'Er gebeurt al veel met het Zeeuws, maar erkenning impuls voor gebruik' Ilonka van Vossen wint NK kustvissen 'De kerkmuren vallen hier weg' Gegarandeerd de beste hypotheek! Ronde van Tholen ter ziele Koersballen V= Vakantiebijbelclubs trekken veel kinderen in herfstvakantie Donderdag 25 oktober 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Vanwege vele afmeldingen van renners Ester Feleus tweede op concours Oude Tonge Emergo 2 sluit winnend af De provincie wil niet opgeven in haar streven om voor het Zeeuws een erkenning te krijgen op grond van deel II van het Europees handvest voor regionale talen of talen voor minderheden. Gedeputeerde drs. G.L.C.M. de Kok zei dat zaterdag op de Zeeuwse dialectdag in Kapelle, waar hij meldde dat de Nederlandse Taalunie waar schijnlijk negatief zal adviseren. Als er vanuit Zeeuwse organisaties acties gevoerd gaan worden, zal de provin cie die graag steunen. De kersverse streektaalconsulent drs. Marjolein de Visser zei dat ze eventuele acties wil coördineren. Zij denkt dat de erkenning van het Zeeuws een impuls kan zijn om het gebruik van de streektaal te bevorderen. Gedeputeerde juicht actie toe en provincie blijft streven naar erkenning streektaal Bestuurlijk Zeeuws Verbondenheid Supplement Govert v.d. Rhee tweede bij jeugd Het visseizoen is weer in alle hevigheid losgebarsten. De sportvissers werken veel wedstrijden af. Traditioneel doen er ook heel wat Tholenaren mee. Ilonka van Vossen uit Oud-Vossemeer werd zaterdag bij Vlissingen Neder lands Kampioen kustvissen. Haar plaatsgenoot Clarinda Rijnberg werd vierde en bij de A-jeugd eindigde Martijn Minheere (ook uit Oud-Vossemeer) als derde. Govert v.d. Rhee uit Sint-Maartensdijk legde beslag op de twee de plaats bij de jeugd. "MEULVLIET" THOLEN Van Meer Boys en Lunch leiden Winst Visio en Budelpack Kaas en brood Het mooie herfstweer zorgde voor een prachtige gele genheid om met de kinderen uitstapjes te maken. Een dagje vissen met vrienden, of een dagje naar het bos, of een najaarswandeling op het strand. De schoolkinderen hadden volop gelegenheid om zich te vermaken. In Tho len en St.Annaland bleven vele kinderen echter toch lie ver binnen om de activiteiten van de vakantiebijbelclub bij te wonen. De club van de Hervormde Gemeente in Sint-Annaland trok in totaal 135 jeugdige bezoekers en bij de interkerkelijke vakantiebijbelclub in Tholen wer den de activiteiten dagelijks door zo'n negentig kinderen bezocht. Zingen is in trek Bel: 0166-60 92 00 Het wielercomité Tholen stopt met de organisatie van de ronde van Tholen. Voornaamste reden was het grote aantal afmeldingen van reeds ingeschreven renners. Tij dens een evaluatie van de laatst verreden ronde in augustus be sloot het comité unaniem om voor goed in de remmen te knijpen. „Met pijn in het hart", zegt pen ningmeester Paul Timmermans van het Thoolse wielercomité. „We hebben het een paar jaar aangeke ken, maar op een gegeven moment moet je keuzes maken." De laatste editie deed voor het co mité de druppel overlopen. Er wa ren weinig inschrijvingen en het re gende afzeggingen. Ternauwernood dertig coureurs gingen van start. Nooit was het aantal vertrekkers zo laag. Het comité had bovendien grote twijfels bij de argumenten van de meeste renners om af te melden. „Vage briefjes die werden meege ven met juryleden, fietsen die kapot waren, ziekte terwijl ze de andere dag in Fijnaart wel aan de start ston den, vakanties. Als comité ga je je dan afvragen waar je het allemaal voor doet. Er komt een moment dat je het niet meer kunt verantwoorden tegenover de sponsors en dat punt was nu bereikt." Het Thoolse wielercomité is ook bijzonder teleurgesteld in de KN- WU. De wielerbond neemt volgens Timmermans geen enkele sanctie tegen de renners die op het laatste moment verzaken. „Er is geen col lectief beleid. Dat vinden we al ja ren en we zien geen enkele verbete ring. Het enige waartoe de bond je verplicht is betalen en het aanstellen van zes juryleden. Op districtsver- gyderingen word je niet gehoord. Het gevolg is dat de koersen in hoog tempo verdwijnen. Als comité kun je nu eenmaal moeilijk iets organi seren, als je niet de garantie hebt van een voldoende aantal renners." De Thoolse wielerronde is, met en kele onderbrekingen, in totaal 27 maal verreden. Het huidige comité - naast Timmermans bestaande uit voorzitter Tineke Fopma, secretaris Jacques Dekkers, Wim Luitwieler en Aad van Dijke - heeft de ronde viermaal georganiseerd. Timmer mans betreurt de gang van zaken. „Vooral ook omdat we dit jaar echte steun hebben gehad van politie en gemeente. Die samenwerking was in het verleden moeizaam. Ik denk dat ook de braderie er niet blij mee is. De wielerronde zorgde op vrij dagavond toch altijd voor een bij zonder sfeertje." In de gemeente Tholen blijft nu al leen de ronde van Oud-Vossemeer over. Eerder al legden de comité's in Poortvliet en Sint-Maartensdijk het loodje. Timmermans: „Zo lang de mentaliteit van de renners en het beleid van de KNWU niet verbete ren heeft het organiseren van koer sen geen zin. Voor ons is het defini tief over." De uitslagen van de wedstrijden van: Tholen-stad: 1 N. Moerkerken en J. Geu ze 20 p; 2 mevr. F. Schellinger en M. van den Houten 18 p; 3 mevr. R. Nagtegaal en J. Bal 17 p; 4 mevr. R. Burrows en D. Schellinger 14 p; 5 mevr. Y. Verkamman en wisselende partner 11 p; 6 mevr. D. Pigmans en mevr. C. Wilsing 10 p; 7 mevr. J. van de Velde en L. Soomers 6 p. Meulvliet: 1 mevr. L. van Bale 30 p; 2 B. Melching en W. Bijl 27 p; 3 mevr. T. Goode en mevr. T. Soomers 24 p; 4 W. Schot en mevr. B. Schot 18 p; 5 mevr. G. Melching en mevr. L. Verschoor 16 p; 6 mevr. J. Bos en mevr. D. Lindenberg 14 P- Oud-Vossemeer: 1 mevr. C. Lindhout 25 p; 2 W. Lindhout 22 p; 3 mevr. D. van Dijke 17 p; 3 mevr. C. van Mierlo 17 p; 5 F. Schoep 15 p; 6 mevr. L. van Poortvliet 14 p; 7 A. van Dijk 9 p; 8 mevr. M. van der Zande 6 p. Esther Feleus van de Eendrachtruiters is zaterdag in Oude Tonge tweede ge, worden in de Ll-dressuur. De amazone kwam voor het eerst in deze categorie uit met Odine. Voor de eerste proef kreeg de combinatie 156 punten en een winstpunt en voor de tweede 159 pun ten en een winstpunt. Die laatste proef was tevens goed voor de tweede prijs. Ook Suzanne Reinerman kwam in ac tie in Oude Tonge. Op Panoesjo reed ze in de B-dressuur. De jury waardeerde haar eerste proef met 158 punten en haar tweede met 157 punten. In beide gevallen was dat goed voor een winst punt. De reserves van korfbalvereniging Emer go hebben de veldcompetitie afgesloten met een zeer mime overwinning op KCC/van Santen 9 uit Capelle aan den IJs- sel. Emergo was veel te sterk in het uitdu- el, ondanks het feit dat het team met veel invallers speelde. Bij rust was er al een 1-5 voorsprong bereikt. In de tweede helft gin gen de rood-zwarten gewoon verder waar ze gebleven waren. Uiteindelijk stokte de teller pas bij 3-13 en ging Emergo met de volle winst naar huis. Annemiek Bent- schap Knook, Ad Farla, Frank Koppejan en Maddy Muis namen elk twee treffers voor hun rekening, terwijl Gerrie Antho- nisse, Renate Breure, Marchel de Frel, Marianne Rombouts en invalster Marrie Stevense maakten de dertien vol. Om, na het Limburgs en het Ne- dersaksisch, ook het Zeeuws als regionale taal erkend te krijgen, heeft de provincie een aanvraag ingediend op verzoek van de stichting Zuudwest 7 (uitgever van het tijdschrift Noe) en de Zeeuwsche Vereeniging voor Dia lectonderzoek. Die aanvraag is wetenschappelijk onderbouwd en er zijn in dat verband zelfs een wetenschappelijke adviesgroep, een werkgroep erkenning en een commissie voor dialectbevorde ring in het leven geroepen. In deze laatste hebben onder meer W.A. Boogaard uit Sint-Annaland (be stuurslid van de dialectvereni ging) en het echtpaar Duijzer- Kwist uit Tholen zitting. In een eveneens opgesteld wetenschap pelijk attest schrijft dialectoloog prof. dr. A.A. Weijnen dat is aan getoond dat het Zeeuws al in de Middeleeuwen een positie innam gelijkwaardig aan het Hollands, Vlaams en Brabants en derhalve niet aangemerkt kan worden als een variant van de later ontwikkel de standaardtaal. Over de aanvraag moet staatsse cretaris drs. G.M. de Vries van binnenlandse zaken beslissen. Hij heeft advies gevraagd aan de Ne derlandse Taalunie en dat dreigt negatief uit te vallen. „De Taal unie stelt dat het Europees hand vest niet bedoeld is voor bijvoor beeld het Zeeuws, maar over andere talen gaat", aldus een te leurgestelde De Kok in Kapelle. Hij is het daarmee niet eens: „Het handvest sluit helemaal geen talen uit, er is ook geen expliciete lijst van talen in opgenomen. Wél is de definitie van wat een regionale taal is, een heikele kwestie. Daar om wordt het aan de betrokken au toriteiten van een land overgelaten om te beslissen." De PvdA-gede- puteerde heeft inmiddels over de kwestie gepraat met zijn partijge noot J. Belinfante, die voorzitter is van de interparlementaire com missie van de Taalunie, en indivi duele leden van de commissie. „Tevergeefs, ze blijven bij hun ne gatief advies. Vreemd genoeg ad viseert men wél om méér met re gionale talen te gaan doen." Hoe wel dat laatste de gedeputeerde deugd doet, denkt hij dat het handvest bij uitstek geschikt is om hier een rol te spelen. Met name over het aspect van taalvariatie als een cultureel erfgoed. Volgens hem ligt er ook een precedent door de erkenning van het Limburgs en het Nedersaksisch, waarover de Taalunie trouwens geen advies is gevraagd. „Eigenlijk is de Taal unie ook niet geschikt om te advi seren, want zij moet juist het be lang dienen van de Nederlandse taal." In de Taalunie werken Ne derland en Vlaanderen samen. De Kok wees er in dit verband nog op dat Nederland het handvest in 1996 heeft onderschreven, maar België - waar taal een gevoelig on derwerp is - heeft dat niet gedaan. En de journalist Cees Maas hield de aanwezigen voor, dat staatsse cretaris De Vries die een negatief advies gaat krijgen, op de nomina tie staat om volgend jaar voorzitter te worden van de Taalunie. Geen erkenning van het Zeeuws zou de streektaal bedreigen, om dat de positieve werking die van zo'n erkenning uitgaat dan achter wege blijft, meende De Kok. Hij vertelde dat er de afgelopen jaren steeds meer activeiten rondom het Zeeuws opgezet worden. De pro vincie wil dat stimuleren een heeft dan ook een streektaalconsulent aangesteld (via de stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland). Via contac ten met Zeeuwse Kamerleden en andere kanalen brengt De Kok de erkenning van het Zeepws regel matig ter sprake. Hij geeft de moed op een positieve uitkomst dan ook nog niet op. „Bovendien neemt de staatssecretaris geen be sluit zonder eerst met de provincie te overleggen", zei De Kok die voorzitter is van de commissie voor dialectbevordering. Hij zou actie vanuit Zeeuwse organisaties, Consulent drs. Marjolein de Visser ziet erkénning van het Zeeuws als een instrument om het gebruik van de streektaal te bevorderen. zoals de Vereeniging voor Dialect onderzoek., toejuichen. „Ik hoop dat onze gezamenlijke inspannin gen alsnog resultaat hebben." De gedeputeerde hield zijn toespraak in het Nederlands. „Ik heb erover nagedacht, maar ik sta hier als be stuurder en meen dat ik dan beter in het Nederlands kan spreken." Prof. dr. Marc van Oostendorp van het Meertens Instituut (lid van de wetenschappelijke adviesgroep) was dat niet met De Kok eens. „De Zeeuwen moeten zelf belang hechten aan het gebruik van de streektaal. Praat zoveel mogelijk Zeeuws, zou ik zeggen. En wil je het Zeeuws een extra status geven, dan kan het ook belangrijk zijn om als bestuurder Zeeuws te pra ten. Je zou op die manier een soort bestuurlijk Zeeuws kunnen creëe- ren en laat bovendien zien dat je de streektaal kunt gebruiken." Het leverde Van Oostendorp een gul applaus uit de zaal op. „Persoonlijk zeg ik over de erken ning: het is een instrument, maar je moet er niet alles aan ophangen. Het gaat erom dat er zorg is voor al die klanken die in heel Neder land klinken." Van Oostendorp zei dat niet op grond van taalkundige aspecten te bepalen valt of iets een taal is of een dialect. Het aspect 'voldoende verschillend van het Nederlands' is een politieke of een sociale zaak. „Taalkundigen kun nen ook niet zeggen of het Zeeuws meer of minder van het Neder lands verschilt dan het Limburgs of het Nedersaksisch. Of het Zeeuws een erkenning als streek taal verdient, heeft vooral te ma ken met de overtuiging van de Zeeuwen zelf." Streektaalconsulent drs. Marjolein de Visser wil in ieder geval de commis sie voor dialectbevordering bij elkaar roepen om te praten over acties die alsnog tot de erkenning van het Zeeuws zouden moeten leiden. „We hebben een woordenboek waar ze in heel Nederland jaloers op zijn. En er vinden tal van activiteiten rondom het Zeeuws plaats, bijvoorbeeld in scho len", illustreerde ze hoe de streektaal leeft. „Als we het gebruik van het Zeeuws willen bevorderen, andere Zeeuwen daarvan willen overtuigen, kan die erkenning een goed instru ment zijn. Ze geeft het Zeeuws een stukje meer aanzien en kan een im puls zijn om zaken op de rails te zet ten." De Visser, afkomstig uit Arnemuiden, introduceerde zichzelf voor de zaal. Ze vertelde dat het onder meer haar taak is om te inventariseren wat er in Zeeland - maar ook daarbuiten - ge beurt op het gebied van de streektaal. „Blijkt dan dat er dingen blijven lig gen, dan kan ik proberen om die van de grond te krijgen. Ik ga een con cept-beleidsplan schrijven waarop be gin volgend jaar door betrokkenen gereageerd kan worden", vertelde ze in het zangerige dialect van haar ge boortedorp. De consulente kan orga nisaties ook adviseren met betrekking tot eventuele subsidie-aanvragen. „Mijn taak is in feite om de belang stelling voor het Zeeuws te vergroten en het gebruik ervan te bevorderen." De Visser vertelde hoe haar eigen er varingen als dialectspreker spreker waren op de plaatselijke basisschool en de middelbare school. Toen ze in Leiden ging studeren bleek het niet mogelijk om van de ene op de andere dag over te stappen op het Neder lands: „Je kunt mensen tegen wie je altijd dialect hebt gesproken, niet op eens in het Nederlands aanspreken." 21e ging het Zeeuws in die tijd op nieuw waarderen, zei ze. „Als de taal die een stukje verbondenheid geeft met de plaats waar je vandaan komt en met de mensen daar." De dialectdag begon met de alge mene ledenvergadering van de dialectvereniging, geleid door drs. ing. C.M. Martens. Hij riep de aanwezigen op, een 'motie van to lerantie en attentie' te onderte kenen die eerder dit jaar op het symposium Taal of Tongval is in gediend. Daarin worden overhe den in het Nederlandse taalgebied opgeroepen om de variëteiten die er gesproken worden, volledig maatschappelijk te accepteren en uitdrukkelijker te steunen dan nu het geval is. De bestuursleden W.A. Boogaard uit Sint-Annaland en P. Heerschap (van Goeree- Overflakkee) werden bij acclama tie herbenoemd. Verder werd mee gedeeld dat ernaar wordt gestreefd om het supplement op het Woor denboek der Zeeuwse dialecten volgend jaar tijdens de dialectdag (de derde zaterdag in oktober) te kunnen presenteren. Voorzitter ing. J.I. de Regt van de stichting De Zeeuwse Taele - die dit supple ment financiert - zei dat het ver werken van de gegevens is opge pakt door de nieuwe medewerker C. Fraanje uit Hengstdijk. Hij voert alle gegevens in een databa se in en verwerkt de correcties en voorbeeldzinnen die door vier in gestelde regiogroepen zijn aange dragen. „Het manuscript zou vol gendjaar gereed kunnen zijn. Dan kan de vereniging voor de uitgave zorgen en heeft de stichting zijn werk gedaan." Professor Van Oostendorp ging na het huishoudelijke gedeelte in op de klanken van het Zeeuws. Hij stelde de gedachte van vroeger aan de orde dat volksaard en kli maat van invloed zouden zijn. In zijn optiek echter beïnvloeden mond en oor de klanken. Ook zei hij te verwachten dat bij het etale ren van een Zeeuwse identiteit de taal in de toekomst belangrijk wordt. De journalist Cees Maas droeg vervolgens een gedicht voor dat gaat over een straatje in Dom burg. Het is het eerste Zeeuwse gedicht dat door een internatio naal literair forum is uitgekozen om te worden opgenomen in een boek '100 dichters', 's Middags was er, zoals gebruikelijk, nog meer zang en cabaret in de streek taal. Er waren optredens van Bou wen Breeman (afkomstig uit Oolt- gensplaat) en Adrie Oosterling uit Groede. trad. Er stond redelijk veel wind, maar de vangst was zeer matig. „We hadden een ongelukkig tij. We visten 2,5 uur voor laag water. Degenen die daar op proef hadden gevist, wisten dat de vis er vrij ver zat. Hoe hoger het water, hoe verder je af zit van de plekken met vis. Na 1,5 uur had ik nog niets gevangen en ik dacht dat het niets zou worden. Anderen had den ook niets of maar een enkel visje. Eigenlijk had Ilonka van Vossen wei nig verwacht van het NK. „Door om standigheden en mijn werk heb ik een tijdlang weinig kunnen vissen. Ik deed puur mee om de naselectie te halen en alles wat ik meer zou halen, was meegenomen", zegt de Vosse- meerse. Op het strand bij Dishoek kreeg ze zaterdagmorgen concurren tie van 19 andere dames, waaronder het vijftal dat dit jaar op het WK op- Zaalvoetbal De Meulvlietcompetitie is inmiddels weer van start gegaan. Na drie competi tieronden (met enkele uitgevallen wed strijden erin) leiden De Lunch en Van Meer Boys de ranglijst met elk zes pun ten. Zondag klopte De Lunch de naaste concurrent overigens met 5-8. Papbar Boys won met 1 -2 van de Peperbus, The Sixties won met 6-4 van Hof van Hol land en l'Esperance werd met 9-5 ge klopt door Internationals, een team dat de plaats innam van het gestopte Smits Boys. l'Esperance heeft drie punten uit één wedstrijd. Internationals en The Six ties hebben elk drie punten uit twee wedstrijden. Hof van Holland is na één partij puntloos en dat geldt ook voor Pe perbus en Papbar Boys, alleen hebben die al twee wedstrijden gespeeld. In het bedrijvenvoetbal zijn er al meer partijen afgewerkt. Maandag klopte Vi sio met 1-5 Bouman-Potter en Budel pack won met 3-8 van Insulcon. De uit slagen van de eerder gespeelde wedstrijden waren: Jansen-Bouman-Pot- ter 4-10, Insulcon-Visio 3-10, Budel- pack-Goedegebuure 8-3, Kleinbouw- Bloemenhal 7-4, Intraco-Wierikx 4-9, Bouman-Potter-Insulcon 8-5, Visio-Bu- delpack 2-8, Bloemenhal-Intraco 7-2, Goedegebuure-Kleinbouw 2-6 en Wier- ikx-Jansen 6-3. In de strijd om de beker versloeg Jansen Intraco met 4-1 en Visio delfde met 5-2 het onderspit tegen Wtbr- ikx. Daarna konden alleen degenen die ver konden gooien vis vangen." En Ilonka kan voor een dame ver ko men. Ze wierp bij Dishoek zo'n 80 meter. Genoeg om in totaal vijf vis sen te verschalken. Geen grote buit. In totaal mat de vangst 1,26 meter. Haar naaste concurrente ving één vis meer. „Maar ik had het geluk dat zij kleinere vissen ving. Ze kwam uit op 1,17 meter. De nummer drie had maar 87 centimeter", zegt Ilonka. En zo won ze onverwacht toch de wed strijd. Dat betekent dat ze mee mag doen aan de naselectie op 10 en 24 november. Ook de WK-ploeg van dit jaar (verzekerd van een plaatsje) zal daar zijn, net als zeven anderen van het NK. Op elke dag van de naselec tie worden drie wedstrijden van twee uren gevist. De totalen van die wed strijden worden bij elkaar gevoegd en de beste vijf vissers uit die ranglijst vormen de WK-ploeg van 2002. Vol gendjaar wordt het wereldkampioen schap overigens in België gehouden. Naast Ilonka van Vossen en Clarinda Rijnberg (die als vierde eindigde) is ook Truus Rijnberg uit Oud-Vosse- meer geplaatst voor de naselectie. Al ledrie zijn ze lid van hengelsportver eniging 't Scharretje uit hun woon plaats. Van die club werd Martijn Minheere derde bij de A-jeugd en Ri- cardo Plompen eindigde als achtste bij de B-jeugd. Van de Oosterschel- devissers werden Govert en Sander v.d. Rhee respectievelijk tweede en vijfde bij de jeugd. Het Nederlands kampioenschap voor heren staat zaterdag op het program ma in het Noord-Hollandse Wie- ringen. Van 't Scharretje doen daar Theo Rijnberg, Arjan Rijnberg, Er- nest Ripson, Remco Geuze en Sjaak Harthoom mee. Remi en Sjaak Lind hout uit Sint-Maartensdijk (van de Oosterscheldevissers) zijn eveneens van de partij. Net als merkwaardig genoeg Truus Rijnberg. Zij doet als dame toch mee aan het NK voor he ren. „Dat komt omdat ik met een korps meegevist heb en me daarmee heb geplaatst. Maar ik ga niet voor prijzen hoor. Ik zit er toch, omdat ik meega met mijn zoon en mijn man." Donderdag 1 november volgt het Eu ropees kampioenschap op het schier eiland Gibraltar. In het hoofdteam dat Nederland vertegenwoordigt zitten Theo en Clarinda Rijnberg en Frank van der Zande uit Oud-Vossemeer. In de B-ploeg gaan ook de Vossemeer- ders Miranda en Frank Koop mee. Het wordt een bijzonder EK, want er wordt hoofdzakelijk gevist met kaas en brood. Daarnaast wordt er ook nog een (onduidelijk) soort aas aan geleverd, waarschijnlijk regenwor men. „Het is een soort zoetwater visserij die ons eigenlijk helemaal niet ligt. De Nederlanders gaan dan ook hoofdzakelijk voor de lol", zegt Truus Rijnberg die als reserve en be geleider ook weer van de partij is. Het wereldkampioenschap in Frank rijk werd vorige week maandag al af gewerkt. Ook daar waren enkele Thoolse deelnemers: Remi Lindhout, Clarinda Rijnberg en Miranda Koop. Erg aansprekende resultaten werden er niet gehaald. Clarinda Rijnberg was nog wel dicht bij een prima klas sering. Tot aan de laatste dag stond ze derde, maar in die derde wedstrijd dag verloor ze veel terrein en ze ein digde uiteindelijk als zevende. Ondanks haar lage verwachtingenwerd Ilonka van Vossen toch Nederlands kampioene. Een aantal kinderen in Sint-Annaland vormde voor het eerst een vakantiebijbelclub-orkestje dat de samenzang begeleidde. Vooral in St.-Annaland was de deel name voor de twaalfde VBK boven verwachting. De 135 kinderen pas ten net op de gezellige zolder van verenigingsgebouw Het Trefpunt. Een stralend herfstzonnetje buiten, maar ook stralende gezichten bin nen. De kinderen genoten zichtbaar van alle activiteiten. Onder begelei ding van keyboard, gitaar en dwars fluit werden er verschillende liede ren uit volle borst meegezongen. Ook werden er weer diverse nieuwe liedjes en psalmen aangeleerd. Dit jaar schakelde de organisatie in St. Annaland de kinderen actief in bij het op instrumenten begeleiden van het zingen. Zö was er een eigen VB K-orkestje met blokfluiten, dwarsfluiten, keyboard, viool en bugel. Opvallend was ook de animo bij de jongeren uit de oudste groe pen van de basisscholen. Zij kregen aan het eind van de morgen ook een eigen knutselopdracht, waarbij men op creatieve wijze het vertelde bij belverhaal uitbeeldde. Op een plank werden de drie verhalen van Jozef dan ook steeds meer zicht baar. Het landschap werd nage maakt, de karavaan kamelen met de slavenkopers, de gevangenis in Egypte, de Farao en Jozef als on derkoning en tot slot ook de ont moeting van Jozef met zijn broers en vader in Egypte. Ook de jongere kinderen waren iedere dag druk met het knippen, kleuren, plakken en kleien en maakten een werkje dat eveneens aansloot bij een van de bijbelverhalen. Na het bijbelver haal werd iedere dag de weektekst aangeleerd. Al snel klonk het uit al le kindermonden: 'Werpt al uw be kommernis op Hem, want Hij zorgt voor u', waarna de betekenis van deze tekst ook in een nieuw lied werd gezongen. Iedere dag keken de kinderen even eens uit naar de sketch. Een gezin bestaande uit vader, moeder er. twee kinderen lieten vele herken bare gezinssituaties zien, zoals het jaloers zijn op elkaar, het gehoor zamen naar je ouders en het vragen om vergeving. Thema's die later weer terugkeerden in de bijbelver halen van Jozef. Op donderdagmiddag werd de VBK afgesloten met een spelmid- dag. Iets waar vele kinderen naar uitkeken. ,Wij gaan naar de dieren tuin vandaag hoor', plaagde een vader. Maar de kinderen lieten zich niet van de wijs brengen en kwa men massaal naar de spelmiddag. In dertien groepen gingen de kin deren hel dorp in om merkwaardi ge dingen op te sporen. Zo stond er een geheel aangerichte eettafel bij iemand in de tuin, of een verkeers bord van de douane of met een waarschuwing voor slipgevaar en hingen er soms vreemde dingen op aan vlaggenhouders. De kinderen moesten proberen om zoveel mo gelijk vreemde dingen te ontdek ken. Bij hun speurtocht kwam men ook merkwaardige personen tegen, zoals een boerin die een koe aan het uitlaten was, een hengelaar op straat, een slaapwandelaarster, een vogelverschrikker en een zwerver op de weekmarkt die veel bekijks trok. Juist bij terugkomst van de kinderen in verenigingsgebouw Het Trefpunt vielen de eerste re gendruppels. Na de prijsuitreiking sloot ds. RC. Hoek de VBK met de kinderen af. Zondagmorgen waren opnieuw veel kinderen naar de kerk gekomen om de afsluitende kerkdienst bij te wonen. Na afloop kreeg men samen met de ouders iets te drinken in verenigingsge bouw Het Trefpunt en werden er nog enkele liederen gezongen. Op maandag 19 november wordt er een terugkomavond georganiseerd voor ouders en de VBK kinderen en zullen er ook foto's op scherm worden getoond van de activitei ten. Voor de derde keer werd de vakan tiebijbelclub in Tholen gehouden. De gelijknamige stichting mocht de Oesterschelp (het gebouw van de Christengemeente) weer gebruiken en ontving daar zo'n negentig kin deren per dag. Dat waren er iets minder dan vorig jaar. „Voorheen hielden we de vakantiebijbelclub in de vooijaarsvakantie. Maar vanwe ge het niet gelijk lopen van die va kanties bij de verschillende scholen, hebben we voor de herfstvakantie gekozen. Nu hadden we toch iets minder animo. Maar toch is het voor ons nog een heel mooi aan tal", zegt mevr. E. Schot-v.d. Burg die bij de organisatie betrokken is en presentatrice was. De kinderen konden zich dinsdag morgen vermaken met een verhaal over Zacheüs de tollenaar en daar naast werd er ook geknutseld en ge zongen. „De kinderen waren heel enthousiast over dat zingen. Ze ble ven maar vragen om nóg een lied je", aldus mevr. Schot. Woensdag stond het verhaal van de genezing van de blinde Bartimeüs centraal. Op de laatste ochtend van de va kantiebijbelclub trad het kinder theater 'Kom en Zie' uit Rotterdam op. „Dat was echt fantastisch. Ze beeldden het verhaal van Zacheüs uit met als insteek 'ikke, ikke, ikke en de rest...'. De kinderen hebben hier echt van genoten. De mensen van Kom en Zie pakken de essentie uit zo'n verhaal en brengen dat heel begrijpelijk over. De kinderen heb ben er veel van onthouden", vertelt mevr. Schot. Zij heeft de vakantie bijbelclub als een heel positieve ac tiviteit ervaren. „Volgend jaar is er beslist weer een vakantiebijbelclub. Als je ziet dat er zoveel kinderen van allerlei denominaties hier sa menzijn, dan doet dat je echt wat. De kerkmuren vallen hier weg. Dat ervaar je heel duidelijk. En we zijn dan ook heel dankbaar dat we een aantal Thoolse middenstanders en bedrijven uit de gemeente bereid hebben gevonden ons te sponsoren. Want zonder die bijdragen kun je zoiets niet op poten zetten. Ver schillende kerkelijke gemeente dra gen wel bij, maar een optreden als van het kindertheater, kost best veel. Gelukkig krijgen we altijd weer medewerking", aldus mevr. Schot die het interkerkelijke van de vakantiebijbelclub nog eens bena drukt. „Het feit dat we het gebouw van de Christengemeente mogen gebruiken, wil niet zeggen dat het een activiteit is van die gemeente. We willen juist graag zoveel moge lijk kinderen van allerlei (kerkelij ke) achtergronden hier hebben." Het feit dat ook een aantal ouders nog een bijdrage gaven, deed mevr. Schot goed. „Dan voel je dat het werk ook gewaardeerd wordt en dat is toch wel heel prettig." Van Boxtel. Het regiobestuur van D66 Zeeland organiseert op 30 ok tober een discussiebijeenkomst met minister Roger van Boxtel van gro- te-stedenbeleid en integratie. De bijeenkomst met als thema 'Zee land, een dubevolkte provincie, vir tueel één grote stad' wordt gehou den in een studio van Zeelandnet in Kamperland. Rabobank Tholen Advertentie LM.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 13