Tholen heeft geen tijd en geen geld Polen mogelijk bij dodenherdenking 'De sfeer was hier geweldig' T H O L E N De maand van het debat Twijfel over geschikte plek voor supermarkten AL 56 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Tholenaar vast op verdenking diefstal auto Minder hard rijden door bord langs de weg Donderdag 1 november 2001 57e jaargang no. 50 Wethouder Ravensteijn krijgt het zwaar te verduren in beg roting s raad Wethouder van financiën R. Ravensteijn is bij de begro tingsbehandeling 2002 in moeilijkheden geraakt. Zelfs zijn eigen partijgenoot RK.M. Stouten concludeerde, dat Tholen geen tijd heeft en ook geen geld. De wethouder kreeg het zwaar te verduren omdat er volgens D66 en de ChristenUnie 1,5 miljoen gulden zoek was voor onder houd van gemeentelijke gebouwen. Na een extra schor sing kreeg Ravensteijn nog gelegenheid om de schade zoveel mogelijk te herstellen door een ambtelijke notitie voor te lezen, waaruit bleek dat er 3 december nadere in formatie komt over het meerjarenonderhoudsplan. Tholen, alle voetbalverenigingen op 1 complex? Of toch maar liever niet! tyx% Praat mee tijdens de startdebatten Lees de speciale huis-aan-huis-krant Bezoek: www.bestemmingtholen.nl Op z'n Thools DYNAMISCHE REDERIJEN Kwaliteitsniveau Vertegenwoordigers van de Thoolse zustergemeente Ita- wa in Polen zouden volgend jaar betrokken kunnen wor den bij de dodenherdenking op 4 mei in Tholen. Dat is een van de mogelijkheden om de banden met Itawa weer wat aan te halen. Dat zegt burgemeester W. Nuis na een kort bezoek vorig week aan de Poolse gemeente. Motie over Slachtveld aangenomen Mogelijk volgend jaar komt er enig schot in de ontwik keling van het Slachtveld in Tholen. De zaak over de bouw van twee supermarkten met appartementen sleept al sinds 1992. Als het aan het college ligt, worden er in 2002 knopen doorgehakt. Dat zei wethouder W.C. van Kempen maandag tijdens de begrotingsbehandeling op aandringen van J. van den Donker (D66). Een moie van het CDA om duidelijkheid te verschaffen, werd met elf tegen zeven stemmen aanvaard. Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een 32-jarige man uit Sint-Maar tensdijk is samen met een 25-jarige vriendin uit Steenbergen opgepakt op verdenking van verduistering, diefstal en mogelijk ook joyriding. De Smurdiekenaar ging er eind sep tember vandoor met de auto van het bedrijf in Tholen waarvoor hij werkte. Hij kwam niet meer terug en zijn baas deed aangifte van dief stal. De wagen werd later terugge vonden in Bergen op Zoom. Op 8 oktober nam de verdachte de auto van zijn moeder weg. De politie hield hem en zijn vriendin daarin twee dagen later aan te Bergen op Zoom. De twee werden in Middel burg in verzekering gesteld en na twee nachten in de cel, werd het paar met een dagvaarding op zak weer in vrijheid gesteld. Het regionaal orgaan verkeersvei ligheid Zeeland is gisteren begon nen met een korte snelheidscam pagne op Tholen. Tot en met morgen, vrijdag, staan er op de pro vinciale weg tussen Tholen en Scherpenisse twee zogenaamde thermometerborden. Eén bij de tweede rotonde (vanuit de richting Tholen gezien) en één bij de roton de van Scherpenisse. Op de borden wordt aangegeven hoeveel procent van de bestuurders zich de voor gaande dag aan de maximumsnel heid van 80 km per uur hebben ge houden. De thermometer begon op 51 procent. Van de 49 procent die de snelheidslimiet overtreedt, rijdt ongeveer 13 procent harder dan 90 km per uur. Doel van de actie is de weggebruikers inzicht te laten ge ven in hun eigen weggedrag. Zo moet de snelheid gereduceerd wor den. Vijf procent minder hard rij den, betekent volgens het ROVZ vijftien procent minder doden in het verkeer. Het ROVZ zet de borden bewust neer op een weg waar 80 km de limiet is. Zo'n 80 procent van het aantal doden door verkeersongeluk ken in Zeeland vallen op deze 80- kilometerwegen. Bromfietser valt. Kort na tweeën zondagnacht zag de politie een brom fietser ten val komen op de Javadijk in Sint-Annaland. De man droeg geen helm en zijn achterlicht brandde niet. Hij bleek teveel alcohol gedronken te hebben, kreeg een bekeuring en een rijverbod van vjf uren. Zijn brommer was door de val flink beschadigd. Aan moties, waarover verschillende raadsfracties hier onderhandelen, geen gebrek. Er waren er maar liefst 24. Maar Tholen heeft geen tijd en geen geld, zo vertaalde raadslid Stouten de moeilijke boodschap van wethouder Ravensteijn. Met een begroting van 37,5 miljoen euro kan de gemeente Tholen vol gend jaar niet te gekke sprongen maken. „We hebben een heel strin gent beleid nodig en eigenlijk is er geen ruimte voor nieuwe zaken. Meevallers zoals een hogere uitke ring van het rijk en de verkoop van Olaz (reinigingsdienst) aan Delta Nutsbedrijven zijn al aangewend Er is geen geld voor baggerplannen en waterbeheer. Er is een andere be leidslijn nodig. De raad moet kno pen doorhakken, want anders bent u voor nieuw beleid afhankelijk van Bestemming Advertentie I.M. anderen. Op meevallers kun je niet meer rekenen. De algemene reserve vrij besteedbaar, is op. De raad moet richtinggevende uitspraken doen", zo waarschuwde wethouder Ravensteijn. „De wethouder slaat alle verwach tingen de bodem in", concludeerde J. van den Donker. „Hij zegt aan de ene kant dat de begroting sluitend is, maar er zitten ook gaten in. Dat weet de wethouder al twee maan den, maar er ligt vandaag nog geen stuk daarover." Stouten stelde vast, dat er heel veel energie gaat zitten in de voorberei ding van het nieuwe gemeentehuis en de toekomstvisie 2025 Bestem ming Tholen. „Laten we nu eerst eens de bestaande zaken afwerken en dan pas nieuw beleid ontwikke len. Of er moeten nog. mooie verko pen van aandelen komen. Maar als de inwoners bij het maken van de toekomstvisie om meer voorzienin- Advertentie I.M. Advertentie I.M. gen vragen, dan zijn wij bereid om onze jas uit te doen en de belastin gen te verhogen", zei het VVD- raadslid. De PvdA maakte bij monde van A.P. Kornaat een voorbehoud bij de meerjarenraming 2003 tot en met 2005.Volgens hem is er een flexibel financieel beleid nodig, zodat je niet alles moet vastleggen voor de toe komst. P. van Belzen verlangde van de wethouder een ,heel gewone toe lichting op zo'n Thools' in plaats van een woordenstroom waaraan geen touw viel vast te knopen. „In de kadernota 2003 wordt alles helder en inzichtelijk gemaakt", be loofde Ravensteijn. „Maar de mees te meevallers zijn al ingevuld. En wanneer de PvdA flexibel wil om gaan met de meerjarenraming, dan moet het collegeprogramma ook verruimd worden." Ten aanzien van het onderhoud van gemeentelijke gebouwen zei de wethouder, dat het geld daarvoor ontoereikend is. „De onderhoudsbe- groting moeten we nog nader bepa len, maar daarvoor is meer tijd no dig. De knelpunten moeten eerst opgelost worden en die liggen veel breder dan alleen de welzijnsac- commodaties." Wethouder K.A. Heijboer mengde zich ook nog in de discussie en gaf D66 toe, dat er wel degelijk nog een dekking voor 1,5 miljoen gulden euro moet komen. „Er zijn zoveel beheerstaken, dat we zeker niet tot lastenverlichting kunnen overgaan. Tot nu toe is de gemeenteraad steeds met positieve bijstellingen beziggeweest, maar dat kan ook an ders uitpakken", aldus Heijboer. Ten langen leste kwam de wethou der van financiën nog met een aan vullende toelichting. Hij vertelde, dat er in de begroting 2002 een be drag van 435.088 euro geraamd is voor onderhoud van gemeentelijke gebouwen. Er is echter 1.117.709 euro nodig, zodat er een tekort is van 682.621 euro. „Welk bedrag er aanvullend nodig is, wordt mede bepaald door de kwaliteitskeuzes die de raad zal moeten doen bij het meerjarenonderhoudsplan. Op 3 de cember wordt dat plan aan de com missie middelen voorgelegd, voor dat op 17 december de raad het vaststelt. Via een begrotingswijzi ging worden de ontbrekende bedra gen opgenomen. De aanvulling komt in 2002 ten laste van het on- derhoudsfonds; voor de volgende jaren zal er een evenwicht tussen het voorgestane kwaliteitsniveau en het beschikbare geld voor 10 jaar moeten zijn. Inmiddels is wel dui delijk, dat er een aanzienlijk hoger bedrag per jaar nodig is dan nu in de begroting is geraamd. Voor dat ho gere bedrag moet dekking worden gevondn. Bij de kadernota 2003 zal hierop worden teruggekomen", al dus Ravensteijn. De SGP diende nog een motie in om de hogere dividenduitkeringen van Delta Nutsbedrijven en de ho gere uitkering van het rijk niet in de post onvoorziene uitgaven te stop pen, maar regelrecht aan de reserve vrij besteedbaar toe te voegen. „Die bedragen maken de begroting 2002 juist sluitend", zei de wethouder, die de motie ontraadde. Alleen de SGP was ervoor; alle andere vijf raadsfracties waren tegen. Alle tariefs- en belastingverhogin gen werden met algemene stem men aangenomen. De onroerende zaakbelasting gaat volgend jaar met 9% omhoog, de lijkbezor- gingsrechten en leges met 10% en de hondenbelasting met 5%. De huur van voetbal-/tennisvelden, dorpshuizen en gemeenschapscen tra gaat met 10% omhoog. Zie ook pagina 11 en 13 voor de begrotingsbehandeling in de ge meenteraad van Tholen. Volgens Nuis kunnen de contacten Hij was er samen met ambtenaar W. van der Meer en de bestuursleden T. Westerveld en A. Quist van de stichting Itawa-Tholen. „Het was voor mij een kennismakingsbe zoek. We willen kijken of we het contact kunnen intensiveren en wat nieuwe impulsen kunnen geven aan de stedenband die in 2004 afloopt. Er is wederzijdse belangstelljng om bepaalde evenementen bij te wo nen." Nuis denkt daarbij onder meer aan het uitnodigen van vertegenwoordi gers uit Itawa bij de dodenherden king op 4 mei in Tholen. „De Polen hebben een belangrijke rol ge speeld bij het bevrijden van ons land." Volgens Nuis loopt het bestaande rolstoelproject van de stichting nog steeds goed. „Ik heb veel respect voor de stichting als ik zie hoeveel contacten ze heeft gelegd met men sen in Itawa." Ook was hij getrof fen door de inzet waarmee in Itawa de opvang van daklozen en ver slaafden wordt aangepakt, zo zei hij. wat aangehaald worden. „We zul len niet elke paar weken bij elkaar over de vloer lopen, maar het kan wat intensiever dan het geweest is." Nuis maakte tijdens zijn bliksem bezoek (van dinsdag tot vrijdag) kennis met burgemeester Zylinski. Volgens Nuis is het ook niet hele maal stil tussen de beide gemeen ten. Enkele weken geleden waren de gemeentesecretaris S. Nieuw koop en hoofd algemeen bestuur en welzijn A. van de Sande nog in Ita wa. En binnenkort komen er twee ambtenaren van de gemeente Iwa- wa naar Tholen om te kijken hoe hier de milieuwetgeving en hand having wordt toegepast. Nuis: „We zijn er zeer gastvrij ont vangen. Er was al een aantal keren eerder geprobeerd om de beide bur gemeesters bij elkaar te brengen, maar dat is door allerlei oorzaken op de lange baan geschoven." Nuis noemt het gebied rond Itawa prach tig. „Er ligt een mooi meer en er wordt voortvarend aan het verbete ren van de infrastructuur gewerkt." Het is volgens Van Kempen echter ten niet verder uit het centrum te de vraag of de huidige plek wel ge schikt is voor twee supermarkten waar vrachtwagens hun bestellin gen moeten afleveren en Tholenaren hun auto's moeten kunnen parkeren om er boodschappen te doen. Be halve mogelijke 'logistieke' bezwa ren, willen b. en w. het plan nu 'in samenhang' bekijken met het aan grenzende industrieterrein Noord. Ook moeten de uitkomsten van het rapport van de middenstand over het koopgedrag van de Thoolse bur ger bij de zaak betrokken worden, zo zei hij. M.A.J. van der Linde (PvdA) was er blij mee dat het industrieterrein er nu bijgehaald wordt. Het terrein zou wel een opknapbeurt kunnen gebruiken. „Een uitstekende zaak, maar dat be tekent dat we weer bij af beginnen. Het mag niet te lang meer duren." Volgens J.P. Bout (CDA) moeten de raadsleden beter geïnformeerd wor den over de voortgang van verschil lende plannen, zo ook van het Slachtveld. „We krijgen steeds te horen dat het vertraagd is." Van den Donker zei dat hij bijzon der teleurgesteld was over de voort gang van het plan. „Er is nog steeds geen zicht op een oplossing." Hij waarschuwde ervoor de supermark- plaatsen. „Dat is de doodsteek voor de middenstand in Tholen. Ik vind het wel goed als u het plan samen met bestemmingsplan Noord aan gaat pakken." Van Kempen legde nogmaals uit dat er op het Slachtveld naar 'de lo gistieke zaken' moet worden geke ken. „Zodat je later jezelf niet te genkomt en je moet afvragen of we er wel verstandig aan hebben ge daan. Er moet ook zeker een sa menhang zijn met het winkelbe stand in het centrum, maar we willen ook een doorkijkje maken naar plan Noord." Wat dat doorkijkje behelst, werd niet duidelijk. Het CDA diende een motie in waarin het college werd opgeroepen om op korte termijn duidelijkheid te verschaffen 'om trent de gewenste ontwikkelingen voor het Slachtveld, waarbij revita lisering van het oude bedrijfsterrein Noord mogelijk deel kan uitma ken.' De motie ondersteund door CU en D66, werd door de wethou der ontraden. Hij vond motie over bodig, gezien de discussie die ero ver was gevoerd. Maar Bout vroeg om stemming. De motie werd aan genomen dankzij de steun van SGP en VVD. Smalstads mannenkoor brengt gedurfde mix in speciale verpakking Dien 't Hart gaat na een vakantie altijd weer graag terug naar Ten Anker Monumentale schuur bij boerderij Wulpdal volledig in de as gelegd EN VERDER... Nieuwe wedstrijdklasse verrassend voor brandweer, maar erg realistisch Grens bij het schrappen van buslijnen is volgens het CDA bereikt Overlast horeca Markt in Poortvliet is subjectief Maanlicht trekt velen naar Thoolse winkels Jan-Pieter Koopman Nederlands kampioen western paardrijden EEN FILOSOFIE DIE ALLEEN MAAR UIT ONTKENNINGEN IS OPGEBOUWD, KAN NIET BESTAAN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Verschillende Tholenaren hebben donderdag in Yerseke of Zierikzee het kennismakingsbe zoek van de prins van Oranje en zijn verloof de Maxima Zorreguieta meegemaakt. „Een schitterende ervaring", vertelt Frans Zoete- weij uit Tholen. „De sfeer was geweldig", laat Corrie Heijboer uit Sint-Annaland weten. Zoeteweij was samen met zijn vrouw en twee kleinkinderen van 4 en 6 jaar uit Dordrecht naar zijn geboorteplaats Yerseke gereden. „Het was prachtig weer en we stonden bij dorpshuis de Zae- te, waar de helikopter landde. Toen Willem Alexa nder en Maxima uitstapten en langs de rijen met mensen liepen, hadden we ze wel een hand kunnen geven. Het was een heel aparte ervaring om de prins en zijn verloofde van zo kort bij te zien. Zoiets maak je maar eens in je leven mee." De fa milie Zoeteweij liep vervolgens naar de vissersha ven, waar de prins en Maxima de mosselkotter YE20 van vader en zoon Verschuure bewonderden. Bij de haven stonden rijen met schoolkinderen en mensen in rolstoelen om Willem Alexander en zijn verloofde toe te juichen en de hand te drukken. Wim Scherpenisse uit Sint-Annaland was samen met zijn vrouw en twee schoonzussen onverwachts naar Zierikzee gereden, ,,'s Morgens was ik er nog voor mijn werk geweest en 't was mooi weer. We stonden vlakbij het visserskoor uit Bru en hebben het paar heel goed kunnen zien. Ik vond het heel leuk en mijn vrouw genoot er nog meer van. Hope lijk houden Willem Alexander en Maxima het sa men lang vol", aldus Scherpenisse. Zie verder pagina 13. De prins van Oranje en Maxima in Zierikzee, waar verschillende Tholenaren onder de drommen met mensen waren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1