Nieuwe scholen en peuterzaal aan Watertorenstraat en Beginnerspad Ruim vier ton voor uitbreiding natuur 'Een mooier afscheid kun je niet wensen' NEDERLANDS VOETBAL IN PLEUNE 24 UUR TANKEN BAL Derde beroepskracht bij Thoolse brandweer i HEIJNEN uwm KUNSTSTOF Kleine campusin Scherpenisse officieel in gebruik genomen fi Donderdag 4 oktober 2001 57e jaargang no. 46 Oudste inwoner overleden op 105-jarige leeftijd 'De Tholenseweg wordt gevaarlijk' STUNTVERKOOP OOSTERSE TAPIJTEN MET 50% KORTING Vanaf nu per dag Shell station Wattstraat 3 Tholen KOZIJNEN SERRES GEVELBEKLEDING ROLLUIKEN ZONWERING GARAGEDEUREN MR nieuwbouw- en renovatie De nieuwe basisscholen en de nieuwe peuterspeelzaal in Scherpenisse betekenen een verbetering van de werk- en leefomgeving voor de kinderen, leerkrachten en leid sters. Dat zei wethouder W.U. van Kempen gistermiddag in het Holland Huis. Samen met de leerlingen Annema rie den Boer van de Groen van Prinsterer en Joy de Korte van de Oosterscheldeschool onthulde hij de namen van de twee straatjes naar de de scholen en de speelzaal: Wa tertorenstraat en Beginnerspad. Daarna lieten zo'n 260 kinderen ballonnen op. Ieder in de eigen kleur: groen, blauw en geel. Wensenlijstje Stavenisse, Scherpenisse, Schakerloo Voor aanvullende natuurontwikkeling bij Stavenisse, Scherpenisse en Tholen hebben gedeputeerde staten van Zeeland dinsdag 415.000 gulden beschikbaar gesteld. Totaal besteedt de provincie acht ton aan vijf projecten, waarvan Tureluur Tholen de grootste is. Direct langs de Oosterscheldedijk wordt aan de zuidkust van het eiland op grote schaal nieuwe zilte natuur aangelegd, aanslui tend op de bestaande inlagen en karrevelden. 172 hectare 62 hectare Er komt een derde beroepskracht voor de brandweer op Tholen. De vacature van R.J. Weggemans, ondercom mandant van de Thoolse brandweer die vrijdag afscheid nam, wordt niet ingevuld. Dat zei brandweercomman dant J. de Feijter desgevraagd. Deze week W. Deurloo laatste Thoolse Natresser van eerste uur t HpriTVTv^rS HEIJNEN CAMPINGSCHÖTELS VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TECH NOLOGI E HERELSESTRAAT 121 HEtRLE 0165-304050 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Op 105-jarige leeftijd is maandag de oudste inwoner van Tholen overleden: mevr. M.H. van Dijke- Verkerke. Zij verbleef al sinds de opening van de Schutse in het zorgcentrum te Sint-Annaland. De uit Anna Jacobapolder afkomstige eeuwlinge heeft met 105 jaar en 208 dagen de op één na hoogste leeftijd in de Thoolse geschiedenis bereikt. Mevr. C.W. van Vossen- Rijstenbil overleed op de leeftijd van 105 jaar en 226 dagen in de Schutse. Op 20 oktober zou mevr. Van Dijke-Verkerke die historische grens gepasseerd zijn. Zij was de vierde inwoner van Tholen die 105 jaar werd: behalve mevr. Van Vos sen bereikten ook J.W. Rijstenbil uit Poortvliet (+181 dagen) en M.J. Moerland uit Sint-Annaland (+115 dagen) die zeer hoge leeftijd. De oudste inwoner van Tholen is nu de uit Scherpenisse afkomstige mevr. H. Rijstenbil-Zeedijk, die 102 jaar is. Zij verblijft ook in de Schutse, evenals de 101-jarige M. Theunis- se. Wethouder K.A. Heijboer gaat er van uit dat het aanleggen van het fietspad langs de Tholenseweg en het aanpassen van de rijbaan voor het overige verkeer gebeurt vol gens de afmetingen die gelden voor duurzaam veilig verkeer. Als dat niet zo blijkt te zijn, dan zal het college daarover gaan praten met de buurgemeente Bergen op Zoom. Dat zei hij in de gemeenteraad te gen M.A.J. van der Linde (PvdA). Het raadslid had gelezen dat de rij baan niet breder wordt dan 5,5 me ter en dat de maximum snelheid van 80 kilometer per uur wordt ge handhaafd. „Dat lijkt mij zeer ge vaarlijk." Heijboer zei er echter op te ver trouwen dat regels van duurzaam veilig worden toegepast. Over de werkzaamheden wordt het college op de hoogte gehouden, zo zei hij. Wegens succes nog 3 dagen donderdag 4. vrijdag 5 en zaterdag 6 oktober van Kom vrijblijvend binnen bij: Voorstraat 5-7, St. Annaland Tel. 0166-657084, fax 0166-657110 e-mail: pleune@zeelandnet.nl Advertentie I.M. Advertentie I.M. Fabriek en showroom: Canadaweg 6, Halsteren Tel. 0164-683425 Veilingweg 11St.-Annaland Tel. 0166-652904 Showrooms geopend ma t/m vr 8-17 uur en za 9-16 uur i Advertentie I.M. Wethouder W.C. van Kempen onthult samen met Joy de Korte van de Oosterscheldeschool en Annemarie den Boer van de Groen van Prinstererschool de naamborden. Een heel bijzondere dag voor Scherpenisse noemde Van Kempen het officieel in gebruik nemen van de reformatorische Groen vap Prin stererschool (groen), de openbare Oosterscheldeschool (blauw) en peuterspeelzaal de Scarpejaantjes (geel). Alle sprekers, van gemeente, scho len, peuterspeelzaal en de architect waren vol lof over het resultaat dat voor 4 miljoen gulden aan de rand van het dorp is verrezen. Het heeft wel enige jaren geduurd voordat werd besloten om het oude gebouw aan de Laban Deurloostraat niet langer meer als schoolgebouw te gebruiken, zo vertelde Van Kem pen. In 1996 was het mogelijk het gebouw gedeeltelijk te renoveren. Die opknapbeurt werd zelfs al voorbereid door de gemeente, sa men met de twee scholen, vertelde hij. Er was een keuze uit een eenvoudi ge 'opknapbeurt, een uitgebreide renovatie zodat het gebouw uit 1957 weer 40 jaar meekon of het splitsen van het complex. „Na een heleboel rekenwerk kwam men tot de conclusie dat een sobere op knapbeurt niet erg aantrekkelijk was en dat de andere renovaties zo veel geld zouden kosten dat er net zo goed naar nieuwbouw kon wor den gekeken. Totale nieuwbouw, inclusief een peuterspeelzaal bleek geen utopie, maar een haalbare zaak." Er werd een stuurgroep gevormd met vertegenwoordigers van beide scholen, van de peuterspeelzaal en de gemeente. Ook werden er werk groepen in het leven geroepen om onderwijskundige aspecten te be kijken. Deze werkgroepen moch ten een wensenlijstje opstellen. Via via kwam de stuurgroep in contact met architectenbureau Roos en Ros in Nieuw-Beijerland. De stuur groep bleek na het bekijken van een aantal projecten van dit bedrijf gecharmeerd van het werk en no digde Roos en Ros uit een ontwerp te maken. De schetsen werden ook in de commissie algemeen bestuur en welzijn gepresenteerd. Van Kempen was ingenomen met de manier waarop de stuurgroep en de werkgroepen hebben gewerkt. „Uitermate plezierig en voortva rend, al waren we het niet altijd di rect eens. Wel was er altijd de wil om er zo goed mogelijk uit te ko men. Dat is zonder meer gelukt. Ik ben daar alle betrokkenen erkente lijk voor." De wethouder betrok daar ook het personeel van de scholen en de speelzaal bij, de ouderraden en de medezeggenschapsraden en de gro te groep van ouders die hand- en spandiensten verrichtten. „Deze he le operatie hebben we gedaan voor de kinderen van Scherpenisse en omstreken. Zij mogen de gebouwen gaan gebruiken om zich voor te be reiden op hun toekomst. Gebouwen zijn geen doel op zichzelf maar een middel om tot iets te komen. Om kinderen te vormen en toe te rusten voor het innemen van een plaats in de maatschappij van morgen." Naast het normale lesprogramma is het voor de kinderen van belang dat ze een visie op de maatschappij ontwikkelen, zei hij. „In een pluri forme samenleving gebeurt dat vanuit verschillende invalshoeken. En die kunnen we herkennen in de signatuur van de onderscheiden scholen. Die voorbereiding mag al beginnen in de Scarpejaantjes en voortgezet worden in de Groen van Prinsterschool of de Oosterschelde school." Namens de Groen van Prinster school sprak directeur J. Duvekot de 80 genodigden toe. Hij had en kele jaren geleden niet gedacht dat het gebouwencomplex er zou ko men, zei hij. „Uiteindelijk hebben we een heel mooi resultaat gekre gen. Het is een functioneel ge bouw." Bovenschools directeur A. Hellemons sprak namens de open bare basisschool. Hij sprak van een 'kleine campus' en een 'kwaliteits complex'. „We hebben alle reden om dankbaar te zijn." Voorzitter A.G. Andriesse van de Scarpejaantjes beschreef de peuter speelzaal als het middelpunt tussen twee basisscholen 'waar we de voorbereiding vormen voor het on derwijs.' Dankzij de gift van 10 mille van het Julianafonds kon het bestuur en de leidsters de speelzaal inrichten. Voor archtitect M.A. Ros was het ook een bijzondere opdracht. Om voor alle scholen uit een dorp nieuwbouw te mogen plegen op één plek. Bijna had er de eerste geluids- walschool van Nederland gestaan om het verkeerslawaai van de Pro- vincialeweg te weren, vertelde hij. Voor de inrichting van de gebouwen had Ros een waterverfschilderij meegebracht met het hele complex én de watertoren. Van de gemeente kregen de scholen en de speelzaal een ingelijste kleurenfoto van het complex genomen vanaf de water toren. Zie ook pagina 11 en 24. De nieuwe natuurontwikkeling is is al 400.000 gulden toegekend, opgenomen in de plannen van drie landinrichtingsprojecten: Stavenis se, Poortvliet en Oud-Vossemeer. De verwerving en inrichting van de gebieden wordt via de ruilver kaveling c|oor het rijk betaald, maar er is een aanvullend budget nodig om het provinciale ambitie niveau van het natuur- en milieu beleidsplan te verwezenlijken. Voor Tureluur Tholen betekent dit een aanvullende subsidie voor de inrichting van de inlaag Stavenis se, de Scherpenissepolder en de Schakerloopolder. Bij de inlaag van Stavenisse gaat het om een gebied van 3 ha. dat verworven is voor Staatsbosbe heer. Er was zeer beperkt geld voor beschikbaar. Voor aanvullend grondverzet, vernatting en optima lisatie van de waterhuishouding volgens het provinciale natuuront wikkelingsplan wordt nu 73.000 gulden betaald. Bij de Scherpenissepolder gaat het om het grootste natuurontwikke lingsproject van Tholen: 172 ha. nieuwe natuur. De landinrichtings commissie Poortvliet werkt volop aan de verwezenlijking van dit am bitieuze natuurontwikkelingsplan. Dit omvat, na de verwerving van de gronden, grootschalig grond verzet, aanpassing van de water huishouding (o.a. met nieuwe kunstwerken) en ontsnippering (verwijderen Gatweg). Naast de reguliere gelden vanuit landinrich ting zijn forse extra bedragen no dig voor de inrichting. Vanuit het natuurontwikkelingsbudget 2000 waarvan nog 120.000 gulden res teert. Voor de definitieve afronding van de inrichtingswerken is nog 645.000 gulden nodig. Voor de helft hiervan (322.500 gulden) is een subsidieaanvraag in het kader van het provinciale ontwikkelings plan ingediend. De andere helft kan deels gedekt worden met het restant van de subsidie 2000. Dit betekent, dat er aanvullend nog 202.500 gulden nodig is. Binnen de ruilverkaveling Oud- Vossemeer wordt binnenkort be gonnen met de inrichting van 62 ha. nieuwe natuur in de Schaker loopolder bij Tholen. Ook hier gaat het weer om een omvangrijk natuurontwikkelingsgebied, dat di rect grenst aan de Oosterschelde. Het is een belangrijk deelgebied van plan Tureluur. Het provinciale natuurontwikkelingsplan voorziet in een grootschalig, ontsnipperd zilt grasland/moerasgebied met een eigen waterhuishouding. Voor een adequate inrichting is bovenop de reguliere inrichtingsbudgetten van landinrichting 280.000 gulden nodig. Hiervan komt 140 mille uit de pot verdrogingsbestrijding. De andere helft betaalt de provincie uit het budget voor natuurontwik keling. Gedeputeerde staten hebben beslo ten om verder nog 44.000 gulden beschikbaar te stellen voor vrijwil lig weidevogelbeheer en 50 mille voor agrarisch natuurbeheer, een project van de landbouworganisa tie ZLTO. „We streven naar het aanstellen van een professionele kracht. Dat vloeit voort uit het project versterking brandweer. Zeker gezien wat er in En schede en Volendam is gebeurd." Na De Feijter uit Sint-Maartensdijk en A. Kunst uit Sint-Philipsland een derde full-timer dus in de brandweer organisatie die tachtig vrijwilligers kent. Tot nu toe heeft de gemeente raad de aanbevelingen uit het project versterking brandweer nagenoeg vol ledig onderschreven. En er het beno digde geld voor vrijgemaakt. Het aan stellen van een beroepskracht maakte er onderdeel van uit. De Feijter had de primeur, Kunst werd tweede. Vei ligheid staat hoog op de politieke agenda. Volgens De Feijter wordt er in de begroting al rekening gehouden met de uitbreiding van de formatie plaats, maar moet de raad er zich nog over buigen. Zie verder pag 5. Muntjesactie. De Thoolse bibliot heken willen de hulporganisatie No- vib steunen door buitenlands geld in te zamelen. De munten kunnen in spaarpotten gedaan worden en de bieb zorgt dat het bij Novib komt. Ann van der Kemp na 50 jaar weer in Nederland bij achternicht Truida v.d. Repe Afscheid van brandweer is voor ondercommandant R. Weggemans aderlating Regen bederft pret niet tijdens 22e taptoe van Oud-Vossemeer EN VERDER... Ingebruikname huisartsenpost een historisch moment voor Thoolse dokters Judovereniging OVJV viert 25-jarig bestaan Licht en bel meest defect aan fietsen van scholieren WRAAK MAAKT EEN KLEIN RECHT TOT EEN GROOT ONRECHT Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Op de Markt in zijn woonplaats Tholen kreeg de 55-jarige Wim Deurloo zaterdag het jaarteken opgespeld voor 25 jaar trouwe dienst bij de Koninklijke Landmacht. Deurloo was een kwart eeuw actief in het Thoolse peloton van de Nationale Reserve, maar moet er wegens zijn leeftijd mee stoppen. „Een mooier afscheid kun je niet wensen", zegt hij over de plechtigheid aansluitend aan de beëdiging van twintig nieuwe Natres-militai- ren. „Daar was ook iemand uit Goes bij die ik zelf heb aangebracht, dat doet me goed." Eigenlijk liep Deurloo's contract op 1 augustus al af, maar er was een constructie bedacht waar door het voor de korporaal I mogelijk was om de onderscheiding tóch in uniform te kunnen ontvangen. Dat deed de Tholenaar goed, want hij was met hart en ziel Natresser. „Eén van de mannen van het eerste uur in Tholen", aldus bataljonscommandant G.F.A. van der Thiel die de onderscheiding opspeldde en de bijbehorende oorkonde uitreikte. Inderdaad was Wim Deurloo de laatste binnen het peloton 4 van de Alfacompagnie die vanaf de heroprichting van dat pelo ton, begin 1976, lid was. Van Thiel omschreef hem als de katalysator binnen dat peloton. „Een man van weinig woorden die ik nooit kwaad heb gezien, iemand ook die de sociale verbanden legde. En stratenmaker in het dagelijks leven. Het doet me plezier jou dit te mogen uitreiken." Voor mevrouw Deurloo waren er bloemen. „Ik heb het altijd graag gedaan, er nooit een hekel aan gehad", zegt Wim Deurloo over zijn car rière als reservist. „Maar het is hoog tijd om op mijn leeftijd iets anders te gaan doen. Laat de jongeren het maar overnemen." Deurloo was schutter, raketwerper en sinds 1986 hospik. „In die functie ben je'toch anders bij de mensen betrokken", geeft hij aan. Het doet hem goed dat inmiddels een opvolger is gevonden. Gezien zijn lange staat van dienst zag hij velen gaan en komen, want het verloop bij de Natres is best groot. „Je kent iedereen, spreekt ze bij de voor naam aan." Het deed hem erg goed dat de Natres hem een kleine, afzonderlijke receptie aan bood en dat hij daarop nog enkele maten van het eerste uur trof. Het laatste jaar deed Deurloo volop mee aan de activiteiten van de Natres. „Omdat het de laat ste keer zou zijn, heb ik gevraagd om op 4 mei de dodenwacht te mogen houden bij de doden herdenking in het Bosje." (Deurloo is lid van het comité dodenherdenking en blijft dat). Verder was hij één van de vijf leden van peloton Tholen die in het voorjaar in Uden in actie kwamen in verband met de crisis rond mond- en klauwzeer. En in juni liep hij wacht op de vliegbasis Vol- kel. Dat zijn afscheid van de Natres zo nadrukkelijk in zijn eigen woonplaats kon plaatsvinden, doet Deurloo deugd. Het past helemaal in het plaatje, want zijn eerste oefening deed hij in Ber gen op Zoom, de plaats waar hij is geboren. Zie verder pagina 7. Voor de laatste keer in het militaire uniform gestoken, kreeg W. Deurloo uit Tholen het jaarteken voor 25 jaar trouwe dienst opgespeld. De reservist zwaait vanwege zijn leeftijd af. t 1 i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1