Lievensberg sluit het jaar dik in de plus af Oevers watergang worden vlakker Geen subsidie voor orgel Geref. Gemeente Niet om of over Tholen heen? Bibliotheek en speelzaal tegen de vlakte Alleen nog hulp met verwijzing van huisarts Tholen krijgt meer aandelen Bank Nederlandse Gemeenten Thools aandeel nazomerfestival is maar gering Garagehouder Jo de Graaf met pensioen Baggerplan van 12 miljoen voor Thoolse sloten Reserve GGD verbaast SGP Donderdag 30 augustus 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Ruim een miljoen gulden overschot Ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom heeft een batig saldo behaald van iets meer dan een miljoen gul den. Dat blijkt uit het jaarverslag over 2000. Dat is op merkelijk, omdat het ziekenhuis de laatste jaren niet meer zo'n groot overschot heeft gehad. Minder opnamen Meer klachten i Kerk wil 75.000 gulden van de gemeente VVD tegen steun aan Bangladesh Krachtige impuls Ten opzichte van 1999 was de be groting voor 2000 al ruim drie mil joen gulden hoger uitgevallen. De daadwerkelijke rekening kwam met bijna 98,6 miljoen zelfs zes miljoen hoger te liggen. Voor het grootste deel is dat te danken aan het wettelijk budget voor aan vaardbare kosten dat drie miljoen hoger uitpakte dan was begroot. Het uiteindelijke, positieve resul taat is volgens het ziekenhuis in vrij sterke mate beïnvloed door in cidentele baten (onder meer uit specialistenplaatsen). „Het batig saldo van een miljoen heeft te ma ken met nieuwe regelgeving over wat er opgenomen moet worden in de begroting. Voorzieningen voor de toekomst moeten in de exploi- tatiecijfers worden meegenomen", aldus woordvoerder Van Kuijk die verder niet uit kan leggen wat die voorzieningen zijn. Het Bergse ziekenhuis ontving in 2000 dik 95 miljoen als vergoe ding voor de kosten. Daarbij kwam nog ruim 3 miljoen aan diensten die doorberekend werden aan derden. De grootste kostenpost zijn de salarissen (ruim 39 mil joen). Daarna volgend de patiënt gebonden kosten van bijna 16,2 miljoen, de sociale lasten en ande re personeelskosten van 15,4 mil joen en de afschrijvingen en rente van 14,1 miljoen. Aan lang (en middellang) lopende schulden heeft Lievensberg bijna 48,5 miljoen uitstaan. En het zie kenhuis heeft voor ruim 89,6 mil joen kortlopende schulden. De personeelsbezetting is gestegen van bijna 740 fulltime banen naar ruim 766. Het gros daarvan is werkzaam in de klinische en am bulante zorg. Deze medewerkers verzorgden in totaal 9603 mensen (van wie 5211 vrouwen) die opge nomen werden. Ze bleven gemid deld 9,4 dagen in het ziekenhuis. Dat is een daling ten opzichte van 1999 met 1,1 procent. Al een hele tijd is men bezig de verpleegduur te verkorten. En indien mogelijk Ziekenhuis Lievensberg neemt deze week geen patiënten meer aan bij de spoedeisende hulp als ze geen ver- wijsbrief hebben van de huisarts. Een tekort aan arts-assistenten is daar de oorzaak van. Daardoor kun nen de nachtdiensten niet goed be mand worden. Na deze week zijn er weer voldoende mensen in huis om de zaken op te kunnen vangen. Jaar lijks komen er heel wat mensen bij Lievensberg met klachten die eigen lijk niet in eerste instantie vo'or de af deling spoedeisende hulp bedoeld zijn. Dat kan variëren van iemand met buikklachten tot een persoon met lichte verwondingen. Voor dat soort zaken moet men in eerste in stantie bij de huisarts zijn. Indien no dig verwijst die dan door naar het ziekenhuis. Van de 10.000 tot 12.000 patiënten die aankloppen bij de spoedeisende hulp van Lievensberg, komen er zo'n 6000 zonder verwij zing van de huisarts binnen. Deze mensen worden deze week dus in principe teruggestuurd naar de huis- worden mensen met dagbehande ling of zelfs poliklinisch geholpen. De dagverpleging kreeg dan ook meer mensen te verwerken in 2000, namelijk 6809 tegenover 6124 een jaar eerder. Het aantal poliklinische bezoeken daalde naar 146.579. Opvallend is dat bij de meeste spe cialismen er minder mensen zijn opgenomen. Allen bij de interne geneeskunde, de neurologie en de keel-, neus- en oorartsen zijn juist méér mensen geholpen. Dat geldt dan zowel voor opname als voor dagverpleging en de polikliniek. Volgens woordvoerder J. van Kuijk van het ziekenhuis is die stijging het gevolg van een aantal zaken. „Het heeft te maken met landelijke ontwikkelingen, het feit dat er gewoon meer patiënten voor die afdelingen komen en verder zijn de betreffende maatschappen vorig jaar weer op volle sterkte ge komen, waardoor er ook meer mensen geholpen kunnen wor den." Tijdens de behandelingen en opna men gaat er wel eens wat mis. Daarvoor is er onder meer de com missie klachtenbehandeling pa tiëntenzorg. Die bestaat uit verte genwoordigers van het ziekenhuis personeel en patiëntengroeperin gen onder leiding van een onaf hankelijk voorzitter. In 2000 wer den er 23 klachten ingestuurd. Dat is een lichte stijging ten opzichte van 1999. De klachten zijn heel di vers en bestaan vaak uit meerdere aspecten. Veelal ging het om de organisatie, het medisch-technisch handelen en de voorlichting aan de patiënt en/of zijn familie. Nog steeds is een veel gehoorde klacht dat de communicatie tussen de artsen of verpleegkundigen en de patiënten of familie niet goed loopt. Er werden 21 klachten schriftelijk afgehandeld, in één geval werd de klacht afgehandeld via een gesprek tussen de betrok kenen en één klacht is nog in be handeling. arts om een verwijzing. Een woord voerder van het ziekenhuis meldt dat echte spoedgevallen natuurlijk wel altijd direct geholpen worden, met of zonder verwijzing. Overigens zal het probleem pas goed opgelost zijn als de huisartsenpost bij het ziekenhuis in oktober in werking treedt. Inwo ners uit het verzorgingsgebied van Lievensberg (waaronder ook de ge meente Tholen) kunnen dan 's nachts en in de weekeinden niet meer bij hun eigen huisartsenpraktijk terecht, maar moeten naar de huisart senpost bij Lievensberg. Mochten er mensen dan zonder verwijzing aan kloppen bij de spoedeisende hulp, dan kunnen ze meteen een loket ver der om bij de huisartsenpost alsnog geholpen te worden. Ongeluk met St.-Annalander. Bij een botsing op de Zeelandweg Oost te Steenbergen is dinsdag de 14-jari- ge R. A. uit Sint-Annaland gewond geraakt. J. H. uit Steenbergen wilde omstreeks tien over half vier met zijn bestelauto vanaf een parkeerplaats de weg oprijden. Daarbij zag hij de jon ge fietser niet die overigens tegen de richting in reed. Bij de botsing kwam A. ten val. Hij werd met een gebro ken arm en een hoofdwond naar zie kenhuis Lievensberg gebracht. Niet lang nadat de peuterspeelzaal en bibliotheek een plekje vonden in het gerenoveerde en uitgebreide dorpshuis De Wimpel, is onlangs in Sint-Philipsland de sloop be gonnen van het oude onderkomen van de twee instellingen. Het voor malige schoolgebouwtje moest ten prooi vallen aan de slopershamer ten gunste van uitbreiding van de Koningin Julianaschool. Sloper Jeroense uit Sint-Annaland zette er een kraan voor in, want het pand mag dan wel oud zijn, het biedt nog behoorlijk tegenstand. Het karwei is dan ook niet in één week geklaard. „We zijn hier nog wel even bezig", zegt een mede werker van Jeroense. Dat is te meer het geval omdat er nog gesa neerd moet worden. Een oude olietank in de grond moet verwij derd worden en vervuilde grond moet worden opgeruimd. De gemeenteraad wijdde maan dagavond geen woord aan het ex tra krediet van een ton dat nodig was voor de sloop. In de reserve voor het saneringsplan Kom zat namelijk nog maar 50.000 gulden, terwijl het karwei 137.500 gulden gaat kosten. Door een herstructurering van het aandelenkapitaal van de Bank Ne derlandse Gemeenten (BNG) stijgt het aandelenkapitaal van de ge meente Tholen met ƒ17.160,53. De wijziging heeft mede te maken met invoering van de euro. Tholen heeft nu 144.480 aandelen A van nomi naal 1 gulden en 96 aandelen B van nominaal 1000 gulden waarvan 250 gulden verplicht is gestort. De totale waarde komt nu op 168.480 gulden. Dat geeft Tholen een stemrecht van 0,06906 en aandeel in het vermogen en dividend van 0,06051 Aangezien er geen enkele noodzaak is om twee soorten aandelen in stand te houden, is besloten op bais van het verplichte gestort kapitaal de huidige aandelen om te zetten in aandelen met een nominale waarde van 2,5 euro. De aanvullende stor ting komt geheel ten laste van de re serves van de BNG. De operatie heeft geen invloed op de dividend uitkering. Daarentegen wijzigen de onderlinge stemverhoudingen wel enigszins. In de nieuwe situatie krijgt Tholen 33.696 aandelen van nominaal 2,5 euro of totaal 84.240 gulden, wat een stijging van 7787,11 euro of ƒ17.160,53 betekent. Het aantal stemmen in procenten van het to taal is dan gelijk aan het aandeel in vermogen en dividend: 0,06051%. B. en w. stellen de gemeenteraad voor om deze herstructurering van aandelen BNG via het product be leggingen te activeren ten bate van de algemene reserve, vrij besteed baar. Het Zeeland Nazomerfestival staat weer voor de deur. Nog tot en met zondag 9 september zijn er in heel Zeeland diverse voorstellingen, tentoonstellingen, uitvoeringen en concerten. Op Tholen is er alleen de voorstelling 'Eerste liefde' van Bert André in de notenboomgaard van villa Stadszichl in Tholen. De ze monoloog wordt in samenwer king met Uit op Tholen gepresen teerd op 7 en 8 september. Verder treedt op 3 september oud-Scher- penissenaar Kees Slager (schrijver en journalist) voor het voetlicht in het programma 'Bij tij en ontij, zeeverhalen door de eeuwen heen.' Slager leest op de zolder van het Zeeuws Museum in Middelburg voor uit zeeverhalen in de Neder landse literatuur. Hij doet dat sa men met Lisette Lewin en Jos van Amsterdam. Wie kent hem niet: Jo de Graaf uit Poortvliet. Al 39 jaar speelt hij een hoofdrol in de eilandelijke autowe reld. In de loop der jaren bouwde hij zijn automobielbedrijf uit tot de grootste in zijn branche in de ge meente Tholen. De Nissan-dealer trok heel veel klanten van het ei land en daarbuiten. De bekendste garagehouder van Tholen stopt er echter mee. Per 1 september heeft hij zijn bedrijf verkocht aan Re nault-dealer Cuelenaere uit Steen- Waterschap Zeeuwse Eilanden wil de komende tien jaar alle waterlo pen -binnen de bebouwde kom in de gemeente Tholen uitbaggeren. De gemeente betaalt daarvoor 9,5 miljoen gulden, het waterschap 2,5 miljoen. Het waterschap probeert daarvan bij het rijk 50% gesubsi dieerd te krijgen. Soortgelijke bag- gerplannen in Middelburg en Vlis- singen zijn ook aangemeld en die vergen totaal 39 miljoen gulden. In de baggerplannen zijn de hoeveel heden baggerspecie en de kosten van baggeren en verwerken geïn ventariseerd. Voor 2002 en 2003 is bergen. Nissan en Renault werken nauw samen, zodat deze combina tie niet zo verwonderlijk is. De drie gebroeders Cuelenaere houden de bekende naam De Graaf in ere, want de Poortvlietse vestiging aan nog uitgegaan van al gepland on derhoud. De volgorde van de bag- gerwerken is bepaald door achter stalligheid, slibkwaliteit, aanpak van bronnen en verwerkingsmoge lijkheden. Ook na de uitvoering van de werken zal baggeren regel matig nodig zijn. Slibaangroei is in de Nederlandse wateren een na- t de Paasdijkweg gaat vanaf 1 sep tember verder als Autobedrijf De Graaf b.v., dat het Nissan-dealer schap voor het rayon Tholen en Bergen op Zoom voortzet. Het hui dige personeel blijft in dienst. Al leen directeur Jo de Graaf doet èen stap terug. Hij gaat met pensioen na een zeer werkzame periode, waarin hij zes dagen per week van 's och tends vroeg tot 's avonds laat in de weer was voor autorijdend Tholen en Sint-Philipsland. tuurlijk proces. Het gaat dan wel om minder baggerspecie omdat er de komende tien jaar vooral ach terstallig baggerwerk wordt aange pakt. Na de uitvoering van de plannen zal de baggerspecie min der verontreinigd zijn. Hierdoor is meer hergebruik van baggerspecie mogelijk en hoeft er minder ge stort te worden. Koor tante Door. Zaterdagmiddag 8 september komt het smartlappen koor 'Het koor van tante Door' naar Tholen. Het treedt op in de Gast huiskapel en op de kiosk op Markt. Met op de achtergrond de Polderdijk en de schoorsteen van het voormalige stoomgemaal graaft een kraan de oevers af van de Kruijtenhurgse watergang. Graafmachines zijn sinds enkele weken aan de gang langs de Kruijtenhurgse watergang in het zuidwesten van de Poortvlietpol- der. Deze brede waterloop krijgt 'milieuvriendelijke' oevers. Over een lengte van 2850 meter wordt het talud afgevlakt, waardoor een geleidelijker overgang ontstaat van water naar land. Dat biedt voordelen voor watervogels en an dere kleine waterdieren, die zich er beter kunnen ontwikkelen. De begroeiing zal eveneens gevarieer der worden. Naast het natuuras- pect spelen voor waterschap Zeeuwse Eilanden nog andere be langen: de waterloop wordt iets breder en dat biedt een ruimere waterberging en betere doorstro ming. Bovendien zal in de toe komst minder onderhoud nodig zijn. De watergang loopt vanaf de Poortvlietsedijk langs de oost kant van de Kruijtenburgsedijk en de Schelphoekseweg naar de zeedijk. Tot aan het, gemaal Loohoek wordt ze onder handen genomen. Eerst is de oude be schoeiing langs de oevers wegge haald. Daarna begon een kraan met het grondverzet. Het karwei moet begin oktober geklaard zijn. Het waterschap krijgt er een Europese subsidie voor van 240.000 gulden. De VVD was maandagavond de enige fractie in de Thoolse raad die zich tegen een gemeentelijke bijdra ge van 1000 gulden keerde voor de provinciale actie Zeeland Bangla desh van het COS-Zeeland. Eerst moeten maar eens alle hulpacties onder de loep worden genomen om een algemeen beleid te kunnen vast stellen, zei het liberale raadslid E. Frigge-Hogesteeger. „Dat beleid zou er komen, maar is er nog niet. Ook al is dit een symphatiek voor stel, we beslissen nog steeds op ad hoc-basis." Wethouder M.A.E. Velthuis zei de opstelling van de VVD te betreuren. „Ik had liever gezien dat heel de raad de actie steunde." P. van Belzen (CU) schoot de wet houder te hulp. „Voor eventualitei ten als rampen is al een bedrag in de begroting opgenomen." Maar dat kon Frigge niet vermurwen. Ze bleef tegen het voorstel om geld te doneren. B. en w. wijzen een subsidieverzoek van de Gereformeerde Gemeente Tholen voor de aankoop van een historisch kerkorgel af. Het instrument moet in het nieuwe gebouw in plan Stadszicht komen te staan. De kósten bedragen 950.000 gulden, waarvan maximaal 75 mille van de gemeente zou moeten komen. De raadscommissie algemeen bestuur en welzijn spreekt er donderdagavond 6 september over. Dan is er ook spreekrecht. Eén van de motieven van de Gerefor- in Stadszicht op zich al vergt. Toch meerde Gemeente is, dat leden van dat kerkgenootschap minder dan ge middeld gebruik maken van wél door de gemeente gesubsidieerde plaatse lijke instellingen. Te denken valt aan sportverenigingen, de bibliotheek, Uit op Tholen, zwembaden, dorps huizen. En leden van de Gerefor meerde Gemeente betalen toch even zeer belasting aan de gemeente. B. en w. vinden dat echter geen geldi ge argumenten. Het is een vrije keuze van de kerkleden om wel of geen ge bruik te maken van allerlei voorzie ningen in de gemeente Tholen, aldus het college. De orgelbouwcommissie van de Ge reformeerde Gemeente heeft na een zoektocht een in 1841 gebouwd orgel van Petrus van Oeckelen uit Gronin gen op het oog. Het instrument ligt in de werkplaats van Sicco Steendam te Roodeschool in onderdelen opgesla gen. De kwaliteit van de windladen, het pijpwerk en diverse andere on derdelen is van goede tot uitzonder lijk goede kwaliteit. Qua grootte, stemmenaantal en mogelijkheden is het orgel een goed op zijn taak bere kend: de begeleiding van de gemeen tezang. De keuzecommissie bezocht vorig jaar een in 1862 gebouwd en enigszins vergelijkbaar Van Oecke- len-orgel in de Grote Kerk van Steen- wijk. In 1999 werd nog uitgekeken naar een volledig nieuw instrument met dertig sprekende stemmen, maar de prijs loog er niet om, zo bleek uit drie offertes. En hoe mooi het orgel van L. van Dam en zonen in de Grote Kerk te Enschede ook was (3 klavie ren, 42 stemmen), zoiets bleek on haalbaar, hoe enthousiast de Thoolse organisten er ook over waren. Daarom wordt het nu een tweede hands instrument, maar ook dat kost nog 950.000 gulden en dat komt bo venop de miljoenen die de kerkbouw kan de Gereformeerde Gemeente dankzij verschillende acties een groot deel zelf betalen, maar tussen de 25 en 75.000 gulden komt men te kort en daarom is er bij het gemeen tebestuur aangeklopt. Het orgel komt volgens het kerkbestuur waarschijn lijk in aanmerking voor plaatsing op de officiële lijst van rijksmonumen ten of de lijst van momentwaardige orgels, maar het is hiervoor nooit aangemeld. Plaatsing op één van de ze lijsten zou betekenen, dat er sub sidiëring mogelijk was geweest. Aanmelding duurt echter minimaal tot 2008. Volgens de Ger. Gem. kan de gemeente Tholen als monument- houdende gemeente ook niet wette lijk geregistreerde monumenten sub sidiëren. Hiervoor is echter geen budget opgenomen in de gemeente begroting. Het kerkbestuur voert aan, dat het or gel een fraai stuk cultureel erfgoed binnen de gemeente Tholen brengt. Bovendien zal het instrument een krachtige impuls geven aan de op komst van publiek bij diverse zang en orgeluitvoeringen in de kerk. De reactie van b. en w. hierop is, dat het gemeentebestuur op basis van die punten geen subsidie geeft. „En naar onze mening zou dat ook niet moe ten gebeuren", zo voegt het college eraan toe. Verwezen wordt naar arti kel 10 van de subsidieverordening. Wel bestaat de mogelijkheid voor het toekennen van een incidentele subsi die, maar slechts voor zover het sub sidieplafond hiervoor ruimte biedt en dat is zowel in 2001 als in 2002 niet meer het geval. Wanneer de Geref. Gem. het orgel toch koopt en dat in strument op termijn inderdaad een rijksmonument wordt, dan vinden b. en w. dat serieus overwogen moet worden om zoals gebruikelijk een in spanningsverplichting aan te gaan. Het college vraagt volgende week donderdagavond eerst advies van de raadscommissie. Zelfs in Duitsland kun je niet om Tholen heen... De naam Tholen kun je overal te genkomen. Zelfs op een bus, zoals blijkt uit de foto. Oud-burge meester Van der Munnik stuitte erop in het plaatsje Furtwangen in het Zwarte Woud, waar hij met zijn vrouw tijdens hun vakantie het klokkenmuseum wilde bezoe ken. „Interessant genoeg om er een plaatje van te schieten", aldus de heer Van der Munnik. Blijkens de tekst op de deur van de bus is Tholen Reisen gevestigd in Fries- oythe, een oude hanzestad in noordwest-Duitsland (Nedersak- sen) in de buurt van Oldenburg. Kun je kennelijk zelfs in het bui tenland niet óm Tholen heen, het voormalige eiland moet als het aan sommige provinciale en ge meentebestuurders ligt in de toe komst dwars overgestoken kun nen worden. 'Dae mó je dwas deureene', schrijft Arie de Viet uit Sint-Maartensdijk in het jongste nummer van het dialecttijdschrift Noe. Hij gaat in op het Zeeland debat, waar op een discussie avond over de verkeersverbindin gen in de provincie gedeputeerde Van Zwieten opmerkte dat hij op Tholen altijd verdwaalt. Komend van de Oesterdam moet je links- of rechtsaf, rechtdoor gaat niet. Van Zwieten bepleitte een dwars verbinding tussen de Oester- en de Philipsdam. Of hij serieus was, is de vraag. Want wie de jongste brochure van de provincie, rijks waterstaat Zeeland en Zeeland Seaports ziet ('Kiezen voor kan sen. Goederenvervoer Zeeland'), moet vaststellen dat beide ge noemde dammen bij deze instan ties niet bekend zijn. Ze ontbre ken tenminste op alle zeven kaartjes in dit drukwerkje. Geen wonder dat Van Zwieten ver dwaalt. De Viet vervolgt in zijn dialect stukje, dat de Thoolse wethouder Heijboer vertelde dat op de plan kaart van het project duurzaam veilig verkeer al een stippellijn is getekend tussen de Oester- en de Philipsdam. De schrijver vraagt zich af of we die kant wel opmoe ten, nog meer asfalt op Tholen. 'Mot 'r noe nog mêêr ontsloten oare in de tied van de cruise-con trol? Oardt 't noe juust hin tied om 's te verdwaelen? As tehen- wicht tegen 't jachten in 't jae- hen? Is dat noe juust nie 't an- trekkeleke van Thole? 't Ontaes- ten van de gestresste tweeverdie ner uut de randstad kan ommes ier behinne: an 't afriejen van d'Oesterdam of de Philipsdam.' Als de stippellijn van Heijboer werkelijk asfalt wordt, dan moe ten de borden 'Tholen daar kun je niet omheen' volgens De Viet vervangen worden door exempla ren met de tekst 'Tholen, dae mö je dwas deureene'. Een kraan maakt met bruut geweld een einde aan het voormalige schoolgebouwtje op de hoek Korte Schoolstraat/Wilhelminastraat. De SGP is verbaasd over het beste den van het overschot op de jaarre kening van de GGD-Zeeland. Dat overschot van 63.000 gulden wordt volgens raadslid M. Dijke volledig in de reserves gestopt, zo had hij in de ontwerp jaarrekening van de dienst over 2000 gelezen. „Daar is geen reden voor. We vinden dat een beetje vreemd," zei hij maandag avond in de gemeenteraad. Volgens wethouder M.A.E. Vel thuis gaat het niet om een blijvend overschot. En is een deel bestemd voor de huisvesting van de ge zondheidsdienst. Volgens Dijke is er ook geld aan het egalisatiefonds toegevoegd en aan het bevolkings onderzoek. Hij wil weten hoe de vork aan de steel zit en stelde voor om de jaarrekening in de commis sie algemeen bestuur en welzijn te bespreken. Velthuis was het daar mee eens. Zij stelde voor om dan ook een GGD-medewerker uit te nodigen die de rekening kan toe lichten. De overgang van de jeugdgezond heidszorg van de thuiszorg naar de GGD zal niet in 2002 plaatsvinden maar een jaar later, zo deelde de wethouder mee, ook op een vraag van Dijke. Als de consultatiebu reaus (voor kinderen van 0 tot 4 jaar) worden overgeheveld, komt er ook geld van het rijk. Dijke wil de weten hoeveel de gemeente dan tegemoet kan zien, maar daarover kon Velthuis nog niets zeggen. Wel dat de operatie meer tijd kost. „Het heeft nogal wat gevolgen voor de instellingen. Vlissingen is nu aangewezen als centrumge meente om iets voor de gemeenten te regelen."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 7