Gemeente selecteert scherper bij bedrijven Strenger beleid bedrijfswoningen Bestemmingsplan te beperkend ervaren Veehouders kritisch op inscharen runderen in Scherpenissepolder Sint-Annaland moet havenfront en park met zomerwoningen krijgen Begraafplaatsen beter onderhouden Architect Tom Moerland dient plan in bij de gemeente Biologisch bedrijfsvoering is voorwaarde voor Staatsbosbeheer Donderdag 8 november 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Arbeidsplaatsen koppelen aan grondoppervlakte Grond duurder Gemeente moet bestemmingsplannen aanpassen Mesthandel in Anna Jacobapolder Om het gras kort te houden voor de ganzen die in de winter neerstrijken in het natuurontwikkelingsgebied in Scherpenisse moet het begraasd worden. De toekomstige beheerder Staatsbosbeheer zoekt daarvoor veehouders op Tholen die een coöperatie zouden kunnen vormen. Dinsdag lieten ruim twintig aanwezigen zich voorlichten in het Holland Huis in Scherpenisse. De veeboeren staan nog niet in de rij, zo bleek. Onder meer omdat er maar 4,5 maand per jaar vee in het gebied mag lopen en omdat veehouders vrezen voor besmettelijke ziekten. Heikel punt Architect Tom Moerland uit Tholen heeft een ambitieus plan weggelegd bij de gemeente voor de invulling van het hele havengebied van Sint-Annaland. Centraal staat een park voor recreatiewoningen in de Kleine Suzanna polder. Daarmee is ontwikkelingsmaatschappij Groten huis al heel lang bezig. Moerland tekende het plan en Grotenhuis wilde vorig jaar al beginnen, maar eisen van de provincie gooiden roet in het eten. Huizen aan water Grootste onzin Fietsroute Provincie gaat bodemsaneringen beter controleren Motie SGP krijgt alleen steun van CU Het onderhoud van de openbare begraafplaatsen kan be ter. Dat betoogden SGP en VVD tijdens de begrotingsbe handeling in de gemeenteraad. Volgens J.C. Koopman (SGP) moeten b. en w. een lijst maken van de onderhoud- stoestand van alle kerkhoven. Deze inventarisatie kan dan mogelijk tot aanpassing van het beleid leiden. Ook zou den de meerkosten in beeld moeten worden gebracht. VVD en CDA volgden na de discussie de kant van het college en trokken zich terug uit een motie van de SGP. Te lang duren Breed ChristenUnie, SGP en D66 missen objectieve criteria bij het toelaten van bedrijven, en dan met name de koppeling van arbeidsplaatsen aan vierkante meters. „We zijn al strenger aan het selecteren en kijken heel erg goed naar de meerwaarde van ondernemingen voor de werkgelegen heid", zo verdedigde wethouder Kavensteijn zich tijdens de begrotings behandeling in de gemeenteraad. Met verschillende fracties noemde de wethouder het ontbreken van hoogwaardige werkgelegenheid op Tholen een gemis. „Dat aspect ne men we ook mee bij de werving van bedrijven." Mevr. E. Frigge-Hoge- steeger noemde de ontwikkeling van Welgelegen II bij Tholen een goede mogelijkheid om hoogwaar dige werkgelegenheid aan te trek ken. Drs. A.L. Piet hield er een vlam mend betoog over, dat door J. van den Donker 'met zeer veel genoe gen' werd beluisterd. Zo wilde hij de uitgifte van bedrijventerreinen beperken tot 1 hectare per jaar en de grondprijzen marktconform maken om oude industrieterreinen in Sint- Maartensdijk, Tholen, Sint-Philips- land en Poortvliet te kunnen verbe teren. Volgens Piet is het op dit moment achterhaald om industrie terreinen maar te blijven uitbreiden, omdat de mensen er gewoon niet zijn. „Probeert u maar eens 25 man geschoold productiepersoneel te vinden! De gemeente bouwt nu wat wordt gevraagd, in plaats van een eigen beleid te voeren en te kijken naar het aantal arbeidsplaatsen per vierkante meter, zoals in Etten-Leur gebeurt. Daar wordt een eis gesteld van 200 werknemers per hectare. Stel die keuzes, want men komt voor andere dingen naar Tholen", aldus Piet. Van den Donker vulde aan dat er bij de uitgifte van grond criteria gesteld moeten worden om de dwang dat er aan oude industrieterreinen wat moet gebeuren, te versterken. Wethouder Ravensteijn verzekerde dat b. en w. niet alleen lege gebou wen naar Tholen laten komen. „Er wordt al naar het werkgelegen heidsaspect gekeken." Volgens Piet ontbreken daarvoor toch de objec tieve criteria. „Leg het dan vast." De CU kreeg steun van de SGP. „Ik heb bij de melding van nieuwe be drijven door b. en w. nog nooit een koppeling gezien van het aantal ar beidsplaatsen met de vierkante me ters. Daarom kunnen we als raad dat onderdeel onvoldoende toet sen'", zei P.W.J. Hoek. „Ik kan er ook geen beleid in ontdekken", liet D66'er Van den Donker weten. VVD-raadslid mevr. Frigge stelde voor om de bedrijvenwerving in een commissie te bespreken. „We ver schillen als raad en college niet van mening", zo probeerde de wethou der de zaak te sussen. Strenger wordt het gemeentebestuur ook op het toelaten van huizen op industrieterreinen. „Er komen geen woningen meer op nieuwe, grote bedrijventerreinen. Die hinderpaal hebben wc dan niet meer", zei bur gemeester Nuis over het spannings veld tussen wonen en industrie. De raad nam unaniem een motie aan van dc ChristenUnie om de grondprijzen van de industrieterrei nen marktconform bij te stellen. Dc SGP had dc motie mede-onderte kend. Wethouder K.A. Heijbocr zei dat het college ermee akkoord wilde gaan, maar hij waarschuwde dc in dieners dat de marktconforme bij stelling zowel naar boven als naar beneden kan zijn. Alle fracties wa ren het daar mee eens. De grond prijzen op industrieterreinen zijn onlangs al verdubbeld, waarbij de CU ook het voortouw nam. Volgens raadslid Piet werden er uit de ge meentekas vele tonnen bijgelegd omdat de grond veel te goedkoop wegging. Hij wil er juist 'winst' op maken en van dat geld oude indus trieterreinen opknappen. Een SGP-motie over de inpassing van ecologische elementen binnen bedrijventerreinen werd ingetrok ken nadat wethouder Van Kempen die overbodig had genoemd. Een amendement van de SGP om het vervaardigen van een nieuwe voorlichtings- en bedrijfsacquisitie- film van 16.000 euro uit te stellen tot 2003 werd eveneens ingetrok ken. „Ik mis een onderbouwing en financieel levert het uitstel weinig op", zei wethouder Ravensteijn. M. Dijke noemde het echter verstandig om de opnamen uit te stellen tot na de raadsverkiezingen van maart a.s. Toen de burgemeester duidelijk had gemaakt dat dit ook de bedoeling was, trok de SGP het amendement in, waarmee de 16.000 euro in de begroting 2002 bleven staan. On langs is wel een nieuwe uitgave van de gemeentegids verschenen, vijf maanden voordat een flink deel van de gemeenteraad vernieuwd wordt. Er dient een strenger beleid te komen voor het toelaten van bedrijfswo ningen op industrieterreinen. Dat maakt het provinciaal bestuur duide lijk in een brief aan b. en w. over het verbouwen van een bedrijfsruimte tot woning aan de Schakelweg in Sint-Maartensdijk. De gemeente Tholen moet op korte termijn het bestemmingsplan herzien. Hoewel artikel 33 van de wet op de ruimtelijke ordening dat voorschrijft, is dat niet tijdig gebeurd. Bestem mingsplan bedrijventerrein Sint- Maartensdijk dateert al uit 1979. Het in 1997 aangenomen streekplan schrijft 'een genuanceerd beleid' voor het toelaten van bedrijfswoningen op industrieterreinen voor. „Gemeenten moeten daar meer over gaan naden ken", zegt B. Ventevogel van de pro vincie. „Wonen en bedrijvigheid botst immers nogal eens. Je hebt lawaai, stof, stank en verkeersoverlast en dan is het niet meer zo verstandig om overal woningen bij bedrijven toe te staan. Ook voor een onderneming kan dat lastig zijn, want die wordt met strenge regels geconfronteerd." Volgens Ventevogel moet er een in terne zonering op de bedrijventerrei nen aangegeven worden. „Een deel waar bedrijven komen die overlast veroorzaken en een ander stuk met lichtere industrie, waar dan bedrijfs woningen zouden kunnen komen. Maar niet meer kriskras huizen op in dustrieterreinen. Afstand houden is nodig." Aan de Schakelweg in Sint-Maar tensdijk ging het om een bedrijfs ruimte van IDM international (opslag ten behoeve van baggerbedrijf) dat verbouwd werd tot woning. Het be stemmingsplan dateert van 1979 en is verouderd. Een bijkomend probleem was een vuurwerkopslagplaats op minder dan acht meter. Het gaat om maximaal 300 kilo consumenten vuurwerk en volgens het besluit op slag vuurwerk milieubeheer mag in een bewaarplaats maximaal 500 kilo vuurwerk zijn op een afstand van zes meter van belendingen van derden. Het kwetsbare object bevindt zich buiten de veiligheidsafstand. De pro vincie vond daarom geen gronden voor het weigeren van planologische medewerking, mede na een positief advies van de inspecteur van de ruimtelijke ordening. Uit een oogpunt van zorgvuldigheid wijst de provincie het gemeentebe stuur erop, dat het ministerie van VROM werkt aan een nieuwe wette lijke regeling voor vuurwerk. De ge meente moet kennis nemen van het vuurwerkbesluit dat in voorbereiding is, omdat daaruit alsnog gewijzigde planologische en milieuhygiënische inzichten over veiligheid kunnen voortvloeien. W. van Alphen uit Anna Jacobapolder is het niet eens met de gedeelte lijke herziening van het bestemmingsplan Buitengebied, met name om dat hij erdoor wordt beknot bij het opzetten van een mesthandel. Hij stapte daarom naar de Raad van State. Een aantal andere belangheb benden deed hetzelfde om de beperkende regelgeving met betrekking tot intensieve veehouderij (varkensstallen) aan te vechten. De ondernemer uit Anna Jacobapol- uitbreiding. In een wijzigingsbe- der wil zijn activiteiten met betrek king tot de handel en opslag van mest uitbreiden. De gemeente ziet dat niet zitten gezien de vele transporten die dat met zich meebrengt én de ligging van het bedrijf aan de rand van een buitendijks natuurgebied. Namens Van Alphen werd daartegen inge bracht dal er diverse wegen naar het bedrijf leiden en dat de ligging ver van de bebouwde kom in het buiten gebied gunstig is ten aanzien van klachten van omwonenden. De Sint-Philipslander wil ook een groter bouwblok dan de één hectare die de gemeente voorstaat, om vol doende mestopslag te kunnen bou wen én tegelijk het aantal varkens te kunnen mesten waarvoor hem ver gunning is verleend. Volgens de ge meente biedt het bestemmingsplan die mimte. Zo kan via een vrijstelling de vorm van het bouwblok aangepast worden, kan er flexibel gebouwd worden en is er ruimte gelaten voor voegdheid met het oog op wettelijke eisen voor dierenwelzijn is eveneens voorzien. Het gemeentebestuur wil de intensie ve veehouderij zo beperkt mogelijk houden en voert daarvoor ruimtelijke en milieu-aspecten aan. In het be stemmingsplan is dan ook de streek planherziening van de provincie vol ledig overgenomen. Daarnaast acht men ruimte voor het verplaatsen van knelgevallen van elders evenmin ge wenst. Dit verbod op nieuwbouw is bij de Raad van State door een aantal belanghebbenden - vertegenwoordigd door Den Hollander advocaten - aan gevochten. De aanwijzing van bouw blokken, waardoor in het buitenge bied alleen nog bij bestaande agrarische bedrijven gebouwd mag worden, moet ongewenste ontwikke lingen in de polders voorkomen. De ze regeling is door de provincie goed gekeurd. De Raad van State doet over enkele weken uitspraak. Steeds meer gebieden in de Scherpenissepolder komen onder water te staanzoals hier in het oostelijke deel langs de Schoondorpseweg. De veehouders worden daarvoor aan sprakelijk gesteld. De kans op het uit breken van ziekten is bovendien gro ter als er met dieren van meerdere veehouders wordt gegraasd. In het vooijaar is het gebied bestemd voor de broedvogels, in de winter voor de ganzen en smienten. Bovendien zou het vee er op een biologische manier moeten wordengehouden. Van de 180 ha. kan straks ongeveer 120 ha. worden begraasd. Goed voor zo'n 140 runderen. Dat kan fokvee, maar ook jongvee zijn. In het gebied mogen geen bestrij dingsmiddelen worden toegepast noch kunstmest worden gebruikt, zo legde districtshoofd C. de Lange van Staatsbosbeheer uit. Ook moet het vee 'publieksvriendelijk' zijn. „We willen er een mooie kudde zien." Het gebied legt de bedrijfsvoering wel de nodige beperkingen op. Als er tien boeren mee willen doen, dan mo gen ze het gebied niet onderling door middel van veerasters verdelen. Het gaat om één kudde. Die kan volgens De Lange wel van meerdere boeren zijn, maar eentje moet er voor Staats bosbeheer als aanspreekpunt funge- Omdat het gebied in twee stukken is verdeeld door de Platteweg, is er plaats voor twee kuddes. Onder de aanwezigen waren zes veehouders. Die hoeven niet uit het landinrich- tingsgebied Poortvliet afkomstig te zijn om mee te doen. Alle Thoolse veeboeren krijgen er een kans, zo be nadrukten voorzitter M. Geuze en E. Hage van de landinrichtingscommis sie. Zij kunnen zich voor 1 januari aanmelden bij de opzichters J. Goe- degebuure en A. Goudzwaard van Staatsbosbeheer. Onder de veeboeren waren de nodi ge twijfels. Zo vroeg J.C.A. Vissers uit Tholen zich af wat er gebeurt als het fokvee besmet wordt door dode eenden in het water. „Als melkhou- der mogen we dan geen melk leve ren." Het bleek een moeilijk punt. Volgens De Lange is het moeilijk te zeggen hoe ernstig dat is. Maar veehouder J.J. van 't Hof uit Sint-Annaland wees erop dat de bedrijven wel aan sprakelijk worden gesteld voor de producten en dat dit een enorme be perking is om als groep mee te doen. Volgens De Lange is het zaak om koeien in te scharen met een en de zelfde 'gezondheidsstatus'. „Hoe meer boeren met hun dieren mee doen, hoe groter de kans op ziektes. Dat blijft een heel heikel punt." Volgens De Lange kan het inscharen van vee meerdere doelen dienen: de natuur vanwege het kort houden van gras voor de ganzen in de winter, de veehouders die er hun vee op kunnen laten grazen en daar inkomsten uit kunnen halen, maar ook restaurant houders in de streek die het speciale vlees op het menu kunnen zetten. Op Schouwen-Duiveland wordt op deze manier gewerkt. De leden van de coöperatie halen een rendement van 5 procent op het geïnvesteerd vermo gen. Dat zal mogelijk naar tien pro cent stijgen, aldus De Lange. Wel betekent het dat er op een biologi sche manier moet worden gewerkt. En dat houdt zeker voor de winter in dat er extra zorg besteed moet wor- Op de voorgrond het vernieuwde Havenplein in Sint-Annaland met veel bebouwing. De driehoek middenachter is het bungalowpark in de Kleine Suzannapolder, rechts ligt de haven en uiterst links de bestaande bebouwing aan de Suzannaweg. Grotenhuis heeft alle grond (5,6 hec tare) in de Kleine Suzannapolder in handen en wil er een bungalowpark aanleggen met 65 zomerwoningen. Na aanvankelijke strubbelingen bij de verwerving van de grond, leek het halverwege vorig jaar goed te gaan. Maar toen eiste de provincie van de gemeente Tholen dat er eerst een structuurvisie zou komen over de toe komst van het hele gebied rond de ha ven en het dorp, waar de Kleine Su zannapolder tussen ligt. Dat stand punt verraste Grotenhuis en Moer land, maar ook de gemeente. Nu heeft Moerland dus een plan ontwikkeld waar ook de haven en het dorp bij be trokken zijn. Het ontwerp betekent een forse verandering van het huidige beeld. Uitgangspunt voor Moerland en zijn opdrachtgever Grotenhuis zijn nog steeds de zomerwoningen. Die moe ten nu echter 'integraal deel uit gaan maken van Sint-Annaland'. Dat is ook verwoord in het voorontwerp be stemmingsplan van 1994, schrijft ir. Bart-Jan Moerland, zoon van de ar chitect. In de studie die de Moerlan den aan de gemeente stuurden, ligt de nadmk op de verbinding van de Voor straat (via het Havenplein) met de ha ven door middel van een havenfront. Een verbinding die op dit moment ontbreekt. Er loopt nu alleen een doodlopende weg naar en een trapje over de dijk naar de haven. In verband met dat havenfront, moeten in de vi sie van Moerland de bestaande bedrij ven direct achter de havendijk verhui zen. Het gaat dan bijvoorbeeld om ga rage Van Vossen, een pand van aard- appelhandel Westdorp, een loods van het waterschap en constructiebedrijf Van Beek. Die zouden moeten ver kassen. Moerland heeft daarvoor een stuk land bij de Oude Zeedijk in ge dachten. De Cl000 moet juist een prominentere plaats in gaan nemen volgens de architect die daarvoor een nieuw pand aan de Havenweg, bij de kruising met de Spuistraat, Oude Zee dijk en Koelhuisdreef in gedachten heeft. Daarnaast, richting de haven, zouden 'watergebonden' bedrijven kunnen verrijzen. Het Havenplein moet meer een echt plein worden met parkeerplaatsen en daaromheen woningen. Aan het plein zou ruimte moeten komen voor 'kleinschalige' detailhandel. Maar vooral de bebouwing aan de noord kant van het plein moet de overgang gaan vormen tussen Sint-Annaland en de haven en tussen het dorp en het park met recreatiewoningen. De over gang naar de haven zou door middel van permanente woningen kunnen gebeuren, terwijl er voor de overgang naar het recreatiepark zomerapparte- menten ingetekend staan (in een ver nieuwd Klippelstraatje) in het plan van Moerland. Om van het dorp naar de recreatiewo ningen en naar de haven te komen, moet er in de visie van Moerland een wandelroute aangelegd worden. Ver der zou het havenplateau aangepakt dienen te worden. De CZAV-loods zou plaats moeten maken voor 'wa tergebonden' wonen en dito bedrij vigheid. Dus huizen aan het water, zowel voor permanente bewoning als voor recreatie. Watersportbedrijf en jachtenberging BusmariTeam zou moeten verkassen naar de oostzijde van de haven, met het bedrijfspand aan de Koelhuisdreef. Camping De Krabbenkreek zou volgens Moerland moeten worden opgewaardeerd om te voldoen aan de huidige maatstaven. Als het plan weerklank vindt, zal het aanzicht van Sint-Annaland behoor lijk veranderen. Vooralsnog is het maar een plan dat in opdracht van Grotenhuis is gemaakt. In elk geval sluit het aan bij de eis van de provin cie om een nieuwe structuurvisie te maken voor het totale havengebied. den aan de dieren wil het die kwalifi catie kunnen behouden. De Lange noemde die manier van veehouderij diervriendelijk en voed- selveilig, maar volgens veehouder A. de Wilde uit Sint-Annaland is dat de grootste onzin die er bestaat. Van 't Hof haakte daar op in door te stellen dat het vee volgens die methode 's winters in een half open stal moet staan met de open kant naar het zuid oosten. „In het vlakke Zeeland is dat juist dieronvriendelijk." Toch staat Staatsbosbeheer een biolo gische bedrijfsvoering voor omdat dit volgens De Lange strookt met de doelstelling van het beheer van de Scherpenissepolder. Op Schouwen worden in het Prunje- gebied 135 vleeskoeien ingeschaard op 231 ha grasland. Voor die kudde moet daarnaast nog eens 30 ha biolo gisch grasland beschikbaar zijn om de winter te overbruggen. Ook dat is vol gens De Lange een handicap. Maar in 2004 verwacht de coöperatie daar 100.000 gulden om te kunnen zetten bij de productie van 120 kilo vlees per week. Dat kan oplopen tot vier ton in 2007 als er 480 kilo vlees per week wordt afgezet aan drie restaurants. Volgen W.D. van Doorn uit Poortvliet zou bemesten mogelijk moeten blij ven om ganzen en smienten van voedselrijk gras te blijven voorzien. Gebeurt dat niet dan zullen de ganzen elders hun kostje gaan zoeken, zo vreest hij. L. Sauter van de landin richtingscommissie bestreed dat. Hij verwacht dat de zoute grassen redelijk eiwitrijk blijven omdat ze gevoed worden met kwelwater dat veel mine ralen bevat. Bovendien is het gebied volgens Sauter niet alleen bestemd voor de ganzen- en smientenopvang. Van Doom vroeg zich verder af of er niet het hele jaar herten en reeën in kunnen lopen zodat het gebied zich zelf 'bedruipt'. Maar volgens De Lan ge is vee het geschiktst. Als het in no vember uit het gebied wordt gehaald dan is het gras nog lang genoeg om als voedsel voor ganzen te dienen. Van Doom zou bij het beheer van het gebied ook graag de wildbeheereen heid Tholen en Sint-Philipsland wil len betrekken, maar volgens Geuze is dat geen partij. „De landbouw wel, maar dat wil niet zeggen dat we u niet eens zullen vragen om advies." Van Doom wees er ook op dat de stichting agrarisch natuurbeheer (be kend van de akkerranden) een rol zou kunnen spelen als aanspreekpunt voor Staatsbosbeheer. In navolging van de stichting agrarisch Schouwen Zonne straal. Het gebied wordt niet toegankelijk voor publiek. De Platteweg wordt een doorgaande fietsroute naar het buiten dijks fietspad langs de Oosterschelde, zo zei Geuze op een vraag van A. Louisse uit Scherpenisse. Excursies zullen beperkt blijven. Aan de randen komen vogelkijkschermen. De provincie Zeeland gaat stelselma tiger controle uitoefenen op bodemsa neringen. Hiervoor zijn uren en geld vrijgemaakt. Dat laten gedeputeerde staten weten in antwoord op de schriftelijke vragen van statenlid M. Wiërsma van Groen Links over de uitspraak van de rechtbank inzake Sagro/CVI. Deze ondernemingen kregen forse boetes in verband met het negeren van milieuregels, o.a. ten aanzien van een bodemsanering in de Voorstraat te Stavenisse. Bij de uitspraak uitte de rechtbank kritiek op het milieubeleid van de provincie, maar g.s. zeggen die kritiek niet te delen. 'Het niet optreden tegen het ontbreken van de overkapping is een bewuste keuze geweest. Be stuursrechtelijk optreden was op dat moment niet zinvol omdat de straf rechter nog een uitspraak moest doen. Juist vanwege de risico's en vermoe dens van overtreding is de afgelopen jaren systematisch extra aandacht ge geven bij toezicht en handhaving. Dit heeft, ook na de periode van het straf rechtelijk onderzoek, geleid tot een aantal constateringen van overtredin gen waartegen bestuursrechtelijk en ook opnieuw strafrechtelijk is opge treden. Thans wordt overwogen om tegen de overtreding handhavend op te treden', aldus g.s. De laatste drie jaar heeft Sagro drie opdrachten(twee via aanbesteding en één onderhands) voor bodemsanering rechtstreeks van de provincie gehad, wat neerkomt op 3% van de 37,6 mil joen gulden. Het komt echter regel matig voor dat andere aannemers Sagro of haar dochterondernemingen inschakelen. Sagro heeft ook nog 34 oriënterende bodemonderzoeken uit gevoerd voor 94.000 giïlden. Sagro is tegen het vonnis van de rechtbank in beroep gegaan. G.S. wil len daarom niet ingaan op de vraag van Groen Links of de provincie Zee land nog vertrouwen heeft in Sagro. Bij de bodemsaneringen waarvoor de provincie de opdrachtgever is, is ech ter altijd milieukundig toezicht van een onafhankelijk onderzoeksbureau aanwezig, aldus g.s. De herziening van het bestem mingsplan Buitengebied kost Tho len meer geld. Doordat tussentijds aandacht geschonken moest worden aan windenergie, bloemdijken en intensieve veehouderij, liep het planproces vertraging op. Het ver werken van onder meer de veldin- ventarisatie, de inloopavonden, in passen van de streekplanherziening nieuwe economische dragers en een regeling voor het bordeelverbod zorgt bovendien voor extra werk zaamheden. RBOI, die de herzie ning voor de gemeente uitvoert, heeft een aanvullende offerte inge diend van ruim 94 mille. Op de in vesteringslijst is twee ton opgeno men voor de herziening. RK.M. Stouten (VVD) wilde ook aandacht voor de buitenkant van de begraafplaatsen. Daaraan wordt volgens hem minder onderhoud ge pleegd dan aan de binnenkant, ter wijl er wel een post is voor het snoeien en knippen van de buiten randen van de dodenakkers. Wethouder K.A. Heijboer legde uit dat de buitenkanten tijdens een snoeibeurt in de winter onder han den worden genomen. Hij sprak over verschillende normen van on derhoud. Die voor de begraafplaat sen moet daar voor 100 procent aan voldoen, het overige groen in de ge meente voor 85 procent. „Op som mige punten vindt de burger toch dat er niet genoeg wordt gedaan. Zo'n incidenteel geval wil nog niet betekenen dat wij er niet alles aan doen. Als u naar een andere norm wilt, dan zal dat ook geld kosten." Volgens Koopman gaat het echter in de eerste plaats om een inventarisa tie. Maar volgens Heijboer kost het verzamelen van gegevens ook geld. Daar zou volgens Koopman het ge meentefonds voor aangesproken kunnen worden. Volgens M.A.J. van der Linde (PvdA) hoeft zo'n onder zoekje echter niet lang te duren en nie( wel te kosten. De wethouder wees er maar weer eens op dat de gemeente er een strakke planning op na houdt om al le zaken bij te kunnen benen. En dat elke nieuwe zaak ook weer meer tijd vraagt van het ambtenarenappa raat. Volgens Stouten wordt het on derhoud bijgehouden en staat dat gewoon al op papier. Heijboer be vestigde dat. Als de raad vindt dat het onderhoud beter moet, dan is er volgens hem helemaal geen inven tarisatie nodig. Op de vraag van J.P. Bout (CDA) of het onderhoud steeds op tijd ge beurt, antwoordde Heijboer dat dit volgens een schema wordt uitge voerd, maar dat het soms wat later plaatsvindt dan gepland. Koopman diende een motie in waar in naar een inventarisatie wordt ge vraagd, overwegende 'dat het on derhoud van de begraafplaatsen in het algemeen beter uitgevoerd kan worden'. Heijboer raadde de motie af. Hij wil dit wel opnemen in de planning voor 2003, maar Koopman vond dat te lang duren. Stouten en M.A. van Beek (CDA) sloten zich echter aan bij het colle ge. Zo trokken de VVD- en de CDA- fractie zich terug als mede ondertekenaars van de motie. Toen Koopman om stemming vroeg, le verde dat zes stemmen op - van SGP en CU - en werd de motie der halve verworpen. Raadslid P. van Belzen merkte tijdens de begrotingsbehande ling op, dat alles tegenwoordig breed moet zijn. „Een brede welzijnsnota, breedtesport, een brede school. Voor smalle mensen is er weinig eer meer te behalen.' Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 9