Budelpack glimt van de euro's Agrarisch Tholen pleit voor minder strak beleid voor gewasbescherming Produceren gaat het verpakken verdringen Eerste paal grond in voor nieuwbouw van Interpak Gegarandeerd de beste hypotheek! Nieuwe order voor het sorteren van guldens Heel Nederland maakt kennis met verpakkingen uit Poortvliet Poortvliet serieus bekeken Petitie ZLTO is noodkreet voor werkbare akker- en tuinbouw Donderdag 13 september 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Ontspannen loopt direc teur André Nieuwkerk van Budelpack door de im mense hallen van De Ne- derlandsche Bank (DNB) op het industrieterrein in Lelystad, langs de autoweg van Almere naar Emmel- oord. Het verpakken van 1,2 miljard euromunten in 26,2 miljoen eenheden is voor 1 oktober klaar. „Ne derland is het enige land dat op tijd rond is omdat de overheid het werk aan ons uitbesteed heeft", ver telt Nieuwkerk trots. Bu delpack is ook het enige private bedrijf dat de nieu we munten mag sorteren en verpakken. Overal el ders in Europa doen over heidsbedrijven dat. Elke Tholenaar vanaf 6 jaar kan in december gratis een mapje met 8 euromunten afhalen bij zijn of haar bank. Deze zogenaamde eurokit of Zalmkit is de meest ingewikkelde van de drie soorten verpakkingen die Budelpack vervaardigt. Sociale werkplaats 4000 kilo Oude munten brengen 150-200 miljoen gulden op De georganiseerde landbouw wordt zachtjesaan moede loos van de opstelling van het ministerie. Met name het verbieden van gewasbeschermingsmiddelen middenin het groeiseizoen zit hen hoog. En het feit dat deze mid delen elders in de Europese Unie wél zijn toegestaan. Voor de Nederlandse akker- en tuinbouw ontstaat een onwerkbare situatie, aldus LTO Nederland. Maandag werd daarover gesproken met minister Brinkhorst. Om aandacht te vragen voor hun probleem, boden agrariërs vrijdag petities aan op de gemeentehuizen. In Sint-Maar tensdijk nam wethouder R. Ravensteijn van economi sche zaken deze in ontvangst uit handen van ZLTO-afde- lingsvoorzitter E. Hage. Prijs met honing Een breed scala aan zonneschermen, rolluiken en sereens! Herkenbaar signaal Variatie op het spel Technische dienst terug in Poortvliet Budelpack zal eind dit jaar met een omzet van 225 mil joen euro drie keer zo groot zijn als in december 2000, toen het jaar werd afgesloten met een omzet van 75 mil joen euro. In 2003 wordt een omzet geraamd van 240 miljoen euro en in 2008 is weer een verdubbeling ge pland van 480 miljoen euro. „Dat is een conservatieve prognose", zegt directeur André Nieuwkerk. „Ik ver wacht niet dat we alle kansen in de markt kunnen benut ten. De groei wordt beperkt door de beschikbare leiding, maar produceren heeft de toekomst." EEE aan Paasdijk Produceren toekomst Thools verpakkingsbedrijf twee keer zo groot Grootaandeelhouder mevr. Knipscheer en wethouder R. Ravensteijn hebben vrijdagmiddag de eerste paal gesla gen voor de nieuwbouw van Interpak op bedrijventerrein Welgelegen. Het Thooise verpakkingsbedrijf is nu in de Slabbecoornpolder gevestigd en wordt bijna twee keer zo groot. In mei moet de nieuwbouw klaar zijn. Prittstiften 1 Bel: 0166 -60 92 00 Qua opdracht is de euro niet de grootste voor de Poortvlietse onder neming. De Europese introductie van Always maandverband was nog omvangrijker en Ook waspoeder en kauwgum behoorden meerdere ja ren tot het takenpakket van Budel pack. Qua publiciteit is de euro ech ter onbetwist nummer 1„We zullen die p.r. zeker gebruiken", zegt Nieuwkerk. „We gaan alles nog evalueren met DNB en ik zou te leurgesteld zijn, wanneer de eindbe oordeling beneden de 9 zou uitko men. Alle gestelde doelen zijn voor honderd procent bereikt. We hebben absolute garantie gegeven. We schrijven de euro dan ook graag bij op onze lijst." Nieuwkerk kreeg de order niet ca deau. „Het was een Europese aan besteding en geldtransporteurs als Projectleider Gert Klein (links) toont de verpakking euromunten voor de winkeliers. Directeur André Nieuwkerk heeft een 'Zalmkit' in handen die elke Tholenaar van zes jaar en ouder krijgt. En directeur Peter Ingelse rechts) toont de consumentenverpakking. Geldnet en Brinks waren onze con currenten, maar DNB heeft toch voor ons gekozen. We hebben 3,5 miljoen euro geïnvesteerd in het ontwikkelen van machines voor dit speciale project", aldus Nieuwkerk. Technisch directeur Danny Zwak hals heeft vorig jaar aan de Paas- dijkweg in Poortvliet maanden zit ten zweten met zijn naaste medewerker Philippe Schippers en andere collega's om de verpak- kingslijnen voor de drie verschillen de soorten uit te dokteren. Behalve de 16,3 miljoen Zalmkits ook de 9,8 miljoen consumentensets die voor Budelpack heeft al een nieuwe opdracht gekregen van De Nederlandsche Bank. Alle Nederlandse munten moeten opnieuw geteld en gesorteerd worden en dat gebeurt eveneens in Lelystad. „Van de 6 miljard munten die in omloop zijn, denken we er 3 miljoen terug te krijgen. De andere helft ligt op het strand, zit in het buitenland of in een sok", zegt André Nieuw kerk. We krijgen de munten van vijf gulden, rijksdaalders, guldens, kwart jes en stuivers deels verpakt en voor een ander gedeelte in bulk binnen. Na het sorteren en tellen worden ze in bulk opgeslagen, waarna ze nog een be handeling moeten ondergaan. Ook daarvoor is Budelpack nog in de markt." 25 gulden gekocht kunnen worden om in januari voldoende muntgeld te hebben voor bijvoorbeeld parke ren of wisselgeld. En dan nog de 1,6 miljoen plastic verpakkingen met elk 12 rollen euromunten die be steld zijn voor de winkeliers, zodat die voldoende wisselgeld in de kas sa hebben. In augustus 2000 kreeg Budelpack de opdracht en toen moest in vier maanden alles geregeld worden om in januari met de productie te kun nen beginnen. DNB eiste honderd procent zekerheid en daartegen dek te Budelpack zich in door voor alle toeleveranciers een tweede achter de hand te hebben. Wanneer de kar tonfabriek brand zou krijgen, stond er een tweede klaar. Hetzelfde gold voor de drukkerij die de eurokits bedrukte. Er mocht niets verkeerd gaan. „Gezien de paspoortaffaire stond er veel op het spel", aldus Nieuwkerk. „Dit europroject had een hoge risicograad en Budelpack was voor 100% verantwoordelijk. We moesten kwaliteit leveren; er stond veel op het spel." Budelpack trok Gerrit Klein als pro jectleider aan en die liet zich assi steren door Evert Jan Nieuwkerk, de oudste zoon van directeur André Nieuwkerk. Evert Jan, die techni sche bedrijfskunde heeft gestu deerd, werkte eerder voor Budel pack in de Spaanse vestigingen, maar ging daarna naar Stork om bij dit europroject indirect weer voor het bedrijf van zijn vader te werken. Voor het werven van productieper soneel werden de sociale werk plaats Tomin en uitzendbureau Start ingeschakeld. „We hadden zo de ze kerheid dat we mensen konden krij gen", zegt Nieuwkerk. „Sociaal is het ook heel goed om mensen van een sociale werkplaats bij zo'n groot nationaal project te betrekken. Bij elk uitzendbureau moet jé maar afwachten of er voldoende mensen komen. Alle 80 mensen moesten zeer betrouwbaar zijn. Daarom wer den ze ook uitgebreid gecontro leerd." Budelpack kreeg in het zwaar be veiligde pand in Lelystad (behalve een slagboom is er net zoals op de Paasdijkweg in Poortvliet een drempel - maar een permanente en een veel hogere - die pas na legiti matie naar beneden gaat) 1 van de 6 hallen als productieruimte ter be schikking. De rest is voor opslag van de munten en de kant en klare, drie soorten verpakkingen. De blau we kratten met munten (los en op rollen) staan maar drie hoog op pal lets, hoewel het gebouw veel hoger is, maar bij drie hoog is het maxi mum van 4000 kilo per m2 voor de vloeren bereikt. Bij de productie was de lijm in de eurokit het meest kwetsbare onder deel. Dat ging met de nodige kin derziektes gepaard. „We moesten bij de samenstelling van de lijm re kening houden met verschillende productiemaanden. In januari zijn De Nederlandse munten die na de invoering van de euro ingeza meld worden, kunnen het rijk nog tussen de 150 en 200 mil joen gulden opbrengen, zo ver wacht De Nederlandsche Bank. Het gaat om de inzameling van stuivers, dubbeltjes, kwartjes, guldens, rijksdaalders en munt stukken van vijf gulden. De zil veren guldens en rijksdaalders moeten apart gehouden worden van de later gemaakte nikkelen guldens en rijksdaalders. Ook de munten van 5 gulden zijn van nikkel vervaardigd en van een bronzen laagje voorzien. De stuivers (brons) moeten geschei den behandeld worden. Vanaf maart/april zal de ontwaarding plaatsvinden, waarbij twee wal sen een wokkelvorm geven aan de munten. Daarna worden de .wokkeimunten' in vaten opge slagen totdat de markt rijp is voor verkoop. Hoogovens (Co- rus kan het nikkel als grondstof gebruiken voor de productie van roestvrij staal. we ermee begonnen tot en met sep tember. De lijm moest zodanig zijn, dat de 8 munten tijdens het vervoer niet loslaten, terwijl iedereen de eu ro's straks gemakkelijk van de kaart moet kunnen halen", vertelt Nieuw kerk. De twee eurokit-machines stampen er op los en op een computerscherm is het lage afkeuringspercentage van 1,3 te zien. Een grafiek toont aan, dat het vlot verloopt. Bij elke mijl paal krijgen de 80 personeelsleden een tractatie en die komt er binnen kort weer aan. Dat zal dan de voor laatste zijn, want 30 september is het verpakken van de euro's klaar. De eurokits worden vanaf 17 de cember gratis verstrekt aan alle Ne derlanders vanaf 6 jaar en ouder, zo dat iedereen vertrouwd kan raken met de nieuwe munten. Eveneens vanaf 17 december kunnen de con sumentensets voor 25 gulden ge kocht worden door iedereen die di rect na 1 januari voldoende muntgeld wil hebben. De winkeliers worden door speciale auto's van PTT Post van rollen euro's voorzien om wisselgeld in de kassa te heb ben. „We hebben begin 2000 heel serieus bekeken of we het sorteren en ver pakken van de euro's in Poortvliet konden doen", vertelt André Nieuw kerk. „Daarvoor moesten we het gebouw aanpassen. De constructie moest zo zijn, dat geen laadschop of trailer het pand zou kunnen rammen. Tech nisch bleek het onmogelijk om de gebouwen optimaal te beveiligen. Ten tweede zou de risicofactor bij het transport van de euro's van de Munt in Utrecht naar Poortvliet toegenomen zijn. Lelystad is veel dichterbij en die route is enorm beveiligd. In de derde plaats zou het werven van 80 men sen voor dit project problemen hebben gegeven gezien de al aanwezige schaarste op de personeelsmarkt in Poortvliet en omgeving." de sierteelt ingezet kan worden tegen de koolvlieg, aldus Rietkerk. In september 1974 stond de Markt voor het gemeentehuis vol met trac toren van boze boeren. Dit keer was het protest vreedzamer. Acht be stuurders van ZLTO Tholen lichtten hun grieven toe bij de wethouder, en boden hem een kistje aan met in Tholen geteelde producten. „De landbouw is met een eerlijke zaak bezig, met het voortbrengen van schone, veilige producten. Groot probleem daarbij is, dat we niet an ders kunnen dan gebruik maken van bepaalde middelen. Want de natuur brengt nu eenmaal onkruid voort. En om net als vroeger tientallen wieders in te zetten, daar is geen geld voor", aldus Hage. Hij ging vergezeld van C. Timmers-Punt, C. van Dalen- Doeleman, C. Groenewegen, J. de Jager, E. Rietkerk, M. den Engels man en A. van Rossum. Boeren komen klem te zitten wan neer de minister van de ene op de an dere dag middelen verbiedt als ge volg van rechterlijke uitspraken (in zaken aangespannen door de milieu beweging). „Midden in het groeisei zoen. En middelen die een boer duur heeft ingekocht, mag hij vervolgens niet meer opgebruiken", zei Hage. Een voorbeeld zijn de stoffen chloor- pyrifos en maneb, die in 25 fungici- den en insecticiden toegepast wor den. Per 1 juli voerde het college voor de toelating van bestrijdings middelen deze af van de lijst van toe gelaten stoffen, maar de land- en tuinbouw kreeg nog anderhalf jaar om de voorraad op te gebruiken. Dit tot verwondering van Natuur en Mi lieu, dat zo'n opgebruikregeling eer der met succes bij de rechter aan vocht. Het college van beroep voor het bedrijfsleven heeft de opgebruik regeling voor chloorpyrifos en ma- neb (met deze laatste wordt onder meer phytophtora in aardappels be streden) vanaf vandaag geschorst omdat ze niet valt te rijmen met Eu ropese regels. Daarmee verdwijnt ook meteen het laatste middel dat in De Thooise boeren willen op dezelf de manier kunnen produceren als hun Europese collega's. Maar de harmonisatie van de regelgeving op het terrein van de gewasbescherming is juist uitgesteld van 2003 naar 2008. Nederland loopt dus zeven jaar voorop, stelt de georganiseerde landbouw. De concurrentiepositie komt daardoor in het geding. En dan is het ook nog zo, dat de verboden middelen tóch bij de consument te recht komen doordat supermarkten de producten halen in landen waar ze wél toegepast mogen worden. „In Nederland is voor élk gewas een aparte toelating van een middel no dig. Maar Engeland bijvoorbeeld kent het 'off-lable use', waarbij een eenmaal toegelaten middel in elk ge was gebruikt mag worden", gaf Groenewegen een verschil aan. Van Rossum meldde het verbod van een middel in de fruitteelt tegen luizen, waarvoor in België vier middelen bestaan en waar het nu verboden middel als het slechtste (qua wer king) wordt aangemerkt. Hij legde uit dat de fruitteelt al vijftien jaar be zig is met het ontwikkelen van een natuurlijke bestrijding. Heel af en toe moet je echter een middel toe passen. Het verbod leidt tot een over stap op andere middelen die vaak schadelijker zijn en daarmee gaat dan het werk van jaren teniet. En Den Engelsman vertelde dat een im ker die bijen had staan bij het veld met bloemkoolzaad waar hij op ge zette tijden met de spuitkar doorheen reed, een eerste prijs won met zijn honing. De agrariërs maakten de wethouder duidelijk dat Nederland voorop loopt in het ontwikkelen van methoden waarbij het gebruik van gewasbe schermingsmiddelen zoveel moge- Om de petitie kracht hij te zetten, heeft ZLTO-voorzitter E. Hage (midden) ook een kistje Thooise groenten voor wethouder R. Ravensteijn meegebracht. Rechts slaat mevr. C.L. van Dalen-Doeleman de overhandiging gade. interieurs Bel uw adviseur P. Pietjouw, telefoon 06-53429168, Markt 23, 4695 CG Sint-Maartensdijk. Advertentie I.M. lijk wordt beperkt. De afgelopen ja ren is het middelengebruik al met de helft teruggebracht (het is ook een kostenpost voor de boeren). Deels breekt dat ook op, want daardoor is het afzetgebied klein en ziet een fa brikant er weinig in om alternatieve middelen te ontwikkelen. De diversi teit in gewassen in ons land is groot en dat verklaart het brede scala aan middelen. Onderzoek van de keu ringsdienst van waren wijst uit dat Nederlandse groenten en fruit veel minder resten van chemische midde len bevatten dan importproducten. Bij 2,4% werd teveel residu aange troffen, terwijl dat bij producten van het zuidelijk halfrond 15% bedroeg. Het offensief van de agrariërs is er niet op gericht om allerlei bestrij dingsmiddelen voor de langere ter mijn te behouden. Men wil een ver antwoord evenwicht tussen een verbod van oudere middelen en een toelating van nieuwe, milieuvriende lijker middelen. Als gevolg van het nu gevoerde beleid zien telers hun gewassen in kwaliteit en kwantiteit achteruit gaan. Telers zijn niet meer in staat om gewassen als spruiten, ijsbergsla, appels, peren en aardbei en te beschermen tegen ziekten, pla gen en onkruiden. De Nederlandse overheid toetst middelen strenger dan elders in de EU. Daardoor mag bijvoorbeeld een bepaald middel niet meer worden gebruikt, terwijl dat in Duitsland nog tot 2010 is toegelaten. De ZLTO bepleit een moderne vorm van gewasbescherming, waarbij een chemisch middel alleen wordt inge zet als alle andere (preventieve) maatregelen uitgeput zijn. Verder streeft de organisatie ernaar dat in 2010 tien procent van de productie op biologische wijze plaatsvindt. Hage zei dat de rode draad in het verhaal van de boeren eigenlijk is, dat zij zelf het meeste belang hebben bij een goed milieu. „Een groot aan tal agrariërs op Tholen en Sint-Phi- lipsland is bezig met gecertificeerde teelten. De provincie stimuleert dat met subsidies en de praktijk pakt het op. Je laat op die manier de afnemer precies zien wat je gebruikt." Overi gens kan de wethouder zich de ver ontrusting onder de agrariërs voor stellen, zei hij. „Ik vocj^net u mee. het signaal is heel herkenbaar." Hij zou de petitie binnen het college van burgemeester en wethouders onder de aandacht brengen en zei dat ieder ook zijn 'bloedbroeders' heeft in de Tweede Kamer, waar sommige frac ties hun bezorgdheid al hebben geuit over het beleid dat Nederland voor staat. „Voor ons is het belangrijk dat de onzekerheid wordt weggeno men", zei Hage over het gesprek tus sen LTO en de minister. Overigens vindt hij dat Brinkhorst de rug niet recht voor 'zijn' boeren, terwijl staatssecretaris Faber volgens de ge organiseerde landbouw regelmatig laat blijken dat haar dossierkennis onvoldoende is. De aangeboden petitie draagt als ti tel: Gezond van 't land. Er staat in dat de grote variatie in het voedsel pakket en in het landschap op het spel staat als gevolg van het beleid rondom gewasbeschermingsmidde len. Als er niets verandert, komen teelt en afzet van gezonde en veilige producten in het gedrang, evenals, het inkomen van boeren en de mogQüjk- heden om te investeren in verdere vernieuwingen. Terwijl onderzoek heeft aangetoond dat Nederlandse producten veiliger zijn dan de geïm porteerde en het gebruik van gewas beschermingsmiddelen in de afgelo pen vijftien jaar is gehalveerd (waardoor de milieubelasting met 40% afnam). Boeren werken dus steeds duurzamer. Maar de Neder landse overheid loopt binnen de EU voorop, waarbij over het hoofd wordt gezien dat in de supermarkt de wél met die middelen bespoten bui tenlandse producten in de schappen liggen. Nieuwe, milieuvriendelijke middelen worden niet toegelaten. Al met al zijn het ontwikkelingen die de gehele samenleving raken, aldus de petitie. 'Met LTO eisen we een pak ket maatregelen en middelen voor het beschermen van gewassen tegen ziekten, plagen en onkruiden. Neder land moet in de pas lopen met de rest van de Europese Unie. We verzoe ken u, in ons beider belang, dit plei dooi bij burgers in uw gemeente kenbaar te maken, in uw gemeente bestuur te bespreken en te steunen waar mogelijk', aldus de noodkreet van agrarisch Tholen. een hal leeg die daarvoor geschikt was. Maar wanneer Bouman-Potter uitbreidingsmogelijkheden krijgt, waardoor de huidige magazijn als- Nieuwkerk leidde samen met zijn mede-directeur Peter Ingelse de in ternationale (financiële) pers rond in het Dagobert Duckhuis in Lely stad, waar Budelpack drie soorten verpakkingen vervaardigde met eu romunten. Voor de persvertegen woordigers uit Nederland, België en Engeland werd de ontwikkeling van het Poortvlietse verpakkingsbedrijf geschetst en de toekomstverwach tingen. Engeland doet nog niet mee aan de euro, maar dat gaat er mis schien toch nog van komen en dan komt de Budelpack-vestiging in Groot Brittannië goed van pas. Nieuwkerk was dan ook gespitst op de aanwezigheid van de Financial Times in Lelystad en hij deed zijn hele presentatie in het Engels. Trouwens ook in Nederland ver wacht Nieuwkerk nog geldorders. Ten eerste met de inzameling van de Nederlandse munten begin volgend jaar, maar daarna nog met het uit pakken van de onlangs ingepakte euromunten. „De Nederlandsche Bank heeft nu wel voor alle inwo ners vanaf 6 jaar een eurokit laten maken, maar niemand weet hoeveel Nederlanders er werkelijk om ko men. De waarde is minder dan een tientje en uit onderzoeken naar sta tiegeld is gebleken, dat het echt de moeite waard moet zijn, wil men daaraan meewerken. De kans dat een deel van de euromunten dus uit gepakt moet worden, is dus groot!", lacht Nieuwkerk. In oktober gaan alle verpakkings machines uit het Dagobert Duck huis naar de technische dienst van Budelpack (EEE) in Bergen op Zoom. Totaal 20 bedrijven assi steerden de Poortvlietse onderne ming bij dit project en een deel van de machines was gehuurd en gaat terug naar de eigenaren. Alleen de twee Zalmkit-machines zijn zo uniek, dat die worden opgeslagen. Misschien komen ze nog eens in Engeland van pas. Het beleid van Nieuwkerk is erop gericht om de technische dienst EEE vanuit Bergen op Zoom weer terug te halen naar Poortvliet. We gens het grote ruimtegebrek en het lang uitblijven van andere mogelijk heden op het Paasdijkweg-terrein was Budelpack gedwongen om een tijdelijke oplossing elders te zoe ken. En in Bergen op Zoom stond er nog aan Budelpack verkocht kun nen worden, dan grijpt Nieuwkerk die kans. „De technische dienst wordt nog veel groter. Nu worden alleen de 11 Budelpack-vestigingen bediend en 'on site' projecten als de euro, maar in de toekomst zijn we bereid om ook concurrenten en an dere klanten machines te verkopen of te verhuren." André Nieuwkerk is groot gewor den door in 1971 met 10 medewer kers te beginnen met het verpakken van Mars. Maar in Lelystad voor spelde hij, dat 'co-packing' na der tig jaar zijn beste tijd heeft gehad. Hij ziet meer toekomst in het produ ceren, waarmee hij in 1969 bij de Internationale Banket Combinatie in Poortvliet begon. „We moeten nu echt omschakelen van verpakker naar fabrikant, anders zouden we over vijf jaar niet meer bestaan. Vo rig jaar kwam 70% van onze omzet nog uit verpakken, dit jaar zal dat maar 40% meer zijn. De grote groei komt uit de productie. Contractver- pakken zal grotendeels ophouden te bestaan. Er zit meer toekomst in de productie. Elk jaar staan er tien fa brieken te koop van Unilever, Proc tor and Gamble, Nestlé, enz. Dit jaar hebben we onze grootste con current (Klöckner Pentapack) en twee fabrieken van Unilever over genomen, waardoor de omzet drie keer zo groot wordt. Meerdere ac quisities zullen volgen!", zegt André Nieuwkerk. Of het 'on site' werken - zoals nu in Lelystad - een grote vlucht neemt, is moeilijk te voorspellen. „We zijn met twee projecten bezig en hope lijk komen daar volgend jaar op drachten uit voort voor twee tot vijf jaar. Die langere termijn willen we graag en het moet iets heel nieuws zijn. We willen onze kennis inbren gen, zoals bij de euro, waar we mensen, kennis en machines in een gebouw van De Nederlandsche Bank bijeengebracht hebben. Sa men kun je kosten besparen. De le venscyclus van een product wordt steeds korter. Budelpack kan nu in een halfjaar een nieuw product in troduceren, wat voorheen een jaar duurde." Bij Interpak werken 35 mensen met een volledige baan en 90 per soneelsleden in deeltijd met werk tijden aangepast aan de school uren. Gezien de goed gevulde orderportefeuille is het huidige pand, gelegen tussen Van 't Hof aluminium en constructiebedrijf Jansen, veel te klein geworden. „We worden bijna twee keer zo groot", zegt technisch directeur en mede-aandeelhouder L. Del- wel. „In de Slabbecoornpolder is 4500 m2 bebouwd, aan de Ener gieweg komt 3000 m2 productie ruimte, 3500 m2 opslag en 500 m2 kantoorruimte in twee bouwlagen, dus dat is dan 1000 m2. En we hebben op de ruim 2 ha grond dan nog mogelijkheden voor uitbrei ding." Hoofdaannemer is De Kort uit Halsteren, terwijl Vereist de dam- wandprofiel levert. De voorberei dingen voor de nieuwbouw heb ben nogal wat vertraging opgelopen. „Eigenlijk zijn we er te lang mee bezig geweest, maar de eisen van de brandweer en de gemeente werden steeds stringen ter als gevolg van de rampen in Enschede en Volendam.", zegt Delwel. Mede daardoor is de verkoop van de bestaande panden in de Slabbe coornpolder nog niet rond, want er kon tot nu toe geen datum worden genoemd wanneer de gebouwen beschikbaar kwamen. Kandidaten zijn er wel, maar zolang de hand tekeningen niet gezet zijn, wil Delwel nog geen mededelingen doen. „De buren zijn het in elk ge val niet, want daarvoor is ons pand veel te groot." Het familiebedrijf werd in 1976 opgericht en was aanvankelijk in Halsteren gevestigd. „Toen we destijds met de nieuwbouw in de Slabbecoornpolder in Tholen be gonnen was er economisch net sprake van een terugval, zoals je dat nu soms ook hoort. Maar we gaan door, want steeds meer be drijven beperken zich tot hun kerntaken en besteden het verpak ken uit", zegt Delwel. Interpak verpakt levensmiddelen als bijvoorbeeld chips, waaraan flippo's worden toegevoegd. Smith, Kellog's, AIB, General Bis cuits, Danone en Pepsico foods behoren tot de opdrachtgevers. Voor promotiedoeleinden worden vaak zogenaamde 'premiums' of andere 'inserts' bij het product ge voegd. Er worden ook voordeel verpakkingen samengesteld, zoals een aantal rollen drop, diverse pakjes kauwgum, e.d. Verder wor den de bekende Prittstiften ver pakt, evenals stuiterballen, pennen en speelgoed. Wanneer de nieuwbouw in mei volgend jaar klaar is, zal dat niet direct gepaard gaan met perso neelsuitbreiding. „Dat is een gelei delijke ontwikkeling", zegt Del wel. „Op het kantoor hebben we geen mensen meer nodig, maar wel in de productie, want niet alles valt te automatiseren. Handwerk blijft er." Rabobank Tholen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 7