Betho en Besth-werk bundelen krachten Gemeente steekt nog 62.500 gulden in 't Lamsoortje Waterschap Zeeuwse Eilanden verhoogt tarieven met 4 procent Oudeland Hekwerk rond scholen werkt wel preventief Eigenheimer zestig cent Vervanging van besturing van keersluis te Stavenisse Open dag bij de trekpaarden Alleen ingezetenenomslag gaat met een procent omlaag Jaarconcert van mannenkoor met jazz bigband Donderdag 18 oktober 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 'We moeten slagvaardiger reageren Kliq B. en w. zwichten voor druk Oosterschelde Niet te veel risico Verantwoordelijkheid Nieuwe trekkers, auto's, bestelwagens Zeeuwse Eilanden De ingezetenenomslag van het waterschap Zeeuwse Ei landen gaat met 1% omlaag, maar de verontreinigings heffing stijgt met 4,7%. En zowel de omslag gebouwd als ongebouwd gaan met 4% omhoog. Dat zijn de voorne mens van het dagelijks bestuur zoals die in de begroting 2002 worden voorgelegd aan de algemene vergadering. Taxatiekosten Verkiezingen Overlast van jeugd verplaatst zich Een hekwerk rond een schoolgebouw kan preventief werken, maar is geen garantie dat er geen vernielingen door jongeren meer plaatsvinden. Dat zei burgemeester W. Nuis donderdag in de commissie algemeen bestuur en welzijn op vragen van raadsleden. Ze stemden una niem in met het plaatsen van een omheining bij De Re genboog in Tholen, maar vroegen zich ook af waar de overlast zich dan naar toe zal verplaatsen. Jeugdpanel Toen ik in 't voorjaar over paden liep die eeuwenlang door voeten zijn begaan van mensen met gedachten over mensen toen ben ik even heel stil blijven staan. Omdat ik kijken wilde naar het fluitenkruid en bomen naar vogels en een weel, vlakbij een graf, naar zerken met voor mij geliefde namen een plaats die ziel en geest rust en herinnering gaf. f Nu ik deze herfst de weg opnieuw bewandel voel ik een kilte, een gevoel van verraad. Wie is die mens die alle beschutting heeft gestolen van mijn voorgeslacht, het is een wrede daad. De groene bladeren bedekten graven als een deken, die laatste rustplaats achter het ijzeren hek. Het is zo koud zonder takken tot aan de hemel reikend waarom voelt het zo eenzaam op deze plek.... Jopie Meerman, Tholen. De sociale werkplaats en de stichting Besth-werk gaan samen. Vanaf volgend jaar is het reïntegratiebedrijf Midden-Zeeland een feit. De Be tho biedt werk aan mensen met een arbeidshandicap, Besth-werk zorgt ervoor dat langdurig werklozen aan een baan komen. Door samen te gaan, hopen beide instellingen de krachten te bundelen en van eikaars deskundigheid te kunnen profiteren. slagvaardiger reageren. Daarom is de besloten venootschap er geko- De Betho blijft bestaan, de activitei ten van de stichting Besth-werk wor den overgedragen aan een besloten vennootschap, waarvan de aandelen door de Betho b.v. worden gehou den. Dat is het zogenaamde private deel van de constructie. Dat zorgt voor de uitvoering, de publiekrechte lijke poot is het algemeen bestuur van de gemeenschappelijke regeling. Voor deze constructie moet de ge meenschappelijke regeling aange past worden. Het werk van de stich ting wordt nu nog via de gemeente uitgevoerd, dat gaat straks over naar het op te richten reïntegratie bedrijf. De commissie algemeen bestuur en welzijn had donderdag geen moeite met het plan. Wel vroeg P. van Bel- zen (CU) zich af of de Betho niet steeds meer door de rijksoverheid de 'markt' op wordt gedrongen. Ook J. van den Donker (D66) was daar bang voor. Directeur A.W. Leenhouts erkende dat. „Maar we zijn nog steeds klantgericht. Wel moet de Betho men. A.P. Kornaat (PvdA) vroeg zich af waarom er niet voor een holding met twee werkmaatschappijen is gekozen. Leenhouts legde uit dat dit fiscaal onvoordelig is. Door het handhaven van de gemeenschappe lijke regeling, hoeft de Betho geen btw af te dragen. Dat scheelt nogal wat op een omzet van drie miljoen gulden, zo zei hij. En voor de werk nemers is het handiger omdat ze nu allemaal dezelfde cao krijgen. M. Dijke (SGP) vroeg zich af of de Betho straks niet hetzelfde werk gaat doen als Kliq, het reïntegratie bedrijf dat in het centrum voor werk en inkomen in Sint-Maartens dijk is gevestigd. Maar volgens Leenhouts richt Kliq zich op een heel andere doelgroep. Bij de Betho is nu een wachtlijst van 54 personen, maar volgens de directeur is die op 1 januari wegge werkt omdat er vanaf oktober 40 tot 45 extra werkplaatsen zijn toege kend aan de sociale werkplaats die vestigingen heeft in Tholen, Goes en Kapelle. Onder druk van het Nationaal Park Oosterschelde zijn b. en w. van Tho len gezwicht voor een extra bijdrage in de exploitatiekosten van het multi functioneel centrum bij kinderboerderij 't Lamsoortje. Van 2001 tot en met 2005 wordt 12.500 gulden per jaar subsidie verstrekt. Dit naast de éénmalige bijdrage van 25.000 gulden die eerder is verstrekt Wanneer de gemeente niet met de 62.500 gulden over de brug komt, ontstaat er een impasse. Het gehele project komt dan in grote financiële moeilijkheden, omdat het Nationaal Park Oosterschelde de subsidie van een ton niet be taalt Bovendien moet er dan Europese subsidie terugbetaald worden. Het platform leefbaar platteland Tholen kwam destijds met een plan voor een kinderboerderij met een heemtuin en een multifunctio neel centrum, vlakbij camping de Muije te Sint-Maartensdijk. Er werden vele subsidiebronnen aan geboord, maar de financiële opzet bleek niet waterdicht. Het over legorgaan Nationaal Park Ooster schelde hield daarom de toegezeg de 100.000 gulden even in de achterzak, want er moest eerst een goed doortimmerd beleidsplan zijn en een professionele coördi nator. Wethouder R. Ravensteijn, die deel uitmaakt van het overlegorgaan, vond het project op zich een goed initiatief, maar een private aangele genheid waarbij de gemeente niet te veel risico wilde lopen. „We trekken geen portemonnee na de éénmalige bijdrage van 25 mille", liet hij eerst nog dapper weten. Maar nu het overlegorgaan voet bij stuk houdt - volgens de wethouder heeft het Nationaal Park de eisen bijgesteld - komt het college als nog over de brug. De nieuwe voor zitter van de stichting platform leefbaar platteland Tholen, mr. S.G.W. de Leeuw, heeft een be leidsplan opgesteld: De parel uit het slik. Het uitgangspunt hierbij is: terug naar de natuur. De eerste twee jaar is oud-biologieleraar H. Venekamp uit Tholen bereid ge vonden om als vrijwillig coördina tor op te treden. Het bestuur wil verder een stappenplan maken om activiteiten op te zetten, nadat eerst een inventarisatie is gemaakt. „Er kan nu eenmaal niet alles tegelijk worden opgestart", zegt mr. De Leeuw, die daarbij ook het gebrek aan geld aangeeft. Fasering en pri oriteitstelling zal nodig zijn en dan nog zal in veel gevallen sponsoring gezocht moeten worden om de ac tiviteiten doorgang te laten vinden. Op een begroting van 32.000 gul den in zowel 2001 als 2002 is een batig saldo geraamd van 6000 gul den en een post onvoorzien van 4000 gulden. Daarbij is al uitge gaan van de 12,5 mille subsidie van de gemeente Tholen. Als dat allemaal goed gaat, kunnen de acti viteiten uitgebouwd worden. B. en w. willen de 12.500 gulden betalen, omdat de vestiging van een bezoekerscentrum in het kader van het Nationaal Park Ooster schelde op het spel staat. Verder is de realisatie van het bezoekerscen trum als voorwaarde van de Euro pese subsidie opgenomen. Weigert de gemeente dus om bij te sprin gen, dan wordt niet alleen de 100.000 gulden van het overlegor gaan gemist, maar zal er ook ge kort worden op de Europese subsi die. „En de gemeente Tholen is verantwoordelijk, dat al de functies die in de subsidieaanvraag ge noemd zijn, gerealiseerd worden en minimaal vijf jaar in stand wor den gehouden. Overigens heeft de gemeente deze verantwoordelijk heid daarna weer afgedekt, door de betrokken stichtingen een verkla ring te laten tekenen. Maar gaat de gemeente niet akkoord, dan haakt het overlegorgaan af en missen we deze opsteker voor Sint-Maartens dijk en de recreatieconcentratie Gorishoek", aldus het college aan de raadscommissie gemeentelijke ontwikkeling, die hierover dins dagavond advies moet uitbrengen. B. en w. stellen nadrukkelijk, dat de gemeente niet garant staat voor enige andere kosten. Wanneer de levensvatbaarheid van het multi- fuctioneel centrum niet voor 2005 waar gemaakt wordt, trekt de ge meente zich als subsidiegever te rug. Om inzicht te houden in de exploitatie, moet jaarlijks voor 1 april de exploitatierekening aan b. en w. voorgelegd worden. Het col lege wil de 62.500 gulden betalen uit de reserve recreatie voorzie ningen, die gevoed wordt door de toeristenbelasting. Het waterschap gaat voor bijna 1,5 miljoen euro tractoren en maai- werktuigen kopen in 2002, voor 852.199 euro bestelauto's, voor 672.956 euro hydraulische graafma chines, voor 146.117 euro aanhang wagens, voor 95.747 euro perso nenauto's, voor 47.647 euro hout- versnipperaars, voor 45.378 euro veegmachines, voor 27.227 euro schaftwagens en vbor 20.874 euro kipwagens. Auto's worden om de 5 jaar of bij 150.000 km vervangen, tractoren om de 5 jaar of bij 6200 draaiuren en kranen om de 6 jaar of bij 8000 draaiuren, zo blijkt uit de begroting 2002. Wie het beste van het beste op tafel wil hebben, aardappelen van het ras Eigenheimer, moet daarvoor meer betalen dan voor een kilo Bintjes. Handelaren drukten donderdag op de veiling Sint-Annaland af bij 60 cent voor de Eigenheimer, terwijl ze voor 36 cent al een kilo Bintjes te pakken kregen. De Bildtstar is met 51 cent ook goed aan de prijs en de weinige Doré's die nog over zijn, doen nog een cent meer. De Fries- lander blijft met 40 cent ook nog voor op het Bintje. Donderdag 11 oktober: Doré 52- 52, Frieslander 36-40, Eigenheimer 57-60, Bintje 36, Bildtstar 48-51, bonken 55-58, drielingen 10, aan voer 78 ton. Wie meer wil weten over trekpaar den, kan zaterdag terecht bij Ko Brooijmans op boerderij Candia aan de provinciale weg tussen Oud-Vos- semeér en Sint-Annaland. 's Mor gens van tien tot twaalf uur en 's middags van half twee tot half vijf is het open huis bij de trekpaarden houder, die is aangesloten bij de stichting Werkend Trekpaard Zee land. Er zijn een stuk of acht van deze zware paarden te zien, ook is er een veulen bij. Het restaureren van oude landbouwmachines wordt getoond, en als het weer het toelaat zal er ploegen en grasmaaien gede monstreerd worden. Het waterschap heeft de begroting 2002 rond gekregen met o.a. normaal onderhoud aan de zeewering, zoals hier bij Gorishoek, dat in de herfstvakantie een geliefd punt is voor sportvissers. Zeeuwse Eilanden is erin geslaagd rend goed na hertaxaties blijkt uit te om de begroting sluitend te krijgen, zonder een beroep te doen op de re serves. Vorig jaar moest nog 900.000 gulden uit die reservepot gehaald worden, maar dat bleek nu niet nodig. De voorgestelde verhogingen zijn echter wel hoger dan het dagelijks be stuur in de vooijaarsnota aankondig de. „Maar we stijgen minder dan het inflatiecijfer van 4,5 tot 5% en daar zijn we heel erg blij mee", zegt dijk graaf W. Gosselaar. Volgens hem is het waterschap echter tot een verho ging 'veroordeeld.' „De investeringen en personeelslasten kun je immers niet wegpoetsen. En de kosten stijgen, bijvoorbeeld die van energie. Onze gemalen verbruiken veel en over de liberalisering van de energiemarkt is nog onvoldoende duidelijkheid. We hebben nu nog een contract met Delta Nutsbedrijven, maar we willen samen met de Zeeuwse gemeenten energie gaan inkopen en daarmee voordelen behalen. Maar dat plan is nog niet rijp genoeg om het al in de begroting te vertalen." Voor het tarief gebouwd is van be lang, dat de stijging van het onroe- komen op 35%, terwijl Zeeuwse Ei landen met 40% rekening had ge houden. Per waarde-eenheid van 3000 gulden onroerend goed gaat het tarief omhoog van f 3,36 naar f 3,52. „We hebben dat geld hard no dig om de taxatiekosten, die nog niet eerder doorberekend waren, te kunnen dekken", aldus de dijk graaf. Het gaat daarbij om een be drag van maar liefst 1,8 miljoen gulden. De kostentoedeling is ook tegen het licht gehouden en daarbij is geble ken, dat de sector gebouwd zwaar der moet gaan wegen dan de cate gorie ingezetenen. Betaling en zeggenschap hebben met elkaar te maken bij het waterschap. Een en ander heeft tot gevolg, dat de uit 35 leden tellende algemene vergade ring 1 hoofdingeland gebouwd meer krijgt en 1 hoofdingeland in gezetenen minder. Het bouwkostenbesluit werkt voor 1 miljoen gulden door in de begro ting 2002. Een en ander heeft te ma ken met de kosten van teerhoudend asfalt in bituminieuze waterschaps wegen en stortkosten van verontrei nigde (bagger)specie uit waterlo pen. en eenzelfde bedrag is ge moeid met de kwijtschelding van de waterschapsheffingen voor minder draagkrachtigen, die voor het eerst in 2002 honderd procent van de bij standsnorm bedraagt. Zeeuwse Ei landen onderzoekt, wat voor posi tieve gevolgen er zijn bij auto matische kwijtschelding. Een belas tingplichtige die twee jaar achter el kaar voor (volledige) kwijtschel ding in aanmerking komt, kan dan automatische kwijtschelding krij gen. Via een kort vragenformulier wordt dat gecontroleerd. Het waterschap verwacht volgend jaar 5500 kwijtscheldingsverzoeken en 300 beroepschriften. „We blijven met onze verhogingen binnen de perken en voor de taak uitoefening heeft het geen gevol gen", concludeert de dijkgraaf over de begroting 2002. „We hebben wel de stofkam een paar keer door de begroting gehaald, maar dat gaat niet ten koste van de zeeweringen, het onderhoud aan wegen of sloten of de muskusrattenbestrijding. En aan bomen en struiken besteden we 1,4 miljoen gulden of 2,5 ton meer. Daaronder ook begrepen de bestrij ding van de iepziekte." Het waterschap heeft in de begro ting 2002 ook rekening gehouden met de verkiezingen in maart. „We willen een heel hoge opkomst heb ben om ons als democratische over heid zo goed mogelijk te legitime ren. Ons streven is om een hogere opkomst te hebben dan de 40% van de vorige keer, zodat we veel geld in de verkiezingen steken", aldus dijkgraaf Gosselaar. Hij maakt duidelijk, dat het sluitend maken van de begroting niet tot pijn heeft geleid. „Wij leggen de verant woordelijkheden zo laag mogelijk, zodat elke afdeling zijn wensen al heeft beperkt tot 3% meer dan vorig jaar. Dan hoeft het dagelijks bestuur ook niets te schrappen." Wegens de toegenomen werkdruk bij Zeeuwse Eilanden is het aantal personeelsleden wel toegenomen met vier mensen. Zeeqwse Eilanden ondervindt mo menteel een niet geringe druk op de kostenkant van de bedrijfsvoering. De gevolgen van de relatief hoge in flatie, in de maand augustus uitge komen op 4,7%, doen zich breed gelden. De voorgestelde tariefswijzigingen voor 2002 zijn: Ingezetenenomslag: 44,08 euro (ƒ97,13) per wooneenheid tegen over ƒ98,00 in 2001, dus een daling van 1%. Omslag gebouwd 1,60 euro (ƒ3,52) per waarde-eenheid van 3000 gulden tegenover ƒ3,36 in 2001dus een stijging van ruim 4%. Omslag ongebouwd: 56,12 euro (ƒ123,68) per hectare tegenover 118,92 in 2001, dus een stijging van 4%. Verontreinigingsheffing: 5? euro (ƒ114,59) per vervuilingseenheid tegenover ƒ109,40 in 2001, dus een verhoging van 4,7%. Op die vraag kon niemand een ant woord geven. Het was dan ook een retorische vraag, zei de burgemees ter, een vraag waarop men geen antwoord verwacht. De overlast verplaatste zich immers al van de openbare basisschool Ter Tolne na dat daar een hek was geplaatst. De Regenboog is aan de Molen- vlietsedijk de enige school die nog niet van een afrastering is voor zien. Het bestuur van de christelij ke nationale basisschool De Re genboog vroeg aan de gemeente om via een spoedprocedure een hek te mogen plaatsen. De kosten van vernielingen (aan ruiten, deu ren, dak, lichtkoepels en ramen) liepen de afgelopen driejaar op tot 8123,53 gulden. Voor het plaatsen van een hek krijgt De Regenboog 4135,25 gulden. Volgens M.A.H. den Haan (PvdA) kan een hek preventief werken, maar kan de jeugd er nog steeds rotzooi overheen gooien. „De overlast verplaatst zich van het ene naar het andere schoolplein, zo is gebleken. Waar gaat de jeugd straks naar toe?" Volgens Van den Donker is het een 'steeds verder uitbreidend feno meen' en zou er 'paal en perk' ge steld moeten worden aan het van dalisme. Volgens E. Frigge-Hogesteeger (VVD) moeten ouders aangespro ken worden op hun verantwoorde lijkheid. Ze sprak er schande van dat speeltoestellen met racistische leuzen zijn beklad. J.P. Bout (CDA) stelde dat het van dalisme 'steeds grotere proporties' aanneemt. P. van Belzen (CU) noemde het aanbrengen van een hek een noodzakelijk kwaad. En M.J. Klippel (SGP) vroeg zich af hoe het verder moet. Of er met de politie over deze zaak is gesproken en of het jeugd- en jongerenwerk hier een rol in kan spelen. Volgens wethouder W.C. van Kem pen dwingt 'de maatschappij om grotere investeringen te doen bij scholen'. Als voorbeeld noemde hij het hekwerk bij de nieuwe scholen en de peuterspeelzaal in Scherpe- nisse. Nuis zei geen afdoende antwoord te hebben op de vraag waar de jeugd nieuwe sporen van vernie ling zal trekken. Of de school aan gifte gedaan heeft, wist hij niet. Wel dat scholen niet zo snel naar de politie stappen, maar eerder naar de gemeente komen. „Maar een school heeft ook een verplich ting om aangifte te doen. Hekwer ken zijn ook geen garanties, maar werken wel preventief." Wethouder M.A.E. Velthuis om schreef de kweste als lastig. „Nie mand is er voor om overal hekwer ken' te plaatsen. Pleinen zouden juist ook buiten de schooltijden ge bruikt kunnen worden. Maar dat kan nu niet omdat er teveel vernie lingen plaatsvinden. Er is geen pasklare oplossing voor. Het jeugd- en jongerenwerk heeft met deze groep geen contact, denk ik." In het jeugdpanel waar de gemeen te mee .praat over toekomstige voorzieningen voor de Thoolse jongeren, is er ook over overlast gesproken, zei ze. Maar omdat de gesprekken met de jeugd pas zijn begonnen, kon ze er verder nog niets over zeggen. Vervanging van het besturingssys teem in de keersluis van Stavenis se is één van de investeringen die in 2002 op Tholen en Sint-Philips- land uitgevoerd worden, zo blijkt uit de begroting van het water schap Zeeuwse Eilanden. Hiermee is een bedrag gemoeid van 90.756 euro. Bij het waterbeheer is het leggen van een duiker in de Oude Zeedijk bij Sint-Annaland ge pland, maar dat als onderdeel van diverse andere, soortgelijke wer ken in het waterschapsgebied, wat totaal 503.696 euro gaat vergen. Bij gemaal de Noord te Sint-Maar tensdijk wordt een spoelgoot aan gebracht. Met diverse andere wer ken is hiervoor 726.048 euro geraamd. Het watersysteem zal verbeterd worden in de Hiksekreek bij Oud-Vossemeer (o.a. met een natuurvriendelijke oever) en langs de parallelweg te Tholen. Hiervoor is met diverse soortgelijke werken 743.179 euro uitgetrokken. Sint- Philipsland vormt een gebiedsge richt project voor het waterbeheer. Verder is een omleiding van de Thoolse Vest gepland. Aan het ge maal Loohoek bij Poortvliet zal groot bouwkundig onderhoud wor den uitgevoerd. Verder wordt onder het hoofdstuk wegen geld gestoken in het opstellen van een verkeers model Tholen. Het waterschap gaat onderzoeken of het signaleren en bestrijden van gladheid op Tholen nog wel in eigen beheer moet ge beuren. Het slib van de rioolwaterzuive ringsinstallaties in Tholen en Sint- Maartensdijk zal ontwaterd worden door een in te huren bedrijf. Het kerkhof aan het Oudeland bij Tholen ligt er desolaat hij. Waar voorheen de bomen in een krans rondom de grafstenen stonden, liggen de stammen nu geveld in het rond. De Nederlandse Hervormde Gemeente, eigenaar van de begraafplaats, liet de bomen kappen omdat ze ziek waren en een gevaar zouden vormen voor de omwonenden. Niet iedereen is het daarmee eens. Zoals bijvoorbeeld dhr. Bos: „Wij hadden helemaal geen last van die bomen. Bovendien waren ze niet allemaal ziek. 't Vfe.v zo'n beeldbepalend stukje en nu is dat weg." Begraven wordt er niet of nauwelijks meer op het Oudeland. Ook Jopie Meerman uit Tholen, van wie familieleden liggen begraven op deze dodenakker, betreurt het verlies van de bomen en ze schreef er het onderstaande gedicht over. Het Smalstads Mannenkoor geeft zaterdag 27 oktober zijn jaarcon cert in de Vossenkuil te Oud-Vosse meer. Het is het enige concert dat het koor zelf organiseert, verder treden de heren op uitnodiging op. Het jaarconcert is in eerste instantie voor donateurs, maar ook andere belangstellenden zijn welkom. Dit jaar zal het Smalstads Mannenkoor onder meer repertoire uitvoeren dat het ook ten gehore bracht op het in ternationale koorfestival te Arn hem. Het thema was daar 'koor in beweging' en dus werd er een zoge naamde 'scenische' uitvoering ge geven. Dat wil zeggen dat er een stuk toneel wordt opgevoerd, zoals ook bij opera's en operettes ge beurt. Dit beweeglijke geheel zal dus ook tijdens het jaarconcert te zien en te horen zijn. Het Smalstads Mannenkoor kreeg op het festival in Arnhem overigens een eervolle vermelding. Verder heeft het koor de gewoonte om gastmusici uit te nodigen voor het jaarconcert. Deze keer zal de Jazz Academy Big Band uit Roosendaal acte de présence geven. De Jazz Academy maakt deel uit van De Muzen, centrum voor kunst zinnige vorming. De Jazz Academy Big Band staat onder leiding van Ton van de Geijn, een baritonsaxo fonist die een goede staat van dienst heeft als jazzmusicus. Het jaarcon cert van het Smalstads Mannenkoor begint om acht uur. Er zijn nog be perkt kaarten beschikbaar. Deze kan men op het voorverkoopadres beko men, namelijk bij bakker Cock Le- ijs aan de Haven 16 te Sint-Maar tensdijk. Waterschap tegen grenswijziging. Waterschap Zeeuwse Eilanden is te gen het voornemen van gedeputeer de staten van Noord-Brabant om de beheersgrens met het in te stellen waterschap in de zuidwesthoek van Noord-Brabant op de oostelijke oe ver van de Schelde-Rijnverbinding te leggen. Lozingsvoorziening. Waterschap Zeeuwse Eilanden stemt niet in met het voorstel van de commissie regio naal waterbeheer om de huidige lo zingsvoorzieningen als gelijkwaardi ge voorziening voor de 6 m3 septic tank te beschouwen, maar landelijk Onderzoek af te wachten en tpt die tijd het interimbeleid te handhaven.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 19