Thoolse belangstelling voor fuchsia's blijft achter bij de rest van Zeeland Herdenkingen Ramp op elkaar afstemmen Verburgh Juli toch een mooie zomermaand pn Klokjesplant is mateloos populair bij bloemenliefhebbers Ondanks een wat koelere en nattere periode Donderdag 9 augustus 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 De fuchsia, een heel lang bloeiende klokjesplant, is ma teloos populair. Dat constateren Zeeuwse liefhebbers, Zeeuwse fuchsiaverenigingen en Zeeuwse tuincentra. De Zeeuwse fuchsiavereniging ZFV telt 165 leden en heeft niet alleen Zeeuwse leden, ook uit Bergen op Zoom, Halsteren, Dordrecht en zelfs uit Den Haag bezoeken fuchsiakwekers de activiteiten van de club. Helaas blijft de deelname uit Tholen achter, constateert Marien Goe degebuure uit Tholen. Hoe het komt? Hij heeft er geen idee van. Zelf is hij al vier jaar lid en kweekt de fraaie plant puur als hobby. Een hobby die hem veel plezier geeft want bij een goede verzorging geeft de fuchsia mangellanica door zijn uitbundige bloei de vruchten van al het werk terug. Tentoonstelling Bewolking Buien Geen entree Herstel Juli Laag pitje Provincie coördineert samenwerking in 2003 Een projectbureau dat tevens als coördinatiepunt fun geert, moet de herdenking van de Ramp in 2003 in goede banen leiden. De provincie Zeeland, die de voortrekkers rol vervult, trekt er een ton voor uit. De opzet is om de activiteiten in het herdenkingsjaar zoveel mogelijk op el kaar af te stemmen. In Sint-Philipsland worden in ieder geval voorbereidingen getroffen voor zowel een herden king als een boek over de watersnood van 1953. Ook in Stavenisse zal er aandacht worden geschonken aan de Ramp en er is zelfs een website over dit onderwerp in voorbereiding. Meldpunt Antwerpsestraat 12 - 14 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computersnetwerken, systemen op maat. - Hi-end audio, speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Met zomerse temperaturen en twee dagen dat het tropisch warm was, zette juli goed in. Maar dat hield de atmosfeer niet vol. Een storing van uit het zuiden gooide roet in het eten en voorlo pig was het mooie weer over. Tussen de eerste en de laatste week van deze maand was het een tamelijk natte periode, met over het algemeen geen zomerse temperaturen. De laatste week was de zomer weer helemaal terug. De gemid delde temperatuur kwam uit op 19 graden en dat is ruim boven normaal (18,1). Met 100,6 mm neerslag was juli erg nat, want 76 mm is nor maal. De zon voldeed ruimschoots aan de ver wachtingen, ze liet zich 228,7 uren zien, terwijl 201 uren het gemiddelde is. Al met al was juli nog niet zo slecht. Want dat er veel werk aan kleeft, is voor Goedegebuure niets nieuws. „Elke dag water geven. Als het heel warm is soms wel twee keer per dag. De dode bloemen en zaadbolletjes eruit halen en voor de winter snoei en", vertelt de Tholenaar. „Er zijn wel winterharde fuchsia's, maar die heb ik niet. Dus gaan ze allemaal naar binnen. En dan heb ik drie con tainers snoeiafval." Op vakantie gaan, is eigenlijk onbegonnen werk met zoveel planten. „Omdat je er el ke dag aan moet werken, is het moei lijk om zoiets aan anderen over te la ten. Men geeft niet voldoende water of als je terugkomt, zitten er nog overal dode bloemen in", aldus Goe degebuure. Het is niet alleen veel werk, de plant is ook heel verleidelijk. „De plant laat je je eigenlijk over de kop wer ken. Dan zie je ergens weer een mooie fuchsia hangen en dan wil je die ook hebben. Daardoor krijg je er op de lange duur te veel", aldus Goe degebuure. Hij heeft inmiddels 170 verschillende soorten. Dat lijkt veel, zegt hij, maar als je bedenkt dat er 4000 geregistreerde variëteiten be staan, dan is een aantal van 170 ei genlijk niets. „En er komen elk jaar soorten bij", weet de Tholenaar. Dat komt volgens hem omdat mensen het niet kunnen laten de plant steeds ver der te veredelen en te kruisen. Dat werk gebeurt niet alleen door de han del, die in de verkoop van bijzondere soorten uiteraard brood ziet, maar ook door de amateurkweker. „Maar vooral de handel gaat er zo op door. Er komt haast geen einde aan." Dat doorkweken heeft wat Goedege buure betreft weinig zin. „Vaak kun je als leek haast het verschil niet zien. Dan is er weer een nieuwe fuchsia met een wat ander blad, of de meel draden staan iets anders." Dat neemt niet weg dat hij blij is met het bestaan van de ZFV. „Vorige maand waren we met de vereniging op bezoek in St.-Laurens, achter Middelburg. Dan i kijken we in andere plaatsen wat er voor fuchsia's hangen en horen we van een deskundige hoe we bepaalde zaken kunnen verbeteren. Volgend jaar gaan we weer weg. Alleen weten we nog niet waarheen." De reisjes vinden steevast omstreeks juni en juli plaats, vertelt Goedege buure. „Dan heeft de fuchsia zijn eer ste bloei. Dan zijn ze op z'n mooist. Bij de tweede bloei wordt de bloem kleiner en bij de derde bloei is het bloemetje nóg minder van omvang." Goedegebuure telt bij de ZFV onge veer tien leden uit Tholen. Hij weet niet hoe het komt dat zo weinig ei landbewoners zich tot de vereniging aangetrokken voelen. Onlangs belde hij het hele eiland af op zoek naar mensen die fuchsia's hadden of waar van hij dacht dat ze ze hadden. „Ik wilde een grotere Thoolse deelname voor een tentoonstelling. Dus ik dacht als ik elke fuchsiakweker vraag om een plant af te staan, hebben we toch een stevige vertegenwoordiging. De planten zouden met een vracht wagentje worden gehaald en ook weer worden thuisgebracht. Maar er was geen belangstelling voor." Goe degebuure denkt dat kwekers bang zijn dat de plant stuk gaat of dat er een takje afbreekt. „Maar dat groeit er vanzelf weer aan." Om de deelname van Tholen toch enige body te geven, gaf hij zelf 46 planten mee. Er kwamen er wel een paar beschadigd terug, maar dat vormde voor Goedegebuure geen probleem. „Het ergste is om ze weer terug op de plek te krijgen. Uithalen is niet zo moeilijk, maar terugzet ten." De 165 leden van de ZFV kregen dit vooijaar een stek van de vereniging. De opdracht was de stek zo mooi mogelijk op te kweken tot een fraaie plant. Aan het einde van deze maand of begin september wordt dan beke Met de 'hooimaand' juli op de kalender ging de temperatuur richting de 25 graden en meer. Een hogedrukzone in de Golf van Biskaje verplaatste zich in onze richting en zorgde voor mooi en zonnig zomerweer. Zondag de eerste bereikte het kwik de 24 graden, maandag viel qua temperatuur niet te gen, maar was overwegend zwaarbewolkt. Dinsdag 3 juli was een prachtige zonnige dag met een temperatuur van 29 graden. De oost-zuidoos tenwind voerde droge en war me tot zeer warme lucht aan, die in de dagen erna de tem peratuur deed oplopen tot bo ven de dertig graden onder een strakblauwe lucht. Het eerder genoemde hogedruk- gebied trok oostwaarts weg en dat ging gepaard met lucht drukdalingen. Vanuit het zuid westen naderde een onweers storing waarmee we later in de week te maken kregen en die de oostenwind tot vrij krachtig deed toenemen. Woensdag de vierde was een tropische dag met temperatu ren rond 31 graden en ook donderdag was met 33,9 een topper (de warmste dag van deze maand). Maar in de nacht veranderde dat en rond vier uur vrijdagmorgen arriveer den de eerste buien met on weer. De luchtvochtigheid was een stuk hoger dan de dagen ervoor, zodat het broeierig Ook Jansen verhaalt van de eindelo ze hoeveelheid kruisingén die hij van de rokjesbloem, zoals de tuin- fuchsia ook wordt genoemd, tegen komt. Van deze familie van de on- agraceae werd in encyclopedieën melding gemaakt van zeker 100 soorten. „Je kunt nu van het ontdek ken van nieuwe soorten bijna je le venswerk maken", grapt de 68-jari- ge Tholenaar. Ook J.C. Knuist (61) uit Tholen is een liefhebber. Hij is geen lid van de ZFV en houdt zich al zo'n tien tot twaalf jaar bezig met het kweken van fuchsia's. „Ik heb een tijdje in het ziekenhuis gelegen en moest het daarna wat kalmer aan gaan doen", vertelt de voormalige drainagedes- kundige die ooit 400 verschillende soorten in huis had. „Dat heb ik af aanvoelde. Het kwik wees nog ruim 28 graden aan. Er meldde zich een aanmerke lijk koeler en wisselvallig weer type, met de zomerse tempera turen was het voorlopig gedaan. Niet dat het direct slecht werd, maar van tijd tot tijd vielen er buien. Zaterdag 7 juli was het nog wat broeierig, met in de nacht buien. In Oud- Vossemeer gingen de deelne mers aan de Zevendorpentocht 's morgens in de regen van start, maar na een paar uren werd het droog. Het werd nog 25 graden en in de loop van de dag draaide de wind naar het zuidwesten. In Sint-Philipsland viel 's avonds 25 mm neerslag uit een onweersbui, wat het to taal voor deze dag op 33,8 mm bracht. De zondag was een sombere en natte dag. De zon liet zich niet zien, er stond een vrij krachtige zuidwestenwind en met 19,2 mm was de hoe veelheid neerslag behoorlijk. Het kwik bleef op 17 graden ste ken. Ook na het weekeinde bleef de temperatuur aan de magere kant. Maandag (9) knapte het weer als gevolg van een klein hogedrukgebied wel iswaar snel op, maar dat bood weinig soelaas. Dinsdag de tiende was een dag met veel bewolking en te weinig zon, waarop het kwik nog tot 23 gra den kwam. De west- tot zuid westenwind nam geleidelijk toe tot kracht zes. De oorzaak was een actief lagedrukgebied dat van Ierland naar Schotland en gebouwd tot tien en nu staat de kweek eigenlijk op een laag pitje." Hij is er van overtuigd dat zonder liefde voor het plantje en zonder veel tijd om aandacht aan de fuchsia te besteden, het kweken niets wordt. Elke dag kijken of er soms dooie bloemetjes inzitten. Elke dag con troleren of zich zaadbolletjes vor men. „Die moeten er uit, want die belemmeren de groei." En dan nog heb je zonder opletten geen goede plant. „Denk maar aan het onge dierte. Je moet alert zijn op de witte vlieg. Die moetje bestrijden, anders komt er van je plant ook niets te recht." Knuist heeft nooit meege daan aan tentoonstellingen. Hij vond de risico's om er met een vrachtwagentje planten naar toe te gaan, te groot. „Als planten jong vervolgens richting Scandina vië trok. Woensdag 11nam de wind verder toe tot hard of stor machtig, wat vergezeld ging van de nodige buien die echter weinig water maakten. De don derdag begon zonnig, maar te gen de middag nam de bewol king toe en daaruit vielen enkele buien. Het weerbeeld bleef de dagen erna herfstachti ge trekjes vertonen. Doordat het hogedrukgebied op zijn plaats bleef in de buurt van de Azoren, bleef een westcirculatie in stand met onstabiel weer. De temperatuur schommelde rond de 19 a 20 graden. Voorlopig bleef het onbesten dig weer met gematigde tem peraturen en een doorgaans stevige wind, geen zomer dus. De ligging van hoge- en lage- druksystemen was zodanig dat de oceaaninvloed aan het lang ste eind trok. Voor de vele va kantiegangers was het zeker niet aantrekkelijk. Vrijdag de dertiende was een dag met zon en buien, maar toch 22 graden. De zaterdag viel tegen, het re gende bijna de hele dag licht, 's Avonds klaarde het nog wat op en even kwam de zon tevoor schijn. De wind was afgezwakt naar zwak tot matig. Onder in vloed van een zwakke zone met hogedruk was zondag de vijf tiende een heel redelijke dag. Er waren wolkenvelden en daaruit viel toch nog een enkele bui, vergezeld van onweer. Tussen door liet de zon zich zien en het werd 20 graden. zijn, kunnen ze wel een stootje heb ben. Maar meestal heb je ook bij oudere planten transportschade. En dan al die mensen die er tijdens de tentoonstelling met hun vingers aan zitten." Een aantal Tholenaren is aangesloten bij de hobbyclub van kwekerij West hof in 's-Heer-Abtskerke. Woord voerster J. van 't Westeinde schat hun aantal op zes. De Zeeuwse club telt 200 belangstellenden. „Maar die komen gelukkig niet allemaal tege lijk naar onze vergaderingen", stelt Van 't Westeinde opgelucht vast. „Tijdens onze voorjaarsvergadering kwamen er ongeveer 130", telde ze. Daar kregen de deelnemers van een deskundige uitleg over bemesting, over water geven, snoeien en win- terberging. Ook daar kregen de be langstellenden een stek mee naar huis met de opdracht er een zo mooi mogelijke plant van te maken. „De plantjes worden opgekweekt en een onafhankelijke deskundige jury gaat op 1 september tijdens een ten toonstelling het resultaat beoorde len." Van 't Westeinde heeft niet de indruk dat de deelnemers erg fana tiek zijn. „Sommigen komen met de fuchsia als hangplant, anderen heb ben er een struik van gemaakt. De plant laat zich goed opkweken en veel deelnemers vinden het plezie rig met levend materiaal te wer ken." Het resultaat is volgens Van 't Wes teinde niet te voorspellen. „Je kunt niet zeggen: 'Zoveel bloemen en zoveel takken moet je krijgen.' Het gaat vooral om de hoeveelheid en de soort mest, de hoeveelheid wa ter, de temperatuur. Ja, zelfs praten tegen de plant helpt ook." Ze vindt het logisch dat de fuchsiakwekende Tholenaren zoveel plezier aan hun hobby beleven. „De plant kan goed overwinteren. Ze kunnen vijftien tot twintig jaar oud worden. Elk voorjaar, als de plant uit de winter- berging komt en je ziet dat hij gaat groeien, geeft dat een enorme be vrediging." Dat er ook liefhebbers van andere planten zijn, vindt ze niet vreemd. „De een valt op rozen, de ander op geraniums." Toch houdt de bloemenkweekster niet op de fuchsia te roemen en zijn schoonheid te bewonderen. „Ik niet alleen. Als er bij ons op de kwekerij een tentoonstelling is, valt bij be zoekers de mond soms open van verbazing bij het zien van al die prachtige bloemen." Van 't Westeinde vindt het prachtig als hobbyisten aangeven honderden soorten fuchsia's in bezit te hebben. Het zwakke hogedrukgebied zorgde ook maandag en dins dag voor aardig weer met aan gename temperaturen, maar vanaf woensdag (18) werd het minder goed. Een depressie met actieve buien boven het Kanaal kwam onze kant op. De wind wakkerde aan en het kwik liep op tot 19 graden. Dinsdag was eveneens een dag met veel buien vergezeld van onweer. De depressie lag nu precies boven ons land en voor het eerst sinds 6 april kwam de luchtdruk on der de 1000 Hpa. De wind was zuidwestelijk, zwak tot matig, later ruimend naar noordwest. Rond 19 juli is ook het begin van de hondsdagen. Voor de oude Egyptenaren was dit het teken van de jaarlijks terugke rende overstromingen van de Nijl. Bij ons kunnen de honds dagen weieens aan de natte kant zijn, maar dat gaat lang niet altijd op. Na een natte vrij dagmorgen klaarde het op en de zon liet zich zien, maar met 18 graden was de temperatuur gemeten. Zaterdag de 21e was een sombere, regenachtige dag. Later in de middag werd het droger, maar de zon kwam er niet aan te pas. Met een vrij krachtige zuidenwind werd wat warme lucht aangevoerd. Vanaf zondag (22) herstelde het weer zich flink. Een uitloper van het Azorenhoog was gunstig voor onze omgeving. Na het weekeinde ging de tempera tuur richting de 23 tot 25 gra den en er vielen ook minder buien. In de nacht van zondag op maandag passeerde - tus sen 3 en 4 uur - een actieve bui enstoring die zich in de hogere luchtlagen had ontwikkeld, met regen en onweer. Overdag viel „Onze kwekerij telt er 6000. Maar dat is voor een gewone particulier niet te behappen. Elke plant heeft zijn eigen individuele verzorging nodig. Je moet ze echt per stuk be handelen." De club van Zeeuwse fuchsialief hebbers komt al een jaar of achttien bij kwekerij Westhof over de vloer. „Die ZFV is eigenlijk een afsplit sing van onze club", legt ze desge vraagd uit. „Een aantal clubleden wilde een andere manier van wer ken. Entree heffen bij tentoonstel lingen en een officiële inschrijving bij de Kamer van Koophandel. Dat wilden ze in verband met de aan sprakelijkheid. Als er bijvoorbeeld tijdens een tentoonstelling een on geluk zou gebeuren. Als er iemand van een trap zou vallen of zo. Des tijds wilden die mensen alles pro fessioneler aanpakken.Ik ga er van uit dat iedereen die hier op bezoek komt tegen ziektekosten is verze kerd. Daarnaast ben ik iemand van 'vrijheid blijheid' en vind ik het leu ker om alles gratis te doen." Even heeft Van 't Westeinde ge dacht aan het heffen van entree. „Er kv/amen gemiddeld vijfduizend be zoekers naar onze tentoonstellin gen. Maal twee gulden, dan heb je tienduizend gulden. Maar wat wil je dan doen met dat geld? Verdelen over de fuchsia-inzenders? Zelf heb ik amper kosten. De clubleden beta len een tientje per jaar. Daar regelen we een busje voor om de planten aan en af te voeren. Er is koffie en nog een paar van die dingen. Wij verkopen fuchsia's en als de men sen willen, heb ik mest in de aan bieding. Pokon is goed, Substral ook, en ik heb mijn eigen mest sa mengesteld." Het maakt Van 't Westeinde weinig uit of de club meer leden kan tellen. „Het blijft al een tijdje stabiel. Ik denk dat er in totaal zes kwekers uit Tholen bij ons actief deelnemen, maar ik schat dat er, gezien de be zoekers, zeker dertig inwoners zijn die fuchsia's kweken." Ze is nieuwsgierig naar het resultaat van de 150 uitgezette stekjes. „De plant laat zich goed opkweken, maar het kan ook misgaan. Of hij krijgt teveel of te weinig water. Of hij heeft op de tocht gestaan. Of hij wordt opgevreten door ongedierte of schimmels." Wat Van 't Westeinde niet geeft, is garantie. „Sommige mensen kopen een stekje van twee gulden. Dan vragen ze of ze hun geld kunnen te rugkrijgen als het plantje doodgaat. Dat doen we niet. Als ik wat man keer, ga ik naar de dokter. Maar die geeft me ook geen garantie op het leven." het wat tegen door de hardnek kige bewolking, maar tegen de avond kreeg de zon enige ruim te. Met een temperatuur van 24 graden zat het wel goed. Vanuit het zuidwesten naderde een hogedrukgebied waarvan we de rest van de week zouden profiteren. De wind ging om naar noordoost tot oost en de zon kreeg meer kans. Van dins dag tot en met donderdag (24 t/m 26 juli) was het fraai zomer weer met temperaturen van boven de 25 graden en veel zon. Vrijdag begon zonnig, maar in de loop van de morgen betrok de lucht door een klein lagedrukgebied dat boven Bel gië was ontstaan. Het trok in noordelijke richting met wat lichte regen. Later klaarde het op en het voelde broeierig aan. In de tweede helft van de avond passeerde een gebied met buien vergezeld van on weer, dat in Tholen-stad en West-Brabant regen bracht. Za terdag was het zonnig en de temperatuur bereikte de 28- gradengrens. Er was wat meer wind dan de dagen ervoor en dat voelde prettig aan. Zondag (29) begon met mist en laag hangende bewolking. Rond ne gen uur kwam de zon erbij en het werd een mooie zomerdag met 29,7 graden. Nog steeds hadden we te maken met uitlo pers van het Azorenhogedruk- gebied. Maandag de dertigste was een topdag, met een maximum van 29 graden en heel veel zon. De laatste julidag viel wat tegen. Bewolking van een zwak kou front trok over onze omgeving en de zon liet zich minder zien. De wind was westelijk, later noordwestelijk, en vrij krachtig met kracht 5 tot soms 6. Met 25 graden kwam de temperatuur op een iets lager niveau uit. Sint-Philipsland Temperatuur Gemiddelde temperatuur 19,0 Gemiddelde maximum temperatuur 24,4 Gemiddelde minimum temperatuur 14,3 Hoogste maximum temperatuur 33,9(5) Laagste maximum temperatuur 17,4 (8) Hoogste minimum temperatuur 18,2 (6) Laagste minimum temperatuur 8,1(16) Zomerse dagen v.a. 30 °C 2(4,5) Warme dagen v.a. 25 °C 14 Aantal uren v.a. 18°C '371 Aantal uren zonneschijn 228,7 Warmtegetal 56,2 Warmte-etmalen 18 Neerslag Aantal dagen met neerslag 16 Aantal dagen met hagel - Aantal dagen met neerslag v.a. 10 mm 3 Hoogste etmaalsom 33,8 (7) Totaalsom 100,6 Atmosfeer Gemiddelde luchtdruk 1014 Hoogste luchtdruk 1029 (2) Laagste luchtdruk 996(18) Laagste luchtvochtigheid 30(4) Dagen met onweer 6 Aantal dagen met weerlicht 1(5) Aantal dagen met mist 4 Gemiddelde windsnelheid 3,3 Hoogste windsnelheid 21,0(11) De getallen tussen haakjes zijn de data. ken wie het mooiste resultaat heeft bereikt. Waar dat gebeurt, moet nog worden afgesproken. De winnaar krijgt een wisselbeker. „Die is nu in handen van ene Hofman uit Loo pers kapel lc op Schouwen." Of die de beker dit jaar weer mee naar huis mag nemen, is afhankelijk van het resultaat van de andere deel nemers. De ZFV heeft Job Koense uit Heinkenszand bereid gevonden de resultaten te beoordelen en een win naar aan te wijzen. „Jobse is zelf kweker geweest en heeft er veel kijk op", is de overtuiging van Goedege buure. Een van de jongste leden van de vereniging is. oud-badmeester J. Jansen uit Tholen. „Ik ben twee maanden lid en een bloemenlief hebber", motiveert hij zijn aanwe zigheid tijdens clubbijeenkomsten. Waarom hij voor de fuchsia koos, is niet zo moeilijk te verklaren. „Als je die eenmaal gezien hebt, ben je ver kocht. De plant geeft doorlopend bloemen. Vanaf het begin van de zo mer tot aan de vorstdagen." Jansen heeft geleerd hoe hij dé planten de winter kan doorloodsen. „Sommige kwekers doen de planten in de koelkast. Anderen hebben een speciaal diepvrieskistje voor fuch sia's geschikt gemaakt. Ik moet de eerste winter nog meemaken. Voor lopig denk ik de planten de winter door te krijgen door ze op een tem peratuur van negen graden te hou den." Op zaterdag 1 februari 2003 is het een halve eeuw geleden dat het zuidwesten van ons land door een watersnood werd getroffen. Bijna heel Sint-Philipsland en grote delen van Tholen (west en midden) ston den onder water. Vooral in Stavenis se waren veel slachtoffers te betreu ren. In totaal verdronken 166 streekbewoners. Daarnaast kwamen op Tholen en Sint-Philipsland zo'n 9100 paarden, runderen, varkens en kippen om, werden 310 woningen en 70 boerderijen verwoest en nog eens 1650 woningen en 390 boerde rijen beschadigd. Ruim 6000 hecta re bouw- en grasland stond korte of langere tijd onder water. Maar in heel Zeeland, West-Brabant en delen van Zuid-Holland deed het water zijn verwoestende werk. De gevolgen lieten een diepe indruk na op de bevolking en de Ramp wordt gezien als één van de belangrijkste gebeurtenissen van de 20e eeuw. Zowel de Ramp als de realisatie van het Deltaplan in de jaren erna, heb ben geleid tot grote veranderingen in het hele Deltagebied. Wat de pro vincie betreft wordt bij de herden king in 2003 niet alleen stilgestaan bij oorzaak en directe gevolgen, maar ook bij de impact op de bevol king, de infrastructuur en de ont wikkeling van het gebied in de voorbije halve eeuw. Dat is dan weer de basis voor een visie op toe komstige inrichtings- en beheers maatregelen, ook buiten de delta. Dus terugkijken, leren en vooruit kijken. Initiatieven vanuit de sa menleving voor een herdenking lig gen voor de hand en de provincie vindt het van belang dat deze goed op elkaar worden afgestemd. Dat beoogt men met het project Delta 2003. De provincie Zeeland zocht het overleg met Noord-Brabant en Zuid-Holland. Om zaken op elkaar af te stemmen, gaan de drie provin cies, de betrokken gemeenten en waterschapen en het ministerie van verkeer en waterstaat een bestuur lijk platform vormen. Daarnaast komt er een projectbureau van amb tenaren, dat de betrokken partijen samen financieren. Een coördinatie punt - bij de provincie Zeeland - dient als meldpunt voor ieders acti viteiten, waarna geadviseerd wordt over eventueel gewenste samenwer king of afstemming met andere par tijen. Ook kunnen er ideeën worden aangedragen die aan derden kunnen worden doorgespeeld. Een goede coördinatie tussen overheden is noodzakelijk om tot een nationale herdenking te kunnen komen, me nen gedeputeerde staten. Behalve herdenkingen, wordt eraan gewerkt om één van de Noorse wo ningen in Stavenisse naar streekmu seum De Meestoof in Sint-Anna- land te verplaatsen. En oud- Scherpenissenaar Kees Slager be ijvert zich voor een monument ter herinnering aan alle mensen en dor pen die in de voorbije eeuwen in de delta slachtoffer van het water zijn geworden. Advertentie I.M. Een onweersbui bracht zaterdagavond 7 juli in Sint-Philipsland zoveel neerslag, dat de riolering het in sommige straten - zoals de Mosselkreekstraat - niet aan kon. Marien Goedegebuure uit Tholen is heel wat uurtjes per dag bezig met zijn hobby, maar het resultaat mag er zijn.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 5