Uitgeruste huisarts is een groot voordeel Gemeente weigert 111.000 gulden voor gat van N.H. kerk Erik Goossen en Marjan van Gorsel achter Ravensteijn bij de VVD Budelpack geïmponeerd door restauratie gezicht van Tholen GPV'er hoog op lijst CU voor de gemeenteraad Leden geven vrouw voorkeur boven Hoek en Huiskamp Cursus voor hartreanimatie Flat-Out speelt in Meulvliet Donderdag 15 november 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Anbo tevreden over huisartsenpost De bond voor vijftigplussers Anbo Tholen neemt afstand van de brief van de bewonerscommissie van de Vroonhof in Sint-Anna- land ten aanzien van de huisartsenpost in Bergen op Zoom. Se cretaresse mevr. C.H. v.d. Meebeig-v.d. Burgt van het regiobe stuur is daar juist heel positief over. „Een uitgeruste en ontspannen huisdokter overdag is immers een voordeel." Vervoer knelpunt Huisartsenpost Kerk komt nog 371.311 gulden tekort Van vierde naar zevende Toren Buurtbus Lerares Niet bang van ABT Mooi verfje Verpakkingsbedrijf maakt royale uitzondering op sponsorbeleid Half december kunnen de schoonmakers aan de slag en wanneer alles voorspoedig verloopt, kan de kerstdienst van de Hervormde Gemeente Tholen mogelijk al in de gerestaureerde kerk plaatsvinden. Financieel werd er vrijdagmiddag ook forse vooruitgang geboekt. Budel pack-directeur J. Bakker overhandigde een bedrag van 55.000 gulden aan ouderling-kerkvoogd A.P. van Elsac ker, die daardoor het nog ontbrekende bedrag zag dalen tot 120 mille. Het grootste deel van de drie miljoen gul den kostende restauratie is betaald door het rijk. Spaanse leien Gedeputeerde staten hebben beslo ten om voor representatieve doel einden vijftig exemplaren aan te schaffen van het fotoboek 'Locaties on the spot' van Wim Riemens. De kosten bedragen 2000 gulden. Volgens de Anbo zijn de inwoners van Tholen en Sint-Philipsland al tijd verwend door de huisartsen, die 24 uren per dag beschikbaar waren. „Waar vind je zo iemand nog tegenwoordig? Dat houdt toch geen mens vol!" Mevr. v.d. Meïberg vindt dat er in de gemeenteraad van Tholen en door de bewonerscommissie van de Vroonhof te negatief gere ageerd is op de huisartsenpost. „Wij zijn naar de juiste instanties gegaan en als je daarmee praat, krijg je een heel ander beeld. De Thoolse huisartsen hebben ge vraagd of ze mee konden doen met de dokterspost in Bergen op Zoom en wij zijn het daarmee eens. Kijk maar eens naar de voordelen: meer aandacht voor de patiënten door de eigen huisarts en als er iets ernstig is, blijven de eigen huisartsen hun eigen patiënten ook buiten de praktijkuren hulp verlenen en mensen bezoeken. Het is niet zo, dat de huisartsen maar van 8.00 tot 17.00 uur hun werk zien. Ze hoe ven echter niet meer dag en nacht uit te rukken en dat gunnen wij on ze huisartsen." De Anbo wijst erop, dat er continu 1 ambulance klaar staat. „Gedu rende de avond en nacht kan de huisartsenpost over meerdere am bulances beschikken, maar er staat er altijd 1 bij wijze van spreken op de Thoolse brug. Ook zijn er niet 1 of 2 artsen aanwezig; wel in de huisartsenpost, maar de rest zit in de wacht en dat betekent dat de dichtstbijzijnde dienstdoende arts bij ernstige zaken wordt opge piept. Dat kan echter alleen door de huisartsenpost gedaan worden. Een alternatief is het alarmnum mer 112. Mevr. v.d. Meeberg zegt dat het ei land Tholen niet meer zonder huis artsenpost kan. „Als de oudere huisartsen uit onze gemeente ver trekken, komt er geen vervanging meer als er geen dokterspost zou zijn. Jongere artsen werken geen 24 uur per dag meer en daar heb ben ze gelijk in!" De Anbo noemt het vervoer naar de huisartsenpost wel 'een groot knel punt'. „Dat is een nadeel, maar in schrijnende gevallen zorgen de art sen daar desnoods zelf voor. Overi gens zijn wij daarover aan het onder handelen met de zorgverzekeraars, al gaat dat nog een beetje stroef. Die verzekeraars deponeren onze klach ten telkens bij de huisartsenpost. Wij betalen allemaal onze premie aan de verzekeraars en het is hun verant woording, hoe dit probleem opgelost gaat worden. Onze contactpersoon bij de huisartsenpost staat open voor alle problemen en wil met ons be stuur samenwerken om oplossingen te zoeken. Om de huisartsenposten kun je niet meer heen; dat is gewoon de toekomst. Maar als je van fouten leert en met de juiste mensen praat, bereik je veel meer dan negatieve brieven schrijven. De Anbo heeft de directeuren van de ziekenfondsen benaderd en samen met hen moeten wij de oplossing zoeken." De actie van het Rode Kruis in Sint- Philipsland om plaatselijke ehbo'ers die kunnen reanimeren na 17.00 uur in te schakelen, noemt mevr. v.d. Meeberg 'fantastisch'. „Wat een saamhorigheid leeft er in onze ge meente. Wij hebben veel respect voor deze mensen. Zij hebben de in stelling van de huisartsenpost goed begrepen en hebben hier daadwerke lijk op gereageerd. Zelfs de artsen van de dokterspost vinden dit een goed alternatief, want elke seconde telt en zowel de arts als de ambulan ce hebben toch altijd minuten nodig. Onze complimenten aan alle vrijwil ligers die zich zo gaan presenteren", aldus Anbo-secretaresse Corrie v.d. Meeberg. De Vossemeerse huisarts G.H.F.M. van de Weijer (die dokter Padt is opgevolgd als voorzitter van de Thoolse Huisartsenvereniging) geeft vanavond in de gemeentelij ke adviescommissie algemeen be stuur en welzijn een toelichting op de Bergse huisartsenpost. Zaterdagmorgen 3 november. Ik rijd het dorp Stavenisse in. Vanuit Sint- Annaland rijdt de auto van de huis artsenpost voor me. Langzaam, nu en dan stoppend, tot in de Voor straat. En dan aarzelend de Bos straat in. Even later, ik sta dan bij de Meermarkt, verschijnt de auto, na een paar straten rondgereden te heb ben, weer in de Voorstraat. Een heer springt eruit en vraagt aan een pas serende vrouw: 'Waar kan ik Bos vinden en waar woont de bakker die bolussen verkoopt?' Je zult als patiënt - in een noodgeval - toch op een dokter liggen te wach ten! A.J. Smits, Buurtweg, Stavenisse. De werkgroep Eiland Tholen van de Nederlandse hartstichting organi seert een in januari volgend jaar een cursus hartreanimatie. Belangstel lenden (vanaf 15 jaar) kunnen zich tot 30 november opgeven bij Tinus de Rijke, Kerkstraat 47 in Stavenis se, tel. 0166-692870. De cursusda gen zijn 2, 16 en 30 januari, de cur susplaats is nog niet bekend. Een reanimatiecursus is vooral van belang voor huisgenoten van hart patiënten en voor hen die veelvul dig met publiek in contact komen, zoals politie, brandweer, portiers, sporttrainers en -begeleiders, win kelpersoneel, personeel in het open baar vervoer e.d. Iedereen die zich eenvoudige theorie eigen kan ma ken en over voldoende uithoudings vermogen beschikt, kan na het vol gen van deze cursus reanimatie in de praktijk toepassen. De uit Bergen op Zoom afkomstige band Flat-Out speelt morgenavond in Meulvliet in Tholen. De formatie, elf man sterk, trad de afgelopen tijd door het hele land op. Ze onderging een aantal wisselingen, zo kwam er een nieuwe zanger en keerde een eerdere zangeres terug. Optredens van Flat-Out kenmerken zich door levenslust, plezier, feest en kwaliteit. De band, met een blazerssectie en achtergrondzang, vertolkt nummers van onder andere Queen, Aretha Franklin, Abba, Skunk Anansie, Van Dikhout en De Dijk. Het optreden in Meulvliet - een initiatief van Step - begint om half negen. Kaarten zijn in het sport- en gemeenschapscen trum te koop. Kerstmarkt. Voor de vierde keer wordt er een kerstmarkt georgani seerd in Tholen. Op zaterdag 8 de cember van 10 tot 5 uur zal sporthal Meulvliet het decor zijn voor een 50-tal standhouders, een terras, op tredens van muzikanten en koren, en toneelspel. De stichting Step heeft ook de kerstman uitgenodigd. De Thoolse CristenUnie heeft voor de komende verkiezingen de GPV'er Jan Pieter Mostert (33) uit Oud-Vossemeer als derde op de kandidatenlijst geplaatst. Hij is daarmee de eerste op de lijst uit de GPV-stal, na de nummers een en twee, P. van Belzen uit Tholen en drs. A.L. Piet uit Sint-Philipsland die bei den uit de RPF voortkomen. Vierde op de lijst voor de gemeenteraadsver kiezingen wordt Peter Quist (39) uit Sint-Philipsland. Het heeft wel enige tijd geduurd voordat de CU kon besluiten om de derde en vierde plaats in te vullen. Mostert was voor de Thoolse CU na melijk nog een onbekende. De num mer drie op de lijst woont sinds 2,5 jaar op Tholen. In zijn vorige woon plaats Haarlem was hij actief in de politieke jongerenbeweging van de partij. Het Gereformeerd' Politiek Verbond vindt zijn'aanhang voorna melijk in de gereformeerde kerken vrijgemaakt. Die zijn er niet in de ge meente Tholen. Bij de vorige verkie zingen vertegenwoordigde J. de Feij- ter uit Sint-Maartensdijk de GPV op de lijst. Mostert werkt voor de advertentie afdeling van het Nederlands Dag blad, de spreekbuis van het GPV-ge- dachtengoed. De krant geldt als gezaghebbend binnen deze kring. Nummer vier op de lijst is Peter Quist uit Sint-Philipsland geworden. Als kredietanalist bij de Rabobank in Zierikzee wordt hij de financieel spe cialist van de fractie gezien zijn ja renlange ervaring in het bankwezen. Achttien jaar werkt Quist voor deze bankinstelling, waarvan de laatste elf in Zierikzee. Hij stond al eens eerder op de Thoolse lijst, maar was geen kandidaat bij de laatste verkiezingen bijna vier jaar geleden. De algemene ledenvergadering van de CristenUnie moet de lijst nog de finitief goedkeuren, maar over de eerste vier plaatsen bestaat volgens lijsttrekker Van Belzen geen verschil van mening. „Die staan vast. De nummers vijf en zes worden wat moeilijker. We zoeken naar een vrouw en dat is niet gemakkelijk." Privatisering. Na overleg met des kundigen zijn b. en w. tot de conclu sie gekomen dat er gerede twijfel bestaat dat bij privatisering van de buitensportaccommodaties een win- win situatie voor alle partijen zou kunnen ontstaan. Het college heeft daarom besloten geen nader onder zoek te laten instellen. Privatisering stuitte in zijn algemeenheid op pro blemen bij de verenigingen. Alleen privatisering op maat was een optie, maar ook dat is nu van de baan. De aanbesteding van de restauratie van de N.H. kerk in Tholen is volgens b. en w. veel duurder uitgevallen dan gedacht. Daardoor is er een financie ringsgat ontstaan van 371.311 gulden, zo meldt het college aan de raads commissie gemeentelijke ontwikkeling. Het kerkbestuur heeft de gemeen te om een BRRM-subsidie gevraagd, waardoor 70% van het gat gedicht zou worden. Daarnaast willen de kerkvoogden van het gemeentebestuur een schenking van 111.393 gulden. B. en w. wijzen beide verzoeken af om dat dit ten koste zou gaan van andere projecten en schenking een prece dent zou scheppen ten opzichte van andere particuliere monumenten. De Nederlandse Hervormde kerk in Scherpenisse en de Rooms-Katholie- ke kerk in Tholen staan op de restau- ratielijst en wat kan de gemeente zeggen, wanneer die eigenaren aan de deur kloppen voor subsidie? Wat rechtvaardigt een bijdrage uit ge meenschapsgeld voor particuliere ei gendommen? Met inwilliging van het verzoek van de N.H. kerk Tholen zouden we een precedent scheppen. Wij moeten geen beleid gaan instel len om de restauratie van particuliere monumenten te gaan financieren", zo schrijven b. en w. aan de raads commissie gemeentelijke ontwikke ling, die maandagavond a.s. advies moet uitbrengen. Zeventig procent van de subsidiabele kosten, of 1.809.287 gulden, wordt betaald door het rijk via een zoge naamde kanjersubsidie. Het rijk heeft al laten weten, geen extra sub sidie te willen verlenen om de veel duurder uitgevallen aanbesteding te helpen oplossen. Men adviseerde de kerk om bij de gemeente aan te klop pen voor een zogenaamde BRRM- subsidie. B. en w. vinden dat gemakkelijker gezegd dan gedaan. Er staan immers al zoveel restauratieprojecten op het programma, dat het geld voor vijf tienjaar is gereserveerd. De gemeen te heeft geen ruimte. De BRRM-subsidie (Besluit Rijks subsidiëring Restauratie Monumen ten) is de reguliere bijdrage voor restauraties van monumenten, waar voor het rijk geld aan de gemeente geeft. Voor de toekenning moet de gemeente programma's van zes jaar opstellen en ook de volgorde van de subsidieverlening aangeven. De ge meente onderscheidt twee groepen: woonhuizen/boerderijen en overi gen. Onder die laatste categorie val len ook kerken. Het budget voor woonhuizen/boerderijen is 120.000 gulden; voor de overige monumen ten 40 mille. Van het eerste budget mag 50% verschoven worden naar de andere groep, waarvoor dan een ton beschikbaar is. Het programma wordt elk jaar aangepast. De N.H. kerk Tholen staat op de-vierde plaats in de categorie kerken, maar deze plaatsing dateert nog uit de tijd, dat de gemeente niet wist dat deze res tauratie een kanjerproject zou wor den. B. en w. zijn bezig met de voorberei ding van het nieuwe monumenten programma 2001-2006. De Grote Kerk Tholen staat daarin op de ze vende plaats. „Het kan dan ook nog vele, vele jaren duren voordat de kerk in aanmerking komt voor BRRM-subsidie", concludeert het college. Om alles zo eerlijk moge lijk te doen, hebben b. en w. om en om een project uit elke categorie ge pakt. „Volgend jaar willen wij bekij ken, of wij de volgorde kunnen ver anderen, maar dit vergt tijd en zorgvuldigheid. Maar zelfs als de N.H. kerk daardoor iets naar voren opschuift, zal het nog jaren duren voordat men BRRM-subsidie kan krijgen. Wanneer overigens projec ten naar voren wordën geschoven, gaat dit ten koste van de andere. Het is daarom zo goed als zeker, dat de kerk de 371.311 gulden op andere wijze zal moeten zien te krijgen", aldus b. en w. In het gemeentelijke restauratie-uit voeringsprogramma staat de restau ratie van de toren van de N.H. kerk Tholen bovenaan. Dat karwei is in 1995/1996 uitgevoerd en door de gemeente voorgefinancierd. Het door de raad vastgestelde beleid is, om de 'achterstallige' subsidie voor deze restauratie eerst terug te halen, voordat geld vrijgemaakt wordt voor andere projecten. B. en w. hebben de problematiek van de N.H. kerk kenbaar gemaakt bij de rijksdienst voor de monumen tenzorg. „Onze consulent verwacht, dat meerdere projecten met een te genvallende aanbesteding te maken zullen krijgen. Daarom zal de rijks dienst haar best doen om extra geld te krijgen en dit zo mogelijk over de kanjerprojecten te verdelen. Men weet echter zelf nog niet of dit zal lukken. Het gemeentebestuur van Tholen zal de problematiek echter schriftelijk bij monumentenzorg aankaarten", aldus b. en w. in hun voorstel aan de raadscommissie ge meentelijke ontwikkeling. De topvier van de VVD, v.l.n.r. Goossen (2), Van Gorsel (3), Ravensteijn (1) en Hoek (4). Na twee spannende stemmingen is Marjan van Gorsel-de Oude (55) uit Oud-Vossemeer dinsdagavond door de leden van de VVD op een derde plaats gezet voor de gemeenteraadsverkiezingen. Daarmee passeerde ze landbouwer Gabri Hoek (43) uit Sint-Maartensdijk en leraar Oscar Huiskamp uit Tholen, die nu vierde en vijfde werden. Wethouder Ro nald Ravensteijn (46) werd unaniem tot lijsttrekker gekozen. De nieuwe tweede man en mogelijk nieuwe fractievoorzitter is Erik Goossen (58) uit Anna Jacobapolder. De VVD is de eerste politieke partij op Tholen die de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen op 6 maart 2002 definitief heeft vastgesteld. Voorzitter Hans van Gorsel sprak dinsdagavond in Havenzicht te Sint- Annaland over 'een lijst met uitstra ling en met capabele mensen'. „On danks dat de twee zittende raadsleden Els Frigge en Piet Stouten weggaan, zullen we zeker weer 3 zetels halen. De VVD heeft met wethouder Raven steijn een man in het college die ge groeid is in zijn functie. Hij zorgt voor een stuk ervaring en dat is een goede zaak. De leden waren dan ook eenstemmig over zijn lijsttrekker schap." Ravensteijn nam graag de fe licitaties in ontvangst om voor de tweede keer de VVD-kar te trekken. „Ik wilde niet voor verrassingen ko men te staan en daarom heb ik het be stuur al vroeg om functioneringsge sprekken gevraagd. Nu ik het ver trouwen opnieuw heb ontvangen, zal ik mijn ervaring aanwenden om de nieuwe fractie erbij te betrekken. We hebben een hele leuke ploeg voor de komende jaren", aldus Ravensteijn. Nieuweling Goossen was verguld met zijn tweede plaats. „Ik woon nog maar 2,5 jaar in Anna Jacobapolder en als je dan zo'n groot vertrouwen van de leden krijgt, is dat natuurlijk leuk. Ik volg mijn grootvader Henk Goossen een beetje in zijn voetspo ren; die was banketbakker en wethou der in Tholen." Zijn kleinzoon is in middels gepensioneerd als verkoop leider bij KPN autolease, maar stilzit ten kan hij absoluut niet. „Toen ik vanuit Bergen op Zoom naar Anna Ja- coba kwam, heb ik gezegd: hier ben ik, mag ik wat doen?" Goossen werd voorzitter van de buurtbus in zijn woonplaats, bestuurslid van de heem kundige kring, bestuurslid van het Oranjecomité in AJP en in breder ver band voorzitter van Scaldis Naturalis, het multifunctioneel centrum in Sint- Maartensdijk. In zijn vorige woon plaats Bergen op Zoom is Goossen nog voorzitter van de restauratiecom missie van de Samen op Weg-kerk aan het Bolwerk. Jarenlang was hij daar voorzitter van de hervormde ker kenraad. „Een hele goede kandidaat", conclu deert voorzitter Van Gorsel, die Goos sen kent als secretaris van het VVD- bestuur. „Het raadslidmaatschap gaat steeds meer vergen en dan is het goed dat je iemand hebt die de tijd en de capaciteiten ervoor heeft. Hij is dan ook met een flinke meerderheid geko- Goossen had bij de stemming concur rentie van Hoek en Huiskamp, maar die moesten het onderspit delven en kwamen nog verder van huis toen de leden op nummer 3 een vrouw wil den. Het bestuur had daar ook voor gepleit, maar geen enkele vrouw wil de op een verkiesbare plaats. Daar voor waren alleen 6 mannen beschik baar. De kandidaatstellingscommissie o.l.v. voorzitter Van Gorsel ging als nog op zoek en die hoefde niet ver te zoeken, want zijn vrouw ging over stag. „Het zal uitkomen of ze meer kan dan Hans", grapt raadslid Piet Stouten, die ook deel uitmaakt van de kandidaatstellingscommissie. Gezien het voorzitterschap van haar man hield ze zich eerst op de achtergrond, maar wegens het gebrek aan vrou wen, besloot mevr. Van Gorsel om zich alsnog beschikbaar te stellen. Ze is cursusleidster en mentor bij de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen/vrouwen van nu in Zeeland, voorzitter van de Wereldwinkel Tho len en lid van de raad van toezicht van ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. Als lerares kinderverzorging, opvoeding en handenarbeid vervulde ze 24 jaar functies in het onderwijs, o.a. consulente bij de toenmalige ZLM, in het bestuur van de Oester schelp, later Thoolse scholengemeen schap en het Schelde college, en de oudercommissie van 't Rijks. De kandidaatstellingscommissie had alleen mannen op de eerste vijf plaat sen voorgesteld, maar de leden maak ten gebmik van hun bevoegdheid om er een vrouw tussen te voegen. Daar door blijven Hoek en Huiskamp, die al diverse jaren in de wachtkamer zit ten, nog aan de zijlijn staan. Met na me voor de kandidaat uit de grootste woonkern Tholen was dat een bittere pil, want ten opzichte van vier jaar ge leden zakte hij nog een plaats, terwijl Hoek drie plaatsen steeg. „Jammer", zegt voorzitter Van Gorsel, „want Os car heeft best capaciteiten. We be schouwen de eerste vijf ook als ver kiesbaar. De VVD zit landelijk in de lift en met het duale stelsel kunnen we een extra raadslid leveren als we opnieuw een wethouder krijgen." De teleurgestelde Huiskamp wachtte het maken van de foto van de eerste vijf niet meer af en was snel vertrokken. De laatste over wiens plaats gestemd werd, was Karei Saris uit Poortvliet, die op de zesde plaats kwam. Bram van Westen uit Oud-Vossemeer had zich als nieuweling ook voor een ver kiesbare plaats opgegeven, maar bij nader inzien kon hij zich vinden in het voorstel van de kandidaatstellings commissie dat de Tholenaren Gré Boelhouwers en Henk Noteboom voor moesten gaan. Anders werd Oud-Vossemeer met drie kandidaten bij de topzeven wel erg royaal be deeld. Voor het overige werd het voorstel van de commissie overgeno men, zonder dat er verder gestemd hoefde te worden. Van de nieuwe partij Algemeen Be lang Tholen is de VVD niet bang. „Onze kiezers zijn zo nuchter, die la ten zich daardoor niet afleiden. Ieder een mag meedoen in onze democra tie, maar het is weer wel een versnippering als ABT meedoet. On ze fractie is de afgelopen jaren echter steeds opbouwend bezig geweest en dat zal de kiezer ook zeker laten mee tellen. Ik ben dan ook niet ongerust in onze 3 zetels", aldus Van Gorsel. De definitieve kandidatenlijst van de VVD ziet er als volgt uit. met tussen haakjes de plaats in 1998: 1(1). R. Ravensteijn, Oud-Vossemeer; 2(0). F.J. Goossen, Anna Jacobapol der; 3 (0). M.K. van Gorsel-de Oude, Oud-Vossemeer; 4(7). G.J. Hoek, St.- Maartensdijk; 5 (4). O. Huiskamp, Tholen; 6(10). K.B.M. Saris, Poort vliet; 7(0). G. Boelhouwers-Stigter, Tholen; 8(5). H. Noteboom, Tholen; 9(0). A.A. van Westen, Oud-Vosse meer; 10(6). C.L. van Dalen-Doele- man, Scherpenisse; 11(0). J.P. Moer land, St.-Annaland; 12(11). H.A. Polderman-Martin, Tholen; 13(9). W.A. Boogaard, St.-Annaland; 14(0). J.M. Muller, Scherpenisse; 15(13). C.J. Breure, St.-Annaland; 16(0). A.M. de Kaper, S.t-Maartensdijk; 17(0). G.L.D. Gaakeer, Oud-Vosse- meer; 18(17). A.F. van Nieuwenhuij- zen-Nelemans, Poortvliet; 19(14). H. van de Zande, Tholen; 20(19). B. de Man, St.-Annaland; 21(2). E. Frigge- Hogesteeger, Oud-Vossemeer; 22(3). P.K.M. Stouten, Stavenisse. Gods woord, hier binnen afzienbare tijd weer gehouden worden." Inmiddels is er 1200 m2 aan oude lei en verwijderd en 43.000 nieuwe leien zijn de afgelopen maanden op het dak gelegd. Het zijn zogenaamde Spaanse leien, voorzien van een certificaat waarbij de levensduur voor gemid deld 80 jaar is gegarandeerd. Onder de leien zit dakbeschot. „Het is altijd afwachten, wat daarbij aan slechte stukken openbaar komt als de leien zijn weggehaald", aldus de ouder ling-kerkvoogd. „Hoewel er een aan tal m2 zijn vervangen, is het bij de dakvlakken die tot nu toe zijn gedaan, gelukkig meegevallen. Daaruit blijkt ook, dat de vervanging van de leien op het juiste moment gebeurt, nog voordat er wel grote delen van het dakbeschot vervangen moeten wor den." Het nieuwe leiendak is voorzien van ladderhaken voor de veiligheid van mensen die toekomstig onder houd moeten uitvoeren. De ladder waarmee ze naar boven gaan, wordt over de haken gezet, zodat de ladder stabiel blijft. Een zeer intensief onderdeel van het restauratiewerk vormen de glas-in- loodramen. De verticale en horizonta- Budelpack-directeur Bakker met zijn herinnering aan de royale bijdrage; rechts ouderling-kerkvoogd Van Elsacker. Leden van de restauratiecommissie, kerkbestuurders, andere belangstel lenden van de Hervormde Gemeente, de vroegere directeur E.Ph. Nieuw- kerk van Budelpack en uitvoerder Joppe van aannemer Huurman waren vrijdagmiddag naar de koorkerk ge komen om een hoogtepunt te vieren. Jan Bakker vertelde dat de sponsoring van de kerkrestauratie eigenlijk niet paste binnen het beleid van Budel pack. want onderwijs en zorg staan daarbij centraal. Toch was het Poort- vlietse verpakkingsbedrijf met een enorm bedrag uit de bus gekomen. „Ten eerste vormt de Grote Kerk het gezicht van Tholen. Ik kom er elke dag twee keer langs", vertelde Bak ker, die zelf in 's-Gravenpoldet woont. „Wij wilden wel een bijdrage leveren aan het gezicht van Tholen. Bovendien geven we zo uiting aan onze verbondenheid met het eiland Tholen en met Sint-Philipsland. Er werken vele mensen uit deze gemeen te bij ons. In de tweede plaats steunen we dit project omdat het een belang rijk cultuurbezit is, een imposant ge bouw. Mijn derde argument om deze restauratie toch te sponsoren, is meer van persoonlijke aard. Het is niet zo eenvoudig om achter alle grote evene menten/activiteiten te staan. De func tie van dit gebouw, daar sta ik echter volledig achter." Ten aanzien van de hoogte van de bij drage onthulde Bakker, dat hij zich had laten 'inpakken' door de restaura tiecommissie. „Die opereerde meer ondernemend dan we dachten, want ze wezen ons op het verpakken van de euro's en gingen er vanuit dat de sponsoring in euro's in plaats van gul dens zou plaatsvinden." De Budel pack-directeur kon die aanpak wel waarderen, want hij liet zich niet ken nen en maakte er 25.000 euro of ruim 55.000 gulden van. „Volgende week wordt dat bedrag overgemaakt op de bankrekening van de kerk en we ho pen dat dit gebouw daarmee weer spoedig in gebmik genomen kan wor den", aldus Bakker. Een royaal ap plaus klonk op in de koorkerk. „Har telijk dank namens de hele Thoolse gemeenschap voor deze prachtige fi nanciële bijdrage", liet Van Elsacker weten. „We zijn er bijzonder dank baar voor, dat Budelpack bereid was om dit prachtige bedrag ter beschik king te stellen. U maakt het mede mo gelijk dat deze kerk voor het nage slacht kan worden behouden. Uw onderneming wil duidelijk en positief aanwezig zijn op ons eiland. De Thoolse gemeenschap heeft dan ook reden om trots te zijn op een bedrijf dat zo internationaal is georiënteerd en tevens ook zo nadrukkelijk oog wil hebben voor de lokale gemeen schap." Als blijk van waardering wilde het kerkbestuur ook graag iets terugdoen. Van Elsacker had naar iets origineels gezocht. Inhakend op het grote euro project in Lelystad bood hij Bakker een ingelijste drukplaat aan van de bedankadvertentie in de Eendrachtbo- de, waarin het bedrag van 25.000 eu ro werd genoemd. Bakker nam het graag in ontvangst voor zijn nieuwe kantoor, dat hij binnenkort betrekt in verband met de verhuizing van Bu delpack international uit Poortvliet naar Bergen op Zoom. Jan Bakker krijgt daardoor de kantoorruimte van André Nieuwkerk. Het gezelschap werd nog rondgeleid in het interieur van de kerk, dat van onder tot boven in de steigers stond. Sommigen waagden zich hogerop om het omvangrijke restauratiewerk goed te kunnen zien. Ouderling-kerkvoogd Van Elsacker vertelde dat het karwei zeer voorspoedig verloopt. „Toen wij eraan begonnen, zeiden we tegen el kaar: het zou toch mooi zijn als we eind dit jaar weer in de kerk zouden kunnen. En wanneer alles zo voor spoedig blijft verlopen, kunnen de erediensten, de verkondiging van le loodstrips moeten stuk voor stuk gesoldeerd worden. „Bij één raam in de koorkerk raak je de tel al kwijt", zo hield van Elsacker de belangstel lenden vrijdagmiddag voor. Het werk in de preekkerk is in de afrondende fase beland. Dankzij een enorm groot steiger zijn ook de hoogste gewelven bereikbaar. Slecht stucwerk is verwij derd: soms in kleine stukjes, soms over vele vierkante meters. Vervol gens werd een nieuwe stuclaag aan gebracht en inmiddels zijn de schil derwerkzaamheden in volle gang. „Misschien wel voor het eerst in de geschiedenis wordt de binnenkant van de kerk ook echt geschilderd", zei de ouderling-kerkvoogd. „Tot nu toe zat er alleen stucwerk op de mu ren. Waarschijnlijk is men aan schil deren nooit toegekomen, maar nu komt er een mooie verflaag op. Een lichte kleur, maar met een warme tint. Naar verwachting zal dat een bijzon der mooi effect geven als het licht door de enorme ramen weer vrij spel krijgt." Het noordelijke deel van de muur van het middenschip is inmid dels helemaal afgeschilderd. De rest van de preekkerk volgt de komende weken. Van Elsacker maakte van de gelegen heid gebruik om de eigen gemeente leden, de rest van de lokale bevolking, de winkeliers en andere ondernemers in Tholen en daarbuiten te bedanken voor hun financiële medewerking. „We kunnen alleen maar verwonderd en dankbaar zijn, dat de titel van onze brochure voor de fondsenwerving 'De schouders eronder' daadwerke lijk zo onderschreven wordt. Ook van diverse landelijke fondsen zijn posi tieve reacties ontvangen", zei de ou derling-kerkvoogd, die nu nog een gat van 120.000 gulden moet zien te dek ken om de restauratie financieel hele maal rond te krijgen. 3?

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 13