Boudeling met afstand de beste Aanleg rotonde zorgt voor overlast BBA schrapt slecht lopende buslijnen Elenahof tegen afbouw van subsidie voor zorg Eerst Liefde getekend in een vaarzenvlaai Nu geen geld voor orgel in nieuwe kerk Smash begint in Zeeland Raad bezoekt Rotterdam Nipte zege voor Emergo Inwoners laten meepraten over visie voor 2025 Connexxion laat busjes op Tholen rijden Donderdag 13 september 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 College trekt na kritiek voorstel in Anna Jacobiaan voor 5e keer nationaal ploegkampioen Imponerende monoloog op erf Stadszicht nis f Geldschieters Jeugd Zaterdag uitbreiding Geen buurtbus Eenzaam Ombouwen Sint-Annaland, Stavenisse, Sint-Philipsland Het college moet zich opnieuw gaan beraden over het verzoek van zorg centrum Elenahof in Stavenisse voor het verstrekken van ruim 42.000 gulden subsidie. B. en w. willen dit afwijzen. Maar alle fracties in de commissie algemeen bestuur en welzijn waren het er donderdagavond over eens dat er eerst maar eens gepraat moet worden tussen de ge meente en het bestuur van Elenahof. Freek Boudeling houdt zijn geploegde voren nauwlettend in de gaten. „Persoonlijk heb ik geen hekel aan kerkhoven. Ik wandel er graag." Die op het eerste gehoor nog ingehouden mededeling van acteur Bert André wint zaterdagavond aan het begin van Eerste Liefde door de dramatische omgeving aan kracht. Het is juist negen uur geweest, het duister valt en een heuse noordwesterstorm schudt aan de oude bomen die de opstallen van de villa Stadszicht in Tholen omringen. Volgens het college was er al vol doende overleg geweest, volgens Elenahof niet. Het werd bijna een welles-nietes spelletje. Elenahof diende een aanvraag in voor subsi die voor het bekostigen van de zorgcoördinatie, activiteitenbege leiding, exploitatie en alarmering. Het college wil deze vorm van jaar lijkse subsidie aan Elenahof beëin digen. Voor alle zorgcentra is de ge meente bezig een nieuw beleid op dit punt uit te stippelen. Dus ook voor Elenahof. Volgens bestuurslid C.J. Fossen van Elenahof betekent het wegvallen van de subsidie echter dat er min der zorg aan de bewoners geboden kan worden en dat er minder activi teiten kunnen plaatsvinden. Het af bouwen van de subsidie wordt vol gens hem zonder overleg met het bestuur van het zorgcentrum ge daan. Volgens Fossen is het bestuur slechts op summiere wijze over de kwestie ingelicht. Hij deed een beroep op de commis sie om het advies van het college naast zich neer te leggen en er voor te ijveren de subsidie alsnog te ver lenen. Ook wil zijn bestuur duide lijkheid in de materie. De stuur groep ouderenbeleid is nog niet klaar met haar visie. „Gedane toe zeggingen kunnen niet zonder over leg van tafel worden geveegd." SGP, CDA en CU drongen er bij het college op aan eerst maar eens te gaan praten. Volgens M. Dijke (SGP) zijn er veel misverstanden. Ook voor P. van Belzen (CU) wa ren er teveel onduidelijkheden. En volgens M.A. van Beek (CDA) De Gereformeerde Gemeente Tho len zal zelf in de buidel moeten tasten om het historische Van Oec- kelen-orgel aan te schaffen voor de nieuw te bouwen kerk in Stads zicht. Het orgel kost 950.000 gul den. B. en w. wezen het verzoek van de kerk om het tekort bij te passen af. De kerk heeft nog 25 tot 75 mille nodig. Maar ook de raadsfracties bleken donderdag in de commissie algemeen bestuur en welzijn niet genegen er nu extra geld voor uit te trekken. Wel vroegen M.J. Klippel (SGP) en P. van Belzen (ChristenUnie) of er later, in 2003, subsidie beschik baar is om het monumentale orgel naar Tholen te halen. Klippel liet Zoveel mogelijk inwoners van Tho len moeten meepraten en -denken over de toekomstvisie die het ge meentebestuur gaat ontwikkelen met betrekking tot wonen, werken en le ven. Het communicatie-adviesbu reau Mercuur heeft daartoe een plan uitgewerkt. Vanavond bespreekt de commissie algemeen bestuur en wel zijn het voorstel om er 275.000 gul den voor beschikbaar te stellen. Debatten, bijeenkomsten met jonge ren en ouderen, een speciale krant, affiches', een videofilm, website en reclame op bussen zijn zaken die in het plan zijn opgenomen. Deze pro fessionele invulling van het begrip 'interactief beleid' vergt dan ook veel meer dan de 50 mille die daar aanvankelijk was gedacht. Voor het opstellen van de toekomstvisie zelf - Tholen 2025 - is 175.000 gulden be schikbaar. Het gemeentebestuur is tot het inzicht gekomen dat de inwo ners goed op de hoogte moeten zijn Smash '76 opent vrijdagavond de najaarscompetitie met een uitwed strijd bij Arnemuiden 2. De afde ling Brabant, waar de Sint-Anna- landers ai 20 jaar in uitkomen, is gefuseerd met Zeeland en dat bete kent dat Smash voortaan ook op ponenten uit de eigen provincie treft Christian van 't Hof, Gabriël Gunter en Anné van Dijke zulilen stryden voor behoud. Maar dat wordt een zware opgave doordat uit de eerste klasse drie van de zes teams degraderen. Smash 1 kan opnieuw een beroep doen op Johan Snoep uit Dordrecht als reserve speler. De tegenstanders zijn Ka- pelle, TCS (Steenbergen), St Aloy- sius (Graauw) en Hotak '68 3 (Hoogerheide). Smash meldde voor de nieuwe competitie vier heren-, een meisjes- en zeven jon gensteams aan. Zowel de meisjes als het eerste jongensteam komen op landelijk niveau in actie. Leontien van Keulen, Dia na Heijboer en Anky Vroegop vormen het team waarbij Jantien Vroegop als eerste reserve fungeert. Met coach Ad van 't Hof gaan ze flinke reizen maken naar Helden '67 2, BSM (Dongen), FK/Heerlen, Ta- verbo 2 (Boxtel) en Succes/ABNAmro (Landgraaf). Het jongensteam debuteert in de C-klasse, met Papendrecht, Belcrum (Breda), SAR (Kloosterzande), AAC Cos- mos (Veldhoven) en Tanaka 2 (Etten- Leur) als tegenstanders. Merijn v.d. Klooster, Harm Westdorp, Arno Bruijn- zeel en Remco Vroegop vormen dit team. moet het eerst maar eens goed on derzocht worden voordat het afge bouwd wordt. Maar volgens wethouder M.A.E. Velthuis is er wel overleg geweest met het bestuur van Elenahof. Ambtenaar J. de Kok bevestigde dat. Het afbouwen van de subsidie hangt samen met het feit dat de zorg door de AWBZ wordt vergoed, zei hij. „Waarom dan algemene middelen inzetten, als er andere geldschieters zijn?" Volgens De Kok zou het bestuur van Elenahof toegezegd hebben dat er een brief over de kwestie aan de gemeente zou worden gestuurd. Maar die is nooit ontvangen, zei hij. Hij wees er ook op dat directeur Den Hertog van Elenahof, lid is van de stuur groep en op de hoogte moet zijn van de nieuwe koers. Fossen bestreed dat er overleg is geweest. En Den Hertog voert in de stuurgroep niet namens het bestuur het woord. Het welles-nietes spel letje was niet bevorderlijk voor de discussie. Het toonde volgens de fracties wel aan dat er onduidelijk heid heerst. Zij meenden (de fractie van de VVD ontbrak) dat het voorstel in getrokken diende te worden. Velt huis was het niet eens met Fossen. Volgens haar heeft Den Hertog wel namens het bestuur van Elenahof overleg gepleegd. „Dit is een on juiste weergave van de feiten, maar het college neemt het voorstel te rug." weten dat zijn fractie er wel geld voor over heeft. Hij was het met het bestuur van de kerk eens dat het een aanwinst op cultureel ge bied betekent voor Tholen. Het sprak hem verder aan dat het orgel aangemeld kan worden bij de rijksdienst voor monumentenzorg. Van Belzen vroeg zich af of de subsidieverordening ruimte geeft om er in 2003 en de jaren daarna geld voor beschikbaar te stellen. Het orgel is gemaakt in 1840-1841 en moet een plaats krijgen in de nieuwe kerk waar ruimte komt voor 1250 bezoekers. Volgens wethouder W.C. van Kempen past de aanvraag niet in de huidige regelgeving. En valt het orgel nu ook niet onder de rijks dienst voor monumentenzorg. An ders zou subsidie het wel mogelijk zijn geweest. „We moeten conse quent wezen en dit verzoek afwij zen." Alle fracties steunden het college daarin (De VVD-fractie ontbrak). van de bedoelingen en verwachtin gen die de gemeente van de inspraak heeft, terwijl naderhand ook kenbaar gemaakt zal moeten worden wat er met de inbreng van de burger is ge beurd. Tegelijkertijd realiseert het bestuur zich, dat mogelijk een - noodzakelijke - trend wordt gezet ten aanzien van het met de burger com municeren over toekomstplannen. Mercuur stelt ook communicatie plannen op voor de projecten nieuw bouw gemeentehuis en duale ge meente. Het voor de toekomstvisie gepresen teerde plan wordt als 'optimaal' be stempeld. Maar die uitvoering hoeft wat b. en w. betreft niet. De commis sie zou ook voor iets minder mogen kiezen. Bijvoorbeeld door af te zien van busreclame en videofilm, en de overige kosten te faseren. Folder en brochure zouden dan op een later tijdstip, in de loop van 2002, ver vaardigd kunnen worden. Leerlinggegevens. Voor een onder zoek naar digitale uitwisseling van leerlinggegevens tussen scholen krijgt Longtudinale Aansluiting Zeeland te Vlissingen 9996 gulden subsidie van de provincie. Programma 15 september: Arnemui- den-Smash 1 (vrijdag), Smash 2-Kerk- werve 3, Smash 3-Scaldina 3, Markiezaat 11-Smash 4. Jeugd: Succes/ABNAmro- Smash meisjes, Smash jongens 1-Pa pendrecht, Reynaart-Smash 2, Smash 4- Markiezaat 6, 't Zand 8-Smash 5, Smash 6-Scaldina 2, Pinpongers 3-Smash 7. De thuiswedstrijden beginnen om twee uur in De Wellevaete. Een aantal jeugdteams van Smash kwam afgelopen zaterdag al in actie. Smash 2 kwam er tegen Yerseke niet aan te pas. Martijn Neele, Tim Westerlaken en Ma- rinus Prins verloren met 10-0. Smash 3 ging op bezoek bij TCS 2 en speelde in een spannende wedstrijd 5-5. Lennard Uijl won twee wedstrijden, waarvan één in drie sets. Ook invalster Ellen Hage pakte via twee driesetters twee punten. Maar de dubbelpartij verloren Uijl en Hage in drie sets. Tenslotte pakte Cees- Jan Koopman één overwinning. Bij ODT 3 in Roosendaal verloor Smash 4 met 8-2. Esther Bruijnzeel was de enige die scoorde voor de Sint-Anna- landers. Ze verloor het dubbelspel sa men met Bart-Jan Quist, die evenals Tom Overbeeke zonder punten bleef. Bij Smash 5 werd Riny Potappel de man van de wedstrijd. Hij won tegen Pinpongers 2 alledrie zijn wedstrijden. Martijn van de Klooster won er twee, maar Thijmen den Engelsman bleef op de nul steken. Samen met Potappel ver loor hij het dubbelspel in drie sets, zo dat een 5-5 eindstand op het scorebord verscheen. Voor Smash 6 was Arnemuiden 7 te sterk, de Sint-Annalanders verloren met 2-8. Slechts Veerle Lammers en Martine Bruijnzeel wonnen een enkelpartij (ze verloren samen het dubbelspel), terwijl Alieke Vroegop zonder punten bleef. Smash 7 leed tegen Belcrum 10 een 0- 10 nederlaag. Jan Aarnoudse, Niels van Oudenaarde en Jochem v.d. Klooster bleven met lege handen achter. Freek Boudeling uit Anna Jaco- bapolder is met afstand de beste ploeger van Nederland. Dit week einde prolongeerde hij in Almere zijn nationale titel met een voor sprong van maar liefst 24 punten op de nummer twee. „De omstan digheden om te ploegen waren precies goed", zegt Boudeling, die voor de vijfde keer Nederlands kampioen is. Zijn dorpsgenoot Gert-Jan de Jager debuteerde verdienstelijk op de nationale ti telstrijd, met een negende plaats. Het Nederlands kampioenschap be staat uit twee afzonderlijke wedstrij den. Met zijn Cappon ploeg werd Freek Boudeling op beide dagen eer ste bij de 2-scharige wentelploegen, waar veertien ploegers in actie kwa men. Zowel bij het oefenen op don derdag, als op beide wedstrijddagen, bleef het droog tijdens het ploegen. Ook de grond was precies goed om te ploegen, zegt Boudeling. Er werd ge werkt op een perceel tarwestoppel waarop veel onkruid en gras stond. Vooral dat laatste was voor sommige deelnemers een probleem. De Thole- naar maakte de afgelopen tijd de steunwielen van zijn ploeg hydrau lisch, zodat ze vanuit de tractor te be dienen zijn. Vooral bij het maken van de beginvoor, als er aangestort wordt waarvoor je ondiep moet ploegen, is dat een voordeel. „Je hoeft dan niet steeds de tractor uit, maar kunt me teen corrigeren." Boudeling geeft aan dat alles watje op je ploeg bouwt een voordeel kan zijn, maar dat je wel moet weten hoe je ermee om moet gaan. Hij heeft een speciale wed- strijdploeg die aan het einde van het seizoen in het vet gaat. Als titelhou der had Freek Boudeling deze maand naar het wereldkampioenschap in Denemarken gekund, maar daar ziet hij vanaf omdat er teveel werk is op het land. Volgend jaar in Zwitserland kan hij eveneens van de partij zijn. „Daar denk ik eerst nog eens over, dat is nu nog te vroeg." Bij de 3- en meerscharige ploegen kwam Gert-Jan de Jager in actie met een Kverneland 4-schar ploeg. De eerste dag werd hij gedeeld vierde en op de tweede dag dertiende. Uitein- De BBA wil per 1 oktober met na me in de ochtend en de avond slecht bezette buslijnen op Tholen en Sint-Philipsland schrappen. „De hoogste bezetting was 11 reizigers, zoals bijvoorbeeld lijn 107/108 van af Bergen op Zoom, waarbij er vanaf Tholen maar 6 passagiers meer overbleven. Op sommige lij nen zaten er maar 1 of 2 mensen in de bus; dat is helemaal schrijnend. Dat valt niet meer te exploiteren, zo'n grote bus voor zo weinig men sen. Geen wonder dat er maatrege len genomen moeten worden", zegt 'de woordvoerder van de BBA. De bezuinigingen hadden eigenlijk al in januari doorgevoerd moeten zijn, want toen kreeg de BBA al 8,5% min der budget van de provincie Zeeland dan in 2000. Voor het openbaar ver voer is op Tholen een budget van 3 miljoen gulden beschikbaar, waarbij de inkomsten uit de kaartjesverkoop de variabele post zijn naast de rijks bijdrage. Op werkdagen komt er verandering in de lijn 107/108 van Bergen op Zoom naar Sint-Annaland. De twee laatste ritten stoppen om 20.02 en 21.32 uur in Sint-Maartensdijk en gaan niet meer door naar Stavenisse en Sint- Annaland. De extra rit van 18.32 uur stopt per 1 oktober in Tholen en gaat niet verder het eiland in. Alternatie ven zijn de bussen van 18.02 en 19.02 uur. Op de lijnen 106S/107/108 van Sint- Annaland naar Bergen op Zoom komt de extra rit van 7.01 uur op het eiland te vervallen. Die vertrekt straks in Tholen. Alternatieven zijn de ritten van 6.52 en 7.31 uur uit Sint-Anna land. In de avonduren vervallen de rit ten van 22.14 en 20.44 uur vanuit Sint-Annaland. De laatste rit wordt die van 19.44 uur. Op de lijn 109S Sint-Annaland/Stave- De aanleg van de rotonde op de kruising van de Oud-Vossemeer- sedijk en Deltaweg bij Tholen veroorzaakt grote overlast voor het verkeer. De afrit van de brug en het stuk van de Oud-Vosse- meersedijk van de brug tot net voor Welgelegen is afgesloten voor alle verkeer. Aannemer Dura Vermeer is er bezig de as- faltlagen te verwijderen en grond te ontgraven voor de aanleg van de rotonde. Omdat de Deltaweg de enige ontsluitingsweg voor het bedrijventerrein Slabbecoorn is, delijk eindigde hij als negende in zijn categorie. „Het is me erg meegeval len. Ik was wel eerste in mijn catego rie op het Zeeuws kampioenschap, maar ik ben zonder verwachtingen naar het NK gegaan. Ik hoopte wel op een plek bij de eerste tien, maar ik rekende nergens op", zegt De Jager die voor het eerst aan een NK mee doet. „Een leuke ervaring. Ook al omdat je collega's ontmoet. Je ziet veel dingen, het was goed weer en ook nog gezellig. Allemaal redenen om te proberen er volgend jaar weer bij te zijn." Op Tholen heeft De Jager niet veel concurrentie, evenmin als Freek Boudeling in zijn categorie. De belangstelling is niet groot voor de ploegwedstrijden. „Ik denk dat men vaak de tijd niet heeft, of dat ze eer- nisse vervalt de eerste middagrit van 13.35 uur. De bus die om 15.35 uur in Sint-Annaland aankomt, stopt daar ook en gaat niet naar Stavenisse. Al ternatieven zijn er via de bussen van lijn 107/108. Op zondag verandert er in de nieuwe dienstregeling niets. Op zaterdag wel. Lijn 102 (Bergen op Zoom/Oude Tonge) verdwijnt dan volledig. Dat is overigens ook een echte scholieren- lijn, maar Oud-Vossemeer wordt daar de dupe van. Als alternatief neemt de BBA dat dorp nu op in lijn 108. Op lijn 107/108 rijdt er nu op zater dagmorgen om de twee uur een bus en 's middags om het uur. Ter wille van de duidelijkheid voor de reizigers gaat er per 1 oktober de gehele dag om het uur een bus rijden, dus dat is een uitbreiding van de dienstverle ning. Matty Lootens van de reizigersorga nisatie Rover Zeeland heeft bij de Zeeuwse statencommissie verkeer en vervoer geprotesteerd tegen het schrappen van buslijnen. Ze vindt dat de BBA de laatste drie maanden van 2001 op dezelfde manier moet door gaan omdat per 1 januari 2002 de mo gelijkheid van kleinschalig cvv-ver- voer op Tholen wordt geboden. Dan kunnen de gaten die de BBA wil laten vallen, worden gedicht. „Nu laat men vaste klanten drie maanden in de kou staan; die worden gedupeerd. En met moest worden voorkomen dat dit onbereikbaar zou zijn. Daarom werd het fietspad dat loopt van de Schelde-Rijnweg naar de lang- zaamverkeersweg die van het stadje naar de brug leidt, ver breed met aan weerszijden onge veer een meter asfalt. Maar van wege het feit dat het fietspad slingert, is het vooral voor vrachtwagens moeilijk berijd baar. Problematischer is echter dat het vrachtverkeer vervolgens door Tholen moet. Met name de splitsing van de langzaamver- 4 der voor de trekkertrek kiezen. Dat is toch iets eenvoudiger dan ploegen", vindt De Jager die in de dagelijkse praktijk ook altijd probeert netjes te ploegen. „Dat heeft zeker een prak tisch nut. Een rechte, schone voor is beter voor het gewas." Freek Boudeling en Gert Jan de Jager werden onlangs in Wilhelminadorp Zeeuws kampioen in hun categorie. Boudeling bij de 2 schaar wentel en De Jager bij de drie en meerschari- gen. Freek Boudeling stak met kop en schouders boven zijn drie colle ga's uit: hij behaalde 152 punten te genover Simon Baas uit Arnemuiden 134 p. Voor Gert Jan de Jager was het een heel nipte zege. Hij kreeg 127 punten en Peter Hanse uit Kerkwerve volgde op de voet met 126 p. Boude - de vele vertragingen bij de NS kun nen de laatste busaansluitingen naar Sint-Annaland en Stavenisse in ge vaar komen", zegt Lootens. In een gesprek met de BBA heeft ze erop aangedrongen, dat de Thoolse bus passagiers goed worden voorgelicht over het wegvallen van lijnen. „De p.r. van de BBA richting reizigers is nu niet optimaal. Hierin zal verbete ring moeten komen.' Mevr. Lootens is geen voorstander van de buurtbus, zoals die met groot succes in Anna Jacobapolder en Sint- Vervoersmaatschappij Connexxion, concurrent van de BBA, gaat vanaf 1 januari op Tholen het collectief vraagafhankelijk vervoer (cvv) ver zorgen. Er wordt dan met kleine bus jes of zelfs met taxi's gereden om ga ten die vallen in het reguliere openbaar vervoer, te dichten. Dhr. Chervet heeft dat in de statencommis sie verkeer en vervoer meegedeeld op vragen van statenlid D.P. Visser (Christenunie). Wie van cvv gebruik wil maken, kan dat op een centraal punt aanvragen en dan komt het busje keersweg met de Ten Ankerweg en Eendrachtsweg (boven aan een oprit) is een knelpunt. Vrij dag stonden daar al twee kraan wagens muurvast, terwijl er zich een kleine file achter vormde vanaf de rotonde. Omdat er ook nog diverse andere straten in Tholen niet of moeilijk bereik baar zijn en omdat in het kader van het verkeerscirculatieplan een heel wat wegen eenrichtings verkeer geworden zijn, betekent het een forse overlast voor het verkeer. Sluiproutes worden ge ls ling en De Jager waren de enige twee Thoolse ploegers op het provinciaal kampioenschap. Acht juryleden be oordeelden de openingsvoor, recht en vlak ploegwerk, het voldoende on- derploegen van de tarwestoppel, het op de juiste manier aanploegen van de geer en het aanhouden van de juis te ploegdiepte. De vijf beste ploegers van Zeeland mogen volgend jaar naar de Nederlandse kampioenschappen in Cromstrijen, waar Boudeling en De Jager dus opnieuw bij zijn. In Wilhelminadorp was er ook nog een categorie antieke tractoren, waarbij C. de Loof uit Arnemuiden met een 2 schaar rondgaande ploeg met 77 pun ten won voor B. Mariens uit Lewe- dorp met 76 punten. Hierbij waren geen Thoolse ploegers. Philipsland rijdt. „Het openbaar ver voer moet niet afhankelijk worden van vrijwilligers. Wij willen collectief vraagafhankelijk openbaar vervoer (cvv) waarbij er van het aanbod scho lieren, wvg-mensen en .gewone' bus passagiers één stroom gemaakt wordt. CVV is wel veel duurder dan een buurtbus, maar autorijden kost ook geld. Openbaar vervoer is vol gens een Europees rapport echter acht keer zo veilig als autorijden. Provin cie en gemeenten treffen voor het pro ject duurzaam veilig allerlei voorzie ningen voor de auto. Men zou ook eens aan het openbaar vervoer moe ten denken.' Lootens erkent overigens, dat de pro vincie Zeeland te weinig geld aan de BBA geeft om alle bestaande buslij nen in het zadel te houden. „Rover wil in goed overleg met alle betrokke nen een oplossing zien te bereiken. We gaan niet met modder gooien. Dan ben je alleen maar tijd kwijt, want die modder moet je nog oprui men ook.' of de taxi voor de deur. Dit soort ver voer is dan ook veel duurder dan de buurtbus, zoals die in Anna Jacoba polder rijdt, maar daarbij worden vrij willige chauffeurs ingeschakeld. Per 1 oktober a.s. laat de BBA een aantal ritten vervallen. Volgens Cher vet wordt het openbaar vervoer op Tholen niet wezenlijk aangetast. „Het gaat alleen om het vervallen van een aantal ritten. Daarbij is zeer zorgvul dig gekeken naar de belangen van de reizigers. Slechts een zeer klein aantal reizigers krijgt per 1 oktober t maken met ritten die vervallen, of die langer duren omdat een andere route wordt gereden. De provincie heeft wel als eis gesteld, dat dat er informatie aan de inwoenrs van Tholen moet worden gegeven over het snijden in BBA-bus- lijnen. bruikt, ondanks het feit dat er op diverse plaatsen borden zijn weg gezet die aangeven dat er alleen bestemmingsverkeer mag rijden. Met name tussen Oud-Vossemeer en Tholen is dat het geval. Wie de officiële weg wil berijden, moet via Poortvliet van Tholen naar Oud-Vossemeer en vice-versa. Bedrijven, maar ook particulie ren klagen steen en been. De af sluiting van de weg zal in elk ge val nog tot vrijdagavond 12 oktober duren, als er tenminste geen vertraging optreedt. wk Op de tribune en onder het krakke mikkig afdak van een schuur hebben bijna honderd toeschouwers een plaats gevonden. André beent rond in een vale regenjas, er staat een stoel en een stapel gebruikte schoenen wacht op betekenis. In de lucht pinkelen sterren en trekken vliegtuigen voorbij. Hier op aarde, met een door de tijd gepokte en gemazelde boerenschuur als decor, walmt slechts een vuurpot. Flauw toneellicht zorgt voor spook achtige schaduwen op de verweerde muur. Het is koud. November is te vroeg begonnen dit jaar. Toeschou wers huiveren en zoeken warmte bij elkaar. Onderwijl steekt André zijn droeve monoloog af. Een karkas wat nog leeft, noemt hij zichzelf. Nee, het is geen vrolijk figuur dat daar staat. Het is een diep trieste boodschap die hij verkondigt. „Liefde haalt het slechtste in een mens naar boven." Een kwartier daarvoor was het nog gezellig. In de warmte van café De Tol hebben de toeschouwers zich ver zameld. Scheepsmodellen aan de muur, beslagen ramen. Even voor ne genen is iedereen onder begeleiding het donker ingestapt. Het laatste licht aan de hemel verraadt wolken die re gen beloven. Uilen, nochtans vaste bewoners van deze oude hoeve, laten zich niet zien. Het is zo al onheilspel lend genoeg. In het wagenhuis van weleer brandt een peertje. Het is de kleedkamer van André, de man die op uitnodiging van Uit op Tholen het Thoolse theaterseizoen opent. Met een draagbare cassetterecorder wandelt hij heen en weer, terwijl de toeschouwers hun plaats zoeken. Dreigende muziek. Dreigend als de hemel zelf. Zijn hoed danst levens groot op de muur waarachter ooit til bury s moeten hebben gestaan. Eerste Liefde heet het stuk. Het klinkt licht voetig en melancholisch tegelijk. Een voorstelling in het kader van het Zee land Nazomer Festival dat ook Tho len aandoet. De monoloog, geschre ven door Samuel Beckett, wordt bij voorkeur gespeeld in tuinen van kas telen en buitenplaatsen. Locaties die aansluiten bij de sfeer van de tekst. Eerste Liefde wordt verteld door een oudere man, een eenzaat, iemand die zich een ontmoeting van lang geleden op een parkbank herinnert. Lulu heet te ze, maar liever noemt hij haar An. Ondanks het gewicht van de jaren be grijpt de man het leven niet goed. „Ik begrijp de vrouwen niet. Mannen trouwens ook niet. Ook geen dieren. Het enige wat ik ken, is pijn en zelfs dat niet helemaal." Bert André vertelt in anderhalf uur zijn eenzaam verhaal. Lulu is niet mooi. Ze is zelfs scheel, al ontdekt hij dat veel later pas. Ze blijven elkaar zien. Niet te vaak. Want liefst is hij al- De gemeenteraad van Tholen heeft vrijdag een bezoek gebracht aan Rotterdam als culturele hoofdstad van Europa. Museum het Schie- landhuis werd bekeken en tijdens Emergo is de nieuwe veldcompeti- tie begonnen met een overwin ning. In Willemstad werd Vios 2 met 6-7 geklopt. De B-jeugd van de Thoolse korfbalclub verloor met 1-7 van Terda. Emergo, dat in vergelijking tot de vorige competitie flink is gewijzigd, speelde goed in de openingswedstrijd. Men hield het spel ruim door de lengte en de breed te van het veld goed te gebruiken en dat leverde veel scoringskansen op. In de eerste helft werden die nog niet benut, maar ondanks de 4-1 achterstand bij de rust lieten de Tholenaren de moed niet zakken. Na de hervatting ging het beter en de rood-zwarten liepen naar een 4-5 voorsprong uit. Vios maakte nog gelijk, maar daarna nam Emergo een beslissen de 5-7 voorsprong die niet meer uit han den werd gegeven. Het werd uiteindelijk nipt 6-7. De doelpunten namen Jaco van Heemskerk (3x), Nicole Dam, Jaco van Dis (2x) en Marcel de Frel voor hun re kening. Emergo B speelde Voor het eerst als team in deze categorie en opende angstig te gen Terda. Mede doordat de Tholenaren ontzag hadden voor de tegenstander, stonden ze bij de rust met 0-2 achter. In de tweede helft ging het een stuk beter, leen. Gezelschap duldt hij slechts met tegenzin. Even is er toch opwinding. Hij haat het. Een moment is de natuur sterker dan hemzelf. „Vrouwen rui ken een geheven fallus op tien kilo meter afstand." Hij trekt bij haar in. Een onmiskenbaar mistroostige wo ning. Twee ruimtes, gescheiden door een keuken. Soms met een uitbar stend volume en dan weer fluisterend roept André die liefde van weleer op. De man kiest zijn eigen kamer. Bij Lulu wil hij niet wonen. Toch vindt hij haar 's ochtends in zijn eigen bed, naakt. Lulu's lichaam vervult hem met afschuw. Haar gezicht evenzeer. „Dat gelaat, gestrand tussen ontluiken en vergaan." Even valt de regen in bakken naar beneden op Stadszicht. Het lijkt de triestheid van het mense lijk bestaan enkel maar te accentu eren, en al helemaal die liefde zonder toekomst die André met zijn mono loog oproept. Lulu verdient de kost door haar li chaam te verkopen aan andere man nen. Avond na avond hoort de man het liefdesgezucht aan de andere kant van de muur. De waanzin neemt bezit van hem, zeker als Lulu vertelt dat ze zwanger is. Van hem. Aan de hemel boven Stadszicht zorgt het weerlicht ondertussen voor nog meer spanning en dramatisch effect. Op de dag van de geboorte verlaat de man het huis. In zijn oren hoort hij de baby huilen en gillen. Toch loopt hij verder, de straat uit. Jaren gaan voorbij. Hij zwerft langs 's Heren wegen. Hij vindt onderdak in een koeienstal. Een Eerste Liefde laat zich niet vergeten. André zoekt steun aan een staldeur van Stadszicht, de wanhoop nabij. Hij tekent haar naam in een vaarzenvlaai. Andere liefdes hebben zich niet aan gediend in zijn leven. Het toneellicht dooft en daarmee ook alle hoop. Al leen de vuurpot zorgt nog voor een rode gloed op het gelaat van de oude man. Het schijnsel is de zielepijn zelf, het inferno van de binnenkant van zijn hoofd. Daarbinnen hoort hij nog altijd gegil. Het gegil van het kind dat hij verliet. „Lang heb ik gedacht dat het zou ophouden. Nu denk ik dat niet meer." De vrijdagavondvoorstelling van Eer ste Liefde werd vanwege de slechte weersvooruitzichten uitgesteld naar maandag. Die voorstelling trok circa vijftig bezoekers. Bij eventueel nood weer zou zijn uitgeweken naar de Gasthuiskapel. In principe was het de bedoeling dat de monoloog in de no tenboomgaard van Stadszicht ge speeld zou worden. Vanwege de wind werd gekozen voor een meer beschut te plaats. In allerijl moesten de tribu nes worden omgebouwd. Ondanks al le improvisaties is Uit op Tholen bijzonder tevreden over Eerste Lief de, aldus voorzitter Eef de Jonge. „Het was zo anders dan wat we nor maal hebben. Ik denk dat iedereen de bijzondere sfeer van de locatie heeft gevoeld en geproefd. Voor ons is dit een schitterende opening van het sei zoen. Ook de samenwerking met het Zeeland Nazomer Festival verliep pri ma. Die samenwerking biedt zeker perspectieven voor de komende ja ren." een rondleiding door Delftshaven werd o.a. een jeneverdistilleerderij bezocht. Spido liet de raadsleden met hun vrouw of man, burgemees ter en wethouders, de sectorhoofden en de afdelingschefs tijdens een boottocht de bruisende havenactivi teiten zien. De raadsexcursie werd in Bergen op Zoom besloten met een maaltijd. hoewel de opponent sterker bleek te zijn. Het werd een 1-7 nederlaag, waarbij Walter Geuze de Thoolse eer redde. Zaterdag 8 september kwam alleen de jeugd in actie, doordat de wedstrijd van het tweede team werd afgelast. Emergo B verloor met 3-2 van Vios. De Tholena ren speelden een stuk beter dan in het eerste competitieduel en wisten tot de rust gelijke tred te houden met de tegen stander (1-1). Na de hervatting nam Emergo zelfs de leiding, maar de thuis club kwam terug door fel spel en stond de 3-2 voorsprong niet meer af. Voor Emergo scoorden Walter Geuze en Char lotte Weijenberg. Emergo C, debuterend in deze klasse, moest duidelijk wennen aan het niveau, zo bleek in de wedstrijd tegen Vios. Er werd goed verdedigd, maar de thuisclub wist desondanks met 3-0 te winnen. Na vorig seizoen nog als F-team te heb ben gespeeld, kreeg Emergo E nu te ma ken met het spelen in twee vakken. Dat lukte tegen Springfield uitstekend en le verde een 2-2 gelijkspel op. De tegen stander uit Hoeven nam de leiding en hield die tot aan de rust. In de tweede helft liep Emergo uit naar 1-2. Spring field maakte nog gelijk, maar de rood zwarten waren blij met hun eerste punt. Door prima samenspel was Chantal Bentvelsen in staat om twee keer te sco ren voor de Thoolse korfballers. Programma 15 september: Vios 2- Emergo, KCC/Van Santen 9-Emergo 2, HKC 5-Emergo 3, Springfield-Emergo B, Juliana-Emergo C, PKC/Café Bar- Emergo E. Er wordt hard gewerkt om de rotonde bij de Deltaweg en de wegen eromheen op 12 oktober klaar te hebben. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 11