„U praat als een kip zonder kop" 'De beste die ik ooit in mijn leven heb gehad' Scherpenisse spreekt over woonzorgcentrum Promotie-avond Thoolse bands in St.-Maartensdijk 130 mille voor container jeugd Oud-Vossemeer Jeugdopvang smalstad voor 45.000 gulden Opknapbeurt dorpshuizen paar jaar later KUNSTSTOF Boze Poortvlietenaren bieden wethouder petitie drempels aan Izaak Lindhout over de gladiolen: A bft Donderdag 30 augustus 2001 57e jaargang no. 41 KOZIJNEN SERRES GEVELBEKLEDING ROLLUIKEN ZONWERING GARAGEDEUREN MR nieuwbouw- en renovatie Wat een overdracht van handtekeningen had moeten worden, is gisterenmorgen uitgelopen op een gespannen bijeenkomst met een zeer emotioneel einde. Vijf inwo ners van Poortvliet spuwden hun gal bij wethouder K.A. Heijboer van openbare werken over de beweegbare drempels in de Paasdijkweg in Poortvliet. Rare opmerking Geestelijke schade Flitspalen Hoogteverschil 3,5 meter probleem ouderen In Scherpenisse is een speciale commissie in het leven geroepen om de mogelijkheden van een woonzorgcen trum nader te onderzoeken. Namens de Dorpsgemeen schap is mevr. Van de Werf-Fase vertegenwoordigd en verder maken boekbinder C.M. Kleppe en oud-wethou der J. Versluys hiervan deel uit. Dinsdagavond spreekt de commissie met de inwoners over het plan. Minifestival in Haestinge met vier groepen Zaterdag 8 september wordt in gemeenschapscentrum Haestinge in Sint-Maartensdijk een promotie-avond ge houden voor Thoolse bands. Het is de eerste keer dat een dergelijk minifestival wordt gehouden. Megamix Deze week Nog nooit groeiden ze zo hoog, nog nooit stonden ze zo mooi, zegt Izaak Lindhout uit Sint-Maartensdijk. Op de akker aan de Randweg in Scherpenisse groeien acht soorten gladiolen op drie gemeten land ofwel 1,3 ha. Ze kleuren prachtig en hebben ook prachtige namen. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Op het trapveldje aan de Patrijzenweg in Oud-Vossemeer willen b. en w. voor 130.000 gulden een onderkomen maken voor de jongerensoos Jong Vosmaer. De raadscommissie alge meen bestuur en welzijn bespreekt het voorstel op 6 september om half acht' avonds, waarbij men in kan spreken. De jongerensoos is op last van het gemeentebestuur uit de Vos- senkuil vertrokken gezien de brand gevaarlijke situatie op de zolder. Een container aan de Patrijzenweg zou volgens b. en w. een tijdelijke oplos sing kunnen zijn. Tijdens een inloop avond uitten jeugd die daar voetbalt en omwonenden bezwaren. Door de container op de groenstrook te zetten, wordt het trapveld maar beperkt ver kleind, waardoor volgens het college aan de bezwaren van de voetballers en omwonenden tegemoet gekomen wordt. Wico Units uit Tholen mag de gebruikte container van 6x10 meter leveren voor 52.000 gulden. Daarbij komen nog de kosten van inrichting van het terrein en andere voorberei dingen van totaal 73 mille. Inclusief exploitatiekosten komt deze voorzie ning op 129.000 gulden. Er was in de begroting al met 30 mille rekening gehouden en door meevallers is er nog een ton beschikbaar, zodat b. en w. de financiering rond hebben. Aan de Hogeweg in Sint-Maartens dijk willen b. en w. volstaan met her inrichting van het trapveld, maar geen hangplaats (officieel een jop) aanleg gen. Dat blijkt uit een voorstel van het college aan de raadscommissie alge meen bestuur en welzijn, die daarover donderdagavond 6 september om half acht vergadert. Er is dan spreekrecht. Bij de herinrichting wordt het deel waarop kan worden gevoetbald, ver kleind. Naast het trapveld worden twee cirkels van bestrating aange bracht. Op de ene cirkel kan basketbal worden gespeeld, op de andere tafel tennis. Het zand dat wordt uitgegra ven, zal als een soort dijkje op twee plaatsen worden aangebracht. Het ene dijkje tussen de twee cirkels en het andere dijkje als scheiding tussen de weg en het gedeelte waarop kan wor den gevoetbald. Er komt gras op de dijkjes, zodat de jeugd erop kan zit ten. De ingang komt aan de Hoge weg, mits er wat gedaan wordt aan de verkeersveiligheid. Er komen geen ballenvangers en beplanting, mede gezien de kosten, want b. en w. willen het bij 45.000 gulden houden, anders gaat dat ten koste van de aanschaf van speeltoestellen elders op het eiland. De toekomstvisie Tholen 2025 werpt zijn schaduw vooruit. De visie wordt de komende tijd ontwikkeld, waarbij het voorzieningenniveau in de woon kernen één van de aandachtspunten is. Welke voorzieningen de gemeente in de toekomst in een woonkern wil hebben en op welke manier die gere aliseerd kunnen worden, is daarbij aan de orde. In afwachting van de be sluitvorming daarover, stelt het ge meentebestuur een aantal investerin gen uit. Twee dorpshuizen zijn daarvan de dupe. In 2002 zou het Holland Huis in Scherpenisse voor twee ton opgeknapt worden, terwijl in 2003 aan Ons Dorpshuis in Anna Ja- cobapolder voor drie ton verspijkerd zou worden. De gebouwen, waarvan vooral dat in Anna Jacobapolder in slechte staat verkeert, zullen het min stens tot 2005 moeten uitzingen alvo rens er iets aan gebeurt, blijkt uit de gemeentebegroting voor 2002. Op vallend daarin is ook de enorme kos tenstijging voor nieuwbouw van Ha- estinge in Sint-Maartensdijk in 2004. Vorig jaar dacht men dat karwei voor 2,5 miljoen te kunnen klaren, maar nu wordt al 7,99 miljoen geraamd. Fabriek en showroom: Canadaweg 6, Halsteren Tel. 0164-683425 Veilingweg 11St.-Annaland Tel. 0166-652904 Showrooms geopend ma t/m vr8-17 uur en za 9-16 uur Advertentie I.M. Boos gebarend, vertrekken L.Hage (links) en J. Polderman uit de ontvangstkamer. Rechts stapt ook M. Slootmaker op. gaan dan weer harder rijden dan de toegestane 50 km per uur en dat is ook weer voor andere bewoners hin derlijk. De drempels liggen ook niet in het midden, wat volgens een ver- keersdeskundige niet in overeenstem ming is met de wegenverkeerswet. De afscheiding tussen rood en zwart as falt geeft een vertekend beeld. Door het lawaai worden de bewoners her haaldelijk in hun slaap gestoord en dat veroorzaakt weer medische klach ten. Door een ambtenaar van de ge meente werd als oplossing aangedra gen: 'Doe maar oordoppen in'. Dat is een rare opmerking, een ambtenaar onwaardig." Heijboer ging kort in op de woorden van Hage. „Zeer binnenkort (vandaag krijg ik daar bericht over) wordt be kend wanneer er naast de metingen van de politie ook door een onafhan kelijk bureau geluidsmetingen zullen worden gedaan. Naar aanleiding van die metingen kunnen we eventueel actie ondernemen." L. Hage, diens zoon A. Hage, M. Slootmaker, J. Polderman en diens zoon J. Polderman stonden gisteren morgen al om negen uur in de hal van het gemeentehuis in Sint-Maartens dijk. Het duurde even voor de wet houder verscheen, want blijkbaar wa ren de afspraken niet goed gemaakt. De aanbieders van de handtekeningen zeiden een afspraak om negen uur te hebben gemaakt met de secretaresse van Heijboer, terwijl de wethouder van diezelfde secretaresse te horen had gekregen dat er nog een dag en tijdstip moest worden gekozen. „Maar ik ben toch gekomen, want ik wil de inwoners van Poortvliet niet zo naar huis sturen. Ik heb er wel de voorbereiding voor een vergadering voor opzij gezet, maar dat heb ik er wel voor over", zei Heijboer minne lijk. Dat viel niet zo goed bij de gas ten die vonden dat er gewoon een af spraak was waar iedereen zich aan zou moeten houden. L. Hage voerde het woord. „Geachte heer Heijboer, bij deze wil ik u uit pu re noodzaak deze 65 handtekeningen overhandigen, omdat er nog steeds geen verbetering in de geluidsoverlast en dergelijke van de drempels is op getreden. Deze veroorzaken niet al leen geluidsoverlast, maar ook trillin gen die zelfs in de Burgemeet voelbaar zijn. Dit omdat er onder het gebied een veenlaag ligt. Hopelijk is dit u bekend", zei Hage. „Er treedt ook milieuschade op door het afrem men en weer optrekken van zowel personenauto's als vrachtwagens. Die Dat zinde de actievoerders helemaal niet. „Dus u laat ons nog steeds zitten. Die drempels gaan niet weg. Weet u wat u eens zou moeten doen? U moet er eens 12 uren komen staan. En dan niet in het zicht natuurlijk. Want als ik over de Poortvlietsedijk rijd en ik zie een auto langs de kant, dan rem ik ook af naar 80 km per uur. Zet er een flitspaal weg. Dan betaalt de hardrij der. Nu betalen wij!" Hage werd daarin bijgevallen door Polderman sr. „Ja, wij betalen geestelijk. Want er ontstaat geestelijke schade. En dat is jullie schuld. Maar jullie wimpelen alles af." De wethouder bleef erbij dat hij eerst objectieve metingen nodig heeft voor dat er actie kan worden ondernomen. „Ik volg het wettelijke traject. Daar ben ik ook aan gebonden." Maar de Poortvlietenaren wilden dat allemaal niet weten. „U praat als een kip zon der kop! We hadden gehoopt dat we geen andere maatregelen zouden hoe ven te nemen. Maar zoals het er nu naar uit ziet, is dat wel nodig. U vraagt om burgerlijke ongehoorzaam heid. We houden u ervoor verant woordelijk." „Het hele gemeentebe stuur dan altijd nog", antwoordde Heijboer. „Nee, u zelf. Als morgen zegt dat er iets moet veranderen, dan gebeurt dat. Maar dat vertikt u!" He ijboer rondde daarop de bijeenkomst af. Maar hij wilde nog wel iets kwijt: „Zo wordt dus mijn vriendelijkheid - dat ik u ontvang zonder dat er een af spraak is - beloond." „Ik ga weg, an ders moet ik nog naar de dokter!", zei Hage die de petitie en de lijst met 65 handtekeningen achterliet bij Heij boer. Mopperend verlieten de Poort vlietenaren de ontvangstkamer. De beweegbare drempels in de Paas dijkweg zijn al vanaf het begin om streden. Het is een proef die beko stigd wordt door de fabrikant van het systeem. Het principe is simpel. Als iemand te hard rijdt, komt er een sta len balk vier centimeter uit de grond. Degenen die dit aan den lijve onder vonden, kunnen beamen dat het geen plezierige ervaring is. Motorrijders hadden aanvankelijk grote bezwaren tegen de in hun ogen gevaarlijke drempels. Na proeven en wat aanpas singen werd dat opgelost (de drem pels reageren nu niet meer op moto ren). Maar na plaatsing kregen ook de bewoners klachten. Geluidsoverlast en trillingen. Hage is de meest ferven te actievoerder op dit punt. Maar ook anderen springen hiervoor in de bres. Zoals L.J. van Doorn van de politieke partij in oprichting Alge meen Belang Tholen. Hij schreef een brief aan de gemeenteraad over de verkeersproblematiek waarin hij ook de drempels in Poortvliet aan de orde stelt. In tegenstelling tot de actievoer ders die gisteren bij de wethouder op de koffie kwamen, heeft Van Doom 'bijzondere waardering' voor de inzet van Heijboer. Van Doom wil echter ook dat de drempels in Poortvliet ver dwijnen. „Ik verzoek het college van b. en w. en de leden van de gemeente raad om onverwijld tot actie over te gaan door het verwijderen van deze drempels en met gezwinde spoed over te gaan tot het installeren van twee fotocamera's die waarschuwen en tegelijkertijd registreren, 24 uur per dag, het hele jaar rond", schrijft Van Doom. „Repressie is mijns in ziens de enige doeltreffende maatre gel die werkt, om op langere termijn de noodzakelijke verbeteringen in de verkeersmentaliteit te bewerkstelligen en er zorg voor te dragen dat het woongenot van omwonenden niet wordt aangetast." Van Doom noemt flitspalen direct en doeltreffend. „Ze verdienen zichzelf terug en men wordt meteen financieel gestraft voor de overtreding. Dit zijn geen halve maatregelen, maar wel di rect gewenste effecten, want de over treder betaalt. Waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt. Dat is geen schande. Beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald!" Gisterenmiddag liet de gemeente weten dat de geluidsmetingen aan de Paasdijkweg volgende week plaatsvinden. Tot zolang worden de drempels uitgeschakeld. De metin gen vinden over een periode van 24 uren plaats. Na de metingen wor den de drempels weer uitgescha keld totdat b. en w. een besluit over de kwestie hebben genomen. ,Er wordt klakkeloos van uitge- nodig zijn. „De Dorpsgemeen- gaan dat de Laban Deurloostraat na sloop van de scholen de enige juiste plaats is voor een woon zorgcentrum, maar de commissie zet daar toch vraagtekens bij", zegt Versluys. „Scherpenisse heeft een behoorlijk hoogteverschil: 3,5 meter tussen de Laban Deur loostraat en de Hoge Markt. Voor ouderen met hartklachten is dat veel. En de voorzieningen - voor zover Scherpenisse die nog heeft - zijn in de Kerkstraat en de Hoge Markt geconcentreerd." De commissie heeft naast de scho len nog twee plaatsen op het oog die geschikt zijn voor de bouw van een zogenaamd servicecen trum met wooneenheden voor ou deren. Ten eerste de omgeving van de huidige bejaardenwoningen aan Schuttershof/Prins Willem Alexanderplein. Ten tweede de niet bebouwde kant van de West zeedijk, langs het Pluimpotterrein. Op die laatste plek zou etagebouw schap vraagt al lang om zo'n voorziening, dus de vraag of er een servicecentrum met wooneen heden in Scherpenisse noodzake lijk is, zal gemakkelijk te raden zijn", zegt Versluys. Toen in een raadscommissie een woonzorg centrum in Scherpenisse werd be sproken, zei wethouder Van Kem pen dat daarvoor eerst een onderzoek nodig is. De woningstichting Beter Wonen heeft nu in nauw overleg met de zorgaanbieders de Schutse en Ten Anker een onafhankelijke com missie benaderd, die al wat voor werk heeft verricht. Maar dins dagavond kunnen de inwoners in het Holland Huis andere geschikte bouwplaatsen naar voren brengen. Ook kan dan besproken worden, welke functies (ruimte voor een huisarts, fysiotherapeut, enz.) in het woonzorgcentrum van Scher penisse ondergebracht zouden moeten worden. Beheerder Hans Visser van Haes tinge opperde het idee dat werd uitgewerkt samen met de bands Stikkie Djoo en LOZ. Deze groe pen zullen dan ook acte de presen ce geven. Verder treedt de band Herrie op, alsmede de blaaskapel Dak d'raf. Vanwege het idee om de bands van Thoolse bodem eens te promoten, is de entree deze avond gratis. Stikkie Djoo is inmiddels al een bekende band in het Thoolse. Een collectief van 'zes drinkebroers die ook nog een leuk stukje mu ziek maken' zoals ze zichzelf om schrijven. Zanger Kees Laban, gi taristen Sjaak Oosterwaal en Frans Eekman, toetsenist Sjaak Koole, bassist Arie Fasse en drummer Jos Rijnkels hebben een zeer breed repertoire aan rockmu ziek. De band wordt soms uitge breid met de vijf blazers: Arnold van Bavel, Jaco van Dis, Jos Loos, Wim Geuze en Job van der Velde. Ook LOZ bewandelt een breed muzikaal pad. Deze relatief jonge Thoolse band bestaat naast zange res Jolanda Hoogedeure uit de gi taristen Peter Geluk en Rolant Quist, bassist Piet van Ast en drummer Boudie Hoogedeure. Zij zetten in het algemeen stevige rockdeuntjes weg met af en toe een gevoelige noot. Herrie is een groep waarvan de Thoolse link zich bevindt in het feit dat de uit Sint-Maartensdijk afkomstige Hans Lindhout er deel vanuit maakt. Verder vormen Ed Hubregtse, Arjan Oostdijk en Ed win Poiesz de bezetting van deze band die in juni twee succesvolle theaterconcerten gaf in Zevenber gen. De muziek is voornamelijk Engelstalige pop, van rustige bal lads tot steviger nummers. Naast veel eigen werk worden er ook co vers gespeeld. En dan is er Dak d'raf. Deze blaaskapel (opgericht in 1999) be staat uit twaalf enthousiaste muzi kanten die allemaal lid zijn van muziekvereniging Euterpe uit Sint-Maartensdijk. Twee trompet tisten, twee bugelspelers, twee alt saxofonisten, een trombonist, een baritonspeler, een hoornist, een bassist en twee slagwerkers vullen dit twaalftal. Op 8 september wordt de Dak d'raf megamix ge speeld. Het repertoire varieert van 'Jan Klaassen de trompetter' tot 'It's raining men' en van 'Apache' tot 'Carnaval de Paris'. Het minifestival van Thoolse bands begint om negen uur, maar de zaal is vanaf acht uur open. Leen Jansens uit Canada na kwart eeuw weer even op Tholen Piet van Dijke eerste lid van verdienste bij jubilerend Smash '76 Trainer Peter van Poortvliet wil dit seizoen met Noad gaan voor de prijzen EN VERDER... Inwoner van St.-Maartensdijk overlijdt na val van steiger Thoolse dag trekt ondanks hitte toch veel publiek Braderie Tholen goed voor volle terrassen Matte wielerronde met weinig deelnemers en publiek WHS-spits en topscorer Patrick Ketting is als een reiger aan de slootkant ARBEID IS VAAK DE VADER VAN HET GENOEGEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Zoals Vera Lynn, naar de bekende zangeres: een gladiool waarvan de bloemkelk een rood hartje heeft. Black Magie zegt meer over de bijzondere kleur: zwarte knoppen die bij het opengaan ogen als fluweel. Of Violetta, een paarse 'waar Jappanners dol op zijn.' Lindhout is bezig voor gladiolenteler Leen van Haaften uit Stavenisse de bloemen af te snijden en de 'vreemde bloemen' die niet dezelfde kleur hebben, te verwijderen. Ook de planten die niet bloeien trekt hij er eruit. Op deze manier proberen Van Haaften en Lindhout een zuiver ras te kweken voor de zaadfirma S.A. Oud-Koper uit Zwaagdijk in Noord-Holland. Werkt Lindhout nu alweer vijftien jaar voor Van Haaften, de 60-jarige teler is zelf al meer dan veertig jaar bezig met gladiolen. „Maar zulke heb ik nog nooit gehad. Met steel en bloem zijn ze 1,6 meter tot 1,7 meter hoog." Als de vrij kleine Lindhout tussen de hoge zwaardgladiolen staat is hij net zo lang. Van Haaften beaamt de uitzonderlijke groei van dit jaar. „21e zijn heel goed dit jaar. De weersomstandigheden zijn ideaal gêweest. Ik heb dit ook nog nooit meegemaakt." Doordeweeks is Lindhout vaak alleen op het land, op zaterdag krijgt hij hulp van de 'stoottroepen' van Van Haaften die met zijn kinderen de bloemen af komt snijden. Lindhout begon in 1960 bij boer J. Geluk aan de Derde Dijk in Sint-Maartensdijk met 1 ha gladiolen. In halfwas. Samen met zijn broer en zijn moeder plantten ze de bollen, wiedden ze het onkruid, sneden de bloemen af en botten ze de bollen om ze in zakken 'nat' aan de dam te brengen, zo vertelt hij. „We haden twee gulden per roede en er 1000 uren in gewerkt. We hielden 1 gulden per uur over. Met de rest van de producten, uien, augurken en winterwortel kwamen we op een kwartje per uur uit. Toen zei mijn moeder: we gaan het omgooien want dit kan niet. Ze is toen bij de bakker gaan wer ken, mijn broer is ook wat anders gaan doen. Ikzelf ben doorgegaan met de gladiolen." Zie verder pagina 5. haak Lindhout met Charm Clow, de gladiool die al vijftien jaar in productie is om er een zuiver ras van te maken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1