Eerste vrouw chef bij gemeente Tholen 'Winkel heeft altijd fantastisch gelopen' Erfenis mevr. Van 't Hof gaat voor groot deel naar nieuw jeugdgebouw Vergunningverlening voor verbouwingen in de knel wegens fout van gemeente Woningbouw in het Thoolse AL 56 JAAR DÉ THOOLSE COURANT KUNSTSTOF Inwoners praten over visie 2025 Nieuw bestuur voor Haestinge Kunstwerk onthuld ter nagedachtenis aan Oud-Vossemeerse 3z£I A-& Donderdag 18 oktober 2001 57e jaargang no. 48 Na 10 jaar nog geen bestemmingsplan Doordat de gemeente in tien jaar tijd geen voorontwerp bestemmingsplan voor Tholen en Sint-Maartensdijk heeft gemaakt, worden burgers die in de kernen van deze plaat sen willen bouwen of verbouwen gedupeerd. De provin cie weigert alle zogenaamde vergunningaanvragen vol gens artikel 51 van de wet op de ruimtelijke ordening te behandelen, als gevolg van gerechtelijke uitspraken. Verzuim 1\issenoplossing Gerrit Vos hoofd ruimtelijke ordening Vanaf nu 24 UUR per dag TANKEN bij Shell station BAL KOZIJNEN SERRES GEVELBEKLEDING ROLLUIKEN ZONWERING GARAGEDEUREN MR nieuwbouw- en renovatie Groenteboer Merien Scherpenisse 80 jaar Tijdens de receptie ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Oud-Vossemeerse judovereniging (OVJV) onthulde wethouder Marianne Velthuis van sociaal-cultureel werk een kunstwerk ter nagedachte nis aan wijlen mevr. Van 't Hof-Quist. In de Vossenkuil trok ze samen met kunstenares Jeanine Pladdet een doek van voor het schilderij van een kinderhand die een bloem aanreikt. Groter project Kinderhand Deze week ^SEBIBUO^ BEW. EX._^>- 'OPLBÜ^?^' Eendrachtbode, de Thoolse Courant Ttostbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Talefax 0166-657008 Pmail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De gemeente Tholen is de enige worden, als er bij de provincie een Zeeuwse gemeente die wat de artikel 51-procedure betreft de zaken niet op orde heeft. In 1991 werden de oude dorpskernen van Tholen en Sint- Maartensdijk in het kader van de mo numentenwet aangewezen als be schermd stads- en dorpsgezicht. Dat betekende dat de gemeente Tholen binnen driejaar een (voorontwerp)be- stemmingsplan -voor deze kernen moest hebben gemaakt. Dat gebeurde niet en inmiddels zijn we tien jaar verder en nog steeds is er geen voor ontwerp. Pe rechter deed in dit en vo rig jaar nog uitspraken waarin naar voren kwam dat de provincie de Thoolse aanvragen voor vergunnin gen in het kader van artikel 51 niet meer in behandeling mag nemen. Mensen krijgen met artikel 51 te ma ken als ze bouwen in afwijking van het bestemmingsplan. Dus als er een rooilijn wordt overschreden of het maximaal bebouwbaar oppervlak bij voorbeeld. In de overige dorpen van de gemeente Tholen levert dat geen problemen op. Maar in Tholen en Sint-Maartensdijk wel, omdat die be schermd stads- en dorpsgezicht heb ben (de oude kernen van deze plaat sen). Daar wringt de schoen. De gemeente verzuimde tien jaar lang een voorontwerpbestemmingsplan te maken voor Tholen en Sint-Maar tensdijk. De provincie zag dat lange tijd door de vingers, maar sinds de re cente gerechtelijke uitspraken, is de deur op slot gegaan. „Op basis van de wet moeten die bouwvergunningen aangehouden worden, zolang er geen bestemmingsplan is. die aanhou dingsplicht kan alleen doorbroken voorontwerp bestemmingsplan ligt. Dan mogen gedeputeerde staten een verklaring van geen bezwaar afge ven", zegt medewerkster M.C. Wol- terbeek van de afdeling ruimtelijke ordening van de provincie Zeeland. „Maar zelfs dat is er niet. En het houdt een keer op. We hebben nog wel toegezegd een paar aanvragen die nu tussen wal en schip dreigden te raken, af te handelen, maar meer ook niet. Het moet eerst in orde zijn." Wethouder W.C. van Kempen van ruimtelijke ordening zit met het geval in zijn maag. „Vorige week hebben we uitgebreid intern overleg over de zaak gehad. We werken er hard aan om een tussenoplossing te vinden. Voor Sint-Maartensdijk komt binnen kort een voorontwerp ter visie. Daar kun je dan op anticiperen, dus daar zijn de problemen dan opgelost", zegt Van Kempen. Maar voor Tholen ligt dat toch anders, meldt hij. „De herziening van het komplan Tholen vergt aanzienlijk meer aandacht dan we aanvankelijk dachten. Dus meer werk voor zowel het stedebouwkun dig bureau als voor ons ambtelijk ap paraat. We sleutelen er inmiddels al drie jaar aan. Maar er zijn zo nu en dan dingen tussendoor gekomen die hogere prioriteit hadden. En dan blijft zoiets liggen. Inmiddels heeft deze zaak hoge prioriteit en de afdeling is er nu mee bezig. Maar er komen heel wat zaken bij kijken. Zoals voorover leg met bijvoorbeeld de provinciale plancommissie en de rijksdienst voor de monumentenzorg." ZIE VERDER PAGINA 3 Mevr. Y. Gerritsma uit Etten-Leur wordt de eerste vrouw in de ambtelij ke top van de gemeente Tholen. Zij is benoemd tot sectorhoofd gemeen telijke ontwikkeling, waarmee ze opvolgster wordt van L.T. Steenpoorte. Mr. G. Vos uit Stavenisse wordt afdelingschef ruimtelijke ordening en J.M. Duine uit Sint-Philipsland krijgt eenzelfde functie bij financiën. Daarmee zijn er drie belangrijke functies ingevuld. Zoveel leidingge venden tegelijk benoemen, komt ook zelden voor. De gemeente Tholen kampt al geruime tijd met veel per sonele problemen, waarbij met name de afdeling gemeentelijke ontwikke ling het zwaar te verduren kreeg met veel mutaties. Zo trok Steenpoorte zich al per 1 februari terug als sector hoofd. Ron van der Grijp van Acta Advies heeft sindsdien 2,5 dag per week waargenomen. Aangezien ook afdelingschef F.G.J.M. Buermans vertrok, en zijn nadste medewerker A. v.d. Lee, werd de afdeling ruimte lijke, economische, recreatieve en onroerende zaken behoorlijk getrof fen. Zeker omdat daar ook nog zie ken waren. Met de benoeming van Vos wordt per 1 december de vacatu re Buermans vervuld. Gerrit Vos (41) werkt nu bij het waterschap Zeeuwse Eilanden. ZIE VERDER PAGINA 3 Wattstraat 3 Tholen Fabriek en showroom: Canadaweg 6, Halsteren Tel. 0164-683425 Veilingweg 11St.-Annaland Tel. 0166-652904 Showrooms geopend ma t/m vr 8:17 uur en za 9-16 uur Vrijdag hing de vlag uit en was de winkel versierd. Groenteboer Merien Scherpenisse werd tachtig jaar. Hij had honderd bolussen besteld voor zyn klanten en op de toog stond een mandje met chocoiaadjes. Scherpenisse zit ai 68 jaar in het groentevak. Hij begon als 12-jarige jongen bij zijn vader en drijft nu alweer sinds 1937 het kleine winkeltje in de Ds. de Bresstraat in Sint-Maartensdijk. Waar de koperen bel nog rinkelt en het eindbe drag wordt uitgerekend met een pen op een kladblok. „Ik ben niet zo vlagachtig, maar het is toch wel mooi wat die vrouwen gedaan hebben," zegt de jarige over de actie van zijn winkelhulpen Els Guequièrre en Gonny Hengstmengel die om half zeven met het versieren van het pand waren begonnen. De vlag van de open monu mentendag hing in top. Een monument mag de kranige Scherpenisse wel genoemd worden. Op het raam verscheen een vel papier met foto's uit de lange loopbaan van de kleine zelf standige. Hij begon bij zijn vaderen leurde als 12-jarige jongen samen met zijn zus al groen te uit. Uit de eigen tuin: sla, radijs, bloemkool, kroten en peetjes. Met de kruiwagen. Later kocht hij een bakfiets, een trapper. „Die kocht ik toen voor 25 gulden. Er is niks waar ik zo veel mee verdiend heb," blikt Scherpenisse terug. Later werd dat een motorbakfiets waarmee hij groente en fruit haalde op de veiling in Bergen op Zoom. Tachtig kilo vracht. Het assortiment was toen eenvoudig. „Met de kerstdagen vroegen de mensen maar om drie dingen: stoofperen, spruitjes en goudreinetten. Nu heb je gele, groene en rode paprika's, ijs bergsla, taugé, knoflook, vanalles." De bakfietsen werden auto's. Nu rijdt Scherpenisse nog steeds in zijn bus om op vier adres sen in Sint-Annaland groenten te halen. „Vers uit de kas, hele goede kwaliteit." Veel van groenten komen van Thoolse bodem, fruit betrekt hij voornamelijk bij de grossier. Sinds enkele jaren is hij slecht ter been. Zijn knie is versleten. Scherpenisse loopt met een stok en staat veel minder in de winkel. Naast Els en Gonny, bedienen zijn dochter Jozien en de hulpen Alie den Engelsman en Ilse Westerlaken de klanten. „Als ze om half zes naar huis gaan, dan help ik de paar klantjes die nog komen. Ik laat ze de spullen zelf maar pakken." Want vertrouwen moet er zijn, vindt de groentenboer. „Als ze eens geen geld bij zich hebben dan zeg ik, betaal morgen maar." Eens heeft hij geteld hoeveel klanten er op een vrijdag de winkel binnenstapten. „Dat waren er 152. Het heeft altijd fantastisch gelopen." Aan stoppen denkt Scherpenisse dan ook niet: „Als ik de deur dicht doe, dan doe ik de gezelligheid weg. Dat is de clou." Moet elke woonkern nog een dorps huis hebben? En dient er in elk dorp nog wel gebouwd te worden? Willen we meer recreatie en zo ja, wat voor soort en waar? Waar willen we kan sen bieden aan de natuur en waar aan de agrarische sector? Dat zijn vragen waarop het gemeentebestuur bij het maken van de toekomstvisie Tholen 2025 antwoord wil hebben van de in woners. B. en w. hebben architecten bureau Rothuizen van Doom 't Hooft in de arm genomen om de gesprekken te leiden. Projectleider H. Droogh vindt dat er een hoop kennis over de eilanden (en ideeën over hun toe komst) aanwezig is bij de mensen die er wonen en/of werken. Begin no vember worden er drie debatavonden gehouden met de bevolking over wo nen, werken en leven in Tholen. Daarnaast worden een aantal gerichte gesprekken georganiseerd met het be drijfsleven, de bouw- en woonwereld, de onderwijs- en welzijnssector en het maatschappelijk veld. De laatste twee groepen bijten woensdag 31 ok tober in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk de spits af met twee bij eenkomsten van 15.30 tot 17.30 uur en van 20.00 tot 22.00 uur. Het evenementencomité Smalstad gaat het nieuwe bestuur vormen van de stichting gemeenschap Sint- Maartensdijk. Dat is maandag avond tijdens de algemene verga dering van de stichting besloten. Er waren ongeveer 20 leden aanwezig (vertegenwoordigers van de aange sloten verenigingen, plus leden van het evenementencomité). Voorzit ter P.J. Moormans en bestuurslid Chr. Burgers traden af. De stichting gemeenschap Sint- Maartensdijk is eigenaar van Haes tinge en heeft drie personeelsleden in dienst, waaronder de exploitant/ beheerder H. Visser. Het bestuur van de stichting kampte met onder bezetting. Bestuurslid P. Poot be hartigde de laatste tijd de belangen van de stichting wegens ziekte van Moormans. Burgers had al eerder te kennen gegeven te willen stop pen. In het voorjaar zijn er gesprekken gevoerd tussen de stichting en het gemeentebestuur over de toekomst van het beheer van Haestinge. Het evenementencomité werd daarop gevraagd als nieuw bestuur te gaan optreden. Voorzitter J. de Feijter van het comité: „We waren daar wel toe bereid. De algemene verga dering heeft het plan ook omarmd. Ze zag dat de stichting anders tel oor zou gaan." De bestuursfuncties moeten echter nog verdeeld worden. Dat gebeurt dinsdagavond. Poot blijft voorlo pig nog aan om het nieuwe bestuur te ondersteunen. In een al even kunstig shirt gehuldonthult wethouder Velthuis (rechts) samen met kunstenares Jeanine Pladdet uit Eindhoven het schilderij ter nagedachtenis aan mevr. Van 't Hof-Quist. De uit Oud-Vossemeer afkomstige mevr. Van 't Hof-Quist schonk bij haar overlijden haar nalatenschap aan de gemeente Tholen ter beste ding voor sport en recreatie voor de jeugd in haar geboortedorp. Aangezien de gemeente er niet uit kwam het geld in één keer te beste den, werd een vereniging opgericht die jaarlijks het gemeentebestuur advies moet geven over een aantal aanvragen die Oud-Vossemeerse verenigingen, stichtingen of in stanties bij de vereniging in kun nen dienen. Voorzitter Hommel van OVJV is tevens secretaris van de vereniging Van 't Hof-Quist. OVJV diende een verzoek in voor nieuwe judomatten en kreeg die ook. „Er wordt veel over het ge schenk van mevr. Van 't Hof-Quist gepraat. Maar we moeten meer kij ken naar wat er al is gebeurd. Vele verenigingen zijn al bedacht met een gift. Alle aanvragen worden zorgvuldig gewikt en gewogen, ook die van OVJV. En wij mochten een bijdrage ontvangen. Daarom is er geen mooiere gelegenheid dat deze receptie om een kunstwerk te onthullen ter nagedachtenis aan mevr. Van 't Hof-Quist", aldus Hommel. Wethouder Velthuis maakte duide lijk dat de gemeente het geen ideale situatie vindt om jaarlijks een aantal bijdragen uit de erfenis te besteden aan verenigingen. „De gemeente wilde aanvankelijk het geld op korte termijn besteden aan hooguit een paar grotere projecten. Maar omdat dat niet lukte, is in 1998 de vereni ging Van 't Hof-Quist opgericht. We hebben nu twee verdeelrondes ge had in 1999 en 2000. Donderdag heeft de commissie algemeen be stuur en welzijn aangegeven toch terug te willen naar de oorspronke lijke doelstelling", aldus wethouder Velthuis die aangaf dat de vereni ging inmiddels overleg voert met de vierde wethouder en de achtste ambtenaar op rij. „De enige con stante factor is dus de vereniging zelf. We gaan nu kijken of er een groter project te vinden is, dus zal er dit jaar geen verdeelronde zijn." In de commissie gaf mevr. Velthuis op vragen van VVD-raadslid Frig- ge een schot voor de boeg. Ze ver telde dat ze een gesprek met het da gelijks bestuur van de vereniging Van 't Hof-Quist heeft gehad. Daar bij zou zijn gesproken over het be steden van een 'substantieel deel' van het geld aan een 'gebouwelijke ruimte voor de jeugd'. Volgens me vr. Velthuis is het bestuur van de vereniging daarmee akkoord ge gaan. Het gebouw zou bestemd zijn voor de peuterspeelzaal De Pluus, jeugdsoos Jong Vosmaer en mu ziekvereniging OVM. Ze om schreef het als een 'multifunctio neel gebouw waar meerdere jeugdgroepen ondergebracht kun nen worden'. Er zouden wellicht nog andere dan de genoemde ge bruikers bij kunnen komen. Ondanks dat er geen verdeelronde komt, wilde men toch iets doen. „We wilden nu wel iets tastbaars tot stand brengen. Een legaat van deze orde is immers heel bijzonder. En daarom hebben we aan kunstenares Jeanine Pladdet gevraagd om een kunstwerk te maken ter nagedachte nis van mevr. Van 't Hof-Quist", al dus wethouder Velthuis. Het schilderij (een blauwe achter grond, de arm van een kind met in de hand een oranje bloem) is een voudig van opzet. De diepere bete kenis heeft te maken met het begrip geven, legt de uit Oud-Vossemeer afkomstige kunstenares uit. „Het gaat er eigenlijk om dat geven een cirkel is. Wie geeft, ontvangt ook te rug. Een kind dat iets krijgt, is zo blij dat het uit die blijdschap ook iets teruggeeft." Het kunstwerk zal een plaatsje krijgen in dorpshuis de Vossenkuil. Ir de clinch Al heel lang wordt er gesproken over de verdeling van het geld uit de erfenis van mevr. Van 't Hof-Quist. Toen zij overleed in 1995, benoem de ze in haar testament de gemeente Tholen als enig erfgenaam (uitge zonderd enkele legaten). Die nala tenschap bedroeg meer dan 500.000 gulden en moest gebruikt worden voor voorzieningen voor sport en recreatie voor de jeugd van Oud- Vossemeer. De gemeente zat ermee in haar maag. Het liefst wilde ze het geld in één keer opmaken, maar men kon niet besluiten waaraan dat moest gebeuren. Er werden sugges ties gedaan waarvan wellicht de minst haalbare wel een voorstel voor een overdekt zwembad was. Over een skeelerbaan is langer na gedacht, maar uiteindelijk kon de gemeenteraad geen knopen door hakken. Bij wijze van tussenoplossing werd in 1998 de vereniging Van 't Hof- Quist opgericht. Het geld was in middels met rente gegroeid tot 711.000 gulden. Twee verdeelron- den zijn er geweest, waarbij de ver eniging al in de clinch kwam te lig gen met de gemeenteraad omdat adviezen niet werden overgenomen. De gemeente zoekt nu dan toch naar een manier om in elk geval het grootste deel van het geld in één keer uit te geven. Merien Scherpenisse zit al 68 jaar in het groentenvak, sinds 1937 in de winkel aan de Ds. de Bresstraat in Sint-Maartensdijk. De spanning op de Thoolse woning markt neemt wat af. Verder zijn ko pers voorzichtig geworden in ver band met de economische recessie en de terreuraanslagen in Amerika. Bovendien stapelt de regelgeving zich op waardoor er steeds meer be palingen (en beperkingen) komen voor de bouw van een woning. Toch wordt er flink gebouwd en zowel de kopers als de architecten, makelaars en bouwbedrijven hebben er zin in. Zie verder de pagina's 13 en 15. Advertentie I.M. Advertentie I.M. Rabobank Tholen zwaait tweede gouden leeuw van Scherpenisse uit Thoolse jeugd mag op vrijwilligersavond een doel van vijf mille uitkiezen Reünisten halen herinneringen op aan het gehucht Botshoofd EN VERDER... Politie is te krap bezet om overal op tijd te komen Rotonde bij Thoolse brug klaar, aanleg van nieuwe in Ten Ankerweg van start Trainer Govers legt wethouder Ravensteijn neer op nieuwe matten van OVJV Inwoners krijgen geen voorrang in nieuwbouwplan Graefnisse te Sint-Philipsland Withagen keert terug en bezorgt Smerdiek dikke winst DE AKKER VAN DE LUIHEID IS OVERDEKT MET DISTELS Dit nummer bestaat uit 22 pagina's

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1