DELTA Lofzang op spaarlamp tic ïnd Warmte zonder zorgen Condens- opvangba Fotov 0800 5150 (gratis) - Zon in Zeeland 22 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 18 oktober 2001 Info: 0800 - 5150 m Postbus 5048, 4330 KA Middelburg, www.deltanutsbedrijven.nl p e-mail: info@delta-zld.nl mmmmmm ME Een spaarlamp is een prachtige uitvinding. De lamp - de naam zegt het al - spaart elektriciteit. Door massaproductie wordt de spaarlamp steeds goedkoper. De lamp heeft ook een veel langere levensduur. Geen wonder dat de spaarlamp de gewone gloeilamp steeds meer verdringt. «m Op de Markt stellen 150 profrenners zich op. Met op hun shirts de rugnummers. Directeur ABN AMRO regio Walcheren, J.C. Oorthuijs, zegt "wat een gedoe al die nummers. Bij ons is iedere klant nummer één." De klassieke open haard: wat gezellig. Wat een sfeermaker op die koude lange winteravonden. Maar de klassieke open haard wordt uit het Nederlandse woonlandschap verdrongen. Het terugdringen van de klassieke open haard is beter voor het milieu. De toptijd van de open haard lag globaal tussen 1965 en de eerste oliecrisis in 1973. De populariteit van de open haard had vooral te maken met de opkomst van de cen trale verwarming met haar koele zakelijke radiatoren. Zorg dat u erop milieubewuste wijze warmpjes bij blijft zitten zonder uw portemonnee uit het oog te verliezen! Vervang bijtijds uw CV-ketel voor een moderne energie zuinige HR-ketel, sluit een all-in-garantie onderhoudsabonnement af of investeer in gratis energie van de zon. Dat kan u op termijn een hoop energie en geld schelen! Interesse? Vraag verdere informatie aan bij uw betrouwbare specialist. Energie Service Delta B.V. Anthony Fokkerstraat 8, Goes Postbus 69, 4460 AB Goes Tel. 0113-884100, fax 0113-884040 E-mail: esd@delta-zld.nL www.energieservicedelta.nl energieservicedelta 9 W-ketels, zonne-energie, boilers en geisers A Ja, stuur mij informatie over Warmte zonder Zorgen van Energie Service Delta CV-(combi) ketels Naam Straat ff Postcode Plaats Telefoon e-mail Q Zonne-energie Onderhouds- abonnementen a Boilers i Geisers L Zlant&nsorvic® N.V. DELTA Nutsbedrijven maandag tot en met vrijdag van 08.00 tot 20.00 uur Ijl zaterdag van 09.00 tot 13.00 uur LLL DELTA gesloten 15 en 22 december 2001 Op deze DELTA Consumentenpagina geven wij tips, wetenswaardigheden en informatie over ons verrassend veelzijdige pakket producten en diensten. Deze pagina zal regelmatig verschijnen. Als u op deze uitgave wilt reageren, dan kunt u contact opnemen met de Klantenservice van N.V. DELTA Nutsbedrijven. NUTSBEDRIJVEN Ook het model van de spaarlamp wordt steeds compacter waardoor hij in de meeste armaturen past. De tijd van de eerste "jampotjes"(de spaarlamp met de grote omvang) ligt weer een tijd achter ons. Vermogen spaarlamp Vermogen gloeilamp 3 Watt 15 Watt 4 20 5 25 6 30 7 35 8 40 9 45 10 50 11 55 De spaarlamp kan de opvolger worden genoemd van de gloeilamp, al is de gebruikte techniek heel anders. Spaarlampen zijn eigenlijk kleine opgevouwen tl-lampen. De afkorting tl staat voor tube luminescente, lichtgevende buis. De gloeilamp bevat een gloeidraad en de geschie denis van deze lamp gaat terug tot het einde van de 19e eeuw. Na de uitvinding ervan in 1879 door de Amerikaan Thomas Alva Edison, gingen ook Nederlandse ondernemers met de fabricage aan de slag. Al snel volgde de oprichting van de eerste elektriciteitsmaatschappijen en ging er een nieuwe wereld open. Zo werd het nieuwe Victoriahotel in Amsterdam voorzien van centrale verwarming en elektrisch licht. In augustus 1890 opende het hotel haar deuren en recensent C.W. Nijhoff schreef: "Op elke kamer bevindt zich een knopje, dat in verbinding staat met een gloeilampje, in het plafond aangebracht, terwijl grootere kamers en salons zeer nette electrische kronen bevatten". Toch kwam elektrische verlichting voor de doorsnee Nederlander pas na de eerste wereldoorlog binnen bereik. Voorlopig bleef het behelpen met kaarsen en olie- en gaslampen. Over het ontstaan van de installatietechniek in Nederland heeft uitgever Walburg Pers een boek uitgebracht. 'Verwarmen en verlich ten in de negentiende eeuw', door Meindert Stokroos, Walburg Pers, ISBN 90.5730.147.4, /39,56/€17,95 (vanaf 1 januari 2002 /50,59/€22,95). Nummer één van de Tour de France van 1968, Jan Jans sen, schiet de renners weg. Achter de auto's met bor den van pot Recreatie flitsen de renners door de wind. Eerst Walcheren, dan de kust van Schouwen. Dan windje in de rug. De voorspelde forse windkracht van weerman Jos Broeke klopt. Coureurs schieten door het door windvlagen gegeselde vlakke Zeeuws landschap. De hel van de Lage Landen krijgt een verrassende ontknoping. Geen Museeuw of Knaven. Maar Niko Eeckhout -bijgenaamd Rambo- komt solo over de meet in Goes. Bedrijvige meisjes van CZ delen pleisters uit om te onderstrepen dat CZ "actief is in de gezondheid". Joop de Back, directeur DELTA, hul digt de winnaars. De commissaris van de Koningin, de heer Van Gelder, die de koers volgt, is eveneens tevre den. Niet alleen het koersverloop spreekt hem aan. De eerste burger van Zeeland is ook enthousiast over de in zet van de meer dan 200 vrijwilligers. Zo'n 40 motorrijders en een kleine 200 signaleurs loodsen de hele kara vaan veilig door de waterrijke provincie. Een paar uur na de koers is het aankomstparcours helemaal brandschoon. Vrijwilligers - de parcoursbouwers - hebben met het moderne materieel van de Verstraeten Verbrugge Groep haar werk snel gedaan. De Verstraeten Verbrugge Groep is winnaar in het klassement voor een schoon Zeeland. Koersdirecteur Lieuwe Rienstra is met zijn comité al weer bezig voor de editie 2002 van de DELTA Profronde. Steeds meer mensen gaan over tot de aanschaf van een wasdroger. Het is immers belangrijk ook 's winters de was te drogen. U kunt kie zen uit een condensdroger of een droger met luchtafvoer. Het ver schil zit 'm er vooral in wat ze met de warme, vochtige lucht doen. De droger met luchtafvoer blaast die gewoon uit via een slang, die bijvoorbeeld uit het raam kan hangen. Als u niet ventileert dan kan het binnen knap vochtig worden. De techniek van luchtafvoerdro- gers is beduidend simpeler dan die van condensdrogers. Om die reden zijn luchtafvoerdrogers een stuk goedkoper. Voor drogers met luchtafvoer is een condensopvangbak te koop, waarop u de afvoerslang kunt koppelen. Door gebruik van deze bak hoeft u geen slang meer uit uw raam of deur te hangen. Dit handige hulpstuk is te koop bij iede re doe-het-zelf- zaak. De hout gestookte open haard braakt echter schadelijke fijne stofdeel tjes uit in de lucht boven Nederland. Dit is vooral vervelend en schade lijk voor astmapatiënten. Rond 1975 kwamen de gesloten houtkachels in zwang. De uit Denemarken afkomstige houtkachel had het voordeel dat de luchttoevoer naar het vuur redelijk nauwkeurig kon worden geregeld. Aldus kon worden bepaald hoe hard of zacht de kachel brandde. Toen deze houtkachels het etiket 'allesbrander' opgeplakt kregen, liep het fout. Huis- en tuinafval verdween zelfs in de zogenaamde 'allesbrander'. Dit veroorzaakte hoogtepunten in de uitstoot aan vuile stoffen. Mede dankzij de inmiddels geformu leerde normen heeft een moderne goedgekeurde gesloten houtkachel een rendement van minimaal 60 procent. In opkomst zijn nu echter de gasgestookte open- en gesloten haarden. Dat is nog eens wat anders dan gerommel met aanmaak- blokken en echt hout in een klassieke open haard. Tot heel dichtbij zijn gasgestookte open haarden niet van echt te onderscheiden. Alleen dat gezellige geknisper van brandend hout ontbreekt. In de VS worden daartoe wel luidsprekertjes ingebouwd. Weer heel anders is de elektrische namaak open haard. Deze geeft een realistische comfortabele vuurgloed. De elegante en zeer stijlvolle designs zijn geschikt voor elk interieur, van klassiek tot modern. Het vuursimulatiesysteem is naar wens in verschillende standen in te stellen. Het is niet noodzakelijk om een rookkanaal of schoorsteen aan te leggen. De elektrische open haard kan overal staan waar u wilt. De stekker erin en de kachel werkt! Simpel en gemakkelijk en voor velen onge twijfeld oergezellig. En wat belangrijk: deze haard van Chinese makelij is ook nog gezellig. Voor een paar honderd gulden weet u alles. Energie Service Delta is een 100% dochter van NV DELTA Nutsbedrijven Verhuur, plaatsing, onderhoud en service De herfst kan onstuimig zijn. Veel wind, kraag op. De windmolens zetten de windsnelheid om in elektriciteit. Met gebalde vuisten roffelen de golven op de Zeeuwse kust. Een meeuw laat zich op de vleugels van de wind meedrijven. Fietsers krommen de ruggen om op de plaats van bestemming te komen. De herfst: een jaargetijde dat zich leent voor fotografie. Vang de energie van dit jaargetijde in een foto. Stuur deze foto in naar de Consumentenpagina. Sluitingsdatum 1 december. Adres: DELTA Nutsbedrijven t.a.v. afdeling Communicatie, post bus 5048, 4330 KA Middelburg. Afgeven bij de balie aan de Middelburgse Poelendaelesingel kan ook. Een jury onder leiding van algemeen directeur DELTA Joop de Back en fotograaf Lex de Meester van onder meer de PZC beoordeelt uw inzending. De eerste prijs is twee maanden gratis elektrici teit voor de kleinverbrui ker, de tweede en derde prijs één maand elektrici teit gratis. Als aanmoe- dingsprijs worden enkele fotoboeken beschikbaar gesteld.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 22