Bibliotheek dreigt met ontslag personeel of sluiten uitleenpost Wrijving bij fusie van de RIO's in Zeeland Met name jongeren stoppen niet voor verkeersbrigadiers oedhart 'Sommige graven liggen er heel verwaarloosd bij' Folders uitgedeeld bij de basisscholen in Tholen m m$ Tekort van bijna 150.000 gulden, beleidsplan is nog niet klaar Voorlichting dagopvang in Oud-Vossemeer Donderdag 13 september 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Het bestuur van de openba- re bibliotheek Tholen dreigt met het ontslaan van personeel of het sluiten van uitleenposten als de ge meente niet met een extra subsidie van bijna 150.000 gulden voor volgend jaar over de brug komt. Dat ge beurt op een moment dat er een beleidsplan in de maak is waarin de toekomst van de bibliotheek wordt uitge stippeld. De meerderheid van de Thoolse raadsfrac ties wil op dit plan wachten voordat er een oordeel ge veld kan worden over het subsidieverzoek. Volgens het bibliotheekbestuur is dat te laat. Contributie Fundament SGP voor samengaan, CU kritisch 'Streng verhoor' Heel tevreden Nanninga tijdelijk directeur bieb Reserveer zaterdag 6 oktober voor een bijzondere dag in Sint-Maartensdijk Het bibliotheekbestuur diende een begroting in voor 2002 van 1.274.571 gulden. Het college wil niet verder gaan dan 1.127.179 gulden, plus een extra bedrag voor het (lopende) onderzoek naar de toekomst van de bibliotheek, van bijna 50.000 gulden. Resteert een begrotingsverschil van 97.000 gulden. De extra subsi die voor het onderzoek niet mee gerekend, dan zit het bibiliotheek- bestuur tegen een tekort van bijna 150.000 gulden aan te kijken, zo lichtte secretaris C. Zuidweg van de openbare bibliotheek toe tijdens het spreekrecht. Hij zei pijnlijk verrast te zijn door het besluit van het college om de subsidie voor 2002 te baseren op het budget van 2001En er niet het onderzoek in te betrekken dat door de gemeente en de bibliotheek is ingesteld naar de toekomst van de voorziening. Die toekomst is vol gens Zuidweg nu al door het colle ge bepaald. „De uitkomsten en conclusies van het lopende onder zoek doen dus blijkbaar niet ter zake. Met een geraamd tekort kun nen wij de uitkomsten en aanbeve lingen van het bibliotheekbeleids plan niet afwachten." Hij wees erop dat er nu drastische maatregelen genomen moeten worden die 'mogelijk haaks staan Jeugd tot 18 jaar kan gratis gebruik maken van de vestigingen van de bibliotheek, zoals hier in Sint-Maartensdijk. op het beleidsplan.' Hij vroeg de commissieleden hoe zij dachten verder te willen. De raadsfracties bleken allemaal met smart op het plan te wachten. Zolang dat er niet is, zijn SGP, Pv dA, CDA en CU (VVD ontbrak) niet van plan het college te bewe gen met extra geld over de brug te komen. Alleen J. van den Donker (D66) bleek gevoelig voor de ar gumenten van het bibliotheekbe stuur. Op de vraag van P. van Belzen (CU) of het bibliotheekbestuur het onder zoek niet kan afwachten, zei Zuidweg dat er nu al maatregelen genomen moeten worden. „Bij het ontslaan van personeel moet een termijn in acht worden genomen. Ook een vestiging sluiten vergt voorbereiding." Maar volgens wethouder W.C. van Kempen hoeft het zo'n vaart niet te lopen. En kan er ook een vestiging in een uitleenpost worden omgezet, zei hij. Maar volgens Zuidweg is dat on geveer hetzelfde. M. Dijke (SGP) bereed zijn stok paardje door er weer maar eens op te wijzen dat de lezers meer moeten gaan betalen voor het lenen van boe ken. Het verhogen van de contributie kan meer geld in het laadje brengen dan nu het geval is, zo stelde hij. Nu maken de eigen inkomsten maar een fractie uit van de begroting. „De kos ten worden nu alleen maar op de ge meente afgewenteld." Van Belzen was het niet met hem eens. „Een bibliotheekvoorziening is om diverse redenen van enorm be lang. Vijf gulden voor een boek vra gen is te veel. We moeten zien dat we het voor jongeren drempelloos hou den. Met het verhogen van de contri butie kun je het niet kostendekkend maken." M.A. van Beek (CDA) zei dat het bi bliotheekbestuur geen draconische maatregelen moet nemen, maar eerst moet wachten tot het beleidsplan is besproken. Volgens J. van den Donker (D66) be paalt de bibliotheek 'mede de kwali teit' van de samenleving en dient er een 'uiterste inspanning' geleverd te worden om de voorziening in stand te houden. Ook hij was tegen het verho gen van de eigen bijdrage van de le zers. Van Kempen verdedigde het gevoer de beleid. „Het gaat om normale be leidsuitgangspunten. We moesten de begroting voor 2002 eind juni slui tend maken. We hebben er wel aan getrokken om het discussiestuk te kunnen behandelen maar dat is net niet gelukt. Dat kwam ook door de ziekte en het overlijden van directeur Niederer. Het stuk ligt nu bij de ac countant." Ook de wethouder zei geen voorstan der van contributieverhoging te zijn. Hij wees erop dat ook de rijksover heid eist dat de voorziening laag drempelig hlijft. „En we moeten kij ken naar de leefbaarheid van de kleine woonkernen." Zuidweg stelde dat het bibliotheekbe stuur haar verantwoording moet ne men. „Als er niks gebeurt, dan zullen we de gevolgen van dit beleid onder ogen moeten zien. Het tekort is niet goed te maken door 50 cent of een gulden per boek te vragen. Dat zet echt geen zoden aan de dijk." Volgens penningmeester J.J. Kloet van de bibliotheek heeft het besluit van het college het bestuur voor een dilemma geplaatst. „Het college zet ons vast, niet de commissie. Als we in november maatregelen nemen, kun nen die haaks staan op het beleids plan." Van Kempen bleef optimistisch. „Dat er een probleem is beseffen we. Maar de berekeningen voor deze begroting hebben we ook voor andere instellin gen toegepast. Ik weet nog geen cij fers uit het plan. We zijn bezig samen met de bieb een visie te maken. Het fundament ligt er." Het regionaal indicatieorgaan Tholen (RIO) moet samensmelten met de drie andere Zeeuwse RIO's. De fusie verloopt moeizaam. De SGP is voorstander van deze schaalvergroting. De ChristenUnie bekijkt de zaak kritisch. Het RIO-Tholen hoeft niet te rekenen op extra gemeente lijke subsidie voor het bijscholen van het personeel. Het RIO had dat in de begroting voor dend. Maar we zullen wel moeten van 2002 doorberekend maar het college vindt dat 'niet correct'. Alleen J. van den Donker (D66) bleek zich donder dagavond in de commissie algemeen bestuur en welzijn te kunnen vinden in het bekostigen van deze cursussen. Volgens het RIO nodig om de des kundigheid van het personeel te be vorderen. Coördinator A. Pinxteren van het RIO zei dat er volgend jaar vele wijzigingen op stapel staan. Er wordt naar gestreefd om de vier Zeeuwse RIO's te laten samengaan tot één orgaan voor indicatiestelling voor onder meer thuiszorg, verzor gingshuis- en verpleeghuiszorg, advi sering wet voorzieningen gehandi capten en maaltijdvoorziening. Pinx teren maakte gebruik van het spreek recht en lichtte toe dat - net als bij de gemeente - jaarlijks twee procent van de loonkosten wordt bestemd voor scholing. Dat is voor het RIO 9000 gulden. Het orgaan vroeg 10 mille. „We hebben hoog opgeleide mensen. Volgend jaar gaat er veel veranderen. Het gaat bij de scholing om het be zoeken van symposia, om twee post HBO-cursussen over indicatie en een tje voor de WVG." Volgens Pinxteren speelt de schaalvergroting hierin een grote rol, maar is het nog onduidelijk hoe een en ander er uit zal gaan zien. Het RIO-Tholen (gevestigd in het woonzorgcentrum Maartenshof) blijft volgens hem wel op dezelfde manier functioneren. Het tekort bedraagt 561.259 gulden (inclusief de vergoedingen voor de WVG van ruim 134.000 gulden). Het college wil 551.276 gulden betalen, maar niet de bijna tien mille voor de bijscholing. Het samen laten gaan van de vier RIO's blijkt volgens wethouder M.A.E. Velthuis (zelf voorzitter van het RIO-Tholen) heel moeilijk te gaan. „Er is wrijving. Het RIO Zeeuws-Vlaanderen is heel terughou- VERVOLG VAN VOORPAGINA In Oud-Vossemeer wappert ook voor het ambachtsherenhuis de vlag van monumentendag. Het is bijzon der dat men dit pand kan bezichti gen, want normaliter is het niet toe gankelijk voor publiek. Het ambachtsherenhuis was de zetel van de ambachtsheren van een bepaald grondgebied (ambacht). Het ont staan van de ambachtsheerlijkheid Oud- en Nieuw-Vossemeer en Vrij- berghe staat in een oorkonde uit 1410. Hertog Willem van Beieren, graaf van Holland en Zeeland, ver meldt hierin de uitgifte aan zes he ren tot bedijking en verkoop van schorren en slikken ten noorden van Tholen. Bij de verkoop hoorde ook het zogenaamde ambacht. De heren hadden de plicht te zorgen voor be stuur en rechtspraak, maar hadden ook rechten die inkomsten met zich meebrachten zoals het windrecht (molens), plantrecht van bomen, veer-, jacht- en visrechten. Aan deze privileges kwam een einde met de Franse revolutie. Al in de 16e eeuw hadden de Vosse- meerse heren een eigen huis dat voornamelijk voor het bestuur en de rechtspraak van de schepenbank werd gebruikt. Toen Oud-Vosse- meer in 1576 door de Staatse troe pen werd platgebrand, ging ook de herenkamer verloren. Er kwam pas in 1592 een nieuw huis aan de Ring. Mede doordat er een gevangenis ontbrak, werd in 1767 het huidige ambachtsherenhuis gebouwd. Dat ging niet zonder moeite, want de aannemers (een timmerman uit Oud-Vossemeer en een metselaar uit Tholen) leverden slecht werk. Ge breken aan de kelders en een door- waterende achtergevel als gevolg van slechte mortel bijvoorbeeld. Een andere aannemer (uit Middelburg) herstelde het werk. In het ambachtsherenhuis in Oud- Vossemeer is veel n„: ".'.rsteen ver werkt. De nissen naast de voordeur bevatten ooit hardstenen vazen, mar- lie zijn al lang verdwenen. Het ambachtsherenhuis heeft een ar- chiefruimte, een kantoor voor de rentmeester en ook een kelder die bedoeld was als gevangenis. Boven dien werden er verdachten aan 'streng verhoor' onderworpen. Wat dat is geweest, kan men zich wel voorstellen als men weet dat uit die kelders een geselpaal, lasterstenen, een ketting en een zware plank met drie gaten erin zijn gevonden. Deze werktuigen zijn overigens in bruik leen gegeven aan het Zeeuws Muse um in Middelburg. De kamer van de gerechtsbode kent een schouwstuk, geschilderd door Bodens. De grote zaal bestaat uit twee delen. Het link se is een verhoging, afgeschermd met een balustrade. Het werd ge bruikt voor de jaarvergaderingen van de ambachtsheren en voor recht spraak. Er was een procureurs- of advocatenbank waarvoor de ver dachte stond. Boven de haard is een fraai schouwstuk te zien van de hand van de Haagse schilder Jacob Xavery. Het is een veelgebruikte voorstelling van een geblindoekte vrouwe Justitia met zwaard en weegschaal als toonbeeld van het recht. Een klein engeltje houdt een passer op een wetboek om de juiste maat van het vergrijp en de bijbeho rende straf aan te geven. Naast het schilderij zijn de wapens en familie namen van de toenmalige ambachts heren aangebracht. Die van Van Rosevelt is daarbij waarschijnlijk het meest bekend. Er hangt ook een beulszwaard (met een heft van haai- evel), maar dat is nooit gebruikt, hoewel de ambachtsheren van Oud en Nieuw-Vossemeer het recht had den om bij halszaken een doodvon nis uit te spreken en uit te voeren. Het la6erc deel van de zaal werd ge bruikt voor vergaderingen van het waterschap, waarbij de dijkgraaf (te vens baljuw) plaatsnam op een ver hoging, terwijl de ingelanden op banken zaten. Na de Franse revolutie kwam er een zelfstandig gemeentebestuur dat los werd gemaakt van de ambachtsheer lijkheid. De gemeente huurde vanaf 1806 het ambachtsherenhuis als ge meentehuis. Er bleef wel een kamer voor de rentmeester gereserveerd. Ondanks meerdere pogingen van de gemeente het huis te kopen, hebben de ambachtsheren daar nooit aan toegegeven. Toen er achter het huis een nieuwe wijk moest komen, wil de de gemeente het pand onteigenen en zelfs laten slopen om er een straat aan te leggen. Daar kwam echter geen toestemming voor en de ge meente trok toen in de naastgelegen voormalige pastorie (het huidige dorpshuis). In 1954 en 1955 werd het ambachtsherenhuis gerestau reerd. Het bijzondere is dat het waarschijnlijk het enige ambachts herenhuis in Nederland is dat nog als zodanig in gebruik is. Nog steeds zijn er ambachtsheren, zij het dat het in 1935 een NV is geworden, die land in bezit hebben rond Oud-Vos semeer. Zij vergaderen in het am bachtsherenhuis in Oud-Vossemeer. Op de monumentendag grijpen 61 bezoekers de kans om dit pand eens van binnen te bekijken. Inwoners van de gemeente Tholen (zoals het burgemeestersechtpaar Nuis), maar ook mensen uit hijvoorbeeld Til burg, Den Haag en Goes. Meteen om tien uur staat de eerste al voor de deur. Daarna ziet vrijwilliger Kees de Koning een uur lang niemand meer. Tot één uur komen er slechts twintig mensen. Maar 's middags trekt het bezoek aan en tussen twee uur en half vier is het erg druk. Te gen vijven (sluitingstijd) komen er nog vijf bezoekers bij. In Sint-Philipsland zijn drie monu menten te zien. De houten korenmo len De Hoop uit 1724 zet wel de deuren open, maar kan niet in actie komen. De molen moet dringend gerestaureerd worden en één balk (nodig voor het omkruien) is zo zwak dat de wieken niet in de wind gezet kan worden. Derhalve kan er alleen gedraaid worden bij een wes ten tot zuidwesten wind. Met de noordwester van de afgelopen week moet de rem er dus op blijven. Toch doen nog naar schatting veertig mensen De Hoop aan. In de Nederlandse Hervormde kerk - een achthoekige zaalkerk uit 1668 - wordt een fototentoonstelling ge houden over Sint-Philipsland. Ver der is er orgelspel en worden clave- cimbel en fluit bespeeld. Heel wat mensen nemen een kijkje in de kerk. Vervolgens is ook de oude begraaf plaats aan de Deensestraat openge steld. J. Kempeneers leidt hier de bezoekers rond en vertelt iets over de soms wel 120 jaar oude grafmo numenten, zoals die van de landelijk bekende ds. Pieter van Dijke. Deze boerenzoon (woonachtig op boerde rij Bouwlust) werd predikant en stichtte in Sint-Philipsland de Oud Gereformeerde Gemeente, samen met zijn broer Bram van Dijke die op Bouwlust ging wonen toen zijn broer voorganger werd. Heemkun dekring Philippuslandt - die een groot aandeel had in de openstelling van de monumenten op deze dag - probeert de graven te herstellen die soms in deplorabele toestand verke ren. De week voorafgaande aan de monumentendag zette ook de ge meente nog personeel in voor onder houd en samen met de vrijwilligers van Philippuslandt verzetten die heel wat werk. „De mensen stonden er versteld van dat het er zo netjes bij lag. Maar er moet nog heel veel opgeknapt worden. Sommige monu menten liggen er heel verwaarloosd bij. We hebben het graf van Pieter van Dijke al helemaal opgeknapt. Dat ziet er nu beter uit dan ooit. Mo menteel zijn we bezig met het graf van zijn broer", zegt Kempeneers. Hij is dik tevreden over de opkomst. „Je moet er nog best wat voor doen om de Sint-Philipslanders voor zoiets te interesseren. En je hebt dan ook beslist nog wat bezoekers van buitenaf nodig. En die zijn er geluk kig ook geweest. Ook oud-inwoners en achterkleinkinderen die naar het graf van hun opa kwamen kijken. Wij zijn heel tevreden en het is dan ook zeker voor herhaling vatbaar." In de.Nederlandse Hervormde kerk van Scherpenisse geeft Jan Eerland links vooraan) uitleg aan D. Oudesluijs (rechts). Links achteraan leidt Man#> Vroegop enkele mensen rond. Directeur N. Nanninga van de bi bliotheek in Bergen op Zoom neemt tijdelijk waar op de vestigin gen van de Thoolse openbare bibli otheek na het overlijden van direc teur A. Niederer op 14 augustus. Nanninga komt twee dagen per week naar Tholen voor de dagelijk se leiding. Sinds de ziekte van Niederer kreeg de Thoolse bibliotheek al steun vanuit Middelburg. S. van Dix- hoorn van de stichting werkgevers organisatie openbare blibliotheken Zeeland komt twee ochtenden per week naar Tholen. Beide functionarissen blijven tot I januari aan tot er een opvolger is gevonden voor Niederer. Voor die tijd zal ook het beleidsplan van de openbare bibliotheken het licht zien. Daarin moet duidelijk worden wat de plaats is van de bieb in de toekomst en wat een en ander gaat kosten. Kinderen en jeugd tot 18 jaar kun nen er nu nog gratis van gebruik maken. Wie 18, 19 of 20 jaar is be taalt jaarlijks 38,50 gulden. Vanaf 21 jaar is de contributie 49,50 gul den. 65-plussers betalen 38,50 gul den per jaar. het ministerie. Als we het niet samen gaan doen, krijgen we gewoon geen geld meer." M.J. Klippel (SGP) is het eens met de schaalvergroting. De operatie is onder de naam Robuuste RIO's van start gegaan. „De vier clubs kunnen niet op eigen benen staan. Sommige zaken doen ze het zelfde. Soms voeren ze oneigenlijke taken uit. Het is een goede zaak dat er verbetering komt. Op Tholen blijft het zorgloket gehandhaafd." Maar P. van Belzen (CU) liet een heel ander geluid horen. Voor zijn fractie is het de 'zoveelste schaalvergroting'. „Het zal wel nodig zijn, maar ik ben bang dat er afstandelijke gewerkt zal worden naar de cliënten toe." Volgens Velthuis moet de kwaliteit van het orgaan verbeterd worden. „Als kleine RIO lukt dat niet. Er wordt zoveel gevraagd dat je een schaap met vijf poten nodig hebt. Het kan alleen op grotere schaal." Op drie avonden wordt voorlichting gegeven over de plannen van de stich ting de Schutse uit Kesteren voor een dagopvang in Oud-Vossemeer. In de ze nieuwe voorziening aan de Veer- straat komen vanaf november 20 ver standelijk gehandicapten in een tijde lijke huisvesting. Bij deze identiteits gebonden dagopvang werkt de Schut se samên met de stichtingen Adullam en Siloah. De bedoeling is dat er 14 kinderen en 6 volwassenen worden opgevangen. De nieuwe voorziening biedt werk aan 8 mensen. Om belang stellende inwoners te informeren, houdt de Schutse drie bijeenkomsten waarbij ouders en kinderen welkom zijn. Daar worden ook allerhande arti kelen, gemaakt door gehandicapten, verkocht. Verder is de opbrengst van de collecte eveneens bestemd voor de aanschaf van spel- en ontwikkelings materiaal voor de kindergroepen. De eerste avond (alle beginnen om half acht) is donderdag 20 september in de Vossenkuil, de tweede op dins dag 25 september in de zaal van de Gereformeerde Gemeente aan de Hoogaarsstraat in Tholen en de derde is vrijdag 5 oktober bij Ardi keukens aan de Ceciliaweg in Sint-Annaland. Coördinator Jolanda van Zetten (links) van de verkeersbrigadiers deelt folders uit bij de Thoolse basisscholen. Die pamfletten moeten het goede werk van de brigade onder de aandacht van de mensen brengen. De verkeersbrigadiers in Tholen hielden dinsdag en woensdag een actie om het puhliek op hun werk te wijzen. Folders werden uitgedeeld bij de basisscholen met als motto 'Klaar ben je...zonder klaarover'. Coördi nator Jolanda van Zetten van de verkeersbrigadiers in Tholen wil zo de aandacht vestigen op de klaarovers en op het feit dat men moet stoppen als deze bri gadiers daartoe een teken geven. Te vaak wordt het 'spiegelei' echter nog genegeerd. Vooral jongelui (van de middel- bare-schoolleeftijd) willen nog al eens doorrijden. „Men ver geet wel eens dat de brigadiers ook bevoegdheden hebben. We kunnen de namen van mensen noteren of de kentekens van au to's of brommers en via de poli tie krijgen overtreders dan een proces-verbaal", zegt mevr. Van Zetten. Die boete kan oplopen tot 180 gulden, meldt de achter kant van de folder die wordt verspreid. Maandag deed zich nog een ken merkend voorval voor. (Ken scooter met daarop een jorige- man en een meisje stond te wachten voor de overstekende kinderen, maar had blijkbaar haast. Zodra er een gaatje was, schoot het tweetal erdoor. Toen de brigadier de passagier wilde vasthouden aan haar rugzak, viel die tas op de grond. Daarop stapte het tweetal af en begon de brigadiers uit te schelden en te bedreigen. Een alerte Tholenaar die het voorval zag, sprong daarop uit zijn auto, ontdeed zich van zijn jas en ontzette de brigadiers. De twee jongelui gin gen ervandoor, maar aan de hand van het verzekeringsplaat je van de scooter kan de be stuurder twee boetes op de mat verwachten. Eén voor het nege ren van het stopteken en één voor het bedreigen van de bri gadiers. „Het is belangrijk dat mensen zich houden aan die stoptekens. We staan daar per slot van rekening voor de veilig heid van de kinderen", zegt mevr. Van Zetten. De meeste mensen reageerden positief op de folderactie. Iets dergelijks zal worden ondernomen als het weer vroeger donker wordt. Nijverheidsweg 6, 4695 RC St.-Maartensdijk tel. 0166-665665. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 5