Thoolse woningkopers zijn voorzichtig Bouwend Nederland door zekerheden van regelgeving zowat doodgeknuffeld Spanning op Thoolse woningmarkt neemt af Kwaliteit belangrijker dan aantallen bij het bouwen in de dorpen WONEN IN THOLEN Huizenprijzen dalen na 2002 Waardestijging onroerend goed is gehalveerd Donderdag 18 oktober 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Vraag naar eengezinswoningen blijft Minder huurhuizen 200 koopwoningen Groeien in harmonie met de omgeving Door recessie en terroristische aanslagen in V.S. stagneert de verkoop Tholenaren zijn voorzichtiger geworden bij het aanko pen van een woning. „De economische groei neemt dit jaar af en daar is de terroristische actie in Amerika bijge komen. Beide elementen zorgen ervoor dat de verkoop van woningen stagneert. Kopers nemen een meer af wachtende houding aan", constateert Hans Weggemans, directeur van Bouwbedrijf Weggemans in Sint-Anna- land. Luxe artikelen Vraag enorm Klussendienst Voorwaarden steeds strenger en procedures kunnen vertragend werken Bouwbesluit Suzannapolder Indonesië A, q M"B ffBSiB Nieuw bouwbesluit Huisvesting sociaal zwakkeren staat hier voorop Is de Thoolse woningmarkt nu zowel in de koop- als de huursector enigszins gespannen, in 2010 zal die situatie sterk verbeterd zijn. Alleen in de dure koopsector zal de spanning gelijk blijven. Ook gaat een over schot ontstaan aan goedkope huurwoningen. Door een aanzienlijk deel van het nieuwbouwprogramma in de dorpen te laten plaatsvinden, wordt tegemoet gekomen aan de grote vraag naar eengezinswoningen. Dat staat in het rapport 'Woningmarktanalyse Zeeland'Dat onder zoek in opdracht van de provincie moet zicht geven op mogelijke be leidslijnen en hun effecten voor de woningmarkt tot 2010. De vraag naar zowel huur- als koop woningen was in 2000 in Tholen be hoorlijk groter dan het aanbod. De komende jaren neemt die vraag af. Het aanbod zal toenemen, maar lager blijven dan de vraag zodat er in 2010 nog altijd een zekere spanning zal be staan op de Thoolse woningmarkt. De verwachting is dat met betrekking tot huurwoningen er ten aanzien van het aanbod nauwelijks iets zal veran deren. De vraag zal met name in de middeldure sector dalen, maar juist in deze sector blijft het aanbod enorm achter bij de vraag. In de koopsector is er op alle fronten minder aanbod dan vraag, waarbij de kloof het grootst is bij de goedkope woningen. Juist hiernaar zal volgens de onder- zóekers de vraag sterk dalen. Maar de sterkste groei in het aanbod wordt in de dure sector verwacht. De onderzoekers rekenden vijf bouwprogramma's door. Voor de huursector geeft dat het beeld van voornamelijk middeldure woningen bouwen. Het trendmatige program ma voorziet in 125 nieuwe huurhui zen, maar door sloop en verkoop zal het aantal uiteindelijk met 355 afne men (85 in Tholen-stad en 270 in de dorpen). De andere programma's ko men op een lagere daling van het aantal huurhuizen uit. Het provincia le programma zit op 242 (267 nieuw bouw tegen 509 verkoop en sloop), het gemeentelijke programma op 162 (131 nieuwbouw, 293 verkoop en sloop), het gemeente-extra program ma op 161 (132 nieuwbouw, 293 ver koop en sloop) en het plusprogram ma - dat zoveel mogelijk tegemoet wil komen aan de wensen van de consument - op 73 (143 nieuwbouw, 216 verkoop en sloop). Alleen in het provinciale en het plusprogramma wordt gerekend met een groei van het aantal huurwoningen in Tholen-stad. Ook voor de koopsector zijn de pro gramma's doorgerekend. Hier is geen sprake van afname van het aantal wo ningen, maar juist van een forse toe name. Met name duurdere huizen gaan gebouwd worden. De groei van het bestand aan koophuizen is voor de verschillende programma's: trend matig 1142 (waarvan driekwart in de dorpen), provinciaal 1725, gemeente lijk 1637, gemeente-extra 1637 en plus 1809 (bijna driekwart in de dor pen). De conclusie van de onderzoekers is, dat het plusprogramma goed in speelt op de woningmarktproble men die er op dit moment zijn. Het voorziet in het bouwen van extra eengezinswoningen in de koopsec tor en de vraag naar dat soort wo ningen is er groot genoeg voor. En kele kanttekeningen worden wél geplaatst. Zo zal naar verwachting een behoorlijk overschot van goed kope huurappartementen ontstaan in Tholen-stad. Relatief gezien is daar een spanning op de markt voor dure huurwoningen van bijna 8%, maar dit betreft nog geen 15 wonin gen. In de andere Thoolse woonker nen zal in 2010 vermoedelijk de vraag naar goedkope en middeldure koopwoningen het aanbod met in totaal 100 huizen overtreffen. Meer aandacht verdient volgens de onder zoekers het te geringe aanbod van eenzelfde aantal dure koopwonin gen in Tholen-stad. Recente uitbreidingen van dorpen worden nogal eens ervaren als een aantasting van het landschap. En de uitbreidingswijken die na de laat ste wereldoorlog tot stand kwamen, lijken vaak geen onderdeel uit te maken van het dorp. Onvrede alom dus over de manier waarop dorpen groter worden, en in dat licht wordt de term 'organisch groeien' geïn troduceerd. Kwaliteit, karakter, bereikbaarheid en inpassing in het landschap staan daarbij centraal en niet langer de kwantiteit en het planmatig bouwen, aldus een provinciale nota van enkele jaren gele den. Inmiddels is in het Zeeuwse een pilot-studie gemaakt die is aange boden aan staatssecretaris Remkes van volkshuisvesting. Organisch groeien moet een manier van huizen bouwen worden, waarbij zowel het landschap als een dorp de winnaars zijn, aldus gedeputeerde J.G. van Zwieten. Vier onderzoeks bureaus bekeken, in opdracht van de provincie, hoe de ontwikkeling is geweest in drie Zeeuwse dorpen en hoe dat anders had gekund. Het ringdorp Dreischor, het voorstraat dorp Wissenkerke en het vesting stadje Philippine waren onderwerp van studie. Een waardevolle conclu sie was dat ieder dorp anders is en een eigen benadering verdient, zelfs bij dorpen van hetzelfde type. Er zijn een aantal algemene bevin dingen vast te stellen. Zo zal er bij organisch groeien - veelal - stuksge wijs gebouwd worden volgens een stel - breed gedragen - regels, waar door ruimtelijke kwaliteit van dorp en landschap versterkt wordt. Ook vroeger waren er, ongeschreven, re gels voor het bouwen van huizen (vaak door de omstandigheden be paald), maar die werden in de na oorlogse maatschappij losgelaten. Uitbreidingswijken van toen zitten vaak als een schil om het dorp en bemoeilijken nu het laten uitgroeien van zo'n dorp volgens de oorspron kelijke structuur. Overigens hebben niet alle naoorlogse wijken per de finitie een gebrek aan structuur. Soms ook zijn oude dorpsstructuren simpelweg niet geschikt om op voort te borduren (extra ringen om een ringdorp hebben geen toege voegde waarde). Dat tegenwoordig elk dorp de mo gelijkheid krijgt om jaarlijks een paar huizen te bouwen, leidt vol gens de onderzoekers de aandacht af van de kwaliteit van de nieuw bouw en de toegevoegde waarde voor het dorp en het landschap. Met het oog op dat laatste zou het zelfs weieens tot de conclusie kunnen voeren dat uitbreiding in bepaalde dorpen helemaal niet wenselijk is. Een andere bevinding is, dat niet al tijd krampachtig omgegaan hoeft te worden met de open ruimte. En wanneer organische groei van dor pen bestudeerd wordt, zal daarbij altijd de herstructrering betrokken moeten worden van de uitbreidings wijken die weinig relatie met de rest van het dorp hebben. De onderzoekers stellen dat het op stellen van een dorpsvisie of beeld kwaliteitsplan het begin vormt van de aanpak van organisch groeien. De inwoners moeten daar zeer nauw bij betrokken worden, want draag vlak is belangrijk omdat beeldkwali teitsaspecten juridisch moeilijk af te dwingen zijn. Aan de visie moet een gedegen inventarisatie van het dorp en de omgeving ten grond slag liggen, en uit de visie vloeit de gewenste organische groei- structuur voort. Andere beleidsins trumenten kunnen vervolgens in gezet worden bij de realisatie. Overigens stellen de onderzoekers dat de praktijk complex is en dat eigentijdse normen gecombineerd zullen moeten worden met een meer kwalitatieve benadering van bouwen in dorpen. Leegstand huurwoningen Woningzoekenden Plaats 2001 2000 2001 2000 Tholen 3 312 217 Oud-Vossemeer 11 7 42 27 St.-Annaland 3 5 60 45 Stavenisse 2 7 13 9 St.-Maartensdijk 3 12 70 75 Scherpenisse 1 - 24 8 Poortvliet - 1 26 30 St.-Philipsland - 1 31 18 Diverse kernen 72 47 Totaal 24 27 650 476 Op loktober stonden 650 woningzoekenden ingeschreven bij Beter Wonen en dat is zo'n 170 meer dan een jaar geleden. Bijna de helft zoekt een huis in Tholen-stad. Van de woningzoekenden geeft 485 sociale of economische binding op als reden, tien hebben er plannen om te gaan trouwen of sa menwonen en in 99 gevallen betreft het doorstroming. Ten opzichte van een jaar geleden steeg het aantal woningzoekenden in bijna alle woonker nen. Alleen in St-Maartensdijk en Poortvliet is er minder vraag. In Scher- penisse daarentegen is sprake van een verdrievoudiging. De meeste mensen (209) zoeken een eengezinswoning, terwijl er 91 op de lijst staan voor een huis voor een- of tweepersoons huishoudens en acht voor een 'flat'. De vraag naar ouderenhuisvesting is onverminderd groot: 166 mensen zoeken een bejaardenwoning en 176 willen een plaatsje in een woonzorgcentrum. De leegstand bij Beter Wonen is tot 23 woningen beperkt. In Poortvliet en St.-Philipsland staat geen enkel huis van de woningcorporatie leeg. Van de 23 zullen er 12 gesloopt worden (10 in Oud-Vossemeer en 2 in Stavenisse) en 2 aangepast. Twee zijn daadwerkelijk onbewoond (in St.-Maartensdijk en SL-Annaland) en zeven zullen verkocht worden: 2 in Tholen en St- Maartensdijk, 1 in Scherpenisse, St.-Annaland en Oud-Vossemeer. T Mensen die een huis laten bouwen, zijn kritischer geworden op het uiterlijk van hun woning, vindt aannemer Hans Weggemans. Dat betekent dat het langer duurt voordat een woning is verkocht. Dat geldt volgens Weggemans zo wel voor nieuwbouw als voor be staande bouw. „De mensen kopen ook bewuster. Vorig jaar kochten de mensen snel. Dat werd ingege ven door de angst dat anders de woning aan een ander werd ver kocht. Nu duurt het langer voordat een beslissing wordt genomen. De mensen kiezen bewuster en stellen het geven van een bouwopdracht langer uit." Vergeleken met dezelf de periode vorig jaar schat hij de daling van het aantal aanvragen voor nieuwbouwwoningen inmid dels op vijftien tot twintig procent. Weggemans richtte in 1984 zijn bouwbedrijf op. Eerst in Sint- Maartensdijk waar kantoor aan huis werd gehouden, later in Scherpenisse, waar de ruimte eveneens te klein werd. In april 1996 kwam Weggemans naar Sint- Annaland, waar zowel zijn bouw bedrijf is gevestigd als zijn bouw markt Fixet. Inmiddels werken bij Weggemans zestien medewerkers in vaste dienst, en zijn de plannen om de bouwmarkt uit te breiden met circa 1000 vierkante meter ver gevorderd. „We willen een com pleet assortiment producten aan bieden. Dus ook luxe badkamers, tegels en zo. Daarvoor is de be staande ruimte te klein." Weggemans signaleert dat de ver koop van luxe artikelen in de wo ningbouw is toegenomen. „De mensen hebben het beter dan vroe ger. Er zijn meer tweeverdieners en dat merk je aan de verkoop van je artikelen. Als mensen vroeger een huis lieten bouwen, werd meer op de luxe binnenshuis gelet. Nu kijken mensen ook naar hoe het huis er aan de buitenkant uitziet. Zo is de vraag naar sierranden bij voorbeeld toegenomen." Naast de vraag naar luxere bouw stijlen, legt de overheid het ge bruik van bepaalde materialen veel meer op dan vroeger. Weggemans: „Schilders moeten verf op water basis gebruiken. Dat materiaal is moeilijker te verwerken dan verf met oplosmiddelen. Dat maakt de woning duurder." Hetzelfde geldt voor dakbedekking. „Dat moet kunststof zijn in plaats van de vroeger gebruikte bitumenlaag." Ook op het gebied van energiege bruik zijn de voorschriften aange scherpt. Ramen met dubbel glas zijn verplicht. Weggemans vindt niet dat de overheid ten onrechte eisen stelt. „Ongeveer 99 procent is effectief. De investering wordt door de huizenkoper op langere termijn terugverdiend." Soms bin nen vijf jaar, wijst Weggemans op het dubbel glas. „Zeker als de gas- prijs stijgt." Die is in Nederland gekoppeld aan de olieprijs. Als ge volg van de ramp in Amerika dreigt die te stijgen. Ondanks de daling van het aantal bouwaanvragen heeft Weggemans, naar eigen zeggen, niet over ge brek aan werk te klagen. De activi teiten van (zijn bedrijf spelen zich voor zestig procent in de gemeen te Tholen af en voor veertig pro cent in West-Brabant. De bouwon dernemer verwacht dat dat in elk geval de komende vijf jaar zo zal blijven. Hij meet dat af aan de hoeveelheid bouwgrond die er op Tholen vrijkomt. „Er zal de ko mende jaren op Tholen veel ge bouwd worden. Er komt veel grond los van de gemeente", wijst hij op de baai van Duivendijk en enkele hectares onder de rook van Oud-Vossemeer. Ook bij de voet balvelden van Sint-Annaland ver wacht Weggemans veel bouwacti viteiten. Hij vindt het jammer dat veel grond in eigendom komt van projectontwikkelaars. „Die hebben vaak meer middelen dan wij als Thoolse bouwbedrijven. In de Kleine Suzannapolder in Sint-An naland gaat het om vijf miljoen gulden. Dat investeert de project ontwikkelaar. Doorgaans met hulp van een bank. Voor ons is het moeilijk om daar tussen te ko men." Als gevolg van die ontwikkeling verwacht Weggemans dat de grondprijzen hoog blijven. „Daar zal de recessie niet veel aan veran deren. Want de kopers mogen dan afwachtender zijn dan vorig jaar, de vraag naar woningen is enorm." Woningkopers die een be staande nieuwbouwwoning kopen in plaats van grond om zelf te (la ten) bouwen, zijn volgens de on dernemer ongeveer twintig procent goedkoper uit. „Daar staat tegen over dat wanneer je zelf je schilder moet zoeken, zelf je metselaar moet uitzoeken en noem maar op wat er bij de bouw van een huis komt kijken, je nooit zekerheid hebt hoe het werk wordt uitge voerd. Je bent aan de goden over geleverd." Uiteraard vindt Weggemans het verstandiger om de nieuwbouw in één hand te geven. Wat dat betreft weet hij dat op Tholen de concur rentie tussen de bouwondernemers groot is. Hij telt twee collega's in Tholen, twee in Poortvliet, een in Sint-Maartensdijk, een in Stave nisse, een in Oud-Vossemeer en drie in Sint-Annaland. Zelf zegt hij met die concurrentie geen pro blemen te hebben. „Wij rekenen uit wat de bouw van een huis kost. We calculeren voor een gaaf stukje werk. Daar moet een kleine ver goeding tegenover staan. Gaat de klant daar niet mee akkoord, dan hebben we pech gehad." Weggemans vindt hef bezit van een aparte bouwmarkt gunstig voor het bouwbedrijf. „Je hebt altijd voor raad." Daarnaast merkt hij dat steeds meer mensen zelf reparaties aan het huis uitvoeren, of delen aan de woning aanbouwen. Zelfs de doe-het-zelver met twee linkerhan den is door de geavanceerde en be taalbare apparatuur als boor-, frees-, en zaagmachines in staat veel op het gebied van woningon- derhoud in eigen hand te houden. Ook de uurlonen die vaklieden re kenen, en het gebrek aan vaklie den, speelt de doe-het-zelfzaak in de kaart, vindt Weggemans. Toch weet hij zeker dat niet alle karweien in aanmerking komen voor doe-het-zelvers. Zoals het leggen van parketvloeren. Ondanks alle reclame dat het een kwestie is van klikken of schuiven, verwacht hij dat er vraag komt naar vaklie den. Weggemans anticipeert daar op met het oprichten van een eigen klussendienst. „Die dienst moet niet alleen een parketvloer kunnen leggen, maar ook, zeker na de uit breiding, badkamers aanleggen, schuifwanden plaatsen en luxe vloeren kunnen leggen." Tom Moerland voor een pand in Poortvliet waar hij een nieuwe woning naast heeft ontworpen. Een Belg en een Nederlander ontmoeten elkaar in een café. Ze komen te praten over het bouwen van een woning. Beiden hebben bouwplannen. Zegt de Belg: „Laten we doen wie het eerste klaar is. De verliezer betaalt een rondje." De Nederlander gaat akkoord. Zes maanden later belt de Belg op. „Ik heb nog tien dakpannen te gaan." Zegt de Nederlander: „Gefelici teerd. Ik heb nog tien vergunningen te gaan." Moppentapper en architect Tom Moerland uit Tholen wil er maar mee zeggen dat bouwend Neder land door de zekerheden van bestemmingsplannen en bouwbesluiten bijna is doodgeknuffeld. „Alles is geregeld. Van de maat van de nok van een dak tot de kleur van de vensterbanken. Bouwcommissies, welstandcommissies, als je een woning wilt laten bouwen, kom je er niet omheen." En vindt de nieuwe buurman dat het huis te dicht bij het zijne komt, dan zijn er zoveel beroepsmogelijkheden en bezwarenprocedures dat de aan staande woningeigenaar het pannen- bier nog wel een jaartje koud kan zet ten. Moerland: „In Stavenisse, op de hoek van de Wilhelminastraat en de Molendijk zo heeft een stedenbouw kundige bedacht, moeten 'twee-on der-een- kap'-woningen komen. De Thoolse gemeenteraad heeft dat idee overgenomen en aldus het bestem mingsplan vastgesteld. Nu is er een opdrachtgever die dat stukje grond gekocht heeft, maar er een vrijstaand huis wil bouwen. In november vorig jaar is er een vergunning aange vraagd. Maar het bestemmingsplan moet worden gewijzigd. En er is be zwaar gemaakt. Heb je eindelijk een stukje grond, mag je niks." En de grond in Tholen is schaars zegt Moerland. „Eigenlijk is er niets meer. En als er iets is, duurt het een eeuwig heid voor er iets mag worden onder nomen. Kijk maar naar Vroonstede in Sint-Annaland. Bij mij hangt al twee jaar iemand aan de lijn die er wil bou wen. Er kan nog niks. Nee, ik heb er geen idee van waarom dat allemaal zo lang moet duren." Moerland maakte een plan voor de bouw van twintig woningen in Tholen-stad. „Daar zijn nu nog volkstuinen. Die blijven, want de gemeente werkt niet mee aan de bouw van de woningen." Wat wel vrij vlot gaat, is de ervaring van de Thoolse architect, is het krij gen van een bouwvergunning. Ten minste als alles volgens Üe regels van de kunst op schrift is gezet en er geen adders onder het gras van het nieuwe bouwbesluit zitten. „Het bouwbesluit is landelijk en zou een vereenvoudi ging van de regelgeving moeten bete kenen. Dat is het niet. De regels zijn alleen maar strenger geworden." Moerland geeft het 'ventilatievoor- schrift' als voorbeeld. „Je moet aan geven dat je in je huis doet aan warmteterugwinning. Dat is ver plicht. Maar de eisen zijn zo streng dat je kunt isoleren wat je wilt, je kunt er toch niet aan voldoen. En lukt dat niet, dan krijg je ook geen bouwver gunning." Moerland schat dat door het ventilatievoorschrift de bouwkos ten van een woning van drie ton met ongeveer 15.000 gulden stijgen. „En als je vervolgens je ramen open zet om je huis eens te luchten, heb je aan je dure ventilatiesysteem helemaal niets." En denk niet dat dergelijke zaken al leen spelen bij nieuwe woningen. Ook bij het kopen van een bestaande woning van een particulier liggen de problemen op de loer. Zoals een scho- negrondverklaring. „Als je in Tholen een bestaande woning met meer dan 60 vierkante meter wilt uitbreiden, heb je een schonegrondverklaring no dig. Kosten? Tweeduizend gulden: En dan mag je hopen dat ze niets in de grond aantreffen dat er niet thuis hoort, want dan ben je echt nat. Het afvoeren van vuile grond kost je 300 gulden per kubieke meter. En dat heb je al bij zestien volle kruiwagens." Niet alleen particulieren dreigen door verregaande regelzucht, bezwaarmo- gelijkheden of bureaucratie het bijltje er bij neer te gooien. Ook bedrijven die willen uitbreiden of nieuwbouw- plannen hebben, en projectontwikke laars die veel geld in Tholen willen investeren, vragen zich volgens Moerland af waar ze eigenlijk mee bezig zijn. Een van de meest navrante voorbeelden is volgens hem de Su zannapolder in Sint-Annaland. „In 1995 zei de toenmalige wethouder Versluys dat daar vakantiewoningen konden worden gebouwd. Er werd wat je noemt een structuurvisie ge maakt waaruit duidelijk bleek wat de mogelijkheden waren. Een project ontwikkelaar stapte er in, nam een miljoen gulden mee, maar heeft zes jaar later alleen nog landbouwgrond voor dat geld. Want plotseling was die structuurvisie niet meer voldoende. De structuurvisie, zo zegt de provin cie, kijkt alleen naar de recreatie. Het wachten is nu op de havennota. De vi sie en de nota samen moeten aange ven hoe die gebieden worden inge vuld. De gemeente beloofde de havennota in de tweede helft van het derde kwartaal in 2001Nu zeggen de ambtenaren 'mogelijk de tweede helft van het eerste kwartaal 2002'. Wij hebben die invulling al lang klaar. Met de Cl000 naar de andere kant van de dijk. Met Busmariticm op de plaats van het koelhuis. Met een dwarsdoorsteek vanaf de Voorstraat naar de haven. Met ligplaatsen voor de binnenscheepvaart." Moerland voelt zich met de panklare oplossingen voor winkelend, varend en recreërend Tholen geen windmo lenvechter. Integendeel. „Ik word ze ker serieus genomen", wijst hij op een eervolle opdracht van Zeeuwse Elektra Service uit Goes voor de bouw van een bedrijfspand. Dit be drijf repareert onder meer voor Mikro Electro en het Vendex-concem het wit- en bruingoed. ,JBen miljoenenop dracht. Omdat we kleinschalig zijn. Gespecialiseerd in kleine en middel grote bouwwerken. Geen ziekenhui zen, geen gigantische gemeentehui zen. Dat sprak de opdrachtgever aan." Zo weet Moerland precies wat er met het havengebied van Sint-Annaland moet gebeuren. Zomerwoningen. Ruimte voor bedrijven. Plek voor bin nenschippers. Aanlegsteigers voor de pleziervaart. „Ik heb ook andere plan nen gezien. Plannen voor woningen op palen. Dat is niet Thools. Zulke huizen staan in Indonesië. Het gaat er mij ook om om Sint-Annaland histo risch te laten herbeleven." Dat blijkt uit de tekeningen van het havenge bied die Tom Moerland en zijn zoon ir. Bart-Jan Moerland aan de be treffende raadscommissie van Tholen hebben opgestuurd. Bart-Jan Moer land vindt dat de bouw van zomerwo ningen 'op een integrale manier deel moet gaan uitmaken' van het haven gebied. En dan gaat het hem met na me om de verbinding met de Voor straat. Bart-Jan Moerland vindt dat de bedrijven die in de omgeving van de haven zijn gevestigd, nu een barrière vormen voor een goede verbinding van het centrum van Sint-Annaland met het water. Tom Moerland is ervan overtuigd dat uitvoering van het door hem geopperde plan stimulerend werkt voor de plaatselijke midden stand. De leegstand van bedrijfspan den in de Voorstraat zou volgens hem wel eens kunnen omslaan in een te kort aan ruimte. Voorlopig zou Moer land een antwoord willen hebben op de vraag wat er gaat gebeuren met het pand van CZAV. Daarnaast speelt de camping een rol bij de ontwikkelin gen van het gebied. In de rapportage aan de raadscommissie staat dat zo wel de camping als de boomweide aandacht vragen. 'Het verdient aanbe veling de camping op te waarderen naar huidige maatschappelijke maat staven', zegt het rapport. Moerland ziet naast recreatie ook beelden van kleinschalige detailhandel op het ha venplein. Daarnaast is er plaats voor -permanente woningbouw. r-'l De prijzen van woningen zijn de af gelopen jaren zeer sterk gestegen. Volgens onderzoekers van de techni sche universiteit Delft komt daar na volgend jaar een eind aan. In 2002 zullen de gemiddelde prijzen nog met een procent omhoog gaan en daarna zet een daling in van vier tot vijf pro cent per jaar. Die daling zal volgens de onderzoekers pas stoppen in 2010. Overigens is er bij het onderzoek geen rekening gehouden met eventu ele effecten van de aanslagen in Ame rika en de gevolgen daarvan. De gemiddelde prijs voor een woning ligt landelijk gezien rond de 420.000 gulden. In twee jaar tijd zijn de hui zenprijzen met bijna 20 procent ge stegen. Deze prijzen gelden voor zo wel bestaande als nieuwe woningen. Als men alleen kijkt naar nieuwbouw, dan kost een huis momenteel gemid deld een half miljoen, terwijl de ge middelde verkoopprijs voor eenge zinswoningen voor het eerst door de grens van 500.000 gulden schoot. Dat blijkt uit gegevens van de monitor nieuwe woningen (een initiatief van projectontwikkelaars, bouwbedrijven en woningcorporaties). Daarin wordt ook geconstateerd dat het prijsver schil tussen grotere steden en het plat teland kleiner is geworden. De gemiddelde tijd dat een woning te koop staat (voor nieuwe huizen) is sinds eind 1999 opgelopen van 58 naar 90 dagen. Het aantal aangeboden nieuwe woningen daalt en bedroeg vorig jaar in Zeeland 682. In de eerste heflt van dit jaar waren dat er 311 In april volgend jaar wordt het nieu we bouwbesluit van kracht. Daarin staan de wettelijke regels waaraan (nieuwbouw)woningen moeten vol doen. Ten opzichte van het huidige besluit zijn er een aantal wijzigin gen. Zo moeten de plafonds niet meer 2,4, maar 2,6 meter hoog wor den en deuren moeten van 2,1 naar 2,3 meter. Rookmelders worden ver plicht, de eisen voor geluidsisolatie zijn verscherpt en de maximale loop afstand naar een vluchtdeur mag slechts 15 meter zijn. Brandslangen mogen maximaal 30 meter zijn. Van eind maart 1999 tot en met eind 2000 is de gemiddelde stijging van de waarde van onroerend goed be perkt tot 7%. „Dat is de helft van wat ik had verwacht, want we hadden wel met 15% rekening gehouden", zegt financieel ambtenaar Bert van Vossen van de gemeente Tholen. „Vermoe delijk zijn de prijzen door bepaalde verkopen wat gedrukt", zo is zijn verklaring voor het opvallende cijfer. Het gaat om een voorlopige rapporta ge van het taxatiebureau dat voor de gemeente Tholen het onroerend goed waardeert voor de heffingen volgens de wet onroerende zaakbelasting (woz). De 7% heeft alleen betrekking op woningen; de stijging voor de be drijfspanden over de genoemde pe riode is nog niet bekend. De prijsstij ging van huizen van 1 januari 1995 tot 1 januari 1999 bedroeg 36% en van niet-woningen 19%. Die gege vens vormden de basis voor de woz- tarieven, die dit jaar zijn ingegaan. De makelaarsvereniging NVM denkt dat de prijsstijging van onroerend goed over heel 2001 zal uitkomen op 6%. Dit is nog afhankelijk van het aanbod in het 4e kwartaal. Het ach terblijven van nieuwbouw is voor de NVM reden voor grote zorg. Werden er in 1997 nog 101.500 bouwvergun ningen voor huizen verleend, vorig jaar maar 78.563 meer. Ook de lan gere bouwtijd (in 2 jaar van 10 naar 14,5 maanden) heeft invloed. Directeur J. Kloet van de Thoolse woningstichting Beter Wonen voelt zich niet aangesproken door staatsse cretaris Remkes van volkshuisves ting dat hij te weinig doet aan de ver koop van huurwoningen. Remkes heeft de corporaties opgedragen om de komende tien jaar 500.000 huizen te verkopen. „Per gebied is de situ atie verschillend", maakt Kloet dui delijk. „In de steden loopt het moei lijker, maar bij ons gaat de verkoop van huurwoningen redelijk, al is het wel duidelijk, dat het minder gaat dan in het eerste jaar toen we met de verkoop begonnen. Huisvesting van sociaal zwakkeren staat voorop bij Beter Wonen. De staatssecretaris heeft geen enkel oog voor het feit, dat je een huurwoning op Tholen voor 1,5 tomkunt kopen, terwijl je in Amsterdam 4 ton moet neertellen. En zulke bedragen zijn onbereikbaar voor de sociaal zwakkeren. Daar komt bij, dat iemand die 50/55 jaar is, niet zo gemakkelijk meer een huis koopt. De vraag naar seniorenwonin gen neemt dan ook flink toe." Is de verhouding verkoop/verhuur bij Beter Wonen nu 30/70, volgens Kloet is het streven om over tien jaar te proberen om de verhouding 35/65 te bereiken, waardoor de afhankelijk van de woningstichting van de huur- sector zal afnemen. 4-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 15