel voorzieningen juist het beleid dient te zijn." De onderzoekers van MKB Reva denken dat er alleen voor de winkel voorzieningen in Tholen, Sint-Anna land en Sint-Maartensdijk nog ont wikkelingsmogelijkheden zijn en dat in de kleine kernen een brede super markt nog een goede rol kan vervul len. De stuurgroep onderschrijft de concentratie van winkelvoorzienin gen in compacte winkelgebieden ten volle, maar wil toch ook de kleine kernen vitaal houden. Voor het stimu leren van de concentratie pleit de stuurgroep voor actieve herhuisves ting, dus verplaatsing van verder ge legen winkels naar de belangrijkste winkelstraat in een woonkern. Verho ging van de aantrekkelijkheid van de omgeving van het winkelgebied en adequate parkeergelegenheid dienen verwezenlijkt te worden. Van der Zwan riep het gemeentebe stuur op om een proef te beginnen met een modem servicepunt in een kleine kern. Dit soort vernieuwend beleid achtte hij noodzakelijk voor de leefbaarheid van de kleine kernen, die te lijden hebben van het verlies van bancaire en postale functies. En wanneer men voor die basisvoorzie ningen naar een andere plaats moet, is de kans groot dat men daar ook an dere inkopen doet. De stuurgroep-voorzitter noemde het voorzieningenniveau in brede zin van doorslaggevend belang. „Win kelvoorzieningen, waarbij onderne mers als eerste aan zet zijn, maar ook het onderwijs. Het totale woon-, leef- en werkklimaat is van belang. De ge meente moet daarbij aan aanjagende en bewakende functie hebben en randvoorwaarden scheppen. Dit de tailhandelsonderzoek is daarvoor de eerste aanzet." Van der Zwan hield een pleidooi voor een publiekscampagne koop krachtbinding, waarbij het gemeente bestuur de inwoners wijst op het be lang van het kopen in de eigen gemeente. „Met de verkiezingen voor de deur moeten we daarvoor ook de politieke partijen wakker schudden." Ten aanzien van de opvolgingspro- blematiek bij winkels zag de stuur groep ook een actieve rol voor de ge meente, die speciale aandacht zou moeten besteden aan dit aspect. Van der Zwan pleitte voor een investe ringspremie wanneer iemand een winkel zonder opvolger zou willen voortzetten en nieuw leven wil inbla zen. Onderzoeker S.J. Oegema van MKB Reva noemde het 'een redelijk won dertje' dat de gemeente Tholen nog zoveel winkels rijk is. Hij verweerde zich tegen de kritiek van de stuur groep. „We voeren geen ontmoedi gingsbeleid in de kleine kernen, maar het draagvlak voor bijvoor beeld een bakker moet steeds groter worden om te kunnen blijven be staan. Als dat nu bij 3000 inwoners kan, zal dat in de toekomst pas bij 6000 mensen mogelijk zijn." Oege ma pleitte voor versterking van de winkelvoorzieningen met een twee de woonboulevard en een discount zaak. „Wanneer je dat doet, onder vindt de rest van de winkels daarvan de stimulerende werking. Gebeurt het niet, dan zakt het winkelbestand als een kaartenhuis in elkaar." Van der Zwan protesteerde tegen die ter minologie. Hij noemde het duidelij ke verschil van inzicht tussen MKB Reva en de stuurgroep Tholen 2025 als 'nuanceverschillen'. Burgemeester W. Nuis zei het voeren van een publiekscampagne voor be houd van de koopkracht in de ge meente als 'een morele verplichting' te zien. „De overheid is verantwoor delijk om te zoeken naar oplossingen voor knelpunten die het detailhan delsonderzoek aangeeft, maar we zijn niet verantwoordelijk voor de klandizie van de ondernemer." Nuis zei in het kader van het behoud van koopkracht op Tholen niet blij te zijn met een actie van ClOOO-onderne- mer Moerland, die de zaak aan de Eendrachtsweg heeft verlaten en nu Tholenaren naar zijn nieuwe super markt in Halsteren lokt met o.a. de oproep dat je daar veel beter kunt parkeren. „Voor zo'n actie heb ik niet veel waardering." Van der Zwan zei de gemeente geen verwijten te willen maken, maar hij wees erop dat een ondernemer elders gaat zoeken wanneer hij te lang moet wachten. „Moerland heeft nu een pijnlijke beslissing moeten nemen. De gemeente moet duidelijkheid verschaffen over wat wel of niet kan. Men moet de mensen niet aan het lijntje houden", aldus Van der Zwan, waarvoor de ondernemers in Meul vliet maandagavond applaus gaven. Zie ook pagina 9. Poortvlietse kapitein Geuze is wereldburger geworden Roxanne de Kaper doet auditie voor musical en wil zangeres worden Casembrootschool en Veste actief voor Cliniclowns op 'dag van de lach'

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1