„Je denkt dat jeugd van 12 jaar hier geen interesse voor heeft Wethouder Heijboer lijsttrekker van SGP Peuters na lang wachten als eerste in nieuwbouw Jack en Guido Neele in hart van New York Commissaris maakt rondrit op Tholen Zevenjarige jongen overleeft val van zes meter in schuur AL 56 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Anonieme leden Rabobank gaan bestuur afzetten KUNSTSTOF Wisselende drukte bij de open monumentendag Tholen 32*1 A-S Donderdag 13 september 2001 57e jaargang no. 43 KOZIJNEN SERRES GEVELBEKLEDING ROLLUIKEN ZONWERING GARAGEDEUREN MR nieuwbouw- en renovatie Oude gebouwen. Daar draaide het zaterdag om tijdens de open monumentendag. Ook in de gemeente Tholen waren diverse panden te bezoeken. In de meeste gevallen kerken en molens, maar ook het Ambachtsherenhuis van Oud-Vossemeer dat normaliter niet te bezichtigen is. En de oude begraafplaats in Sint-Philipsland was eveneens in de route opgenomen. Vragen Heel het land 'Als bestuurder moet je objectief blijven' Aarnoudse Deze week Basisscholen in Scherpenisse volgen k J Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Maandag bezochten Jack (25) en Guido (19) Neele uit Sint-Philips- land nog het World Trade Center in New York, dat dinsdag bij een terro ristische aanslag met twee gekaapte vliegtuigen werd verwoest. Vanuit hun hotelkamer in de omgeving van de 44ste straat in Manhattan volg den ze dinsdagmorgen op de televi sie de ramp die zich om kwart voor negen voltrok. De twee kantoorto rens van 110 verdiepingen met daarin 430 bedrijven (vooral in de financiële sector) stortten in. Vele duizenden personeelslèden, de in zittenden van de twee vliegtuigen en honderden hulpverleners kwa men om het leven. Over de hele we reld volgde men angstig de gebeur tenissen in New York. De ouders van Jack en Guido Neele zaten ook lang in spanning. Na uren proberen, lukte het de broers pas 's avonds het thuisfront te bellen. Ze zijn met zijn tweëen een week op vakantie in New York, waarbij ze ook hel hart van de zakenwereld wilden zien. Jack werkt bij de Fortis Bank in Rotterdam, Guido bij het Oud-Vos- semcerse accountantskantoor Dc Rijke. Het World Trade Center is behalve een kantorencentrum, ook een toeristische attractie, waar da gelijks veel bezoekers komen. Op de 107de verdieping is een restau rant gevestigd. Gisteren zouden Jack en Guido terugvliegen, maar in verband met de catastrofe is al het vliegverkeer van en naar Amerika stilgelegd. Commissaris Van Gelder heeft dins dagmiddag met zijn gedeputeerden De Kok, Coppoolse, Poppelaars, Van Zwieten en griffier Verduit een werkbezoek gebracht aan Tholen. Ze maakten een rondrit langs de campings, het multifunctioneel cen trum bij kinderboerderij 't Lam- soortje, de nieuwe scholen in Scher- penisse, het woonzorgcentrum Poorthove in Poortvliet en de twee mogelijke bouwplaatsen voor het nieuwe gemeentehuis: de Nieuwe Postweg en de Luchtenburgseweg. Vooraf was er in het gemeentehuis een gesprek, waarbij de burgemees ter de grensproblemen met de brandweer en de ambulance aan roerde en wethouder Heijboer het openbaar vervoer op Tholen onder de aandacht bracht. Het gehele col lege van b. en w. was bij het werk bezoek aanwezig. Een groep anonieme leden van de Rabobank Sint-Annaland/Poortvliet is een actie begonnen om het bestuur en de raad van toezicht af te zetten. Alle leden kregen een brief waarin hen werd gevraagd een formulier te ondertekenen waarin het bestuur wordt verzocht een algemene verga dering bijeen te roepen. Enige punten van die vergadering zouden zijn het wegsturen van het bestuur en de raad van toezicht en het kiezen van nieu we leden voor deze colleges. Volgens de briefschrijvers kan een dergelijke (bijzondere) algemene ledenvergade ring bijeen worden geroepen als ten minste een tiende van de leden daar om vraagt. Reden voor de actie is het voorlopig vooruitschuiven van de fu sie met de Rabobank Tholen en het op non-actief stellen van directeur A. Slieker. Ook het feit dat het personeel de directeur via een advertentie steun betuigde, speelt een rol. Als de alge mene vergadering er komt, kunnen tien leden samen een nieuw lid voor het bestuur of de raad van toezicht aandragen, aldus de brief. Wie het formulier tekent, kan het inleveren op een postbusadres in Sint-Annaland op naam van 'Verontruste Rabobank- leden'. Fabriek en showroom: Canadaweg 6, Halsteren Tel. 0164-683425 Veilingweg 11St.-Annaland Tel. 0166-652904 Showrooms geopend ma t/m vr 8-17 uur en za 9-16 uur Advertentie I.M. Het echtpaar Van Eekelen uit Steenbergen bekijkt de landkaarten in het ambachtsherenhuis. Achter hen het schouwstuk van Jacob Xavery. Nederland telt heel wat jongere en oudere monumenten. Thoien heeft er relatief veel. In Zeeland is Tholen één van de zeven gemeenten die meer dan 100 rijksmonumenten heb ben. Daardoor mag de gemeente zelf jaarlijks een uitvoeringsprogramma opstellen om rijkssubsidie aan te kunnen vragen. Een van die monu menten is de Nederlandse Hervorm de kerk in Scherpenisse. Wanneer de kerk precies gebouwd is, is niet be kend. Het schip en de onvoltooide toren dateren uit het begin van de zestiende eeuw. De stijl is laat Bra bants-gotisch. Scherpenisse zelf wordt voor het eerst in een oorkonde van 1206 genoemd. In de Westkerk- seberg, even buiten het dorp, zijn res ten van Pingsdorf aardewerk gevon den uit de begin van de 12e eeuw. De kerk is gewijd aan de heilige maagd Maria en kwam zoals zoveel Rooms Katholieke kerken na de Reformatie in handen van de Nederlandse Her vormde kerk. Het godshuis was aan vankelijk gepland als kruisbasiliek, maar zoals zo vaak was geldgebrek de nekslag voor de bouwplannen. Er kwam wel een kruispand, een koor en een vieringtorentje, maar de grote toren kwam niet af. Wellicht had dat ook te maken met verzakkingen. Er werd dus geen verdieping van steen meer opgezet, maar het zaakje werd afgebouwd met een houten top. Geld voor onderhoud was er niet of nau welijks en de kerk ging achteruit. Uiteindelijk was de situatie zo slecht (lekkages en enkele pilaren waren doorgescheurd of stonden op instor ten) dat de prins van Oranje als heer van Scherpenisse geld gaf voor nood- reparaties en onderhoud. Maar van wege uit het plafond vallende stuk ken steen en kalk werd er halverwege de 18e eeuw enkele malen geschoven met zitplaatsen en de preekstoel. Uit eindelijk werden in 1753 het koor en het kruispand gesloopt, waardoor de kerk nu veel te robuust aandoet voor het formaat. Aan het 'einde' van de kerk werd een muur tussen de pilaren gemetseld met een raam erin. Dat werd bij de laatste restauratie (1971- 1974) dichtgemetseld. Het vormt nog steeds het meest kale stuk van de kerk. Tegen deze muur werd ook de preekstoel geplaatst. In de jaren '70 werd tevens de ingang verplaatst van de noordzijde naar onder de toren. Aan de achterkant is een consistorie kamer gebouwd. Tijdens monumentendag staan Jan Eerland uit Tholen en Marco Vroegop uit Scherpenisse als vrijwilligers in de kerk van Scherpenisse om uitleg te geven aan de bezoekers. Uitleg over de bouw van de kerk, over de grafste nen, het bord uit 1581 met de tien ge boden erop, de preekstoel met de koperen houders voor een kaars, een zandloper en een doopbekken of de koperen kroonluchters waarvan er één is geschonken door schoolmees ter en koster Johannis van Rosevelt die een dergelijke gift ook deed aan de Nederlandse Hervormde kerk van Oud-Vossemeer. Het is voor Eerland de eerste keer dat hij hier staat. Het vergde dan ook wel enig voorberei dend werk om de historie van het ge bouw te leren kennen en er zo iets van te kunnen doorgeven aan de bezoe kers. Eerland is heel tevreden over het bezoek. „Het is heel druk geweest. We hebben geluk gehad met het weer. En het feit dat er in het dorp twee ver kopingen worden gehouden, heeft ook wel bezoekers opgeleverd", zegt de Tholenaar die de belangstelling van de mensen waardeert. „Heel leuk was ook dat er 's morgens een groepje jongelui van een jaar of twaalf is ge weest. Zij kwamen erbij staan toen ik wat aan het vertellen was. Ze vonden het blijkbaar interessant, want later zijn ze teruggekomen en hebben me allerlei vragen gesteld. Zoiets ver wacht je niet zo snel van de jeugd." Een gemêleerd gezelschap doet de kerk aan, zo komt er zelfs een Frans gezin kijken, maar gezien de taalbar rière vragen ze maar geen uitleg. Ook de Maartenskerk in Sint-Maar tensdijk heeft de deuren geopend op deze dag. Twee vrijwilligers verzor gen zes rondleidingen. De laatste is pas om vijf uur afgerond. Vier orga nisten bespelen het orgel. Twee in de ochtenduren en twee 's middags. Voor de uitvoeringen zijn telkens zo'n 35 a 40 belangstellenden die in het koor van de kerk komen luisteren. In totaal bezoeken 135 mensen de kerk, waar van 25 kinderen. De bezoekers ko men van alle kernen van Tholen, maar verder ook uit het hele land. Van Wolvega (Friesland) en Amsterdam tot Sluiskil en Driel (Gelderland). Het publiek bezocht dit monument gelij kelijk verdeeld over de dag. De Maar tenskerk is een gotische pseudo-basi- liek die gebouwd is voor 1397 met inpandige bakstenen toren. In 1429 maakte Frank van Borssele (echtge noot van Jacoba van Beieren) er een kapittelkerk van. De van oorsprong 14e eeuwse toren werd na de ramp van 1953 gerestaureerd. Reparaties en aanpassingen hebben in de loop der jaren veel van de oorspronkelijke bouwstijl verloren doen gaan. Ook in de Nederlandse Hervormde kerk te Oud-Vossemeer (die op het laatste moment besloot mee te doen) kan men een kijkje nemen. Hier is het bezoek niet erg groot, maar met zo'n 36 belangstellenden zijn de 'suppoos ten' tevreden. Er worden deze dag ook nog wat boekjes over de kerk ver kocht. In de Rooms Katholieke Willi- brorduskerk van Oud-Vossemeer worden zo'n 27 mensen ontvangen. Behalve inwoners van het eigen dorp, komen er ook belangstellenden uit Bussum, Tilburg en Duitsland voor bij. ZIE VERDER PAGINA 5 De SGP heeft wethouder K.A. Heijboer uit Sint-Annaland tot lijsttrek ker benoemd voor de gemeenteraadsverkiezingen op 6 maart 2002. Raadsfractie en partijbestuur waren unaniem in hun keuze. Het is voor het eerst, dat Heijboer de nummer 1 is van de grootste politieke partij op het eiland. Vier jaar geleden trok A. Kersbergen uit Oud-Vossemeer de kar, maar die trok zich wegens zijn gezondheid terug. Wie er op de tweede en volgende plaatsen staat, wordt pas in december bekend. Met een vroege keuze van de lijst- ik niet op vooruit. Ik ben voor rede trekker, wil de SGP snel duidelijk heid scheppen. De partij statuten werden er zelfs voor aangepast, zo dat het bestuur van de gemeentelij ke kiesvereniging (gkv) in overleg met en op aanbeveling van de SGP- raadsfractie de lijsttrekker kan aan wijzen. In het bestuur van die gkv zitten vertegenwoordigers van alle acht plaatselijke kiesverenigingen van de SGP op Tholen en Sint-Phi lipsland. „De voordracht van de fractie was unaniem en het bestuur van de gkv heeft die aanbeveling ruimhartig ondersteund. Er is dus sprake van een richtinggevend be gin dat ik met vertrouwen tegemoet zie", zegt Heijboer. De 57-jarige Sint-Annalander is aan zijn eerste wethoudersperiode be zig, waarbij hij de laatste weken veel naar zijn hoofd kreeg geslin gerd, met name over de drempels in de Paasdijkweg te Poortvliet. Het weerhoudt hem er niet van om er nog eens vier jaar aan vast te kno pen. „Er zijn ook positieve dingen te noemen", zegt de komende SGP- lijsttrekker. „Als bestuurder moet je objectief blijven. En wat de reacties over de drempel betreft: ieder is verantwoordelijk voor zijn eigen daden en woorden. Mij gaat het om het belang van de Thoolse samenle ving en ik vind ook, dat iedereen bereid moet zijn om verantwoorde lijkheid te dragen." Ook al beheert Heijboer in het da gelijks bestuur van de gemeente Tholen een heel zakelijke porte feuille als openbare werken, zijn lijsttrekkerschap voor de SGP ziet hij vooral principieel. „Dus in het licht van Gods woord, dat blijft. Het andere is vergankelijk, dat hebben we dinsdag in Amerika nog ge zien." Ten aanzien van het lokale bestuur hoopt de wethouder, dat er in de vol gende raadsperiode wordt begonnen met het duale stelsel, waarbij de po sitie van raad en college van b. en w. meer zoals Tweede Kamer en kabi net zullen worden. „Maar we moe ten niet met zeven mijlslaarzen door de porseleinkast lopen." Heijboer wil geen uitspraak doen over 3 of 4 wethouders na de ver kiezingen van maart a.s. „Daar loop lijk overleg met andere partijen en dat moet je niet blokkeren door nu uiterste bewoordingen te gebruiken. Ik wil alles weloverwogen doen. Niemand is gebaat bij uitspraken die je niet waar kunt maken", aldus Karei Heijboer. Alle acht plaatselijke SGP-kiesver- enigingen hebben inmiddels hun ei gen lijst met plaatselijke kandidaten naar de gkv gestuurd. De gkv heeft die nu, met de bekendmaking van Heijboer als lijsttrekker, naar de acht pkv's gezonden. Aan de hand van de beschikbare kandidaten, ma ken de acht pkv's binnenkort een keuze wie de nummer 2, 3, enz. wordt. Die acht lijstjes komen dan weer terug bij de gkv, die aan de hand van een puntenstelsel de offi ciële kandidatenlijst opstelt. De le denvergadering van de gkv heeft tenslotte het laatste woord. Begin december zal de kandidatenlijst dan naar verwachting definitief zijn. Nu zowel raadsfractie als gkv-bestuur unaniem zijn in de keuze voor He ijboer als lijsttrekker, is de verwach ting dat de leden van de pkv's die aanbeveling opvolgen. Bij de verkiezingen van 1998 was Heijboer tweede na Kersbergen. Het Sint-Philipslandse raadslid P.W.J. Hoek was derde. Hij is her kiesbaar en maakt dus kans om tweede te worden. De vorige num mer vier, M. Dijke uit Scherpenisse is niet meer beschikbaar. Zijn plaats wordt mogelijk ingenomen door raadslid J.C. Koopman uit Sint- Maartensdijk. De vorige nummer zes, M.J. Klippel uit Scherpenisse, is bij de kiezers populair. Hij kwam in 1998 met voorkeursstemmen in de raad, nog voor Koopman. De vijfde plaats kan worden ingeno men door J.M. Aarnoudse uit Oud- Vossemeer, de huidige hoofdinge land van waterschap Zeeuwse Eilanden. Het kan echter ook een kandidaat uit Tholen zijn, waar de grootste SGP-kiesvereniging is, maar die moet dan wel een liefheb ber voor het raadswerk hebben die aanspreekt bij de leden van de ande re afdelingen. De 7-jarige Colin van Dijke uit Roosendaal heeft zaterdag veel geluk bij een ongeluk gehad. Hij was omstreeks drie uur in Tholen aan het spelen in een loods bij het bedrijventerrein Noord. Tijdens het spel viel hij van een hoogte van 6 meter op een betonnen vloer. Ambulance en de dienst doende huisarts G.H.F.M. van de Weijer (uit Oud-Vossemeer) wer den opgeroepen, maar ook de traumahelikopter. Die vervoerde het jongetje uiteindelijk naar zie kenhuis Dijkzigt in Rotterdam. Daar werd geconstateerd dat het slachtoffertje aan zijn diepe val 'slechts' een dubbele polsbreuk en een hersenschudding had overge houden. Later werd hij overge bracht naar het Sophia kinderzie kenhuis in Rotterdam. De moeder van de jongen liet weten dat het goed met hem gaat. „We hebben naar omstandigheden veel geluk gehad", zegt ze. Juf Wil Potter kwart eeuw bij Oosterscheldeschool in Scherpenisse Marktkoopman Van Bavel houdt er na 20 jaar textiel verkopen mee op A. Nieuwkerk glimt van de euro's en heeft ook order voor oude munten EN VERDER... Bibliotheek dreigt met ontslaan personeel of sluiten uitleenpost als subsidie uitblijft Met name jongeren stoppen niet voor verkeersbrigadiers Boeren bieden gemeente petitie aan wegens verbod op gewasbeschermingsmiddelen Freek Boudeling prolongeert nationale titel ploegen Tholense Boys zet er in tweede helft de sokken in *4! NIET ALLEEN DE KENNIS TELT, MAAR OOK DE MATE WAARIN MEN ZE TE NUTTE WEET TE MAKEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Na een lange zomervakantie was het dan zover. De kinderen van peuterspeelzaal De Scarpejaantjes uit Scherpenisse hebben dinsdag voor het eerst bezit genomen van hun nieuwe onderkomen aan de Laban Deurloostraat. Daarmee waren ze de eersten, want de leerlingen van basisschool De Oosterscheldeschool gingen giste ren naar hun nieuwe gebouw en morgen volgt de Groen van Prinstererschool. De peuters hadden dus een primeur. Vanuit hun speelzaal kijken ze recht op het voet-/fiets- pad dat van de Laban Deurloostraat naar de drie schoolgebouwen leidt. De Scarpejaantjes is er enorm op vooruit gegaan, vertellen de leidsters Mirjam Rijstenbil en Rianne Goede- gebuure. „Het oude gebouw verzakte. Je zag door de vloer de hobbels waar de heipalen er doorheen kwamen. Het lekte en in de winter was het er steenkoud en in de zomer bloed heet. Het werd echt tijd dat we een nieuwe plek kregen." En het is een mooi onderkomen geworden, dat moet gezegd worden. Al hebben de peuters er wel even op moeten wachten. Eind juni begon voor hen de grote vakantie en die duurde een maand langer dan normaal. Zolang was er nodig om alles af te krijgen. Veel vrijwilligers poetsten en hielpen met de in richting. Ouders maakten zelf houten speelgoed om de kosten te drukken. Ook werd oud speelgoed opnieuw geschilderd. Daarnaast werden er diverse nieuwe zaken aangeschaft. De leidsters en de kinderen zijn verguld met het nieuwe gebouw dat warm is (er zit vloer verwarming in) en goed geïsoleerd. De deuren zijn beveiligd met strips zodat de peuters hun vingers niet kunnen afklemmen. Verder zijn er mooie we's waarbij er nog ronde gaten worden gezaagd in de deuren. Mocht een peuter zich opsluiten, dan kunnen de leidsters er altijd bij. Zo moeten er nog wel een paar kleine dingetjes gebeuren, maar dat zijn maar de tails, vinden de leidsters. Een hek dat niet dicht genoeg tegen de muur staat, waardoor de kleinste peuters erdoor zouden kunnen glippen als ze aan het buitenspelen zijn, en speel- zand voor in de zandbak bijvoorbeeld. Piet Goedegebuure en Jan Rijstenbil (echtgenoten van de leidsters) zijn momenteel nog een groot speelhuis met glijbaan aan het bouwen voor De Scarpejaantjes. De peuterspeelzaal heeft nu in Scherpenisse een strategische positie met aan de ene kant de Groen van Prinstererschool (met groene entree) en aan de andere kant de Oosterschelde school (met blauwe ingang). Aan beide basisscholen 'levert' De Scarpejaantjes leerlingen. Om alle ouders, opa's, oma's, broertjes en zusjes ook een kijkje te gunnen in het nieuwe pand, wordt er zaterdag 22 september een open middag gehouden. Leidsters Rianne Goedegebuure (links achteraan) en Mirjam Rijstenbil met de peuters van Scarpejaantje. Naast hen zijn er nog twee invallers (Nella van Dijke en Desiree Sondermeijer) die als het moet bijspringen om de twee groepen van 15 peuters te leiden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1