'Dialoog aangaan met moslimwereld' Aanpak ondernemers moet negatieve spiraal doorbreken Twee jaar CWI is niet spijkerhard Maanlicht lokt velen naar Tholen Geen eerlijk zaken doen Resultaten detailhandelsonderzoek twee maanden later 60 kilometer Tholenseweg Arbeidsplaatsen toegenomen in Zeeuws bedrijf Donderdag 1 november 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Gewelddadig fundamentalisme bedreigt vrede Het detailhandelsonderzoek in de gemeente Tholen wordt met een vertraging van twee maanden gepresen teerd op maandag 12 november in Meulvliet. De voorzit ter van de stuurgroep Tholen 2005, prof. dr. A. van der Zwan uit Poortvliet, biedt het rapport dan aan burge meester W. Nuis aan. Onderzoeker S.J. Oegema geeft een toelichting voor de winkeliers en onder leiding van W. van der Velden, hoofd regionaal economisch onder zoek van Rabobank Nederland, vindt er dan een panel discussie plaats. Directeur Oegema van onderzoeksbu reau MKB Reva heeft een actie- en toekomstgericht advies beloofd. Volgens hem is instandhouding van de winkelvoorzieningen alleen mogelijk, wanneer dat met vereende krachten gebeurt door ondernemers, gemeente en woningstichting. Vijandbeeld Waterschap begint met aanplant van bomen en struiken ChristenUnie en publieke ruimte Goed werk Sanering gaat door f Koopstromen s*"-™"psW Diefstal postzegels Monumentenvergunning Uitwisseling VZOS Ongedisciplineerd parkeergedrag Kaashoek wint Niemand gedronken Inkopen doen in de maneschijn. Dat kon zaterdagavond in Tholen en heel veel mensen deden dat ook. „Van de drie keren dat we moonlightshopping organiseerden, was deze avond verreweg de drukste", beaamt voorzitter A. Molenaar van de ondernemersvereniging. „De regen die was voorspeld, bleef uit en het was zelfs zacht." Het was druk, gezellig en sfeervol in de Thoolse binnenstad. In nieuw gemeentehuis 600 m2 nodig Of de gemeente Tholen een centrum voor werk en inko men behoudt, blijft onzeker. Er is nu een proefperiode tot 2004 voor de voorziening aan de Haven in Sint-Maar tensdijk. „Maar het staat niet zwart op wit, dus is het niet spijkerhard", zei wethouder Velthuis tijdens de begro tingsbehandeling. Met fundamentalisme op zich hoeft niets mis te zijn. Maar het geweld dadig fundamentalisme dat bepaalde moslimkringen aan de dag leg gen, is zeker een bedreiging voor de wereldvrede. Dat betoogde Ri chard Donk, buitenlandredacteur bij het Reformatorisch Dagblad, vrijdag in Tholen op een bijeenkomst van de SGP-studievereniging Calvijn. Donk is er een voorstander van om als westerse landen de dia loog aan te gaan met de islamitische wereld.Jarenlang heeft het Wes ten de signalen uit die landen genegeerd. En de kloof tussen rijk en arm is in de tussentijd alsmaar groter geworden." Vier dagen na de terroristische aan slagen in de Verenigde Staten stond Donk - die Afrika en het Midden- Oosten als specialisatie heeft - bij de restanten van het World Trade Cen ter in New York om er een sfeerver- haal te maken voor de krant. „Pas door het met eigen ogen te zien, kon je geloven wat er gebeurd was." Had de aanslag niet net zo goed de Eif- feltoren in Parijs, de Big Ben in Londen of Pernis bij Rotterdam kunnen treffen, stelde hij. Voorzitter Willem Heijboer van de studiever eniging sprak in zijn inleiding, naar aanleiding van Psalm 72, over vrede als het gevolg van rechtvaardig han delen. En dat niet mensen vrede te weeg kunnen brengen, maar dat ze slechts instrumenten zijn en dat God vrede brengt. Ook Donk zei dat we niet de illusie moeten hebben, dat wij de wereldvrede kunnen maken. Ingaand op het islamtisch funda mentalisme noemde de journalist dat eigenlijk een verkeerde term. „Ze suggereert dat je teruggaat naar de fundamenten van de leer, de zui vere beginselen. Maar dat is niet zo. Het is net zo goed een interpretatie als de andere stromingen binnen de islam. Fundamentalisme sluit wél aan bij conservatieve opvattingen." Overigens bestaat hét fundamenta lisme in de islam niet, aldus Donk. Een belangrijk aspect noemde hij, dat in de opvatting van de funda mentalisten godsdienst en politiek niet te scheiden zijn. De huidige vorm van fundamentalisme is na de laatste wereldoorlog ontstaan als re actie op de toenemende secularisatie en anderzijds als gevolg van het de kolonisatieproces. Er liggen dus ook sociaal-economische motieven aan ten grondslag. De laatste vijftien jaar proberen sommige aanhangers van het funda mentalisme de nieuwe wereldorde voor te stellen als de strijd tegen een wereldwijde samenzwering waarbij het Westen de islamitische landen onder de duim wil houden. „Het is, gezien de armoede in die landen, niet verwonderlijk dat er een voe dingsbodem bestaat voor dergelijke ideeën." De strijd die tot nu toe bin nen landsgrenzen gevoerd werd, verschuift naar daarbuiten. Donk gaf als voorbeeld de oproep die Osama bin Laden begin jaren negentig deed voor een jihad - een heilige oorlog - tegen de Verenigde Staten. „Volgens de koran betekent jihad: je best doen voor God. Maar de radicalen inter preteren dat als een gewapende strijd met alle mogelijke middelen." Elementen in de islamitische wereld hebben een vijandbeeld gecreëerd, maar eigenlijk doet het Westen het zelfde, zei Dink. „We waren lang bang voor het rode gevaar, daarna was er het gele gevaar en nu het groene gevaar van de islam." Wat er nu met de terroristische aanslagen Het waterschap Zeeuwse Eilanden is deze week begonnen met het rooien en opnieuw aanplanten van bomen en struiken in het werkge bied. In totaal worden 1500 bomen en 20.000 struiken aangeplant. Op Tholen en Sint-Philipsland gaat het om 290 bomen en 1040 struiken. De essen, wilgen, walnoten, veldes- doorns, kornoeljes, ligusters, wil gen, hondsrozen, egelantiers, Gel derse rozen, hazelaars en haag beuken komen te staan aan de Ho- geweg, Oudelandseweg en Haven weg te Sint-Maartensdijk, de Buurt weg en Zandweg te Stavenisse en de Engelaarsdijk bij Scherpenisse. Later komen ook andere Thoolse plaatsen aan de beurt. Verder wordt er gerooid op de Langeweg en Me- liasweg te Sint-Annaland en op de Randweg en Platteweg te Scherpe nisse. Met dat rooien is lang niet ie dereen blij. Er werd dan ook be zwaar aangetekend bij de be stuursrechter tegen de kapvergun- ning die de gemeente Veere verleen de aan het waterschap. Het bezwaar werd niet ontvankelijk verklaard. Toch gaat het waterschap maandag praten met de bezwaarmaker en de inmiddels opgerichte stichting Tuin van Zeeland. Er zal gediscussieerd 'worden over het groenstructuurplan van het waterschap. De ChristenUnie organiseert woensdag een themabijeenkomst in Tholen. 'Publieke ruimte' is het ge spreksonderwerp. Spreker deze avond is K. Veling, die de lijst van de CU voor de komende Kamerver kiezingen zal aanvoeren. Momen teel zit hij in de Eerste Kamer. De bijeenkomst begint rond acht uur in het hervormd verenigingsgebouw De Wingerd in Tholen. Over Nachten. In het Zeeuws bio logisch museum te Oostkapelle loopt van 3 november tot en met 27 januari de kindertentoonstelling Over Nachten. Kinderen komen in hoorspel- en tentoonstellingsvorm meer te weten over het leven van nachtdieren. aan de hand is, is dat vrede en vei ligheid wordt aangevallen en dat is één van de voornaamste waarden van onze westerse samenleving. Vol gens Donk moeten we ons niet over geven aan allerlei schrikbeelden of het idee dat er een conflict zou be staan tussen het Westen en de islam. „Dat is wat Bin Laden doelbewust wil doen geloven. En hoewel het ge welddadig fundamentalisme wel de gelijk een bedreiging is voor de we reldvrede, moeten we niet direct voor het ergste vrezen." Tegelijker tijd noemde hij terrorisme een on zichtbare vijand waartegen je je niet kunt verdedigen. De kleine dertig aanwezigen in het Calvijn college hadden de nodige vragen voor Donk. Bijvoorbeeld over het verband tussen Bin Laden en de oorlog in Bosnië, en over het feit dat er in het verleden banden waren tussen Bin Laden en de Ver enigde Staten. Over dat laatste legde Donk uit, dat de ommekeer bij Bin Laden tot stand kwam nadat Saoedi- Arabië in de Golfoorlog met Irak zijn diensten weigerde en vervol gens een half miljoen Amerikaanse soldaten toeliet. „In zijn ogen kwa men daarddor verderfelijke westerse invloeden het land binnen." Ten aan zien van zelfmoordacties zoals radi cale Palestijnen die momenteel ple gen, merkte de journalist op dat de koran iemand officieel verbiedt om zich van het leven te beroven. „Maar de radicalen zeggen datje er de goe de zaak mee dient. In hun beleving is het een goed werk." Gematigde moslims verlenen aan de radicalen geen actieve steun, maar ze hebben er in veel gevallen wél begrip voor en keuren hun daden stilzwijgend goed. In hun hart zijn ze het ermee eens, aldus Donk. „Zodra de radica len die steun verliezen, is het afgelo pen met hen." Het conflict tussen Israël en de Pale stijnen kwam eveneens ter sprake. En de mogelijkheid of hier dergelij ke terroristische groepen kunnen ontstaan als het christendom staats godsdienst zou zijn. Dat de SGP ook weieens als fundamentalistisch wordt bestempeld, bleef evenmin onbesproken. „Ik denk dat er niets mis mee is", zei Donk. Wethouder K.A. Heijboer vulde aan dat het daarbij om een ten diepste beleefd geloof gaat, waarbij men wordt ge dreven door de liefde voor God. Donk zei de acties van de Verenigde Staten in Afghanistan gerechtvaar digd te vinden omdat de Taliban doelbewust steun verlenen aan het terroristische netwerk van Bin La den. „Maar ik denk niet dat het de oplossing is. Zijn opvolger staat al klaar." Het aanpakken van de soci aal-economische structuur in de is lamitische landen, en dialoog, zijn volgens de journalist betere midde len. De Tholenseweg gaat in het voor jaar op de schop. Er komt een vrij- liggend fietspad van 3,90 meter en de rijbaan wordt versmald tot 5,5 meter. Een strook van een halve meter moet fietsers en het overige verkeer van elkaar scheiden. Op de verbinding tussen Tholen en Halsteren mag niet harder dan 60 kilometer per uur worden gereden. Dat deelde wethouder K.A. He ijboer maandag mee tijdens de be grotingsbehandeling. M.A.J. van der Linde (PvdA) vroeg zich af of de afmeting van de rijbaan wel veilig genoeg is voor vrachtwagens. Hij stelde voor om het bestek ook door de gemeente Tholen te laten toetsen. J. van den Donker (D66) sloot zich daarbij aan. Hij stelde dat de wijziging nog geen verbetering in houdt. De aanbesteding vindt dit najaar plaats, de uitvoering in het voor jaar. Kosten bedragen 2,5 miljoen gulden. Heijboer zegde toe een vinger aan de pols te houden. Kirsty Gillis van uitzendburau Flexexpress in Tholen voelt zich misleid door Mepa b.v. uit Gronin gen in verband met het werven van een advertentie voor een website voor 495,83 per maand. Het re clamebureau stuurde per fax een advertentie van Flexexpress naar het uitzendbureau met daarbij een tekst 'Zoals besprokenMevr. Gillis weet echter nergens van, evenmin als haar collega's. „We hebben de stichting 'Eerlijk zaken doen' gewaarschuwd, op advies van de deurwaarder die al van meer gevallen had gehoord. Zelfs als je getekend hebt, kan het nog teruggedraaid worden, zo verna men we van deskundigen. Het zit zo goed in elkaar, dat het moeilijk is om er doorheen te kijken. Vorige week werden we ook benaderd voor een soort gouden gids op in ternet. Op deze manier worden di verse bedrijven op Tholen in de val gelokt, maar laat iedereen ge waarschuwd zijn: het is oplichte rij!" Van de 160 detaillisten in de ge meente Tholen die gevraagd waren om aan de schriftelijke enquête mee te doen, heeft uiteindelijk maar zes tig procent meegewerkt, ondanks aanvullende belrondes. Het aantal van 430 consumenten die telefo nisch ondervraagd werden, is ge haald omdat onderzoeksbureau MKB Reva net zo lang is doorge gaan, totdat de 430 enquêtes er wa ren. Wegens de mond- en klauw zeercrisis werd het veldwerk in Tholen vervroegd omdat er een on derzoeksopdracht op de Veluwe werd uitgesteld. Ondanks het ver vroegen van de enquêtes is de pre sentatie van het rapport veel later dan de oorspronkelijke datum van 19 september. Inmiddels is het 115 bladzijden tellende rapport echter De middenstanders die meededen aan de extra koopavond hadden er werk van gemaakt. Het thema was de euro en daarom hingen overal vlaggen van de Europese landen die op I januari op deze gezamenlijke munt overschakelen. Etalages wa ren daaraan aangepast en verschil lende middenstanders hadden zich in de dracht van het betreffende land gestoken. De Dalemsestraat bijvoorbeeld verkeerde in Oosten- I klaar en de stuurgroep heeft zich erover gebogen. Bij de aankondiging van het detail handelsonderzoek in maart, zei di recteur Oegema van MKB Reva dat de grens voor handhaving van win kelvoorzieningen ligt bij een inwo nertal tussen de 3500 en 4000. Vijf tig procent is daarbij afhankelijk van het draagvlak: hoeveel geven de inwoners uit aan boodschappen. De andere helft hangt samen met de kwaliteit van de ondernemers. Ver spreid liggende winkels in kleine kernen zijn funest voor de koop krachtbinding, aldus Oegema, die concentratie van de winkelvoorzie ningen bepleitte. Tijdens die bijeenkomst in maart zei wethouder van economische zaken R. Ravensteijn dat de negatieve spi- rijkse sferen. Bij firma Contant la gen volop folders over dit vakantie land gereed, skies in de etalage en de ondernemer zelf had de uitrus ting van een bergbeklimmer aange trokken. In kleurrijke kostuums ge stoken presenteerden de dames een Oostenrijks drankje en een stukje ham. Even verderop bij bakker Gladdines was eveneens het Oos tenrijkse pak uit de kast gehaald. Griekenland is het thema bij juwe- raal doorbroken moest worden. Het aantal winkels loopt sterk terug en er vloeit koopkracht weg, wat slecht is voor het plaatselijke voorzienin genniveau. „We gaan er flink tegen aan", aldus Ravensteijn. De ge meente nam ook 43.545 gulden voor zijn rekening van de totaal zes tig mille die het onderzoek vergde. Voorzitter C. van Koeveringe van de middenstandsfederatie eiland Tholen vindt het niet gemakkelijk om het tij te keren. „De consument is kritischer en mobieler geworden; de binding met de eigen winkels is verminderd. Samen moeten we toch proberen om de leefbaarheid in stand te houden, want wat is een woonkern zonder winkels?" De sanering gaat echter door. Niet al leen bij winkels, maar ook bij finan ciële instellingen als banken en post kantoren. De VSB-bank in Tholen sloot, de ABN Amrobank in Sint- Maartensdijk en de Rabobank in Scherpenisse. Bij de overige bank kantoren werden de openingstijden beperkt. En nu gaan de postagent schappen op de schop, waarbij als eerste in Stavenisse en Sint-Maartens dijk de geldhandelingen van de Post bank verdwijnen. Bij de andere posta gentschappen zal de Postbank-af deling geleidelijk aan ook verdwij nen. En de verwachting is, dat ook het aantal bankkantoren op het eiland verder zal teruglopen. De ABN Am robank in Tholen heeft het perso- lier Angelique op de Botermarkt en daar lopen de medewerkers dan ook in klassieke gewaden. In weer een andere winkel is de Zeeuwse kle derdracht te zien. Meteen om zeven uur is het al druk in de straten van Tholen. Veel ou ders met kinderen lopen door de binnenstad, waar de Klienkers en de Neutekraekers met hun vrolijke mu ziek de stemming verhogen. In ver schillende winkels is het erg bedrij vig, soms staan mensen gewoon in de rij. In de Kerkstraat lokte de geur van gebrande noten de mensen naar 't Kaeswienkeltje. De twee dames buiten hadden de handen vol om ie dereen te helpen. In krap twee uur tijd was 105 kilo verkocht. „We hadden naar vorig jaar gekeken, maar er werd véél meer gekocht. En allemaal halve pondjes", aldus de neelsbestand gehalveerd en de Rabo- banken Tholen en Sint-Annaland- Poortvliet hebben nog een fusieplan in de kast liggen, waarbij concentratie van onderdelen met minder personeel en minder kantoren ongetwijfeld ook de uitkomst zal zijn. Het digitale betalingsverkeer rukt im mers steeds verder op. En de eisen worden almaar hoger. Dat bleek ook bij de benzinestations, waar als ge volg van de strenge milieu-eisen al een saneringsoperatie voorbij is. Als gevolg daarvan verdwenen de laatste tankstations uit Stavenisse en Sint- Maartensdijk. De vraag is alleen, of dat veel invloed heeft op het woonge- drag. In de smalstad is recent een flin ke nieuwe woonwijk met allemaal koopwoningen verrezen en voor die bewoners maakt het kennelijk niets uit dat er in Sint-Maartensdijk geen tankstation is en geen ABN Amro bank. Het gaat nog verder wanneer binnenkort de Postbank verdwijnt en mogelijk ook het gemeentehuis nog. Maar Stavenisse heeft met aanzienlijk minder voorzieningen dan Sint-Maar tensdijk evenmin geleden onder het wegtrekken van inwoners. Integen deel, er is geen vierkante meter bouw grond meer te koop. Ook de kleinste woonkern in de gemeente Tholen - Anna Jacobapolder - is ondanks het flink teruglopen van de voorzieningen alleen maar gegroeid. Het geheim daarvan is mogelijk de aanwezigheid van een basisschool. Wanneer die er niet meer is, zou er een basisvoorzie ning voor jonge gezinnen wegvallen. Maar als rustig woongebied blijft onderneemster. Mensen slenterden op hun gemak door de straten, maakten een praatje met bekenden die ze troffen. Het was immers heerlijk zacht weer en de beloofde regen kwam pas na middernacht. „De belangstelling overtrof alle ver wachtingen", zegt Molenaar. „Tot nog toe heb ik alleen tevreden ge luiden gehoord. Het was erg leuk dat ieder op zijn eigen manier invul ling aan het thema gaf. Zelf hadden we bij de Marskramer Finland als thema, met een rendier als product in de winkel." Veel winkeliers had den ook speciale aanbiedingen voor deze avond. De derde moonlights- hopping was de drukstbezochte van de reeks. Molenaar kijkt vast voor uit naar volgend jaar. „Wat moeten we dan weer bedenken om het pu bliek te trekken?" zo'n dorp altijd aantrekkelijk voor een aantal groepen mensen. Oegema zal voor elke woonkern met aanbevelingen komen, al zal dat voor bepaalde kernen heel lastig zijn. Ge zien het aantal winkels op Tholen is de koopkracht volgens de onderzoe ker hoog. Met zijn conclusies hoopt hij verbeteringen te bewerkstelligen die nodig zijn om de levensvatbaar heid van het voorzieningenniveau te handhaven. In het rapport komt de herkomst van de omzet aan de orde, de koopstro men. Een draagvlakanalyse aan de hand van het aantal inwoners en de gemiddelde bestedingen hoort er ook bij. Sfeer, gezelligheid, uitstraling, parkeren, e.d. spelen een rol bij het consumentengedrag. De onderzoe kers zullen mogelijkheden voor win keluitbreiding aangeven, maar ook doublures vermelden. Zowel per branche als per woonkern doet MKB Reva aanbevelingen aan de hand van de conclusies na de schriftelijke en mondelinge enquêtes. De economische wetmatigheden vor men echter een aspect waar niemand omheen kan. Had de bakker vroeger 500 consumenten nodig om rendabel te kunnen werken, tegenwoordig zijn dat er volgens Oegema 3500. „Daar is niets aan te veranderen." Namens de middenstandsfederatie ei land Tholen is het onderzoek begeleid door voorzitter Van Koeveringe 'uit Sint-Maartensdijk, alsmede de be stuursleden WJ. Mosselman uit Sint- Annaland en C.M.J. Bal uit Tholen. Verder werkte de gemeente Tholen eraan mee, de Kamer van Koophan del en de Rabobank. Ze maakte duidelijk, dat het CWI (een combinatie van het vroegere arbeidsburau en de afdeling sociale zaken om met name langdurig werklozen aan een baan te helpen) een gelijk aantal klanten moet blij ven bedienen. „We worden afgere kend op werk en inkomen, maar we willen ook werk en zorg ontwikke len." De wethouder achtte integratie van diverse onderdelen belangrijk en daarom wordt er in het nieuwe ge meentehuis 600 m2 gereserveerd voor het CWI met de afdeling so ciale zaken. Zowel de SGP als D66 bleven vraagtekens houden, maar mevr. Velthuis benadrukte de noodzaak van een gezamenlijke aanpak van de verschillende voorzieningen: zorg/sociale zaken/arbeidsbureau in het nieuwe gemeentehuis. Dat zou inhouden dat dan niet alleen het ge meentehuis op dé Markt in Sint- Maartensdijk verdwijnt, maar ook nog het arbeidsbureau/CWI aan de Haven. M.A. van Beek vroeg nog aandacht voor de wet REA (reïntegratie uit keringsgerechtigden). Veel werkge vers doen er geen beroep op gezien de ingewikkelde procedure. „Op VERVOLG VAN PAGINA 2 Bij een bedrijfspand aan de Indus trieweg werd tussen zaterdag en maandag ingebroken. De toegang werd door de inbrekers geforceerd. De diefstal beperkte zich tot enkele boekjes met postzegels en een geld bedrag van ruim 10 gulden. Aan de Kwekerijweg werd tussen zondag en maandag eveneens een inbraak gepleegd bij een bedrijfspand. Een bedrag van enkele tientallen guldens aan klein geld werd weggenomen. De heer A.A.M. Verwijs heeft van de provincie toestemming gekregen voor het wijzigen van de gevelkozij nen in de achtergevel van zijn mo numentale woning aan de Oostdijk. Tevens mag hij een luifel aanbren gen. Het zangkoor VZOS houdt zaterdag 10 november een uitwisselingscon cert, samen met Sursum Corda uit Zuidland. In de N.H. kerk in Steen bergen brengen beide koren indivi dueel werken ten gehore van onder meer Mendelssohn Bartholdy, Has- sler, Brahms, Bach en Gounod. Ver der zijn er twee gezamenlijke optre dens met de Deutsche Messe van Het aantal arbeidsplaatsen bij Zeeuwse bedrijven en instellingen is op recordhoogte gekomen. Tus sen mei 2000 en mei 2001 groeide het aantal werknemers in Zeeland met ruim 1600 (een toename van één procent) tot ruim 164.000. De belangrijkste groeiers zijn de bedrij ven in de sectoren 'vervoer, opslag en communicatie' en 'toerisme'. Deze cijfers blijken uit het jaarlijkse onderzoek van de regionale infor matiebank bedrijven en instellingen Zeeland (Ribiz). Opvallend is dat de hoeveelheid fulltime arbeidsplaat sen met 2200 steeg, terwijl het aan tal parttimers juist met 500 daalde. Overigens hanteert de Ribiz een merkwaardige definitie van parttime werk. Iedereen die minder dan 15 uren per week werkt, wordt als part timer gezien. Normaliter zou je ver wachten dat iedereen die minder dan pakweg 36 uren werkt als zoda nig wordt aangemerkt. Alleen in de visserij, landbouw, handel en reparatie was sprake van een daling van de werkgelegenheid. Voor het eerst in drie jaar vertoont de sector industrie weer een -groei. In totaal werken er nu 96.739 man nen en 67.334 vrouwen in Zeeland. De Ribiz heeft de gegevens voor het onderzoek gehaald uit 10.000 be drijven en instellingen. Er waren 17.500 vestigingen aangeschreven (van de in totaal 27.500 die in het bestand van de Ribiz en de Kamer van Koophandel Zeeland voorko men). deze manier functioneert deze wet onvoldoende. Er is een gemeente lijk sociaal beleid voor nodig", al dus het CDA-raadslid. De wethou der antwoordde, dat de uitvoering van de wet REA binnen het CWI gebeurt. Ze toonde zich echter be reid om de problematiek in de raadscommissie te bespreken. PvdA en SGP willen een breed in zetbare bijzondere opsporingsamb tenaar aanstellen omdat de politie te weinig tijd heeft om klachten van inwoners op te lossen. De burge meester voelde daar niet voor. „Er is geen parkeeroverlast in de ge meente Tholen, maar alleen onge disciplineerd parkeergedrag. De schaal van Tholen is ook ietwat te klein om hoge prioriteit te geven aan een boa. Bovendien hangt er een prijskaartje aan." Wethouder Heijboer vulde aan, dat de gemeente een boa voor het mi lieu heeft, maar die kan niet voor parkeeroverlast gebruikt worden, want daarvoor heb je weer een an dere opleiding nodig. Schubert, het Kyrie eleison van Mendelssohn Bartholdy, Cantique de Jean Racine van Fauré en Psallite Deo nostra van Bach. VZOS staat onder leiding van Jan Wesdorp, Sur sum Concorda wordt gedirigeerd door Jannie van Apeldoorn. Verder werken Tom van Gurp (piano) en Kees Lemsom (orgel) mee aan dit concert, dat om acht uur begint. D.V. zaterdag 3 november VER KOPING t.b.v. Mbuma zending en Adullam in het verenigingsgebouw, Voorstraat 36. De zaal is geopend van 10 tot 12 en van 13 tot 15.30 uur. Advertentie I.M. Jan Kaashoek was van zeehengel- club de Makreel zaterdag langs de zeedijk bij het Zijpe eerste met 945 punten tijdens de clubwedstrijd. Er werd totaal vier kilo en 135 gram vis gevangen. 2. Kees van Moort 765 p 3. Piet Kleppe 515 p 4. Bram den Braber 375 p 5. Johan Geense 345 p 6. Jan van Kolthoorn 50 p. Totaal gevangen door de senioren 2 kilo en 995 gram. Bij de jeugd zegevierde Jan Lennard Kempeneers met 665 p 2. Hans van Kolthoorn 475 p. De jongeren vingen 1 kilo en 140 gram vis. Op de T-splitsing van de Philipsdam met de Rijksweg bleek zaterdag avond bij een alcoholcontrole geen enkele bestuurder in overtreding. De politie liet, tussen kwart voor elf en kwart voor twee, honderd bestuur ders blazen. Advertentie I.M. De sanering van winkels gaat door; in de Voorstraat te Sint-Annaland sluit in korte tijd de vierde winkel: Hobby Plezier. Bij 't Kaeswienkeltje gaan de gebrande noten als zoete broodjes over de toonbank.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 7