'Kleinschalige trekt me vanwege contact met kinderen en ouders' Hervormd Vossemeer wil andere predikant 'Ik zie welke maat een vrouw heeft' Huisartsenpraktijk bij de Vijfhoek is te druk C.P. van Bavel stopt met textielverkoop op markten Ons Dorpshuis in AJP slecht Bintje 37 cent StarTravef Donderdag 13 september 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Als ze de Oosterscheldeschool maar kan promoten, dan wil ze wel meewerken aan een stukje in de krant. Anders niet. En als het dan gebeurt, het liefst een heel klein arti keltje. En helemaal geen foto erbij. Juffrouw Wil Potter is 25 jaar kleuterjuffrouw en bijna al die tijd verbonden aan de openbare Oosterscheldeschool in Scherpenisse. De 47-jarige is dol op de kinderen, maar heeft ook een zwak voor kleine scholen. Ook al woont ze in Tholen, ze is verknocht aan Scherpenisse. Ik hoop dat er zaterdag veel oud-leerlingen komen," is het eerste wat ze zegt. JufWil Potter bijna kwart eeuw Oosterscheldeschool in Scherpenisse Zware dobber Verarming Gedegen opleiding Markiezaatcollege Kankerbestrijding 'Kerkenraad en ds. Snijder verstaan elkaar slecht' Geen beroep TIK TAK TIK TAK TIK TAK TIK TAK TIK TAK TIK TAK TIK TAK TIK TAK Kijk op pagina 9 van deze krant. De klanten zullen hem missen. Donderdag was het de laatste keer dat textielhandelaar C.P. van Bavel op de markt te zien was. De 70-jarige inwoner van Oud-Vos semeer geeft zijn beroep op. Niet zozeer uit vrije wil, alswel vanwege het feit dat zijn gezondheid hem par ten speelt. Na twintig jaar zal er een ander de panty's, ondergoed en ander textiel op de Thoolse markten moeten brengen. Ziek van je handel Smaken verschillen Vanmiddag bezoekt gemeentebestuur Tholen Mevr. A. Deurloo-v.d. Velde wil het gemeentebestuur vanmiddag tijdens het kernbezoek aan Tholen er nog eens van doordringen, dat een huisartsenpraktijk op de plaats van de Vijfhoek geen goed plan is. Het is op de Molenvlietsedijk met 1100 schoolkinderen nu al zo druk, dat er geen nieuwe verkeersstromen bij moeten komen. Brandweerkazerne Dijk Kaay weg „Oja, en ik ben nog geen dag met tegenzin naar school gegaan. Dat hoop ik ook zo te houden. Zet dat er ook maar in," zegt de juf in de personeelskamer van de Ooster scheldeschool, een paar dagen voor de verhuizing naar het nieuwe schoolgebouw bij de watertoren. Haar zeventien kinderen uit groep 1 en 2 hebben al vrij. In de hal staan de volle dozen en zakken met spul len voor de verhuizing hoog opge stapeld. Het is een drukte van be- lang, voor kinderen, personeel en ouders. Uitzoeken, inpakken, weg gooien, opstapelen, verhuizen, in ruimen. „Er zijn al fietsjes en kar retjes overgebracht, maar we hebben ook al weer spullen mee te- rug moeten nemen omdat er in het nieuwe gebouw te weinig berg ruimte is. We moeten grote oprui ming houden." De spullen die niet meegaan wor den zaterdag verkocht op het 'af- sluitingsfeest' van de oude school aan de Laban Deurloostraat. De juffrouw laat zien wat er zoal op zolder is gevonden aan schoolpla ten, landkaarten en oude school boekjes. Maar ook de presentielijs ten van de leerlingen vanaf 1940 kwamen voor de dag. Ze prijst het met verve aan: „Dit gaan we alle maal per opbod verkopen. Daar is echt wel belangstelling voor. Zo is er een kaart van 'het havenge bied van Rotterdam gedurende de Tweede Wereldoorlog' en van de 'huidige toestand'. Dat is dan in 1965. Ook zijn er topografische kaarten van onder meer Groot-Bri- tannië en Ierland, en Australië. Maar ook een letterkaart op linnen. Kleurplaten met dorps- en stadsge zichten. „En we hebben ook nog boekjes die met de hand zijn gekaft door juffrouw Minderhoud en juf frouw Westerweel. Heel bijzon der." De veiling van deze 'antieke vond sten' vindt plaats om 18.00 uur. Er worden ook kapstokken, kasten, deuren en een keukenblok ver kocht. Wat niet mee kan, moet weg. Het gebouw wordt immers ge sloopt. De opbrengst is bestemd voor de aanschaf van een klimtoe stel op het schoolplein. Ook wordt er aan haar jubileum aandacht geschonken. Maar dat zal kort zijn, vertelt de jubilaris. Na een aantal keren invallen we gens huwelijk en ziekte op de kleu terschool aan het Van der Lek de Clerckplein in Stavenisse (afgebro ken) en De Kubus in Sint-Maar tensdijk (waar ze ook nog een half jaartje op de bibliotheek werkte) werd ze op 1 mei 1977 op de kleu terschool De Blokkendoos aan de Wilhelminastraat in Scherpenisse aangesteld. Ze kwam van de peda gogische academie in haar woon plaats Den Helder naar Sint-Maar tensdijk waar haar ouders vandaan komen. „Dat was een gloednieuw gebouw. Dat was ook in een tijd dat het geld voor het onderwijs niet op kon. Het was een groot gebouw met veel ruimte. De lokalen zijn daarna alleen maar kleiner geworden. Er was veel geld voor het aanschaffen van materiaal. Het was gewoon een rijke tijd." Dat is nu volgens haar anders. Een klein voorbeeldje: „Voor de nieuwe school bij de watertoren zaten er geen wc-rolhouders in het bestek. Ook komen er geen zwevende toi letten. Dat is wel handig voor de hygiëne, maar dat was te duur. Wel hebben we daar nu een speelhal binnen. Dat is weer een vooruit gang." Aan De Blokkendoos kleefde ook een groot nadeel. Er zat heel veel spaanplaat in verwerkt. Uit onder zoek bleek dat uit het geperste ma teriaal gas vrijkomt dat een gevaar oplevert voor de volksgezondheid. Al het spaanplaat is indertijd ver vangen uit het gebouw. Het zorgde voor veel ongemak. „De hele school is toen ook leeg geweest." Zijn er nu 17 kleuters, Wil heeft in De Blokkendoos grotere groepen meegemaakt. „Er zijn perioden ge weest dat er veertig kleuters op school zaten en dat er dan ook een extra leidster werd aangetrokken. Er was daar plek genoeg." Ook bui ten het gebouw was veel ruimte. De juffrouw herinnert zich nog dat de aanplant van de tuin toen door M. van Loenhout van de gemeente Tholen is gebeurd. Er stonden veel vlinderstruiken, rozebottels, kas tanjes en notenbomen. Toen de schoolgebouwen ongeveer zeven jaar geleden onder een dak moes ten, verhuisde ze naar de Laban Deurloostraat. Daar was een stuk aan de lagere school gebouwd met een klein speelplaatsje buiten. „Dat is hier zo klein. Dat is echt sneu voor de kinderen. Ik noem het ook altijd het Amsterdams speelplaats- je. Bij de nieuwe school gaan alle kinderen er gelukkig op vooruit." Het nieuwe gebouw en de omgeving worden ook in het groen gezet. Ook op dat gebied betekent het volgens de juf een verbetering ten opzichte van de huidige plek van het schoolge bouw. Het wordt voor haar de tweede verhuizing in bijna een kwart eeuw. Toen ze van De Blokkendoos naar de hoofdvestiging verhuisde, werd ze geholpen door personeel van de bui tendienst van de gemeente. „Een van hen liep met een mandje met bolletjes wol en zei: mot dit noe ok mee juf frouw?" Ja, dat moest ook mee. Er moest meer mee. De juffrouw hecht er aan de kinderen mogelijkheden aan te bieden om te kunnen spelen. Zo vroeg ze aan de ouders om spullen die thuis niet meer werden gebruikt. „Ou de potten en pannen, dekens, typema chines, telefoontoestellen, kassa's, kerkhoedjes en babyspullen. Van va ders, moeders, tantes en oma's. De ouders kwamen het altijd vragen of ik nog wat kon gebruiken. Nu wordt dat een zware dobber, want het kan niet allemaal mee." Ze bracht de spullen in het spel of ge bruikte ze in een project. Over beroe pen, wonen, het ziekenhuis, verhui zen, of water. Aansluitend bij de belevingswereld van de kinderen. Want dat is volgens de juffrouw nog steeds belangrijk voor de ontwikke ling van het kind. „Toen in 1982 de basisschool werd ingevoerd is de term spel uit het onderwijs geschrapt. We hebben ervoor gevochten dat weer te rug te krijgen. We moesten als kleu terleidsters roosters in gaan vullen over lezen, rekenen en taal van de kleuters. Onze kinderen moesten ei genlijk allemaal kleine 7-jarigen wor den. Maar het gaat niet alleen om kennisoverdracht. Kinderen moeten zelf dingen ontdekken en kunnen ex perimenteren. Daar heb ik altijd sterk aan gehecht en dat doe ik nog. Voor bereiden op taal, rekenen en lezen komt bij ons zeker aan de orde, maar op een andere manier." Er is ook nog steeds regelmatig over leg tussen de 'groepsleerkrachten on derbouw', zoals de kleuterleidsters sinds de invoering van de basisschool officieel heten. „Het is de voormalige leidsterskring van heel Tholen. Dat vinden we belangrijk. Kleuters heb ben een eigen ontwikkelingsgebied. Met specifieke behoeften en belan gen. Het is ook nog gezellig onder el kaar. Eén keer per jaar gaan we samen eten." Toen ze haar 'eigen plek' in De Blok kendoos verruilde voor de hoofdvesti ging werd het wel wat drukkker, zegt ze. „Je kwam bij de collega's. Het werd wat roe'rigér, maar het was ook gezellig. Alleen met de ruimte hier heb ik het altijd behelpen gevonden." Met zestig leerlingen is de Ooster scheldeschool een kleine school bin nen het Thoolse basisonderwijs. Het dorp groeit wel wat maar niet veel. De gezinnen die hun kinderen naar de openbare school sturen, zijn over het algemeen klein. „Meestal twee kinde ren, soms drie. Vier is een grote uit zondering. We zijn nooit boven de 99 leerlingen uitgekomen." Wil vindt het fijn om op een kleine school te werken. „Ik moet er niet aan denken om op een grote school in de Randstad te werken waar de kinderen hun juf niet zelf kunnen vinden. Het kleinschalige trekt me. Vanwege het contact met de kinderen en de ouders. Dat is altijd persoonlijk. Iedereen kent elkaar. Je hoort nog steeds van je leer lingen. Ook dat ze trouwen want je komt altijd wel een oud-leerling te gen. Dat gebeurt in een grote stad niet. Dat zou ik een verarming vin den." Dc betrokkenheid en hulp van ouders is volgens dc juf heel groot. „Er kwamen twintig ouders op zater dagochtend om een stuk speelplein te tcgclen. Echt fantastisch. En voor het schoonmaken van de school hielpen acht moeders mee. Dc oplevering was gewoon beneden de maat." Zc is ook verknocht geraakt aan Scherpenisse. „Het dorp wordt steeds mooier. Als je nu door het Bakker- straatje komt, dan is dat heel mooi ge worden buiten vijftien jaar geleden. Ook als jc vanaf de zeedijk komt ligt het dorp er mooi bij. Het is een van de weinige dorpen waar het oude gedeel te nog in stand is gehouden." Mevrouw Potter is waarnemend di recteur. Bij de vorming van dc basis school werd het hoofd van de lagere school bijna automatisch directeur en dc hoofdleidster van dc kleuters ad junct. Met de toenmalige directeur Sjaak Moerland heeft Wil nog gepro beerd er een duobaan van te maken. „Een tweehoofdige leiding heette dat. Daar zijn we zelfs voor op cursus ge gaan, maar de gemeente wilde er niet aan." Moerland was de tweede direc teur die ze meemaakte. Voor hem was het Henk Sauer, na hem Henk Witjes en sinds kort is dat Peter Tange uit Halsteren. De Oosterscheldeschool deelt het ge bouw met de Groen van Prinsterer- school. Ze is blij dat de scholen nu ie der een eigen gebouw krijgen. De scholen kennen gescheiden ingangen maar volgens de jubilaris is er toch geluidsoverlast. De nieuwe school krijgt de kleur blauw vanwege de naam. „We kunnen er nu meer een ei gen sfeer van maken. Belangrijk is dat de kinderen respect voor elkaar hebben en dat er rust is. Ook gezellig heid is belangrijk en dat de kinderen er zich veilig voelen. We zijn klein maar dapper." Het tekort aan leerkrachten in het on derwijs baart haar zorgen. „Om les te geven in de bovenbouw moesten wij als kleuterleidsters twee jaar lang een applicatiecursus volgen in Middel burg. Nu kunnen baijuffrouws en frietbakkers ook zo voor de klas om het tekort weg te werken. Dat vind ik geen goede ontwikkeling. Een gede gen opleiding is nog steeds noodzake lijk." Het feest begint zaterdag om 15.00 uur met een openingsceremonie. Om 16.00 uur is er een sponsorloop van de 'kinderen van nu'. Om 18.00 de veiling, om 19.00 uur touwtrekken en om 20.00 uur sponsorloop van de 'kinderen van toen.' Ook is er een fo totentoonstelling en kan men vanaf half vijf de nieuwe school bezichti gen. De gemeente gaat met alle beheer ders van de dorpshuizen rond de tafel om te praten over de toekomst van de accommodaties. Volgens wethouder M.A.E. Velthuis komt er dit najaar nog een plan voor de dorpshuizen, zo zei ze donderdag in de commissie al gemeen bestuur en welzijn op een vragen van M.A. van Beek (CDA) en P. van Belzen (CristenUnie). Van Beek wees erop dat Ons Dorps huis in Anna Jacobapolder en het Holland Huis in Scherpenisse nodig opgeknapt moeten worden. Hij had begrepen dat er pas in 2005 van reno vatie sprake kan zijn, maar wilde we ten of er niet eerder wat gedaan kan worden. Van Belzen vroeg zich af of de beheerders gekend zijn in de plan nen van de gemeente. Velthuis zei dat ze Ons Dorpshuis en het Holland Huis heeft bezocht tij dens haar kennismakingsrondje en had vast kunnen stellen dat beide ge bouwen er slecht aan toe zijn. Door dat het college bezig is om een nieuw plan te maken, is het groot onder houd uitgesteld, zei ze. „Maar we stellen nu een fondsenlijst samen met wat we in de tussentijd zullen moeten doen." Aan het Markiezaatcollege in Ber gen op Zoom zijn geslaagd aan de afdeling installatietechniek: Michel Steenbrink (installatiemon teur met specialisatie woningbouw) uit Poortvliet Paul van de Laar (assistent installatiemonteur met differentiatie verwarming) en De vlin van As (assistent installatie monteur met differentiatie dakbe- dekken) uit Tholen en Richard Poot (assistent installatiemonteur met differentiatie dakbedekken) uit Scherpenisse. De collecte voor de kankerbestrij ding heeft in Tholen 300 gulden meer opgeleverd dan vorig jaar en in Oud-Vossemeer zelfs 370 gulden. In Tholen kregen de dames Verker- ke en Mabelis een speldje omdat ze respectievelijk 12,5 en 25 jaar col lectant zijn. Voor het werk van het Koningin Wilhelminafonds werd in Tholen ƒ7390,25 ingezameld, in Oud-Vossemeer ƒ2967,35, in Sint- Annaland ƒ4197,25 en in Sint-Phi- lipsland en Anna Jacobapolder ƒ2770,-. De Hervormde Gemeente Oud-Vossemeer en predikant ds. D.A. Snij der zoeken naar mogelijkheden om aan de elfjarige samenwerking een einde te maken. Tijdens een speciale gemeente-avond over de ai lang slepende kwestie zijn de leden op 3 september door de kerkenraad in gelicht. De predikant was daarbij aanwezig. Naar aanleiding hiervan hebben ker kenraad en predikant een gezamen lijke verklaring uitgegeven: „De kerkenraad van de Hervormde Ge meente Oud-Vossemeer heeft de ge meenteleden geïnformeerd over de verschillen van inzicht tussen de pre dikant ds. Snijder en de kerkenraad. Het beleid dat de kerkenraad voor staat en de wijze waarop ds. Snijder invulling geeft aan zijn ambt, maken vruchtbare samenwerking moeilijk. Ondanks grote inspanningen van beiden, verstaan predikant en ker kenraad elkaar slecht. De kerkenraad meent, dat het voortzetten van deze situatie een grote wissel trekt op pre dikant, kerkenraad en gemeente. De bredere verbanden binnen de kerk is gevraagd om te helpen bij het vinden van een uitweg uit deze moeilijke si tuatie. In afwachting hiervan blijven ds. Snijder en de kerkenraad naar hun beste kunnen de gemeente die nen en leiden. De kerkenraad vraagt vertrouwen en steun van de gemeen teleden om aan deze moeilijke situ atie het hoofd te bieden en vraagt el kaar op te dragen in gebed." Tot zover de gezamenlijke verklaring. Binnen de Hervormde Gemeenten is er over het algemeen sprake van een regelmatige doorstroming. Na vier jaar zijn de predikanten weer be roepbaar en in veel gevallen komen dan de beroepen ook en vertrekt de dominee op een gegeven moment naar elders. Er zijn wel uitzonderin gen, zoals ds. Van Loon en ds. Egas die respectievelijk in Sint-Maartens dijk en Poortvliet hun koperen jubi leum vierden. De 50-jarige ds. Snij der is nog anderhalf jaar van zijn koperen jubileum in Oud-Vossemeer verwijderd, maar als het aan de ker kenraad ligt, komt het zover niet. Op 3 september werd al de vierde ge meenteavond aan het onderwerp pre dikant/gemeente gewijd. De eerste drie keren was het één van de agen dapunten, op 3 september betrof het 't enige agendapunt. Ds. Snijder heeft in de elf jaar dat hij in Oud-Vossemeer werkt, nog geen beroep ontvangen. Hij kwam begin november 1990 uit Abbenbroek, met 841 hervormden een hele kleine ker kelijke gemeente ten opzichte van de toen 400 in Vossemeer. Na het ver trek van ds. De Kieviet was de ge meente 7 maanden vacant. Met ds. Snijder klikte het meteen', zei ou derling L.L. Riemens destijds tijdens de intrededienst. Inmiddels is duide lijk geworden, dat kerkenraad en predikant heel moeilijk meer kunnen samenwerken. Het gaat niet over theologische verschillen, maar over de invulling van het ambt denken kerkenraad en dominee minder ge meenschappelijk dan ze gewenst vinden. Ds. Snijder werkt al een aantal jaren een paar dagdelen in een verzor gingstehuis te Sommelsdijk. Dat werk zou hij wel willen uitbreiden, maar door samenvoeging van drie stichtingen op Goeree-Overflakkee ontstaat er een nieuwe situatie. Binnen de Nederlandse Hervormde Kerk wordt daarom gezocht naar ander werk. Begin volgend jaar moet daarover meer duidelijkheid zijn. Aangezien predikant een vrij beroep is, bestaat er geen directe ar beidsrechtelijke verhouding met de plaatselijke Hervormde Gemeente Oud-Vossemeer. Maar financiële gevolgen zijn er wel. De kerkenraad zoekt samen met de predikant en hogere kerkelijke instanties naar een oplossing voor de problemen. Voor een kilo Bintjes werd dinsdag op de aardappelveiling Sint-Anna- land 37 cent betaald. De Doré bracht zelfs nog 52 cent op, maar die zijn er niet veel meer. De Bildt- star is ook goed aan de prijs met 48 cent. De aanvoer is echter tot bene den de honderd ton gedaald, terwijl de veilingklok maar twee keer per week meer draait: op dinsdag en donderdag. Dinsdag 11 september: Doré 52, Nicola 40, Frieslander 46-49, Bintje 32-37, Bildtstar 47-48, bonken 58- 60, kriel 60, aanvoer 78 ton. Het aftellen is begonnen! REISBURO WERELDS OP REIS d$l sen Star Travel Reisburo Molenvlietsestraat 4 ^691 BV THOLEN tel.: 0166-606070 e-mail: tholenó>startravel.nl www.startravel.11l Advertentied.M. Op zijn laatste dag krijgt Van Bavel (links) een forse meloen als 'afscheidscadeautje' van groenteman Henk de Jonge. Hij rijdt in een oude bus die hij zelf ombouwde tot marktwagen. Een toonbank erin en een klep die vast gemaakt kan worden aan de kar die altijd achter de bus hangt. Zo is al les waterdicht. Want de markt gaat door, ook als het regent. Deze don derdagmiddag is het echter tussen de buien door mooi weer. Het sep- temberzonnetje doet zich nog gel den en velen laten de jas uit. Van Bavel staat onder het zeil aan de voorkant van zijn wagen en helpt een klant aan een paar maillots. De laatste, want het is ook de laatste dag. Vele plekken in zijn wagen zijn dan ook leeg. Na zijn buurman, groenteman Henk de Jonge, is Van Bavel de langststaande koopman op de Thoolse markten. En hij is nog een echte. Blauwe' werkjas en goed woord voor de klanten. Die geven al aan dat ze hem zeker zullen missen. Vanwege zijn assortiment, maar niet minder vanwege de prijzen. Van Bavel zat niet zijn hele leven op de markt. „Het heeft me wël altijd getrokken, maar ik kom uit een aannemersfamilie en men vond marktkoopman te laag bij de grond", vertelt Van Bavel. „Daar om werd ik vertegenwoordiger bij een ander textielbedrijf. Maar ik kon er niet tegen dat er altijd ge zeurd werd over een tintje lichter of donkerder. Daarom besloot ik voor mezelf te beginnen." Van Ba vel zette een eigen bedrijf op en had ook een textielwinkel die door zijn vrouw werd gedreven. „Zelf ging ik op de markt staan. Toen ik 65 was, hebben we de winkel ge sloten. Maar met de markten ben ik doorgegaan. Ik doe het graag en het verveelt nooit. Een vrij be roep. Maar niet iedereen is geschikt om op de markt te staan. „Je moet er wat voor voelen. Want afwachten tot er klanten komen, is er niet bij. Je moet actief zijn. En bovendien moet je in kunnen schatten wat voor spullen je moet kopen. Ei genlijk moet je gewoon ziek zijn van je eigen handel. Daarmee be doel ik dat je er iets mee moet hebben en er veel vanaf moet we ten." En Van Bavel heeft er ver stand van. „Ik kan zo zien wat voor maat een vrouw heeft. En je merkt ook dat veel vrouwen de neiging hebben om een maatje kleiner te nemen. Iedereen wil 40, maar lang niet iedereen heeft dat. Ja, noem het ijdelheid. Dat zit er toch wel bij ons in." Van Bavel bezocht uitsluitend de Thoolse markten. Dinsdag, don derdag en vrijdag twee en woens dag één. „Op die dagen dat je twee markten had, was het altijd wel een probleem om alles op tijd van de ene plek naar de andere te krijgen. Je moet zorgen dat je er toch wel een tijdje van tevoren staat, anders krijg je niet alles meer uitgepakt. Dus dat betekent dat je op je eerste markt wat eer der in moet gaan pakken." Het as sortiment stemde Van Bavel af op de Thoolse markt. „Je kunt niet overal hetzelfde assortiment voe ren. Met dezelfde waren op de markt gaan staan in Brabant als op Tholen gaat niet. De smaken zijn gewoon te verschillend. In Bra bant zie je kleding met veel bloe men erop bijvoorbeeld. Nou, dat raak je hier gewoon niet kwijt. Je weet wat voor mensen je klanten zijn." Van Bavel verkocht panty's, mail lots, pyjama's en sokken. Spullen die ook in reguliere winkels te krijgen zijn. Maar ook schaarser artikelen zoals lange onderbroe ken, ketelpakken en werkbroeken. „Die kun je in de winkels meestal niet krijgen, maar bij mij wel. Ik heb altijd 'simpel goed' verkocht. Daaraan valt ook het meest te ver dienen. En ik heb altijd goed de kost gehad. Wat dat betreft, wilde ik ook nog helemaal niet stoppen. Ik heb het naar mijn zin. Een thuiszitter ben ik niet en het werk heeft me nooit tegen gestaan. Maar ik heb vocht achter mijn longen gekregen en men zegt dat het met het hart te maken heeft. Daarvoor ben ik nu in onderzoek. En dan moet je gewoon voor je gezondheid kiezen." De collega's van de markt vinden het wel jammer dat er een oude getrouwe weggaat. „De contacten zijn altijd goed geweest. Zeker met de mensen die er langer staan. Je helpt elkaar eens als dat nodig is. Niet dat je bij elkaar op de kof fie gaat, maar er is toch wel een zekere band. Toen een man die hier altijd in een wagen van Van Loon stond, plotseling was overle den, zijn wij van de markt ook naar zijn begrafenis geweest." Van Bavel zal als het aan hem ligt niet stil gaan zitten. „Ik knutsel graag en er is thuis genoeg te doen. Mijn vrouw en ik hebben af gesproken dat we elkaar vrijlaten. Ik zal best eens iets in het huis houden doen, maar een huismus ben ik niet." Of er al een opvolger voor Van Bavel is, is nog niet be kend. Mevr. Deurloo heeft in een vroeg stadium al gepleit voor de bouw van huizen voor ouderen op de plaats van de inmiddels gesloopte voorma lige gemeentelijke mavo aan de Jan van Bloisstraat. Om daarbij een huisartsenpraktijk en een apotheek te voegen, vindt ze volkomen ver keerd. De Thoolse heeft het ge meentebestuur haar grote zorg hier over kenbaar gemaakt omdat een gezamenlijke huisartsenpraktijk veel bezoekers genereert, waardoor de verkeersveiligheid op dat drukke punt nog meer in de knel komt. Kin deren komen nu te voet of per fiets naar de vier basisscholen en het Cal- vijncollege of worden door ouders gebracht en gehaald. „Is hier wel goed over nagedacht?", vraagt mevr. Deurloo zich af. Ze wil het coHege vanmiddag tussen 13.50 en 14.05 uur (de scholen zijn dan trou wens in) met de neus op de feiten drukken. Tevoren zal directeur G.R.J. van Heukelom van het Calvijncollege aan de Zoekweg b. en w. confronte ren met de knelpunten van de te krappe huisvesting. „Ik heb geen plek voor een computerlokaal en aparte ruimten voor de docenten, terwijl de gemeente over de huisves ting van het onderwijs gaat." Van Heukelom wil tevens inhaken op de visie Tholen 2025 waarbij ook de toekomst van het voortgezet onder wijs op Tholen onder de loupe wordt genomen. „Hoe ga je met de gebouwen verder? Zie je een school alleen als een aantal vierkante me ters en leerlingen, of is er een breder maatschappelijk verband?", aldus de directeur van het Calvijncollege. Mevr. Opree heeft b. en w. geatten deerd op de rotonde Ten Anker- weg/Grindweg, waar ze het door trekken van de zebrapaden over het fietspad mist. Bij de rotonde Ten Ankerweg/Molenvlietsedijk wil ze meer politietoezicht omdat het ge motoriseerd verkeer zich weinig aantrekt van de voorrang van fietsers en voetgangers. Het college neemt bij de eerste ro tonde ook kennis van de situatie rond de brandweerkazerne. Com mandant Koos de Feijter praat b. en w. bij over de bouwkundige gevol gen van de arbowet voor de kazerne. Eventueel moet er op een andere plaats een nieuw pand komen. Mevr. De Visser klaagt over de rom melige, vervuilde aanblik van het Slachtveld. Zolang de bouwplannen voor twee supermarkten niet van de grond komen, moet het terrein wel onderhouden worden, vindt de be woonster van de Kruittoren. Ze vraagt verder of een boom voor de huizen aan de Kruittoren (in ver band met belemmering van de licht inval) en een aantal bomen aan de zijkant, tegenover de brandweerka zerne, verwijderd kunnen worden. Het college doet vanmiddag ook de Bebouwdendam en de Botermarkt aan. Bij het stadhuis zal mevr. Bout de gemeentebestuurders attenderen op de verlichting in de Hoogstraat. Zij is ook niet te spreken over de vervuiling, bestrating en onveilig heid; meer politietoezicht is ge wenst. Dhr. Knop uit de Watervliethof wil een deel van de dijk aan de Kaay (ter hoogte van de horecabedrijven) afgraven, waardoor een veel duide lijker relatie ontstaat tussen de ha ven en de stadskern. Mevr. Vercouteren vraagt aandacht voor de verkeersknelpunten in de binnenstad van Tholen, met name in de Brugstraat. Een andere inwoon ster heeft het college gewezen op de abominabele kwaliteit van de bestra ting in de Kerkstraat. „Dit belangrij ke winkel- en verbindingsstraatje heeft geen enkele allure. Met sierbe strating, aangepaste verlichting, plantenbakken, kunstwerken e.d. zou de situatie heel wat verbeteren." De Thoolse wil in het voorjaar en de zomer openbare gebouwen als het stadhuis, de Gasthuiskapel, de r.k. kerk, de Grote Kerk en molen de Hoop permanent openstellen om de aantrekkingskracht op mensen van elders te stimuleren. De inwoonster wil dat de gemeente een voortrek kersrol op zich neemt en met de VVV en andere particuliere organi saties samenwerkt. Ook dhr. Tanhauser mist aangepaste verlichting en groen in de Verbran- destraat, die geen trottoirs heeft. De bewoners stappen direct uit hun voordeur de rijbaan op. Tanhauser pleit voor het aanbrengen van Am sterdammertjes. Het gemeentebestuur sluit het kern- bezoek aan Tholen vanmiddag af in de wijk Molenhoek. Mevr. J.J. van Bale zal het college namens de be woners van de Windmolen wijzen op een strook grond van 1 meter waar het onkruid welig tiert. Ook in het door de gemeente aangeplante talud van de sloot komt veel onkruid voor. Om vijf uur maken de gemeentebe stuurders in Meulvliet de balans op van het kernbezoek aan Tholen. Juffrouw Wil Potter wisselt in Scherpenisse voor de tweede maal van schoolgebouw, nu gaat ze naar de gloednieuwe Oosterscheldschool bij de watertoren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 3