Nieuwe wedstrijdklasse verrassender voor brandweer, maar erg realistisch Verburgh Bewoner Oostvest boos op gemeente Meer dan miljoen gulden schade bij brand monumentale schuur Met bouw Graefnisse zo snel mogelijk beginnen Vonk uit ventilator zet aardappelopslag in lichterlaaie Kooravond met Wildeman Zingen voor Woord en Daad Donderdag 1 november 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Vuile sloot is wel van gemeente Sportvliegtuigje stort neer in container bij gemeenteterrein Molenvlietsedijk De bedoeling van de nieuwe wedstrijdklasse 1-1-2 van de brandweer is om de deelnemers een zo realistisch moge lijke situatie voor te schotelen, die ze bovendien met de standaarduitrusting van een brandweerauto aan moeten kunnen. Brand, slachtoffer en gevaarlijke stoffen zijn de ingrediënten. Alledrie komen ze zaterdag voor in de proef die in Tholen wordt gehouden. „Zo'n wedstrijd is voor de deelnemers verrassender en moeilijker dan anders, maar biedt ook meer mogelijkheden", zegt brandweercom mandant J. de Feijter. Wedstrijdleider G.J.M. van Hoek hoort van de deelnemers alleen maar positieve geluiden. Waterschap Opknappen auto's De oude schuur van boer derij Wulpdal van de fami lie Versluys aan de Goris- hoeksedijk te Scherpenisse is donderdagmiddag volle dig door brand verwoest. Het snel om zich heen grij pende vuur liet niets heel van de schuur en de brand weer die met drie blus- groepen ter plaatse kwam, kon niets anders doen dan de zaak 'gecontroleerd uit laten branden' Instorting S Extra strop Creativiteit Zak met water Waalwijk wint Kosten project versterking brandweer inzichtelijk maken Merklap in het openluchtmuseum Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computers, netwerken, systemen op maat - Hi-end audio, speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Met de nieuwe woonwijk Graefnisse in Sint-Philipsland moet maar zo snel mogelijk worden begonnen. Eigen inwoners zouden er de eerste keus moeten krijgen. Er zal goed gekeken moeten worden naar de wa terhuishouding. De apartementen in de wijk mogen niet hoger worden dan drie lagen en de bergingsloot moet nodig worden schoongemaakt. Onder toeziend oog van een jurylid verdunnen Steenbergse brandweerlieden het weglekkende zoutzuur met bluswater. Dat was de strekking van het advies van de commissie gemeentelijke ont wikkeling die zich onlangs over het uitbreidingsplan in Sint-Philipsland boog. Er waren twee insprekers, J. Kempeneers en A. Plekkenpol. Kem- peneers maakte van de gelegenheid gebruik om te pleiten voor maatrege len die de wateroverlast moeten te gengaan. De problemen doen zich ook nu nog voor bij opstuwend water in de Schoolstraat, zelfs na de aanleg van een 'vuil instortend riool', zo zei hij. Kempeneers vindt dat er bij de bouw niet te nauw moet worden gekeken naar de vloerhoogte: die is op +85 NAP gesteld, maar dat kan volgens de inspreker gerust 10 centimeter hoger. De 'overige wijken zullen daar vol gens hem geen last van hebben omdat de waterafvoer naar de vijver goed wordt geregeld. Plekkenpol sprak namens D.W.J. Nagtegaal die zich niet kan vinden in het wijzigen van het bestemmings plan van zijn perceel met schuuur en loods aan de Plataanstraat, van be- drijfsbestemming naar woonbestem ming. Het bouwen van woningen op die plek wordt volgens Plekkenpol te veel beperkt door de afstand van 30 meter die in acht moet worden geno men ten opzichte van de basisschool De Luyster. Volgens Kempeneers vormt de ber- gingssloot waar vuil van de overstort in terecht komt, nog steeds een groot probleem. Dat zou beperkt kunnen worden als er twee overstorten in het bergingsriool worden gemaakt. Op deze manier zou de bergingssloot maar ook het polderwater beter wor den gevrijwaard van vuiluitstort. „Die sloot is net een beerput." Het riet en de zegge stond die morgen nog in de sloot, zei hij waardoor de doorstro ming belemmerd wordt. Kempeneers pleidooi kreeg steun van de SGP, VVD, CDA en CU. Het libe rale raadslid E. Frigge-Hogesteeger wilde weten wie de eigenaar is van de zo vaak besproken sloot, de gemeente of het waterschap. Volgens haar moet de zaak 'voor het begin van het regen seizoen' op orde zijn gebracht. Volgens wethouder K.A. Heijboer maakt het waterbeheer deel uit van het totalê plan waar - net zoals bij an dere bestemmingsplannen - samen met het waterschap aan gewerkt wordt. De bergingssloot en het on derhoud daarvan is volgens de wet houder een zaak van het waterschap. „Die zal dat straks zelf reinigen." Maar het woordje 'straks' beviel A. Alkema uit Sint-Maartensdijk heeft een boze brief geschreven aan de gemeente. Al enkele jaren ergeren hij en enkele andere om wonenden van de Oostvest zich aan de verwaarloosde en half ver bouwde staat van het pand Oost- vest 41. Sinds 1998 bevindt de wo ning zich in slechte toestand en er gebeurt vrijwel niets aan. De toenmalige eigenaar vertoonde geen enkele haast met de verbou wing. Alkema klaagde bij de gemeen te, maar die meldde dat er weinig aan te doen was, behalve dat de eigenaar kon worden verzocht op te schieten. Deze gaf aan die verzoeken echter geen gehoor. In juni vorig jaar klaag de Alkema samen met andere omwo nenden opnieuw bij de gemeente. „Hoewel wij diverse pogingen heb ben ondernomen om de eigenaar te bewegen zijn woonhuis in een accep tabele staat te brengen, zijn deze in spanningen aan u nooit kenbaar ge maakt. Wij vinden dit een vervelende gang van zaken en bieden hiervoor dan ook onze oprechte excuses aan", schreef de gemeente in mei van dit jaar aan Alkema. In die brief werd ook uiteengezet welke stappen al wa ren ondernomen. Overleg via minne lijke weg mislukte, omdat de eigenaar niet meer wilde praten. Daarna ging de gemeente de juridische mogelijk heden af. Via de woningwet zou de gemeente de eigenaar kunnen gelasten zijn huis zodanig aan te passen dat het voldoet aan het bouwbesluit. Maar de ge meente vond dat een ingrijpende maatregel die bovendien een uitge breide procedure zou vergen. Daar naast zou de gemeente - als de eige- P.W.J. Hoek (SGP) niet. Waarop Heijboer zei dat de gemeente het wa terschap zal vragen het stramien van schoonmaken aan te passen, mocht er overlast ontstaan. Voorzitter P.K.M. Stouten raadde Kempeneers aan zich te richten tot het waterschap omdat die eigenaar van de sloot zou zijn. Kempeneers heeft dat gedaan en zegt desgevraagd dat hij te horen heeft gekregen dat de sloot helemaal niet van het water schap is. „Ik heb daarop de wethou der gebeld en gezegd dat de sloot niet van het waterschap is, dat de ge meente er voor verantwoordelijk is, maar ook dat er geen contact is ge weest met het waterschap over deze sloot. Er is nu toegezegd dat de sloot door de gemeente wordt schoonge maakt." Nagtegaal is wel bereid over woning bouw te praten als er meer mimte wordt geboden, zo bleek uit een vraag van A.L. Piet (CU). Volgens Plekkenpol is de afstand van 30 me ter te groot. „Nagtegaal wordt dan beperkt in de bouw. Hij wil voorko men dat er later een vrijstelling moet worden verleend." SGP, VVD, CDA, CU en D66 vinden dat er haast moet worden gemaakt met het plan en dat er ruimte moet zijn voor kleinere kavels. Hoek, Piet en J. van den Donker (D66) pleitten ervoor het hele plan in een keer te ontwikkelen. SGP en CU willen dat het college soepel omgaat met de 30- metergrens voor Nagtegaal. Hoek: „Zo niet dan is dat een gemiste kans en blijf je met een lelijke vlek zitten." Beide raadsleden willen hoogbouw tegen gaan: drie woonlagen is voor het dorp hoog genoeg, zo lieten ze weten. En ze willen dat bij de toewij zing de inwoners van Sint-Philips land voorrang wordt verleend. Volgens wethouder W.C. van Kem pen kunnen er op het perceel van Nagtegaal twee woningen gebouwd worden. Vier is gezien de school een probleem, maar hij zegde toe de kwestie te zullen bekijken met de ste- debouwkundige. „We houden wel al gemene rechtlijnen aan. De belasting van geluid kun je niet zomaar weg poetsen." En als Nagtegaal er be drijfsmatige activiteiten ontplooit (opknappen van auto's) dan zal er volgens de wethouder een milieuver gunning voor moeten komen. Volgens hem wordt er in het plan re kening gehouden met kleine kavels en wil het college er 'de gang in hou den.' "Fasegewijs ontwikkelen, maar binnen redelijke grenzen." naar in gebreke was gebleven - zelf een aannemer in de hand moeten ne men die alles in orde bracht en de kosten dan verhalen op de eigenaar. Maar die zou naar alle waarschijnlijk heid niet kunnen betalen. Een andere optie was het intrekken van de bouw vergunning en de eigenaar gelasten het huis weer in min of meer oor spronkelijke staat terug te brengen. Ook bij deze variant was de kans klein dat er gehoor zou worden gege ven. Toch heeft de gemeente destijds voor deze optie gekozen. Maar de ei genaar weigert te praten met de ge meente, schrijft die laatste in een brief aan Alkema. Bovendien werd in mei het pand openbaar verkocht. De ge meente beloofde met de nieuwe eige naar contact op te zullen nemen voor de 'vervolgstappen'. De hoop was dat de ellende nu snel geleden zou zijn. Alkema schrijft in zijn jongste brief aan burgemeester en wethouders dat er in het half jaar dat er is verstreken, nog steeds geen enkele verandering in de situatie is opgetreden. „De situatie is sinds de openbare verkoping onver anderd gebleven. Nog steeds - en vooral in deze regenachtige periode - ondervind ik overlast die de kwaliteit van en het woongenot in mijn woning in toenemende mate aantast. Ik vind het ronduit walgelijk en ben (weer) teleurgesteld in de gemeente Tho len", aldus Alkema die wel eens wil weten wat de gemeente in de tussen tijd heeft gedaan. „Ik ben al drie jaar aan 't lijntje gehouden, moet ik daar dan weer drie jaar bijtellen?" Volgens de gemeente kan Alkema de vorige eigenaar van het pand via een civiel rechtelijke procedure aansprakelijk stellen voor schade die is opgetreden. Advertentie I.M. Het terrein bij de gemeenteloods aan de Molenvlietsedijk is zaterdag het wedstrijdterrein. Hier is een sportvliegtuigje in een container terechtgekomen en in brand gevlo gen. De neuskegel van het vlieg tuig heeft een vat met zoutzuur ge raakt dat is gaan lekken. De piloot is er tijdig uitgesprongen, maar hangt aan zijn parachute in een boom aan de Molenvlietsedijk. Een schilder die even verderop een lichtmast aan het schilderen is, heeft wel de crash gezien maar niet de piloot opgemerkt. De enscene ring is bedacht door de mensen van Omstreeks half twee kwam de mel ding 'middelbrand' binnen bij de brandweer. De blusgroep van Sint- Maartensdijk mkte uit en kreeg later versterking van die van Sint-Anna- land en Stavenisse. Officier van dienst was commandant C.P. Hagenaars van de brandweer van Steenbergen (de commandanten in de regio hebben een piketdienst opgesteld, zodat ze ongeveer één keer in de vier weken dienst hebben). „Meteen vanaf het begin was al duidelijk dat er niets aan te doen was. Je kunt zo'n schuur wel met veel water proberen te verzuipen, maar dan smeulen de resten nog zo lang, datje de volgende avond nog na staat te blussen. De schuur was hoe dan ook verloren en dan kun je beter het vuur even fel en gecontroleerd la ten woeden, dan dat je er veel water op gaat gooien", zegt Hagenaars die aangeeft dat het in het buitengebied ook niet zo gemakkelijk is aan water te komen. „De blusvoertuigen hebben eerst hun eigen voorraad gebruikt, want er is wel een brandkraan, maar die ligt tweehonderd meter hiervan daan. Maar ja, je moet blij zijn dat er in de polder nog brandkranen zijn." Brandweervrouw A. Giljam zag de brand toen ze haar hond aan het uitla ten was. „Ik dacht eerst dat er een boer wel heel veel aan het opstoken was. Maar toen ik thuiskwam, bleek het dus brand te zijn." Het lid van de blusgroep Sint-Maartensdijk moest eigenlijk examen doen voor haar mo torrijbewijs. Maar ze kon het toch niet laten om vooraf nog zo lang mogelijk mee te helpen met haar collega's. Er waren heel wat slangen nodig om het water bij de schuur te krijgen. Toen het eenmaal zover was, was het pap pen en nat houden. De kap van de schuur was toen al voor een groot deel afgebrand. Bewoner van Wulpdal is P. Versluys. De schuur bevatte aardappelen, stro en enkele landbouwmachines. De kap was van hout en onder de dakpannen was een laag riet als isolatie aange bracht. Mede daardoor was er geen de blusgroep Tholen (en afgestemd met de wedstrijdleider), die er lof voor oogsten. Als vrijdagavond de wedstrijd door brandweer Sint- Maartensdijk wordt voorgespeeld voor de jury, hoeft er helemaal niets aangepast te worden. Dat is uitzonderlijk, weten Johan Nieu- wenhuijzen en Adrie Geuze die za terdag dan ook met een tevreden gevoel de verrichtingen van de ver schillende ploegen gadeslaan. In clusief de jury en de administratie zijn deze dag 37 vrijwilligers in touw om alles gladjes te laten ver lopen. beginnen aan om te blussen. Het vuur woedde binnenin te fel en de brand weer kon niet naar binnen. Eén van de topgevels was van hout en die werd al snel omgetrokken. De andere gevel was van steen en dreigde door de hrand in te storten. Het terrein aan die kant van de schuur werd dan ook af gezet en brandweerlieden stonden ge reed om overspringend vuur meteen te doven. Mevr. Versluys, de moeder van Paul Versluys die het bedrijf van zijn vader heeft overgenomen, paste op het huis. „Het was een beetje na enen, toen de schipper Beusenberg van het veer- pontje naar Yerseke aanbelde en zei dat de schuur in brand stond. Zelf had ik nog niets gezien of gemerkt." Het woonhuis staat los van de- monumen- Bij de traditionele wedstrijden ho- gcdrukjagcdruk of hulpverlening is al tevoren een aantal factoren bij de deelnemers bekend - „je kunt er als het ware een heel jaar op oefenen, de techniek en tactiek bepalen", al dus De Feijter - en dat is het grote verschil met deze nieuwe opzet. Bij de 1-1-2 wedstrijd is de standaard uitrusting van het blusvoertuig toe reikend om de calamiteit te bestrij den, maar het verrassingselement is groter en dat maakt de opdracht moeilijker. „Het leuke is, datje hier ook iets buiten kunt doen zodat er voor het publiek meer te zien is." Van Hoek geeft aan dat alle korp sen begin dit jaar zijn geïnformeerd over de uitgangspunten van deze nieuwe wedstrijdsoort. Eén aspect is een zo praktisch mogelijke invul ling. „Je kunt de realiteit natuurlijk nooit 100% benaderen, maar hier is bijvoorbeeld wél gezorgd voor ech te vlammen." De wedstrijdleider geeft aan dat de nieuwe opzet ook het nodige vergt van de creativiteit van de jury. „In de oude soort wed strijden kon je de lijst met punten tale schuur die in 1910 is gebouwd. Ze belde het alarmnummer en pro beerde ook contact te zoeken met haar zoon en haar man die beiden net op weg waren naar het land aan de Noordhoekseweg bij Poortvliet om te ploegen. Na enige tijd lukte dat. Paul Versluys: „Toen we op de Poort- vlietsedijk kwamen, zagen we de rook al. Toen wisten we al dat het ern stig was." Thuisgekomen waren bu ren al bezig om spullen die in de buurt van de schuur stonden, weg te halen, zoals een trekker, een wagen met hooi en pallets met lege kisten. „De schuur zat helemaal vol met aardappelen, ruim 1000 ton van het ras Nicola en Agria en nog eens 60 ton pootgoed. De laatste aardappelen zaten er nog maar zes dagen in." Het heeft al de nodige moeite gekost om de aardappelen te oogsten, met de brand betekent dit een extra swop aflopen en een cijfer geven. Maar nu kan de aanpak van deelnemers verschillen en hoe moet dat vervol gens in de waardering al dan niet tot uitdrukking komen?" Bij een eerdere proefwedstrijd is al geble ken dat de jurylijsten aangepast moeten worden. Van Hoek vertelt dat de juryleden van het algemeen brandweerwedstrijdcomité Noord- Brabant west instructeur moeten zijn en liefst ook nog regelmatig in structie moeten geven waardoor ze volop in de praktijk staan. Hij be schikt over zestig juryleden, die rouleren over de twaalf wedstrijden die het comité jaarlijks organiseert. Deze week al worden de ervaringen besproken van de vijf proefwed- strijden 1-1-2 die in het hele land zijn gehouden. Tholen had zich specifiek voor deze wedstrijd aan gemeld, zegt De Feijter. „We ver zorgen elk jaar een regionale wed strijd." Van Hoek is daar blij mee. Hij heeft meer gemeenten waar hij ieder jaar terecht kan. „Onze regio strekt zich uit tot en met het stads gewest Breda. Gemeenten als Steenbergen, Woensdrecht, Halder- berge, Moerdijk en Rucphen bij voorbeeld, bieden zich jaarlijks voor de akkerbouwer. „Het is natuur lijk alleen materiële schade. We zijn er voor verzekerd, maar je praat toch gauw over een schade van meer dan een miljoen. Je zit met het verlies van de producten. De aardappelen hebben zoveel liters bluswater ovër zich heen gehad, misschien is een deel nog als veevoer te gebruiken. Er is een wagen met hooi verbrand en een sorteerder plus de overige inventaris. Dan heb je nog een restwaarde van het gebouw." De technische recherche is vrijdag de hele dag bezig geweest te zoeken naar de oorzaak van de brand. „Het bleek aan een wikkeling te liggen in een van de tien ventilatoren. Dat heeft een vonk teweeggebracht waardoor de boel in brand is gevlogen." De venti latoren waren om kwart over een in geschakeld, een kwartier nadien was de brand zichtbaar. „Het ging razend snel." Onder de pannen zat stro voor aan. En daarnaast zijn er diverse bedrijfsbrandweerkorpsen die aan wedstrijden meedoen en ook willen organiseren." Op het wedstrijdterrein zijn onder tussen de ploegen in actie en daarbij tekent zich het verschil in aanpak af. Steenbergen bijvoorbeeld trekt pas heel laat de chemiepakken aan, terwijl Heinkenszand dat al meteen doet. Laatstgenoemd korps vult een zak met water en legt die op een af voerput om te voorkomen dat het zoutzuur erin stroomt. „Heel goed gevonden", vindt De Feijter. Eén van de vrijwilligers is de kortgele den afgezwaaide Richter Wegge- mans uit Scherpenisse. Hij speelt de officier van dienst en loopt rond met een dikke handleiding over gevaar lijke stoffen. De wedstrijd is in mei uitgesteld wegens het mond- en klauwzeer, en toen was deze rol ook al voor Weggemans voorzien. Er worden wel meer oud-brandweer lieden ingeschakeld om hand- en spandiensten te verrichten. Op de drukke Molenvlietsedijk regelen le den van de blusgroep Tholen het verkeer. Het is duidelijk dat de red ding van het slachtoffer prioriteit moet hebben. „Als hij door de wed- strijdploeg over het hoofd wordt ge zien, is de afspraak dat de bevel voerder na tien minuten een seintje krijgt. Want de man in kwestie hangt daar in knellende banden en krijgt na verloop van tijd problemen met de bloedtoevoer", legt De Feij ter uit. De wedstrijdploeg kan een ambulance oproepen en dan ver schijnt de bus van het Thoolse Rode Kruis. De snelste van de tien deelnemers klaart de klus in zes minuten, de langzaamste doet er twintig minu ten over. De brandweer van Bakel laat het slachtoffer voor wat het is en concentreert zich volledig op het zoutzuurlek en de brand. Dat rekent de jury zwaar aan en deze ploeg eindigt dan ook als laatste. Uitein delijk komt Waalwijk met 1150 punten als winnaar uit de bus. Het is een nek-aan-nekrace, want Hil- varenbeek wordt met 11(18 punten tweede. De verdere klassering: 3. Mierlo 1094 p; 4. Wouw 1064 p; 5. Haamstede/Renesse 1016 p; 6. Ou denbosch 1014 p; 7. Heinkenszand 998 p; 8. Steenbergen 986 p; 9. Halsteren 922 p en 10. Bakel 858 p. Eén van de conclusies van de dag is, aldus De Feijter, dat er in het oe fenschema meer aandacht moet zijn voor het aantrekken van het chem- iepak. Daarin blijkt men over het algemeen te weinig ervaring te heb ben. Als hij 's avonds bij de prijs uitreiking de vraag opwerpt 'Wordt 1-1-2 het nu?', krijgt de Thoolse commandant veel bijval. Burge meester W. Nuis reikt in Meulvliet de prijzen en een herinnering uit aan de deelnemers. Hij bedankt hen tevens voor de bereidheid om pa raat te staan voor calamiteiten. Er was namelijk geregeld dat iedere ploeg die de wedstrijd gespeeld had, het volgende uur paraat was om bij eventuele meldingen de blusgroep Tholen te vervangen. de isolatie, en ook op zolder lag stro. De aardappelopslagplaats bestond uit vijf cellen die met isolatiemateriaal en houten platen van elkaar waren ge scheiden. „Het was een stalen con structie, als het ware een schuur in een schuur. De stalen spanten zijn er nog, maar de oude schuur was voor namelijk hout met drie gevels van steen en een kopgevel van hout." Een deel van de aardappelen kwam zo zwart als kolen uit de brand. De aardappelen die door de brandweer nat werden gespoten, werden juist goudgeel van kleur. Maar geen van beide partijen zijn waarschijnlijk nog te gebruiken. Versluys is wel van plan een nieuwe schuur te bouwen. Maar dat zal niet meer de karakteristieke schuur wor den die er bijna honderd jaai; geleden werd neergezet. Naar schatting is er 's avonds 1.2.000 Een motie van de SGP over het in zichtelijk maken van de toekomsti ge kosten van het project verster king brandweer, kreeg maandag in de gemeenteraad algemene instem ming. ChristenUnie, CDA en D66 gingen op voorhand al akkoord, maar nadat een zin in de motie was geschrapt over een scenario met en zonder de huidige rijksbijdrage, wa ren alle 18 raadsleden het eens. Burgemeester Nuis wees de indie ners erop, dat de rijksbijdrage in het gemeentefonds is verwerkt, zodat het bedrag niet apart te zetten valt. De SGP stelde, dat de uitvoering van het project versterking brand weer ook voor de langere termijn toch om aanzienlijke investeringen in materiële en personele sfeer vraagt. De financiering met door het rijk beschikbaar gestelde middelen is onvoldoende en op termijn niet gegarandeerd. Daarom wilden di verse raadsfracties duidelijkheid voor de toekomst. Volgens burge meester Nuis zou dat in de begro ting 2003 kunnen gebeuren en daar mee gingen ook de PvdA en VVD akkoord. De Zeeuwse merklap 'Door ons ge- daen' is de komende vijf maanden te zien in het Nederlands openluchtmu seum in Arnhem. Gisteren is de ruim 125 meter lange lap, waaraan ook de nodige Thoolse dames geborduurd hebben, in de Gelderse hoofdstad opgehangen. Het museum is voor het eerst in zijn bestaan ook in de win termaanden geopend. Er zijn een aantal nieuwe expositieruimten ge bouwd en in één daarvan zal de mer klap de komende tijd te zien zijn. Eerder reisde de merklap door de provincie. In Zierikzee was hij nog niet te zien. „Daar zou hij half au gustus heen gaan. Maar men had hem liever het volle toeristenseizoen en daarom is de expositie tot volgend jaar uitgesteld", vertelt Eef de Jonge, één van de coördinatoren van het project. Ook zijn er contacten met het Franse Bayeux om de Zeeuwse recordmerklap daar te exposeren. De Thoolse musicus en dirigent Pe ter Wildeman werkt zaterdag mee aan een grote kooravond in de Lau- renskerk te Rotterdam. Deze avond wordt gehouden ten bate van de stichting Gereformeerd Jeugdwel zijn. Wildeman zal op deze uitvoe ring de dirigeerstok zwaaien over reformatorisch jongerenkoor Gloria uit Gouda, het christelijk gemengd eilandenkoor uit Zierikzee, leden van het christelijk Zeeuws jonge renkoor Matthanja, kinderkoor Jed- aja uit Nieuwerkerk en kinderkoor Bid en Zing uit Nieuwe Tonge. Wildeman zal verder samen met Martin Weststrate een orgelconcert geven. De kooravond begint om half acht. kubieke meter water gepompt uit het natuurgebied de Pluimpot, zegt be roepskracht A. Kunst die brand weercommandant J. de Feijter ver ving en overdag als bevelvoerder optreedt voor de blusgroep Sint- Maartensdijk. „We zagen al meteen dat het een flinke brand was. We noemen dat middelbrand en hebben Stavenisse en Sint-Annaland opge roepen." Het probleem bij het blussen was de geringe aanwezigheid van bluswa ter. Er werd water getapt uit een wa terleidingkraan op de Gorishoekse- dijk, maar daar stond volgens Kunst onvoldoende druk op. Ook vanuit de sloot langs de dijk werd water aan gevoerd. En de tankwagen uit Ber gen op Zoom werd ingeschakeld, 's Avonds bood het natuurgebied de Pluimpot soelaas en er werden slan gen door de Geertruidapolder over een perceel grasland gelegd over een afstand van ongeveer 300 meter. Ook de tankwagen uit Bergen op Zoom werd ingezet. Kunst: „Toen officier van dienst Hagenaars kwam, is besloten om de schuur gecontro leerd uit te laten branden. Er was geen redden meer aan." 's Avonds werd tussen zeven en elf uur ook Sint-Philipsland nog inge zet. Volgens Kunst bevonden zich geen gevaarlijke stoffen in de schuur. „Er zat geen asbest in, geen opslag van olie of bestrijdingsmiddelen. We werden goed geïnformeerd door Versluys." Die heeft de cursus be drijfshulpverlening gevolgd en ge leerd hoe hij hulpverleners het best kan informeren. In totaal waren veertig brandweerlieden betrokken bij het bestrijden van de brand. Een kinderkoor en twee jeugdko ren werken zaterdag in Sint-Phi lipsland mee aan een zangavond die wordt georganiseerd door het comité Woord en Daad. In dorps huis De Wimpel treden de volgen de koren voor het voetlicht: Soli Deo Gloria uit Sint-Annaland (o.l.v. Heieen Troost en Leen Heij boer als organist), Sjaloom uit Tholen (o.l.v. Willy Eggebeen, Mariëlle Klavers op orgel) en Van Knop tot Bloem uit Sint-Philips land (o.l.v. Wilma van Duuren, Evelien de Jonge op orgel). Joke van 't Hof en Leen Heijboer ver zorgen een muzikaal intermezzo. Kandidaat Prins uit Sint-Annaland verzorgt een meditatie. De avond begint om half acht. Er zal worden gecollecteerd voor een project van Woord en Daad, voor de bouw van een internaat voor een vakschool op de Filipijnen. Ondanks de inze van onder meer brandweer Sint-Maartensdijk was de landbouwschuur niet meer te redden. Links J. Versluys.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 5