NEDERLANDSE ONDERTITELING IN PORTUGAL? Dagactiviteitencentrum Schutse aan Veerstraat in Oud-Vossemeer 'Gelukkig leeft hier de wandelvierdaagse nog' In weekend en 's nachts naar dokter in Bergen Westzeedijk beste plek voor woonzorgcentrum ///fa HEIJNEN Politie schiet bij aanhouding Sint-Philipsland Voorlichter van gemeente en bankdirecteur op non-actief Miljoen subsidie bodemsanering Thoolse pastor op de radio KUNSTSTOF Nieuwe voorziening voor 20 verstandelijk gehandicapten Meer deelnemers in Sint-Annaland Donderdag 6 september 2001 57e jaargang no. 42 WWW E-TECHNOLOGIE KOZIJNEN SERRES GEVELBEKLEDING ROLLUIKEN ZONWERING GARAGEDEUREN MR nieuwbouw- en renovatie Met ruim 20 deelnemers en 8 personeelsleden begint de stichting tot verzorging van verstandelijk gehandicapten de Schutse uit Kesteren in november met een dagverblijf in de Veerstraat te Oud-Vossemeer. Op een voormalige bietenopslagplaats van 1200 m2 naast fruitteler De Rooij komen vijf houten gebouwen, waarvoor het gemeentebe stuur een driejarige vergunning heeft toegezegd. „Met de ze voorziening voldoen we aan de vraag van ouders naar identiteitsgebonden zorg", zegt directeur G.J. Bouw. Hij lichtte woensdagavond in de Vossenkuil ouders van de toekomstige deelnemers en andere belangstellenden in. Kwetsbare mensen Fysiotherapie Centrale post moet de werkdruk verlichten Nekkramp Complex kan er binnen drie jaar staan De Westzeedijk/Spuidamstraat in Scherpenisse is de meest geschikte plek voor een servicecentrum met vijf tien tot twintig woningen voor ouderen. Het woonzorg centrum zou er binnen drie jaar moeten staan. Dat bleek dinsdagavond op een informatiebijeenkomst met inwo ners van het dorp in het Holland Huis. Er waren bijna dertig belangstellenden. Deze week De avondwandelvierdaagse in Sint-Annaland trekt met 151 deel nemers meer lopers dan vorig jaar. Vanavond kunnen de wande laars in de bloemen gezet worden. Om kwart voor acht haalt de koninklijke fanfare Accelerando de deelnemers op aan het Ha venplein om vervolgens een rondgang te maken richting het sportveld. HEIJNEN CAMPINGSCHOTELS VOOR EEN WERELDVERBINDING Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 'Handen omhoog, benen uit elkaar', klonk het in de nacht van zondag op maandag bij Sint-Philipsland. Rond half één was er op de splitsing Krab- benkreekweg/Rijksweg veel ge schreeuw te horen. De politie loste zelfs een waarschuwingsschot bij de aanhouding van een 33-jarige man uit Den Haag. De verdachte had bedrei gingen geuit tegenover zijn vriendin, die in Tholen verbleef. Toen de politie hem hiervoor wilde aanhouden, ver zette de man zich hevig. Hierop is een waarschuwingsschot geiost, waarna de man in verzekering werd gesteld. De auto van de Hagenaar werd ach tervolgd door een politiewagen met zwaailichten en een rood stopbord. Later verscheen er nog een tweede politieauto om assistentie te verlenen. Twee keer in korte tijd is er een Tho- lenaar op non-actief gesteld. Eerst zette de Rabobank Sint-Annaland/ Poortvliet directeur A. Slieker aan de kant en vervolgens werd gemeente- voorlichter F.A.P.M. Bakx op non-ac tief gesteld. Voor Slieker werd als re den een 'vertrouwensbreuk' opgege ven. De gemeente hield het voor wat betreft Bakx zo mogelijk nog vager met 'op rechtspositionele gronden'. Bakx trad zelf terug na een besluit van burgemeester en wethouders, maar legt zich niet bij de zaak neer. Dat doet ook Slieker niet, die niet zelf opstapte, maar uit zijn functie werd ontheven. Beiden hebben laten weten 'zwaar teleurgesteld te zijn' in hun be sturen. Het personeel van de Rabo bank Sint-Annaland/Poortvliet heeft zich achter de directeur geschaard. Zie verder pagina 3 en 9. Tholen krijgt 1 miljoen gulden van de provincie Zeeland voor bodemsa nering. Daarvan was al bijna 239 mil le toegekend, zodat er nog 761.255 gulden bijkomt. Een bedrag van 420 mille is bestemd voor de bodemsane ring bij het voormalige slopersbedrijf Jeroense aan de Hoenderweg in Sint- Annaland, die 9 ton kost. Het is een relatief klein gebied, waar de ge meente in verband met de aanleg van riolering en wegen flink op moet toe leggen, maar in het kader van de dorpsvernieuwing is er voor de wo ningbouw ook subsidie gevraagd. De provincie verstrekt voor sanering van de voormalige stortplaats in de kleine Suzannapolder te Sint-Anna land 2 ton; de saneringskosten bedra gen een half miljoen gulden. Diverse projectontwikkelaars hebben interes se getoond. Vermoedelijk komt het project recreatiewoningen voor 2005 van de grond. Zo niet, dan zal de ver ontreiniging voor 2008 met over heidsgeld gesaneerd moeten worden. Aan de Molenweg 32 in Scherpenis- se staat een bodemsanering op het programma voor Suurland/Wegge- mans. Die kost 250.000 gulden, waar aan de provincie 180 mille wil bijdra gen. De gemeente krijgt nog 50 mille sub sidie voor de aanschaf van een kaart ten behoeve van de bodemsanering, die een ton kost. Pastor Gemma Verlijsdonk van de R.K. kerk uit Tholen is zaterdagmor gen tussen acht en negen uur te horen bij omroep Zeeland. Zij komt aan het woord in het programma 'De hooge platen' waarbij een meer of minder bekende Zeeuw wordt uitgenodigd om te vertrekken naar een onbe woond eilandje met zijn of haar favo riete muziek. Tussen de nummgrs door wordt gesproken over leven, werk en hobby's. Fabriek en showroom: Canadaweg 6, Halsteren Tel. 0164-683425 Veilingweg 11St.-Annaland Tel. 0166-652904 Showrooms geopend ma t/m vr 8-17 uur en za 9-16 uur De Schutse uit Kesteren huurt het voormalige hietenopslagterrein in de Veerstraat te Oud-Vossemeer van drie landbouwers. In eerste instantie wordt 15 thuiswo nende verstandelijk gehandicapte kinderen een zinvolle dagbesteding aangeboden. Daarnaast verwacht Bouw 6 volwassenen, waarvan een deel zich gaat bezighouden met on derhoudswerk bij kinderboerderij 't Lamsoortje in Sint-Maartensdijk. In de toekomst kunnen er ook arbeids- matige activiteiten voor volwassenen worden aangeboden, zoals inpak- werk voor bedrijven. De Schutse heeft in Kesteren ervaring met een hout- en textielgroep en een kaarsen makerij. Er is daar onlangs een splin ternieuw complex gebouwd en de daar vrijkomende tijdelijke houten gebouwen gaan nu naar Oud-Vosse meer. Hoewel de Schutse de initiatiefne mer en verantwoordelijke stichting is, wordt er nauw samengewerkt met twee andere instellingen die zich be zighouden met de dagopvang van gehandicapten: Adullam en Siloah. De laatste instelling, waarvan het hoofdkantoor in Goes staat, is de oudste en gaat uit van de Gerefor meerde Gemeenten, waarvan er ker ken zijn in Tholen, Poortvliet, Scher- penisse, Sint-Annaland en Sint-Phi lipsland. Adullam is o.a. verbonden met de Oud Gereformeerde Ge meenten, die vertegenwoordigd is in Sint-Maartensdijk, Stavenisse en Sint-Philipsland en met de afdeling Gekrookte Riet in de Nederlandse Hervormde Kerk, waarvan Sint- Maartensdijk een voorbeeld is. De Schutse gaat uit van de Gereformeer de Gemeenten in Nederland, waar van er kerken zijn in Oud-Vosse meer, Sint-Annaland en Sint-Maar tensdijk. De Annewas in Sint-Annaland is een woonvorm voor verstandelijk gehan dicapten, maar dagopvang voor die groep is er op Tholen niet. Daarom moeten de betrokken mensen naar West-Brabant of Schouwen-Duive- land. Hoewel Bouw niets wil afdoen aan de kwaliteit van de zorg daar, wijst hij er toch op dat de ouders graag een voorziening willen die in het verlengde van de situatie thuis ligt. „Het gaat om kwetsbare, emo tionele mensen en de sfeer, taal- en muziekkeuze liggen gevoelig. Voor verstandelijk gehandicapten is kleur, geluid en ritme heel belangrijk. Ou ders lopen nu tegen allerlei vieringen aan (sinterklaas, kerst, verjaardagen en in West-Brabant ook carnaval) waarmee ze moeite hebben, bijvoor beeld de muziekkeuze, e.d. Vanuit de doopbelofte willen ouders daarom graag identiteitsgebonden zorg, die aansluit bij de mensvisie en levens opvatting in reformatorische kring. In Oud-Vossemeer geven we elke dag een eenvoudige bijbelvertelling, er is gebed, we zingen psalmen en geestelijke liederen, enz. Mede dankzij onze actieve kerkelijke ach terban in Oud-Vossemeer hebben we in dat dorp naar een plaats gezocht." Volgens Bouw juicht het gemeente bestuur deze nieuwe voorziening toe, mede met het oog op de werkge legenheid. Er wordt al geruime tijd overleg gepleegd met de gemeente, eerst met wethouder Van Kempen van ruimtelijke ordening en later ook met wethouder Velthuis van volksge zondheid. Op Tholen en Sint-Philipsland vin den er regelmatig verkopingen plaats ten bate van de Schutse in Kesteren en Adullam. De opbrengst kan straks ook naar de instelling in Oud-Vosse- meer, al vindt de financiering groten deels via het rijk plaats, maar voor extra activiteiten zijn bijdragen altijd welkom. In Alblasserdam is er een gezinsvervangend tehuis opgezet door zowel De Schutse als Adullam, maar Oud-Vossemeer is de eerste plaats in ons land waar alle drie re formatorische instellingen (dus ook Siloah) de handen ineenslaan. Een fusie zit er echter nog niet in. „Het gaat nu heel goed, maar we moeten niet te hard lopen. Dan maak je soms brokken", zegt Bouw. Er wordt on derling wel goed samengewerkt. De Schutse heeft in Kesteren een centrum waar 40 gehandicapten wo nen en volledige dagbesteding ont vangen. Daarnaast hebben ruim 30 thuiswonende volwassenen en kin deren hier hun dagopvang. Verder heeft de Schutse in Lunteren een woonvorm voor 6 kinderen. Het per soneelsbestand bedraagt 70 (volle banen). Voor de vestiging Oud-Vos- semeer zijn inmiddels voldoende ge gadigden voor de acht banen. Eén medewerker komt uit Kesteren over naar de Veerstraat. Naast de vesti gingsdirecteur komen er begeleiders met een mbo/mdgo-opleiding zoals activiteitenbegeleiders en sociaal-pe dagogische begeleiders, eventueel ook met een ziekenverzorgende of verpleegkundige achtergrond. Er zijn meervoudige, complexe gehandicap ten bij die veel zorg vergen. Zo heeft Bouw al contacten gelegd met men sen die in de Vossemeerse vestiging fysiotherapie en logopedie verzor gen. „Kwaliteit en identiteit gaan bij ons hand in hand. Ouders vragen goede zorg van ons en daarom vin den wij kwaliteit heel belangrijk. Zo streven wij ernaar, dat kinderen na drie jaar doorstromen naar de school voor zeer moeilijk lerende kinderen in Kapelle. Aan de andere kant ko men er zmlk-schoolverlaters naar onze groep volwassenen. In onze in stelling staan, ook bij de begeleiding van de volwassenen, agogische en pedagogische zorg centraal en niet de productie. Het tevredenheidsge- voel van onze deelnemers vinden wij belangrijk." ZIE VERDER PAGINA 3 Inwoners van Tholen en Sint-Philipsland die 's avonds na vijf uur of in het weekeinde een huisarts nodig hebben, moeten vanaf 1 oktober naar Bergen op Zoom. Daar wordt een centrale huisartsenpost gevestigd waarin 53 huisartsen samenwerken. „Het zal best wennen zijn voor de mensen, want ze moeten verder gaan rijden. Maar ik ben ervan over tuigd dat het ook voor hen op termijn een verbetering is", zegt dokter G.H.F.M. van de Weijer uit Oud-Vossemeer, die deel uitmaakt van de commissie die een en ander heeft voorbereid. De inwoners worden via folders en posters nog nader geïnformeerd over de veranderingen. Voor de mensen zal het wennen zijn. Geen telefoontje of bezoekje meer aan de dienstdoende huisarts. Voor taan moet een nummer in Bergen op Zoom gebeld worden. De doktersas sistente die het telefoontje aanneemt, beoordeelt of men zelf naar de post moet komen, óf dat een dokter langs komt. Ook kan ze, indien nodig, een ambulance oproepen (over dat laat ste zijn afspraken gemaakt met de centrale post ambulancevervoer). De dokterspost - 'een volwassen huisart senpraktijk' - wordt gevestigd in de Fabiolaflat op het terrein van Lie- vensberg, maar heeft niets met het ziekenhuis te maken, 's Avonds zijn er twee artsen op de post, waarvan er één visites rijdt (daarvoor is een spe ciale auto met blauw zwaailicht en chauffeur beschikbaar), 's nachts één arts en een assistente. In het week end overdag hebben drie huisartsen dienst waarvan er twee permanent op de post zullen zijn. Alle 53 deelne mende huisartsen draaien bij toer beurt diensten van acht uren. „Het zal harder werken zijn, maar wel ef fectiever", zegt Van de Weijer. Heeft een huisarts nachtdienst gehad, dan is zijn eigen praktijk de volgende dag door een waarnemer bezet. De regeling is vooral bedoeld om de werkdruk voor de huisartsen te ver lichten. „Je doet veel minder dienst, hebt na vijf uur 's middags een stuk je rust en zit niet gestresst te wachten tot de telefoon gaat. Je krijgt meer tijd voor je sociale leven", somt de arts de voordelen op. Mensen staan tegenwoordig veel sneller bij de dokter op de stoep dan vroeger, zijn eerder in paniek. Daar door is de werkdruk voor de huisarts gestegen en dat doet het imago van het vak geen goed, legt Van de Weij er uit. „Minder mensen willen huis arts worden, daardoor ontstaat een gebrek. Dat moet door de bestaande artsen opgevangen worden die het dus nóg drukker krijgen. En als ze willen stoppen, is er niemand die hun praktijk wil overnemen. In Gro ningen zitten tal van dorpen daar door zonder huisarts." De nacht- en weekenddiensten zijn in feite be doeld voor spoedgevallen. „Maar probeer dat de mensen maar eens aan het verstand te brengen. Ze ko men voor vanalles en nog wat." Het gevolg: huisartsen die onvoldoende nachtrust genieten en daardoor over dag kribbig reageren. Onderzoek on der huisartsen bracht aan het licht, dat met name die diensten als zwaar worden ervaren. De Vossemeerse arts bijvoorbeeld had tot 1 maart om de dag avond- en nachtdienst (afwis selend met dokter Padt uit Poort vliet). Sindsdien is dat eens in de vijf dagen, zoals ook de weekendrege ling één dienst in vijf weken behelst (voor Tholen-oost, want voor Tho- len-west geldt één op vier en voor Sint-Philipsland zelfs één op twee). Maar het komt regelmatig voor dat mensen bij een huisarts op de stoep staan als die helemaal geen dienst heeft. „Pas nog stond 's nachts om één uur een meisje aan de deur dat bang was dat ze nekkramp had om dat ze een pijnlijke nek had." De huisarts krijgt veel vragen over de meningokokkenbacterie en kan de verontrusting ook wel begrijpen. Hij vindt dat er het nodige schort aan de voorlichting op televisie. „De symp tomen zouden beter uitgelegd moe ten worden." ZIE VERDER PAGINA 5 De Westzeedijk/Spuidamstraat aan de ijsbaankant voldoet het beste aan een aantal voorwaarden vol gens de meeste aanwezigen. Zo is de afstand tot de bushalte gering, is het makkelijk om in het centrum van het dorp boodschappen te doen, is er geen hoogteverschil te overbruggen en is het complex goed bereikbaar. Ook 'ruimtelijk' gezien scoort deze plaats hoog. Negentien aanwezigen kozen voor deze plek. Nadeel is dat het niet in de buurt ligt waar de meeste ouderen nu wonen, namelijk in de buurt van het Schuttershof. Voor deze plaats voor een woonzorgcomplex stak niemand zijn vinger op. Voor de andere locatie in de Laban Deur- loostraat (op de plaats van de scho len) waren drie liefhebbers. ZIE VERDER PAGINA 9 Aannemingsbedrijf Hommel gaat over in handen van Dura Vermeer Paulien Quist opent Tholens eerste reisbureau Leon de Witte van WHS gehuldigd bij 300ste wedstrijd voor hoofdmacht EN VERDER... Vier zilveren collectanten van Prinses Beatrixfonds gehuldigd Oproer in Poortvliet met blokkade van drempels in de Paasdijkweg Genealogische werkgroep wil archief behouden en noemt historisch centrum surrogaat Monumentendag in Tholen trekt aan Smerdiek veel te sterk voor Stavenisse in fletse derby AFGUNST ZIET WEL HET SCHIP, MAAR NIET HET LEK Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Voetbalvereniging WHS tekent samen met de Rabobank voor de organisatie. „Vorig jaar hadden we 138 deelnemers, zodat we met een kleine stijging van dertien best te vreden zijn", zegt André van Ast. „Het is voor het eerst dat we de avondwandelvier daagse in september organiseren. Vorige jaren gebeurde dat altijd in mei, maar dit keer had WHS een jubileumfeest. Overigens is het in mei met schoolreizen altijd druk." Gezien de weersomstandigheden is Van Ast ook blij met de toegenomen deelname. „Op een paar druppels na is het maandag en dinsdag goedgegaan, maar ervoor en erna vielen er nogal wat buien. Maar de weersvooruitzichten zijn beter, zodat we donder dag een mooie finale kunnen beleven." De eerste avond liep de route vanaf het sportveld richting Sint-Maartensdijk, dinsdag richting Stavenisse, gisteren rond de haven en vanavond richting Poortvliet. Elke avond zijn er versnaperingen. „Door de sluiting van cafetaria 't Toaverkot en super markt De Spar vielen er twee controleposten af, maar gelukkig zijn hotel de Gouden Leeuw en café de Hoop daarvoor in de plaats gekomen, naast supermarkt C1000 en de Rabobank", aldus Van Ast. „Als organisatoren vraag je je ook wel eens af of zo'n wandelvierdaagse nog leeft, maar gezien de kleine toename van het aantal wandelaars kunnen we dat gelukkig positief beantwoorden. WHS toont hiermee ook aan, dat het niet alleen een voetbalvereniging is. Je krijgt met zo'n activiteit ook andere mensen op je sportveld en daarmee leveren we ook weer een bijdrage aan de gemeenschap", zegt Van Ast. Vanavond wordt traditioneel aan de oudste en de jongste deelnemer een prijs uitgereikt. De oudste was jarenlang mevr. Vroegop-Paape, maar die kan wegens een blessure dit keer niet meelopen. Op de eerste avond van de wandelvierdaagse in Sint-Annaland gingen jong en oud enthousiast van de Stoofweg de Bosweg in. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1