Uitleenposten dicht, inzetten bibliobussen 'Huisartsenpost is onacceptabel' Ruimte genoeg op Tholen, maar geen steun voor bouw nieuw dorp Jagers vellen concurrent na uitputtingsslag AL 56 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Donderdag 8 november 2001 57e jaargang no. 51 °>iLi A-& 'Ik zou me ervoor schamen' Beperkte groei van bedrijventerreinen Veertien procent geeft minder gas Zaterdag dag van de mantelzorg Tholen-stad wordt hoofdvestiging Aannames Bewonerscommissie Vroonhof Sint-Annaland Klapbank voor ouderen en hangplek voor jongeren in elke woonkern Zoals er klapbanken voor de ouderen waren (en nu praathuisjes) zo zou er in elke woonkern op Tholen een hangplek voor jongeren moeten komen. En Tholenaren zijn best bereid iets meer belasting te betalen als daar door voorzieningen in stand gehouden kunnen worden. Ook voelen velen voor het sluiten van de openlucht zwembaden in Tholen en Sint-Maartensdijk, mits er één overdekt zwembad voor in de plaats komt. En in het cul tuuraanbod voor de jeugd zou veel meer geïnvesteerd moeten worden. Uit op Tholen Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g.1553474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Evenals in Tholen ontbrak de jeugd maandagavond in Sint-Maartens dijk tijdens de debatreeks over de toekomst van Tholen. Was in Tho len slechts 2,3 procent jonger dan 21 jaar, in de smalstad was de op komst met 2,5 procent vergelijk baar. Wel werd de stem van de jeugd gehoord: in het panel in Haes- tinge zaten de 14-jarigen Femke van Hoorn uit Oud-Vossemeer en Jan dries Reitsma uit Sint-Philipsland. En die pleitten allebei voor een hangplek. In Haestinge was onge veer driekwart (bijna 74 procent) van de mannelijke kunne en waren de vrouwen net als in Meulvliet zwaar in de minderheid. De cijfers wijken niet sterk af, de verschillen zijn klein. De leeftijds groep van 41 tot 60 jaar was ook in de smalstad het sterkst vertegen woordigd: 58,2 procent tegen 59,5 procent in Tholen. 23,4 procent was jonger dan 40 jaar. De bezoekers in Haestinge kwamen voor 46,9 procent uit de smalstad. Tholen-stad was hier met 13 pro cent vertegenwoordigd, gevolgd door Scherpenisse (9,3 procent) en Stavenisse (8 procent). Bijna negen tig procent van de aanwezigen woont langer dan vijf jaar in de ge meente. Nieuwkomers zien het vaak heel scherp. Zo kreeg een Amster dammer die nog maar een jaar in Sint-Maartensdijk woont, een ap plaus toen hij opmerkte dat de en tree van het dorp erg wordt ontsierd door de leegstaande zilveruienfa- briek aan-de Nijverheidsweg en de Sportlaan. „Als gemeentebestuur zou ik me daarvoor schamen." Werkers in de openbare dienstverle ning maakten 23,6 procent van het publiek uit. Verwonderlijk was dat niet omdat er veel gemeenteambte naren aanwezig waren. Vanuit de agrarische sector was 17,4 procent aanwezig. Ruim 76% van de aanwezigen in Meulvliet tijdens het eerste debat over de toekomst van Tholen is voor beperkte groei van de bedrijventer reinen. Via stemkastjes die elke be zoeker had ontvangen, kon men op verschillende stellingen reageren. Zo vond ruim 72% dat er meer geld moet worden uitgetrokken voor jeugdvoorzieningen. Eenzelfde per centage wil dorpshuizen in alle woonkernen behouden, maar slechts 47% wil daar via verhoging van de gemeentelijke belastingen daadwerkelijk aan meebetalen. Ruim 71% van de mensen in Meul vliet gaf aan, zich niet te kunnen vinden in de huidige gemeentepoli tiek. De huidige inwoners van Tholen zitten niet echt te wachten op aan was van buitenaf. Slechts 44% vindt dat nieuwkomers een positieve sti mulans geven aan de gemeente. In de drie dagen dat zogenaamde thermometerborden het verkeer op de provinciale weg tussen Poortvliet en Scherpenisse op de snelheid atten deerde, steeg het aantal bestuurders dat zich aan de maximumsnelheid hield met 14%. Bij het plaatsen van de borden reed 49% te hard, vrijdag was dat teruggebracht naar 35%. Het verkeer op de weg is er, in ieder geval tijdelijk, ee stukje veiliger op gewor den, concludeert het regionaal orgaan verkeersveiligheid Zeeland dat de campagne organiseerde. Op de bor den staat de tekst 'Gisteren hield zich aan 80'. De borden worden op 80-km-wegen geplaatst, omdat 80% van de dodelijke verkeersslachtoffers in Zeeland juist op die wegen valt. Dagelijkse gebruikers van deze we gen rijden veelal routinematig en zijn zich in veel gevallen niet ten volle be wust hoe hard ze precies rijden. Hen wil het ROVZ een signaal geven, want snelheid speelt altijd een rol bij het ontstaan en de afloop van onge vallen. De eerste dag dat de borden bij Poortvliet en Scherpenisse ston den, sorteerden ze het meeste effect. Het aantal bestuurders dat zich aan de snelheid hield, steeg van 51 naar 63%. De tweede dag was dat 66%, maar op de laatste dag viel het iets te rug naar 65%. Met ontspanningsoefeningen, haar- en handverzorging worden zaterdag de mensen verwend die voor hun ge handicapte, oudere of chronisch zie ke familielid of naaste zorgen. Dit gebeurt van half twee tot half vijf in de Schutse te Sint-Annaland, waar aandacht wordt besteed aan de lan delijke dag van de mantelzorg. Wet houder mevr. drs. M.A.E. Velthuis komt de mantelzorgers een hart on der de riem steken. De organisatie is in handen van de stichting netwerk vrijwilligers in de zorgsector Tholen, die in Sint-Maartensdijk een meld punt heeft voor vrijwillige thuishulp. i De bibliotheek in Tholen hoofdvestiging, de vestigingen in Sint-Maar- tensdjk en Sint-Annaland verkleinen tot filialen, de uitleenposten in Oud-Vossemeer, Poortvliet, Scherpenisse en Stavenisse sluiten en daar voor in de plaats bibliobussen inzetten. En onderzoeken of de uitleen- post in Sint-Philipsland filiaal kan worden. Zo niet, dan kan daar ook een bus gaan rijden. Dat is de keuze die het college maakt uit het biblio theekbeleidsplan dat volgende week donderdag besproken wordt in de adviescommissie algemeen bestuur en welzijn. Vanwege de decentrale ligging van het stadje de meeste inwoners heeft Sint-Philipsland zou de uitleenpost opgetuigd kunnen worden tot vol waardig filiaal (zoals Sint-Maartens dijk en Sint-Annaland), maar dat ver eist jaarlijks een extra gemeentelijke bijdrage van 62.900 gulden. Een rol in de afweging van het college hierbij is het feit dat zo'n 250 inwoners van Sint-Philipsland lid zijn van de biblio theek in Steenbergen. Voor dit deel uit het plan moet nog naar financiële dekking worden gezocht. Met deze maatregelen wil het college de kosten in de hand houden en de kwaliteit van de dienstverlening ver beteren. Eg lijkt een einde te komen aan een lange en moeizame discussie over de toekomst van de openbare bi bliotheek die jaarlijks meer dan een miljoen gulden subsidie vergt. De raad heeft er op aailgedrongen om de kwaliteit van de openbare biblio theek te verbeteren binnen het be staande budget. Dat is voor 2000 1.050.000 gulden. Rekening houdend met prijscompensatie van 3,5 procent lijkt dat volgens b. en w. voor volgend jaar haalbaar. Maar dan moeten er wel drastische maatregelen worden genomen. Het sluiten van de uitleen posten is de grootste ingreep. In het beleidsplan worden drie moge lijkheden gepresenteerd: 1. handha ven van de bestaande situatie, 2. con centratie van de dienstverlening op één plek, namelijk in Tholen en 3. bi bliotheekvoorziening op maat, een netwerk van voorzieningen (inclusief opwaarderen van Sint-Philipsland). Dit wordt de zogenaamde brede bibli otheek genoemd. Het college kiest voor het laatste. Het verbeteren van de kwaliteit door de bieb in Tholen als hoofdvestiging aan te wijzen. Daarbij speelt een rol dat en dat er ook andere voorzieningen aanwezig zijn. Bovendien verhuist het gemeentehuis van de smalstad naar Tholen. Voor het gebouw aan de Dalemsestraat is dan een grotere kan toorruimte nodig. De vestigingen in Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland moeten volgens het college 'op niveau' worden gehouden, maar dat betekent in de praktijk dat de collecties worden ingekrompen. En dat de openingsuren in de smalstad minder worden, van 18 naar 13 uur per week. Er is dan ook 30 vierkante meter ruimte minder nodig. Voor Sint-Annaland blijft het aantal ope ningsuren gelijk maar vermindert het vloeroppervlak van 371 naar 250 vierkante meter. Hier kunnen dan an dere zaken in ondergebracht worden. Door het sluiten van de uitleenposten 'derft' de gemeente huurinkomsten. Die kosten zijn niet opgenomen in het budget. Het college moet uitgaan van aannames. Ook is nog niet bekend hoeveel de aanpassingen aan de ge bouwen zullen vergen. In het beleids plan wordt uitgegaan van een jaarlijk se lastenstijging met 7 procent. In de meerjarenberekening wordt daarvan ook uitgegaan. Voor volgend jaar zou den dan de kosten voor bibliotheek op maat (met opwaardering van Sint- Philipsland) uitkomen op 1.365.000 gulden. Zonder opwaarderen van Sint-Philipsland, maar met inzet van bibliobus, op 1.188.000 gulden. De raadscommissie algemeen bestuur en welzijn bespreekt het bibliotheek plan donderdag 15 november om half acht in het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk. Er is dan spreekrecht. De bewonerscommissie van woonzorgcentrum Vroonhof in Sint-Anna land is ongerust over de teruggang in de gezondheidszorg. Het feit dat na vijf uur 's middags geen plaatselijke huisarts meer beschikbaar is, baart de bewoners zorgen. „De instelling van een huisartsenpost in Bergen op Zoom is voor ons onacceptabel. Die regeling raakt kant noch wal", zegt voorzitter B.M.J. Blom van de bewonerscommissie. Hij doet een dringend beroep op het gemeentebestuur om alles wat in zijn ver mogen ligt in het werk te stellen om verandering te brengen in de situ atie. „Deze levensgevaarlijke situatie is ontoelaatbaar." Samen met secretaris C.C. Pleune heeft Blom een brief gestuurd aan b. en w. en de zes raadsfracties. Bij de begrotingsbehandeling kwam de huisartsenpost onlangs al ter sprake in de gemeenteraad, maar wethouder mevr. drs. M.A.E. Velthuis verklaar de, dat de gemeente geen bevoegdhe den heeft op dit terrein. De huisart senpost is een zelfstandige aange legenheid van de dokters. Blom is het daarmee oneens. „De ge meenteraad is het hoogste orgaan in onze gemeente. De dienst wordt niet uitgemaakt door de huisartsen. Ge zondheid is het hoogste goed dat er is. Iedere minuut telt. Het gaat om een publieke zaak en daarom is het ge meentebestuur hoe dan ook een aan spreekpunt voor dit soort belangrijke zaken. Volksgezondheid gaat immers de gehele bevolking aan." ZIE VERDER PAGINA 5 Mevrouw Guiljam voorziet het echtpaar Mol van minicamping Klinkenoord van een drankje tijdens het tweede debat over de toekomst van Tholen, maandag in Haestinge. Een greep uit de meningen en voor stellen van de tweede debatavond over de toekomst van Tholen, maandagavond in Haestinge in Sint- Maartensdijk. Ver vooruit kijken valt niet mee. Er zijn ontwikkelin gen elders waar we geen vat op heb ben, maar als er gestuurd kan wor den, moet dat zeker worden gedaan. Balanceren tussen utopie en wat haalbaar is. Het haalbare had de overhand tij dens het levendige debat in de grote zaal die met ruim 200 bezoekers goed was bezet. Er werden 168 stemkastjes uitgedeeld. Burgemees ter W. Nuis zat tijdens de discussie regelmatig heen en weer te schuiven op zijn stoel, maar mocht niets zeg gen. Hij concludeerde aan het slot van de avond echter dat de stand punten in de smalstad helderder en met meer contrast waren geformu leerd dan in Tholen. En complimen teerde de zaal met de geanimeerde wijze waarop het debat was ge voerd. 93,5 procent van het publiek was het met hem eens. Althans als dat af te leiden valt aan de de score op de vraag of deze manier van communiceren goed was geweest. Met inleiders, twee panels en het publiek met een stemkastje in de hand. Een geheel nieuw dorp bouwen in de gemeente Tholen kan een van de mogelijkheden zijn om tegemoet te komen aan de wensen van de toe komstige inwoners, zo had burge meester ir. J.L.M. Mandos van Bor- sele het publiek voorgehouden. Er is ruimte genoeg in Zeeland, zei hij. Maar het 14-jarige panellid Femke van Hoorn uit Oud-Vossemeer zei toch liever in haar vertrouwde dorp te willen blijven wonen. Zo'n idee over een gloednieuwe ne derzetting is alleen leuk voor politi ci en bovendien naïef omdat daar ook allerlei voorzieningen moeten komen, zei ondernemer PM. van den Dorpel uit Tholen (bedrijf in Rotterdam). En die zullen duur zijn, stelde oud VVD-raadslid M. van Damme. Welnee, zei Mandos: „Nieuwe voorzieningen zijn goed koper dan de bestaande." Panellid Jandries Reitsma (14) uit Sint-Philipsland vond het juist prachtig om in een nieuw dorp te gaan wonen. „Dan kun je helemaal opnieuw beginnen." Het nieuwe dorp was kennelijk wat te futuris tisch in de ogen van de meeste aan wezigen: 73,8 procent voelde er niets voor. Concrete zaken op korte re termijn scoorden hoger in de aan dacht. Maar ook het beleid van de overheid werd onder de loep geno men en op een aantal punten afge kraakt. Zo vond bijna 80 procent van de zaal dat de gemeente meer vrijheid moet krijgen van het rijk en de provincie om keuzen te maken als het om woningbouw gaat. Vol gens Mandos is de bemoeienis van de provincie veel te groot en moet de gemeente meer gewicht in de schaal kunnen leggen. En daarbij zijn oor te luisteren leggen bij de in woners. De gemeente is op haar beurt weer te traag als het om het nemen van beslissingen gaat. Zo vond panellid Jac. van Akkeren (PvdA) dat het in Oud-Vossemeer veel te lang duurt voordat daar wat voor de jeugd van de grond komt, al erkende hij dat er de laatste maanden weer wat meer schot in de zaak was gekomen. Hij oogstte applaus met zijn opmer king. Voor Femke was een hangplek met een halfpipe voldoende. Panellid P. van Belzen (CU) reageerde nogal gereserveerd: „Het zou tot de mo gelijkheden kunnen behoren." Waarop gespreksleider H. Droogh concludeerde dat Van Belzen een echte politicus was. Meer voor de jeugd doen dan nu het geval is, was een van de stellingen. Ruim 84 pro cent was het ermee eens. Panellid H. Pekelsma, verbonden aan het speciaal onderwijs in Tholen, zond hierop inhakend een stelling de zaal in. Dat er te weinig geïnvesteerd wordt in culturele mogelijkheden voor de jeugd. „Er wordt getornd aan de bibliotheek, Uit op Tholen moet grote moeite doen om in alle dorpen een voorstelling te bren gen." Ze kreeg veel steun: 79,1 pro cent was het met haar eens. C. Reitsma uit Sint-Philipsland sloot zich erbij aan. Hij houdt zich bij de politie bezig met jongeren en vroeg om in elke woonkern een hangplek te maken: 78,4 procent was het met hem eens. Maar me vrouw Hage uit Scherpenisse had tegengestemd: „Waarom moet de jeugd hangen? Er moet thuis een plek worden gecreëerd voor de kin deren. We hadden vroeger altijd wel wat te doen." Reitsma jr. stelde er tegenover dat er vroeger buiten op straat meer ruimte was: „Toen kon er nog ge voetbald worden. Nu niet meer." En Mandos pleitte zelfs voor twee hangplekken per woonkern: „De klapbanken zijn goed voor de oude ren, dan kunnen er ook hangplek ken voor jongeren zijn. Bovendien als je altijd maar alleen thuis zit, kun je nooit verkering krijgen." Zo kon er ook regelmatig gelachen worden. Zie ook pagina 11. Mevrouw Steketee uit Sint- Annaland wil vakbond graag blijven steunen Mariska Ponse begint dierenwinkel 't Zeepaardje in Oud-Vossemeer Het is gezellig bij jubilerende soos voor ouderen in Tholen EN VERDER... Jeugdbrandweer Sint- Philipsland levert Zeeuwse wisselbekers in Veehouders zijn kritisch over inscharen van runderen in Scherpenissepolder Tholen vreest afkalvende leefbaarheid op weg naar 2025 Website gemeente is toegankelijk, snel en eenvoudig van opzet Drie campings genomineerd voor Thoolse ondernemersprijs Arjan Rijnberg met team eerste op N.K. kusvissen EEN BRULLENDE LEEUW VERSCHEURT GEEN MENSEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Voor het eerst sinds 200 jaar is een vos op het eiland Tholen geschoten. Opgewon den vertellen de jagers hun verhaal. Ze trillen nog na van de spanning. Het was een ware uitputtingsslag om de oude rekel te pakken te krijgen. De 27-jarige Je roen Quist loste uiteindelijk het finale schot. En dat met het geweer van zijn opa Cent Quist, een erfstuk. In een blok mais van Arie Hage aan (je Roolandsedijk hadden de jagers een paar fazanten geschoten, toen er een vos op het perceel bleek te zijn. „We vinden regelmatig sporen ontlasting en half opgegeten fazanten", vertelt Lies Elenbaas uit Scherpenisse, die al ja ren naar Amersfoort gaat op vossenjacht, maar nu op het eigen jachtterrein beet had. „Ik zag hem uit de mais komen en heb drie schoten gelost.'Het bloed ging harder stromen bij de mannen, maar de vos bleef maar lopen, door de sloot. Het uithoudingsvermogen van de jagers werd zwaar op de proef gesteld, maar ze waren enorm fanatiek. Deze vos mocht niet ontsnappen. Zelfs met een auto werd de achtervolging tot op het land ingezet. Er waren al zes schoten afgevuurd, maar de vos wist van geen ophouden. De jagers even min. Op een gegeven moment was de vos van drie kanten ingesloten. „Ik heb mijn jas uit gegooid, want ik was totaal uitgeput", vertelt Jeroen Quist, die nog 1 patroon had. En die bleek net voldoende om de vos te vellen. De hele ploeg was opgelucht. „Het jachtinstinct bij iedereen kwam boven'vertelt Han Quist, vader van Jeroen. „Over 400 meter hebben we de achtervolging ingezet en we waren allemaal total loss, maar er was een concurrent geveld en dat vonden we heel erg leuk.'Voor Willem Quaak uit Scherpenisse, die voor het eerst meeging als drijver, was het ook een bijzondere ervaring. „Iedereen vloog alle kanten op. Het was machtig mooi. Een jacht om van te dromen. Iedereen trilde van de in spanning, maar het resultaat deed ons goed: een flinke knaap van 11,5 kilo!", aldus Lies Elenbaas, één van de jagers van de vriendenclub op het jachtveld van J. en E. Elenbaas 7 Lies Elenbaas laat triomfantelijk de vos zien die zijn buurman Jeroen Quist velde. Naast deze Han Quist, drijver Hans Koldijk jr. en Jan Elenbaas.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1