Trekkertrek ondanks warmte met veel deelnemers en publiek Thoolse crossers leveren strijd in de 125cc-klasse De gezelligheid is bij De Bidon net zo belangrijk als het fietsen Thoolse ploeg wedstrijd is oefening voor Zeeuwse en nationale titelstrijd 0 0 0 0 i 0 0 0 0 Thoolse Dagen zou graag weer een eigen terrein hebben Toerclub uit Sint-Maartensdijk viert zilveren jubileum Imabo adviseert Vriens-De Schelde als üw keukens 't Rijks huldigt jubilarissen op le schooldag Donderdag 30 augustus 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Het is warm aan de Veerweg in Tholen. Maar dat weer houdt het publiek er zaterdag niet van om massaal te ko men kijken naar de trekkertrek-, trekkersprint- en motor crosswedstrijden. De Thoolse dagen nieuwe stijl trekken duizend betalende bezoekers. „Het was nog iets drukker dan vorig jaar", zegt Anco Fase van de organisatie. Hij is tevreden over het verloop. „We hebben bewezen dat we een evenement van formaat hebben, een heuse publieks trekker." De 107 deelnemers aan het trekkertrek komen niet alleen van Tholen, maar ook uit Zeeland, de Zuid- Hollandse eilanden en West-Brabant. Rookpluimen De stille kracht Motorclub Rilland is ook volgend jaar weer van de par tij op de Thoolse dag. „Het is de enige clubwedstrijd die ze niet op hun eigen baan rijden, maar dat maakt het voor hen ook juist bijzonder", vertelt Anco Fase. Langs de Veerweg is de week vóór zaterdag met inzet van di verse machines een 1600 meter lange crossbaan aange legd, die vervolgens is gekeurd door de KNMV. Een speciaal starthek maakt het mogelijk dat alle crossers op één rij starten. Onder de deelnemers zijn vier Thole- naren. Voor ploegen in wedstrijd verband bestaat op Tholen en Sint-Philipsland nau welijks animo. Dat mag geconcludeerd worden nu de door de PJZ georgani seerde wedstrijd voor het tweede jaar op rij slechts drie deelnemers trok. De bij het evenement betrok ken mensen betreurden het ook, dat het terrein aan de Veerweg niet aansloot bij de wedstrijden van de Thoolse Dagen. De ploeg- wedstrijd kan net zo goed afzonderlijk gehouden wor den, was de teneur. Freek Boudeling uit Anna Jacoba- polder kwam als winnaar uit de bus. Moeilijk recht blijven Freek Boudeling winnaar in minimaal deelnemersveld 1 imabo i D 0 0 B 0 1 fl Spetter trok al 31.000 zwemmers „De nadruk ligt bij ons op toerclub. Dus fietsen met een gemiddelde snelheid van maximaal 30 km en géén wed strijd. Daarnaast hechten we aan gezelligheid en betrek ken de gezinsleden erbij." De formule die voorzitter Arie Bijl van toerclub De Bidon schetst, slaat aan. De vereni ging viert het zilveren jubileum met 26 actieve leden. Het feest werd zaterdag opgeluisterd door de voormalige Thoolse wielercoryfeeën Bella en Keetie Hage. Fietstocht Sportvrouw Sint-Philipsland 1 \htifJ Nauwlettend wordt in de gaten gehouden hoever de bulderende tractoren de 'stille kracht' over de baan kunnen trekken. Vorig jaar paste de stichting Thoolse Dagen de nieuwe formule voor het eerst toe:-een evenementendag in sa menwerking met de PJZ en motor club Rilland. Toen werd een terrein aan de Gatweg bij Scherpenisse ge vonden, nu strijken de machines neer onder de rook van Tholen. Liever had de stichting een vast terrein. Sinds enkele jaren geeft de gemeente geen toestemming meer om de Puimpot bij Scherpenisse te gebrui ken. „Misschien zouden we eens met de gemeente aan tafel moeten, want dit evenement biedt vermaak aan ve len, zo is gebleken", aldus Fase. De jaarlijkse zorg om een terrein te vin den, geeft steeds onzekerheid bij het organiseren van de Thoolse dag. In de aanloop naar het evenement zijn een veertigtal vrijwilligers in de weer, op de dag zelf een twintig. Het grootste karwei is het aanleggen van de crossbaan. Daarnaast wordt een brede strook gemaakt voor trekker trek en trekkersprint. Ook regelt de organisatie zelf de consumptietent. „Het was jammer genoeg een pro bleem om de drank te koelen, door de hoge omzetsnelheid", geeft Fase aan. Al met al is hij tevreden. Ook gezien de fors gegroeide deelname. Om op tijd klaar te zijn, werd 's morgens een uur eerder dan gepland begonnen met het wegen van de tractoren en met het proeftrekken. Om kwart voor zeven was het trek kertrek klaar. „We zijn maar drie kwartier uitgelopen, dat viel erg mee." Voor dit onderdeel hadden 107 deelnemers ingeschreven. Doordat een uiterste datum van in schrijving was gesteld, wist de orga nisatie dat tevoren en kon zodoende maatregelen nemen. „De deelname van Tholen was onvoorstelbaar, het leeft echt", aldus een enthousiaste Fase. Dat bleek ook bij het publiek, dat soms complete bankstellen had meegebracht om op te zitten, zich bovenop wagens posteerde om maar niets te hoeven missen (of er juist onder ging zitten om de brandende zon te ontlopen). Het voorttrekken van 'De stille kracht', de met gewichten geladen sleepwagen, is een kunst op zich. „Welke kant van de baan iemand kiest, kan erg bepalend zijn voor het resultaat. Als voor je iemand een put heeft gereden, moet je die zien te ontwijken", legt Anco Fase uit. Zwarte rookpluimen illustreerden de kracht die gezet moest worden om de wagen nog vooruit te krijgen. Vooral in de zwaardere klassen ging diverse keren een tractor stuk. Het einddoel was de streep van 100 meter, de zogenaamde full pull. Haalden dat in een klasse meerdere deelnemers, dan moesten die in een barrage met een verzwaarde sleep nog een poging ondernemen. De uitslagen: Tot 2600 kilo (13 deelnemers): 1. Leon Heijboer, 2. Adrie Houke, 3. Rien Menheere. 2600-3500 kilo (23 deelnemers): 1 Krijn in 't Veld, 2. Comé Gaakeer, 3. Marc van Leijsen. 3500-4500 kilo (30 deelnemers): 1. Tom van Iwaarden (enige full pull), 2. Frank Bouman, 3. Arno Duijzer. 4500-5500 kilo (17 deelnemers): 1 Johan Slager (enige full pull), 2. Kees Kleppe, 3. Mart-Jan Maljaars. 5500-6800 kilo (20 deelnemers): 1 Adrie Lindhout (enige full pull), 2. Ab Snoep, 3. André Harthoorn. Vanaf 6800 kilo (8 deelnemers): 1. Kees Ras (enige full pull), 2. Kees Fa se, 3. Johnny van Waarde. Naast de trekkertrekbaan was een parcours uitgezet voor de trekker sprint, die door de PJZ werd georga niseerd. De opzet is om met een trac tor vanuit stilstand zo snel mogelijk de 50 meter lange baan af te leggen. In de categorie zonder remproef wint Krijn in 't Veld, vóór Jan van de Griend en Marco van Gorsel. De ca tegorie met remproef is lastiger: de deelnemers moeten de pion die op 50 meter is neergezet omrijden, maar de pion op 51 meter mag niet worden ge raakt. Hier blijkt Rien Menheere de snelste, gevolgd door Marc van Leij sen en Marcel Heijboer. Een oorverdovend lawaai klinkt door de polder als de motoren aan het rijden gaan. De baan is nat ge maakt, maar.het water verdampt snel en het stof waait hoog op. Om neer te komen op de aan de noord kant van de baan geparkeerde au to's van de bezoekers. Vanuit een bus verzorgt een enthousiaste speaker het commentaar en dat brengt sfeer. Hoog springen de crossers over de bulten op het ter rein. In de 125cc doen twee Tho- lenaren mee. Kevin v.d. Hoek uit Sint-Maartensdijk rijdt voor het eerst op een splinternieuwe Yama ha, die zijn sponsor speciaal uit Duitsland heeft gehaald omdat de ze in Nederland nog niet te koop is. Hij komt in de eerste bocht ten val doordat zijn stuur en dat van een medecrosser in elkaar raken. Maar de Tholenaar herstelt zich en rukt langzaam op. Sjaak Fase, mede-organisator, van het evene ment, heeft zes maanden niet ge reden maar wil voor eigen publiek per se meedoen. Pas drie weken geleden onderging hij een opera tie. De Sint-Annalander levert een uiterste inspanning en zorgt voor veel strijd. In deze klasse wordt gewoonlijk 20 minuten plus één ronde gereden, maar vanwege de hitte is de wedstrijd met vijf mi nuten ingekort. De beide Thoolse teamgenoten komen uiteindelijk als zesde en zevende aan de meet. In de 250/500cc eindigt Billy Schepens uit Sint-Maartensdijk op de voorlaatste plaats en in de de butantenklasse wordt Koos Je- roense uit Sint-Annaland zeven tiende. De uitslagen in de diverse klassen: Miniklasse (65 cc; 8 deelnemers): 1Rini van Linden, Putte; 2. Dimitri Schnitzeler, Kerkwerve; 3. Stefan van Ham, Zegge. Klasse 85 cc (10 deelnemers): 1. Gregory de Nooijer, Vlissingen; 2. Kevin Braam, 's-Gravenpolder; 3. Marlon Merison, Biggekerke. Klasse 125 cc (27 deelnemers): 1. Patrick Delmonthe, Sint-Wille- brord; 2. Arjo Verhage, Aagtekerke; 3. Nicky Huiszoon, Vlissingen; 6. Kevin v.d. Hoek, Sint-Maartens dijk; 7. Sjaak Fase, Sint-Annaland. Klasse 250/500 cc (12 deelne mers): 1Erik v.d. Wekken, Zierik- zce; 2. Kees den Hollander, Aag tekerke; 3. Anco Korteweg, Wil lemstad; 11Billy Schepens, Sint- Maartensdijk. Debutantenklasse (21 deelne mers): 1. Gert Huisman, Kapelle; 2. Jan W. Cornelissen, Yerseke; 3. Leo Steigerwald, Vlissingen; 17. Koos Jeroense, Sint-Annaland. De kluiten grond en stofwolken vliegen je om de oren bij de start van de motorcrossmanches. „Je hebt, de jaren door, steeds pie ken en dalen gehad bij de ploeg- wedstrijden. Ik verwacht de ko mende jaren wat meer deelname", zegt Kees de Rijke die samen met Matthé van Tilbeurgh jureert. „Het wachten is op een groepje jeugd dat de koppen bij elkaar steekt en besluit om te gaan ploegen." Deel name vergt echter ook wel enige oefening vooraf en daarvoor ont breekt de tijd nogal eens. Hoewel de agrarische jeugd lijkt te kiezen voor spectaculairdere zaken, want trekkertrek en trekkersprint ver heugen zich deze zaterdag in een flink deelnemersveld. Freek Boudeling en Gert-Jan de Ja ger zijn in ieder geval met hun ploeg uit Anna Jacobapolder naar Tholen gekomen, waar Theo Heij boer (tegenwoordig in de Bies- bosch woonachtig) eveneens van de partij is. Ze ploegen ook nog ieder in een andere categorie: Boudeling 2-schar wentel, De Jager 4-schar wentel en Heijboer rondgaand. Voor beide eerstgenoemden is de Thoolse wedstrijd een goede oefe ning voor het Zeeuws kampioen schap, dat komende zaterdag op het programma staat in de Zuid-Beve- landse Wilhelminapolder (en voor het N.K. in Almere). „Ook daar zat het moeilijk met de deelname", weet Boudeling. De Rijke, die voorzitter is van de regelingscom missie provinciale ploeg wedstrij den in Zeeland, zou graag zien dat het wedstrijdploegen meer als een sport gezien werd. Dat is bijvoor beeld in België het geval. Aan de Veerweg moeten de deelne mers ploegen op een perceel waar vroege aardappels hebben gestaan. Die zijn geoogst bij nat weer, waardoor op sommige plaatsen diepe sporen zijn achtergebleven zodat het terrein ongelijk is. Ook is er een hele baan met stekels be groeid. „Op die plek is de grond droger en dat is voor de ploegers een extra handicap", aldus De Rij ke. Hij concludeert dat er redelijk tot goed ploegwerk is afgeleverd. „Het was erg moeilijk om recht te blijven", geeft Boudeling aan. In derdaad zie je de tractoren heen en weer bewegen. Maar de lichte grond is verder goed te bewerken. Uiteindelijk wordt Freek Boude ling winnaar met 74 punten, Heij boer krijgt 59 punten en De Jager 58. En als een van de grootste inkoop organisaties kan Imabo het weten. Een showroom- Vriens-De Schelde is gegarandeerd een succes. 1 Bergen op zoom Zeelandhaven 7 Telefoon: (0164) 271500 i Fax:(0164) 245370 Advertentie I.M. Al 31.000 bezoekers passeerden de poorten van zwembad De Spetter in Tholen, sinds de opening op ko ninginnedag. „De afgelopen twee weken kwamen er 7000 zwem mers", meldt mevrouw Van Leeu wen van het zwembad. Het was top drukte op deze warme dagen, met zo'n 600 gasten per dag (uitgezon derd de zondagen, wanneer het al tijd minder is). Irma Baaij werd als 25.000e bezoeker van het seizoen genoteerd. „Zaterdag met de brade rie dachten we dat het aantal zwem mers mee zou vallen, maar er kwa men toch nog 582 bezoekers." Mevr. Van Leeuwen hoopt dat de 50.000e er dit seizoen nog in zit. De Spetter is nog open tot 15 septem ber en op die dag wordt de jaarlijkse zwemmarathon gehouden. Het dauwzwemmen was afgelopen vrijdag erg gezellig. Er waren 40 deelnemers om op de vroege mor gen baantjes te trekken en vervol gens te ontbijten. Scholengemeenschap 't Rijks in Bergen op Zoom is het schooljaar begonnen met het huldigen van ne gen jubilarissen. Na afloop van de al gemene vergadering werden de ne gen leerkrachten en conrectoren in het zonnetje gezet in De Stoelemat. Conrector R van Eil, decaan en le raar scheikunde E. van Hasselt en le raar handvaardigheid en Nederlands W. Heijnen zijn 25 jaar aan 't Rijks verbonden. Conrectrice I. Boogaard, lerares Nederlands R. Luisterburg, leraar tekenen P. Saffrie, lerares Grieks en Latijn M. van der Sandt en leraar geschiedenis L. Swagemakcrs zijn allen 25 jaar in het onderwijs. Mevr. J. Petermeijer-ter Borg werd tenslotte als lerares aardrijkskunde gehuldigd omdat ze 40 jaar in het onderwijs zit, waarvan 25 jaar bij 't Rijks. Elk van de jubilarissen kreeg een toepasselijk beeldje, een korte toespraak en een limerick van de be treffende vakgroep. 't Rijks is de laatste jaren sterk ge groeid en ook voor dit schooljaar zijn er weer meer kinderen inge schreven. Er is een groei van ruim 100 leerlingen, terwijl die toename van de afgelopen twee jaar samen 150 leerlingen bedroeg. De school heeft dan ook veel nieuwe medewer kers nodig. Een derde deel van het personeel is nog maar twee jaar of minder aan de school verbonden. Vaak zijn het oud-leerlingen. De Bidon is voortgekomen uit de supportersclub die in Sint-Maar tensdijk bestond voor beide wieier- zussen. „Toen zij met fietsen op hielden, zijn we met de sup portersclub gestopt. Een jaar later besloten Mas Andriesse en ik om een toerclub op te richten", geeft Koos van den Hoek aan. De in 1966 opgerichte supportersvereni ging BKC - later Samen Sterk - liet naar grote wielerwedstrijden een bus rijden. Niet alleen de zussen Hage, ook Kees Stoutjesdijk en Kees van de Berg fietsten in die tijd op niveau, zodat Sint-Maar tensdijk duidelijk op de wielerkaart stond. Het kwartet wordt zaterdagavond in Haestinge door Bidon-voorzitter Bijl in het zonnetje gezet. Evenals een viertal mensen dat al een kwart eeuw bij de toerclub betrokken is: Van den Hoek, Leen Menheere (die afwezig is) en Wim van Gorsel als actieve fietsers, Izak Lindhout als vrijwilliger die onder meer als fiet senmaker fungeert. Ze krijgen een fraai klokje aangeboden als dank voor hun betrokkenheid bij en in zet voor de club. De voorzitter heeft daarnaast bloemen voor de vrijwilligers die het jubileumfeest mee hebben opgezet, alsmede de clublokaalhouders/sponsors waar mee De Bidon in die 25 jaar te ma ken heeft gehad. Onder het genot van een drankje, een hapje en mu ziek van J&E-partytime halen oude bekenden volop herinneringen op aan 25 jaar De Bidon. Het jubileum begint zaterdagmid dag met - hoe kan het anders - een fietstocht. Vanaf Haestinge (sinds drie jaar het clublokaal) rijdt het gezelschap naar Sint-Annaland, waar bij café Havenzicht een pauze wordt ingelast. Via Poortvliet gaat men terug naar de smalstad. „On geveer 25 kilometer die we in rus tig tempo hebben afgelegd. Want er reden ook dames mee van onze le den, bovendien een aantal op ge wone fietsen." Het gezelschap van 47 personen - waaronder Bella en Keetie Hage en een groep van de andere Thoolse toerclub Tandje Bij - beleeft een gezellige middag waarop volop wordt bijgepraat. Beelden van het uitstapje zijn 's avonds in Haestinge al op de com puter te zien. Op het feestadres - waar ook oud leden aanwezig zijn - is een expo sitie ingericht over het verleden van De Bidon. Krantenverslagen van toertochten, foto's van evene menten, maar ook de diverse tenu es uit de afgelopen kwart eeuw, be- stuursstukken zoals de brief van een penningmeester die op staande voet bedankte. En, tot Van den Hoeks verrassing, het pamflet van zijn hand waarmee in 1976 mensen werden opgeroepen om een toer club te vormen. „Dat dat bewaard is gebleven!" Ook de zusjes Hage komen in beeld, zoals met de ver kiezing van Keetie tot Nederlands sportvrouw van het jaar in 1976, na het behalen van twee wereldtitels (op de weg en bij de achtervol ging). De dames zitten tegenwoor dig heel wat minder op de fiets. Hoewel Bella/Keetie nog verzorg ster is van een wielerploeg en on langs tijdens een fietsvakantie in de Verenigde Staten van de oost- naar de westkust reed. En Kees van de Berg brengt ieder jaar een toer fietsvakantie door op Mallorca. „In het begin waren ook zeker tien mensen uit Sint-Philipsland lid, die kwamen toen bij ons in het café", vertelt Koos van den Hoek. Hij en Piet Weijers zijn de twee leden die inmiddels meer dan 50.000 kilome ter in clubverband hebben gefietst. Weijers is met zijn 71 jaren boven dien het oudste lid. De jongste is de 15-jarige Lauran de Winter uit Oud- Vossemeer. De club telt een dertigtal leden, waarvan er 26 voorkomen in het jaarklassement. De Bidon rijdt elke zondagmorgen tussen 9 uur en kwart over elf een rit van ongeveer 70 kilometer, en op dinsdagavond van half zeven tot kwart over acht ongeveer 50 kilome ter. „Bij terugkomst drinken we nog wat, want gezelligheid staat hoog in het vaandel. En het is geen wed strijd, we willen voor iedereen toe gankelijk zijn", zegt voorzitter Bijl. Ieder seizoen zijn er nog drie dag: tochten van 150 km lengte, alsmede twee tijdritten (een precisierit en een snelheidsrit). „Daarnaast hebben we een feestavond, een barbecue, een' nieuwjaarsreceptie en een weekend Limburg. Daar worden ook de ge7 zinsleden bij betrokken." Dat laatste aspect is volgens Bijl mede verant woordelijk voor het feit dat de ver eniging het zolang volhoudt. Koos van den Hoek (hier geflankeerd door Bella en Keetie Hage) werd samen met Wim van Gorsel (tweede van rechts) gehuldigd als actief lid van De Bidon, hak Lindhout werd in het zonnetje gezet als trouw vrijwilliger. Links Kees Stoutjesdijk en Kees v.d. Berge (donker shirt) die ten tijde dat de zusjes Hage furore maakten, ook op een hoger niveau koersten. Freek Boudeling zet zijn ploeg met precisie in de grond op de kop van het te bewerken stuk land.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 15