Griffier en lokale rekenkamer gaan gemeenteraad ondersteunen VVD Tholen gaat alsnog op zoek naar vrouw voor gemeenteraad Verburgh Ziekteverzuim vooral bij buitendienst hoog 'Extra punten verdienen door omkopen van de keurmeester' Zes verkiesbare kandidaten zijn allemaal mannen Kopen scholen gevulde koeken van geld voor achterstanden? Tholenseweg Zalmnorm in plaats van Psalmnorm Aantal deelnemers aan de Bietentocht is verdubbeld Donderdag 25 oktober 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Nieuw door duale stelsel na verkiezingen maart 2002: De invoering van het duale stelsel volgens de commissie Elzinga zal na de gemeenteraadsverkiezingen van maart 2002 gepaard gaan met diverse veranderingen. Eén daar van is de aanstelling van een raadsgriffier, die de ge meenteraad gaat ondersteunen. „Dat betekent een ver schraling van de functie van gemeentesecretaris. En ook de burgemeester raakt macht kwijt. De meeste burge meesters zijn dan ook helemaal niet blij met de gevolgen van de commissie Elzinga." Dat zei Tweede Kamerlid mr. J.M.L. Niederer donderdag tijdens een VVD-verga- dering in Sint-Annaland. De kandidaatstellingscommissie van de Thoolse VVD gaat alsnog naarstig op zoek naar een vrouw. De zes kan didaten die op een verkiesbare plaats willen staan voor de gemeenteraadsverkiezingen, zijn allemaal mannen. „En dat geeft de commissie zorgen", zei voorzitter J.L. van Gorsel donderdagavond op de ledenvergadering in Havenzicht te Sint-Annaland. Conflicten Vreselijke problemen Veertig plus Hoger inschalen vrouwen Raad krachtiger Strandje Annaland goed voor gezondheid Zes vrouwen Nieuwelingen Programma Anfwerpsesiraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computersnetwerken, systemen op maat - Hi-end audio, speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Drie bedrijfsongevallen gemeente Tholen Kamerlid Niederer (links) komt graag naar Sint-Annaland, waar niet alleen het zwemwater gezond is, maar ook het bier goed smaakt. In het midden voorzitter Van Gorsel en rechts bestuurslid en raadskandidaat Saris. Voor Niederer zelf had het ook alle maal niet gehoeven. „Elzinga is een speeltje van Q66 dat veel geld kost. Minister De Vries komt nog terug bij de Tweede Kamer, hoe de verande ringen gefinancierd moeten worden. Wat denkt u van een raadsgriffier in schaal 10, 12, 14 of 16? Er kunnen ook politieke spanningen ontstaan als gevolg van het duale stelsel. Ik heb daarom ook nog wel vraagtekens. De praktijk moet uitwijzen hoe een en ander werkt." Enkele weken gelden meldden wij al, dat er in de raadzaal ook vier stoelen bijgezet moeten worden omdat de wethouders vanaf maart 2002 buiten de 19 leden van de gemeenteraad val len. Wanneer er dus opnieuw vier wethouders komen, kunnen SGP, Pv dA, VVD en CDA bij een gelijkblij vend zeteltal elk een raadslid meer leveren. Het duale stelsel speelt die vier fracties in de kaart, want de raadsleden kunnen zich meer specia liseren en ook beter de taken verde len. De wethouders vallen niet alleen bui ten de raad, ze kunnen zelfs van bui ten de partij en buiten de gemeente Tholen worden benoemd. Maar na een jaar moet de wethouder dan wel in de gemeente komen wonen. Nie derer, die in Bergen op Zoom raads lid is geweest, schetste hoe het colle ge van b. en w. een beleidsbepalend en uitvoerend orgaan wordt, terwijl de gemeenteraad daarop controle gaat uitoefenen. Een situatie zoals nu in de Tweede Kamer bestaat ten op zichte van het kabinet. „Als het maar niet teveel een kopie wordt van de landelijke situatie. Maar met een raadsgriffier kun je als gemeenteraad wel je voordeel d'oen, evenals met ambtelijke bijstand. Maar nu loop je als raadslid zo een afdeling binnen om vragen te stellen aan een ambte- Enkele langdurige ziektegevallen bij de buitendienst hebben ertoe geleid dat het ziekteverzuim bij de gemeente Tholen vorig jaar be hoorlijk is gestegen. Over de hele organisatie lag dat verzuim op 8,7%. Maar bij de buitendienst was het 12,1% (5% meer dan in 1999), tegen 7,1% bij het secreta- riepersoneel. De gemiddelde ver zuimduur nam met ruim een dag toe tot 15,7 dagen, blijkt uit het sociaal jaarverslag over 2000. In 1999 vertoonde het verzuim bij de buitendienst al een stijgende lijn, maar vorig jaar vloog het omhoog. Gemiddeld 2,1 keer hebben de bui tendienstmedewerkers zich ziek ge meld. De cijfers worden nadelig beïn vloed door enkele gevallen van langdurig ziekteverzuim. Daar komt bij dat mensen met fysieke beperkin gen eerder thuis moeten blijven wan neer ze in de buitendienst werken, dan wanneer ze achter een bureau zit ten. Bij het secretariepersoneel steeg het ziekteverzuim van 5,91 naar 7,1%. Anders dan in 1999 waren er vorig jaar enkele zwangerschappen en dat was van invloed. Maar los daarvan was er ook hier een lichte stijging. Deze medewerkers meldden zich gemiddeld 1,44 keer ziek. Drie bedrijfsongevallen onder het gemeen- tepersoneel hebben vorig jaar tot 35 verzuimdagen geleid. Was een zieke gemeenteambtenaar in 1999 gemid deld 14,4 dagen thuis, vorig jaar liep dat op tot 15,7 dagen. Maar het ge middeld aantal keren dat iemand zich ziek meldde, nam juist af: van 1,74 naar 1,66 keer. In ieder geval bleek uit contact met de bedrijfsarts dat het verzuim in de meeste gevallen niet ar- beidsgerelateerd was. Bij de gemeente werkten vorig jaar 182 mensen: 125 op de secretarie (waarvan 39 in deeltijd), 45 bij de buitendienst en 12 als schoonmaak personeel, havenmeester of in sport centra. In totaal vervulden deze men sen 162,28 volledige arbeidsplaatsen. De verdeling van de arbeidsplaatsen was op 31 december: secretarie 112,01, buitendienst 45 en schoon maakpersoneel e.d. 5,27. Eind vorig jaar waren er zes vacatures (een verdubbeling ten opzichte van een jaar eerder), waarvan één bij de buitendienst. In het verslagjaar kregen zes ambtenaren verslag op eigen ver- naar. Straks staat de gemeentesecre taris alleen nog ten dienste van het college." Voorzitter en oud-raadslid J.L. van Gorsel was bang dat er conflicten zul len rijzen tussen de gemeentesecreta ris en de raadsgriffier. „Het zijn twee onafhankelijke functionarissen", al dus Niederer. „De raadsgriffier moet een ambtelijke rechtspositie hebben, maar niet onder de gemeentesecreta ris vallen. En de griffier zal ook een ruimte in het gemeentehuis dienen te krijgen. Ik vind ook, dat ambtenaren informatie aan raadsleden moeten blijven geven." Oud-raadslid G.J. Hoek was het daar roerend mee eens. „Als ik met vragen zat, stapte ik naar een ambtenaar, die binnen twee tellen antwoord kon geven." Wethouder Ravensteijn waarschuw de echter voor een te groot beslag van raadsleden op de ambtenaren. „Je moet voorzichtig omgaan met de ca paciteit. Hoe meer vragen ze tussen door krijgen, des te minder werkuren er over blijven. Hiervoor moeten hele duidelijke afspraken gemaakt wor den", zei de wethouder. B. de Man merkte op, dat ook inwo ners en bedrijven wel eens een be roep doen op ambtenaren. In de prak tijk ervaart hij, dat ambtenaren die in deeltijd werken, voor de burger een crime zijn. „Wanneer je ze belt, wer ken ze die dag niet of ze hebben va kantie." De voorzitter adviseerde hem om dat eens met de wethouder te bespreken. Van de diverse veranderingen noem de Niederer het instellen van een vra genuurtje in de gemeente ,heel ver frissend.' Minder enthousiast was hij over een lokale rekenkamer. „Dat verplicht stellen, dat is nogal wat. Gelukkig is het facultatief geworden en het kan samen met andere ge meenten gebeuren." Volgens de com- zoek en één ging er in de vut. Vacatu res in de organisatie zijn in acht ge vallen via interne benoemingen opge vuld. Vanuit een werkervaringsplaats is één medewerker in dienst getreden. Van zeven, personeelsleden is, op ei gen verzoek, het aantal uren dat ze werken aangepast. Drie medewerkers maakten gebruik van de regeling voor kinderopvang, zes van de mogelijk heid tot ouderschapsverlof en één van de seniorenmaatregel (80% werken). De gemiddelde leeftijd van het ge- meentepersoneel is bij de mannen 42,2 jaar en bij de vrouwen 37,1 jaar. Bij de buitendienst liggen die leeftij den op 45,5 en 52 jaar. Personen jon ger dan 25 jaar werken er niet zoveel (7) bij de gemeente Tholen. Dat komt door het geringe verloop én doordat nieuwe medewerkers veelal een ho gere opleiding hebben waardoor ze over het algemeen ook een hogere leeftijd hebben. In het gemeentehuis zijn bij de mannen de groepen 50 tot 55 jaar en 40 tot 45 jaar het sterkst vertegenwoordigd met respectievelijk 16 en 15 personen. Bij de vrouwen is met 13 personen de leeftijdsgroep 30 tot 35 jaar het grootst. In de buiten dienst zijn de categorieën 45 tot 50 jaar en 40 tot 45 jaar met 10 en 9 per sonen het sterkst vertegenwoordigd. Van de 71 mannen die in het gemeen tehuis werken, zijn er 25 ingedeeld in functieschaal 10 (er zijn 14 schalen) en 13 nog hoger. Van de 54 vrouwen haalt niemand dat niveau: de meesten (14) worden op schaal 5 beloond en in schaal 9 zitten zeven dames. In de commissie middelen had J. van den Donker (D66) hier een opmer king over. Hij wilde weten wat b. en w. eraan doen om meer vrouwen in een hogere schaal te krijgen. „Ons be leid is om de meest geschikte kandi daat te benoemen", zei burgemeester Advertentie J.M. missie Elzinga kan de gemeenteraad in het uiterste geval ook tussentijds ontbonden worden. De Raad van Sta te komt hierover nog met een advies. Raadscommissies blijven er, maar er komen ook bestuurscommissies bij. Niederer zei het een goede zaak te vinden, dat politici meer de straat op gaan. „Ze moeten meer naar de bur gers toe gaan, maar in de gemeente raad moet natuurlijk het algemeen belang gewogen worden." Het duale stelsel kan inhouden, dat de raadsfracties en het college scher per tegenover elkaar komen te staan, dus ook de VVD ten opzichte van de eigen wethouder. „Je krijgt de meest vreselijke problemen wanneer je el kaar als wethouder en fractie niet in formeert over de aanpak van bepaal de zaken. Maar het duale stelsel betekent een wijziging van de politie ke cultuur; het gaat om een andere manier van werken. De kloof tussen burgers en politici moet immers ge dicht worden." Een verandering is volgens Niederer ook het maken van een burger-jaar- verslag door de burgemeester. „Hij moet de verhouding burgers/bestuur ook beter vorm gaan geven. Mijn er varing in Den Haag is: hoe monisti- scher het stelsel, hoe dualistischer de praktijk. Met Elzinga houden de wet houder en de fractie elkaar steviger vast." M. van Damme vroeg zich af, of een democratie in twee lagen op lokaal niveau wenselijk is, zoals landelijk de Tweede en de Eerste Kamer. Het komt nu namelijk voor, dat b. en w. oud-raadsleden raadplegen om hun visie te horen over bepaalde kwes ties. Oud-raadsleden zoals Van Dam me en Versluys kunnen dan meer af stand bewaren dan de huidige raadsleden. Niederer wees hem erop, dat de gemeenteraad democratisch is gelegitimeerd en dus het aangewezen forum is om visies uit te wisselen en beslissingen te nemen. Stouten vond, dat voorzitters van raadscommissies een zwaardere rol dienen te krijgen. In de praktijk merkt hij echter, dat wethouders den ken dat hun positie ondergraven wordt. Van Gorsel concludeerde, dat de gemeenteraad meer dan vroeger een krachtiger positie krijgt. „En het doel van dit alles is toch om bij de burger meer interesse te kweken voor de plaatselijke politiek." W. Nuis. Hij maakte nog een toespe ling waaruit opgemaakt kon worden dat er binnenkort iets verandert, daar mee vooruitlopend op de benoeming van mevrouw Gerritsma als sector- hoofd gemeentelijke ontwikkeling. RW.J. Hoek (SGP) vroeg zich af of er een verband is tussen de gemiddelde leeftijd van het personeel en het hoge ziekteverzuim. Maar volgens afde lingschef personeel B.J. van Olffen baart het verzuim van 50- tot 55-jari- gen geen opzien. De burgemeester vulde aan dat bij een relatief klein personeelsbestand schommelingen goed merkbaar zijn. Het gemeentebe stuur verdiept zich in de achtergron den, maar volgens Nuis is het ver zuim niet 'buitengewoon hoog' voor een non-profitorganisatie. Met dat laatste reageerde hij op opmerkingen van SGP, D66 en CDA over de hoog te van het verzuim. In 2000 gaf de gemeente ruim 222 mille uit aan opleidingen. Is dat vol doende voor de huidige kwaliteitsei sen, wilde P. van Belzen (CU) weten. Van Olffen zei dat men naar 2% van de loonsom wil, terwijl het afgelopen jaar 1,7% werd uitgegeven. „Dus is het nu niet voldoende." Wethouder van onderwijs W.C. van Kempen probeert te achterhalen wat de TTioolsc scholen hebben gedaan met het geld dat ze hebben gekregen voor het oplossen van leerachterstan- den bij kinderen. PvdA-fractievoor- zitter M.A.J. van der Linde vroeg daar om naar aanleiding van een ver slag van de Zeeuwse welzijnsinstel- ling Scoop en de schoolbegeleidings dienst RPCZ over het schooljaar 1999-2000. „De scholen konden niet duidelijk aangeven of de middelen goed besteed zijn. Ze zullen er geen gevulde koeken van kopen, maar toch wil ik helderheid. Wanneer ie mand een pot met geld krijgt, bestaat de neiging om daarmee gaten te dich ten. Maar het gaat hier om het oplos sen van achterstanden in het onder wijs", zei Van der Linde. „Alles wat we kunnen benutten voor het oplossen van achterstanden, pak ken we aan", liet wethouder Van Kempen weten. „Maar dat zit in het dagelijks werk van de scholen. Het is er nooit exact uit te halen. Bij de voor- en vroegschoolse educatie (we) is dat wel helder aan te geven, maar bij de goa ligt dat anders. Ach terstand in het taalonderwijs is goed bekend, maar de rest zit in het onder wijspakket verweven. In overleg met de schoolleiding wil ik echter nagaan of het mogelijk is de goa-gelden be ter te verantwoorden", zei de wet houder maandagavond in de gemeen teraad. Uit de VVD-fractie verdwijnen frac tievoorzitter mevr. E. Frigge-Hoge- steeger uit Oud-Vossemeer en raads lid P.K.M. Stouten uit Stavenisse. Alleen wethouder R. Ravensteijn uit Oud-Vossemeer is beschikbaar voor een nieuwe raadsperiode. Wanneer de VVD opnieuw een wethouder mag leveren, mogen er als gevolg van het duale stelsel (bij een gelijk blijvend zeteltal voor de liberalen) drie raads leden komen. Wanneer Ravensteijn opnieuw wethouder wordt, komt er een compleet nieuwe VVD-fractie met drie raadsleden. De kandidaatstellingscommissie heeft daarvoor zes kandidaten weten te strikken, waarmee al gesprekken zijn gevoerd. Onder hen oud-raadslid G.J. Hoek uit Sint-Maartensdijk (in 1998 zevende op de lijst), O. Huiskamp uit Tholen (4de) en K.B.M. Saris uit Poortvliet (10de). Volledig nieuw zijn F.J. Goossen uit Anna Jacobapolder en A.A. van Westen uit Oud-Vosse meer, die in 1998 nog niet voorkwa- Om negen uur is er volop bedrijvig heid in de Sint-Annalandse haven waar het ongewoon druk is aan de kade voor grotere schepen. De vrij willigers die de vijftien deelnemende schepen aan de Bietentocht 2001 be mannen, zijn in de weer om hun vaartuigen vertrekklaar te maken. De vlaggen gaan in top en tussen de be drijven door wordt er veel gelachen en drinkt men een kopje koffie om deze frisse herfstochtend met rede lijk wat wind een beetje op te war men. Het wachten is op de suikerbie ten. Als die aan boord gebracht zijn, kan de derde editie varf de Bieten- men op de kandidatenlijst. De zesde man die op een verkiesbare plaats wil, is wethouder Ravensteijn. De VVD heeft totaal 22 kandidaten op de voorlopige groslijst staan. „Ik Tweede Kamerlid Niederer uit Bergen op Zoom vertelde de achttien VVD'ers in Haven zicht, dat hij Sint-Annaland kent van het mooie strandje bij de Lagune. „We komen hier 's zomers graag omdat je er zo goed kunt zwemmen in prima water. Onze kinderen zwom men voorheen in de Binnen schelde in Bergen op Zoom, maar kregen klachten. Onze huisarts adviseerde ons om in Sint-Annaland te gaan zwem men en de klachten van de kinderen zijn over." tocht beginnen. De Bietentocht ontstond uit het idee om in het najaar een meerdaagse race in het zuiden van het land te or ganiseren. Men wilde daarbij aan vankelijke alle Zeeuwse eilanden aandoen in de vorm van een race. Naar analogie van de strontrace waarbij tjalken en klippers de tocht reconstrueren die deze schepen vroe ger aflegden van zuidwest-Friesland naar de bollenstreek, geladen met koemest. Maar in de voorbereidin gen voor de Bietenrace in 1999 bleek er meer animo te zijn voor een tocht, dus zonder het wedstrijdje- ben blij met verschillende nieuwe ge zichten, mapr jammer genoeg is er geen vrouw die op een verkiesbare plaats wil. En ondanks dat ik al heel veel mensen heb gebeld, vraag ik toe stemming van de leden om alsnog te proberen een vrouw bij de verkiesba re kandidaten te krijgen. Je moet er ook rekening mee houden, dat er tus sentijds raadsleden kunnen afvallen. De eerste tien kandidaten kunnen ge vraagd worden om daadwerkelijk in functie te komen", aldus Van Gorsel. Oud-raadslid M. van Damme ver wees naar de PvdA, die zelfs buiten de partij naar kandidaten zoekt. „Kunnen wij geen vrouw aantrekken op Tholen die zich liberaal voelt?" Volgens Tweede Kamerlid mr. J.M.L. Niederer is dat niet mogelijk bij de VVD. „Als de groslijst is vastgesteld, moet je uit de kandidaten op die lijst kiezen", liet hij weten. De Thoolse VVD is dus gebonden aan de 22 namen op de donderdag avond vastgestelde groslijst met 6 mensen die op een verkiesbare plaats willen en 16 die alleen op de lijst wil len, wanneer ze niet gekozen worden. Ze zitten niet te wachten op het raads werk, maar dragen de partij wel een warm hart toe. Onder die 16 zijn wel 6 vrouwen: het huidige raadslid mevr. ment. Om wel een link naar het idee te houden, besloot men in elke haven een symbolische lading op te halen, namelijk een paar suikerbieten. Die lading heeft te maken met de Suiker Unie die deze tocht sponsort. De route begint in Sint-Annaland (van oudsher een bietenhaven) en op de eerste dag vaart men naar Goes. De tweede etappe wordt dinsdags geva ren richting Bruinisse en op de derde dag zeilt men naar Steenbergen, om dat in deze gemeente de fabriek van Suiker Unie staat. Daar worden de bieten uitgeladen en gekeurd door een keurmeester (voor het omkopen van deze man zijn extra punten te verdienen). De schippers en beman ning krijgen een oorlam en een maaltijd aangeboden. Wethouder Lamberts van Steenbergen reikt de wisseltrofee uit. Overigens tellen Frigge, die in 1998 tweede stond, maar geen nieuwe raadsperiode meer wil. Mevr. C.L. van Dalen-Doeleman (6de) uit Scherpenisse, statenlid mevr. H.A. Polderman-Martin (11de) uit Tholen en mevr. A.F. van Nieuwen- huijzen-Nelemans (17de) uit Poort vliet. Naast die vier die al in 1998 op de lijst stonden, zijn er nog twee nieu welingen: mevr. G. Boelhouwers- Stigter uit Tholen en mevr. M.K. van Gorsel-de Oude uit Oud-Vossemeer. Geen van hen bleek tot nu toe bereid om op een verkiesbare plaats te ko men, maar de kandidaatstellingscom missie gaat daarvoor opnieuw een po ging wagen. Van de lijst van 1998 is mevr. M.E. de Kaper-Melief uit Sint- Maartensdijk niet meer op de groslijst terug te vinden. Daarop staan nog wel tien mannen, onder wie raadslid Stouten, die geen nieuwe periode meer wil. Verder H. Noteboom (in 1998 vijfde) uit Tho len, die eerst op een verkiesbare plaats wilde, maar door verandering van werk nu alleen nog op een niet- verkiesbare plaats wil. W.A. Boo gaard (9) uit Sint-Annaland staat ver der op de groslijst, C.J. Breure (13) uit Sint-Annaland, H. van de Zande (14) uit Tholen en B. de Man (19) uit Sint-Annaland. voor het behalen van de prijs niet al leen de vaartijden, maar er zijn ook punten te verdienen voor een nauw keurig en origineel logboek. In de haven van Sint-Annaland laat de bietenwagen van Geuze transport nog even op zich wachten. D'e schip pers en bemanning verzamelen zich op het havenplateau, maken foto's en kijken naar schippershondjes die el kaar achterna zitten. Als de lading bieten arriveert, worden de rieten manden verdeeld en gaan de bieten aan boord. Geen zware arbeid, want het zijn maar drie suikerbieten per mand. Wel wat anders dan in vroeger tijden. „Een van de schippers wilde een flinke lading meenemen, maar toen ik hem vertelde dat hij die bie ten dan wel zelf moest uitladen, heeft hij er toch maar vanaf gezien", «gt J. van Moorsel, één van de ini- Nieuwe kandidaten zijn G.L.D. Gaakeer uit Oud-Vossemeer, A.M. de Kaper uit Sint-Maartensdijk, J.P. Moerland uit Sint-Annaland en J.M. Muller uit Scherpenisse. Afgevallen ten opzichte van 1998 zijn P.C.A. Versluijs (8) die vertrokken is uit Sint-Philipsland, J.L. Troost (15) uit Sint-Maartensdijk, C.J. Fossen (16) uit Tholen, A.A. Knipscheer 18) uit Tholen, J.L. van Gorsel (20) uit Oud-Vossemeer en M. van Damme (21) uit Sint-Maartensdijk. De commissie voor de kandidaatstel ling komt met een voorstel naar de le den, op welke plaats de 6 verkiesbare kandidaten komen en ook de 16 men sen die de lijst steunen. Half novem ber zal de ledenvergadering de defini tieve kandidatenlijst vaststellen, waar mee de VVD één van de eerste poli tieke partijen op Tholen is die klaar is voor de gemeenteraadsverkiezingen van maart 2002. De kandidaatstellingscommissie be staat uit voorzitter Van Gorsel, staten lid mevr. Polderman en raadslid Stou ten. De leden spraken donderdagavond ook over het ontwerp-verkiezingspro- gramma, waarbij wethouder Raven steijn een toelichting gaf. Er werden nog wat puntjes op de i gezet en o.a. meer aandacht gevraagd voor belang van het verenigingsleven voor de Thoolse gemeenschap. De culturele paragraaf zal op voorstel van M. van Damme wat aangescherpt worden. Ook werd nog gediscussieerd over het milieubeleidsplan en het kosten dekkend maken van leges, o.a. voor bouwvergunningen omdat anders de inwoners die niet (ver)bouwen ervoor op moeten draaien. Wethouder van fi nanciën Ravensteijn benadrukte, dat bij de discussie over lastenverdeling naar de totale woonlasten moet wor den gekeken en niet alleen naar de onroerende zaakbelasting. Ook de ri oolheffing en reinigingsrechten tellen mee. In dit verband reageerde de wet houder nog op C. Rijnberg uit Sint- Maartensdijk, die een aantal keren in de rubriek 'Stemmen van lezers' in de Eendrachtbode kritiek heeft geuit op het financieel beleid van de gemeente Tholen. Ravensteijn zei donderdag avond, dat Rijnberg 'het niet goed be grijpt'- De situatie op de Tholenseweg tussen Tholen en Halsteren/ Bergen op Zoom kwam nog even aan de orde op de VVD- bijeenkomst. Kamerlid Niede rer leek de Tholenseweg niet zo gevaarlijk als wel wordt ge suggereerd. Hij noemde in dit verband het woord 'kolder.' M. van Damme vond echter, dat de rijbaan voor het autover keer niet smaller moet worden dan hij al is wanneer er een be ter fietspad komt. „Tholen is al volgelegd met drempels en straks kun je ook niet meer van het eiland af", aldus Van Damme. Voorzitter Van Gorsel zag maar één goede oplossing voor de verkeersveiligheid op die drukke verbinding: een ge scheiden fietspad. Ondernemers in midden- en kleinbe drijf waren traditioneel veelal aanhan gers van het CDA. Volgens Tweede Kamerlid Niederer van de VVD is dat aan het veranderen. Hij citeerde uit een enquete van MKB Nederland, waaruit blijkt, dat de liberalen steeds meer de voorkeur krijgen. „Onderne mers, die een belangrijk electoraat vormen, zien meer in de Zalmnorm dan de Psalmnorm." Volgens Niederer gaat het dan ook goed met de VVD, die landelijk op 38+ zetels staat. Het nieuwe verkie zingsprogramma ruimte, respect en vooruitgang zet in op een forse lasten verlichting van 14 miljard gulden en een impuls van 8 miljard gulden in veiligheid en zorg. „De PvdA wil daarentegen een kwartje uitgeven, ter wijl we maar een dubbeltje hebben. Laten we de Zalmnorm, waarin we heilig blijven geloven, toch koeste ren! Het kan allemaal beter en meer, maar laten we de financiële discipline toch overheid houden en een finan cieel solide beleid voeren.. De VVD doet dat en toont zich daarmee een goede coalitiepartner." Niederer karakteriseerde het CDA als een partij ,die intern aan het dwalen is al zullen de christen-democraten met een frisse vent als Jan Peter Balke nende wel een deel van het verlies wegwerken.' D66 is volgens het VVD-kamerlid ,een buitengewoon grijze partij die er niet meer toe doet. Ze zijn de weg volstrekt kwijt!' De verkiezingen zijn in aantocht, zowel voor de gemeenteraad als voor de Tweede Kamer, respectievelijk in maart en mei 2002 tiatiefnemers van de tocht. Het is voor hem de laatste keer dat hij deze organiseert. „Ik doe het nu voor de derde keer en je loopt het risico dat het een beetje in gaat zakken. Er moeten nieuwe, frisse ideeën komen. Dus zijn anderen aan de beurt. Jaap Littooij zit er eveneens vanaf het be gin bij en hij zal over twee jaar ook stoppen." De schepen die meevaren, komen voor het grootste deel niet uit de buurt. Een schip uit Bruinisse en een tweemaster uit Goes zijn de enige Zeeuwse schepen. De overige ko men uit Ouderkerk a/d IJssel, Wou- drichem, Krimpen a/d IJssel, Her- kingen, Rotterdam, Delfshaven, Nu- mansdorp, Ooltgensplaat en Willem stad. Nadat havenmeester C. Smits het havengeld in ontvangst heeft ge nomen en de bemanningsleden aan boord zijn gegaan, worden de zeilen gehesen en steekt men van wal. Op naar Goes. De bemanning van De Poldervaart en aanliggende schepen, brengt de manden met bieten aan boord. Met vijftien deelnemers is het aantal schepen dat meedoet aan de Bie tentocht fors gestegen ten opzichte van vorig jaar. Voor de derde keer werd deze tocht gehouden. Maandagochtend vertrokken vanuit de ha ven van Sint-Annaland de oude zeilschepen (en een beurtscheepje) met een symbolische lading bieten aan boord.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 5