Provincie Zeelan Landschaps verordening DROOGERS Bekendmaking Ambtenaren moeten nauwgezetter werken SGP vindt miljoen teveel voor onvoorzien Leren voor duurzaamheid Zanco Mode v/h Gijs In beroep «^Officiële Mededelingen VERSPREIDINGEN Kiesdistricten van waterschap blijven nog en Jacob Mol ook Eurolanden bij winkelavond Donderdag 25 oktober 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Het provinciale beleid is gericht op het behoud en ontwikkeling van een karakteristiek Zeeuws landschapspatroon. Daarin is geen plaats voor allerhande reclame-uitingen. Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 43/2001 Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118)63 10 39 infocentrum@zeeland.nl Algemeen Bestuur Wegwerkzaam heden Westdorpe Verkeer en Vervoer Verkeersmaatregelen in verband met aanleg rotonde in de provin ciale weg Tholen- St. Philipsland (N656) Het adres voor het bezorgen van al uw folders op Tholen en Sint-Philipsland Raadhuisstraat 40 4698 AK Oud-Vossemeer Tel. 0166-672458 Goed gekleed voor een leuke prijs! Deze week Damesjacks v.a. 169,- Wollen coats v.a. 239,- maat 36 t/m 52 Zanco Mode v/h Gijs Kortemeestraat 9 (in 't Vierkantje) 4611TK Bergen op Zoom Tel. 0164 - 263 485 Directoraat-Generaal Rijkswaterstaat Abdij lanrkrhanQnatrnnn Nieuws Borden over agrarische producten zijn onder voorwaarden toegestaan. Tenminste houdbaar tot... In oktober 2000 hebben Provin ciale Staten de nota 'Op weg naar meer duurzame samenleving' vastgesteld. Leren voor duur zaamheid, zoals de provincie dat noemt in haar nota, is niet gemak kelijk. Maar het moet. We moeten van elkaar leren om duurzaam te kunnen wonen, werken en recreë ren. In nummer 18 van de milieu reeks, 'Tenminste houdbaar tot staat beschreven hoe de pro vincie dit wil bereiken. Duurzaam Sinds de Brundtland-commissie in 1987 het begrip duurzaam intro duceerde, leeft duurzaamheid zijn eigen leven. In het oorspronkelijke rapport wordt het begrip zo om schreven: 'duurzame ontwikkeling is die ontwikkeling die voorziet in de behoefte van de huidige gene ratie zonder daarmee voor toe komstige generaties de mogelijk heden om ook in hun behoefte te voorzien in gevaar te brengen'. Veel mensen denken bij duur zaamheid alleen aan milieu maar het milieu is onmogelijk los te koppelen van welvaart, welzijn, economische groei en verbete ring van de leefomgeving. Verdelingsprobleem Duurzaamheid is ook een verde lingsprobleem, zowel tussen ge neraties als binnen generaties, tussen landen als binnen landen. Nederland heeft voor haar con sumptie en afval een oppervlakte zo groot als Frankrijk nodig. Door zuiniger met onze bronnen om te gaan, schoner te produceren en minder afval te produceren kun nen we een bijdrage leveren aan duurzame ontwikkeling. Een mens mag niet meer aan de aarde ont trekken dan hij weer kan produce ren; dat is een uitgangspunt van een duurzame samenleving. Natuur- en Milieueducatie In de nota Natuur- en Milieu educatie (NME) zijn de uitgangs punten, de structuur en taken van de NME-organisaties beschreven. Deze nota vormt dan ook de ba sis van de nieuwe nota NME, 'Op weg naar een meer duurzame sa menleving'. De provincie onder steunt bedrijven, andere overhe den, maatschappelijke organisaties en onderwijsinstellin gen in hun proces naar duurzaam heid. De provincie wil samen werken met deze organisaties. Er zouden netwerken moeten komen binnen en tussen organisaties om elkaar te stimuleren en te leren in het proces naar een meer duurza me samenleving. Van elkaar leren is de kern van het proces naar duurzaamheid. De provincie gaat organisaties rechtstreeks onder steunen om duurzaam handelen in hun beleid op te nemen en dit uit te dragen. Aandachtsgebieden De komende jaren wordt de na druk gelegd op vijf aandachtsge bieden. Een aandachtsgebied waar de provincie zich op gaat toeleggen is het intensief stimule ren van bedrijven, organisaties en onderwijsinstellingen om hun dien sten en producten duurzaam te maken. Vaak denken bedrijven en organisaties dat dit extra geld kost, de provincie gaat er vanuit dat dit op de lange termijn juist geld oplevert. Om dit te bereiken zet de provincie voorbeeldprojec ten op en worden er voorlichtings- en discussiebijeenkomsten geor ganiseerd waar bewoners en be drijven met elkaar in contact ko men. Subsidie Het rijk stelt de komende vier jaar ruim honderdduizend euro per jaar beschikbaar en in het kader van de nota NME21 is er nog eens 27.227 euro per jaar gere serveerd voor projecten die pas sen binnen 'Leren voor een duur zame samenleving'. Deze bedragen zijn extra bovenop de al bestaande subsidieregelingen. Bedrijven, gemeenten en water schappen zullen worden gestimu leerd geld beschikbaar te stellen voor duurzame projecten. Contactpersonen Om dit alles in goede banen te lei den heeft de provincie per doel groep een contactpersoon aange steld met wie men contact op kan nemen over 'Leren voor duur zaamheid'. Deze personen staan genoemd in het boekje 'Tenminste houdbaar totnummer 18 van de milieureeks. Bestellen Het boekje 'Tenminste houdbaar totkan worden aangevraagd bij het informatiecentrum van de provincie Zeeland, Abdij 9, post bus 6001,4330 LA Middelburg, tel. 0118-631400, e-mailadres: infocentrum@zeeland.nl. Het in formatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Reclameobjecten Borden, spandoeken en voertui gen met reclame zijn al enkele ja ren niet meer te zien langs de rijksweg A58. Dat is de uitwerking van de Provinciale Milieuverorde ning Zeeland (PMV). In deze veror dening zijn bepalingen opgeno men die allerlei vormen van reclame-uitingen buiten de be bouwde kom tegengaan. Het plaatsen van borden en andere objecten past niet in de doelstel ling van het provinciale land- schapsbeleid. De borden doen af breuk aan de landschappelijke kwaliteiten van de provincie Zee land. Omdat de PMV een aantal onvolkomenheden bevatte is de regeling aangepast. Naast de be staande Provinciale Milieuverorde ning is de Landschapsverordening Zeeland 2001 vastgesteld. Deze is op 1 oktober in werking getre den. Buitengebied De nieuwe verordening is van toe passing op de gebieden buiten de bebouwde kom, met uitzondering van bedrijventerreinen. Binnen de bebouwde kom kunnen gemeen ten bepalingen hebben opgeno men in regelgeving over het plaat sen van borden en andere objecten. Verboden Het uitgangspunt van de Land schapsverordening is dat elk bord, spandoek, elke afbeelding, aanduiding of vlag in principe een aantasting vormt van het land- schapsschoon. Voor al deze za ken geldt dus een algemeen ver bod. Onder de bepalingen vallen allerlei soorten borden, spandoe ken, schilderingen, constructies ten behoeve van die borden zoals karretjes met of zonder wielen, zeppelins, luchtballonnen enzo voorts. Om niets uit te sluiten is de aanduiding 'overige objecten die kennelijk bedoeld zijn om re clame te maken' ook opgenomen. Tijdelijke borden Voor de bewegwijzering naar een evenement wordt een uitzonde ring gemaakt op het algehele ver bod. Ook het geleiden van bouw- verkeer naar bijvoorbeeld een in aanbouw zijnde woonwijk kan on der de uitzondering vallen. Zolang de tijdelijke bewegwijzering geen reclame bevat, worden deze gelijk gesteld met bewegwijzering en kunnen uit het oogpunt van ver keersveiligheid wenselijk zijn. Of de borden noodzakelijk zijn be paalt de plaatselijke wegbeheer- der. Zodra het evenement of de bouwactiviteiten zijn afgelopen moeten de borden binnen een week worden verwijderd. Agrarische producten Voor de verkoop van agrarische producten wordt een uitzondering gemaakt. Het plaatsen van maxi maal twee borden op of bij de lo catie waar de verkoop plaats vindt, of op het bouwblok van het agrarisch bedrijf, is toegestaan. Onder de vrijstelling vallen niet de borden die geplaatst zijn in een bouwland en ook geen borden met algemene reclame voor een soort product zoals bijvoorbeeld fruit. Uitspraak Het feit dat bepaalde reclame-aan duidingen jarenlang op een be paalde plaats hebben gestaan be tekent niet dat er een verkregen recht is ontstaan. Door eigenaren van een reclamebord werd voor de Raad van State aangevoerd dat het bord er al twintig jaar stond. Volgens de eigenaren was het recht om hiertegen op te tre den vervallen. Die conclusie kon de Raad niet delen. De Raad van State was van mening dat het niet optreden tegen overtredingen in het verleden geen recht geeft om het bord nu te laten staan. Milieureeks De Landschapsverordening Zee land 2001 is opgenomen in de mi lieureeks van de provincie. Naast de verordening wordt per artikel een toelichting gegeven over de strekking en werking ervan. De Landschapsverordening, nummer 19 van de Milieueeks, is verkrijg baar bij het informatiecentrum van de provincie Zeeland, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middel burg, tel 0118-631400. E-mail adres: infocentrum@zeeland.nl. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag geo pend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Maandag 29 oktober is er een vergadering van de Commissie Algemeen Bestuur. Deze begint om 13.45 uur, is openbaar en er is spreekrecht voor het pu bliek. De vergadering wordt ge houden in het provinciehuis, Ab dij 6 te Middelburg. De najaarsnota van Gedepu teerde Staten is het hoofdthema van deze vergadering. De volledige agenda en bijbeho rende stukken liggen ter inzage bij het Informatiecentrum van de provincie Zeeland. De agenda is ook te raadplegen via de website van de provincie, www.zeeland.nl. Woensdag 7 november 2001 is er een zitting van de Hoor- commissie bestemmings plannen. De zitting is open baar en wordt gehouden in het gebouw van de directie Ruim te, Milieu en Water, Het Groe ne Woud 1, Middelburg. Om 9.15 uur wordt het door de gemeente Noord-Beveland vastgestelde bestemmings plan 'Veerse Meer I, 2000' be handeld. Tegen het plan zijn bedenkingen ingediend door H.A. Roest, W.N. Polderman en N. Filius te Kortgene. De gemeente Noord-Beveland wordt uitgenodigd om te re ageren op de ingediende be denkingen en het advies van de Subcommissie voor de ge meentelijke plannen. Deze commissie heeft geadviseerd aan het bestemmingsplan (ge deeltelijk) goedkeuring te ont houden. Na het horen zullen Gedepu teerde Staten tot besluitvor ming overgaan. Als onderdeel van het de recon structie van het kruispunt N683 te Westdorpe, worden er van maandag 29 oktober, 7.00 uur tot en met vrijdagavond 2 november 2001 asfalterings- werkzaamheden uitgevoerd op de Oostpoortweg. Deze weg is gedu rende de werkzaamheden afge sloten voor alle verkeer. Fietsers en voetgangers kunnen tijdens de werkzaamheden gebruik blijven maken van de brug tussen Sas van Gent en Westdorpe. Westdor pe blijft bereikbaar vanaf de Trac- taatweg. De omleidingsroutes worden in deze week aangegeven via routeborden. Afhankelijk van de weersomstan digheden kan de genoemde afslui tingsperiode met een paar dagen worden verlengd. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben besloten om enkele ver keersmaatregelen te treffen, in verband met de aanleg van een rotonde in de provinciale weg Tholen-St.Philipsland (N656) op het kruispunt met de Delta weg/weg Grens Noord-Brabant - Stavenisse(N286). Het betreft in hoofdzaak de vol gende maatregelen: - aanduiding rotonde: door plaatsing van borden Dl wordt de kruispunt aangeduid als ro tonde met verplichte rijrichting; - regeling voorrang: door plaat sing van borden B6 wordt de voorrang ter plaatse van de ro tonde geregeld, zodanig dat het verkeer op de rotonde voorrang heeft; - wijziging voorrangssituatie kruisingen met fietspad: door plaatsing van borden B6 wordt de voorrang geregeld ter plaat se van de kruisingen van de op en afritten van de N286 met het fietspad langs de N656, zoda nig dat het verkeer op het fiets pad voorrang moet verlenen. Het betreffende verkeersbesluit ligt vanaf 25 oktober tot en met 6 december 2001 ter inzage bij de Directie Infrastructuur en Vervoer te Middelburg, Abdij 6, kamer D110 en in het regiokan toor te Zierikzee, Havenpark 8, op werkdagen van 8 -17 uur en desgevraagd buiten kantooruren. Voor het inzien buiten kantoor uren, een mondelinge toelichting of kopieën van ter inzage gelegde stukken, kunt u zich wenden tot de heer J.Luitwieler, tel. 0118- 631028. Belanghebbenden kunnen tot en met 6 december 2001 tegen dit verkeersbesluit een gemotiveerd bezwaarschrift indienen bij Ge deputeerde Staten van Zeeland, Postbus 524, 4330 AM Middel burg. Alleen zij die een bezwaarschrift hebben ingediend, kunnen tevens bij de president van de Arron dissementsrechtbank te Middel burg om een voorlopige voorzie ning vragen. Wet verontreiniging oppervlaktewateren Ontwerpbesluit inzake een aanvraag van Gemeente Tholen te Sint Maartens dijk voor het storten van circa 18.000 m3 baggerspecie in de Oosterschelde De staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat maakt ter voldoening aan de Algemene wet bestuursrecht het volgende bekend. Op 20 juli 2001 is van Gemeente Tholen te Sint Maartensdijk een aanvraag om een ver gunning ingevolge de Wet verontreiniging oppervlaktewateren ontvangen. Het betreft het éénmalig storten van circa 18.000 m3 bag gerspecie in de Oosterschelde, afkomstig uit de jachthaven te Sint Annaland. Het voornemen bestaat om, onder het stellen van voorschriften, hiervoor vergunning te verlenen. Terlnzagelegging De aanvraag, alsmede het ontwerp en andere van belang zijnde stukken liggen vanaf 26 oktober 2001 tot en met de termijn waar binnen tegen het besluit op de aanvraag beroep kan worden ingesteld ter inzage op de volgende adressen en tijdstippen: 1. Rijkswaterstaat, directie Zeeland, Koestraat 30 te Middelburg, op werkdagen van 9.00 uur tot 12.00 uur en van 13.00 uur tot 16.00 uur (kamer 3.12). 2. Gemeentehuis van Tholen, Markt 1 -5 te St. Maartensdijk, op werkdagen van 9.00 uur tot 12.00 uur en van 14.00 uur tot 16.00 uur en op maandag van 17.00 uur tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te St. Maartensdijk. Bedenkingen Eenieder kan tot en met 22 november 2001 schriftelijk bedenkingen inbrengen bij de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswater staat in de directie Zeeland, Postbus 5014, 4330 KA Middelburg. Degene die bedenkingen inbrengt, kan gelijk tijdig en bij aparte brief verzoeken zijn/haar persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien u telefonisch (tel. 0118 - 68 64 28) bij voorkeur vóór 15 november 2001 daarom verzoekt, zal op een nog nader te bepalen tijdstip de gelegenheid worden geboden om over het ontwerp van gedachten te wisselen. Tijdens deze bijeenkomst, waarvoor de aan vrager wordt uitgenodigd, wordt u in de gelegenheid gesteld mondelinge bedenkingen in te brengen. Middelburg, 25 oktober 2001 De staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, namens deze, de hoofdingenieur-directeur, ir. W.P.A. Broeders Ministerie van Verkeer en Waterstaat VVD-raadslid P.K.M. Stouten is volgend jaar niet herkiesbaar, maar hij blijft tot het einde toe kritisch. Maandagavond constateerde hij bij herha ling, dat er geen commissieverslagen waren bij voorstellen waarover de raad moest beslissen. „Het is een slechte zaak als het verslag pas veertien dagen later komt. Het hoort er nu te zijn!", vond het VVD-raadslid. En SGP-raadslid MJ. Klippel klaagde over verkeerde data in voorstellen. Burgemeester W. Nuis zei begrip te hebben voor het standpunt van Stou ten. „Commissieverslagen dienen bij voorkeur voor de raadsvergadering beschikbaar te zijn. Het is ons stre ven dat daaraan voorrang gegeven wordt, maar in dit geval is het niet van belang. In het voorstel staat im mers, dat de commissie algemeen bestuur en welzijn advies heeft uit gebracht." P. van Belzen wees Stouten erop, dat het om een commissievergadering ging die 11 oktober is gehouden. „En 12 oktober zijn de stukken voor de gemeenteraad verzonden. Dan is het lastig om daar al een commissie verslag bij te voegen", aldus het raadslid van de ChristenUnie. Stouten hield vol, dat er tussen 11 en 22 oktober toch een aantal werkda gen zaten, waarop het verslag naar de raadsleden gestuurd had kunnen worden. In de commissies zitten een beperkt aantal raadsleden en college leden en ook de anderen moeten kennis kunnen nemen van de discus sies over een bepaald onderwerp, vond het VVD-raadslid. M.J. Klippel noemde het onjuist dat er raadsvoorstellen gedateerd waren op 3 en 17 juli, terwijl b. en w. dat na advisering door een raadscommissie, veel later behandeld hadden: in sep tember of oktober. Ook Stouten viel over een achterhaalde datum. Burgemeester W. Nuis noemde de tekortkomingen 'niet acceptabel.' „Er is in twee andere voorstellen ook wat misgegaan met het knip- en plakwerk. 'Gaarne uw advies' stond eronder, terwijl de gemeenteraad een beslissing neemt vanavond. Dat moet nauwgezet gebeuren. We zul len daar heel alert op zijn en de se cretaris zal dit morgen met de sector- hoofden bespreken", aldus de burgemeester. Sectorhoofd middelen F.W. Keur, personeelschef B. van Olffen en hoofd interne zaken J. Buijk woonden de raadsvergadering maandagavond trouwens bij. Het prachtige dividend van Delta Nutsbedrijven en een hogere uitke ring van het rijk uit het gemeentefonds doen bij de gemeente Tholen de kassa rinkelen. Maar de SGP-fractie ging het te ver om ruim 1 miljoen gulden in de post voor onvoorziene uitgaven te stoppen. Ook al willen b. en w. dat maar tot december. Bij de behandeling van de bestuursrap- portage zal namelijk bekeken worden, welk deel er overgeheveld wordt naar de algemene reserve, vrij besteedbaar. Wanneer het Delta Nutsbedrijven voor de wind gaat, dan profiteert de gemeente Tholen volop mee. Niet minder dan 1,5 miljoen gulden divi dend incasseren b. en w. van de 57 miljoen gulden winst die de energie leverancier aan de aandeelhouders (provincie en Zeeuwse gemeenten) uitkeert. Tholen heeft 412 van de in totaal 15.280 volgestorte aandelen. Van de 1,5 miljoen gulden gaat nog wel 25% dividendbelasting of 386.290 gulden naar minister Zalm, maar dan blijft er toch een dikke 1,1 miljoen gulden over. Bruto was er met 809 mille rekening gehouden, maar daar komt nu 736.161 gulden bij. Over 1999 werd 991 mille divi dend uitgekeerd en toen was op 633.000 gulden gerekend. De ruim 1,5 miljoen gulden over 2000 is dus aanzienlijk meer. B. en w. stoppen het verhoogde dividend in de pot onvoor ziene uitgaven. De meerderheid van de raadscommissie middelen was het daarmee eens, maar de SGP wilde de meeropbrengst al direct aan de alge mene reserve, vrij besteedbaar, toe voegen. En fractievoorzitter M. Dijke hield zich maandagavond aan dat standpunt, maar zijn eigen wethouder Heijboer was het met de meerderheid van de raad eens. Ook de 401.500 gulden meerop brengst uit het gemeentefonds wil den b. en w. aan de post onvoorzien toevoegen, maar ook daar was de SGP tegen. „We komen er bij de be grotingsbehandeling op terug." Pv- dA-raadslid A.P. Kornaat zei een voorstel van. het college af te wach ten naar aanleiding van een toezeg ging van de wethouder in de raads commissie middelen. „Als we toezeggingen gedaan hebben, komt dat vanzelfsprekend aan de orde", zo bleef wethouder Ravensteijn enigs zins vaag. „U bent volledig over tuigd? U wilt geen tweede termijn", informeerde de burgemeester bij Kornaat, maar die ging glimlachend akkoord met het antwoord van de wethouder van financiën. Maandag morgen is de begrotingsbehandeling en dan kan het financieel beleid be sproken worden. Tot opluchting van waterschap Zeeuwse Eilanden zijn gedeputeerde staten terug gekomen op hun voorne men om de kiesdistricten af te schaf fen. Een grote meerderheid van de statencommissies algemeen bestuur en ruimte, milieu en water uitte be denkingen tegen het plan en daar voor zijn g.s. nu gezwicht. Dat bete kent dat Tholen bij de water schapsverkiezingen van maart 2002 als kiesdistrict gehandhaafd blijft en drie hoofdingelanden mag leveren en één gezworene. Van de huidige hoof dingelanden geeft J.M. Aarnoudse (ingezetenen) uit Oud-Vossemeer hoogstwaarschijnlijk de voorkeur aan de gemeenteraad, waarvoor hij kandidaat is. Bij de categorie ge bouwd stopt J.L. Noom uit Scherpe- nisse ermee. Er komen dus vermoe delijk twee nieuwe Thoolse hoofd ingelanden. M.A. van Beek uit Sint- Annaland is weer beschikbaar voor het bedrijfsgebouwd en gezworene J.L.C. Mol (ongebouwd) uit Sint- Maartensdijk is met de handhaving van de districten in principe weer be schikbaar. „Ik ben heel blij dat Tho len in het waterschap op de kaart blijft", zegt Mol. „Elke categorie blijft vertegenwoordigd in de alge mene vergadering. Voor mijn eigen herverkiezing is het overleg met de landbouworganisatie ZLTO sturend. Ik wacht eerst mijn rapportcijfer af." Als Mol een voldoende krijgt van zijn achterban, komt hij op de kandi datenlijst voor de categorie onge bouwd (grondeigenaren), waarna hij mogelijk weer voor een periode van vier jaar in het dagelijks bestuur van het waterschap Zeeuwse Eilanden zitting kan nemen. V De 33 deelnemers aan moonlight shopping in Tholen hebben de euro als thema gekozen voor de derde uit gave van dit winkelen bij maanlicht die zaterdag op het programma staat. „Het thema is enthousiast ontvangen en ieder kan het land op zijn eigen wijze invullen. Zelf heb ik Finland. Ik ben op zoek geweest naar een levende eland, maar dat blijkt niet zo gemak kelijk te zijn", zegt voorzitter Mole naar van de ondernemersvereniging Tholen. Hij is blij met het stijgend aantal deelnemers. „Sinds vorig jaar hebben we er een reis- en uitzendbu reau bij en dat doet enthousiast mee." De Klienkers en de Neutenkrakers verlenen muzikale medewerking. Wie zaterdagavond tussen 19 en 22 uur bij de deelnemers voor een tientje be steedt, krijgt een lot waarmee men kans maakt op een hoofdprijs van ƒ250- en 10 waardebonnen van ƒ25,-.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 17