Een blubberige vijver en dikke rook in donkere timmerfabriek OPHEFFINGS Thoolse raad kan niets met verborgen agenda's van SGP Jeugdige interesse in raadswerk Geen gaatje in het wolkendek Burgemeester Nuis vecht als een tijger voor een Bergse ladderwagen 40% KORTING 40% KORTING Kapplan bomen tegen het licht Donderdag 25 oktober 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 nog ri gouden horloges alle modellen Maurice Lacroix de totale collectie brillant sieraden 25% KORTING Oranje lichten Fouten Andere indeling brandweer en ambulance Herinrichting trapveld Hogeweg Sint-Maartensdijk In de Thoolse gemeenteraad ontstond maandagavond een pittig debat tussen raadslid M.J. Klippel aan de ene en zijn collega P. van Belzen en wethouder Velthuis aan de andere kant. Onderwerp van gesprek was de herin richting van het trapveld aan de Hogeweg in Sint-Maar tensdijk, waar 45.000 gulden uitgetrokken wordt voor speelvoorzieningen voor kinderen vanaf 12 jaar. Allemaal akkoord Hekwerk Als die ene bijzondere dag ook echt bijzonder moet worden! Dan is Elselina bruidsmode de beste voorbereiding Grootschalige oefening van Thoolse brandweer in Sint-Maart ens dijk „Triest. Heel erg jammer, maar u heeft ze gehoord: ze zijn er echt geweest." Adjudant Wesselink van het korps com mandotroepen uit Bergen op Zoom verontschuldigt zich te genover de leden van de Thoolse raadscommissie algemeen bestuur en welzijn. De geplande oefening met laagvliegen- de vliegtuigen aan de Dijkweg in Stavenisse kan niet door gaan wegens de laaghangende bewolking. De twee Ameri kaanse OA-10A Thunderbolt II tankjagers keren terug naar hun Duitse basis in Bitburg in de buurt van Trier. Heel laag geluid Stavenisse ideaal Bij de jaarlijkse grootschalige oefening van de Thoolse brandweer kwamen maandagavond alle vijf blusgroepen in actie. Er waren twaalf 'slachtoffers'. Tien lagen er in timmerfabriek de Pluumpot waar brand was uitgebroken op de machineafdeling. Twee slachtoffers lagen bui ten, na een auto-ongeluk bij de vijver op het industrieterrein van Sint- Maartensdijk. Het eerste kwartier verliep lichtelijk chaotisch, maar daarna wist iedereen wat hij of zij te doen staat, zo concludeerde brandweercommandant J. de Feijter. In de timmerfabriek is geen hand Maartensdijk die daar als eerste aan- voor ogen te zien, zo veel rook is er in de grote hal. Zelfs de knetterende lampjes die de vuurhaard moeten aangeven, zijn onzichtbaar. In deze fabriek liggen tien slachtoffers en de brandweer moet ze zien te vinden. De brand is ontstaan op de machine afdeling en heeft niet alleen de boel binnen in lichterlaaie gezet, maar ook de bunker met zaagsel buiten. Via het afzuigkanaal is het vuur daarheen ge zogen. Een aantal werknemers op de spuiterij is bovendien in aanraking gekomen met zoutzuur, een vloeistof die giftige dampen verspreidt. Twee auto's die langs rijden, komen in botsing. Een'van de auto's, plus de bestuurder, komt in de vijver terecht. De andere wagen met twee inzitten den blijft op de oever steken, maar de (dronken) bestuurder raakt bekneld. Ingrediënten genoeg voor een heuse oefening waar het hele peloton voor ingezet kan worden. De Feijter: „Het is vooral het eerste kwartier moeilijk. Lichtelijk chao tisch. De bevelvoerder van Sint- JUWELIERS BLAUWSTRAAT 72 STEENBERGEN 0167 563491 Advertentie I.M. komt, moet de eerste vijftien minuten opvangen. Die zijn heel belangrijk. De eerste melding was middenbrand. Toen bleek dat er slachtoffers waren, werd er een tweede auto gevraagd: Stavenisse. Na de verkenning buiten waren er nog twee ploegen nodig om het slachtoffer uit de wagen te bevrij den: Sint-Annaland en de duikploeg uit Tholen om de bestuurder uit de vijver te halen." Later werd ook Sint-Philipsland op geroepen omdat deze groep is uitge rust met apparatuur om gevaarlijke stoffen te meten. „De bevelvoerder moet zijn eigen mensen aansturen en ook zorgen dat hij met de andere blusgroepen in contact staat, voordat hij het bevel over kan geven aan de officier van dienst die uit Tholen moest komen." Bij de oefening lukt het de Sint-An- nalandse brandweer om het slacht offer uit de auto te bevrijden. Elke wagen van het korps is nu uitgerust om hulp te verlenen bij ongevallen. De duikploeg hee'ft moeite om de be stuurder in de modderige vijver te vinden. De twee duikers zakken weg in het ondiepe water en kunnen onder water geen steek zien. Ze moeten op de tast verder. Het touw waarmee ze in verbinding staan met een derde man op de oever, wordt zwaar van de waterplanten die hier weelderig groeien. Na een tijdje wordt de pop gevonden en aan kant gebracht, maar de duiker moet terug om één van zijn zwemvliezen te zoeken die bij de ac tie in de bodem is blijven steken. Het zoeken van de slachtoffers bin nen is ook geen peuleschilletje door de dikke rook en de vele obstakels zoals machines en stapels met hout. De brandweerlieden worden ook nog eens gehinderd door een nieuwsgie rige journalist die met zijn perskaart wappert en overal zijn neus en de lens van zijn camera insteekt (ge speeld door J. Nieuwenhuijzen uit Tholen). Bij de oefening komen ook voorbij gangers kijken. Ze moeten met de au to of op de fiets tussen de brandweer wagens en de oranje lichten zig zaggen. Dat oranje licht (zoals de werklampen op een tractor) duidt er op dat het om een oefening gaat en niet om een calamiteit. Dan zouden de blauwe lichten zwaaien. De regionale officier van dienst die de algehele leiding heeft, is G. van der Heijden uit Bergen op Zoom. Hij maakt deel uit van de piketdienst sec tor west van de regionale brandweer westelijk Noord-Brabant waar Tho len (nog) bij is aangesloten. De dienst wordt ingezet bij grote branden en andere calamiteiten. De sector be staat uit de brandweercommandanten van Bergen op Zoom (3), Woens- drecht, Steenbergen en Tholen, zodat De Feijter ongeveer één keer in de vier weken dienst heeft. Bij de oefening bleek dat de opvang van slachtoffers beter had gekund. „Daar hadden wel twee man extra op gezet kunnen worden. Het bleek op een bepaald moment niet duidelijk hoeveel slachtoffers er naar buiten waren gebracht en wie dat waren. De telling klopte niet. Dat kan verwar ring scheppen in het overleg met het ambulancepersoneel, de politie en de pers bijvoorbeeld." Ook het verken nen zou volgens De Feijter doortas tender kunnen. De slachtoffers met de zoutzuurvergiftiging werden pas bij een tweede melding genoemd, zegt De Feijter. 'Goed doorverken- nen', heet dat in brandweertermen. „Zeker in zo'n groot gebouw is dat van belang," Maar het hoeft ook niet allemaal goed te gaan, want dan is er niets van te leren, zegt de comman dant. „Die fouten zitten er gelukkig in." De oefening werd binnen de ge stelde tijd afgerond en daarna kon ie dereen koffie drinken in de kantine. Er zijn de laatste maanden vier nieu we brandweermannen aangesteld: Johan Knuist en Tom van Iwaarden bij de blusgroep Sint-Annaland, John Ponsteen bij Stavenisse en Patrick Potter bij Sint-Maartensdijk. „We vechten als een tijger", sprak burgemeester W. Nuis maandag avond strijdlustig tijdens de raadsvergadering, waarin de evaluatie van het gemeentelijk samenwerkingsverband westelijk Noord-Brabant aan de orde was. En voor Tholen betekent dat met name de brandweer en de ambulancedienst, die volgens de wensen van gedeputeerde staten onder Zeeland moeten vallen. En dat stemt overeen met de regels van de minister van binnenlandse zaken. Het beleid om bomen te kappen en te herplanten zal nog dit jaar be sproken worden in de commissie gemeentelijke ontwikkeling. Dat zegde wethouder K.A. Heijboer dinsdag toe aan A.L. Piet (CU). Die drong er bij het college op aan dui delijkheid te scheppen in het kap en beplantingsplan van de gemeen te. Volgens hem is bij veel burgers niet helder wat wel mag en wat niet. Aanleiding was de illegale bomen- kap aan de Tweede Dijk in Sint- Maartensdijk door een particulier. Adjudant Wesselink heeft radiocontact met de Amerikaanse piloot, terwijl Thoolse raadsleden tevergeefs proberen de twee vliegtuigen te ontdekken. Naar aanleiding van een conflict op 24 augustus 1999 in de speeltuin aan de Rozestraat heeft de politie ingegre pen. Uit die contacten kwam de wens voor een betere speelgelegenheid naar voren. Tijdens twee inspraakavonden peilden b. en w. de meningen van jon geren en omwonenden. Die laatste groep wilde geen jongerenontmoe tingsplaats, waarop b. en w. het oor spronkelijke plan liet varen. Tegen herinrichting van het trapveld werden op de tweede inspraakavond geen be zwaren geuit. Het voetbalgedeelte De politieregio is landelijk tot norm verheven voor andere hulp verleningsinstanties als brandweer en ambulance. De provinciegrens is daarvoor de basis in Zeeland. CDA-raadslid J.R Bout had er moeite mee. „De grenzen verva gen in Europa, behalve voor de hulpverlening. Waarom moeten we zaken die goed lopen, gaan veranderen? Als we bij de Zeeuw se hulpdiensten komen, moët dat net zo goed of nog beter verlopen als nu in West-Brabant. Maar we willen in elk geval een ambulance op Tholen handhaven. En wat de brandweer betreft: wat denk je als er een ladderwagen uit Vlissingen moet komen? Dat is I uur rijden! Tel uitje verlies!", zei Bout. Voor burgemeester Nuis was die optie lang niet vanzelfsprekend. „Of in de praktijk de ladderwagen uit Vlissingen moet komen, is nog maar sterk de vraag. Als gemeente Tholen hebben we hele harde ei sen gesteld bij de verandering van regionale brandweer en ambulan cedienst. Dat is bij zowel de com missaris van de koningin als de minister van binnenlandse zaken bekend. In heel Nederland zal het in 97% van de gevallen om een kwaliteitsslag gaan, maar voor on ze gemeente ligt dat anders", zo maakte de burgemeester duidelijk. De wijziging van regionale brand weer zal zeker nog tot 1 januari 2003 op zich laten wachten. Tho len wil een nader onderzoek naar de meest gewenste vorm en in houd van de toekomstige samen werking van hulpverleningsdien sten. Hoewel Tholen als knelpunt is erkend, stelt het rijk zich zeer terughoudend op voor wat betreft het maken van uitzonderingen op het principe dat de politieregio de basis vormt voor de indeling van andere hulpverleningsdiensten zo als bijvoorbeeld brandweer en am bulance. De Thoolse scholieren Karina Mol (links) en Linda van den Berge luisterden maandagavond de raadsvergadering op. In het kader van hun opleiding sociaal-pedagogisch werk aan ROC Ter Welle in Goes moesten ze een verslag maken van deze vergadering. Ze werden moreel gesteund door twee vrienden op de publieke tribune, die ook als chauffeur waren opgetreden. Burgemeester Nuis hoopte op een levendig debat voor de jonge dames en ook hij leefde mee: Dat zijn leuke dingen, zulke opdrachten uitvoeren." Raadslid Bout voorzag de scholieren voor de vergadering van de nodige informatie en dat deed hij met genoegen. Zijn collega 's zaten toen beneden nog allemaal in de trouwzaal voor een bijscholing over de gemeentelijke automatisering. Nu er maar liefst 7 van de 19 raadsleden niet herkiesbaar zijn, heeft de gemeenteraad van Tholen nieuw bloed nodig. En wie weet, komen Karina Mol en Linda van den Berge over een aantal jaren wel op een of andere kandidatenlijst voor. wordt verkleind, maar er komen wel mogelijkheden voor basketbal en ta feltennis. Met een soort dijkje, waar op de jeugd kan gaan zitten, wordt dat afgeschermd. SGP-raadslid Klippel zei maandag avond de plaats ongewenst te vinden omdat de rust op de nabijgelegen be graafplaats aan de Kastelijnsweg vol gens hem onvoldoende gewaarborgd is. „Er is op de laatste hoorzitting niet geprotesteerd tegen de ligging van het trapveld bij de begraafplaats. De aan wezigen hebben zich in het plan kun nen vinden", merkte P. van Belzen van de ChristenUnie op. Overigens pleitte hij voor onmiddellijk ingrijpen wanneer er overlast zou voorkomen. Wethouder Velthuis was het met Van Belzen eens. „Op de inspraakavond waren jongeren, volwassenen en om wonenden. Die direct betrokkenen gingen allemaal akkoord met het laat ste plan. Er is voldoende naar hen ge luisterd, ook naar mensen die op de begraafplaats werken", zei de wet houder. Klippel zei zelf de tweede hoorzitting bijgewoond te hebben. „Maar buiten de aanwezigen daar zijn er nog een heleboel andere inwoners in de ge meente. En daar bereikten ons gelui den van, dat men niet gelukkig is met de plaats. Wanneer mensen op de be graafplaats het graf van een overlede ne willen bezoeken, wil men dat in al le rust kunnen doen. Maar het plan voor de herinrichting van het trapveld is op zich best goed", aldus het SGP- raadslid. Van Belzen reageerde daar fel op. „Wie op een hoorzitting zijn mond niet open doet, verliest zijn rechten. Het wordt voor een gemeenteraad erg moeilijk om met verborgen wensen te besturen." Klippel merkte op toch volksverte genwoordiger te zijn. „Dat ben ik ook", reageerde Van Belzen. „Maar mensen moeten wel hun mening ken baar maken. De SGP heeft er ook mee ingestemd om vele duizenden guldens uit te geven voor het project Tholen 2025. Laat je mening horen, vragen we aan de inwoners en dat hoort bij deze tijd." Wethouder Velthuis stemde volledig in met de woorden van het CU-raads- lid. „Luisteren naar verborgen agen da's zoals Klippel wil, daar kun je niets mee." CDA-raadslid M.A. van Beek hamer de vooral op het plaatsen van een hek werk, zodat de jeugd niet direct van het speelveld de straat op rent. „Dat komt er in het belang van de veilig heid" zegt wethouder Velthuis toe. Evenals Van Belzen pleitte Van Beek verder voor een snelle evaluatie, maar dat vond de wethouder te hard van stapel lopen. „Een evaluatie is heel nuttig, maar eerst moeten er nog ver schillende procedures afgewerkt wor den. Het vergt dus nog de nodige tijd voordat de herinrichting van het ter rein kan plaatsvinden." Volgens Van Beek heeft de jeugd de situatie straks zelf in handen. „Er kan overlast ontstaan, zoals overmatig brommergebruik, muziek en schreeu wen, maar dat hoeft niet. Ik heb het volste vertrouwen in de jeugd", zei het CDA-raadslid. De wethouder was blij met die steun. Ook de VVD hoopte bij monde van raadslid P.K.M. Stouten op een spoe dige herinrichting van het trapveld aan de Hogeweg in Sint-Maartens dijk. De SGP-fractie stemde uiteindelijk als enige tegen. Behalve de eigen wethouder K.A. Heijboer dan, die zich achter het collegestandpunt schaarde. Presentiegeld stembureaus. De gemeenteraad van Tholen heeft het presentiegeld voor leden van de stembureaus vastgesteld op 68 euro. Daarvoor moeten de leden dan van 8.00 tot 21.00 uur op het stembureau aanwezig zijn. Nieuwe japonnen Knippakketten Enorme collectie hutdsstef%i Kerkstraat 40 2411 AE Bodegraven 0172-613751 Zuidelijk 16 3244 AZ Nieuwe Tonge 0187-652134 Advertentie I.M. Jos Loos van de duikploeg wordt na een modderige actie schoongespoten door een collega van de brandweer Tholen. „Zo'n oefening kost 40.000 gulden dant Wesselink en eerste luitenant per uur en het is de tweede keer dat het mislukt", vertelt adjudant Wes selink. „De eerste keer in Zoutelan- de hadden we met regen te maken en nu met laaghangende bewolking. Een half uur eerder was het gelukt." De woensdag begon gisterenmor gen helder, zodat het er hoopvol uit zag, maar de opklaringen verdwe nen en na half elf trok er een flink wolkendek over Stavenisse. In de raadscommissie algemeen bestuur en welzijn hadden M.J. Klippel en RK.M. Stouten klachten geuit over laagvliegende straaljagers boven Stavenisse en naar aanleiding daar van hadden de commandotroepen de raadscommissie uitgenodigd voor het meemaken van zo'n oefe ning. Alleen waren Klippel en Stou ten er gisterenmorgen niet bij, maar wel M. Dijke, M.A.H. den Haan, M.A. van Beek, R van Belzen, J. van den Donker, wethouder K.A. Heijboer en beleidsambtenaar L. Vermeij. Zij kregen uitleg van adju- Bakker bij de twee Landrovers die op de dijk waren geparkeerd. Op één van de wagens waren afbeeldin gen van het Amerikaanse vliegtuig te zien, dat al uit 1975 dateert en voor het uitschakelen van grond doelen zeer geschikt is. Het 30 mm kanon is goed voor 3900 schoten per minuut en daarnaast kan het vliegtuig nog 8000 kilo extra bewa pening meenemen: raketten, maar ook cluster- of lasergeleide bom men. De actieradius is 1250 km en de snelheid bedraagt 717 km per uur. „Ze vliegen drie kwartier heen en drie kwartier terug en hebben dan een half uur om boven het doel gebied te zijn." De commandotroepen opereren in tijden van crisis in de voorste linies en praten dan via de radio vliegtui gen naar uit te schakelen doelen. Dat kunnen tanks zijn (de Thunder bolt is zelf heel goed bepantserd), maar ook andere legervoertuigen, gebouwen of troepenconcentraties. Er wordt multinationaal gewerkt en dus ook geoefend, zoals vandaag in Stavenisse waar Nederlandse com mando's twee in Duitsland gestatio neerde Amerikaanse vliegtuigen naar hun doel zullen leiden. De vliegers zijn om zes uur opgestaan om zich goed voor te bereiden; om streeks kwart voor elf worden ze bij Stavenisse verwacht, waar de raads leden eerst uitleg hebben gekregen over de achtergrond van de oefe ning. In tegenstelling tot de Neder landse F16 straaljagers heeft de Thunderbolt een heel laag geluid. „Ik zie misschien een gat om er doorheen te komen", zo geeft één van de Amerikaanse piloten de commando's en de raadsleden op de grond nog hoop. De wolken zijn echter hardnekkiger en de Neder landers krijgen de vliegtuigen niet te zien. De Amerikanen veront schuldigen zich en vliegen terug. „We zullen het nog een keer moeten overdoen, want de noodzaak is, dat je regelmatig oefent", zegt Wesse link. Voor de raadsleden was het de derde afspraak al en nu ging de oe fening eindelijk door, maar het mis lukte. De commando's willen de Dijkweg bij Stavenisse blijven gebruiken als oefendoel, want de omstandigheden daar zijn gunstig. „Het luchtruim hier is heel weinig in gebruik bij an dere vliegtuigen", vertelt eerste lui tenant Bakker. „Het gebied is vrij open en dun bevolkt. Hinder willen we voorkomen. De bevolking dient zo min mogelijk overlast te onder vinden. Hoe staat de wind, is daar bij ook belangrijk. We hebben hier in Stavenisse ook aanbod van doe len, zoals de windmolens, de keer sluis en de radarpaal. Bovendien zijn de commandotroepen in Ber gen op Zoom/Roosendaal gelegerd, dus voor ons is dit snel aan te rij den", legt Bakker uit. Adjudant Wesselink begrijpt de commotie ook niet die in de raads commissie is ontstaan. „We hadden juist acceptatie van de bevolking. Ik kreeg meer klachten dat ik niet vaak genoeg kwam en niet laag genoeg vloog. De bevolking was enthou siast en toen we een helikopter heb ben gezet bij de familie Dorst in de Pilootweg, liep het dorp uit. Ik heb geen klacht ontvangen over hin der", aldus Wesselink. „Maar maken de F16's niet meer la waai dan deze vliegtuigen", infor meert wethouder Heijboer. „Ja, dat wel, maar ze vliegen niet lager dan 300 meter (1000 voet), de toegesta ne hoogte." Ook dat blijkt deze woensdagmorgen niet laag genoeg om de twee Amerikaanse vliegtui gen te kunnen zien. Ze komen nog eens terug bij beter weer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 7