In Sint-Annaland rollen de koppen PvdA zoekt drie nieuwe raadsleden Stavenisse geeft het goede voorbeeld met herboren schoolplein van de Schalm M.A. van Beek zevende afvaller in gemeenteraad Stavenisse als eerste zonder de Postbank Voltallig bestuur en raad van toezicht Rabobank weg AL 56 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Fixet blaast plan bouwmarkt op Welgelegen af KUNSTSTOF Donderdag 11 oktober 2001 57e jaargang no. 47 /I JB Vanaf nu 24 UUR per dag TANKEN bij Shell station BAL Wattstraat 3 Tholen KOZIJNEN SERRES GEVELBEKLEDING ROLLUIKEN ZONWERING GARAGEDEUREN MR nieuwbouw- en renovatie Het is misschien niets vergeleken bij de ontwikkelingen in de wereld, maar ook in Sint-Annaland is het oorlog. En met name bij de Rabobank Sint-Annaland/Poortvliet. Donderdag werd op de algemene ledenvergadering het voltallige bestuur en de raad van toezicht naar huis ge stuurd. Directe aanleiding was het op non-actief stellen van directeur A. Slieker. Tijdens een op initiatief van verontruste leden bijeengeroepen tweede vergadering, afgelopen dinsdag, zijn zes nieuwe bestuurders gekozen. Wisselingen Niet bij acclamatie Voor Moerland, Kornaat en wethouder Zes afvallers CDA-fractievoorzitter niet herkiesbaar Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 657008 lactie@eendrachtbode.nl 'ert@eendrachtbode.nl in@eendrachtbode.nl www.eendrachtbode.nl jé nieuwsblad voor de streek Tholen én Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jahr, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Stavenisse raakt als eerste dorp de Postbank-afdeling van het posta gentschap kwijt, nu per 1 november Meermarkt Koster servicepunt wordt. Priem-Wielaard, waar nu nog wel geldhandelingen mogelijk zijn, stopt per 31 oktober. „Ik zie de veranderingen voor de euro niet meer zo zitten", zegt Lies Priem. „Daarom heb ik gevraagd om vroe ger te kunnen stoppen dan 9 maart 2002, de datum dat mijn contract met PTT Post officieel zou aflopen. Maar met de winkel blijf ik door gaan tot 1 april 2002, wanneer de familie Oosdijk de zaak over neemt", aldus Priem. In 1993 begon hij met het posta gentschap, nadat eerder het post kantoor op de hoek Poststraat/Kerk- straat gesloten was. Enige tijd kwam er nog een rijdend postkan toor, totdat Priem het postagent schap in zijn winkel aan de Wilhel- minastraat kreeg. Inwoners van Stavenisse konden daar geld halen en storten, maar dat verdwijnt dus 31 oktober omdat de Postbank zich bij alle postagentschappen op Tho len en Sint-Philipsland gaat terug trekken. Stavenissenaren kunnen vanaf 1 november voor het opne men en storten van geld alleen nog bij de Rabobank terecht. Die is ook maar beperkt meer open, maar die is wel voorzien van een geldauto maat. De op bedrijventerrein Welgelegen in Tholen geplande grote Fixet bouwmarkt gaat niet door. „Hans Weggemans heeft het plan afgebla zen omdat er geen ruimte is voor een bouwmarkt van die omvang", zegt wethouder R. Ravensteijn. „Dat heeft een onafhankelijk dis tributie-planologisch onderzoek (dpo) uitgewezen. Halsteren krijgt ook een bouwmarkt en dat heeft ook een rol gespeeld bij het dpo. Maar Weggemans gaat nu wel in zijn vestiging Sint-Annaland inves teren, zodat er toch nieuwe be drijfsactiviteiten in onze gemeente komen", stelt de wethouder tevre den vast. Ook de bouw van een magazijn voor Bouman-Potter op bedrijven terrein Welgelegen in Tholen gaat niet door. „Daardoor hebben we weer 1,6 ha grond in de verkoop, maar er is voldoende vraag naar", aldus Ravensteijn. De 6000 m2 die voor de bouwmarkt gereserveerd was, wordt in twee delen verkocht van 2000 en 4000 m2. Voor dat grote perceel is er al een serieuze gegadigde. Ook voor de 1 ha. grond die Bouman-Potter aan de gemeente teruggeeft, is een bedrijf geïnteresseerd. De Poortvlietse woninginrichting koopt nu grond van de gemeente in Sint-Maartens dijk, naast het pand van American Phil Textiles, dat overgenomen wordt. Hoewel het industrieterrein van de smalstad volgens de nieuwe regels alleen lokale bedrijven mag huisvesten, wordt Bouman-Potter wegens het grote aantal perso neelsleden uit Sint-Maartensdijk als lokale onderneming be schouwd. In de smalstad is van de 28 ha bedrijventerrein inmiddels 17 ha uitgegeven. Zie verder pagina 5. Advertentie I.M. Fabriek en showroom: Canadaweg 6, Halsteren Tel. 0164-683425 Veilingweg 11St.-Annaland Tel. 0166-652904 Showrooms geopend ma t/m vr 8-17 uur en za 9-16 uur Advertentie I.M. De algemene ledenvergadering werd donderdag volledig achter gesloten deuren gehouden. Uitsluitend leden van de Rabobank Sint-Annaland/ Poortvliet werden toegelaten. De pers was niet welkom en dat was voor het eerst. De achterliggende kwestie loopt al langere tijd. Slieker en het bestuur/de raad van toezicht lagen overhoop over het functione ren van de directeur. Over de exacte reden voor de ontslagaanzegging deed het bestuur geen mededelin gen. Slieker zou zijn administratie 'niet op orde' hebben. Wel werd me teen duidelijk dat het een allerminst onomstreden besluit was. Het perso neel schaarde zich in een advertentie achter de directeur en een aantal ver ontruste leden zette een anonieme actiegroep op om het bestuur en de raad van toezicht af te zetten. Daar voor moesten ze minimaal tien pro cent van de leden achter zich krij gen. Dat lukte,want uiteindelijk vulden zo'n 240 van de 815 leden een formulier van de 'Verontruste Rabobankleden' in. Daardoor was het bestuur statutair verplicht om een tweede algemene vergadering uit te schrijven, naast de reguliere. Deze werd op afgelopen dinsdag avond gepland. Als enige agenda punten kende die vergadering het af zetten van de colleges van bestuur en raad van toezicht en het benoe men van nieuwe leden hiervoor. Het zittende bestuur en de raad van toe- zich wachtten die avond niet af en stelden de vertrouwenskwestie don derdagavond al aan de orde. Het re sultaat was dat het ruime merendeel van de aanwezige leden het vertrou wen in de bestuurders opzegde en daarop stelden de colleges hun ze tels ter beschikking. Dinsdagavond werden er dus nieuwe bestuurders gekozen. Van tevoren droeg de groep verontruste leden na men aan van kandidaten voor de functies. Voor het bestuur waren dat T.G.A. Westerveld uit Sint-Philips- land en A.J. Gunter en M.H. Poot- Moerland uit Sint-Annaland. Met name de naam van Westerveld was opmerkelijk. Westerveld is namelijk zelf geen lid van de Rabobank Sint- Annaland/Poortvliet, maar de wo- ningbouwstichting Beter Wonen is dat wel. Westerveld is voorzitter van de raad van toezicht van Beter Wo nen. Verder heeft hij een eigen ma nagementadviesbureau en is hij voorzitter van streekmuseum De Meestoof. Staande de vergadering bleek dat Gunter zijn kandidatuur had ingetrokken. Voor de raad van toezicht zijn de namen genoemd van A.C. Geluk en W.A. Boogaard uit Sint-Annaland en W.D. van Doorn uit Poortvliet. Saillant detail is overi gens nog wel dat Boogaard eerder al lid van de raad van toezicht was ten tijde dat directeur A. van der Perk werd ontslagen vanwege het te ruim hartig verlenen van kredieten. Bo vendien was Boogaard ooit de be oogde voorzitter van de Thoolse raad van toezicht als alle Rabobanken van Tholen zouden fuseren. Bij die fusie besprekingen haakte Sint-Anna land/Poortvliet af, terwijl Tholen en Sint-Maartensdijk doorgingen en uit eindelijk opgingen in de nieuwe Ra bobank Tholen. Maar demissionair voorzitter De Boer maakte dinsdag avond bekend dat Van Doorn zijn kandidatuur introk, ten faveure van zijn broer D. van Doorn uit Liempde. „Er is op mij aangedrongen om mij beschikbaar te stellen voor een func tie in de raad van toezicht. Daarin heb ik node toegestemd, omdat er nog niemand uit Poortvliet kandidaat was en ik dat wel wenselijk achtte. Toen mij bleek dat D. van Doorn be reid was in de raad van toezicht te komen en gezien het feit dat hij fa milie van mij is, heb ik besloten me terug te trekken", aldus Van Doom in een brief aan het bestuur. Nog ver der ging A.C. Geluk. Die trok niet zijn kandidatuur in, maar zegde in een korte brief zelfs zijn lidmaat schap van de bank op. Daarmee ver viel uiteraard wel zijn kandidatuur voor de raad van toezicht. In de vijf dagen die tussen de twee algemene vergaderingen zaten, werden nog twee nieuwe kandidaten aangevoerd. C.P. Bijl uit Poortvliet werd naar vo ren geschoven als tegenkandidaat voor W.D. van Doom in de raad van toezicht. Aangezien die zich terugge trokken had, speelde dat niet meer mee. Ook J.J. Slager (aanvankelijk door het demissionaire bestuur al als bestuurskandidaat genoemd) werd door een groep leden als potentieel bestuurslid aangevoerd als tegenkan didaat voor Westerveld. Samenvattend concludeerde De Boer dat er nu precies genoeg kandidaten overbleven om de drie zetels in elk college op te vullen. „U zou nu kun nen beslissen om van schriftelijke stemming af te zien en deze mensen in één keer per acclamatie te benoe men", stelde De Boer voor. Maar een enkeling was daar tegen en dus moesten de stembriefjes en het stem bureau in actie komen. Er waren dinsdagavond 124 leden aanwezig met ook nog eens 33 volmachten. Er konden dus 157 geldige stemmen worden uitgebracht. Eerst werden de leden van de raad van toezicht geko zen. W. Boogaard (eigenaar van een bedrijf in gewasbeschermingsmidde len) kreeg 121 stemmen voor, drie tegen en 18 leden stemden blanco. Verder werden er op het briefje voor Boogaard nog elf namen van ande ren ingevuld. C.P. Bijl (aardappel groothandelaar) kreeg de meeste steun van alle kandidaten. Er stem den 137 voor en drie tegen. Negen leden stemden blanco en zes vulden een andere naam in. D. van Doorn (directeur van een internationaal be drijf) kreeg 110 stemmen voor, 22 tegen en 19 blanco, terwijl vier keer eeri andere naam werd ingevuld. Het drietal kreeg dus elk een absolute meerderheid en daarmee waren ze gekozen. ZIE VERDER PAGINA 9 De vorige lijsttrekker van de PvdA Tholen, Sjaak Moerland uit Scher- penisse, verlaat definitief de politiek. Sinds zijn terugtreden als wethou der is hij niet meer in de raadzaal verschenen, hoewel hij formeel als raadslid aanbleef. Flip Kornaat uit Anna Jacobapolder had al eerder aangekondigd dat hij niet meer herkiesbaar was. Wegens het nieuwe du ale stelsel, waarbij wethouders geen deel meer uitmaken van de raad, moet er ook voor de vijfde PvdA-zetel een nieuweling gezocht worden. Overigens blijft de huidige PvdA- wethouder, Marianne Velthuis uit Tholen, die tussentijds inviel voor Moerland, wel beschikbaar als wet houder. Ook fractievoorzitter Chiel van der Linde uit Tholen en raadslid Marty den Haan uit Sint-Annaland stellen zich opnieuw herkiesbaar. „Vooral Chiel van der Linde is een stabiele factor in de fractie", zegt afdelingsvoorzitter Jack van Akke ren. Gezien de vele mutaties en de moeilijke periode die de Thoolse PvdA achter de rug heeft, is hij daar blij mee. „Overigens gaat dat na tuurlijk niet altijd op, zo hebben we gemerkt. Zittende raadsleden bepa len zelf wanneer ze vertrekken, maar dat strookt niet altijd met an dere belangen", zo drukt Van Akke ren zich diplomatiek uit. Over belangstelling voor de kandi datenlijst mag Van Akkeren niet klagen. „We hebben 18 mensen die kandidaat willen zijn voor de ge meenteraad. Eerst volgen er ge sprekken met de kandidaatstellings commissie, bestaande uit Inge van der Kooij, Ton van Riet, Hans Ver sluis en ikzelf. Daarna komen we met een voorstel aan de leden." Van de kandidatenlijst 1998 vallen behalve Moerland en Kornaat nog af: PM. Hengstmengel uit Sint- Maartensdijk, J.R. van Nijnatten uit Tholen, A.W.A. de Looze uit toen nog Oud-Vossemeer en Henk Nieu- wenhuis uit Tholen. De PvdA dien de in 1998 veertien kandidaten in, vanwie er dus al zes afvallen. Ellen van der Wal uit Sint-Maartensdijk doet opnieuw een gooi naar een raadszetel. Zij stond in 1998 vijfde, maar werd gepasseerd door de op de zesde plaats Marty den Haan. Op de zevende plaats stond toen Gerard Westerweel uit Tholen en die is op nieuw beschikbaar, evenals Jan op den Brouw (10de) uit Sint-Maar tensdijk, Inge van der Kooij uit Oud-Vossemeer (13de) en afde lingsvoorzitter Van Akkeren uit Tholen (14de). Die laatste wil niet op een verkiesbare plaats en dat geldt ook voor Van der Kooij. Wie de nieuwe kandidaten zijn, wil Van Akkeren nog niet zeggen, maar Luuk Blom uit Sint-Annaland zit daar in elk geval bij. ZIE VERDER PAGINA 7 Opnieuw een afvaller in de Thoolse gemeenteraad, de zevende al. CDA- fractievoorzitter M.A. van Beek (54) uit Sint-Annaland stelt zich niet herkiesbaar bij de raadsverkiezingen in maart 2002. Hij kan het raads werk niet meer combineren met zijn werk en het waterschap Zeeuwse Eilanden, waarvan hij hoofdingeland is. Van Beek had al geruime tijd gele den aangegeven dat hij twijfelde over het voortzetten van de twee functies in het openbaar bestuur. Zijn keuze liet hij o.a. afhangen van de beslissing van het provinciaal be stuur om de kiesdistricten in het wa terschap wel of niet op te heffen. Dat laatste gaat nu gebeuren, zo concludeerde Van Beek uit het ad vies van een statencommissie, waarbij gedeputeerde staten zich neerleggen. Het waterschap, dat veel minder tijd vergt dan de ge meenteraad, blijft Van Beek doen, naast zijn werk voor het construc tiebedrijf van zijn zoon. De Sint-Annalander werd in 1986 lid van de Thoolse gemeenteraad tot 1995, toen Sint-Philipsland bij de gemeente Tholen kwam en Van Beek plaats moest maken voor An na Jacobiaan J. de Jager. Die was in 1998 niet herkiesbaar en toen kwam Van Beek weer aan bod. Hij werd fractievoorzitter nadat W.C. van Kempen wethouder was geworden. Van Beek noemt het stoppen met het raadswerk ,een verschrikkelijk moeilijke keuze.' „Ik deed het best graag. Het had mijn interesse, maar ik ben beducht voor de nieuwe raadsperiode in combinatie met mijn dagelijkse functie in het be drijf en het lidmaatschap van de al gemene vergadering van het water schap. De kiezer heeft recht op een volwaardig raadslid, maar er komt steeds meer op je bord. Vanavond bijvoorbeeld zijn we uitgenodigd om de nieuwe website van de ge meente te bekijken. We zitten met de voorbereidingen voor het nieuwe gemeentehuis en het beleidsplan Tholen 2025. Het is goed dat je als raadslid overal bij betrokken wordt door het college, maar het kost veel tijd. En met de invoering van het duale stelsel moet je straks als raadslid meer naar de mensen toe, naar verenigingen en belangengroe peringen. Dan heb je als het ware een bed in het gemeentehuis no dig!" Van Beek kan het raadswerk er niet even op zijn slofjes bij doen. „Als ik niet goed voorbereid ben, voel ik me niet prettig. Ik kan niet lukraak naar een vergadering gaan; je moet de zaken eerst goed kennen." ZIE VERDER PAGINA 7 Cursus slank worden, begint met het eten van een stuk taart Kees Vermeulen moest als kleine man door kleine gaatjes bij de brandweer Toon Buijs Zeeuws kam pioen met labrador Oriole Cottage Knight EN VERDER... Uitblijven bouwgrond kost Tholen handenvol geld Lia Bakema kwart eeuw in dienst bij De Waal in Tholen Tribunes al 12 jaar onveilig onderdeel van de Vossenkuil Noad heeft periodetitel binnen handbereik HOOP NIET IN IEMAND EEN VRIEND TE VINDEN, DIE NIET IN U EEN VRIEND GEVONDEN HEEFT Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Met champagne en ballonnen hebben leerlingen en ouders van de openbare basis school de Schalm uit Stavenisse gisterenmorgen hun vernieuwde schoolplein feestelijk in gebruik genomen. Directeur G. Coldeweijer was apetrots en burgemeester W. Nuis deelde royaal complimenten uit. Als een autocoureur die de grote prijs van Monaco gewonnen heeft, ontkurkte hij een fles champagne en besproeide hij de leerlingen. Van een troosteloze bedoening is het plein van de Schalm in tien maanden veranderd in een ge zellige speelplaats. Een sponsorloop legde de basis voor de financiën, maar er is vooral heel veel tijd ingestoken door ouders en grootouders van de leerlingen. „Mag ik een applaus voor al die papa's en mama's, oma's en opa's die het plein zo mooi hebben gemaakt", vroeg de directeur en dat was niet tegen dovemansoren gezegd. „Dankzij die positieve activiteiten zien we vandaag een herboren plein. Hartstikke bedankt, het is geweldig!", zei de enthousiaste schoolleider. De burgemeester, die vergezeld was van wethouder van onderwijs W.C. van Kempen, had een jaar geleden het schoolplein ook bezocht, zodat hij het verschil goed kon zien. „Het ligt er wer kelijk fantastisch bij. U verdient een groot compliment dat dit schoolplein op deze manier is op gekrikt, want u hebt zelf de mouwen opgerold en initiatief getoond. U pakt het hier zelf op in Stavenisse en daarmee geeft u een goed voorbeeld in de gemeente. Maar zullen jullie allemaal zuinig zijn op dit vernieuwde schoolplein, kinderen?" En weer ging er gejuich op tijdens deze feestelijke dag. De ballonnen, voorzien van een kaartje om over een aantal weken nog prijzen te kunnen uitreiken, gingen de lucht in, maar sommige ballonnen bleven in de beplanting rond het schoolplein hangen. Op het plein is een nieuw klimrek, glijbaan, wipkip, basketbalpaal, voetbaldoel en een bankje rond de boom geplaatst. De materialenberging is geverfd en o.a. voorzien van paddestoelen. De muurschildering op het kleuterschoollokaal vrolijkt het plein verder op. De zandbak is wat klei ner geworden, maar er kwam speelruimte voor terug. En met houtsnippers onder de toestellen is het allemaal veilig. Overigens brak de jarige Klaas Mijzen eerder zijn hand in het vernieuwde klimrek, maar op deze feestelijke dag werd hij toegezongen: lang zal hij leven. De leerkrachten verzorgden tot besluit van de openingsfestiviteiten nog een voorstelling van kabouter Plop. Dankzij heel veel enthousiaste ouders ligt de Schalm in Stavenisse er weer netjes bij. Directeur Coldeweijer heeft echter nog een wens: het herleggen van de tegels op het schoolplein. „Maar dat willen we toch graag aan de gemeente overlaten." De leerlingen van de Schalm hadden zich gisteren feestelijk aangekleed voor de ingebruikname van hun opgeknapte schoolplein. De nieuwe bestuurders van de Rabobank Sint-Annaland/Poortvliet. V.l.n.r. C.P. Bijl, W.A. Boogaard en D. van Doorn van de raad van toezicht, J.J. Slager, T.G.A. Westerveld en mevr. M.H. Poot-Moerland van het bestuur en rechts directeur-bestuurder C.H. Otto.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1