'De leipeer is typisch een Thools element voor een boerenwoning' Achthonderd meter papier in het archief Drukke en zware site is niet per se aantrekkelijk Meer opdrachten voor montage zonnebanken Subsidie voor het herstel van streekeigen erven Laatste aflevering van 'tWeb Uit de staten van Zeeland Staten geven subsidie nieuw Zeeuws Museum Nog geen besluit genomen over nieuw Haestinge Toonkunstkoor viert 55 jarig bestaan in stijl Sarien Bout-Sakko stopt als voorzitter Kunstkring Tholen Donderdag 4 oktober 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 In het culturele landschap van Zeeland neemt het Zeeuws Museum in Middelburg een be langrijke plaats in. Het wordt als de (medever antwoordelijkheid van de provincie gezien het museum in staat te stellen goed te kunnen functioneren. Aan dit laatste heeft het de laatste jaren geschort. Het voorstel om een nieuwe start mogelijk te maken, kon rekenen op een breed draagvlak in de staten. Werving eigen inkomsten Openbaar Leiperen voor de boeren woning. Om het huis tegen fel zonlicht te beschermen en waaruit je ook nog kan oogsten. Ze komen op Tholen meer voor dan in de rest van Zeeland. De leipeer is dan ook een van de streekeigen elementen die meer aandacht ver dient. Maar ook hagen voor zangvogels, hoog- stamfruitbomen en een drinkput dragen bij aan het eigen karakter van het Thoolse boerenerf. Dit jaar is er 72.000 gulden subsi die voor het herstel be schikbaar. Verzuring Tien jaar Zandhoeve BOB-campagne positief ontvangen Oudste privilege dateert uit 1330 Kerstbomen Winst Tholen De Betho en Besth-werk gaan samen De Betho in Tholen krijgt steeds meer werk op de monta geafdeling voor zonnebanken. Sinds kort heeft de electro- montage een kwaliteitsmerk waardoor meer bedrijven opdrachten verstrekken aan de sociale werkvoorziening. Ook de orderportefeuille voor de inpakafdeling van four nituren is goed gevuld, zo zei directeur A. Leenhouts na de vergadering van het algemeen bestuur van De Betho in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. De Betho richt samen met de stichting Besth-werk het reïntegratiebedrijf Midden-Zeeland op. De gemeenteraad van Tholen moet dat nog goedkeuren. Met een bijdrage van de stichting Landschapsbeheer Zeeland kunnen boerenerven weer het typische karakter van de streek krijgen, zoals hier met de aanleg van een veedrinkput bij de familie Hommel aan de Molendijk te Oud-Vossemeer. Er komen nog fruitbomen, een haag en een stukje moeras bij. De aanleg gebeurt in het kader van de landinrichting. Er is volop gesproken over: verhogen tot in totaal jaarlijks 1) een andere organisatie- en 300.000 gulden. Voortaan zal bestuursstructuur. In de plaats van het huidige bestuur komt een raad van toezicht. De aan te trekken nieuwe directeur vormt het bestuur van de stichting. 2) De verbouwing en de inrich ting. Gekozen is voor de basis variant. Er was ook nog een duurdere oplossing, waaraan het museumbestuur de voor keur gaf. De investering van bijna 5,8 miljoen voor de ver bouwing wordt gedaan door de 'huisbaas' (de provincie). De nieuwe inrichting wordt be kostigd door het museum zelf, waarvoor een bedrag is ge raamd van ruim 3,3 miljoen. 3) Het profiel. Het museum krijgt voornamelijk een cul tuurhistorisch profiel. Het richt zich op het vertellen van ver halen over de Zeeuwse ge schiedenis. Het is de bedoeling dat het museum zich nadruk kelijker bij het publiek zal aan bieden. Tot het nieuwe profiel behoort op termijn ook de cen trale plaats die het museum kan gaan innemen in het totale pro vinciale museumbestel. Door worden uitgegaan van een subsidieverdeelsleutel tussen de provincie en de gemeente Middelburg van 85:15. Ook van het museum zelf wordt een inspanning ver wacht. Het moet voor inrich ting en presentaties eigen in komsten verwerven zoals bijdragen van fondsen en sponsors tot een bedrag van 1,3 miljoen. Evenals gedepu teerde G.L.C.M. de Kok van cultuur vonden sommmige fracties deze gevraagde in spanning nogal ambitieus. Om die reden ging de SGP- fractie dan ook slechts twij felend akkoord met het colle gevoorstel. „Moet het museum beginnen met een gat van 1,3 miljoen?", zo sprak G.R.J. van Heukelom (SGP). J. van de Merbel van het CDA had een meer relativerend signaal. „De financiële injectie in het museum liegt er immers niet „Wanneer heeft de gemeenteraad een besluit genomen over nieuwbouw van Haestinge?" M. Dijke (SGP) verbaasde zich in de commissie mid delen over de term 'nieuwbouw' in de investeringsplanning voor 2004. Wethouder R. Ravensteijn haastte zich te zeggen, dat de discussie over nieuwbouw nog gevoerd moet wor den. „Maar de raad is wél akkoord gegaan met een reservering van 2,5 miljoen euro in de kadernota." (Een amendement van de SGP om maxi maal één miljoen te reserveren, kreeg in juni geen steun van de andere par tijen). Volgens P. van Belzen (CU) heeft een raadsmeerderheid juist niet ingestemd met de meeijarenramin- gen. Het voorstel in de kadernota om de gemeentelijke tarieven in 2003 en 2004 met 11% te verhogen (en zo die raming sluitend te maken) kreeg deze zomer in de commissie steun van PvdA, CDA en VVD. Dijke had meer opmerkingen over het financiële beleid. Een aantal in vesteringen wil het gemeentebestuur betalen uit het dividend van Deltan. „Valt die uitkering toch straks niet la ger uit als gevolg van de liberalise ring van de energiemarkt?" De wet houder deelde die zorg niet, en wees erop dat bewust een onderscheid is gemaakt in incidentele en structurele uitgaven. Ook vroeg het SGP-raads- lid zich af waarom muziekoefenloka- len betaald moeten worden uit het fonds gebouwenbeheer. „Daar is om budgettaire redenen voor gekozen", aldus Ravensteijn die de materie doorverwees naar de commissie al gemeen bestuur en welzijn. Overschot Steenbergen. De ge meente Steenbergen heeft over het jaar 2000 een voordelig saldo ge boekt van 3,6 miljoen gulden. Bij de behandeling van de begroting voor 2002 zal de gemeenteraad over de besteding van dit bedrag spreken. Ook van de weeskamers, schepen banken, armbesturen en notarissen zijn stukken aanwezig: boedelinven tarissen, verkoopakten, processtuk ken en belastingkohieren bijvoor beeld. Archieven van kerkgenoot schappen, scholen, landbouwvereni- gingen en veilingen zijn eveneens aan het gemeentearchief in bewaring gegeven. Er is een historisch-topo- grafische atlas, verzamelingen foto's en kranten. Tholen-stad had in de persoon van A. Hollestelle al eind 19e eeuw een archivaris. Heel vroeger speelden ruimte en in teresse vaak een rol bij wat er be waard werd. Zodoende is dat heel wisselend. Centraal bewaren kan een nadeel zijn, zo bleek in mei 1940. De Duitsers bombardeerden Middel burg, waardoor veel Zeeuws (en ook Thools) archiefmateriaal verloren ging. Soms duikt er weieens wat op bij particulieren. Zuurdeeg kreeg bij voorbeeld ooit een authentiek 17e en 18e eeuws trouwboek van Tholen op zijn bureau waarvan men dacht dat het verbrand was. Het omgekeerde gebeurt ook. Het oudste actaboek van de Hervormde Gemeente van Tholen heeft de archivaris ooit onder ogen gehad, maar het is nu verdwe nen. De ramp van 1953 bracht scha de toe aan het archief van de ge meente Sint-Philipsland en de Hervormde Gemeente Stavenisse. Op grond van de archiefwet worden van overheidsinstellingen alle stuk ken ouder dan 20 jaar overgebracht naar een archiefbewaarplaats en ze zijn dan in principe openbaar. Overi gens wordt van gemeenten lang niet alles bewaard indien het van na 1850 dateert. In Tholen is alles van vóór 1971 openbaar, uitgezonderd stuk ken van persoonlijke aard. Geboorte registers zijn na 100 jaar openbaar, Het Toonkunstkoor Bergen op Zoom bestaat 55 jaar en dat wordt op 6 ok tober gevierd met een lustrumcon cert met werken van W.A. Mozart. Het koor (waar ook heel wat Thole- naren lid van zijn) werd op 6 juni 1946 opgericht als de christelijke oratorium vereniging (COV). Men startte de traditie om jaarlijks de Jo hannes Passion van J.S. Bach uit te voeren. De vereniging veranderde geleidelijk van karakter en omdat men een ruimere doelstelling wilde, werd de naam in 1995 veranderd in Toonkunstkoor Bergen op Zoom. De Boeren maar ook burgers die op een 'spulletje' zijn gaan wonen, kunnen de elementen die vroeger zo vanzelfsprekend waren op en rond hun erf terugbrengen. De stichting landschapsbeheer Zee land streeft ernaar om elk jaar tien erven weer in oude glorie terug te brengen. Maar het gaat volgens projectcoördinator Rudie Geus van de stichting wel om erven van eni ge omvang. „Het liefst groter dan 1000 vierkante meter. Het gaat dan om beplanting, maar ook ook om het aanleggen van een veedrink put." Bij het aanplanten is een windsingel bestaande uit louter populieren echter uit den boze. Ook wordt er geen subsidie ver leend aan een coniferenhaag of een brem die beter gedijen op zandgrond. Wel is er geld voor bo men en struiken die van oudsher in het gebied voorkomen. Zoals hoogstamfruitbomen, een rij knot wilgen en een heg. „Geen mei doornheg want die mogen op Tho len niet aangeplant worden, maar wel een heg van sleedoorn en hondsroos. Dat zijn doornige strui ken waar graag zangvogels in nes- huwelijksregisters na 75 jaar en overlijdensregisters na 50 jaar. Inza ge in al die stukken is gratis, maar het maken van kopieën kost geld. En onderzoek laten doen door de archi varis kost 136 gulden per uur. Van voor 1600 is er in het Thoolse gemeentearchief weinig te vinden, vertelde Zuurdeeg. Het oudste stuk is een privilege uit 1330, dat de in woners tolvrijdom verleent op de Honte en de Schelde. Ook oude kaarten zijn nauwelijks voorhanden. Jacob van Deventer tekende rond 1600 stadsplattegronden van Tholen en Sint-Maartensdijk, en halverwege de achttiende eeuw bracht Hattinga de streek in kaart. De houdbaarheid van archiefstukken kwam ook ter sprake. Perkament en papier dat is gemaakt van lompen is duurzaam, aldus Zuurdeeg. Maar het papier uit de 19e eeuw is vaak van inferieure kwaliteit en aan verzuring onderhevig. Van geluids- en beeld dragers van jongere datum is nog niet precies bekend hoelang ze mee gaan. Ten aanzien van diskettes speelt bovendien de vraag of er nog machines operationeel blijven die ze kunnen lezen. In toenemende mate kunnen archieven digitaal geraad pleegd worden; zo zijn de Thoolse overlijdensakten van 1811 tot 1922 in de computer gezet. De grootste groep gebruikers van de archieven in Tholen zijn mensen die genealogie (voorouderonderzoek) bedrijven. Ook komen er mensen die iets meer willen weten over de ge schiedenis van een huis of een ge beurtenis uit het verleden, die mate riaal willen voor een scriptie, of vrijwilligers die nadere toegangen maken op bronnen. Ook secretarie- personeel maakt regelmatig gebruik van de oude stukken. uitvoeringen van de Johannes Pas sion bleven bestaan, zij het om de twee jaar. De eerstvolgende staat op 9 maart 2002 gepland. Maar ook werken van andere componisten als Rutter, Schumann en Purcell staan op het repertoire. Het koor bestaat uit circa 80 leden en staat onder mu zikale leiding van dirigent Charles v.d. Veeke. Op 6 oktober worden in de St.-Gertrudiskerk in Bergen op Zoom vier werken van Mozart ge bracht: 'Vesperae solennes de con- fessore', 'Te Deum', 'Ave verum' en 'Missa in C' (ofwel de 'Krönungs- messe'). Aan het concert dat om kwart over acht begint, werken mee: het barok-orkest Florilegium Musi- cum, sopraan Hieke Meppelink, te nor Frank Fritschy, mezzo-sopraan Wilke te Brummelstroete en bas-ba riton Math Dirks. telen en die voorkomen dat de vo gels door kraaien worden opgevre ten." Het graven van een drinkput kan ook. Voor het eerst is het dit jaar ook mogelijk om kleine bouwele menten mee te nemen in herstel plan. „Oude dampalen of een re genput, een mestvaaltstraatje of de omheining van een mestvaalt. Ze moeten daar dan wel aanwezig zijn." Geus benadrukt dat het om kleine zaken gaat. „We gaan geen bakkeet voor 20.000 gulden res taureren." Het is Geus opgevallen dat er op Tholen nog veel leiperen voor de boerenhuizen staan. In plaats van leilinden. „Dat is typisch Thools. In andere delen van Zeeland vind je 99 procent leilinde, op Tholen is het voor 60 procent leipeer." De eigenaar kan samen met de stichting een plan opstellen. „Ik ga op bezoek en loop samen met de ei genaar over het erf. Kijk wat hij wil en wat wij kunnen. De eigenaar krijgt 75 procent van de kosten ver goed, maar moet zelf ook een deel uitvoeren. Er wordt een overeen komst getekend waarin de eigenaar vastlegt dat hij het erf tien jaar in stand houdt." Het herstelplan voor streekeigen er ven komt voort uit het project vitaal platteland. Ook het platform Tholen speelt hierin een rol. Jan de Wilde is namens de natuurvereniging Tholen lid van dit platform en verleent hand- en spandiensten aan de stich ting landschapsbeheer. „We zijn be zig om alle bestaande veedrinkput ten in kaart te brengen. We hebben er nu al 40 tot 50, maar dat zijn ze nog niet allemaal. Als die hersteld moeten worden dan kunnen die in het project worden ondergebracht." De natuurvereniging kan de putten gaan onderhouden, zoals ze ook knotwilgen snoeien en sommige dijken maaien. Ook dat gebeurt sa men met de stichting. Ook doet het platform mee aan het bekendmaken van het project. Zo komt er volgend jaar een tentoon stelling over boerenerven in Scaldis Naturalis bij de kinderboerderij en heemtuin 't Lamsoortje in Sint- Maartensdijk. Daarnaast verzorgt de stichting landschapsbeheer 's winters ook cursussen over het in richten van boerenerven. Die be strijken drie avonden en een dag. Gerard Smallegange vertelt dan iets over de oude boerenerven, cursisten maken een plattegrond van hun erf en een plan om het op te knappen. En samen worden er boerenerven bezocht. De stichting gebruikt als voorbeeld van een boerenerf uit de jaren twin tig de plattegrond van de Zandhoe ve van de familie Geuze in Poort vliet. verzwaring van de organisatie, kunnen dan allerlei werkzaam heden worden verricht voor an dere musea. 4) De eenmalige provinciale bijdrage in de inrichting. Dit is ongeveer een miljoen. Het voornemen is om in de begro ting voor 2003 nog eens 550.000 gulden vrij te maken. De gemeente Middelburg stelt eenmalig 500.000 gulden ter beschikking voor de inrichting. 5) De exploitatiesubsidie. Deze is voor het jaar 2002 verhoogd met 247.000 gulden. Voor de jaren hierna zijn nog geen toe zeggingen gedaan. Die hangen af van de concrete plannen. Er moet door de nieuwe directeur een beleids- en bedrijfsplan worden gemaakt met een daarop gebaseerd tweejarig werkplan voor 2003 en 2004. Het college van burgemeester en wethouders van Middel burg heeft de gemeenteraad van Middelburg voorgesteld de gemeentelijke subsidie te De zogenaamde BOB-campagne is positief ontvangen in Zeeland. Dat concludeert het regionaal orgaan verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) na een evaluatie-onderzoek. Van de cember tot en met februari hield het ROVZ in Zeeland de (ook landelijk gevoerde) campagne die als doel had met name jongeren te wijzen op de gevaren van alcohol in het ver keer. Men hoopt zo het aantal men sen dat met een borrel op achter het stuur kruipt, te verminderen. BOB staat daarbij voor degene waarmee afgesproken wordt dat hij - of zij - deze avond geen (of in ieder geval niet meer dan twee glazen) alcohol zal drinken omdat hij chauffeur is. Uit het evaluatie-onderzoek blijkt dat aan het begin van de campagne 70 procent van de Zeeuws-Vlamin gen al wist wat BOB inhoudt. Dat komt voornamelijk omdat de cam pagne in België al enige jaren loopt en daar zeer bekend is. Zeeuws- Vlaanderen is voor een belangrijk deel gericht op België. In de rest van Zeeland kende slechts 27 procent de juiste betekenis van de BOB-cam- om. Daarom, zonder voorbe houd, eerst maar eens actief aan de slag", was zijn insteek. Inmiddels is bekend gewor den dat het ministerie van on derwijs cultuur en weten schappen bereid is om het sponsorplan voor het muse um te betalen. J. v.d. Merbel (CDA). pagne. Gemiddeld was dat 40 pro cent in Zeeland. Na de campagne was de bekendheid gestegen naar 69 procent. Vooral de actieborden langs de wegen hebben de Zeeuwen ge zien. Maar ook de tv, de krant en fa milie, vrienden en kennissen scoren hoog als informatiebron voor de BOB-campagne. Er blijkt veel draagvlak te zijn voor het principe van de 'nuchtere' chauffeur. 'Slechts' zo'n 6 procent van de on dervraagden zegt na afloop van de BOB-campagne nog wel met meer dan twee glazen alcohol op te gaan rijden. Voor de campagne was dat 11 procent. Aanbevelingen uit het eva luatierapport zijn om de campagne voortaan niet alleen meer aan te la ten sluiten op de jongeren, want uit onderzoek blijkt dat mensen in de leeftijd tussen de 35 en 55 jaar vaker onder invloed rijden dan andere leeftijdsgroepen. Ook zou er een on derzoek moeten komen naar de vraag waarom bepaalde media (fol ders en internet bijvoorbeeld) niet zijn aangeslagen en andere juist wel. Verder moeten de effecten van de campagne onderzocht worden. Met name in de tien procent van de be stuurders die aangaf met alcohol op te zullen rijden. In de kluis van het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk ligt ongeveer 800 strekkende meter archiefmateriaal, waarvan een groot deel via in ventarissen toegankelijk is gemaakt. Vooral stukken van de overheid: de acht voormalige gemeenten op de eilanden Tholen en Sint-Philips- land. Archivaris J.P.B. Zuurdeeg vertelde daarover eerder dit jaar tij dens een cursus historie. Sarien Bout-Sakko heeft haar func tie als voorzitter van de Kunstkring Tholen neergelegd. Na vijf jaar een voortrekkersrol te hebben vervuld, laten nu haar 'gezondheid en condi tie' het niet meer toe dat ze het voorzitterschap op zich blijft ne men. De functie wordt nu opge deeld tussen twee personen. Gem ma Verlijsdonk wordt voorzitter van het dagelijks bestuur en Piet Swart- hoff wordt algemeen voorzitter die zich met 'externe betrekkingen' gaat bezighouden. Marja Dekkers blijft secretaris, Veronie Rens is penningmeester en Adriënne Deur- loo is als bestuurslid afgevaardigd naar de commissie beeldende kunst. Sarien Bout blijft vertegenwoordi ger in de commissie muziek. Verder zal zij de p.r. gaan voeren. Annie de Waal komt nieuw in het bestuur. De Kunstroute die de stichting elk jaar in Tholen organiseert, zal in 2002 waarschijnlijk gehouden worden van 27 april tot 4 mei. Helaas, aan alle dingen komt een eind. Deze 22e editie vormt tevens het slot van de ze rubriek. En zoals het be taamt bij een afscheid, is er een kijken naar het verleden en een blik in de mistige toe komst. Duidelijk is in elk ge val dat ook in de gemeente Tholen het internetgebruik sterk ontwikkeld is. De eerste 'tWeb verscheen op 17 juni 1999. Toen meldden we dat er in Nederland 3,8 miljoen mensen (ofwel 18 procent) een aansluiting op internet had. In middels zijn dat er ruim 6,5 mil joen (41 procent). Overigens staat in ruim 70 procent van de Nederlandse huishoudens een computer. Er zijn bij het NIC 665.000 bedrijfsdomeinnamen voor websites geregistreerd. Sinds kort is het ook voor parti culieren mogelijk om een ei gen domeinnaam aan te vra gen (weliswaar met een hinderlijke cijfercode erach ter), maar daarvan hebben tot nog toe slechts 631 mensen gebruik gemaakt. Van de 2,8 miljoen huishoudens die toe gang tot internet hebben, ko pen er 400.000 wel eens iets via elektronische weg. Dat is maar 14 procent. En het bedrag waarvoor gekocht wordt is slechts één procent van de to tale omzet van de Nederland se detailhandel. Over het internetgebruik op Tholen zijn geen officiële cijfers te vinden. Het lijkt aannemelijk dat het lager zal liggen dan landelijk, mede vanwege het behoudende karakter van de bevolking. Toch hebben atleriei aanbieders van gefilterd inter net (hoe lek die filters soms ook zijn) ook bijgedragen aan de groei van het internetgebruik in meer orthodoxe kringen. Zo kon ook het Calvijncoilege in Tholen niet geheel onder het gebruik van internet uit. Toch hoeft men geen religieu ze bezwaren te hebben om te zien dat er heel veel kaf tussen het koren zit in de oogst die men van de digitale velden kan halen. Behalve de sekssites en de pagina's met dubieuze teksten en afbeeldingen, zijn er ook heel vee) middelmatige of zelfs ronduit slechte websites van particulieren en bedrijven. Sites die in geen jaar zijn bijge werkt, zogenaamde 'dode' links en pagina's die nauwe lijks meer informatie bevatten dan de gouden gids. Aan de andere kant zijn er ook juweeltjes die in elk geval een kijkje waard zijn. Enkele van die sites uit het Thoolse hebben we in de afgelopen twee jaar de revue laten pas seren. Veel van die pagina's zijn terug te vinden via de web site van B. Zwikker uit Scherpe- nlsse. Zijn homepage www.zee- landnet.nl/tholen is tot nog toe de enige echt uitgebreide overzichtspagina voor Tholen. Een regionale 'portal' zo u wilt. Eigenlijk 'slechts' een vergaar bak van links, maar wel over zichtelijk gerubriceerd. Voor wie zo nu en dan wat wil weten over Tholen, beslist de moeite waard om bij de favorieten te stoppen. Wat maakt een website nu aantrekkelijk? Dat hangt af van het doel van je pagina. Dat zal eerst duidelijk moeten zijn. Als het puur bedoeld is als een exhibitionistische manier om je eigen interesses te venti leren, maakt het eigenlijk niet zoveel uit. Maar als het de be doeling is dat er ook daadwer kelijk met enige regelmaat mensen naar jouw pagina's surfen, dan zal er toch iets meer moeten gebeuren. In vergelijking met het begin van internet is er nogat wat ver anderd in de techniek. In het beginstadium was je al hip met een kleurtje en een plaat je op het scherm. Wie daar nu mee aankomt, verliest ai snel de aandacht van de digitale reiziger. Javascript, Flash-intro's, audio, video en online spelle tjes zijn aan de orde van de dag. Maar worden homepa ges er beter van als ze eruit zien als flikkerende kerstbo men en niet meer te down loaden zijn zonder een berg plugins en een heel snelle ver binding? Nee dus. Niets irritan ter dan de mededeling dat je eerst zus of zo moet down loaden om de site te kunnen bekijken. Of dat je minuten lang moet wachten totdat er iets op je beeld verschijnt. Vlot downloaden (het moet via een 56K modem goed te doen zijn, want veei mensen hebben nog geen ISDN) is een vereiste. Daarnaast zal er ook wat 'span ning' in de pagina moeten zit ten. Iets dat de aandacht trekt. Hetzij door bijzondere vormge ving, hetzij door een opvallen de boodschap. Met betrekking tot de inhoud van de pagina's, is het raadzaam je af te vragen wat je ermee wilt. Zorg ervoor dat er voor de surfer iets te ha len valt. Dat wil niet zeggen dat je allerlei zaken moet kunnen downloaden, maar de infor matie van de site moet nuttig of amusant genoeg zijn om de in ternetgebruiker te lokken. Diver se links (passend bij je site) zijn trekkers, mits overzichtetijk ge bracht. Maar wellicht het allerbe langrijkste voor een website die veel publiek moet trek ken, is vernieuwing. Regelma tig moet er iets nieuws op de pagina's te vinden zijn. Ge bruik alleen de vermelding 'laatst bijgewerkt op' als je ook daadwerkelijke regelmatig gegevens ververst. Niets is do delijker dan op 1 oktober de opmerking 'laatst bijgewerkt op 1 januari' op je beeld scherm te krijgen. Oud nieuws is zelden leuk, en zeker niet op internet. En voor wie wil weten of zijn of haar site nu werkelijk een beetje bekeken wordt, is een al dan niet gratis teller van bezoekers (zoals te vinden bij Nedstat.nl, Stats4all.com, Top- stat.nl, 2kr.com, Stealth.nl, The- counter.com en checksfat.nl), Een van de tegenvallers van in ternet was het idee dat er 'snel geld' mee verdiend kon wor den. Eind jaren '90 werd inter net 'booming business', maar in 2000 bleef daar (met dank aan ondermeer Nina Brink en World Online) alleen de 'boom' van over. Was in er bij het begin van deze rubriek nog een grenzenloos optimisme over internet, inmiddels is er een vrije val geweest van deze De site van de Digitale Regio is een prima startpagina. Reacties kunt u sturen naar: redactie@eendrachtbode.nt of Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG Sint-Anrraland. sector. Die val is overigens nu in Amerika (dat altijd voor loopt in deze zaken) alweer voor een groot deel voorbij. Maar in Ne derland zagen bedrijven nog volop aan hun internetpoten. Krantenuitgevers minimaliseren de internetredacties (of doe ken die zelfs geheel op) en in vesteerders trekken zich terug van de zogenaamde 'dotcom- bedrijven'. Analisten roepen om het hardst dat ze dat wel aan zagen komen en dat het onvermijdelijk was. Dat laatste zal wet zo zijn. De grove bezem die er nu doorgaat, zal in elk geval een schifting opleveren. En de tijd dat alles gratis was, is wel voorbij. Overigens zijn er wel bedrijven die winst maken via internet, al hoor je daar niet veel van. Het Amerikaanse dagblad The New York Times bijvoorbeeld. De algemene website is gratis, maar voor een aantal diensten moet men be talen. Bijvoorbeeld voor hef be machtigen van een stuk uit het archief. Ook gerichte e-mail- diensten leveren geld op en verder de aloude reclame o het scherm. The Wall Street Journal heeft zelfs een betaal de website (met moet zich erop abonneren). Ook de gemeente Tholen staat op het punt een website te lan ceren. Na een tijdlang draten en laveren tussen eerst een in tranet en dan pas een publie kelijke website en meteen on line gaan, komt er nu toch eindelijk een homepage. Hoe wel de eerste geluiden nog niet zeer hoopgevend zijn, is het te hopen dat er voor de burger ook echt iets te halen zal zijn. Zoals het online aanvra gen van vergunningen, opvra gen van stukken of andere za ken waarvoor men anders naar het gemeentehuis moet. Vooralsnog is dat echter niet het geval. „We gaan eerst infor matief van start. Kijken hoe dat loopt. Wel zullen er een paar formulieren op staan die men sen kunnen printen en alvast invullen', zegt woordvoerder J.RM. Butjk van de gemeente. Hij doelt op eenvoudige formu lieren zoals voor bouwmeldin- gen. „Later willen we toch toe naar meer interactieve dienst verlening." De gemeentelijke webpagina is vanaf 2 novem ber aanstaande 'in de lucht' op het adres www.thoien.nl. De Betho hoopt halverwege vol gend jaar ook de wachtlijst te heb ben weggewerkt. Tot voor kort ston den 100 personen in de wacht om aan de slag te kunnen gaan bij De Betho in Goes en Tholen. De wachttijd duurde soms drie jaar. Door extra financiële middelen kon De Betho veertig personeelsleden plaatsen in volledig dienstverband. Leenhouts verwacht dat de periode van wachten teruggebracht kan worden tot twee a drie maanden. In totaal werken er zo'n 450 mensen in de drie vestigingen in Goes, Tholen en Kapelle, waarvan 120 in Tholen. De besturen van De Betho en de stichting Besth-werk hebben beslo ten samen te gaan. Beide instanties houden zich bezig met het vinden van passend werk, voor gehandi capten en langdurig werklozen. Ne gen voltijds personeelsleden van Besth-werk verhuizen daarvoor naar Goes. Zij begeleiden zo'n 150 mensen onder meer volgens de wet inschakeling werkzoekenden. Op 1 januari moet het reïntegratiebedrijf Midden-Zeland een feit zijn. Dan vervalt de gemeenschappelijke re geling De Betho (de Bevelanden- Tholen). Daarvoor komt in de plaats de gemeenschappelijke regeling van het reïntegratiebedrijf Midden-Zee land. De stichting Besth-werk wordt ontbonden en opgeheven. En omge zet in een besloten vennootschap Besth-werk bv. Dat wordt dan de nieuwe poot naast Betho-Flex bv die opgezet is om tijdelijke werk krachten aan te trekken om pieken in het werk op te kunnen vangen. De vergadering onder voorzitter schap van wethouder C.R.M.M. Linssen van Goes, werd bijge woond door wethouder M.A.E. Vel thuis en raadslid M. Dijke (SGP), J.P. Bout (CDA) was afwezig.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 13