Herinneringen ophalen aan Pesdót Jeugd mag op manifestatie een doel van vijf mille kiezen Nader onderzoek naar samenwerking Brabant Vrijdagavond bloed geven Oriëntatie op christelijk geloof Scholen krijgen geen subsidie voor cultuur Kerk en kroeg Oud-bewoners buurtschap ontmoeten elkaar in Oud-Vossemeer Brandwondenstichting Naar Circus Renz Bekeuring zonder licht Auto in de sloot Haven verontreinigd Vernielers opgepakt De Makreel Concert slaat aan Donderdag 18 oktober 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 'We bewaken de zaak als een tijger Tholen is een knelpunt als het gaat om hulpverlenings diensten, zoals brandweer en ambulance. Dat liet minis ter De Vries van binnenlandse zaken onlangs weten in de Tweede Kamer. De gemeente Tholen wil zelf eerst op een rijtje zetten wat de voor- en nadelen zijn van de toe komstige samenwerking met de Brabantse buurgemeen tes wat betreft de brandweer en de centrale post ambu lancevervoer. Frictiekosten Gebruik stukje grond Bingomiddag Anbo Bijl beste visser Gewond bij botsing Bolier vangt grootste bot Hage diaken Van der Zande Oorlogsjaren spannend Breien Inbraak in woning Water goedkoper In dorpshuis De Wimpel in Sint-Phi- lipsland wordt morgen, vrijdag, een bloeddonoravond georganiseerd met medewerking van het Rode Kruis. Gezonde mensen, tussen 18 en 70 jaar, kunnen er tussen half zeven en kwart voor negen terecht om een hal ve liter bloed af te staan. Eerst wordt aan de hand van een vragenlijst en een kort onderzoek (o.a. bloeddruk en ijzergehalte) bekeken of men li chamelijk in staat is om dit bloed te missen. Met het afstaan van bloed kan een medemens worden geholpen en juist in deze tijd van geweld en terrorisme is veel bloed nodig. Verschillende gemeenten van de Ne derlandse Hervormde Kerk op Tho- len en Sint-Philipsland organiseren in november samen de cursus 'Oriënta tie christelijk geloof'. In vier avon den (op 1, 8, 15 en 22 november in Meulvliet) zal een overzicht worden gegeven van de hoofdlijnen van het christelijk geloof. De cursus is met name interessant voor mensen die een meer samenhangend beeld willen krijgen van het christelijk geloof. Op gave of informatie bij P. Bol (0166- 604725) of J. Prins (0166-652093). VERVOLG VAN VOORPAGINA In het verleden werkte hij bij de ge meenten Bergen op Zoom en Mid- delharnis, waar hij ruimtelijke orde ning heeft gedaan. „Bij het water schap doe ik nu onroerende zaken, zodat ik me bij de gemeente Tholen met name in economische en recre atieve zaken zal moeten verdiepen. Dat zijn nieuwe onderdelen voor me, maar ik vind het een uitdaging om daar op een goede manier aan te gaan sturen", zegt Gerrit Vos. Hij werkt inmiddels 11,5 jaar bij het wa terschap. Eerst in het Polderhuis te Sint-Maartensdijk en na de fusie per 1 juli 1990 in Goes. „Het water schap is een hele plezierige werkge ver, maar de afstand Stavenisse- Goes - en in de toekomst wordt dat Middelburg - gaat toch meewegen. Ik vind het plezierig om weer in het eigen gebied te gaan werken. Mijn nieuwe baan zie ik vol vertrouwen tegemoet", aldus Gerrit Vos. Yvonne Gerritsma zal vermoedelijk pas begin 2002 aan de slag kunnen bij de gemeente Tholen. Zij is nu hoofd van de afdeling volkshuisves ting in Etten-Leur. Naast de twee an dere sectorhoofden A.G. van de Sande en F.W. Keur wordt het nieu we hoofd gemeentelijke ontwikke ling de eerste vrouw in de ambtelij ke top van de gemeente Tholen. Tot de komst van mevr. Gerritsma blijft dhr. Van der Grijp 2,5 dag per week waarnemen. Bij de afdeling ge meentelijke ontwikkeling zijn de nodige achterstanden ontstaan door de vele mutaties. Vanaf 2002 kan er aan gewerkt worden om dat in te ha len. Een derde leidinggevende die be noemd is, betreft J.M. Duine (30) uit Sint-Philipsland. Hij heeft nu een leidinggevende functie op de afde ling financiën van de gemeente Ba- rendrecht. Bij de gemeente Tholen wordt Duine de opvolger van J.A. van Akkeren, die een andere functie heeft gekregen. Over de afdeling fi nanciën is onlangs een rapport uit gebracht om de situatie te verbete ren. Duine kan daar als nieuwe chef financiën en belastingen mede in houd aan geven. Hij komt 1 januari in dienst. VERVOLG VAN PAGINA 2 B. en w. wijzen een subsidieverzoek van drie christelijke basisscholen af om 1284,88 beschikbaar te stellen voor cultuur. De Zeeuwse welzijns- instelling Scoop had in april de ba sisscholen die geen gebruik maken van de schoolbegeleidingsdienst RPCZ een aanbod voor cultuur menu's gestuurd. De Eben Haëzer- school in Tholen, de Juliana van Stolbergschool te Sint-Maartensdijk en de School met de Bijbel uit Sint- Annaland hebben daar positief op gereageerd. De Groen van Prinste- rerschool in Scherpenisse en de re formatorische basisschool Reho- both in Stavenisse maken geen gebruik van het aanbod. Scoop hanteert het systeem dat 50% van de kosten door de gemeente be taald wordt en de andere helft door de scholen zelf. De gemeente zou in dit geval 484,88 voor de Eben Haëzerschool moeten betalen en voor de christelijke scholen in Sint- Maartensdijk en Sint-Annaland elk 400 gulden. B. en w. willen er echter niet aan meewerken. In het verleden heeft het college besloten dat de scholen hun voorstellingen en cultuuraan bod moeten bekostigen uit de zoge naamde Londovergoeding. Binnen de gemeente Tholen kunnen scho len gebruik maken van het aanbod van de stichting Uit op Tholen, een lokale aanbieder van cultuurpro gramma's. „De scholen moet het weliswaar vrij staan om gebruik te maken van een ander aanbod, maar dit zou dan ook moeten gebeuren uit de Londovergoeding", aldus b. en w., die zich gesteund weten door een advies van de raadscommissie algemeen bestuur en welzijn. De collecte voor de Brandwonden stichting heeft in Sint-Annaland ƒ1360,25 opgebracht, in Stavenisse 990,20, in Anna Jacobapolder en Sint-Philipsland ƒ1401,- en in Oud- Vossemeer 1188,15. Voor laatstge noemd dorp is dat een recordbe drag. Gevers en collectanten wordt dank gezegd voor hun bijdragen. De op brengst stelt de Brandwondenstich ting in staat om haar werk voort te zetten. Al meer dan 30 jaar helpt ze slachtoffers door onderzoek, verbe teren van de behandeling, geven van nazorg en preventie. VERVOLG VAN VOORPAGINA Maar hoe moet dat dan met de bur gers uit Sint-Maartensdijk en Tholen die vrij recent een bouwvergunning met artikel 51 hebben ingediend of die er binnenkort nog een in zouden willen dienen? „We zijn hard op zoek naar een tussenoplossing en dat doen we in samenspraak met de provincie. We zoeken naar een modus om de ar tikel 51-aanvragen toch behandeld te krijgen bij de provincie. Te zijner tijd zal de kwestie ook in de commissie gemeentelijke ontwikkeling aan de orde komen", aldus Van Kempen die zegt wel degelijk bezorgd te zijn over burgers die nu in de knel komen te zitten. Zonder vergunning bouwen zal de gemeente echter niet toestaan. „Illegaal bouwen kan niet. Daar zul len we ook in deze situatie gewoon tegen optreden. Als iemand zonder vergunning bouwt, kan de bouw stil gelegd worden. We zullen dan altijd zien of de bouwwerkzaamheden via een vergunning te legalisefen zijn. Maar als dat niet lukt, zal men de zaak aan moeten passen." Volgens de wethouder komt het er echter wel op neer dat een aantal burgers zijn plan nen voor onbepaalde tijd uit zal moe ten stellen. De vraag is natuurlijk hoe de ge meente Tholen het zover heeft kun nen laten komen. Tien jaar is toch ruimschoots voldoende om een be stemmingsplan te ontwikkelen. Blij kens de wettelijke termijn is zelfs drie jaar genoeg. Waarom er nu zeven jaar te laat en in allerlijl naar tussen oplossingen gezocht moet worden, omdat er nog steeds zelfs geen voor ontwerp is, kan Van Kempen niet aangeven. „Zolang zit ik nog niet in het college", zegt de wethouder die deze functie weliswaar pas drie jaar bezet, maar inmiddels al dertig jaar in de gemeenteraad zit. De gemeente raad heeft hier blijkbaar nooit notie van genomen of is over de zaak nooit ingelicht. Actie werd er in ieder geval ,niet ondernomen. Elf leden van gymvereniging Excel sior zijn woensdag naar Circus Renz in Roosendaal geweest. Dit was hen aangeboden door de Grote Clubactie. Tijdens de openbare les van de vereniging (op 16 november om 7 uur 's avonds) zullen ze nog maals in het zonnetje gezet worden als dank voor hun inzet bij de bij zonder geslaagde lotenverkoop. Te vens wordt dan bekendgemaakt wie van hen de meeste loten aan de man heeft gebracht. Twee fietsers zijn zaterdagavond rond half negen op de Postweg be keurd omdat ze zonder licht reden. Elk van de jongens moet 50 gulden betalen. Sint-Philipsland Een 18-jarige inwoonster is dins dagmorgen met haar auto in een sloot naast de Krabbenkreekweg beland. Ze reed rond 9 uur in de richting Tholen, toen ze in de berm raakte. Bij het corrigeren verloor ze de macht over het stuur en kwam in een sloot tot stilstand. Zelf kwam de jongedame met de schrik vrij, maar de auto is waarschijnlijk total loss als gevolg van waterschade. In de haven is vervuild slib aange troffen, waarbij de ergste verontrei niging veroorzaakt is door bestrij dingsmiddelen. Er is geen verband met koperhoudend antifouling. De haven heeft nog geen havenont- vanginstallatie (hoi), hoewel rijks waterstaat dat wel voorschrijft. B. en w. zeggen dat in antwoord op schriftelijke vragen van raadslid M.J. Klippel. Vijf jongens zijn door de politie op gepakt nadat ze zaterdagavond na elf uur vernielingen hadden ge pleegd aan zowel het bushokje op de Oostdijk als het praathuisje aan de Zuiddijk. De jongens, tussen 16 en 18 jaar oud, werden op het bu reau verhoord en kregen een pro ces-verbaal. Vier van hen konden daarna naar huis. Een vijfde, van 18 jaar, werd naar de gevangenis in Middelburg overgebracht omdat de politie hem nog wilde verhoren in verband met andere vergrijpen. De leden van zeehengelclub De Makreel sloegen zaterdag ruim acht kilo vis aan de haak. Winnaar bij de senioren werd Kees v.d. Male met 1195 gram, terwijl bij de jeugd Pie- ter Verwijs met 975 gram eerste werd. Uitslag: 1. C. v.d. Male 1195 gr; 2. M. Geuze 1065 gr; 3. J. Kaashoek 995 gr; 4. Abr. den Braber 865 gr; 5. Adr. den Braber 515 gram. Jeugd: 1. Pieter Verwijs 975 gr; 2. Carlo van Oeveren 50 gram. De belangstelling voor het uitwisse lingsconcert van fanfare Concordia en harmonie De Unie uit Fijnaart was vrijdag naar tevredenheid. Voorzitter Bram Boon keek in zijn welkomstwoord vooruit naar/vol- Als bestuur van de stichting Anto- nie Keldermans concerten willen we graag een korte reactie geven op het laatstgehouden concert in het voormalige stadhuis in de Hoog straat te Tholen. Wij hebben het Egidius kwartet gevraagd om het programma 'Kerk en kroeg ten tijde van Karei V' te verzorgen. Achteraf bezien was dit programma een on gelukkige keuze, vanwege de plat vloerse taal in een drietal chansons. We staan hier als bestuur niet achter en begrijpen dat ook andere mensen zich hieraan gestoord hebben. Dat dit kon gebeuren, is te wijten aan enkele niet nagekomen afspraken en toevoegingen aan het officiële programma tijdens het concert zelf. Hiervoor bieden wij onze excuses aan. We zullen in de toekomst zorg vuldiger omgaan met de keuze van de programma's. Bestuur van de stichting Anthonie Keldermans concerten, Henjo Schot, Oesterstraat 13, Tholen. Het duurt nog zeker tot 2003 voor dat er duidelijkheid is. Het ministe rie wil de hulpverleningsdiensten in Nederland concentreren, van 60 naar 25 regio's. Die zouden voor politie, brandweer en ambulance zorg samen moeten vallen met de provinciegrenzen. De gemeente Tholen maakt al sinds jaar en dag een uitzondering voor de brandweer en de ambulance die vanuit de alarmcentrale in Roosen daal worden aangestuurd. Die val len onder het samenwerkingsver band westelijk Noord-Brabant. Of dat zo moet blijven, of dat Tholen zich uit het samenwerkingsverband moet terugtrekken, is nu de vraag. Het college wil nu eerst een nader onderzoek instellen naar de 'meest gewenste vorm en inhoud van de toekomstige samenwerking'. Als ook duidelijk is wat het ministerie uiteindelijk wil, dan pas moet er een besluit genomen worden, vindt het college in een voorstel aan de raad. Donderdag besprak de commissie algemeen bestuur en welzijn de kwestie al. Burgemeester W. Nuis zei dat de raad een oordeel moet vellen over de toekomst van de sa menwerking, maar vewachtte nu nog geen 'boude uitspraken'. A.J. Kornaat (PvdA) herkende de situatie. In de voormalige gemeente Sint-Philipsland kwam het ook vele malen voor, zei hij. Hij was het eens met het voorstel om een en ander op een rijtje te zetten. „De oplossing in Sint-Philipsland was om het via de provincie te laten lopen en niet rechtstreeks diensten af te nemen uit West-Brabant. Ook voor Tholen is het van belang. Hoe het geregeld wordt, zal de burgers een zorg zijn. Als ze maar snel geholpen worden. Of dat vanuit het Brabantse of het Zeeuwse gedaan wordt, dat maakt niet uit." De andere raadsleden konden zich daar wel in vinden. De aanrijtijden moeten daarbij veel gewicht in de schaal leggen, vonden E. Frigge- Hogesteeger (VVD) en M. Dijke (SGP). Volgens Nuis moeten de voorzie ningen - wat er ook beslist wordt - op hetzelfde niveau blijven of ver beterd worden. Een van de 'keihar de voorwaarden' is dat het de ge meente bij uittreding ook geen geld mag gaan kosten. Daarover is met de staatssecretaris al overleg ge voerd, zei hij. „Dat zijn frictiekos ten. Maar die moeten we wel aan kunnen tonen." Reden tot paniek is er geenszins, zo bleek uit de uitleg van Nuis. „Als we straks onder Zeeland vallen, dan kun je nog altijd overeenkosmten sluiten met diensten die dichtbij zijn." Maar hij verwacht wel dat Bergen op Zoom (ten gevolge van de nieuwe indeling van de regio's in Noord-Brabant) aan de periferie komt te liggen. „Dat is dan niet lan ger het centrum. Dat schuift op naar het oosten, naar Tilburg. Maar we bewaken de zaak als een tijger." W.A. Boogaard uit Sint-Annaland is herkiesbaar als bestuurslid van de Zeeuwsche Vereenigifig voor Dialect onderzoek. Zaterdag is in Kapelle de jaarlijkse dialectdag. met tegelijk de jaarvergadering van de vereniging die ruim 800 leden telt. Daar zal ook de nieuwe streektaalconsulent drs. Mar jolein de Visser zich introduceren. De grenzen van een stuk grond dat L.M. Niemantsverdriet aan de Poortvlietsedijk in gebruik heeft van de provincie, zijn gewijzigd als gevolg van de herverkaveling. De provincie wil de resterende 2,1 are om niet in gebruik blijven geven aan Niemantsverdriet en heeft daar om de uit 1983 daterende overeen komst vernieuwd. Het restant van het oude perceel is eigendom ge worden van het waterschap. De pro vincie heeft momenteel geen be stemming voor de grond. De Anbo-soos organiseert woens dag een bingomiddag in het Hol land Huis. Ouderen vanaf 50 jaar zijn daar welkom. Er worden zes ronden gespeeld, waarbij mooie prijzen zijn te winnen. Deelname is gratis en verder is er een verloting. De middag begint om half drie, de zaal is vanaf twee uur open. Secretaris J.C. Bijl heeft de tiende bekerwedstrijd gewonnen van De Zeebaars. Zaterdag werd er gevist aan de Moggershilpolder en de 35 deelnemers haalden 4381 gram vis op de kant. De uitslag: 1J.C. Bijl 845 p; 2. G. Ponse 750 p; 3. W. van As 580 p; 4. J. van Poortvliet 395 p; 5. D. Opree 350 p; 6. H. Hoebeke 345 p; 7. mevr. T. Deurloo-Bos 310 p; 8. C. v.d. Werff 295 p; 9. KJ. de Graaf 260 p; 10. M. Bijl 181 p; 11. R. Anemaet 50 p. Een 51 -jarige inwoner is woensdag middag rond kwart over vier ge wond geraakt bij een aanrijding op het Anna van Burenplein. De man reed in zijn invalidenwagen achter uit van een parkeerplaats en zag daarbij een naderende personenauto over het hoofd, bestuurd door een 44-jarige man uit Monster. De 51- jarige liep bij de aanrijding een hoofdwond en gekneusde ribben op. Beide voertuigen raakten bescha digd. Poortvliet Cor Bolier won de zesde wedstrijd van De Knorhaan met een bot van 33 cm. De 20 deelnemers vingen bij Stavenisse iets meer vis dan in de vorige wedstrijd, maar het bleef tot 160 centimeter beperkt. De uitslag: 1. C. Bolier 100 p; 2. P. de Jong 99 p; 3. R. Lisseveld 98 p; 4. J. Hage 97 p; 5. E. Brasz 97 p. De volgende wedstrijd is op 3 no vember om twee uur, opnieuw bij Stavenisse. In de vacature P.J. Uijl hebben de leden van de Hervormde Gemeente maandagavond J.W. Hage (Paas- dijkweg) als opvolger gekozen. De andere kandidaat was M. Nortier (Burgemeet). 4 Toos Zeeman-v.d. Zande (links) bekijkt foto's van vroeger in het album van haar tante Cor de Nijs-Hommel. Haar zussen Annie Dondorff-v.d. Zande (tweede van rechts) en Jo Oostvogels-v.d. Zande praten samen met hun neef Bram v.d. Zande eveneens over oude kiekjes op de reünie. „Ik heb er de mooiste tijd van mijn leven meegemaakt. Schrijf dat maar gerust op." Piet Boogaart uit Bergen op Zoom is op Botshoofd ge boren en opgegroeid. Hij heeft dat gemeen met tientallen mensen die vrijdagavond in Oud-Vossemeer bij elkaar zijn. Een reünie van Bots hoofd-bewoners van weleer, die elkaar vaak jarenlang niet meer gezien hebben. Aan de hand van oude foto's halen ze herinneringen op over de buurtschap bij de Eendracht. Het is een geslaagde avond, concluderen de initiatiefnemers Ria Bogers-Verhees en Jan Piasmans. Wonend in een groepje van elf huisjes bant. Maar ook zijn er in Canada en in de uiterste punt van de Leguitpol- der, zo'n 2,5 kilometer ten zuidoosten van Oud-Vossemeer, waren de bewo ners van Botshoofd veel op elkaar aangewezen. Ze vormden dan ook een hechte gemeenschap, zo valt te beluisteren bij de reüniegangers. De kinderen speelden met elkaar en gin gen samen naar school in het dorp. Hun vaders werkten bij boeren in de omgeving. Vaak waren ze ook nog op de een of andere manier familie van elkaar. En als er een varken geslacht werd, kreeg iedereen daar wat van. Vanaf de jaren zeventig vertrokken gaandeweg de oorspronkelijke bewo ners van Pesööt, zoals de buurtschap in het plaatselijke dialect wordt ge noemd. Mensen verloren elkaar uit het oog, maar ergens bleef er een band bestaan met hun vroegere woon plaats. „Ik ga elk jaar nog wel een paar keer op Pesööt kijken", aldus Piet Boogaart. Zijn nicht Toos Zee- man-v.d. Zande is de enige van de oorspronkelijke bewoners die er nog altijd woont. Dat Pesööt een band geeft, blijkt vrij dag in de Vossenkuil. Een dikke ze ventig mensen hebben gehoor gege ven aan de uitnodiging voor de reünie. Je ziet mensen aandachtig naar elkaar staan kijken, vragend de hand schudden. Namen worden ge noemd. „O ja, natuurlijk!" De jongste aanwezigen zijn voor in de veertig, de oudsten dik in de tachtig. Een aantal woont nog altijd in Oud-Vossemeer, de rest verspreid in vooral West-Bra- Australië terechtgekomen. De foto's die aan de muur hangen (ze zijn bij diverse mensen opgevraagd en via de computer uitvergroot), trekken veel bekijks. Mensen vinden er zichzelf op terug. Bij bepaalde foto's komen met een de verhalen. Tussen alle familie kiekjes hangen de echtparen P. van der Zande-van Eekelen en A. Ver hees-van der Zande, van wie het grootste deel van de aanwezigen af stamt. De familie Van der Zande is al eeuwenlang met Pesööt verbonden. De uit het Belgische Ekeren afkom stige Franciscus van der Zande kocht er in 1787 een huisje en sindsdien hebben altijd nakomelingen in de buurtschap gewoond. Bij Botshoofd is aan het einde van de vijftiende eeuw een overzetveer gesticht naar Kijkuit in Brabant. Dat veer heeft bestaan tot in 1886. En in de Tachtig jarige Oorlog was het een soldaten- kwartier met versterking. Het 'cappe- teijnshuis' is in het laatste kwart van de zeventiende eeuw door de staten van Zeeland verkocht aan de toenma lige veerman. De naam van de buurtschap is enkele jaren geleden door de Oud-Vosse- meerse carnavalsvereniging aange grepen om het dorp van een ludieke naam te voorzien: Gróót Pesööt. Cor de Nijs-Hommel uit Roosendaal heeft een oud fotoalbum meegebracht en dat wordt door neven en nichten belangstellend bekeken. Ze is al 38 jaar van Botshoofd weg, sinds het overlijden van haar eerste man. Haar kinderen waren toen nog klein, maar ook zij zijn naar de Vossenkuil geko men om bekenden te treffen. Kees Boonman, die op de vlakbij Pesööt gelegen boerderij Oost-Leguit op groeide, heeft onder de aanwezigen al een klasgenoot van vroeger ontdekt. De zestiger woont in Bosschenhoofd, maar is graag naar de reünie geko men. Hij ontmoet er ook de familie Oostdijk, die schuin tegenover de boerderij in 'het weitje' woonde (het huis is een kleine dertig jaar geleden afgebroken) en waarvan vader jaren lang bij de familie Boonman werkte. Mevrouw Oostdijk-de Jonge is met haar 86 jaar de oudste aanwezige. Ze is nog een jaar ouder dan Rinus van de Watering uit Steenbergen, die met heel wat bekenden een praatje maakt. Aan het eind van de avond bedankt Boonman de initiatiefnemers in een korte toespraak. „Hij vond het grandi oos dat hij uitgenodigd was en al die mensen van Pesööt weer eens zag", vertelt Ria Bogers. Ook andere bewo ners van de Leguitscdijk - de verbin dingsweg van Botshoofd met het dorp - zijn voor de avond gevraagd en ver schillende hebben daaraan gehoor ge geven. De kleine huisjes van weleer zijn in middels grondig opgeknapt door de huidige bewoners. En in tegenstelling tot vroeger zijn er volop bomen en an dere begroeiing te vinden. Eigenlijk maakt dat het er allemaal niet mooier op, het oogt rommeliger, vindt Piet Boogaart. „Pesööt is Pesööt niet meer." Hij is achterin de zestig en her innert zich met name de oorlogsjaren als een spannende tijd. „Er zijn bij voorbeeld twee VI's in de omgeving gevallen." Honger hebben de bewo ners van de buurtschap toen nooit ge leden, vertelt hij. „De wilde konijnen en eenden waren niet veilig. Ook pa lingfuiken of botnetten die achter de dijk in de Eendracht stonden, werden regelmatig van hun inhoud ontdaan. En vervolgens leeg teruggezet voor de eigenaren, want anders dan tegen woordig werd er niets vernield." Boogaart vertelt over het smokkelen dat diverse bewoners deden. Er wer den jassen gemaakt met speciale zak ken in de voering, om die te kunnen vullen met bijvoorbeeld bonen. Op de fiets reed men overal heen om ze te verhandelen en zo wat bij te verdie nen. Ook andere Botshoofd-bewoners kennen deze verhalen, zo valt te be luisteren. En wanneer Boogaart begint over het rapen van kreukels en het snijden van lamsoor en zeekraal, valt de een stuk jongere Marcel Piasmans uit Halste ren hem bij. „Ik heb nog wel kreukels geraapt voor de visboer in Tholen", zegt hij. Met de Eendracht net de dijk over, waren de bewoners vanzelfspre kend met het schor vertrouwd. Je mocht daar toen ook gewoon komen, want van een natuurgebied was nog totaal geen sprake, 's Zomers werd er volop gezwommen in het zoute water. En 's winters als er sneeuw lag, sleet je gereden vanaf de zeedijk. Ria Bogers en Jan Piasmans lopen te vreden door de zaal. Ze krijgen veel complimenten voor hun initiatief. „Je weet tevoren niet wat je moet ver wachten", zegt Piasmans (54) die in Putte het restaurant De Drie Zwaan tjes exploiteert. Dat is genoemd naar een groepje van drie huisjes aan de Oud-Vossemeersedijk (op een steen worp afstand van Botshoofd), waar zijn moeder - 80 inmiddels en ook aanwezig - is geboren. „Het is leuk dat ik Cor de Nijs hier weer zie, want bij haar kwam ik als kind vaak. Ze heeft me breien geleerd", aldus Ria Bogers (53). En de ontmoeting met haar vriendin van vroeger, Joke Imandt-Plasmans, heeft geleid tot een afspraak om het contact te herstellen. Het was een gezellige ën geslaagde bijeenkomst, is de conclusie. „Voor herhaling vatbaar, kregen we van veel mensen te horen." gend jaar, als Concordia het eeuw feest viert. De fanfare bracht onder leiding van Walter Siol zes num mers ten gehore, die steeds door de dirigent werden ingeleid. Saxo phone Jubilee werd door vier saxo foons gespeeld en was erg de moei te waard om naar te luisteren. De drumband speelde, ingeleid door Hans Orgers, vijf nummers. Even eens onder leiding van Siol voerde De Unie negen werken uit, waaron der bekende melodieën als Malle Babbe, Radar love en Het kleine café aan de haven. Aan het einde van het concert waren er bloemen voor dirigent en instructeur, alsme de voor de voorzitter van de Fij- naartse harmonie. Een bejaarde bewoonster van de Deensestraat werd in de nacht van vrijdag op zaterdag wakker van ge stommel. Ze keek naar buiten en verwachtte daar het busje van de buurman te zien, maar dat bleek niet het geval. Wél ontdekte de vrouw dat de achterdeur openstond. Roe pen leverde geen reactie op, maar wel stond daarna de achterdeur een stuk verder open. Geschrokken ging de vrouw terug naar boven en om zeven uur 's morgens alarmeerde ze een van haar zoons. Het bleek dat een deur van de woning geforceerd was en de laden van de kasten door zocht. Maar er wordt niets vermist. Een gemiddeld gezin zal volgend jaar ongeveer twee tientjes minder kwijt zijn voor drinkwater. Die meevaller is het directe gevolg van de fusie tussen de waterleidingbe drijven WNWB en WOB per 1 ja nuari a.s. De kostenbesparing die deze fusie oplevert, leidt ertoe dat het drinkwatertarief voor een ge middeld huishouden ongeveer 6% omlaag kan. Huishoudelijke klanten gaan ƒ1,85 per kubieke meter beta len en een vastrecht van ƒ84,- (ex clusief btw en milieubelasting). Ook voor bedrijven gaat de prijs omlaag. Het nieuwe bedrijf Brabant Water gaat in vier jaar tijd het per soneelsbestand terugbrengen van 850 naar 700 fulltime banen, zonder dat gedwongen ontslagen vallen. In 's-Hertogenbosch wordt een nieuw hoofdkantoor gebouwd en in Breda komt een nevenvestiging. De jongeren namen in het gemeentehuis plaats in de zetels van de raadsleden en kregen een natje en een droogje aangeboden. De jeugd van Tholen mag tijdens een manifestatie in januari 5000 gul den besteden aan een voorziening voor jongeren. Dat maakte wethou der M.A.E. Velthuis donderdag bekend in de commissie algemeen be stuur en welzijn. De feestelijke bijeenkomst moet dienen als afronding van het opstel len van de gemeentelijke jeugdnota. Een deel van de beleidsnotitie mo gen de jongeren tussen 11 en 19 jaar zelf schrijven. Gisteren, maandag en vorige week woensdag zijn er drie 'jeugdpanels' gehouden in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Daarvoor waren 36 jongeren nodig, m.tjur volgens Velthuis hebben zich er veel meer aangemeld, namelijk 64. „Een deel kon niet meedoen. Om ze er toch bij te betrekken, willen we in januari een manifestatie houden. De kosten daarvan blijven binnen het budget van het traject dat we hebben afge sproken." In de panelgesprekken wordt de mening van de jeugd gepeild. Er ko men verschillende vragen aan bjd, zoals blijkt uit de oproep die onder jongeren is verspreid: 'Hoe is het voor jongeren om op Tholen te wo nen? Zijn er genoeg activiteiten en voorzieningen voor jongeren? Gaat de gemeente goed om met jongeren en problemen met jongeren? Moe ten jongeren meer geholpen worden hij hun school? Wat zijn de leuke kanten van Tholen? Hoe veilig is Tholen? Wat zijn de nieuwe trends onder jongeren?' De gesprekken vinden plaats in'de raadzaal van het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Er is een verte- genwooriger van de stichting Alexan der bij en een raadslid. Bij de eerste bijeenkomst was dat A.L. Piet (CU) die als voorzitter optrad, bij de twee de M.A.J. van der Linde (PvdA). Na de eerste bijeenkomsten wordt uit de drie groepen één groepje ge vormd. Dat clubje gaat met wet houder Velthuis verder praten over het toekomstige jeugdbeleid op Tholen. De wethouder benadrukte het belang van het inschakelen van jongeren bij de planvorming. „Jon geren die van het begin tot het eind hebben meegepraat, weten straks ook hoe het bij de 'gemeente %-erkt."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 3