Gors trekt zich terug uit 't Lamsoortje Veerpont naar Zijpe terug in de vaart 'Mieke heeft vertrouwen in mensen, dat merkje' r4 ZOcKcN 'Sluiten Postbank is aderlating voor leefbaarheid op platteland' De maand van het AL 56 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Sint-Philipsland werft ehbo'ers voor reanimatie na vijf uur Haarknippen en voetmassage mantelzorgers Donderdag 25 oktober 2001 57e jaargang no. 49 De Schutse wil groep uitbreiden Puinhoop SGP tegen vanwege zondagsdienst DYNAMISCHE REDERIJEN Vanaf nu 24 UUR per dag TANKEIM bij Shell station BAL Wattstraat 3 Tholen tijdens de startdebatten Praat mee tijc Lees de speciale huis-aan-huis-krant - Bezoek: www.bestemmingtholen.nl Trekpaarden en klaprooier op open dag Eline van der Walle is niet bang van het paard. Het 4-jarige meisje uit Tholen wordt door haar vader opgetild om Winnie te kunnen aaien. De Belgische knol blijft rustig onder de aandacht van jeugd en vol wassenen op de open dag van de stichting het Zeeuwse Trekpaard za terdag bij Ko Brooijmans in Oud-Vossemeer. Er komen liefhebbers kijken, ouders met kinderen die zelf paarden houden, maar ook oud boerenknechten die nog met paarden hebben gewerkt. ONDERNEMENDE INVESTEERDERS M/V ZIE PAGINA 6 Maxima met de Prins van Oranje Ontslag voor twee baliemedewerksters in smalstad, PTT-post blijft Per maand wordt er bij de balie van de Postbank in Sint- Maartensdijk ongeveer 950 keer geld opgenomen of op een rekening gestort. Dat kan nog tot en met dinsdag 13 novem ber, maar daarna is het afgelopen met de diensten van deze bank bij de juwelier en kantoorboekhandel aan de Markt. De bank gaat weg, maar alle posthandelingen blijven. De winkel wordt ervoor verbouwd. Eigenaar C. van Koeverin- gé noemt het wegvallen van de Postbank een aderlating voor de leefbaarheid op het platteland en een 'kleine ramp' voor het dorp. Twee medewerksters wacht ontslag. Hele dag open - Problemen Deze week v ft Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De stichting Het Gors uit Goes trekt zich terug uit de kinderboerderij 't Lamsoortje in Sint-Maartensdijk. Er zijn te weinig cliënten om het fi nancieel te dragen. Nadat in augustus de West-Brabantse stichting SDW zich terugtrok met zes mensen, bleven er nog vier verstandelijk gehan dicapten van Het Gors over om de dieren te verzorgen. Twee van hen stonden op de wachtlijst van De Schutse uit Resteren die op Tholen dag activiteiten wil ontplooien. Over de opzet wordt nog gesproken met het bestuur van de kinderboerderij. Op 1 januari moet de zaak rond zijn. Secretaris J. Schaart van 't Lamsoor tje noemt het begrijpelijk dat Het Gors zicht terugtrekt. „Dat is finan cieel niet haalbaar, er zit geen vlees meer aan de botten." Hij wijst erop dat de Brabantse stichting SDW zich ook al terugtrok, omdat er in de eigen regio activiteiten waren. „We begon nen hier met 10 mensen. Dat was een flinke groep. Nu zijn er 4 over." De verzorging van de dieren komt hiermee geenszins in gevaar, beklem toont Schaart. „Nee, je moet het ook meer zien als dagbesteding. De dieren worden goed verzorgd, want er zijn ook nog vrijwilligers, hoor." Directeur J. Hulstein van Het Gors respecteert de keuze van zijn cliënten en hun ouders, maar betreurt het dat Het Gors nu uit beeld raakt op 't Lamsoortje. „We houden maar één cliënt over. Dat is te weinig om er per soneel voor in te zetten." Het Gors is sinds 1996 betrokken bij de opzet van de kinderboerderij en heemtuin 't Lamsoortje. Het platform leefbaar platteland benaderde de stichting in dertijd om hun cliënten op de boerde rij voor de dieren te laten zorgen en de hokken schoon te houden. „Het is jammer dat we nu niet langer betrok ken zijn bij 't Lamsoortje. Juist omdat we naar Tholen gekomen zijn omdat er vraag naar was. Het was een geëi gende plaats voor onze cliënten. Ze kwamen eerst naar Goes, nu hoefden ze maar een klein stukje te reizen en bleven ze ook in hun eigen omgeving. Maar het zijn de cliënten en hun ou ders die een andere keuze maken. Zij willen een andere zorgaanbieder met een identiteit die meer aan hun wen sen beantwoordt en dat is de Schutse. Als er weer vraag naar ons komt, dan zijn we weer in beeld." Het Gors was met een vaste begelei der, plus een assistent doordeweeks aanwezig op de kinderboerderij. Dat Het Gors juist moet afhaken nu het gebouw gereed is, vindt Hulsteijn wel jammer. „We hebben ook alle ontbe ringen meegemaakt. We zaten al die tijd in een barak en maakten de bouw van het centrum mee. Nu ging het net zijn vruchten opleveren." Voor directeur G.J. Bouw van de Schutse is het ook anders gelopen dan dat hij verwacht had. „We kennen Het Gors al lang en hadden gehoopt dat we beiden een groepje van vijf men sen zouden kunnen begeleiden. Van de eerste groep van tien wilden er twee indentiteitsgebonden zorg. Dat was van het prilste begin bekend. Van de vier die overbleven ging er ook nog eens eentje weg. Zo was er voor Het Gors maar één cliënt over." ZIE VERDER PAGINA 3 De veerdienst Anna Jacobapolder-Zijpe wordt in ere hersteld. Niet voor auto's en vrachtwagens, maar voor fietsers en voetgangers. In de commissie gemeentelijke ontwikkeling waren dinsdag alle fracties vol lof over het initiatief, maar de SGP liet weten niet akkoord te kunnen gaan met het voorstel om 65.000 gulden gemeentesubsidie te steken in de aanleg van een steiger omdat er ook op zondag wordt gevaren. P.W.J. Hoek van de SGP zei met 'pijn in het hart' tegen te zijn. „Maar de zondagsrust weegt voor ons zwaarder." Ook de ChristenUnie maakte bezwaar tegen de zondag- dienst, maar ging niet zo ver om het voorstel af te wijzen. De steiger komt niet in de oude veerhaven, maar aan de noordzijde van de pier. De aanleg van de steiger kost twee ton. Daarvan wordt 65 mille door de gemeente gedragen. 80.000 gulden komt uit de pot voor vitaal platteland, maar dat is nog niet rond. Het Zeeuws coördinatie punt fiets is gevraagd 35.000 gulden bij te dragen. Het waterschap Zeeuwse Eilanden draagt 15.000 gulden bij en 5000 gulden komt van andere belanghebbenden. Het schip is de ms Arend van L. de Brouwer die ook betrokken is bij de verdienst tussen Middelharnis en Hellevoetsluis. De Arend kan twaalf passagiers meenemen en zal veer tien keer per dag heen en weer varen tussen AJP en Zijpe en vier keer per dag Sint-Annaland aandoen. Inspreker J. Kempeneers zei het een prachtig idee te vinden. „We hebben altijd naar Schouwen gekund met de boot, nu moeten we helemaal over de Philipsdam." Hij kreeg bijval van J.P. Bout (CDA). Kempeneers liet echter ook weten tegen de dienst op zondag te zijn. „Ik ben ook van die partij," wees hij naar Hoek. Wel waren er vragen over de exploi tatie. Volgens Hoek en A.L. Piet (CU) is de toekomst onzeker wat be treft de financiën. Ook A.P. Kornaat (PvdA) wilde weten wat er gebeurt als er een tekort dreigt. Volgens wet houder R. Ravensteijn doet de ge meente alleen mee als alle andere instanties ook met geld over de brug komen. Hij schat de kansen op sub sidie van de andere instanties hoog in. Met de schipper is afgesproken dat hij minstens vijf jaar de pont in de vaart houdt. Het varen op zondag kan volgens J. van den Donker (D66) en de wethouder juist bijdra gen aan een positieve exploitatie. En als er een tekort ontstaat heeft de ge meente volgens Ravensteijn nog een waarborgsubsidie achter de hand van 12.000 gulden. Advertentie LM. Bij de familie Van der Walle hebben ze drie Shetlanders, kleine paardjes vergeleken met de krachtpatsers bij Brooijmans. En zoals bij elk paard dat gebruikt gaat worden als trekdier of als rijdier moet het 'beleerd' worden. Wennen aan het gareel en tuig, en luisteren naar dege ne die erachter loopt, op de bok zit of in het zadel. Brooijmans neemt Mieke onder handen. Een paard van een jaar of zes, zo schat hij. En dat nog maar een week op hoeve Candia aan de Bartelmeetweg verblijft. Het dier reageert goed op de bemoeienissen van de mens. Het paard heeft er geen moeite mee als er een gareel over haar hoofd wordt geschoven en vindt het ook niet erg als ze de strengen (touwen) langs haar benen voelt als ze voor een slee loopt. Maar dat beleren ge beurt wel met beleid. Stapje voor stapje. En naast een ervaren paard: Winnie van Bleyendaal uit de stal van Brooijmans. „Hit, hit," roept Brooijmans aan Winnie als het paard naar rechts moet. Het is een verkorting van hidop. Moet het span naar links dan roept de boer 'aer, aer', van 'aerop'. En als de paarden voor een kar gespannen worden en een paar stappen achteruit moeten doen om naast de disselboom te komen, dan klinkt het 'Hop, hop.' Als de dieren ge hoorzamen worden ze ook meteen beloond met een 'goed zo,' of een 'braaf.' „Dit is begin- nersgeluk," zegt Brooijmans over het voorbeeldige gedrag van Mieke. Voor Jan de Graaf uit Sint-Maartensdijk is het gesneden koek. Hij kent de kneepjes van het vak. Tot 1959 werkte hij zelf met paarden als boerenknecht bij Merien de Wilde in Stavenis- se en later bij Krijn Hage in Sint-Maartensdijk. „Ik deed alles wat er met de paarden moest gebeuren. En als er nu iets te doen is, dan ga ik altijd kijken. Ik heb het zelf veel gedaan en dan vind je het nu ook nog gewoon mooi." Zie verder pagina 3. Jan de Graaf uit Sint-Maartensdijk haalt herinneringen op aan de tijd dat hij nog met dit soort paarden werkte. Advertentie I.M. Omdat huisarts Van Doesburg na vijf uur niet meer beschikbaar is in Sint-Philipsland en Anna Jacoba- polder hebben een aantal inwoners het plan opgevat om ehbo'ers op te roepen die bij spoedgevallen ie mand zouden kunnen reanimeren. Want als er eerst een dokter van de huisartsenpost uit Bergen op Zoom moet komen, zou het wel eens te laat kunnen zijn. Tijdens de bloed- afnameavond in dorpshuis de Wim pel hebben zich vrijdag zeven vrij willigers aangemeld. Volgens mevr. E. van de Beek heerst er onrust on der de bevolking vanwege het feit dat er na vijf uur 's middags geen medische hulp meer binnen 15 mi nuten in de buurt is.' „In overleg met dokter Van Doesburg hebben wij besloten een oproep te doen om vrijwilligers te krijgen die hulp kun nen geven in Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder totdat er profes sionele hulp aanwezig is. Wij willen alle mensen met een medische ach tergrond zien te bereiken. Soms weet men niet eens, dat de naaste buurman hulpverlener is en dat pro beren we nu wel te weten te ko men", aldus mevr. Van de Beek. Mantelzorgers van Tholen en Sint- Philipsland worden zaterdag 10 no vember in de watten gelegd met haar- en handverzorging, voet- en stoelmassage. Dit gebeurt 's mid dags in zorgcentrum de Schutse te Sint-Annaland. Mensen die voor hun familielid of naaste zorgen, ge handicapt, oud of chronisch ziek, kunnen zich laten verwennen. Kap sters, schoonheidsspecialistes en yogalerares bieden hun diensten gratis aan. De mantelzorgers kun nen van maximaal drie activiteiten gebruik maken, zoals het haar knip pen of föhnen, gezichtsmake-up en ontspanningsoefeningen door mid del van Tibetaanse klankschalen. De mantelzorgers worden toege sproken door coördinator Jac queline Heijboer van het meldpunt voor vrijwillige thuishulp en door wethouder mevr. drs. M.A.E. Vel thuis. Er is verder informatie over belangenverenigingen, het thema zorg en arbeid, enz., alsmede een terras met koffie, thee of frisdrank. De bijeenkomst duurt van half twee tot half vijf. Aanvankelijk zou de bijeenkomst in Holland Huis in Scherpenisse gehouden worden, maar later werd uitgeweken naar De Schutse. De Prins van Oranje brengt vandaag met zijn verloofde Maxima Zorre- guieta een bezoek aan Zeeland, het elfde kennismakingsbezoek van het paar aan de twaalf provincies en de vier grote steden. Tegen half één komen Willem Alexander en Maxi ma per helikopter aan bij het dorps huis van Yerseke, waar burgemees ter A. Verbree en commissaris van de koningin drs. W.T. van Gelder het paar welkom heten. Ze brengen verder een bezoek aan Zierikzee, de Oosterscheldekering, de Banjaard en Middelburg. Tegen vijf uur ver trekken de prins en zijn verloofde. Marina Bolier uit Scherpenisse en Liesbeth van Dijke uit Sint-Annaland verliezen hun baan bij de Postbank in Sint-Maartensdijk. Volgens het plan van de Postbank moet het aantal vestigigen in heel Ne derland teruggebracht worden naar 700 tot 800. Hoe de Postbank erbij komt om de vestiging in Sint-Maar tensdijk te sluiten kunnen veel klan ten, vooral ouderen, niet bevatten, zo blijkt uit reacties aan de balie. Ook Van Koeveringe snapt het niet. „De Postbank zegt dat ze er meer niet no dig hebben. Ik denk dat ze gewoon cirkels over Nederland hebben ge trokken." De Postbank in Stavenisse gaat die van de smalstad vooraf en sluit volgende week woensdag. De Postbank-afdeling maakte tien jaar lang deel uit van het postagent schap in de winkel van Van Koeverin ge. Het contract met Postkantoren bv loopt op 1 januari af, maar vanwege de invoering van de euro mogen de banken dan niet sluiten. „We mogen wel eerder dicht. Daarom zijn we op dinsdag 13 november voor het laatst open. Het hele postagentschap moet ontmanteld worden. Dat betekent ook dat er van 14 november tot 21 novem ber geen posthandelingen verricht kunnen worden. Alle postspullen worden meegenomen. Na de verbou wing krijg ik een nieuwe voorraad. De winkel zelf is drie dagen dicht, op 19,20 en op dankdag 21 november." Na de ABNAmro in januari, sluit nu ook de Postbank zijn deuren in de smalstad. „Het aantal banken wordt in een jaar tijd gehalveerd, van vier naar twee," zegt Van Koeveringe (De Rabobank - met geldautomaat - en de Regiobank blijven over). „Dat gaat wel erg hard. Voor de leefbaarheid van het platteland is het een aderla ting, voor het dorp een kleine ramp." Het betalen van de energierekening, de telefoonrekening of de belastingen kon bij de Postbank volgens Van Koe veringe gemakkelijk nog tot op de laatste dag. „Mensen deden dat ook. Nu moeten ze zorgen dat ze hun zaak jes eerder geregeld hebben." Aanvankelijk was het volgens Van Koeveringe ook de bedoeling dat de postafdelingen zouden verdwijnen en dat er op Tholen twee zouden over blijven: in Sint-Annaland en Tholen. „Maar als servicepunt post blijven we bestaan: wat we al deden, blijven we doen, postzegels, busabonnementen, aangetekende post, buitenlandse post pakketten en partijpost. Daar heb ik hard voor gevochten." Van Koeveringe betreurt het dat de bank wegvalt, maar wijst ook op het voordeel voor de klanten voor de PTT-handelingen in de nieuwe situ atie. „De mensen hoeven straks niet meer te wachten tot de balie open gaat. Er komt voorin de winkel een grotere toonbank omdat er ook post handelingen gedaan moeten worden. De klanten kunnen dan al vanaf half negen terecht tot zes uur 's avonds. De hele dag is het open." Wat het wegvallen van de Postbank voor gevolgen heeft voor de Post bank, weet Van Koeveringe niet. „Ik heb er geen flauw idee van hoeveel klanten er naar een andere bank zul len overstappen." Volgens Van Koeveringe komt er voorlopig nog geen eind aan de schaalvergroting en de achteruitgang van het voorzieningenniveau op het platteland. „Laatst zei iemand me: in elk dorp had je vroeger een postkan toor, een dokter en een politieman. De postkantoren verdwenen, voor een dokter moet je nu na vijf uur naar Bergen op Zoom en de politie heeft mensen tekort. Maar in Amerika wor den er geen grote supermarkten meer gebouwd, maar kleinere. Het zijn golfbewegingen. Er wordt nu al voor speld dat er over vijf jaar weer post kantoren zullen komen." Ais voorzitter van de Thoolse mid denstandsfederatie en als bestuurs lid van de Nederlandse vereniging van postagentschappen houdt Van Koeveringe zich ook op de hoogte van wat er landelijk speelt. „Er wordt ook wel gedacht aan bran che-neutrale posten. Een voorzie- ningenpunt voor meerdere bancaire diensten bijvoorbeeld. Nu maakt het ook niet uit bij welke bank je geld uit de automaat haalt. Dat zou dan ook kunnen gelden voor balie handelingen." Door de sluiting van de Postbank wachten twee baliemedewerksters ontslag. Marina Bolier uit Scherpe nisse kwam in november 1999 als parttimer in dienst. Zij kan tot 1 janu ari blijven, maar daarna is ze zonder werk. „Heel jammer dat het dicht gaat. Vooral voor oudere mensen. Er zijn er hier veel die bij de Postbank zijn. Die zeggen: hoe kunnen ze dat nou doen? Die hebben er echt proble men mee." Ook Liesbeth van Dijke uit Sint-An naland verliest haar baan. Zij is sinds januari 2000 fulltime in dienst. Ze blijft tot 15 november. Ook zij betreurt de sluiting van de Postbank. „Het is niet alleen erg voor de oudere mensen, maar ook voor de bedrijven. Er komen hier ook veel be drijven geld storten. Eigenlijk kan het niet weg, zo druk is het hier." Liesbeth heeft echter wel al een ande re baan gevonden. Zij gaat de Oester- dam over naar Krabbendijke, naar drukkerij van Velzen waar ze kantoor werkzaamheden gaat verrichten. Mevrouw Bolier: „We zullen het ont zettend missen. We maakten altijd wel een praatje. En konden mensen ook helpen als ze er zelf niet uit kwa men. Soms deed je gewoon maat schappelijk werk. We doen hier veel, van geldopname tot het verkopen van postzegels en alles daartussenin." Het servicepunt post in Sint-Maar tensdijk behoudt het volledige assor timent: postzegelverkoop, pakketten binnenland (tot 10 kg), aangetekend binnenland, braille, briefpost binnen land/buitenland, internationale pa- ketten, waarde aangifte binnenland/ buitenland, verzekerd vervoer, aan getekend buitenland. Zie verder ook pagina 3. Advertentie I.M. Albert van Driel uit Oud-Vossemeer eerste prijs op topconcours Nieuwe kleding geeft jong mannenkoor DEV uit St.-Annaland uitstraling Ilonka van Vossen uit Oud-Vossemeer pakt nationale titel kustvissen EN VERDER... VVD gaat alsnog op zoek naar vrouw voor de gemeenteraad Blubberige vijver en dikke rook bij grootschalige oefening van brandweer Oosterschelde Thuiszorg wil via project komen tot minder ziekte en betere zorg Via debatten en internet meepraten over toekomst WHS verslaat Stavenisse in eerste voorronde Tholencup ONTBREEKT HET DE WOLF AAN LAMMEREN, DAN GRUPT HU DE SCHAPEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1