'Vrijblijvendheid maakt plaats voor een morele verplichting' 'VZOS is een koor met fijne uitstraling' Deel bloed gaat naar Amerika Waterschap plant 290 bomen en 1040 struiken op Tholen Huisvesting scholen blijft bij gemeente 447 bezwaren taxatiewaarde onroerend goed Zelfs 11-jarigen moeten b. en w. helpen bij het jeugdbeleid Kerkelijk jeugdwerk niet uitgenodigd Maxima komt niet naar Tholen Bouwvallen zilveruienfabriek smalstad blijven nog gehandhaafd Open huis deel van Lievensberg Donderdag 4 oktober 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Twintig militairen van Nationale Reserve beëdigd op de Markt in Tholen Met Europees geld voor groenplan Het waterschap Zeeuwse Eilanden gaat dit najaar 290 bomen en 3740 struiken planten op Tholen. Dat gebeurt in het kader van het groenstructuurplan. Het waterschap kreeg onlangs een Europese subsidie voor dit plan. Het beslaat een periode van twintig jaar, waarin deelplannen van vijf jaar gemaakt zijn. Het eerste deelplan is in uit voering sinds 1999. Het begon met de kap van zieke en oude bomen en daarna volgde het terugplanten van nieuw groen. National Guard Dank Morele verplichting Professionals Heel wat jeugd toont belangstelling voor de aangetreden militairen, waaronder ook de Thoolse reservisten. De Europese subsidie (afkomstig uit het Europees oriëntatie- en ga rantiefonds voor de landbouw, beter bekend als 'vitaal platteland') wordt in Zeeland uitgedeeld door de dienst landelijk gebied, namens de provincie Zeeland. Het gaat om een bedrag van 400.000 gulden. In heel noord- en midden-Zeeland worden dit najaar zo'n 1500 jonge bomen en 20.000 struiken geplant langs polderwegen. Op Walcheren zijn dat er respectievelijk 1000 en 10.000. De bomen zijn veelal essen en wilgen, maar ook walnoten. Het assortiment struiken bestaat uit vel- desdoom, kornoelje, liguster, wilg, hondsroos, egelantier, Gelderse roos, hazelaar en haagbeuk. In het eerste deelplan van het groen structuurplan komt vooral het zuid westen van Tholen aan de beurt. Bij Sint-Maartensdijk worden aan de Hogeweg 76 essen en 1660 struiken geplant, aan de Oudelandseweg 29 essen en 1040 struiken en aan de Havenweg 16 wilgen. Te Stavenisse komen er 102 wilgen aan de Buurt weg en 67 wilgen aan de Zandweg. Aan de Engelaarsdijk bij Scherpe- nisse worden 1040 struiken aange plant. Ook wordt er nog gerooid, veelal populieren en wilgen. Zo gaan er bomen op de Langeweg en Melias- weg bij Sint-Annaland en op de Randweg en Platteweg te Scherpe- nisse tegen de vlakte. Het waterschap kreeg eerder al Eu ropese subsidie voor het bermbe- heerplan en de aanleg van natuur vriendelijke oevers (onder meer bij de Kruijtenburgse watergang). Zeeuwse Eilanden gaat ook nog 45 picknickplaatsen aanleggen; bij dij ken, maar ook op overhoeken land. Vijf ervan komen op Tholen, al is nog niet duidelijk waar. Zeeuwse Eilanden gaat de komende tijd extra aandacht besteden aan de communicatie over groen. Bij de uitvoering van het groenstructuur plan/ groenbeheerplan zijn nogal wat problemen gerezen over het kappen van bomen en struiken. Sinds 1999, toen met de uitvoering van de plannen een begin is ge maakt, zijn op een groot aantal plaatsen ook bomen en struiken ge plant en daarbij waren ook plekken waar nooit beplanting heeft gestaan. Het waterschap werkt bij de uitvoe ring nauw samen met diverse land inrichtingscommissies. Zeeuwse Ei landen blijft een 'genuanceerde en gefaseerde werkwijze hanteren'. „Het kappen van bomen is voor veel mensen een ingrijpende ge beurtenis. Het blijft noodzakelijk om aan de ingelanden uit te leggen, waarom het waterschap de beplan tingswerkzaamheden uitvoert", zei dijkgraaf W.A. Gosselaar onlangs tijdens de algemene vergadering. De christelijke gemengde zangvereniging VZOS uit Sint-Philipsland heeft zaterdag een zeer goede waardering gekregen op het Zeeuws zan gersmanifest in Goes. Zowel qua muziek als wat presentatie betreft, waren de juryleden vol lof. Het Zeeuws zangersmanifest werd dit jaar gehouden in de Grote Kerk in Goes en kende een nieuwe opzet. Een deel van de dag studeerden de koren enkele gezamenlijke werken in en daarnaast kregen de verenigingen de gelegenheid om een kwartier lang de zelf ingestudeerde werken uit te voe ren. De beoordeling van de muziek was in handen van muziekdocent Izaak Ruissen. Nieuw was de beoor deling van de koorpresentatie door mevr. Anne-Lies Soet. De dag werd afgesloten met een slotmanifestatie waarop de gezamenlijk ingestudeerde werken ten gehore werden gebracht. Onder leiding van dirigent Jan Wes- dorp deed VZOS het dus goed. Jury lid Ruissen was vooral gecharmeerd van de frisse opvatting van de stuk ken, de samenzang en de klank. Daar voor kreeg VZOS dan ook een negen op het rapport. Het ritme deed het met een 8,5 ook niet slecht en de 'laagste' cijfers van VZOS waren achten voor zuiverheid en uitspraak. Kritiekpunt jes waren er op het gebied van de ademhaling. Wat de presentatie betreft, was mevr. Soet ook lovend. Vooral de cirkelvor mige opstelling van het koor viel in goede aarde (ook bij Ruissen overi gens). En ook de crème en zwarte kleding deden het goed. 'Passend bij de uitstraling van het koor', zoals mevr. Soet het zei. Ze gaf als advies wel mee dat zowel koor als dirigent nog meer contact met het publiek moeten maken. 'Een koor met een fij ne uitstraling', besluit het jurylid. Bij de gemeente Tholen zijn 447 bezwaren ingediend tegen de zoge heten woz-beschikking, de waar debepaling van onroerende goede ren die de grondslag vormt voor de onroerende-zaakbelasting, water schapsheffing en het huurwaarde forfait. Van die 447 zijn er zestien inmiddels weer ingetrokken en 20 zijn er niet-ontvankelijk verklaard. In totaal verstuurde de gemeente in maart 10.072 beschikkingen op grond van de wet waardering on roerende zaken. Voor 1671 objec ten werd geen beschikking afgege ven. De 411 resterende bezwaren vor men 4,1% van het totale aantal beschikkingen. Grontmij Taxaties Vastgoed heeft inmiddels zo'n 300 objecten opnieuw bekeken en rapporteert daarover aan de ge meente. Het gros van de betrokke nen zal uiterlijk in december we ten of de beschikking aangepast zal worden. Ten aanzien van en kele complexere bezwaarschriften zal in het eerste kwartaal van vol gend jaar uitspraak worden ge daan. De gemeente heeft 152,4 mille uitgetrokken om de kosten van bezwaar- en beroepsprocedu res te dekken. Het gemeentebestuur blijft de huis vesting van het onderwijs op Tho len behartigen. Volgens een al in maart uitgebrachte nota is volledi ge doordecentralisatie niet moge lijk. Het Calvijncollege in Tholen is daar overigens groot voorstander van. Die school heeft er bij b. en w. zelfs op aangedrongen, maar het Schelde college in Sint-Maartens dijk voelt er niets voor. Over een aantal jaren is men eventueel be reid alsnog mee te doen. Nu er van de twee scholen voor voortgezet onderwijs één afvalt, resteert vol gens b. en w. slechts één conclusie: afstand doen van de door de wetge ver in beginsel bij de gemeente neergelegde zorgplicht voor ade quate huisvesting van de onder wijsinstellingen is niet mogelijk. Financieel zou er voor de gemeen te ook heel weinig tot geen voor deel te behalen zijn. Een win-win situatie voor alle betrokken partij en zit er volgens b. en w. niet in. Ook ten aanzien van het Calvijn college is er geen financieel voor deel te halen, aldus b. en w. De Thoolse mavo aan de Zoekweg is in 2005 twintig jaar oud. Het dak dient dan voor 250.000 gulden op geknapt te worden. Daarnaast is 10 mille voor jaarlijks onderhoud ge pland. In 2006 vindt verder een in vestering plaats van 8 ton in ver band met uitbreiding van 245 m2. Voor het vervangen van de noodlo- kalen is 3 ton nodig. Doordecentra- liseren van de huisvestingstaak bij het Calvijncollege zou volgens de gemeente over 20 jaar een voordeel van 2 ton opleveren. Waarschijnlijk pas in 2025 is er een groot voor deel te halen. Volgens een progno se van het Calvijncollege zijn er 322 leerlingen in 2006, maar b. en w. zien over 1999 (298) en 2000 (293) juist een dalend leerlingen tal. Daarom gaat het college uit van 300 leerlingen. Het gemeentebestuur van Tholen heeft zelfs 11-jarigen uit groep 7 van de basisscholen uitgenodigd om gegevens aan te dragen op basis waarvan b. en w. jeugdbeleid willen gaan ontwikkelen. Het college wil van deze kinderen horen wat de leuke kanten van Tholen zijn. Of er genoeg activiteiten en voorzienin gen zijn en hoe veilig het hier is. Hoe is het voor jongeren om op Tholen te wonen en gaat de ge meente goed om met jongeren en De gemeente wil zoveel mogelijk jongeren tussen de 11 en 19 jaar be trekken bij het opstellen van een no ta over jeugdbeleid. Alle scholen op Tholen zijn benaderd, maar ook scholen voor voortgezet onderwijs met Thoolse leerlingen in Bergen op Zoom, Krabbendijke, Goes en Oude-Tonge. Ook via andere kana len wordt geprobeerd contact te leg gen met jongeren om ze te betrek ken bij het opstellen van mogelijke plannen voor de toekomst, zo zei wethouder M.A.E. Velthuis onlangs in de gemeenteraad. De scholen reageren er positief op, vertelde ze aan M. Dijke (SGP) die Het 30e bataljon van het korps Nationale Reserve (Natres) heeft er twintig leden bij. Op de Markt in Tholen zijn zaterdag vier vrou wen en zestien mannen uit Zee land en West-Brabant beëdigd door de bataljonscommandant, luitenant-kolonel G.F.A. van der Thiel. Dat was een sfeervolle, plechtige gebeurtenis, waarvoor veel publieke belangstelling be stond. „Na vandaag wordt alles anders. De vrijblijvendheid heeft plaats gemaakt voor een morele verplichting. En ik ben er trots op, u in mijn bataljon op te nemen", zei de commandant tegen de nieuwkomers, die overigens hun opleiding al achter de rug hebben. Voor een dag was Tholen weer even de vestingstad die het van de Tachtig jarige Oorlog tot 1814 is geweest. Dergelijke historische decors zoekt de Koninklijke Landmacht voor dit soort ceremonies. Van der Thiel was blij met de medewerking van het gemeen tebestuur 'van Tholen. „Tholen is van ouds de thuisbasis van een Natres-pe- loton, dus we voelen ons hier bijzonder thuis." Natres Tholen (pelo ton 4 van de Alfa-compagnie) vierde eerder dit jaar het 25-jarig bestaan, maar ook in de jaren vijftig al was er een groep actief. Natres-militairen zijn in feite parttime beroepsmilitairen, vertelde de com mandant in het voormalige stadhuis aan een klein gezelschap, voorname lijk gemeentebestuurders. De meer waarde die een reservist door zijn werk bij de Nationale Reserve krijgt voor zijn werkgever in het bedrijfsle ven kwam aan de orde, maar ook dat de Natres niet zonder de medewer king van datzelfde bedrijfsleven kan. Opleiding en vergoeding - iedere Nat- resser oefent jaarlijks minimaal 100 uren en tegenover elke inzet staat een financiële vergoeding - werden be sproken evenals hoe de Natres geor ganiseerd is. Het korps is een vol waardig onderdeel van de Konin klijke Landmacht. En 30 Natresbatal- jon valt onder het Regionaal Militair Commando Zuid dat in Vught zetelt. Hadden de reservisten vroeger de wa pens thuis, tegenwoordig worden die voor de Zeeuwse pelotons centraal in Vlissingen bewaard (voor Zeeuws- Vlaanderen sinds kort in Terneuzen). In een filmpje werd iets getoond over werving, opleiding en taken van de Natres. De reservisten worden bij voorbeeld ingezet voor de bewaking van objecten, bij hulpverlening in noodsituaties en als erewacht tijdens de dodenherdenking. De samenwer king met andere hulpdiensten als po litie en brandweer kwam daarbij ook nog ter sprake. Op de Markt stonden inmiddels di verse Natres-pelotons aangetreden vóór de Rooms-Katholieke kerk en langs de westkant. Daarbij ook een groep oud-strijders, en de drumfanfa re Nationale Reserve, die vanaf Meul- vliet via de Ten Ankerweg, Een- drachtsweg, Botermarkt en Kerkstraat naar de Markt was opgetrokken. De twintig te beëdigen reservisten ston den naast de travaille. Op de kiosk za ten genodigden als het gemeentebe stuur van Tholen en de burgemeesters van Goes, Schouwen-Duiveland en Steenbergen. Daarnaast was een le gertent geplaatst voor de familieleden van de 'nieuwe' Natres-militairen (waaronder overigens geen enkele Tholenaar). De noordkant van de Markt was afgesloten door een mili tair voertuig onder een camouflage- net. Op de hoek stond een promotie tent van de landmacht, waar heel wat jeugd een fraaie pet op de kop tikte. Vanuit de Kerkstraat was de vaandel- wacht met het vaandel van het korps hun problemen. Moeten jongeren geholpen worden bij hun school en wat zijn nieuwe trends onder jonge ren. Het gemeentebestuur wil per soonlijk van jongens en meisjes tussen 11 en 18 jaar horen, hoe ze over allerlei zaken denken. „Het is niet moeilijk, wel erg gezellig en boeiend", schrijven b. en w. in de uitnodigingen. De 36 jongeren wor den opgehaald en thuisgebracht en in de pauze wordt voor lekker eten en drinken gezorgd. Er zijn twee panelgesprekken voor de groep tus sen 15 en 18 jaar: op 10 en 15 okto ber van zes tót negen uur in de raadzaal van het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Voor de klein sten van 11 tot 14 jaar is er één bij eenkomst op 17 oktober en die jon gens en meisjes mogen al om half negen naar huis. wilde weten of ook de bijzondere scholen waren benaderd. Volgens Velthuis zijn alle scholen uitgeno digd en worden ook andere groepen of personen gevraagd mee te doen. Zeker die personen die een 'spil functie' vervullen als het om de jeugd gaat. Dijke vertelde echter dat het kerke lijk jeugdwerk niet benaderd was. Het gaat volgens het raadslid om drie jeugdverenigingen. „Die heb ben niks gehoord." Dat was de wet houder niet bekend. Volgens burge meester W. Nuis is het niet de bedoeling om iemand uit te sluiten. Motorfietsen gestolen. Een blauwe Yamaha R1 en een groene Kawasaki ZXR 750 R zijn van zondag op maandag gestolen uit een showroom van een bedrijf in de Gibsonstraat te Steenbergen. Verder werden drie helmen meegenomen. de Markt opgekomen en dat ging met het nodige ceremonieel gepaard. Hoewel dit een feestelijke gelegen heid was voor de betrokken reservis ten, het bataljon en de Natres als ge heel, wilde overste Van der Thiel in zijn welkomstwoord ook stilstaan bij de recente aanslagen in de Verenigde Staten. „We spreken ons respect en medeleven uit naar de slachtoffers en hun nabestaanden. En we wensen on ze collega's van de National Guard moed en sterkte toe bij hun werk." Overal in de V.S. worden de leden van de National Guard momenteel met applaus begroet, aldus de bataljons commandant. Burgemeester W. Nuis noemde het bijzonder dat de beëdiging in alle openbaarheid in Tholen plaatsvond. Gedurende zijn eigen militaire loop baan (tot voor ruim een jaar was hij zelf overste bij de landmacht) maakte hij nooit zoiets 'gewoon op straat' mee, toen gebeurde dat steeds in de beslotenheid van kazernes of leger plaatsen. Het illustreert, aldus Nuis, dat de Koninklijke Landmacht geen in zichzelf gekeerde organisatie is, maar dat ze het belang van de relatie burger/militair wil benadrukken. „Dat geldt overigens zeker voor militairen die tevens burger zijn", verwees hij naar de Natres. „U bent het, die een baan in de burgermaatschappij geheel vrijwillig combineert met een functie binnen de Nationale Reserve. U die zich wil inzetten voor beveiligings- en bewakingstaken binnen het gezagsge- bied van het Regionaal Militair Com mando Zuid. Maar ook een inzet die zich iicht op steunverlening in het ka der van militaire bijstand en maat schappelijke dienstverlening." Nuis noemde de wateroverlast langs de grote rivieren zes jaar geleden en de varkenspest vier jaar terug. Een ge baar als dat van Tholen, om ruimte beschikbaar te stellen voor een beëdi gingsplechtigheid, illustreert in de ogen van de burgemeester de dank die de samenleving hiervoor tot uitdruk king wil brengen. „De dank aan u, vrijwilligers in dienst van de samenle ving, die een onmisbare bijdrage le vert aan de noodzakelijke bescher ming van diezelfde samenleving, die vaak zo kwetsbaar kan zijn. De recen te ontwikkelingen in de V.S. tonen die kwetsbaarheid nog maar eens over duidelijk aan." Nuis riep zijn aanwe zige collega-burgemeesters dan ook op, een mogelijk verzoek van de land macht voor een dergelijke ceremonie positief tegemoet te treden. De burgemeester dook ook nog in het Thoolse verleden om een relatie met de krijgsmacht te zoeken. Hij noemde de oprichting van het Cloveniersgilde in Scherpenisse in 1594, de in 1621 voor het hele eiland gevormde land wacht, het eerste - Spaanse - garni zoen in Tholen-stad in 1572 en op heffing van de vesting in 1814. Zeeland kende later een bataljon rus tende schutterij, een reserve-leger dat in Sint-Annaland 236 mannen groot was. Weer later kwam de bijzondere vrijwillige landstorm, met onder an dere een afdeling in Oud-Vossemeer. Ook de Poortvlietse schietvereniging Nederland en Oranje komt hieruit voort. De Nationale Reserve is uitein delijk in 1948 opgericht. „Een in het verleden en in het heden dicht bij de burgersamenieving staande ambassa deur van de krijgsmacht", aldus Nuis die zich de verhalen herinnert van zijn schoonvader die als Natres-militair in 1953 hulp verleende in het door de watersnood getroffen zuidwest-Ne derland. „Met hetzelfde respect en met bewondering spreek ik over uw bereidheid zich heden ten dage - ge heel vrijwillig - in te zetten voor een samenleving die in een geheel andere tijd leeft. Een tijd die wordt geken merkt door grote onzekerheid en een toenemend gevoel 'van onveiligheid. Recente gebeurtenissen vormen daar toe een duidelijke aanleiding. En juist in deze tijd verdient uw bereidheid tot een mogelijke inzet erkenning, maar vooral waardering van onze kant." In Tholen verzorgt de Natres jaarlijks de dodenwacht bij de dodenherdenking. „Maar dat uw taak veel meer inhoud heeft en een veel breder scala be strijkt, is, naar ik meen, duidelijk ge worden." Hierna werd de dagorder over de beë diging voorgelezen. Het vaandel werd naar voren gedragen en daarnaast stelde Van der Thiel zich op als beëdi gingsofficier. Eén voor een werden de 20 militairen naar voren geroepen. Terwijl ze met de linkerhand het vaandel vasthielden, legden ze de eed of de belofte af (meer dan de helft koos voor de belofte). „De vrijblij vendheid heeft nu plaatsgemaakt voor een morele verplichting. Opdrachten zult u loyaal uitvoeren en u zult zich houden aan de spelregels van het mi litaire bedrijf", aldus Van der Thiel. Hij hield de militairen voor dat ze door de eed of belofte hun loyaliteit toezeggen aan de regering, dat de be loofde trouw aan de koningin sym bool is voor hun beschikbaar zijn en dat hen opgedragen kan worden het naleven van de wetten af te dwingen. „Ik ben er trots op om u in mijn batal jon op te nemen. En ook uw familie mag trots op u zijn." Aansluitend werden in de eerste 24 uur na de ramp 5000 eenheden bloed ingezameld, drie keer zoveel als gebruikelijk. De bloedbank besloot om te selecte ren op zeldzame bloedgroepen en riep mensen op hun donatie een of twee weken uit te stellen. Uiteindelijk was er minder bloed nodig dan was voor zien: de meeste slachtoffers kwamen niet levend uit de torens en het bleef na de chaotische eerste dagen akelig rustig in de ziekenhuizen, aldus Me disch Contact. In de sportzaal van Haestinge staan zestig bedden voor de donoren. Bij elke twee bedden zit een vrijwilliger van het Rode Kruis of de EHBO uit Sint-Maartensdijk, Sint-Annaland of Stavenisse, die af en toe in de zakjjes knijpt om het stollen van het bloed tegen te gaan en roept wanneer het werd het Wilhelmus gespeeld, waarna de commandant vertrok en vervol gens ook de vaandelwacht met het vaandel. In een wat meer ontspannen sfeer kreeg Tholenaar Wim Deurloo ver volgens het jaarteken opgespeld voor 25 jaar trouwe dienst. Daarna trad het detachement naar voren dat meeliep in de Nijmeegse wandelvierdaagse. Het was daar namelijk uitgeroepen tot het best marcherende detachement van de Koninklijke Landmacht en had daarvoor een vaan gekregen. Die vaan werd overgedragen aan Van der Thiel. Maar ook de commandant van het Regionaal Militair Commando Zuid, kolonel Duine (van Thoolse komaf), sprak het detachement toe en overhandigde ieder van hen bloemen en een attentie. „In het kader van de veiligheid zijn de afgelopen tijd vele maatregelen getroffen, waarover ik verder niets kan zeggen. Maar we moeten waakzaam zijn en ik vertrouw erop dat we de komende tijd goed doorkomen. We hebben goedgetrain- de mensen en goed materieel", aldus Duine. Hij stelde dat Natres-militai ren wel degelijk ook professionals zijn: „Want zonder hen kan ik mijn taak niet uitvoeren. Ik ben er bijzon der trots op dat MRC Zuid een Nat- res-eenheid heeft die zijn professiona liteit heeft bewezen. Dat vaantje winnen geeft aan hoe goedje bent." Dit sloot het militaire vertoon op de Thoolse Markt af. Achter de drum fanfare marcheerden alle Natressers en de oud-strijders - de nieuw beëdig den voorop - via de Molenvliet- sesiraat en Molenvlietsedijn. naar Meulvliet, waar nog een korte recep tie werd gehouden. zakje vol is. Andere vrijwilligers begeleiden de donoren terug naar de pilarenhal waar koffie wordt geschonken. Daar staan ook vijf brancards voor bloed gevers die van hun stokje gaan. „Meestal zijn het nieuwe donoren. Die hebben zich zo op de eerste keer voorbereid, dat ze daarna wegval len." Op ruim 500 bloedgevers zijn er ech ter maar drie die even plat moeten. Op 22 oktober laat het Rode Kruis weer van zich spreken. Dan meert het nieuwe schip Henry Dunant III voor een overnachting af in de haven van Tholen. Het is de eerste keer dat de Henry Dunant III Tholen aandoet. Dat gebeurt tijdens een tocht die voornamelijk door Zuid-Holland voert. Tholen en Sint-Philipsland worden niet opgenomen in de route tijdens het kennismakingsbezoek van prins Willem-Alexander en zijn verloofde Maxima aan Zeeland op 25 oktober. Volgens een woordvoerder van de provincie past onze streek niet bij het thema dat gekozen is voor de Zeeuwse toernee. Welke plaatsen er dan wel bezocht worden, kon hij nog niet zeggen omdat dit nog niet definitief is vastgesteld. De beoogde routes moeten eerst nog verkend worden door het hof en de rijks voorlichtingsdienst. De verpaupering van de leegstaande panden van de voormalige zilverui enfabriek aan weerskanten van de Nijverheidsweg in Sint-Maartens dijk gaat nog minimaal een half jaar door. De b.v. die failliet is ver klaard, is geen eigenaar van de pan den. De curator in het faillissement, mr. B. van Leeuwen, heeft echter wel beslag op de panden gelegd. Hij heeft nog steeds procedures tegen de Italiaanse eigenaar van de faillie te b.v. lopen, omdat Van Leeuwen meent dat er ten onrechte geld en machines aan de zilveruienfabriek zijn onttrokken. In november is er een pleitzitting gepland, waarna de rechtbank nog maanden nodig zal hebben voor een oordeel. De cura tor verwacht niet voor het eerste kwartaal van 2002 een uitspraak in deze zaak. In de gemeenteraad zijn al vragen gesteld over de bouwval len. Nadat onlangs de ruiten van het voormalige kantoor waren vernield, hebben medewerkers van gemeen tewerken de glasscherven opge ruimd en het pand dichtgespijkerd. Ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom zet morgen, vrijdag, de deuren van de onlangs verbouwde en inmiddels weer in gebruik geno men afdelingen open voor het pu bliek. Om tien over vier wordt in de hal een beeld van Jack Poell ont huld. Daarna kan men kijken op di verse afdelingen, zoals gipskamer, cardiologie, ergotherapie,patholo gisch cytologisch laboratorium, kin dergeneeskunde en medisché psy chologie. Er zijn ook diverse demonstraties. JUWELIERS v BLAUWSTRAAT 72 STEENBERGEN 0167 563491 Advertentie I.M. Advertentie I.M. Het aantal bloeddonoren op de jaarlijkse afname-avond van het Rode Kruis in Sint-Maartensdijk blijft gelijk. Donderdagavond meldden zich 536 donoren. Daarvan stonden 509 een halve liter bloed af, goed voor ruim 250 liter. Bij de medische controle vielen 27 potentiële dono ren af vanwege verkoudheid of om andere redenen. Coördinator C.A. de Neeff van de af deling Tholen en Sint-Philipsland van het Rode Kruis schat het aantal nieu we donoren op zo'n 25. Het exacte cijfer wordt pas later door de stichting Sanquin in Amsterdam doorgegeven (voorheen COB, centraal laboratori um van de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis). Volgens De Neeff heeft een deel van het bloed dat Sanquin nu landelijk in zamelt als bestemming Amerika. „Dé aanslagen in New York en Washing* ton hebben wel invloed op Sanquin. Maar we hebben nog niet gehoord dat het bij de nieuwe donoren een rol heeft gespeeld. De meeste mensen zijn bekend. Die komen elk jaar." Sanquin wilde na de terroristische aanslagen extra bloedinzamelingen in Nederland houden, maar door het grote aanbod van bloeddonoren in de Verenigde Staten was dat niet nodig, zo staat in Medisch Contact van 21 september. Na de aanslagen op het wereldhandelscentrum (WTC) op 11 september vormden zich in, New York lange rijen om bloed af te slaan. Som mige mensen wachtten acht uur of langer. Bij de New Yorkse bloedbank Bij elke twee bedden zit een 'schudder,' iemand van het Rode Kruis of de EHBO die af en toe in het zakje bloed knijpt om het stollen tegen te gaan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 7