Via debatten en internet kan Tholenaar meepraten over beleid voor de toekomst Oosterschelde Thuiszorg wil via project komen tot minder ziekte en betere zorg Wilhelminahoeve levert biologisch dynamisch vlees Brede opzet Tholen 2025 Bestemming Tholen beheerst gemeentepolitiek komende maanden Regie GGD bij preventie voor 0-19 jarigen Nieuwe bedrijven Startersadvies? De zakenbank van Tholen Openingsmanifestatie in Meulvliet voor de personeelsleden Donderdag 25 oktober 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Via de handel verlies je er flink op Mevr. I. van Strien uit Anna Jacobapolder begint per 1 november met de verkoop van biologisch dynamisch rundvlees vanuit haar boerderij. Haar bedrijf de Wilhel minahoeve is sinds dit jaar een volledig biologisch dyna misch geworden. Meer in huis Jong Alpha groep opgezet in Tholen Technika tien start met drie groepen Avond Calvijn over islamitisch fundamentalisme HET WEER Met een stemkastje kun nen de bezoekers van de drie debatavonden hun me ning geven over stellingen die te maken hebben met de toekomst van Tholen. En via de speciale website www.bestemmingtholen.nl kunnen inwoners eveneens meepraten. De hoofdlijnen voor het wonen, werken en leven in het Tholen van straks moeten met een in breng van de bevolking tot stand komen. Dat is de insteek van het gemeente bestuur bij het ontwikke len van een toekomstvisie voor de komende 25 jaar. 'Bestemming Tholen' heet het project waarover in alle Thoolse huizen een infor matiefolder in de bus is ge vallen. In gesprek Verantwoord tillen, buk ken, trekken, reiken en verzorgen van cliënten. Daar ging het dinsdag om tijdens de openingsmani festatie van het project 'fysieke belasting' van de Oosterschelde Thuiszorg. In gemeenschapscentrum Meulvliet in Tholen kre gen medewerkers van de thuiszorg te horen hoe ze het beste bepaalde hande lingen kunnen verrichten en welke hulpmiddelen daar voor zijn. Divisies Stemkastjes Enquête internet Haptonoom Tholen Regels Oud-Vossemeer Stavenisse Sint-Maartensdijk Scherpenisse Poortvliet Sint-Philipsland Neem contact op met A Schipper Accountants Speciale stickers op de auto 's van de gemeente moeten de inwoners lokken naar de speciale website over de toekomstvisie over Tholen. Burgemeester W. Nuis (links) en gemeentesecretaris S. Nieuwkoop vertrouwen erop dat de bevolking het debat met de politiek aan zal gaan. „De rundveetak is nog maar in een beginstadium, maar een gemengd bedrijf is de basis van een biologisch dynamische boerderij. De mest van het eigen bedrijf wordt op het land verspreid en de dieren eten van de gewassen die van hetzelfde bedrijf komen. Zo maak je de cirkel rond", legt mevr. Van Strien uit. Over de prijzen voor biologisch dynamische gewassen, heeft ze niet veel te kla gen. Maar met vlees ligt dat anders. „De handel heeft de macht in handen en heeft de prijzen zo verschrikkelijk gedrukt, dat er voor ons helemaal niets meer aan te verdienen valt. Sterker nog, je verliest er flink op. En dat is schokkend. Biologische boeren zijn zich aan het verenigen om beter een vuist te kunnen maken tegen de handel en zo betere prijzen te krijgen. Maar wij hebben daar naast besloten om zelf aan klanten te gaan verkopen. We verspreiden fol ders in Sint-Philipsland en Anna Ja cobapolder en vanaf 1 november zijn we elke vrijdagmiddag en zaterdag morgen geopend. Mensen kunnen dan bij ons langskomen om een stuk je vlees en eventueel kan het ook thuisbezorgd worden." Het rundvee van de Wilhelminahoeve wordt ge slacht bij slager Slager in Sint-Anna- land. Op het bedrijf van de familie Boot op Schouwen-Duiveland wordt het vervolgens vacuüm verpakt en gaat het bij mevr. Van Strien de diep vries in. De Anna Jacobiaanse boerin benadrukt overigens dat men bij haar niet per se om grote hoeveelheden hoeft te komen. „Mensen kunnen hier net als bij de slager ook om een onsje komen." De biologisch dynamische landbouw is gebaseerd op de antroposofie van Rudolf Steiner. Er worden preparaten gebruikt om de gewassen te verster ken zodat ze niet ziek worden. Die preparaten zijn gemaakt van natuur lijk ingrediënten. Chemische midde len worden niet gebruikt. „De biolo gisch dynamische landbouw bestaat al sinds eind vorige eeuw. Boeren en dierenartsen die merkten dat de voe dingswaarde van gewassen en de ge zondheid van de dieren langzamer hand achteruit gingen. Ze vroegen aan Steiner of daar iets aan te doen viel. Het is dus geen nieuwe metho de", zegt mevr. Van Strien. „Maar er zijn nog niet erg veel boeren in Ne derland die een biologisch dyna misch bedrijf hebben. Ongeveer zo'n 200 dacht ik. Het is ook niet hetzelf de als de 'gewone' biologische boe ren. De biologisch dynamische teelt heeft veel meer in huis om de pro ducten kwalitatief beter te maken." Mevr. Van Strien heeft een gemengd bedrijf. Dat wil zeggen dat behalve de onlangs opgestarte veetak, er ook aardappelen, tarwe, cichorei en sui- kermaïs geteeld worden. Die laatste teelt is vrij nieuw voor de regio, vol gens de boerin. „Ze worden als kolf jes verkocht en als delicatesse gege ten.". Ook heeft het bedrijf een stuk zaadteelt waar veredeling plaatsvindt voor een Duits bedrijf. De gesprekken over de toekomstvisie Tholen 2025 worden breed opgezet. Er zijn al twee bijeenkomsten ge weest met bestuurders van politieke partijen, waaronder ook vertegen woordigers van de nieuwe partij Al gemeen Belang Tholen. De beleids ambtenaren werden gehoord en de afdelingshoofden. De sectorhoofden komen nog aan de beurt en het colle ge van b. en w. Op 15 oktober kwa men mensen uit het Thoolse bedrijfs leven aan bod, dinsdagavond uit de bouw- en woonwereld en 31 oktober volgen de onderwijs- en welzijnssec tor en het maatschappelijke veld. H. Droogh en mevr. M. Heijdra van ste denbouwkundig adviesbureau Rot huizen van Doom 't Hooft uit Goes leiden de gesprekken. De GGD Zeeland krijgt een regierol bij integratie van de collectieve pre ventie van 0-19 jarigen. B. en w. van Tholen stemmen daarmee in, zo heeft het college laten weten. Een bestuur lijke werkgroep heeft een taakop dracht gemaakt die de goedkeuring heeft van het gemeentebestuur van Tholen. „We gaan er wel van uit, dat de direct betrokken organisaties zoals Oosterschelde thuiszorg en de voor schoolse opvang nauwlettend betrok ken worden bij de ontwikkeling van de plannen. Daarbij gebruik makend van eikaars deskundigheden en erva ringen", zo hebben b. en w. van Tho len de GGD laten weten. De consulta tiebureaus voor zuigelingen peuters, die nu onder verantwoordelijkheid van Oosterschelde thuiszorg vallen, zouden in de toekomst onder de para plu van de GGD gaan thuishoren. Dit overigens zeer tegen de zin van de thuiszorgorganisatie die dit werk al jarenlang doet. De echtparen Philip en Marianne van der Harst en Wim en Margreet de Wolf uit Tholen hebben weer een Jong Alpha groep opgezet. Het doel van deze groep is om samen te eten, vrienden te maken en te praten over allerlei zaken en in het bijzonder over het christelijk geloof en de bijbel. De Jong Alpha groep komt morgen avond om half zeven voor het eerst bij elkaar aan de Meanderlaan 194 in Tholen. Iedereen van 14 jaar en ou der mag meedoen aan de groep. Er zijn in totaal tien avonden en die du ren van half zeven tot tien uur. Voor meer informatie kan men contact op nemen met fam Van der Harst tel. 605053 of fam. De Wolf 603493. Technika 10 gaat weer van start. Meisjes uit de groepen 6 t/m 8 van de basisscholen kunnen meedoen aan de cursus houtbewerking. Op 5 novem ber start men in de ruimte van THJOS bij Meulvliet in Tholen. Woensdag 7 november begint de cursus in het schoolgebouw te Anna Jacobapolder en aanstaande woensdag gaat men in Sint-Maartensdijk al van start in de voormalige kleuterschool aan de Rad- da Barnenstraat. Hiervoor wordt ove rigens nog een vrijwillig begeleider gezocht. Alle cursussen duren van half zeven tot acht uur. Voor informa tie en opgave kan men bellen met Ine ke van Helmondt tel. 0166-673132. De SGP-studievereniging Calvijn or ganiseert morgen een avond rond het thema 'Islamitisch fundamentalisme, een bedreiging voor de wereldvrede?' Mr. R.A.C. Donk, buitenlandredac teur voor het Reformatorisch Dagblad houdt een lezing over dit onderwerp. Hij zal ingaan op het ontstaan van fundamentalisme en de diverse ver schijningsvormen. Ook de houding van het westen ten opzichte van de is lamitische wereld wordt belicht. Donk bezocht diverse malen vluchte lingenkampen in islamitische landen en vindt dat belangrijke signalen uit de islamitische wereld jarenlang zijn genegeerd door het westen. De avond van Calvijn begint om half acht en wordt gehouden in het Calvijn Colle ge aan de Zoekweg in Tholen. Informatie-avond over nieren. De EHBO-vereniging van Nieuw-Vosse- meer organiseert op 19 november een informatie-avond over nieren. De Nierstichting zal voorlichting geven over aandoeningen aan de nieren en de behandeling ervan. Ook de wer king van de nieren en dialyse komen aan de orde. De avond begint om acht uur in de Soos aan de Kloosterstraat 1 in Nieuw-Vossemeer. Het Oostenrijkse Solden is bedekt met een dikke laag sneeuw. Een knapperend haardvuurtje in Irmgards Skihut zorgt voor een warme stemming. Boek nü een reis naar Sölden of één van de ontelbare andere bestemmingen bij Rabobank Reizen en win uw reissom terug. Rabobank Tholen Telefoon: 0166-609200 Advertentie I.M. „Het lijkt ons een goede zaak om te luisteren naar de eigen inwo ners. Niet alleen hun meningen peilen, maar er ook écht iets mee doen", legt burgemeester W. Nuis uit. Hij geeft toe dat het best lastig zal zijn. „De burgers erbij betrek ken is één, zorgen dat ze zich in het resultaat herkennen een twee de." Niettemin heeft de burge meester er vertrouwen in dat op deze manier beleid tot stand kan komen. Het zogenaamde 'interac tieve proces' vloeit voort uit het landelijke proefproject duale ge meenten, waarbij Tholen één van de 18 proefgemeenten is. Overi gens i$ Nuis er zich van bewust dat de bevolking van meet af aan duidelijk gemaakt moet worden dat het niet gaat om het opstellen van een wensenlijstje. „Er zullen voor de toekomst duidelijk keuzes gemaakt moeten worden. Niet alle wensen kunnen gehonoreerd wor den. Dat moeten we héél goed communiceren om te voorkomen dat Bestemming Tholen op één grote teleurstelling uitloopt." Voor het gemeentehuis staan maandagmorgen auto's van de ge meente waarop een sticker is ge plakt met het adres van de home page erop. Binnen wordt gebak geserveerd met het logo van Be stemming Tholen erop. Er hangen posters en drie computers tonen de homepage die sinds zaterdag in de lucht is. Aan de regionale en lokale media - van die laatste groep is al leen de Eendrachtbode aanwezig - wordt de opzet gepresenteerd van de publiekscampagne waarvoor de ge meenteraad een kwart miljoen gul den beschikbaar heeft gesteld. Vrij dagmiddag al zijn de ambtenaren en de leden van de gemeenteraad in Meulvliet bijgepraat. Besprokèn is de invloed van Bestemming Tholen op de gemeentelijke organisatie, al dus Nuis. De toekomstvisie zal ontwikkeld worden door bureau Rothuizen Van Doorn 't Hooft, ter wijl het interactieve deel door Directeur zorg, mevr. I. Dekker, van Oosterschelde Thuiszorg open de de manifestatie. „Wij zijn in de thuiszorg bezig met werk waarbij je je gewrichten en spieren belast. Jul lie vinden wellicht dat dat bij je werk hoort, want de cliënt moet toch geholpen worden? En wij vin den dat ook, maar toch is er een be hoorlijk ziekteverzuim. En dat wil len we graag omlaag hebben. Een goed gebruik van de spieren, goed tillen en het gebruiken van hulp middelen zijn daarbij belangrijk", aldus mevr. Dekker. „Vorig jaar hebben we als Oosterschelde Thuiszorg gezegd: 'Daar moeten we beleid voor ontwikkelen. Over vier jaar willen we voldoen aan de groene praktijkregels." „Die groene praktijkregels zijn nor men die zijn opgesteld door TNO", legt mevr. R. Duininck uit. Zij is leidster van het project fysieke be lasting. „Er zijn landelijk rode, oranje en groene praktijkregels in een overzicht gezet. Als je werkt volgens de rode, dan doe je het fout. Bij de oranje doe je wel din gen goed, maar valt er nog wat te verbeteren en als je werkt volgens de groene praktijkregels, dan doe je het goed. Het werkt dus zoals een stoplicht." Volgens mevr. Dekker betekent dat niet dat de cliënt daar negatieve ge volgen van hoeft te ondervinden. „Kwaliteit van zorg dient ook aan dacht te krijgen. In een nieuwe werkwijze moet zowel voor jezelf als voor de cliënt een voordeel zit ten. Soms zal gedragsverandering nodig zijn, zowel bij de staf als bij de uitvoerenden. Als we kunnen voorkomen dat we ziek worden, is dat goed voor onszelf en de cliënt, want die krijgt minder verschillen de mensen over de vloer. Het zal niet altijd gemakkelijk zijn de cliënt te overtuigen van het nut van het aanhouden van de juiste werk wijze." Na de inleiding maakte mevr. Dek- l communicatiebureau Mercuur is uitgewerkt. „We beogen de mensen met de politiek in gesprek te krij gen. En uit alle reacties moeten we de rode draad zien te vinden", ver duidelijkt secretaris S. Nieuwkoop over de opzet hiervan. Overigens ziet Nuis de toekomst visie niet als 'kijken in de toe komst'. „Het gaat erom, de lijnen uit te zetten om op een evenwich tige manier beleid uit te stippe len." De toekomstvisie zal een richtlijn zijn, een spoorboekje. „Als je bestemmingsplannen en andere plannen ontwikkelt met een horizon van tien jaar, is het ei genlijk merkwaardig dat een ge meente het beleid met voor zo'n periode vaststelt." De visie moet duidelijkheid scheppen over wat we in Tholen willen, wat er kan en wat er mag. De komende tijd zal, aldus Nuis, cruciaal zijn in het be palen waarin geïnvesteerd wordt en welke keuzes er gemaakt wor den. Dat overstijgt de vierjarige zittingsperiode van de gemeente raad. Wonen, werken en leven zijn de hoofdlijnen in die visie. Niet alleen over het ruimtelijk beleid moet die duidelijkheid scheppen, maar over de leefbaarheid in Tho len als geheel. „De tijd van en...en is voorbij. Er moeten - scherper dan in het verleden - keuzes ge maakt worden." Nuis hoopt dat de discussie verder zal gaan dan het ker de winnares bekend van een sloganwedstrijd. Mevr. I. de Putter won de wedstrijd met de leuze 'Maak je sterk, voor gewichtig werk'. Deze slogan zal gedurende het hele project gebruikt worden. De bedenkster won er een jaar abonnement fitness mee. Het project is erop gericht overbe lasting van het lichaam bij het per soneel van Oosterschelde Thuis zorg te voorkomen. Met name onder personeel in de thuiszorg ko men veel klachten voor aan ge wrichten en spieren. „Daardoor ligt het ziekteverzuim vrij hoog. Dat is overigens landelijk het geval en daarom wordt dit probleem ook overal in het land aangepakt", ver telt mevr. Duininck. „De sector heeft ook het imago dat het zwaar voorzieningenniveau in de woon kernen. „Maar we moeten de in woners wat dat betreft niet onder schatten." Voor hem is het debat geslaagd als de uitkomst ervan helder is. Moet Tholen het Florida van Eu ropa worden als het om woonge not gaat? Moeten alle dorpen op de eilanden dezelfde voorzienin gen hebben? Zetten we in op Tho len als duikparadijs, wanneer we de toekomst van recreatie en toe risme op het oog hebben? Met dit soort prikkelende stellingen con fronteert het gemeentebestuur de inwoners de komende maand. Drie debatten zijn er gepland, op 1, 5 en 8 november. „Daarvoor is elke inwoner uitgenodigd. We ho pen dat mensen met elkaar in de bat gaan naar aanleiding van con troversiële stellingen die daar geponeerd worden." Nuis hoopt dat minstens enkele honderden in woners naar de avonden komen. Op 1 november in Tholen heeft A.D. Knobbe het over 'een nieu we economie voor het platteland', waar ir. P. de Koeijer van de ZLTO zal reageren. In Sint-Maartensdijk staat op 5 november 'de leefbaar heid van een landelijke gemeente' centraal bij prof. dr. R. van En gelsdorp Gastelaars, met een reac- werk is. Op zich is dat ook wel zo, maar je kunt mensen technieken aanleren om goed met dat werk om te gaan en om eventueel hulpmid delen te gebruiken." De praktijkre gels zijn opgesteld Voor de drie ver schillende 'divisies' die Ooster schelde Thuiszorg telt: verpleging en verzorging, huishoudelijke ver zorging en de ouder- en kindzorg en specifieke hulp (consultatiebu reaus en uitleen bijvoorbeeld). „Per divisie kunnen de mensen kijken of ze werken via de groene praktijkre gels. Maar gebleken is dat men vaak via de rode werkt en dat levert overbelasting op. Oosterschelde Thuiszorg wil daar een speerpunt van beleid van maken. Het is een kwestie van goed werkgever zijn. Maar ook willen we natuurlijk het ziekteverzuim naar beneden heb ben. Dat is tegelijk goed voor het personeel dat minder ziek is en dus tie van de Borselse burgemeester ir. J.L.M. Mandos. 'De kwaliteit van dorpse woonmilieus' is het onderwerp dat ir. F.B. van den Meiracker op 8 november in Sint- Philipsland aanroert. De reactie komt hier van architect J. de Ko ning. Op iedere debatavond worden me ningen en stellingen voorgelegd aan twee panels: het ene bestaande uit Thoolse politici, het ander uit inwoners. Met behulp van een stemkastje kunnen ook de bezoe kers van zo'n avond op stellingen reageren. Een korte computerani matie leidt de avonden in. Om vooraf een beeld te krijgen van wat de Tholenaren bezighoudt en daar op de stellingen af te stemmen, zijn de afgelopen weken (dat gaat nog tot woensdag door) groepjes inwoners geïnterviewd door Mer cuur. Zo'n 50 tot 55 mensen - deels door de gemeente geselec teerd op grond van hun maatschap pelijke activiteiten, deels spontaan aangemeld - hebben gediscus sieerd over uiteenlopende thema's. Naast de debatten, waarvan de burgemeester hoge verwachtingen heeft, is een website ontwikkeld. Mensen kunnen er informatie vin den over Bestemming Tholen. Maar ook kunnen ze actief mee- prettiger kan werken. En de cliën ten zullen daardoor betere zorg krijgen en minder wisselingen in personeel. Het is de kunst om dat over te brengen", aldus mevr. Duininck. Na de opening konden de medewer kers van Oosterschelde Thuiszorg een aantal workshops en demon straties bijwonen. Zo werd er een video vertoond over tilliften in huis en een cd-rom over het verplaatsen van zorgbehoevenden. Diverse fa brikanten van hulpmiddelen lieten hun producten zien en men kon ze ook proberen. Het bleek dat die hulpmiddelen lang niet altijd dure apparaten hoeven te zijn. Natuurlijk waren er wel til-apparaten, maar ook eenvoudige lakens van gladde stof waarover cliënten gemakkelijk doen: reageren op een stelling of erover discussiëren, een enquête invullen (4ie op papier niet is ver spreid), of een reactie versturen. De stelling is wekelijks anders en de eerste luidt: Het is goed dat de gemeente Tholen 25 jaar vooruit kijkt. „Ook met name op de web site verwachten we respons. Wat dat betreft zijn de panels die on langs in een ander verband met de jeugd zijn gehouden, hoopge vend", aldus Nuis. „Het gaat er om, informatie te verzamelen. Die wordt gebundeld en dat resulteert in een discussiestuk. Op 17 decem ber wordt dat in een speciaal debat teruggekoppeld naar de inwoners. Want vraag je hen om mee te den ken, dan moet je ze ook informe ren." Die maand wordt een tweede informatiekrant verspreid en begin volgend jaar volgt een derde. Na de jaarwisseling zal in de ge meenteraad een debat volgen. Maar pas de nieuwe gemeenteraad (6 maart zijn er verkiezingen) stelt de toekomstvisie vast. De visie kan op die manier inzet zijn van de verkiezingen. Voor dê politieke partijen is volgens de burgemees ter het verschil dat ze meer vraag- gestuurd moeten reageren dan in het verleden, meer dan voorheen de discussie aan moeten gaan met de samenleving. „De gemeente raad houdt zich in de toekomst ook meer met hoofdlijnen bezig." kunnen glijden. Of juist anti-slipde- kens en zelfs dekentjes die naar één kant glijden en naar de andere kant stroppen. Verder twee ronde kus sentjes die met een spil verbonden zijn. Daardoor kan men er gemak kelijk mee draaien, om bijvoorbeeld uit de auto te kunnen stappen. In een andere zaal werd het een en ander uitgelegd over ergonomisch en haptonomisch werken. De juiste trappen, emmers en andere materia len voor huishoudelijk werk zijn be langrijk om overbelasting te voor komen. Ook het op een goede manier tillen van mensen kan een hoop ellende schelen. Over dat laat ste vertelde een haptonome het een en ander en de medewerkers kwa men erachter dat sommige hande lingen veel eenvoudiger kunnen verlopen, zonder al te veel kracht te gebruiken. Een zogenaamde tilcon- sulent deelde ervaringen met de Inschrijvingen van nieuwe bedrij ven op Tholen en Sint-Philipsland in het Handelsregister in de maand september. Tate translation and training in Eng lish, Hoogaarsstraat 35, (technische) Engelse taalcursussen met name bij bedrijven, vertalingen, (verplaatsing bedrijf van buiten Zeeland), 1 perso neelslid. Notestop, Kuipersdreef 51, detailhan del, verhuur, verkoop, import en ex port van notebooks en laptops, geen personeelsleden. De Boodschapper, Oudelandsestraat 28, groot- en kleinhandel in lectuur, muziek en geschenkartikelen, geen personeelsleden. J. van Binsbergen, Mosselhoekseweg 2, het verrichten van bouwwerkzaam heden in opdracht van aannemers van bouwprojecten, 1 personeelslid. M. Kossen computer helpdesk voor particulieren, Dalemsestraat 9c, advi seren bij de aanschaf van computers. aanwezigen en naast een informa tiestand kon men ook nog de been tjes van de vloer krijgen door een korte kennismaking met fitness. „Want het lijf moet wel in conditie blijven om het werk te kunnen doen", grapte directeur Dekker. Het project van de Oosterschelde Thuiszorg loopt nog tot begin 2005. Behalve de projectleider is er ook een projectgroep en elke divisie heeft een werkgroep gekregen met daarin stafleden, maar ook mensen van de werkvloer. De openingsma nifestatie (die ook nog gehouden werd in Kapelle en Zierikzee) was op vrijwillige basis. „Het is eigen lijk meer bedoeld als stimulans. Om mensen enthousiast te krijgen. En om dat nu verplicht te stellen, leek ons niet zo'n goed idee. Maar na tuurlijk worden de regels waar we het over hebben ook besproken bin nen de teams en die bijeenkomsten zijn wel verplicht. Zo zal het een en ander toch zijn uitwerking krijgen", aldus mevr. Duininck. Over hoe de cliënt bij dit alles betrokken gaat worden, moet nog worden nage dacht. „Maar dat zal zeker gebeu ren", zegt de projectleider. Voor het project fysieke belas ting worden 'groene praktijk regels' gehanteerd. Zo mag er bijvoorbeeld maximaal 10 kilo getild worden door medewer kers die lopend boodschappen moeten halen. Aan meubilair mag met niet meer dan 20 kilo kracht worden getrokken of geduwd. Ramen zemen, sop pen, stofzuigen en stoffen mag niet langer dan vier uur per dag om overbelasting van rug, armen, nek en schouders te voorkomen. Werkzaamheden mogen niet bukkend gedaan worden en als dat wel nodig is, niet langer dan 4 minuten. Voor het verplaatsen van cliën ten die zelf niet meer kunnen staan, wordt een tillift ge bruikt. het upgraden en reparatie van compu ters, het aansluiten op internet, (ver plaatsing bedrijf van buiten Tholen), geen personeelsleden. B.V. koopcentrum de Koog, Regen- tessestraat 1de klein- en groothandel in en import van levensmiddelen en non-food artikelen, (verplaatsing be drijf van buiten Zeeland), geen perso neelsleden. Van Heybeek Agro b.v., Broeksedijk 8, exploitatie van een agrarisch be drijf, (verplaatsing bedrijf van buiten Zeeland), 2 personeelsleden. Zeeland recruitment, Stoofdijk 95, wervings- en selectiebureau, 1 perso neelslid. C. van der Heiden, C. Vermuydenstr. 4, sportmasseur, geen personeelslid. Sportvissersbedrijf Hage, Ds. de Bresstraat 13, beoefenen van de sportvisserij op de Oosterschelde/ Noordzee, 1 personeelslid. De Boekenschat, Bakkerstraat 13, in- en verkoop van tweedehands boeken, 1 personeelslid. Meeuwsen automobiel bemiddeling, Gorishoeksedijk 6, klein- en tussen handel in gebruikte auto's en auto-on derdelen (Porsche), 1 personeelslid. Autobedrijf De Graaf b.v., Paasdijk- weg 9a, exploitatie van garagebedrij ven, servicestations, plaatwerkerij en spuiterij, alsmede kleinhandel in au to's, brandstof- en smeerstoffen, 9 personeelsleden. Bellefleur, Campweg 1, hondentrim salon, geen personeelsleden. Markt 8-10, 4691 BX Tholen, tel. 0166-602425 Advertentie I.M. |P ABNAMR0 De bank Kaaij 2, Tholen Telefoon: 0166-601122 Advertentie I.M. Advertentie I.M. Rabobank Reizen De personeelsleden van Oosterschelde Thuiszorg krijgen uitleg van een haptonome over verantwoord tillen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 11