'Politiek moet ja of nee durven zeggen' Verstedelijkte omgeving maakt uit wat er op Tholen gebeurt 'Boer ook betalen voor productie van landschap' Tholen vreest afkalvende leefbaarheid op weg naar 2025 Jeugd en vrouwen ontbreken bij startdebat in Tholen Meer belasting gaan betalen voor het zwembad van Van Belzen i 'Regio's zullen enorm aan kracht winnen' Donderdag 8 november 2001 EENÖRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Leefbaarheid. Dat moeilijk te definiëren begrip loopt volgens gespreksleider Huub Droogh als een rode draad door de tot dusver in het kader van de Toekomstvisie Tholen 2025 gevoerde gesprekken. Ook in Meulvliet werd door vele sprekers, en in de meest uiteenlopende bewoordingen, stilgestaan bij de afnemende vitaliteit van met name de kleine kernen. „We willen straks niet voor een postzegel naar Bergen op Zoom", verwoordde pa nellid H. Zwikker de algemene zorg. Kloosters Uitleenposten van de bibli otheek moet je niet wegha len uit de dorpen. Volgens Ph. de Rijke uit Stavenisse vervullen ze een sociale functie. Het sturen van ont wikkelingen is beperkt. De verstedelijkte omgeving maakt uit wat er op Tholen gebeurt. En van kleinscha lig toerisme kun je geen bestaan opbouwen, zei een van de inleiders in Haestin- ge op het debat over de toe komst van Tholen. Pensioenmigranten Jeugd Dorpshuizen Woningen Bedrijventerreinen Hoger opgeleiden Verbrede landbouw Conclusies Burgemeester: Te vroeg om conclusies te trekken Tholen moet in de nabije toekomst inzetten op rust, ruim te en het versterken van de aanwezige natuurwaarden. Bedrijventerreinen mogen daarom slechts beperkt groei en. De boeren halen een belangrijk deel van hun inkomen uit al dan niet toeristische nevenactiviteiten en beheer van het landschap. In de kernen staat het behoud van de leef baarheid voorop. Dorpshuizen nieuwe stijl moeten het hart van de gemeenschap worden. Om die voorzieningen te betalen dient de gemeente creatiever om te gaan met haar centen. Desnoods wil de burger bijspringen met een lichte verhoging van de plaatselijke belasting. ZLTO-man: landschapsboer heeft de toekomst Zwikker, ruim veertig jaar woon achtig op het eiland, signaleerde alsmaar afkalvende voorzieningen. Behalve het sluiten van postkanto ren en winkels, en het inkrimpen van het openbaar vervoer, baart vooral ook de afname aan medische voorzieningen hem grote zorg. Vooral het feit dat er in de avondu ren en in het weekeinde geen huis artsenpraktijk op Tholen meer open is, zit hem dwars. „Ik houd mijn hart vast als er iemand op de cam ping een hartaanval krijgt." Ook het panellid mevrouw A. Box hoorn ging in op het afnemende voorzieningenniveau. Zelfs in Tho- len-stad is volgens haar nu al geen volwaardig postkantoor meer. „We moeten het doen met een drogisterij met een poes op de toonbank, waar bij je altijd ook nog over een stof zuiger moet heenstappen." Panellid J.P. Westdorp legde een relatie tus sen leefbaarheid en het verenigings leven. Volgens Westdorp werd door inleider De Koeijer teveel over het wel en wee van de landbouw ge sproken. „De landbouw is maar een stukje van het verhaal. Met name het verenigingsleven is een enorme peiler en dat staat onder druk." Ook D.J. van de Velde uit de Mossellaan vond de aandacht voor de boeren stand overdreven. „Van mij mogen de boeren blijven. Maar wat moeten we nog met die landbouw? Ze kun nen enkel blijven bestaan dankzij subsidies." Die opmerking leidde tot een felle reprimande van E. Hage, panellid en tevens voorzitter van de ZLTO- Tholen. Hage wilde niet dat zijn vakgenoten werden afgeschilderd als 'subsidieboeren'. Met name vroege aardappelen en bloemzaden doen het volgens hem op Tholen goed, ook zonder landelijke of Eu ropese steunfondsen. Gesprekslei der Droogh wilde graag het draag vlak weten in de zaal voor nieuwe economische dragers in het buiten gebied. Ruim 70 procent vond dat die mogelijkheid er voor de Thoolse boeren moest zijn. Niet iedereen was enthousiast, zoals R. van der Laan van de Natuurvereniging Tho len. „Industriële activiteit in schu ren, nee!" Inleider Kobbe brak wel een lans voor een nieuwe toekomst voor het Thoolse platteland. In zijn visie kan op een boerenerf bijvoorbeeld zon der probleem een kleinschalige speeltuin geplaatst worden. Ook zouden volgens Kobbe een flink aantal boerderijen kunnen worden omgevormd tot een soort kloosters, waar rust- en stiltezoekers aan Vermakelijk was de kwestie over het al dan niet behouden van be paalde voorzieningen. Dat eindig de in het zwembad van raadslid Van Belzen. Hij vroeg het publiek of ze bereid was wat meer belas ting te betalen om goede voorzie ningen in stand te houden en er dan ook een eindje voor te willen rijden. Gespreksleider H. Droogh maakte het wat concreter en kop pelde er het zwembad aan vast, het zwembad van Van Belzen. Uit de reactie van het publiek bleek wel steun voor de vraag van het CU-raadslid: 65 procent was be reid meer belasting te betalen. Met de stelling om de bestaande openlucht zwembaden te sluiten en er een overdekt voor in de plaats te bouwen, was 65,6 pro cent eens. Jandries Reitsma wilde er wel tien kilometer voor fietsen. Zijn er volgens Mandos nog vol doende mogelijkheden voor de woonkernen op Tholen om te groeien en het streekeigene te be houden of te versterken, volgens prof. dr. R. van Engelsdorp Gaste laars van de universiteit van Am sterdam heeft Tholen niet zo heel veel te kiezen. „De sturing is be perkt. U kunt een klein bochtje in de ontwikkeling slaan." Volgens hem maakt Tholen deel uit van een groenblauw hart, gele gen in een verstedelijkte omge ving die loopt van Brugge via Antwerpen, Bergen op Zoom naar Rotterdam. Met 'poreuze' grenzen dankzij de dammen en de brug gen. En door stedelingen ontdekt als 'ruraal vestigingsgebied.' De ontwikkelingen in de stedelij ke gebieden zullen in grote mate bepalen hoe het er op Tholen uit gaat zien. Volgens de sociaal geograaf zijn er twee mogelijkheden: a. verste delijken met industrie en havenac tiviteiten wat zeker groei van be volking betekent (Papendrecht- of waterwegmodel), of b. het platte land nieuw leven inblazen waarbij het landelijke behouden blijft en de bestaande agarische bebouwing wordt omgezet in kantoren voor geestelijke verdieping .werken. Die suggestie leidde tot een reactie van mevr. M. van Gorsel van de Bagijn- hoeve, de voormalige kloosterboer derij even buiten Oud-Vossemeer. Van Gorsel en haar echtgenoot heb ben plannen om op hun boerderij appartementen voor ouderen te creëren of zelfs een kuuroord. „Maar het zijn nog vage plannen", haastte Van Gorsel zich te zeggen. Ouderenhuisvesting en activiteiten voor senioren waren op de avond in Tholen ook een terugkerend onder werp. Een bewoner van de senio renflat aan de rand van de wijk Bui tenzorg zei bijzonder tevreden te zijn over zijn huisvesting. „Ik heb een tuin tot aan de Oesterdam en hij wordt nog onderhouden ook." Het duurde echter erg lang voordat de voorziening werd gerealiseerd, vul de het raadslid Frigge aan. Ook be staat er volgens haar bij Thoolse ouderen soms weerstand tegen af wijkende vormen van seniorenhuis vesting. Anbo-woordvoerder W.L. Bijl kwam met een origineel ge luid. „Ouderen willen ook meer ontspannen. In de discussies wordt teveel naar de zorg voor ouderen gekeken. De huidige ruimtes voor ontspanning zijn te bekrompen en voldoen niet." Andere sprekers kwamen vooral op voor de belangen van de jeugd. Vol doende peuteropvang en basisscho len in iedere kern werd door meer dere sprekers naar voren gebracht. Volgens voorzitter A. van de Velde van de stichting Samen Thoolse Aktiviteiten Doen (STAD) moet een doelmatig gebruik van de be schikbare ruimten zowel jeugd als ouderen helpen. „Overdag de oude ren en 's avonds de jeugd. Met 's avonds verenigingen voor jongeren die worden gedragen door ouderen en gepensioneerden. Alleen zo krijg je weer een samenleving die van elkaar houdt en die voor elkaar zorgt." Ruim 72 procent in de zaal vond bij stemming dat er meer geld moest worden uitgetrokken voor jeugdvoorzieningen. Niet iedereen was het daar mee eens. J.D. van de Velde stemde tegen: „Er is genoeg te doen voor de jeugd en veel min der voor de middelbare leeftijd." A. van de Velde bestreed dat. Volgens hem zijn er buiten het verenigings leven weinig mogelijkheden voor de jeugd op Tholen. Bovendien staan de speelveldjes vaak onder water, meent hij. A. van Nieuwen- huijzen, voorzitter van de Thoolse voetbalfederatie, pleitte voor een gezond verenigingsleven. „Een goed sportbeleid moet op de Thool- Mevr. Boxhoorn wil de industrie in Sint-Maartensdijk en het wonen in Tholen concentreren. In het panel verder v.l.n.r. E. Hage, I. van Ommen, J.P. Westdorp en rechts H. Zwikker. se agenda komen. Het verenigings leven drijft op vrijwilligers. Deze inzet moet door het gemeentelijk beleid ondersteund worden." Volgens diverse sprekers is de op zet van de huidige dorpshuizen achterhaald. Aanpassingen in het interieur zijn nodig. Alleen combi naties met zorg en/of dorpswinkels lijken een kans te maken. Na stem ming bleek dat ruim 72 procent dorpshuizen in alle kernen wil be houden. Slechts 47 procent wil daar als burger daadwerkelijk aan mee betalen. Geen ramp, meende Con- cordia-voorzitter R Geuze. „Vaak wordt iets te eenvoudig geconclu deerd dat meer geld automatisch leidt tot een beter beleid. Meer druk op de politiek en het ambtelijk ap paraat is nodig. Met iets minder middelen en meer creativiteit zijn wellicht veel betere resultaten te boeken." Volgens inwoner J. van Gorsel van de Vlasmarkt leidt een groei van het inwonertal in Tholen automatisch tot meer financiële middelen bij de gemeente, en daar mee tot een grotere kans voor het openhouden en aanpassen van de dorpshuizen. Raadslid Frigge: „We zullen de opzet van dorpshuizen moeten verbreden. Dat wil zeggen zorg er aan vastkoppelen. Ook moeten we zorgen voor ontspan ning." Bijna driekwart van de aanwezigen vreest dat er over pakweg 15 jaar niet voldoende woningen op Tholen zijn om naar tevredenheid te wonen. Toch moet de gemeente zich. in de toekomst vooral gaan profileren als een aantrekkelijke woongemeente, vond panellid I. van Ommen. „We hebben rust en ruimteen die moeten we zien vast te houden. Werken kunnen we wel over de brug." Met die laatste stelling was mevr. T. Breure van het evenementencomité Smalstad het absoluut niet eens. „Oudere mensen raken op den duur dan helemaal geïsoleerd. Ze zien niemand meer. Wie over de brug werkt, doet ook zijn boodschappen om de hoek van het bedrijf. Dat komt de leefbaarheid niet ten goe de." Raadslid Piet signaleerde een span ningsveld tussen bouwen voor de eigen inwoners en de vraag van bui tenaf. Ook door de toenemende in vloed van projectontwikkelaars blijft er volgens hem steeds minder ruimte over voor vrije kavels. De huidige inwoners van Tholen zitten overigens niet echt te wachten op aanwas van buitenaf. Slechts 44 procent vindt dat nieuwkomers een positieve stimulans geven aan de gemeente. ABT-voorman LJ. van Doorn juichte wel de komst van nieuwe bewoners toe. „Het is ook nodig om sportvoorzieningen en winkels in stand te houden." Uit een door raadslid Piet voorge stelde stelling bleek dat ruim 76 pro cent van de aanwezigen slechts een beperkte groei van bedrijventerrei nen voorstaat. Volgens Piet moet de concentratie van de bedrijvigheid rond Tholen-stad plaatsvinden. In de andere kernen is ook in de toekomst slechts plaats voor lokale bedrijven. Inleider De Koeijer waarschuwde voor de verstrekkende gevolgen van bedrijvigheid, ook als die op beperk te schaal plaatsvindt. „Een groei van slechts 4 procent per jaar betekent in 2025 dat de huidige oppervlakte aan bedrijventerrein is verdubbeld." Piet zag ook een schrikbeeld. „We moe ten voorkomen dat over 25 jaar Tho len aan Oud-Vossemeer is vastge groeid." Het panellid Boxhoorn wilde liever een concentratie van de bedrijvigheid in Sint-Maartensdijk. Slabbecoornpolder en Welgelegen mogen wat haar betreft verdwijnen. „Die rijstebrij van vervelende be drijfsgebouwen bij de entree van ons mooie eiland. Gooi die rommel in elkaar. Wonen in Tholen, indus- De ambtenaren Ineke Polderman, Wikllem van der Meer en Anita Goedegebuure verzamelen de enquêteformulieren na de tweede debatavond in Haestinge. thuiswerkers, kweekkassen voor fuchsiakwekers en woningen voor zogenaamde pensioenmigranten (Abcoude- of groen-hartmodel). Beide varianten sluiten elkaar uit. Hij presenteerde echter ook nog een derde model. De vorm die in Volendam is gevonden; sterk au tochtoon van karakter en geba seerd op saamhorigheid. Hij gaf zelf een stemadvies, het Abcoude model dat Tholen groen zal hou den en luxer zal maken doordat zich er nieuwe en rijkere Tholena- ren zullen vestigen. „Stadsverla- ters die dorpje zitten te spelen." Een van de aanwezigen vond zijn visie wat belerend, maar volgens van Engelsdorp (adviseur van VROM over de landelijke gebie den) lijkt dat maar zo en stoelt hij zijn visie op demografische ont wikkelingen. Architect T. Moer land uit Tholen had moeite met het betoog. Hij vond dat weten schappelijke denkers 'verkokeren' en pleitte voor meer vrijheid voor de inwoners van de gemeente en minder bemoeizucht van overhe den. Hij pleitte voor een 'Thoolse jus', dat karakter moet geven aan de woonomgeving. En zat daar mee op de lijn van Mandos. Zeker wat de grondpolitiek betreft zijn er volgens Moerland nog muren te slechten. Volgens Van Engelsdorp Gaste laars kunnen bewoners 'coalities' vormen om zaken voor elkaar te krijgen. Mevr. H. Pekelsma zag daar wel wat in, maar vroeg zich af of er bijvoorbeeld in elke dorp een bibliotheek moet staan. De bieb wordt echter door velen ge zien als een belangrijke voorzie ning. Zestig procent zag niets in het op heffen van de vestigingen en de uitleenposten voor één grote bibli otheek. En als het om een centrale ligging gaat, dan moet die bieb volgens ambulancechauffeur B. Janssen in Sint-Maartensdijk ko men. Ph. de Rijke van de stichting actief Stavenisse maakte zich sterk voor het handhaven van de uitleenpost in zijn dorp. „Het is een ontmoe tingsplaats voor de inwoners. Als de bieb centraal komt te liggen, haal je de sociale functie in Stave nisse weg." Wat de Thoolse werkgelegenheid betreft zou er meer werk moeten komen voor hoger opgeleiden. Ze ventig procent was het daarmee eens. Maar secretaris C. van der Horst van FNV Bondgenoten was het daar niet mee eens. „Ik ben zelf niet hoog opgeleid en ik mis het niet. Ik wil niet opgeven wat er is." Volgens Droogh zouden hoger opgeleiden (middenkader) functies kunnen vervullen in het vereni gingsleven. Burgemeester Man dos maakte daar bezwaar tegen. „Het kader komt niet alleen uit de hoger opgeleiden. De sociale mid dengroepen worden er door weg gedrukt." Applaus. Volgens haven meester Frans Zoeteweij heeft de gemeente ze nodig: „Voor al die adviesbureaus die ze inhuurt." Ap plaus en gelach. De recreatie waar burgemeester Nuis bij zijn installatie een lans voor brak, kwam ook ter sprake. En wel de kleinschalige recreatie die werkgelegenheid op zou kun nen leveren. 74,2 procent was het daar mee eens. Maar of dit ook helpt om de sociale voorzieningen overeind te houden, zoals Jac. van Akkeren (PvdA) dacht, werd niet overtuigend ondersteund: 51 pro cent was het daarmee eens. B. Zwikker van recreatieterrein de Pluimpot in Scherpenisse noemde het effect voor dc werkgelegen heid gering omdat er te weinig aanbod is van toeristen. Ook Van Engelsdorp twijfelde aan i trie in Sint-Maartensdijk." Boxhoorn pleitte ook voor meer aandacht voor de historische gebou wen in de gemeente. Te vaak zijn die volgens haar gesloten en stoot de bezoeker van buitenaf zijn neus. Daarmee wordt een kans op een bre der toeristisch product gemist. Inlei der Knobbe was het daar mee eens: „We hebben de parels, maar de schatkamer is gesloten." Panellid J.P. Westdorp probeerde aan het eind van de avond conclusies te trekken. Westdorp zei echter geen eenduidige antwoorden gehoord te hebben. Eén ding was hem wel dui delijk geworden: „De verslagen van de politiek in de Eendrachtbode ver schillen sterk van wat ik hier van avond heb gehoord. Ik vraag me af in hoeverre de inwoners zich herkennen in de Thoolse politiek." Op verzoek van Westdorp gaven de aanwezigen hun mening via de stemkastjes. Ruim 71 procent gaf aan dat zij zich niet kunnen vinden in de huidige ge meentepolitiek. Volgens Westdorp moet het roer naar 2025 om bij het college en de Thoolse raad. „De poli tiek moet ja of nee durven zeggen. Het is tijd om keuzes te maken. De politiek moet na deze debatten met concrete ideeën komen en onze me ningen herkenbaar meenemen." Ook volgens A. D. Knobbe is de wereld na de dramatische gebeur tenissen in Amerika op 11 septem ber definitief veranderd. De terro ristische aanslagen leiden tot een herschikking van de wereldecono mie. Isolationisme, het zich terug trekken op het eigen continent, wordt de toekomst. De gevolgen daarvan zullen tot op Tholen merkbaar zijn, voorspelde Knob be. „Regio's zullen enorm aan kracht winnen. De wereld gaat een andere kant uit." Behalve economische veranderin gen is er ook al een andere ont wikkeling ingezet die Tholen 2025 zal raken. Volgens Knobbe is er sprake van een overgang van een materiële naar een meer im materiële wereld. .„Steeds meer zullen mensen gaan kijken naar de inhoud van hun leven. Dit is van grote invloed op wat Tholen in de toekomst zal doen en welke kant het op wil veranderen" Ook de omliggende gebieden be palen de toekomst van Tholen. „De ontwikkeling op het platte land is inherent aan wat er in de steden gebeurt. Tholen is afhanke lijk van ontwikkelingen in Rotter dam, Antwerpen en de Brabantse stedenrij. Je moet altijd naar ste delijke ontwikkelingen kijken als je wilt weten waar Tholen naar toe gaat." het nut ervan. „Het is een soort verbrede landbouw. Geen duurza me taktiek. Geen echte drager van het platteland. Alleen als je het landschap tot speerpunt maakt, zoals de zak van Zuid-Beveland." Volgens Zoeteweij ligt er voor Tholen op recreatiegebied een 'oceaan van mogelijkheden'. De watersport neemt toe. Er moet vaart gezet worden in het aanpas sen van de havens voor de water sport, want dat is ook goed voor de middenstand, zo' zei hij. Volgens burgemeester Mandos kunnen de dorpen leefbaar blij ven. Voor autoch-tonen en allocht onen. En speelt het dorpshuis hierin een belangrijke rol. Hij in troduceerde het dorpshuis nieuwe stijl met meerdere gebruikers, dat 'sneller te realiseren is dan een wijkcentrum in de stad'. Beheer der H. Visser van Haestinge had daar wel oren naar. Hoe sneller hoe liever. Dat vond ook 63,8 pro cent met hem. Vanavond om half acht is in Sint- Philipsland het laatste debat over Bestemming Tholen. Inleiders zijn directeur Van den Meiracker van de welstandsfederatie en architect J. de Koning. Verder zijn er panels van gemeenteraadsleden en burgers. Zo ongeveer schetsten de circa 200 het geluid konden de aanwezige pa- aanwezigen donderdagavond in zaal Meulvliet het toekomstperspectief voor de gemeente Tholen op weg naar het jaar 2025. Het startdebat voor de toekomstvisie van Tholen kende een levendig verloop. Het on derwerp leeft, concludeerde burge meester W. Nuis aan het begin van de avond. Nuis baseerde zich, be halve op de opkomst bij het debat, op de belangstelling voor de door de gemeente in het leven geroepen website over het onderwerp. Don derdag hadden tussen de i000 en 1200 belangstellenden de site be zocht. „Ik heb me laten uitleggen dat het bijzonder veel is." Nuis en de overige leden van het voltallig aanwezige college deden er in Tholen verder het zwijgen toe. Het woord was aan de bewoners. Door in te spreken en door het ge bruik van stemkastjes konden zij in teractief meedoen aan de discussie die onder leiding stond van Huub Droogh, stedenbouwkundige bij het door de gemeente in de arm geno men bureau Rothuizen, Van Doorn 't Hooft. Het merendeel van de aan wezigen (63,9 procent) was afkom stig uit Tholen-stad. Alle andere kernen, uitgezonderd Anna Jacoba- polder, waren met kleine afvaardi gingen vertegenwoordigd. Slechts eenderde van de bezoekers bestond uit vrouwen. Opvallend afwezig was ook de jeugd, de groep voor wie Tholen 2025 misschien wel het meest actueel is. Slechts 2,3 procent van de zaal was jonger dan 21 jaar. De leeftijdsgroep tussen de 41 en 60 jaar was wel nadrukkelijk aanwezig (59,5 procent). Dertien procent van de zaal was 60-plusser. Het publiek bestond, naast diverse raadsleden en (top)ambtenaren van de gemeente Tholen, vooral uit min of meer be kende opiniemakers in de gemeente en vertegenwoordigers van het ver enigingsleven. Een dwarsdoorsnede van de Thoolse bevolking was het publiek in Meulvliet niet. Het berei ken van juist de man of vrouw op straat, de achterliggende gedachte van de startdebatten, leek dan ook niet echt gelukt. Ook werd de avond geplaagd door technische proble men. Door een vervelende galm in nelleden op het podium het betoog vanuit de zaal nauwelijks volgen, wat de interactiviteit niet ten goede kwam.Toch toonde burgemeester Nuis zich aan het eind van de avond bijzonder tevreden. „De verleiding is groot om een rode lijn aan te ge ven. Het is echter nog te vroeg om conclusies te trekken. Het gaat niet om een voor of tegen bij de stand punten. Wel is het in zijn geheel een waardevolle bijdrage waar de poli tiek mee aan de slag moet." Voor het zover is, komt er nog een openbaar debat op maandag 17 de cember, waarbij een zogeheten bouwstenennotitie de opmaat voor de discussie vormt. In die notitie worden de onderwerpen die bepa lend zijn voor de toekomst van Tho len nader beschreven. De drie start debatten vormen de basis voor de rapportage. Als voorbereiding op de debatten sprak stedenbouwkundige Droogh al met bestuursleden van verenigingen, ondernemers, leden van het ambtelijk apparaat en verte genwoordigers van de bouw- en woningwereld. Vanwege oogst- werkzaamheden kon de agrarische sector nog niet gehoord worden, maar dit wordt binnenkort goed ge maakt. Op basis van de gehouden interviews werden ook de panelle den uitgenodigd. In Meulvliet wa ren dat E. Hage (agrariër, Scherpe nisse), J.R Westdorp (voorzitter van de Thoolse muziekverenigingen, Sint-Annaland), H. Zwikker (voor malig recreatie-ondernemer, Scher penisse), I. van Ommen (verpleeg kundige, Sint-Annaland) en inwoon ster A. Boxhoorn van Tholen. De politiek was op het podium verte genwoordigd door A. Piet (Chris tenunie), E. Frigge-Hoogesteeger (VVD) en J.J.P.A. Boulogne van het dit jaar opgerichte Algemeen Be lang Tholen (ABT). Ook waren twee inleiders aanwezig: A.D. Knobbe, directeur van een ideeën bureau dat overheden in binnen- en buitenland adviseert over toekom stig beleid, en P. de Koeijer van ZL- TO Schouwen-Duiveland. Met een onverbiddelijke klap op een gong werd aangegeven dat de spreektijd van de inleiders voorbij was. De boerderijen in de gemeente Tho len zijn met een gemiddelde bedrijfs- groote van 30 hectare te klein om in de toekomst in de huidige vorm te blijven voortbestaan. Vrijwel elke Thoolse boer zal daarom op zoek moeten naar een nevenactiviteit. Door verregaande specialisatie van de ge teelde producten kunnen de boeren de agrarische kant van hun bedrijf in le ven houden. Dat betoogde ZLTO- man P. de Koeijer, die wel hoopte dat de boeren in het Tholen van 2025 hun stempel op het buitengebied kunnen blijven drukken. „Ik ben geen voor stander van landhuizen in de polder. Hopelijk vindt Tholen criteria om de macht van het grote geld te weer staan." De in Brouwershaven woonachtige De Koeijer wil niet geloven in een sombere toekomst voor de landbouw. Wel zullen volgens hem multinatio nals de internationale voedselmarkt meer en meer regeren en met prijzen- manipulatie de boeren steeds vaker het brood uit de mond stoten. Wurg contracten, hoge grondprijzen en een bemoeizuchtige overheid maken in de toekomst het boerenleven er ook niet makkelijker op. De agrariër van de toekomst moet daarom volgens De Koeijer inspelen op veranderingen in de samenleving. Met name de in de dit jaar door minister Pronk gepresen teerde vijfde nota mimtelijke orde ning biedt daartoe nieuwe kansen. Tholen is daarin, net als overig Zee land rond de Oosterschelde, aangewe zen als nationaal landschap. De land schapsboer heeft de toekomst, meent De Koeijer. Zeker omdat aardappe len, graan en suikerbieten ook geen soelaas bieden. „En het vierde gewas komt er nooit." De Koeijer, zelf een boer met een niet-agrarische nevenactiviteit, ver wacht dat steeds meer collega's zich gaan richten op andere manieren om inkomsten te verwerven. De combi natie van boeren en landschapsbeheer moet leiden tot meer welvaart voor de agrariërs. „De welvaart in de rest van de samenleving gaat nu voorbij aan de boeren. De nieuwe economische dragers moeten inkomen verschaffen en welvaart die de burgers aan de boerenbedrijven kunnen aflezen als ze door de polders fietsen. Het is dan ook noodzaak dat de boer, behalve voor voedsel, ook voor de productie van landschap betaald zal worden. Al leen dan kunnen boeren zich boer blijven voelen en in de polder blijven wonen. De gebouwen houden hun functionaliteit en krijgen niet het pot sierlijke van huizen van sommige burgers in het buitengebied." Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 7