Kleding geeft jong mannenkoor uitstraling 'De bas past erg goed bij mijn stemmingen en persoonlijkheid' Postagentschap Tholen in loop van 2002 anders Bewoners Bakstraat en Botermarkt willen snelle oplossing verkeersoverlast Gemeente en nationaal park steunen Scaldis 'Die stekel is er niet, wel een kale' 'Zelfs voor je alledaagse boodschappen moetje naar Brabant toe' Muziekkenner burgemeester Nuis geeft DEV Sint-Annaland vrij hoog cijfer Albert van Driel voor derde keer eerste prijs op topconcours Donderdag 25 oktober 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Grootste woonkern houdt als enige giromaat Bij de reorganisatieplannen van PTT Post blijven er acht vestigingen op Tholen en Sint-Philipsland, maar de posta gentschappen gaan er anders uitzien. En slechts in twee plaatsen blijft de huidige postale dienstverlening overeind: in Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland. Het postagent schap in Tholen, de grootste woonkern van de gemeente, wordt omgezet in servicepunt evenals in de vijf dorpen. Postagent N.J.G. Jansen uit Tholen begrijpt er niets van. „Het laatste woord is hier nog niet over gezegd." Experimenteren Geld opnemen Vrachtwagen tegen gevel monumentaal hoekpand Blauwe Bloem Klaprooier Ze waren best gespannen, de 45 leden van het chris telijk Sint-Annalands man nenkoor Door Eendracht Verbonden (DEV). Voor het eerst traden ze zater dagavond in de Nederland se Hervormde kerk in hun nieuwe, uniforme kleding op tijdens een twee uren durend programma. Het koor bestaat nog maar twee jaar, maar toch gaf zang- en muziekkenner burgemeester W. Nuis een vrij hoog cijfer aan diri gent Rinus van Gorsel en zijn mannen. En hij vorm de niet het enige jurylid, want wethouder en orga nist W.C. van Kempen was er ook, samen met nog en kele honderden luisteraars. Opname cd Psalm 116 Albert van Driel uit Oud- Vossemeer deed onlangs voor de derde keer mee aan het top-concours van de KNFM in Barneveld. De bassist van Acceleran do uit Sint-Annaland was ook voor de derde keer goed voor een eerste plaats, met 50 punten. Bei de voorgaande keren speelde hij nog euphoni um; in 1995 werd hij zelfs kampioen van de dag, met 51 punten in de midden klasse. België PvdA en D66 steggelen over risico 's Idealisme Bij de reorganisatie van PTT Post land is er 'absoluut nog niets zeker'. wordt het fijnmazige net van acht vestigingen op Tholen en Sint-Phi- lipsland gehandhaafd, zo laat een woordvoerder weten. Twee van die postagentschappen houden een zoge naamd volledig concessieassortiment met meer complexe vormen van dienstverlening: Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland worden service punt post. De zes andere agentschap pen (Tholen, Oud-Vossemeer, Stave- nisse, Scherpenisse, Poortvliet, Sint-Philipsland) krijgen een nage noeg volledig concessieassortiment en worden servicepunt. Dat betekent dat er dan geen internationale pakket ten, waardeaangifte binnenland/bui tenland, verzekerd vervoer en aange tekende stukken voor het buitenland meer mogelijk zijn. Overigens gaat deze nieuwe vestigingsvorm pas in wanneer het lopende contract afloopt. In Stavenisse is de wijziging al per 1 november, in Sint-Maartensdijk half volgende maand en de rest pas in 2002 of zelfs in 2003. Opvallend is echter, dat de grootste plaats van het eiland, Tholen met 6600 inwoners, geen servicepunt post wordt zoals Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland. „Er is gekeken naar de dienstverlening op het gehele eiland en naar de plaatselijke markt omstandigheden. En Tholen houdt als enige postagentschap een giro maat (geldautomaat)", aldus de woordvoerder. Volgens N.J.G. Jansen van de posta gentschappen Tholen en Sint-Philips- „Er zijn nog geen definitieve beslui ten gevallen. PTT Post is aan het ex perimenteren. Wat men nu van plan is, ziet er over een aantal jaren mis schien weer anders uit. Het laatste woord is hier nog niet over gezegd. Er is geen draad zeker. En wanneer de Postbank zich terug zou trekken, wil dat niet zeggen dat wij het hoofd in de schoot leggen." Jansen maakt duidelijk dat er het eer ste jaar in Tholen niets zal verande ren, want zijn contract loopt pas in september/oktober 2002 af. In Sint- Philipsland is dat zelfs pas in 2003. De woordvoerder van PTT Post zegt dat de ingangsdatum van de andere formule voor de postagentschappen inderdaad afhankelijk is van de af loopdatum van de contracten. Het postvestigingenplan zoals dat lande lijk wordt uitgevoerd, loopt van 2000 tot 2005. Wanneer er een situatie wijzigt, zoals binnenkort in Stavenis se en daarna in Sint-Maartensdijk, wordt het storten en opnemen van geld echter onmogelijk. „Wanneer het postagentschap overgaat in een servicepunt of een servicepunt post, verdwijnen de faciliteiten van de Postbank", aldus een woordvoer ster. Ze geeft aan dat elke onderne mer zelf maximaal 300 gulden aan klanten mag uitgeven, maar dat geldt voor elke winkelier die een pinautomaat heeft en die bereid is om, buiten het bedrag van de bood schappen om, extra geld mee te ge ven aan de klant. Voor de bewoners van de Bakstraat en de Botermarkt in Tholen is de maat vol. Zij willen dat de gemeente maatregelen neemt om de overlast van het zwaar verkeer in hun straten op te lossen. Een Engelse vracht wagenchauffeur zorgde vorige week donderdag voor de druppel die de emmer deed overlopen, met name bij inwoonster B. Witte. De manoeu vrerende trucker ramde haar monumentale pand. Het gevolg: de hele houten lijst rond de voordeur aan duigen. Witte: „Dit kan gewoon niet. We moeten snel met de gemeente om de tafel." De kapotte deurlijst (ook dakgoot en wordt een nieuw schrijven voorbe- gevel liepen schade op) is het zoveel ste incident in een hele reeks. De op legger wilde in de Eendrachtsweg links afslaan, richting Brugstraat. Het lukte de 54-jarige trucker niet om de bocht te nemen. Na veel draaien en keren reed hij achteruit te gen het op de hoek van de Bakstraat gelegen pand van mevrouw Witte. In het verleden werd het huis ook al eens geraakt door een vrachtwagen. Bij het iets verderop gelegen pand van hulpverleningsorganisatie Emer- gis is het ook regelmatig prijs. De Brugstraat is na elf uur 's ochtends voor bevoorradend verkeer de aange wezen route om de stadskern te ver laten. Volgens Witte is die route voor langere vrachtwagens onmogelijk te nemen. „Ze komen klem te zitten in de bocht, met alle gevolgen van dien." Vrachtwagenchauffeurs die bekend zijn met de problematiek kiezen in veel gevallen, ook na elf uur, voor de verboden sluiproute over de Boter markt en door de Kerkstraat. Eige naar T. Loef van slijterij Stad Tholen aan de Botermarkt heeft eerder al schriftelijk zijn ongenoegen over de gang van zaken aan de gemeente kenbaar gemaakt. Samen met Witte reid. „Ik heb enkel een bevesting van de ontvangst van de eerste brief ge had. Er moet nu snel iets gebeuren. De maat is vol." Volgens Loef moeten vrachtwagen chauffeurs door middel van een ver keersbord tijdig gewaarschuwd wor den dat de bocht naar links vanuit de Eendrachtsweg voor hen niet te ma ken is. In overleg met de plaatselijke middenstand moet er ook voor wor den gezorgd dat de bevoorrading van de winkels daadwerkelijk voor elf uur 's ochtends plaatsvindt. Ook dient het oneigelijk gebruik van par keerplaatsen in de Eendrachtsweg te gen worden gegaan, benadrukt Wit te. „Een deel van de parkeerplaatsen tegenover de Cl000 wordt de hele dag in beslag genomen door perso neel van winkels in het centrum. Me de daardoor is het een chaos." Witte wil er bij de gemeente op aan dringen dat op de stoep voor haar ge vel in ieder geval paaltjes geplaatst worden. Die voorziening moet voor komen dat haar huis een derde maal geraakt wordt. De Engelse chauffeur had overigens niets in het centrum van Tholen te zoeken. Hij moest bui ten het stadje zijn, bij een bedrijf aan de Slabbecoornweg. VERVOLG VAN VOORPAGINA De Graaf weet nog dat er met wiel- ploegen werd geploegd, een eenscha- rige ploeg met een los voorstel en twee wielen. Daarna kwamen de wentelploegen. En wordt er nu met twee lijnen gemend, vroeger gebeur de dat met een enkel touw aan het bit van het paard. Volgens De Graaf werd dat een 'snoktouwe' genoemd. Moest een paard naar rechts dan werd er een paar keer aan het touw getrokken (snokjes), moest het paard naar links dan trok de menner het touw strak. Brooijmans weet ervan: „Vroeger werd er alleen met een enkele lijn ge werkt. Dat was makkelijk, want dan had je de andere hand vrij om te zaai en. Als ik bijvoorbeeld in de Hoekse Waard kom op een demonstratie, dan vinden oude boeren het nog maar niks dat ik met een dubbele lijn loop." Mieke doorstaat de proeven met ge mak. Brooijmans merkt het meteen al bij het optuigen. Om te voorkomen dat Mieke haar eigen gang gaat, wordt ze met een touw verbonden aan Winnie. Op die manier leert Mieke te gehoorzamen aan de menner via Win nie. Na een rondje met de sleepwa- gen, gaan de paarden voor de banden wagen en mogen de bezoekers mee voor een tochtje naar boerderij de Blauwe Bloem en terug. Dan mogen de paarden rusten en heeft Mieke voor die dag genoeg gepresteerd. „Het paard heeft veel vertrouwen in mensen. Dat kun je duidelijk merken. Het beest had nog nooit in het gareel gestaan. Bij het slepen kijk je of het niet te hard wegspringt. En of ze naar het bit luistert en de strengen aan de voeten verdraagt. Na een kwartier kan ze al voor de wagen. Dan voelt ze ook de disselboom. Zo bouw je dat op. Niet alles tegelijk, want dan weet het paard het niet meer." Brooijmans is tevreden met de pu blieke belangstelling. Er zijn 's mor gens zo'n twintig bezoekers. „Dat is leuk zat. Met zo'n groepje kun je alle vragen beantwoorden." Donateur Henk Geluk uit Tholen van de stichting het Werkend Trekpaard helpt Brooijmans bij het in- en uit spannen van de paarden. Maar hij heeft in één van de schuren ook een ander project onder handen: het in originele staat brengen van oude land bouwwerktuigen. Momenteel werkt Geluk aan een aardappelrooimachine, een zogenaamde klaprooier die door een paard werd getrokken. Een rond draaiend rad met ijzers werpt de aard appelen op een rij naast de rooier na dat de piepers eerst door een mes omhoog zijn getild. Het is een tijdro vend karwei om de rooier op te knap pen. Sommige delen zijn zo verroest dat ze vernieuwd moeten worden, an dere zijn volledig vast komen te zit ten. Voor Geluk is het zijn hobby, zegt hij. Zijn vader was tot 1973 boer in Mo lenvliet bij Tholen. Zelf heeft hij niet veel met paarden gereden, maar wel met trekkers. Ook heeft Geluk een tijdje bij een loonbedrijf gewerkt. Nu is hij productiemedewerker bij Delta Glass in Tholen, maar in zijn vrije tijd is hij vaak op Candia te vinden. Stukje voor beetje knapt hij de rooier op. Zo heeft hij al een aantal kammen op de wielen vervangen en het stoeltje voor de boer. De grasmaaier die hij vorige jaar weer bedrijfsklaar maakte, kan echter zo weer gebruikt worden voor een demonstratie. En dat is juist ook de bedoeling van Geluk. „Jullie hebben een knappe prestatie geleverd. Een pluimpje voor de mooie, gevarieerde avond", zo complimenteerde voorzitter J.P. van Dijke na afloop de leden van het mannenkoor. En daarin betrok hij ook de diverse musici die het koor instrumentaal hadden ondersteund. Ze werden allemaal in de bloemen gezet door secretaris E.W. van Vos sen. Het mannenkoor zag geheel onver wacht het licht. Zo moeilijk het bij het gemengd koor VZOS in Sint- Annaland was om mannen te krij gen, zo gemakkelijk ging dat bij het zestigjarig bestaan van de vereni ging. Toen werd het idee geopperd om zestig mannen uit het dorp bij elkaar te krijgen om een gelegen heidskoor te vormen. En dat werd een groot succes. Het aantal werd ruim gehaald. Onder leiding van Rinus van Gorsel werden drie lie deren ingestudeerd, die op de jubi leumavond van VZOS werden uit gevoerd. „Verder waren er op dat moment geen plannen", aldus Van Dijke. „Na afloop van die zang avond en de week daarna gingen er echter diverse stemmen op van luis teraars die zeiden: dat blijft toch niet bij die ene keer? Jullie moeten doorgaan! Enkele koorleden heb- Het mannenkoor poseert in de nieuwe koorkleding in de Nederlandese Hervormde kerk. Uiterst rechts dirigent Rinus van Gorsel. ben toen het voortouw genomen en op 25 augustus 1999 werd DEV statutair opgericht. We zijn dus nog maar twee jaar oud, of eigenlijk jong. Een jubileum is er nog niet te vieren, maar toch is het voor ons koor een bijzondere avond omdat we voor het eerst allemaal hetzelf de gekleed zijn. Voorheen had ie dereen zo zijn eigen pak aan. Al wat langer leefde bij vele leden de wens om koorkleding aan te schaf fen. Door anderen werd dit nog even afgeremd, maar nu is het dan toch zover. En het bestuur vond, dat dit bijzondere feit met een koor- en samenzangavond gepaard moest gaan", zei voorzitter Van Dijke. Het mannenkoor heeft een zwart pak gekregen, maar geen kostuum dat je bij een bijzondere gelegen heid kunt doordragen. „Het is echte koorkleding", benadrukt Van Dij ke. Een zwart pak met lange, glan zende revers en twee knopen. De zelfde stof van de glanzende revers komt ook terug in een bies aan elke broekspijp. Onder het jasje wordt een crème overhemd gedragen met een bordeauxrood strikje. En het zwarte jasje wordt nog opgefleurd door een bordeauxrood lefdoekje. „Met de presentatie van deze koor kleding hebben we als DEV nog wat meer uitstraling gekregen", zei de secretaris Van Vossen. „We zijn nog een jong koor, maar we hebben toch in de afgelopen twee jaar al een aantal mooie uitvoeringen mo gen hebben. Deze zomer hebben we, met nog een aantal gerenom meerde koren, meegewerkt aan de cd 'Ja overal is God'. En ook deze koor- en samenzang zal vanavond op cd worden opgenomen. Naar verwachting komt die eind novem ber uit, dus dan hebt u in december maand gelijk een mooi cadeau voor uw familie of kennissen", aldus Van Vossen. Het mannenkoor begon het pro gramma zaterdagavond met 'Kom in ons midden', een nieuw nummer op het nog beperkte repertoire. Di verse liederen hadden de vaste luis teraars al eerder gehoord, maar ook de bewerkingen van Psalm 43 en 116 waren nieuw. En met name die laatste psalm was heel lastig om te leren. Bij de wekelijkse repetitie op woensdagavond liep het helemaal niet naar de wens van dirigent Ri nus van Gorsel, maar bij de genera le repetitie op vrijdagavond was de vooruitgang hoorbaar. En zaterdag avond klonk het machtig slotak koord Halleluja van Psalm 116 in drukwekkend. DEV had zich verzekerd van de medewerking van een aantal musi ci. De vaste organisten Leen Heij- boer en Leng de Graaf, maar ook plaatselijke solisten als Joke van 't Hof-Meeuse op dwarsfluit en Anita Vroegop-Kloet op trompet. Andere gastmusici waren Johan Gerritsen v.d. Hoop op panfluit, Maria Baas op harp en haar vaste organist Len- nart Knops. De harp is een heel fijn gevoelig instrument, dat met koor zang erbij een beetje verloren gaat. Een trompet komt daar wel boven uit. Die is bij de samenzang nog wel te horen. De harp kwam dan ook het beste met de orgelsolo uit de verf. Er werden psalmen gezon gen (niet ritmisch) en gezangen (wel ritmisch). Dirigent Rinus van Gorsel verliet zijn plaats nog even voor een solo bij het orgel, waarbij hij het Italiaanse gebed 'Piëta Sig- nore' van A. Stradella liet horen. Het mannenkoor voerde twee num mers van het eerste uur uit, toen het nog onder de naam gelegenheids koor uitkwam: Gedenk aan mij van Bram Bout en Zoals ik ben van Wim van Galen. DEV kreeg bij een aantal nummers, behalve van het orgel, ook ondersteuning van de dwarsfluit, harp en panfluit. Aan de slotzang van Psalm 150:1, 2 en 3 (ritmisch) werkten alle instrumen ten mee. Er was ook een couplet van de samenzang waarbij alleen de vrouwen zongen en een ander cou plet waarbij uitsluitend mannen zich lieten horen. De plaatselijke hervormde predi kant ds. P.C. Hoek nam het ope nings- en dankgebed voor zijn re kening en sprak naar aanleiding van Psalm 33 nog over 'Vreugde in Hem'. Ook zijn bijdrage en de toe spraken van de voorzitter en de se cretaris komen op de c.d. te staan. Voorzitter Van Dijke zei met het programma het gebed en de lof des Heeren duidelijk naar voren te heb ben willen laten komen. Secretaris Van Vossen blikte in zijn dank woord terug op een mooie, geslaag de zangavond. Hij was bijzonder ingenomen met de grote belangstel ling en met de aanwezigheid van burgemeester Nuis en wethouder Van Kempen met hun echtgenotes. Ook de donateurs en bedrijven die financiële steun gaven, werden in het dankwoord betrokken. Een col lecte ter bestrijding van de onkos ten sloot het programma af. In verenigingsgebouw het Trefpunt werd in aanwezigheid van de bur gemeester en de wethouder onder de koffie nog nagepraat. Mannen koor DEV heeft 24 december de kerstuitvoering op het programma staan. Sinds vier jaar bespeelt Van Driel nu de bas. Hij houdt van de ronde diepe klanken ervan, maar dat was niet de enige reden waarom hij vier jaar gele den voor dit instrument koos. Eupho nium heeft vaak veel solopartijen en toen hij in ploegendiensten ging wer ken, moest Van Driel te veel repetities missen. Vooral tijdens de voorberei ding van een concert kon hij zich dat eigenlijk niet permitteren. Bij de bas ligt dat iets makkelijker, er zijn meer begeleidende partijen. Albert van Driel ging van bugel, via bariton en euphonium naar de bas en voelt zich er prima bij. „Hij past goed bij mijn stemmingen en persoonlijkheid." In Barneveld speelde de Vossemeer- der 'Cerberus' van J. Pala. De opvat ting van het stuk werd tijdens het con cours hoog gewaardeerd. Door Accelerando-dirigent Pierre van Broekhoven is hij gestimuleerd om na te denken over de betekenis van een stuk. „Het is belangrijk datje de bete kenis van een stuk kent. Je kunt dan iets kiezen wat bij je past en op die manier kun je een stuk meer inhoud geven. Pierre heeft veel kennis van muziek stukken en hij heeft me geholpen met de keuze." Een goed uitgevoerd mu ziekstuk is net zo goed kunst als een mooi schilderij, vindt Albert. En hij vindt wat dat betreft dat de muziek naar verhouding veel te weinig aan dacht krijgt. Hij noemt het niet terecht dat blaasmuziek, de fanfare in het bij zonder, door velen als iets oubolligs wordt gezien. Van Driel komt uit een muzikaal nest, bijna de hele familie bespeelt een in strument. Ook de familie van zijn vrouw Corina van Driel-Belleter, die zelf de alt en sopraansax bespeelt. Samen spelen zij nu ongeveer negen jaar bij Accelando. Hij begon te bla zen bij OVM in Oud-Vossemeer. „Ik kon daar mijn muzikale ei niet meer kwijt", zegt van Driel. Na Dal Segno in Bergen op Zoom koos hij uiteinde lijk voor Accelerando. „Ik had een zetje nodig om mij muziekaal verder te ontwikkelen. Accelerando is daar voor een goede keus geweest." Op een extra repetitie in verband met de muzikale reis van de fanfare naar België werd Albert van Driel in het zonnetje gezet. Hij zei daar, trots te zijn op de mooie puntenlijst van het concours. Ook vertelde hij, zich bij Accelerando als een vis in het water te voelen. „Hier pas ben ik muzikant geworden." Voorzitter Jack Westdorp noemde het met 50 punten een 'prachtige prijs'. Hij wees erop dat Van Driel het eerste lid is, dat voor de derde keer een eerste prijs behaalt op een topconcours. Op hun tweedaagse uitstapje naar België bezochten de Sint-Annalandse muzikanten Durbuy en Barvaux in de Ardennen, alsmede Brussel en Me- chelen. Vrijdagmiddag arriveerde men per bus in Durbuy, wat het klein ste stadje ter wereld wordt genoemd. Na de lunch werd er rondgekeken in het historische centrum en aan het einde van de middag concerteerde Accelerando onder een stralend zon netje op de kiosk, 's Avonds stond in Barvaux een concert op het program ma samen met de harmonie La Lyre Luxembourgeoise. De gastheer voer- Albert van Driel is pas bij Accelerando écht muzikant geworden. de onder andere Highlights, Holly wood Milestones, Rodeo en West Side Story uit. Accelerando liet van zichzelf horen met de NL-mars, Wes tern Suite, Bombastic Bombardon en Beatles Memory. Na een gezellig sa menzijn van beide orkesten gingen de Sint-Annalanders terug naar het bun galowpark bij Durbuy. Zaterdagmorgen ging de reis naar de Belgische hoofdstad. Na eerst een rondrit met een gids kon ieder op ei gen gelegenheid de stad in. Halver wege de middag volgde een concert in het Brupark aan de voet van het Atomium, dat onder andere Mini Eu ropa omvat. Na dit optreden reed Ac celerando via Mechelen, waar aan de voet van de Sint Romboutstoren het afscheidsdiner werd genoten, terug naar Sint-Annaland. VERVOLG VAN VOORPAGINA Bouw hoopt het aantal mensen op de 't Lamsoortje uit te kunnen breiden met 6 tot 7 volwassenen die ook an dere werkzaamheden zouden kunnen verrichten. Het was raadslid A.P. Komaat (PvdA) die dinsdagavond in de commissie gemeentelijke ontwikkeling gewag maakte over het vertrek van Het Gors, bij het voorstel om het multifunctio neel gebouw Scaldis Naturalis finan cieel te ondersteunen. Hij was tijdens een bezoek geschrokken van de on- derhoudstoestand van de kinderboer derij, zei hij. „Het was er een grote puinhoop. De heemtuin zag er droe vig uit. Scaldis Naturalis kan alleen maar slagen als alles wat eromheen is, er ook perfect uitziet. Het Gors heeft hand- en spandiensten verricht, maar dat is niet helemaal gelukt." 'Ouderen van gisteren, vandaag en morgen' heet het symposium dat woensdagmiddag wordt georgani seerd in De Maagd in Bergen op Zoom. Er zijn drie sprekers, een podi umpanel en er is gelegenheid tot dis cussie. Voor de organisatie tekent Sa- velanden (verpleeghuizen en zorgcen tra in West-Brabant). Differentiatie in de zorg, zorg op maat, het woonkli maat in instellingen, ontgroening en vergrijzing en het toekomstscenario voor de oudere komen aan bod. De gemeente gaat de stichting Scaldis Naturalis de komende vijf jaar elk jaar steunen met 12.500 gulden voor het multifunctioneel centrum op het terrein van de kinderboerderij 't Lamsoortje in Sint-Maartensdijk. Daardoor kan de stichting ook rekenen op een ton subsidie van het over legorgaan nationaal park Oosterschelde. In de commissie gemeentelijke ontwikkeling stemden dinsdag alle fracties in met het ver-strekken van 62.500 gulden voor de komende vijf jaar, maar PvdA en D66 zaten el kaar in de haren over het afdekken van de financiële risico's. plan met een kleine begroting van 32.000 gulden voor dit jaar en 2002. Volgens Ravensteijn stond het dage lijks bestuur van het overlegorgaan maandag positief tegenover het toe kennen van 100.000 gulden aan het multifunctioneel gebouw Scaldis Naturalis, mits de gemeente over de brug zou komen. „Het overlegor gaan heeft nu zijn gezicht laten zien en heeft alle vertrouwen in dit pro ject. Het komt er nu op aan." Over het algemeen was er waarde ring voor het initiatief, maar er wer den ook kritische noten gekraakt. Zo vroegen P.W.J Hoek (SGP) en A.P. Kornaat (PvdA) zich af of een en an der niet te vantevoren bekend was. Hoek: „het is lang ondoorzichtig gip- Volgens wethouder R. Ravensteijn is de gemeentelijke steun hard nodig om uit de impasse te komen. Het overlegorgaan zou een ton bijdra gen, maar eiste een beleidsplan en het aanstellen van een coördinator. Lang bleef onduidelijk of het geld er zou komen. En waar het nu precies mis is gegaan, werd ook dinsdag niet duidelijk. Het beleidsplan is er nu, opgesteld door de nieuwe voorzitter G. de Leeuw van het platform leefbaar platteland Tholen die dat ook toe lichtte. Volgens De Leeuw moet Scaldis Naturalis zich nog waar gaan maken, en is er veel tijd en energie gaan zitten in het oprichten van het centrum. Er is eejji stappen- weest. Het national park kwam met eisen. Was dat niet te voorzien?" Maar Hoek stond voor het blok. „Als de ene stroom subsidie niet doorgaat, sta je met lege handen. We gaan toch akkoord, maar met angst en beven." Hij pleitte ervoor elk jaar een jaarrekening en een exploitatie overzicht te laten overleggen. De SGP wil ook meer bemoeienis, niet alleen financieel maar ook met het beleid. Volgens Komaat is de gemeente er pas laat ingesprongen. Hij zei niet te kunnen begrijpen waarom de verte genwoordiger van de gemeente niet eerder op de hoogte was van de ei sen van het nationaal park. De aan names uit de begroting noemde hij heel summier. Komaat vroeg zich af wat de rol van de gemeente is als na vijf jaar de subsidie afloopt. „Heeft de gemeente dan geen enkele finan ciële binding meer, of halen we dan alsnog een scheur in onze broek?" J. van den Donker (D66) liet een heel ander geluid horen. Hij zei dat de gemeente de stichting al eerder had moeten steunen. „Alleen met idealisme en enthousiasme kom je er niet. Gelukkig is het college nu realistisch." M.A.J. van der Linde (PvdA) vond dat de D66'er maar mooie woorden gebruikte. „We moeten wel met de voeten op de grond blijven staan. Wat heeft D66 er straks voor over dan?" Van den Donker zei dat het project niet afgebroken mocht worden. Waarop Van der Linde vroeg hoe veel D66 er dan 'bij zou lappen'. Volgens Van den Donker moet er zo danig bijgestuurd worden dat het centrum in stand gehouden kan wor den. A.L. Piet (CU) vond dat de wethou der maar plaats moet nemen in het bestuur, maar daar voelde Raven steijn niets voor. Hij is adviserend lid van het platform leefbaar platte land en wordt zo voldoende op de hoogte gehouden, zo zei hij. Volgens de wethouder heeft de gemeente lang langs de zijlijn gestaan, maar was het nu tijd om in te grijpen. Het subsidiebedrag noemde hij beschei den. „Het wordt bovendien uit de toeristenbelasting betaald." Het hele poject was voor de stich ting, de gemeente, maar ook voor de provincie volgens Ravensteijn splin ternieuw. „De risico's waren toen niet bekend." Hoek en Van den Don ker wilden weten wanneer bekend werd dat de gemeente bij. moest springen. Volgens ambtenaar Kiviet is dat 'heel laat' geweest. Precies kon hij dat niet zeggen. Ravensteijn wilde niet vooruitlopen op 'doemdenkerij', zei hij. „Ik ga er- vanuit dat het goed gaat." De onroerend-goedhandelaar uit Zwijndrecht belde in de pauze van de openbare verkoping in Sint-Maar tensdijk dinsdagavond even met zijn compagnon. Hij had met 206.000 gulden het hoogste bod uitgebracht op het huis met berging, erf en tuin van 140 m2 aan Achter 't Bos 10. Of hij met dat pand na het afmijnen zou blijven zitten, zou na de pauze wel blijken. Aan de andere kant van de lijn werd geïnformeerd of er nog veel medebieders waren. Het waren er nog vier, maar één man in Haestinge ging wel steeds met forse sprongen van 4000 of 5000 gulden over de an dere bieders heen. Kennelijk een ver tegenwoordiger van de bank. Wie dat was? „Nee, die stekel is er niet. 't Is een man met een kaal hoofd", zo was voor iedereen in de zaal duidelijk te horen. Notaris mr. P.C. Knook en de dertien anderen in Haestinge moesten er smakelijk om lachen. Bij het afmijnen na de pauze begon omroeper Klippel met vier ton en dat was niet vreemd gezien de eerste hy potheek van 360.000 gulden die Amev uit Utrecht op het pand had ge vestigd. Hij ging met tien mille om laag tot drie ton, waarna het in stapjes van 5000 gulden naar beneden liep. En na de 250.000 gulden ging het maar met 1000 gulden omlaag. Bij 208.000 gulden riep M.J. van Houte uit Scherpenisse mijn, waarmee hij de eigenaar werd van de voor het oog goede, opgeknapte woning, die 9 fe bruari 2000 werd gekocht door mevr. Peute. Als gevolg van wanbetaling was de hypotheek direct opeisbaar geworden, waardoor notaris Knook overging tot deze executieveiling. De Amev blijft met een flinke strop zit ten van dik anderhalve ton. Omroep Zeeland televisie besteedde maandagavond aandacht aan de presentatie van Bestemming Tho len, waarbij het gemeentebestuur van de inwoners wil weten hoe de eilanden er in 2025 uit moeten zien. Een aantal burgers werd om hun mening gevraagd, met name in Scherpenisse. Een jonge vrouw zei zonder blikken of blozen voor de ca mera: „Zelfs voor je gewone bood schappen kun je hier niet terecht. Overal moet je voor naar Brabant." Zou dat iemand uit Scherpenisse zijn geweest? Gezien de uitspraken zou je dat niet zeggen, want die weet toch dat er een supermarkt is in de Kerkstraat. En een bakker in de Weststraat. Een kledingzaak in de Kaaistraat, twee fietsenzaken, een verf- en behangspeciaalzaak, een hotel-restaurant en een chinees restaurant, een café dat binnenkort nieuw leven wordt ingeblazen, twee kapsalons, een benzinepomp, een cafetaria, een lijstenmakerij, een postagentschap en een geldauto maat. Nee, het is geen Rotterdam, maar Scherpenisse heeft voor een klein dorp nog veel voorzieningen. Sommige met een streekfunctie voor het gehele eiland. Ze komen er zelfs voor uit Brabant. r

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 3