Water bij de wijn mag niet leiden tot een fles met water Rabobank Tholen dit jaar minder goed Verburgh Rabobank Tholen zwaait tweede gouden leeuw van Scherpenisse uit Politie Tholen te krap bezet om overal op tijd te komen J.L. Noom stopt na dertig jaar met bestuurswerk Criminaliteit in Sint-Maartensdijk en Anna Jacobapolder gestegen Donderdag 18 oktober 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Vragen over uitstellen fusie Rabo Het enige punt op de algemene ledenvergadering van de Rabobank Tholen waarover donderdagavond nog wat werd gediscussieerd, was het uitstellen van de fusiebe sprekingen met collegabank Sint-Annaland/Poortvliet. De leden Geuze en De Korte wilden weten waarom dat nu eigenlijk precies gebeurd is. Niet heilig De beschikbaarheid van de politie en de aanrijtij- den zijn op Tholen de gro te pijnpunten als het om de politiezorg gaat. Dat blijkt uit de regionale crimi naliteitsanalyse 1996-2000 van de politie Zeeland die donderdag werd gepresen teerd in de commissie al gemeen bestuur en wel zijn. Over de laatste vijf jaar daalde de criminali teit op Tholen, behalve in Sint-Maartensdijk en Anna Jacobapolder. Daar nam ze juist toe. De politie Tho len wil er vijf dienders bij en de gemeenteraad moet gaan aangeven wat de po litie het eerst moet aan pakken. Faliekant tegen Resultaten in 2000 stemmen tevreden Het jaar 2000 was voor de Rabobank Tholen financieel gezien goed. Het bedrijfsresultaat nam ten opzichte van 1999 met 44 procent toe. Voor dit jaar is men aanzienlijk minder optimistisch. Al met al was er echter groei en dat stemde de leden van de bank die donderdagavond aan wezig waren op de jaarvergadering, tot tevredenheid. Provisies lager b.if. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computersnetwerken, systemen op maat - Hi-end audio(speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. De leden van de Rabobank Tholen hadden vier nieuwe leden voor het bestuur en de raad van toezicht te kiezen. Die verkiezing verliep donderdag op de jaarvergadering in het Holland Huis te Scherpenisse gladjes. Tevens werd afscheid genomen van bestuurslid J.L.Noom die onderscheiden werd voor ruim 30 jaar bestuurlijke acti viteit binnen de Rabobank. Spreekverbod Mistig Glimmende ogen Geweld Hondenpoep „We hebben u de vorige keer ak koord gegeven om fusiebesprekin gen aan te gaan. Nu zijn die stop gezet, maar voor de leden is het gissen naar het waarom. De leden zijn slecht, of eigenlijk helemaal niet geïnformeerd", vond Geuze. Voorzitter Vos wilde er eigenlijk niet zoveel over kwijt. „Alle leden hebben een brief gekregen waarin we de situatie hebben uitgelegd. Je gaat de besprekingen in met be paalde verwachtingen en als die niet uitkomen, kan dat op een ge geven moment te veel gaan frustre ren. Dan is verder gaan niet in het belang van de bank. Daarom heb ben we gemeend even te moeten stoppen", aldus Vos. „We realise ren ons dat de informatie vrij sum mier is, maar ik kan en wil hier niet op alle ins en outs ingaan. Een fu sieproces is geven en nemen. Je moet wel eens water bij de wijn doen. Maar je moet oppassen dat er op een gegeven moment alleen nog maar puur water in de fles zit." De Korte drong toch aan op meer uit leg. „U kunt toch wel, zonder alle details te noemen, zeggen over welk water en wat voor wijn we het hebben? U moet de leden volledig informeren. Zo houdt u het ver trouwen dat we in u hebben. Infor meer de leden. Laat het niet zo gaan als bij onze collegabank in Sint-Annaland." Voorzitter Vos be loofde dat het bestuur de leden in de toekomst nog meer bij zaken zal betrekken. Vos wilde nog één stapje verder gaan in zijn uitleg over het afbre ken van de fusiebesprekingen. „Het zat hem met name vast op de communicatie. Daar heeft men een aantal steken laten vallen. Het is geen kwestie van wie er schuld heeft. En wij zijn ook nog steeds van mening dat één Thoolse Rabo bank in de toekomst een goede zaak, of sterker nog een noodzaak is. Maar hoewel de verhoudingen met onze collegabank tot het eind van de besprekingen best goed zijn geweest, was dat met de communi catie niet zo. En daarom hebben wij gemeend er tijdelijk mee te moeten stoppen." En die uitleg werd geaccepteerd, al wilde Geuze nog graag weten wat de visie van het bestuur nu was op de fusie en of er een tijdpad is ge steld om alsnog actie te onderne men. „Wij hebben gezegd dat we de besprekingen één tot anderhalf jaar wilden opschorten. Die termijn is voor ons overigens niet heilig. We hebben zelfs nog tegen de re giodirectie gezegd dat wij in princi pe wel na wilden denken over het versneld hervatten van de bespre kingen, in verband met de ontwik kelen van de afgelopen weken. Maar er is nu een nieuwe situatie in Sint-Annaland ontstaan. Daarover weet ik net zoveel als u, namelijk wat we in de krant hebben kunnen lezen. Ik weet niet hoe het nieuwe bestuur denkt over fusie. Maar er zal ongetwijfeld binnenkort wel over gesproken worden." Advertentie I.M. Tholen-stad gaf in 1999 nog een forse toename van de criminaliteit te zien, maar dat is volgens teamchef H. Radojewski teruggelo pen door de extra toezicht van de politie tijdens de weekeinden. In Tholen-stad vond tussen 1996 en 2000 de grootste daling van het aan tal aangiften plaats (78), ofwel 26 procent. Extra politietoezicht is mogelijk, maar dan moeten er wel voldoende agenten beschikbaar zijn. Volgens Radojewski is dat met veertien agenten een probleem op Tholen. „We willen er vijf man bij. We kun nen nu niet altijd hier aanwezig zijn, want het openbaar ministerie in Middelburg trekt ook aan ons. Maar we willen druk uitoefenen op de regio om meer personeel te krij gen. Vroeger hadden we 30 mensen, nu de helft. Hoe meer er aan getrok ken wordt, hoe beter." Volgens burgemeester W. Nuis is Tholen onderbedeeld, vergeleken met de Brabantse buurgemeenten. Dat heeft volgens hem te maken met de geografische ligging van Tholen. „In 2002 moeten we samen kijken welke zaken we aan willen pakken. Aanrijtijden vormen een probleem. We zijn begonnen met de wijkzorg. Ik wil prioriteiten in de jaarplannen van de politie. De uit spraken van de raad zijn daarbij richtinggevend. Het is een zaak van ons allemaal, niet alleen van de teamchef en mij, hoewel wij elkaar om de paar weken spreken. Dit is mijn hartekreet." Ook Radojewski wil van de 'poli tiek' horen waar de politie zic& op Het bedrijfsresultaat (voor belas- Het balanstotaal zal zeker hoger tingen en waardeveranderingen van vorderingen) steeg in 2000 met ruim 1,1 miljoen tot 3.725.000 gul den. Uiteindelijk bleef er iets meer dan twee miljoen nettowinst over en dat was ruim 7 ton meer dan in 1999. Dat positieve resultaat werd bereikt door meer inkomsten uit rente en minder rentelasten, een flink hogere provisie-opbrengst en lagere personeels- en beheerskos ten. De bank sloot voor hogere bedra gen hypotheken af en had in 2000 bijna 251 miljoen aan hypotheken uitstaan. De overige kredietverle ning nam juist heel licht af. In to taal had de Rabobank Tholen 322.306.000 gulden aan hypothe ken, kredieten of andere financie- ringsvormen uitstaan bij klanten. Dat is een toename van bijna 6 procent. Aan spaargelden en particuliere deposito's hadden de klanten in 2000 zo'n 227,4 miljoen op de bank staan. Dat is ruim 5,5 miljoen meer dan in 1999. Op rekeningen courant en betaalrekeningen stond 75,1 miljoen, ten opzichte van 82,3 miljoen in 1999. Zakelijke deposito's en overige schulden van de bank aan klanten, kwamen vo rig jaar op 21 miljoen uit en dat is weer ruim 7,5 miljoen meer dan het jaar ervoor. De algemene reserve van de Rabo bank Tholen groeide met zo'n 2,2 miljoen tot ruim 29,6 miljoen, en aan de stroppenpot werd 639.000 gulden toegevoegd. Voor dit jaar zijn de verwachtin gen minder gunstig. Men verwacht dat de inkomsten uit provisiedien sten zullen dalen met zo'n twee ton. De nettowinst zal naar ver wachting nog wel hoger liggen dan die van 1999, maar ten opzich te van 2000 dalen met zes ton naar zo'n 1,4 miljoen. uitkomen, want op dit moment be draagt dat al ruim 400 miljoen. Die stijging is vooral te danken aan een groeiende post vorderin gen. Het betekent een balansgroei van 5,1 procent. De uitzettingen zullen met 6,8 procent toenemen en dat is een sterkere groei dan in 2000. De kosten zullen echter na venant hard stijgen. Het eigen ver mogen blijft met een tiende pro cent meer nagenoeg gelijk op 7,9 procent. Qua hypotheken doet de Rabobank Tholen het goed. Directeur G.J. Harmsen deelde op de jaarvergade ring mee dat de bank nu een markt aandeel van 50 procent heeft in de woningfinanciering. Per augustus van dit jaar heeft de Rabobank Tholen dan ook 136,9 miljoen aan hypotheken voor woningen uit staan. Directeur Harmsen toonde zich te vreden over de resultaten van 2000. Alleen de kredietverlening blijft nog iets achter en ook de kosten/batenfactor zou wat om hoog kunnen, maar het eigen ver mogen is twee keer zo hoog als Rabobank Nederland eist en de kosten zijn bijna de helft lager dan het landelijke cijfer van de Rabo bank. Verder liet Harmsen zien dat het elektronische betalingsverkeer nog steeds toeneemt ten koste van de handmatige geldhandelingen. Via geldautomaten werd er zo'n 198.000 gulden opgenomen. En met de pinpassen werd via betaal automaten 327.227 gulden be taald. De chipknip sukkelt nog steeds, gaf Harmsen toe. Er werd met 1619 gulden minder opgeno men dan in voorgaande jaren. De trend was overigens al dalende. Tegen het totaal van ruim 526.000 gulden dat elektronisch werd ver werkt, stond slechts bijna 65.000 gulden die aan de balie werd opge nomen.De handmatige handelin gen zijn in vijf jaar tijd met bijna 40 procent afgenomen. J.L. Noom werd bij zijn afscheid onder meer bedacht met een zilveren sigarendoos uit het voormalige Rabobankkantoor Scherpenisse. Mevr. Noom kreeg een fraai boeket bloemen. De vergadering werd voorgezeten door G. Vos van de raad van toe zicht. Dat was ongebruikelijk, want statutair behoort de voorzit ter van het bestuur dat te doen. Maar aangezien die voorzitter (J.L. van Gorsel) in mei zijn func tie neerlegde, werd Vos door de raad van toezicht aan het bestuur toegevoegd. Van Gorsel trad des tijds met onmiddellijke ingang af vanwege 'verschil van inzicht over het beleid en in het bijzonder met betrekking tot de fusie-onderhan delingen'. „Daarvan bent u schrif telijk in kennis gesteld", aldus Vos. „Ik ben me ervan bewust dat de berichtgeving aan u nogal be knopt is geweest. Het is denk ik goed u te melden dat ik enkele weken geleden een goed gesprek heb gehad met dhr. Van Gorsel, waarin onder andere dit aspect nog aan de orde kwam. Met hem ben ik van mening dat u - alhoe wel beknopt - toch over de kern van de zaak op de hoogte bent. Het heeft geen toegevoegde waar de, voor wie dan ook, hier verder over uit te wijden." Vos voerde in zijn openingswoord aan dat er drie redenen waren waarom de vergadering bijzonder was. Ten eerste het feit dat hij voorzitter was. Ten tweede dat de vergadering in Scherpenisse werd gehouden en ten derde dat het de laatste vergadering in guldens was. Over het feit dat de bijeen komst in het Holland Huis plaats vond, zei Vos: „De eerste reden hiervoor is dat we geen eigen kan toor in Scherpenisse meer hebben. Maar we willen laten zien dat we hier tóch aanwezig willen blijven. Ten tweede neemt ons bestuurslid Noom afscheid. Dertig jaar gele den begon hij zijn bestuurlijke bankcarrière in Scherpenisse en het leek ons wel aardig om hem hier ook weer uit te zwaaien." Wegens het vertrek van dhr. Noom en het opstappen van Van Gorsel, moesten er nieuwe bestuursleden worden gekozen. G. Vos uit Stave- nisse en A.RM.M. uit Sint-Maar tensdijk werden bij acclamatie ge kozen in het bestuur. In de raad van toezicht was mevr. E.J. Lind- hout-Theunisse uit Sint-Annaland kandidaat als opvolgster van Vos. M.D. Moelker uit De Heen (deze avond verhinderd) was aftredend en herkiesbaar. De leden verlang den ook over deze beiden geen stemming en dus werden ze be noemd. Het afscheid van Noom stond als laatste op de agenda. Noom begon in 1971 als lid van de raad van toezicht bij de toenmalige Boeren leenbank te Scherpenisse. „Ik weet nog goed hoe dat kwam. Op een dag ging tussen de middag de bel en daar stond dhr. Van den Hoek, de directeur van de bank. Hij zei niets, wees naar zijn keel, gaf me een enveloppe en ging er vandoor. Zeer vreemd voor de di recteur. Later bleek me dat hij van de huisarts een spreekverbod had gekregen in verband met een keel ontsteking", vertelde Noom aan de Rabobankleden. „In de enve loppe zat een brief van het bank- bestuur dat me vroeg of ik me kandidaat wilde stellen voor de raad van toezicht. En dat heb ik toen gedaan." Noom werd al in 1973 gekozen tot bestuurslid. Toen de banken van Sint-Maartensdijk, Stavenisse en Scherpenisse in 1976 fuseerden, kwam Noom in het bestuur van de nieuwe Raiffeisenbank Sint-Maar tensdijk. In 1982 werd de naam veranderd in Rabobank en in 1994 volgde de fusie die leidde tot de huidige Rabobank Tholen. Al die tijd vervulde Noom een bestuurs functie. Bij Sint-Maartensdijk was hij nog voorzitter, maar bij de laatste fusie deed hij een stap te rug en werd secretaris. In die 30- jarige periode zag Noom veel ver anderen. „Ik weet nog dat we ons eerste miljoen spaargeld bereik ten. Nu hebben de 1050 leden en andere klanten meer dan 300 mil joen bij ons uitstaan", aldus de Scherpenissenaar. „Maar alles wat bereikt is, is samen met de colle ges en het personeel gedaan." Dat mocht dan wel waar zijn, vol gens voorzitter Vos is Noom een bescheiden man, toch werd de ge pensioneerd schilder voor zijn in zet gehuldigd. „Je hebt dertig jaar een bestuurlijke functie mogen vervullen. En je hebt het vertrou wen van de leden nooit beschaamd. Je stelde het bankbelang voorop, maar verloor daarbij nooit het menselijk aspect uit het oog. Je deed mee aan discussies en stak daarbij je mening niet onder stoe len of banken. Tegelijkertijd zorg de je ervoor dat het niet bij praten alleen bleef. Veel tijd heb je in de Rabobank gestopt. Je ging naar regionale en landelijke vergade ringen, je deed taxatiewerk enzo voort. Je bent vergroeid met de Rabobank Tholen; het is een deel van je leven geworden. Maar nu ga je genieten van je verdiende rust", aldus voorzitter Vos die meedeelde dat Noom geen prijs stelde op een persoonlijk cadeau. Noom wilde graag een geldbedrag dat hij gaat besteden ten behoeve van schoolmaterialen voor arme kinderen in Roemenië, een land waar hij en zijn vrouw al jaren zeer mee begaan zijn. Toch kreeg Noom zelf ook nog een presentje van de bank. „Het is een erfstuk uit het kantoor Scherpenisse. En het heeft voor heel wat mistige si tuaties gezorgd", omschreef Vos het pakje. Het bleek te gaan om een verzilverde sigarenkist die Noom onmiddellijk herkende. Er zaten zelfs nog vier sigaren in. Daarna kreeg Noom een moeilij ker pakketje om uit te pakken. Het geldbedrag voor Roemenië zat na melijk verstopt in een (Roemeens) kistje met een geheim mechanis me om het deksel open te krijgen. Mevr. Noom moest eraan te pas komen om het geheel open te krij gen. Zij verkoopt deze kistjes na melijk in haar winkel ten bate van Roemenië. Toch waren de rokertjes in de kist en het geld niet de enige presen tjes. Adjunct-regiodirecteur T. Groeneveld had ook nog wat in petto voor de scheidend bestuur der. „Ik kan me maar moeilijk een Rabobank Tholen voorstellen zon der Jan Noom. Glimmende ogen, plotseling uit de hoek kunnen ko men, kritisch naar de centrale. Scherpenisse had al een heel goe de Gouden Leeuw, maar nu heeft het er twee", aldus Groeneveld die besloot met een Arabisch spreekwoord: „Wie gezond is, heeft hoop en wie hoop heeft, heeft alles." Daarop speldde de re giodirecteur de gouden Rabobank- speld op bij Noom en overhandig de hem de bijbehorende oorkonde. Nóom vertelde in zijn dankwoord nog dat van het geld dat hij op de ze avond kreeg, het schoolgeld be taald zal worden van ouders in Roemenië die dat niet kunnen be talen. Ook is er in Tholen een actie opgezet om voor de kerst schoe nendozen te vullen met school spullen. Deze dozen gaan dan half december met een transport naar Roemenië. De Juliana van Stol- bergschool uit Sint-Maartensdijk, de Groen van Prinstererschool uit Scherpenisse en de Koningin Ju- lianaschool uit Sint-Phillipsland doen mee aan deze actie. Het echt paar Noom gaat zelf ook dit jaar nog naar Roemenië om het Rabo- bankgeld te besteden. Een geplan de trip eerder dit jaar ging niet door, omdat Noom toen een licht hartinfarct kreeg. De nieuw gekozen bestuurders G. Vos (links) en A.RM.M. Van Gurp. Tussen hen in mevr. E.J. Lindhout-Theunisse die in de raad van toezicht gekozen werd. In Sint-Maartensdijk is onlangs in het kantoor van de stichting Beter Wonen het wijkpunt geopend voor de smalstad, Scherpenisse en Poortvliet, v.r.n.L: hoofdagent Karei Bosman en de brigadiers Pieter de Beeld en Kees van der Wielen. moet toeleggen. „Via spreekuren en brieven krijgt de gemeente wel klachten maar dat noem ik luxe on veiligheid. Dat gaat vaak over ge luidsoverlast. Het gaat mij om structurele zaken, bijvoorbeeld na een serie inbraken. Daar moeten we anders op insteken. We zijn voor een goed samenspel met de raad." Van de inzet van stadswachten moet de teamchef niets hebben, zo zei hij op een vraag van E. Frigge-Hoge- steeger (VVD). „Daar ben ik falie kant op tegen. Dat worden allemaal kleine legertjes. Ze zien van alles, mogen niets doen en bellen dan naar de politie. Bovendien zeurt de gemiddelde burger van Tholen niet. De overheid moet ^investeren in kwaliteit en kwantiteit!" Ook de vrijwillige politieman kan niet die zorg verlenen die een be roepskracht verleent, zei de chef. „We hebben vijf vrijwilligers maar aan hen worden wel dezelfde eisen gesteld als aan beroepskrachten. Als je niet dagelijks in de praktijk zit, is dat een lapmiddel. Zij moeten soms zaken laten liggen omdat ze bij een ander in dienst zijn. Dat duurt dan te lang. Ik ben voor echte en voor voldoende politiemensen." Radojewski vindt dat er ook meer gekeken moet worden naar de ge ografische ligging van het eiland. Het duurt soms erg lang voordat een gealarmeerde agent op de plaats van het onheil is. „Als de Thoolse bur ger naar de centrale belt in Middel burg en hij moet zeven minutA aan de lijn hangen en dan nog eens 35 minuten wachten omdat de politie uit Yerseke moet komen om bij een ongeval in Stavenisse te zijn, dan is dat frustrerend voor het slachtoffer maar ook voor de politie." Tot 1998 steeg het aantal aangiften in de gemeente Tholen fors met ge middeld 18 procent. Nadien daalde dat aantal ook fors met gemiddeld zo'n 15 procent. Over vijf jaar ge nomen is er toch een lichte stijging. Maar de ontwikkeling van de crimi naliteit over de negen dorpen is vol gens het rappport wisselend. Da lend in Tholen Sint-Philipsland, Poortvliet, Scherpenisse en Stave nisse. Maar stijgend in Sint-Maar tensdijk en Anna Jacobapolder. Het aantal aangiften in Tholen daal de, ook in Oud-Vossemeer was dat het geval, van 84 naar 47 (44%). Geweld tegen personen is gestegen van 38 naar 50 aangiften. Dat is 32 procent. Andere zaken zoals geweld tegen dieren en goederen en vermo gensdelicten (inbraken) daalden met 16% en 26 Over het algemeen loopt Tholen wat de cijfers betreft in de pas bij de andere Zeeuwse gemeenten. De cri minaliteit in de grote steden Vlissin- gen Middelburg en Goes is vele ma len groter. Maar uit het rapport Sint-Annaland, blijkt onder meer dat inwoners van Oud-Vossemeer, de gemeente Tholen minder positief zijn over het optreden van de politie dan in de rest van het Oosterschel- debekken. Een verklaring is daar niet voor. Het rapport bevat feiten en statistieken, maar geen antwoor den op vragen over het waarom. Bovendien gaat het om feiten die aangemeld zijn. Zaken die niet wor den gemeld maar zich wel hebben voorgedaan, staan er niet in. En Tholenaren blijken hun huis ook minder te beschermen tegen in braak. Dat kan liggen aan het aantal inbraken. Dat is hier lager dan bij voorbeeld in Reimerswaal. Opval lend is het wel. Bovendien vinden Tholenaren dat de verloedering (hondenpoep, rom mel op straat en overlast door om wonenden) hier toeneemt. Die bele ving is hoger dan in de rest van het district, zo blijkt uit het rapport. Ook is de Tholenaar van oordeel dat de politie te lang op zich laat wach ten als er in de woonbuurt iets ge beurt. Het aantal jeugdige verdachten (tot en met 23 jaar) op Tholen in 2000 bedroeg 35. Dat is 3 procent van het totaal en 15 per 10.000 inwoners. In Vlissingen zijn dat er 38. Het Thoolse cijfer wijkt niet af van het gemiddelde. Aangiften van geweld op straat wa ren er vorig jaar 42 (4%). Tholen deelt een zesde plaats in Zeeland met Axel. De diefstal van brommers en fietsers zit in de lift. In Zeeland behoort Tholen (met 51%), samen met Sas van Gent (met 74%) en Borsele (met 50%) tot de stijgers. Het aantal aangiften over autodief stal daalde de afgelopen vijf jaar in Tholen met 40 procent. Met 39 au todiefstallen in 2000 staat Tholen op nummer tien in de Zeeuwse top tien. In totaal werden 39 voertuigen gestolen, 2,1 Bij de buurtproblemen wijkt Tholen af als het gaat om overlast door jon geren, door omwonenden en door geluid. In vergelijking met de inwo ners van het hele district, geven Tholenaren aan meer last te onder vinden. „Maar overlast is nog geen criminaliteit," zei drs. Ine van Praet, een van de samenstellers van het rapport. Haar conclusie over Tholen is dat de gemeente slechts op enkele punten afwijkt van de rest van Zee land. „Zo is het aantal delicten te gen personen wel licht toegenomen, maar niet significant." In de statis tiek betekent dat dat daar nog geen verantwoorde conclusies aan ver bonden kunnen worden. De cijfers roepen dan ook meer vra gen op dan dat ze antwoorden ge ven, zei ze. Het is wel de bedoeling dat de cijfers elk jaar worden bijge houden en een rol gaan spelen in het beleid van de politie.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 5