Veertig mille voor tijdelijke directeur UITVERKOOP mm WEG GRIJPT UW KANS Grote aderlating om niet meer betrokken te zijn bij brandweer' Ingebruikneming huisartsenpost historisch moment Thoolse dokters Verburgh Bureau financiën moet klantgerichter werken ZILVEREN EN GOUDEN SIERADEN BRILLANT EN DIAMANT ZILVER PLEET KAD0 ARTIKELEN 11 toG Gemeente tipt over rijbewijs Privatisering sportvelden in de ijskast Eerste avond en nacht 45 telefoontjes20 bezoeken7 visites Paspoort wordt goedkoper maar is later klaar Presentatie over de criminaliteit Donderdag 4 oktober 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Bibliotheek koopt 10 mille minder boeken De waarneming door dhr. N. Nanninga uit Bergen op Zoom als directeur van de Thoolse bibliotheek vergt 40.000 gulden voor de periode 1 september tot 1 januari 2002. Van deze veertig mille willen b. en w. van Tholen één maand of 10.000 gulden voor rekening van de ge meente nemen. Herstructurering Nieuwe chef gaat de bezem erdoor halen Een nieuwe chef moet voor de afdeling financiën en belastingen van de gemeente voorgestelde verbeteringen door gaan voeren. Binnen twee tot driejaar moet dat ge beurd zijn. De knelpunten en mogelijke oplossingen zijn op een rij gezet door Deloitte en Touche. In het verleden is een conflict gerezen tussen de afdelingschef en het sectorhoofd/controller, wat mede aanleiding was om de ze analyse van de afdeling te laten uitvoeren (kosten bij na 47 mille). Lintje voor ondercommandant R.J. Weggemans (55) uit Scherpenisse R.J. Weggemans kon het niet goed geloven en schudde met zijn hoofd nadat hem vrijdagavond tijdens zijn af scheid in het gemeentehuis een lintje was opgespeld. De koninklijke onderscheiding had hem verrast. De 55-jari- ge Weggemans was bijna 32 jaar lang brandweerman en is benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Met pijn in het hart verlaat hij het korps. „Het is een grote aderlating om niet meer betrokken te zijn bij de brand weerorganisatie." Er waren ongeveer 120 genodigden bij zijn afscheid aanwezig. Eigen bedrijf In colonne Als chauffeur Blikseminslag „Een historisch moment", zegt voorzitter Asselbergs van de districtshuisartsen- vereniging in een korte toespraak, een half uur voordat de huisartsenpost in Bergen op Zoom in ac tie komt. Dokter A. van den Berge uit Sint-Anna land staat op scherp bij een opvallende rode Opel Zafi- ra met blauw zwaailicht, waarmee zijn chauffeur hem van Stavenisse tot An na Jacobapolder brengt. Assistente Agnes van den Berge, die tien jaar in het Thoolse zorgcentrum Ten Anker werkte, zit gereed om de eerste telefoontjes te ontvangen. Prachtige oplossing Scholingsdagen v b.tf. specialisten in - Computersnetwerken, systemen op maat. - Hi-end audio, speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische die/ast en service afdeling. De nood bij de bibliotheek is der mate hoog dat ook de aankoop van 10.000 gulden boeken wordt ge schrapt. Tijdens de ziekte van direc teur Ad Niederer van de stichting gemeenschappelijke openbare bibli otheek Tholen was er voor twee da gen per week een waarnemer uit Middelburg. Na zijn overlijden is de directeur van de Bergse bieb bereid gevonden om twee dagen bijstand te verlenen op Tholen. 'Dit vergt een zware financiële last voor de stichting', schrijven b. en w. aan de raadscommissie algemeen bestuur en welzijn, die 11 oktober advies moet uitbrengen. De biblio theek denkt zelf 20.000 gulden be schikbaar te kunnen stellen plus nog 10 mille door dat bedrag te onttrek ken aan het budget voor aankoop van boeken. Er blijft echter een te kort over van 10.000 gulden en dat willen b. en w. voor de continuïteit van het bibliotheekwerk en de voortgang van het project toekomst visie openbare bibliotheek Tholen beschikbaar stellen. Intussen wordt gezocht naar een nieuwe directeur. De 10 mille haalt het college uit de pot onvoorziene uitgaven. Gedeputeerde staten hebben een brief gestuurd aan het college van b. en w. van Tholen, waarin een her structurering van het bibliotheek werk wordt aangekondigd. Hier voor zal op 8 november een koepelconvenant worden onderte kend door staatssecretaris Van der Ploeg en vertegenwoordigers van de provincies en gemeenten. Onder lei ding van gedeputeerde De Kok is een stuurgroep gevormd om in Zee land het bibliotheekwerk op orde te brengen aan de hand van het advies 'Open poort tot kennis' van de lan delijke stuurgroep Meijer. Er moet een Zeeuwse visie komen op de functie van bibliotheken in de sa menleving. De manier waarop het bibliotheekwerk in onze provincie georganiseerd moet worden, dient daarbij bekeken te worden, inclusief een herstructurering. Gedeputeerde De Kok zal woensdag 10 oktober in het bestuurlijk overleg cultuur, de stand van zaken uiteenzetten. Het blijkt dat de ambtenaren binnen de afdeling beter met elkaar moeten communiceren, zich klantgerichter moeten opstellen en kritisch moeten kijken naar het eigen functioneren. Verder zullen werkoverleg, functio- nerings- en beoordelingsgesprekken moeten plaatsvinden en moet er dui delijkheid zijn over de positie en de bevoegdheden van de afdelingschef en de financieel consulenten, alsme de over het benodigde aantal mede werkers. Deloitte en Touche stelt voor om binnen de afdeling drie teams te vormen: belastingen en ge gevensbeheer, comptabiliteit en in vordering, en financieel beleid, con- sulententaken en controlling. Ook moet het imago van de afdeling op- JUWELIERS BLMJWSTRAAT 72 STEENBERGEN 0167 563491 Advertentie I.M. gefrist worden, meent het adviesbu reau. De rol van de afdeling financiën en belastingen is de laatste jaren veran derd. Invoering in de gemeentelijke organisatie van integraal manage ment betekent, dat iedere integraal leidinggevende ook verantwoordelijk is geworden voor bepaalde financiële taken. Voorheen voerde de afdeling financiën en belastingen die taken uit, maar die heeft op dit terrein meer een coördinerende, adviserende en on dersteunende functie gekregen. Die omslag heeft tot problemen geleid, zo valt uit de rapportage af te leiden. Gesteld wordt namelijk dat draagvlak gecreëerd moet worden voor de ont wikkelingen en veranderingen, ter wijl er ook een duidelijke ordening van taken moet komen, alsmede af spraken over verantwoordelijkheden en bevoegdheden van de afzonderlij ke medewerkers. Oud-brandweercommandant van Sint-Maartensdijk A. de Graaf feliciteert het echtpaar Weggemans met de koninklijke onderscheiding. Weggemans is sinds 1995 plaatsver vangend commandant van het Thoolse korps. Zijn staffunctie wordt niet meer opgevuld. Daar voor in de plaats komt een derde be roepskracht naast J. de Feijter uit Sint-Maartensdijk en A. Kunst uit Sint-Philipsland. Weggemans was de laatste man uit het vrijwillig brandweerkader dat in 1995 werd ingesteld na de samenvoeging van de gemeenten Tholen en Sint-Phi lipsland. Bij het samenvoegen van de vijf blusgroepen met tachtig vrijwilli gers tot een Thools korps heeft Weggemans volgens burgemeester W. Nuis een belangrijke rol ge speeld. Nuis omschreef de Scheidende brandweerman als iemand die dui delijk zijn mening geeft en het ver mogen heeft mensen zo te kneden dat ze meegroeiden in de organisa tie. Ook stelde Weggem; ns zichzel flexibel op in die veranderingen. Persoonlijk had hij de ondercom mandant meegemaakt tijdens de brand van een loods op het indus trieterrein in Tholen toen De Feijter op vakantie was. „Ik heb u daar als vakman leren kenen. U straalde rust en kalmte uit." Volgens Nuis valt Weggemans op door zijn trouw, inzet, motivatie, gedrevenheid en belangstelling voor de brandweer. Voor een aantal za ken in de samenleving is dat niet meer zo aanwezig, maar bij de brandweer nog wel, zo zei hij. „Maar kun je dat nog wel van vrij willigers eisen," vroeg Nuis zich af. De vrijwilligers kunnen dat wel en dat is volgens Nuis te prijzen. „In de samenleving komt dat niet zo vaak meer voor. Daar is het meer van: als ik maar aan mijn trekken kom." Weggemans kwam in 1970 bij de brandweer van Sint-Maartensdijk als aspirant brandwacht. Vijf jaar la ter werd hij brandwacht eerste klas, drie jaar later hoofdbrandwacht. In 1980 werd Weggemans benoemd tot ondercommandant (brandmees ter) nadat Bram de Graaf comman dant was geworden en Piet Lind- hout centraal commandant van alle korpsen op Tholen. In 1983 werd Weggemans postcommandant van het korps in de smalstad. Eind okto ber 1989 werd hij plaatsvervangend commandant van de brandweer Tholen (adjunct-hoofdbrandmeester le klass^) en in 1995 bevorderd tot plaatsvervangend commandant van de nieuw gevormde gemeente Tho len. Dat was ook het begin van het project versterking brandweer waar Weggemans mede vorm aan gaf. Als een man met een technische achtergrond (metaalconstructie) be moeide Weggemans zich ook met de aanschaf en het onderhoud van materiaal en voertuigen. Ook daarin was hij volgens Nuis duidelijk. De burgemeester kreeg de lachers op zijn hand toen hij over de aanschaf van twee voertuigen vertelde: „Toen Sint-Philipsland en Sint-An naland toe waren aan een nieuwe wagen en er voor Sint-Annaland een MAN-voertuig werd gekozen, wilde Sint-Philipsland de vertrouw de Mercedes vervangen door een wagen van hetzelfde merk. Toch ging Sint-ftiilipslan„ overstag en werd er een MAN-wagen gekocht. Weggemans moet gedacht hebben: het is drie halen, twee betalen want er verscheen gelijktijdig ook een MAN-voer* ïig op zijn bedrijf." Als ondernemer met meer dan tien werknemers, heeft Weggemans vol gens Nuis vele uren tijdens zijn werk in het eigen bedrijf besteed aan de gemeentelijke brandweer. „Hij was bereid om persoonlijke en zakelijke belangen ondergeschikt te maken. Dat is vermeldenswaardig. Hij haalde ook mensen naar het be drijf die als brandweerman dienst deden. Als zakenman zag je daar het belang van in. En daari.. heb je een uitstekend voorbeeld gegeven aan anderen. Je deed het met je hart en met volle inzet. Moest er een plaatje worden gebogen, batterijen of hand schoenen worden besteld. Je deed het. Dat is een grote opoffering." Weggemans en zijn echtgenote wer den na het opspelden van de ko ninklijke onderscheiding gefelici teerd. Er was een lange rij van vrijwilligers, oud-brandweerlieden en vertegenwoordigers van de re gionale brandweer West-Brabant. Ook oud-burgemeester H.A. van der Munnik en zijn echtgenote wa ren onder de genodigden. In zijn dankwoord zei Weggemans verrast te zijn door de onderschei ding. Hij had wel verwacht dat het korps wat voor hem zou doen, maar op een lintje had hij niet gerekend. „Ze roepen allemaal dat it* het ver diend heb, maar dat weet ik niet, hoor." Weggemans werd in Scher penisse - waar hij sinds kort woont - opgehaald door vijf brandweerwa gens en in colonne naar het ge meentehuis in Sint-Maartensdijk gereden. „Tjonge, tjonge. Dat zal de laatste keer wezen, dacht ik. Dat doet je toch wel wat. Het was een prachtig gezicht." Hij bedankte alle vrijwilligers van de brandweer Tholen en uit de re gio, ook het ambulancepersoneel waarmee hij vaak te maken kreeg bij verkeersongevallen. „Jullie heb ben het mogelijk gemaakt dat ik hier mijn werk mocht doen." Een bijzonder dankwoord richtte hij aan commandant De Feijter omdat hij hem voor heeft gedragen voor een lintje. Hij bekende dat, toen hij be gin september moest stoppen van wege zijn leeftijd, het hem 'veel pijn ging doen' om geen deel meer uit te maken van de brandweer. „Ik voelde me steeds beroerder. Het viel gewoon tegen. Het is een grote aderlating om niet meer betrokken te zijn bij de brandweer." Hij be dankte ook zijn vrouw en kinderen voor de steun en zei dat het hem speet dat zijn dochter en schoon zoon wegens omstandigehden niet bij het afscheid aanwezig konden zijn. Weggemans begon bij de brandweer als chauffeur op een Opel-Blitz na dat groenteboer W. Stoutjesdijk was gestopt, zo vertelde hij in februari 1995 aan deze krant. Weggemans beschikte over een groot rijbewijs en werkte toen bij het staalconstruc tiebedrijf Van Lammeren in de smalstad. De eerste brand meldde hij zelf. Hij zag Achter 't Bosch een bestelbusje in de hens staan en rende naar het gemeentehuis om de sirene in te drukken. Hangen de brandweerpak- ken nu in de kazerne, toen moesten de spuitgasten eerst naar huis om hun uniform aan te trekken. Als chauffeur hield hij zich ook be zig met het onderhoud van de wa gen. Wekelijks maakt hij een proef- ritje, samen met Izaak Lindhout en Rien de Viet. De brand die hem toen het meest is bijgebleven, is de brand van de tim merfabriek De Pluumpot in Sint- Maartensdijk. Weggemans had het bijna gemist. Hij stond klaar om met de caravan op vakantie te gaan: „Qua omvang was die brand zeer spectaculair. Als je er dan niet bij geweest was, dan was je een week chagrijnig geweest." Hulpverlening en rampenbestrij ding werden steeds belangrijker. Sint-Maartensdijk beschikt over een hulpverleningsvoertuig dat uit rukt wanneer er zich een ongeval met beknelling voordoet. Vaak moeten onder moeilijke omstandig heden slachtoffers uit hun voertuig worden gehaald. „Het grootste pro bleem voor ons is als er een fami lielid of een kennis bij betrokken is. Dat gebeurt." Gevraagd naar de drijfveer van een brandweerman zei Weggemans dat het het avontuur is naar het onbe kende. „Je weet niet wat je tege moet gaat. Het gaat erom dat wat je aantreft, je moet zien op te lossen. Dat is op de eerste plaats mensen redden. Je moet er echt niet voor de lol bij willen gaan." Het vaststellen van de oorzaak was voor Weggemans nooit zo'n be langrijk punt. Die kennis kan wel van belang zijn voor de preventie, erkent hij. Maar als hem gevraagd werd wat de oorzaak was, dan ant woordde hij steevast: bliksemin slag. „We hebben te maken met een lich telijk gespannen eerste ploeg", zegt voorzitter Asselbergs. „Minder dan twee jaar geleden zaten zes huisart sen in een café te Wouw zonder plan en nu is er een geweldige post klaar, gedragen door 52 huisartsen. Het is heel goed verlopen. Van bierviltje tot champagne", waarna Asselbergs de glazen laat aanrukken. Met echte champagne voor de gasten en een bruisend drankje zonder alcohol voor de werkers. „We zijn er klaar voor", zegt de voorzitter enthousiast, waarna hij de gasten vriendelijk ver zoekt om te vertrekken, want de eer ste ploeg moet zich goed kunnen voorbereiden op de eerste dienst van de huisartsenpost Bergen op Zoom en omstreken, waaronder de eilan den Tholen en Sint-Philipsland. Om vijf uur gaat de avonddienst in, die tot elf uur duurt. Voor de Thoolse huisartsen zal het een vreemde ge waarwording zijn. Niemand van hen wordt deze avond of nacht gebeld, want de collega's van de nieuwe post nemen alles waar. „Voor het thuis front van de artsen is deze post dan ook een groot winstpunt", zegt coör dinator Fon van den Bussche van de huisartsenpost Bergen op Zoom e.o. f De huisartsenpost ligt achter zieken huis Lievensberg, vlakbij de ingang naar de spoedeisende eerste hulp, aan de Paracelsuslaan. Vanuit Tholen is de post het snelst te bereiken via de autoweg door voorbij Lievens berg de eerste afslag naar rechts te Dokter Veldman uit Stavenisse middenis de Thoolse vertegenwoordiger in het bestuur van de huisartsenpost, waarvoor de huisartsen De Groot (Nieuw-Vossemeer, links) en Van den Berge (Sint-Annaland, rechts) maandagavond de eerste dienst draaiden. Met deze rode auto met blauw zwaailicht gaan ze naar de patiënten. dag kunnen wachten. Zonder af spraak binnenlopen is niet n .ge lijk. Patiënten moeten eerst even bellen voor een afspraak: 0164- 273855." Wanneer de patiënt te ziek is om naar de post te komen, kan de arts hem of haar thuis bezoeken. Dan komt de rode auto met chauffeur van Medi-Expresse in actie, een landelijke organisatie waarmee de huisartsenpost Bergen op Zoom een samenwerkingsverband heeft. De auto is voorzien van navigatie-appa- ratuur, zodat ook alle straten op Tholen en Sint-Philipsland vot.' de hier onbekende chauffeur of arts ge makkelijk te vinden moeten zijn. De wagen is verder voorzien van een mobilofoon, mobiele telefoon en zelfs een fax. Tijdens de eerste avond- en nachtdienst kwamen er 45 tele foontjes bij de huisartsenpost bin nen. Dat leidde tot 20 bezoekers aan de post en 7 visites, waarvan 3 in de avond en 4 in de nacht. Dokter Van den Berge uit Sint- Annaland was er tijdens die eer ste avonddienst en hij moest twee keer naar een patiënt in Bergen op Zoom en één keer naar Putte. „Eén op de twee telefoontjes heeft dus tot actie geleid", concludeert coördinator Van den Bussche. Hij is tevreden over de eerste dien sten. „Het is allemaal vlot gegaan, zowel wat de communicatie be treft als de verzorging van de pa tiënten. Alle apparatuur heeft prima gewerkt en de aanloop van patiënten was goed te verwer ken." De- gemeente gaat burgers aan schrijven van wie het rijbewijs dreigt te verlopen. Deze nieuwe vorm van dienstverlening kost 3850 gulden per jaar en wordt doorberekend in de prijs van een nieuw rijbewijs. De gemeenteraad ging hier onlangs unaniem mee ak koord. Alleen J. van den Donker (D66) maakte er een opmerking over. Hij vindt de prijs van een rijbewijs (54 gulden) en van een paspoort (voor I oktober 89,50 gulden, nu 73,55) in vergelijking met andere gemeente duur. Van het rijbewijs was het nog wel te billijken zei hij omdat er een service tegenover staat, maar dat is bij het uitgeven van paspoorten niet het geval. De gemeente gaat gebruik maken van de aangeleverde gegevens van de rijksdienst voor het wegverkeer. Burgers van wie het rijbewijs de komende periode verloopt, worden daar vanaf deze week schriftelijk op gewezen. Voor de gegevens van de rijksdienst gaat de gemeente 500 betalen. De portikosten bedra gen 90 cent en aanschrijven kost 1200 gulden aan personeelskosten. Op een bestand van 2500 rijbewij zen per jaar komt dat op 1,60 gul den per rijbewijs. Het vernieuwen of omwisselen van een rijbewijs kost nu 55,60 gulden. Het paspoort is sinds maandag goed koper geworden, maar de aanvrager moet er twee keer voor naar het ge meentehuis in Sint-Maartensdijk. De gemeenteraad ging zonder slag of stoot akkoord met de wijziging van het tarief. Werd het paspoort tot vori ge week nog meteen klaargemaakt op de afdeling burgerzaken van de gemeente, nu wordt het document centraal gemaakt en moet de aanvra ger er vijf dagen later voor terugko men. De rijksoverheid heeft bepaald dat het paspoort beter beveiligd moet worden tegen vervalsing. De pasfoto van de houder wordt op een andere manier in het boekje verwerkt. Dat gebeurt niet langer op het gemeente huis. De gemeente hanteert het maximum tarief voor de leges, de inkomsten voor de gemeente voor het verlenen van het reisdocument. De prijs van het document daalt met bijna zestien gulden, van 89,50 gulden naar 73,55 gulden. Daarvan gaat 46,65 gulden als leges naar de gemeente. Het an dere deel zijn de rijkskosten. Dezelf de kosten worden berekend voor een reisdocument voor vluchtelingen en vreemdelingen. Een zakenpaspoort (extra bladzij den) kost 82,15 gulden, een Neder landse identiteitskaart 59,20 gulden (17,35 gulden zijn rijkskosten). Het bijschrijven van een kind bij het aanvragen van een nieuw document bedraagt 15 gulden, het bijschrijven op een bestaand paspoort 35 gulden. Een spoedlevering van een paspoort loopt in de papieren. Het kost het dubbele: 147,10 gulden. Wie het voor vier uur 's middags aanvraagt, kan het voor dat geld de volgende werkdag weer ophalen. Voorlopig gaat het gemeentebestuur niet over tot privatisering van de sportvelden, zo blijkt uit een tussen tijds standpunt dat donderdagavond 11 oktober op de agenda staat van de raadscommissie algemeen be stuur en welzijn. Het college heeft onvoldoende motieven kunnen vin den om nu al werkzaamheden over te dragen. Daarmee wordt de huidi ge situatie gehandhaafd. B. en w. willen echter wel een vervolgop dracht geven om een nieuw advies uit te brengen. Daarin moet het hele sportbeleid dan aan de orde komen, inclusief de tarieven en de moge lijkheden voor breedtesport. De Thoolse raadscommissie alge meen bestuur en welzijn wordt don derdagavond 11 oktober bijgepraat over de situatie bij de politie. Behal ve de gang van zaken in 2000 komt met name ook de criminaliteit in de periode 1996 tot 2000 aan de orde. Hiervoor komen mevr. drs. I. van Praet en R.C. Snoep, beiden strate gisch misdaadanalist bij de regiopo litie Zeeland, aan het woord. Ook de chef van de Thoolse politie, H. Radojewski, is daarbij aanwezig. nemen. Op het pand - voorheen zus- terpost van het Bergse ziekenhuis en voor een deel nog bewoond - staat de naam huisartsenpost duidelijk aan gegeven. Gedeeltelijk gebruikt Lie vensberg het gebouw als kantoor, maar voor de huisartsenpost was er nog ruimte over. „We vonden het meteen een prachtige oplossing", zegt Asselbergs. Er is een royale hal met een grote wachtkamer, waarin ook een kinderhoekje is gemaakt. Achter de ruimte waar de assistentes de telefoontjes in ontvangst ncimn of patiënten ontvangen, is een keu kentje waar instrumenten gestereli- seerd worden en bloedonderzoek kan worden gedaan. De post heeft 2 basisbehandelkamers en een grotere behandelruimte waar o.a. wonden gehecht kunnen worden. Verder is er nog een kleine spreekkamer, een rustkamer, een slaapkamer, een voorraadruimte, een kantoortje voor de coördinator en toiletten. „We zijn prachtig ingericht", stelt Asselbergs tevreden vast. De post heeft elf assistentes in dienst die samen zes volle banen bezetten. „We willen er totaal 13 hebben, zodat we nog twee mensen zoeken", vertelt Van den Bussche, die zelf voorheen in Lievensberg werkte. „De assistentes zijn kordate doktersassistentes en verpleegkun digen die handelend kunnen optre den. Aan de telefoontjes die ze krij gen, komt in 40% van de gevallen geen dokter te pas, zo leert de erva ring elders. De assistentes hebben dan ook scholingsdagen voor het werk op een huisartsenpost achter de rug. We hebben een leuk tea^i!" Volgens de coördinator zal het voor zowel de patiënten als de huisartsen een gewenningsproces zijn. „We spelen met deze huisartsenpost wel in op de toekomst." De huisartsenpost is op werkdagen actief van vijf uur 's middags tot de volgende ochtend acht uur en de he le zaterdag en zondag. Die laatste twee dagen zijn er drie assistentes en drie dokters aanwezig. Op werk dagen zijn dat er 's avonds twee en 's nachts elk één. „De post is geen verlengde van de dagelijkse huisartsenpraktijk", be nadrukt de coördinator. „Het gaat om spoedeisende medische proble men die echt niet tot de volgende fintWerpsestrsat 12 - 14 - 16 4611 fiG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 5