Vrijwilligers brengen evangelie op camping Planten en bloemen niet aan te slepen op braderie in smalstad Scherpenisse viert 875-jarig bestaan College burgemeester en wethouders ziet geen schraalland of bloemdijken Lichte stijging prijs aardappel Bezwaren tegen vergunningen varkenshouders Sint-Philipsland Naast goed weer is de sfeer bepalend voor de belangstelling Donderdag 9 augustus 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Dabarwerk 14 jaar in Stavenisse Behalve vakantie vieren zijn er ook mensen die andere dingen doen tijdens de zomermaanden. Bijvoorbeeld evangeliseren. De organisatie Dabar (in het Hebreeuws: woord en daad) is actief op vele vakantie-adressen. Vrij willigers verzorgen daar in een team een programma waarin ook verteld wordt over de bijbel en het christelijk geloof. In de gemeente Tholen gebeurt dat op camping Stavenisse. Jantje Smit Verandering Mensen houden van bloe men. Dat blijkt zaterdag op de braderie in Sint-Maar tensdijk, waar de planten en bloemstukken niet aan te slepen zijn. Een hande laar uit Friesland brengt tassenvol aan de man en ook de Bond van Platte landsvrouwen is meer dan tevreden over de verkoop. Het is druk, gezellig en goed weer en die combina tie zorgt voor een geslaag de braderie. „Als organisa tie zijn we dik tevreden", zegt Kees van Koeveringe van middenstandsvereni ging Smalstad. Geen wanklanken Gekookte mossels Geluidsoverlast Sportsokken Norm optrekken Metfeestweek in juni volgend jaar Scherpenisse bestaat volgend jaar 875 jaar en dat gaat niet ongemerkt voorbij. Van 15 tot en met 22 juni zal er een feestweek zijn met diverse activiteiten. Op initiatief van de Dorpsgemeenschap is met de verenigingen uit het dorp een feestcommissie gevormd die een voorlopig pro gramma heeft samengesteld. Onderdeel daarvan zal in ieder geval een historische optocht zijn. Bourgondische maaltijd Scherven Waardevol Al voor het veertiende jaar komt Dabar op camping Stavenisse. Ver spreid over vier weken werken twee teams (elk twee weken) op de cam ping, aangevuld met een camping pastor. Het werk wordt op Tholen mogelijk gemaakt door een com missie van de stichting campinge vangelisatie. Daarin zitten alle Ne derlandse Hervormde gemeenten en de Gereformeerde Kerken van Tho len en Sint-Philipsland. „De com missieleden verspreiden op alle campings in de gemeente de Eliza- bethbode. We geven die overal per soonlijk af. We vragen aan de men sen of ze belangstelling hebben in het blad en zo kom je vaak tot een gesprek", zegt A. van Westen uit Oud-Vossemeer. „Verder zorgt de commissie voor de praktische zaken die de campingevangelisatie moge lijk maken." De twee Dabarteams bestaan eigen lijk helemaal uit jongeren die van elders komen. Ze verblijven zelf op de camping en werken intussen in het team. Deze weken is Inge Troost teamleidster. „De teams be staan uit tussen de zeven en negen mensen. We werken hoofdzakelijk voor de jeugd, terwijl de camping pastor een luisterend oor voor de volwassenen is. De jeugd hebben we opgesplitst in drie groepen: van 4 tot 9 jaar, van 10 tot 13 jaar en van 14 jaar en ouder. Elke morgen heb ben we voor alle groepen clubs waarin onder meer uit de bijbel wordt gelezen met uitleg daarbij. Er wordt ook gezongen en dat vinden de kinderen heel leuk. Verder heb ben we 's middags een gezellig pro gramma met veel knutselwerk en spellen. Elke avond om zeven uur is er een poppenkastspel van Jan Klaassen en Katrijn. Daar zijn de kinderen dol op", vertelt Inge Troost. Het Dabarteam organiseert verder in de avonduren een Rock Solid-programma voor tieners. Ac tie, spel en ontspanning wisselen el kaar daarin in hoog tempo af. Voor de ouderen organiseert Dabar drie keer per week een creatieve of spor tieve activiteit. In de periode van vier weken zijn ook twee campingpastors actief. Nu zijn Jan en Jannie Roelofsen uit Veenendaal neergestreken op cam ping Stavenisse. „De campingpas tors zijn geen pastoraal werkers of zo, hoor. Het zijn gewoon bewogen christenen die zich in hun vakantie ook beschikbaar willen stellen voor hun medemensen. We gaan ook niet actief iedereen langs om ze te bena deren over het geloof. We zijn er ge woon voor wie ons nodig heeft. Een luisterend oor. Verder delen we wat folders uit", vertelt Jannie Roelof sen. „Het was voor ons zeker niet zo gemakkelijk om hieraan te be ginnen. In het begin kregen we nog al wat negatieve reacties. Ik was hoogzwanger toen we dit voor het eerst deden en we zaten naast men sen die de hele dag harde muziek draaiden van Jantje Smit en het was sowieso nogal een luidruchtig veld je waar we op stonden. Toen dacht ik: 'Wat doe ik hier? Zullen we maar niet weggaan?' Maar gaande weg werden we geaccepteerd en kwamen er ook goede gesprekken. Nu vinden we het ontzettend leuk om hier te komen. Mensen komen met allerlei zaken naar je toe. En dat hoeft helemaal niet met het ge loof te maken te hebben. Het kan ook zijn dat twee buren die elkaar al heel lang kennen, opeens ruzie ge kregen hebben." Op camping Stavenisse zijn veel vaste gasten. Krijg je dan niet altijd dezelfde mensen te zien? „Nee, we zien elk jaar weer onbekenden voorbij komen. Bovendien is het helemaal niet verkeerd om ieder jaar weer mensen te herkennen. Je raakt wat vertrouwder met elkaar en dat is positief", zegt Jannie Roelof sen. Inge Troost haakt aan: „Er zijn mensen die denken dat we er alleen maar staan om zieltjes te winnen. Maar zo is het niet. We doen dit om dat we om mensen geven. En het is net zo goed gewoon heel gezellig." Ilona Hauyben komt al 17 jaar op camping Stavenisse en maakt het Dabar-werk dus al die 14 jaar al mee. Sinds een jaar heeft zij het christelijk geloof aangenomen. „Dat is zeker voor een deel door het werk van Dabar. Ik was er zelf ook al wel mee bezig", zegt Ilona die het niet gemakkelijk heeft gevonden de verandering in haar leven aan haar ouders mee te delen. „Zij zijn niet christelijk en waren er eerst ook helemaal niet blij mee. Maar het is mijn keuze geweest. Een paar van mijn vriendinnen hebben dezelfde keuze gemaakt. Moeilijk is het wel, zeker buiten de vakanties om, want dan sta je er helemaal alleen voor." Ilona heeft het Dabar-werk zien ontwikkelen. „Er is steeds meer bij gekomen. De aard van het werk is hetzelfde gebleven, maar het is uit gebreid. Stille tijd om te bidden en bijbelstudie te doen bijvoorbeeld. En ook dat we 's avonds nog met een aantal mensen naar de dijk gaan om daar nog wat na te praten." Zelf zou Ilona ook wel in een Dabarteam willen zitten. Wat dat betreft is er behoefte genoeg aan vrijwilligers. „Het zou ontzettend leuk zijn als er ook jongeren van Tholen (of zelfs Stavenisse zelf) mee zouden willen doen", zegt Jannie Roelofsen. Wie interesse heeft, kan contact opne men met Irma Piet van de stichting campingevangelisatie, tel. 0167- 573068. Op het plein voor het gemeentehuis dromt het publiek 's middags samen rond een vrachtwagen vanwaaruit planten verkocht worden. De han delaar brengt zijn waar luid roepend aan de man. Komt met één of een paar planten tevoorschijn, roept een prijs ('twee bromelia's voor een tientje') en kijkt of er liefhebbers voor zijn. Is dat niet het geval, dan gaat er nog wat van de prijs af. En dan weer vult hij een grote tas met verschillende planten. „Voor 35 gulden!." Het is onbegrijpelijk, maar de mensen blijven kopen. Twee vrouwen en een man die hem assisteren, blijven heen en weer lo pen met planten en geld. Tijd om op adem te komen, wordt hen nauwe lijks gegund. De handelaar maakt er een stuk vermaak van, je ziet dat de omstanders genieten, 's Avonds heeft de Fries twee auto's en een kar leegverkocht. „Vrijdagavond stond hij op een nachtmarkt, is 's morgens langs de veiling gereden en toen hierheen gekomen", vertelt Van Koeveringe. De bloemenman komt een jaar of vijf in Sint-Maartens dijk. „Hij moet veel mensen heb ben, want anders kan hij niet verko pen." Verderop richting de Noordpoort hebben de plattelandsvrouwen even min reden tot klagen. „De bloem- stukjes waren niet aan te slepen", zegt penningmeester mevr. Mul ders. Een gedeelte wordt tevoren gemaakt door dames die op een cur sus zitten. Op de dag zelf zijn twee a drie dames met het maken van de stukjes bezig. „We moesten er al vroeg één optrommelen omdat de stukjes weg vlogen. En ik moest ge regeld naar mijn tuin om materiaal bij te halen." Ook potten met vet- planten vinden gretig aftrek. En me vrouw K. Overbeeke boetseert kip petjes in de stand. „Het is een succes, maar vooral ook een heel gezellige dag. Je ontmoet je leden VERVOLG VAN VOORPAGINA De leefomgeving zou in de ogen van de werkgroep ook gebaat zijn bij an dersoortige beplanting en het plegen van onderhoud aan de verwilderde begroeiing langs het achterpad aan de buitenkant van de wijk. Dat laatste is gebeurd, maar vernieuwen van de be planting is niet voorzien. Tenslotte is het speelterreintje aan de Tulpstraat vernieuwd. Een aantal zaken komt nog aan bod wanneer herbestrating aan de orde is (in 2003 of 2004). Want in de nota stedelijke vernieuwing en wonen van de gemeente is afgespro ken dat het gebied rond de Bloemen- laan de komende jaren - als speer- puntgebied - extra aandacht krijgt. Daarbij zal bekeken worden op welke manier de bewoners bij verdere ont wikkelingen betrokken kunnen wor den. „Wijkbeheer kan niet zonder bewo ners. De gemeente had er contacten en die zijn nu losagelaten", aldus Van der Linde. De wethouder zei dat wijk beheer inderdaad van belang is. „On ze deur staat altijd open voor de be woners. Een soortgelijke groep hebben we in de Kotterstraat gehad en daarmee is onlangs ook nog eens gesproken." De aardappelprijzen zijn de afgelo pen week redelijk stabiel gebleven. Doré's kwamen op de veiling gis teren op exact hetzelfde bedrag uit als een week eerder. Alleen Gloria en Nicola noteerden een lichte da ling. De meeste rassen gaven zelfs een stijging in prijs te zien. Pre mière boekte met vijf cent de meeste winst. Voor het eerst wer den woensdag ook Bintjes aange voerd op de veiling. Deze gingen voor een kwartje de deur uit en dat was de laagste kiloprijs van alle rassen. De aanvoer bleef boven de 200 ton. Woensdag: Doré 32-51, Première 35-42, Gloria 38-45, Frieslander 47-49, Eigenheimer 47-53, Bintje 25, Bildtstar 39-43, Nicola 51-52, Donald 40, bonken 79-85, drielin gen 10-13, kriel 160-185. Aanvoer 244 ton. Dinsdag: Doré 30-51, Première 43, Gloria 42-44, Frieslander 38- 48, Eigenheimer 44-55, Bildtstar 38-43, Nicola 49-50, bonken 71- 82, drielingen 10-12, kriel 146- 184. Aanvoer 252 ton. Begin dertiende eeuw stond ten zui den van het dorp het kasteel van heer Hugo van Scherpenisse. Later had de familie Van Borssele het voor het zeggen in de heerlijkheid, die via het geslacht Van Egmond (de graven van Buren) in het bezit terechtkwam van het Oranjehuis. Westkerke is altijd een afzonderlijke heerlijkheid met ei gen heren gebleven. Met 1729 inwoners op 1 januari van dit jaar js Scherpenisse een van de kleinere plaatsen in de gemeente Tholen. Maar het nam afgelopen jaar wél eenderde van de totale Thoolse bevolkingsgroei voor zijn rekening, zoals het al enkele jaren achtereen een behoorlijke aanwas kent. Nog in 1750 was het dorp zelfs groter dan het nabijgelegen Sint-Maartensdijk. X en ook wel aspirant-leden", aldus mevr. Mulders. De afdeling heeft ingespeeld op het thema 'afval' - af valverwerker Olaz is in de smal stad met het Supertroep-opruim- spektakel - door van afval een pop te maken, waarbij de mensen kun nen raden hoeveel meter afval erin verwerkt is. Mevr. M. den Engels man komt het dichtst bij de 34,75 meter en wint daarmee een kera- miekkip. Zaterdagmorgen vroeg valt er nog een spat regen, maar de rest van de dag blijft het droog. Na de middag komt de zon doorzetten, maar zo warm als de voorgaande dagen wordt het niet. Ook staat er een windje. Ideaal braderieweer dus. „Maar het weer is slechts één van de factoren die aan het slagen van de braderie heeft meegewerkt", vindt Van Koeveringe. „Er heerst ook een goede sfeer en dat is iets wat in jaren is opgebouwd." Al met een 's morgens begint het te lopen met het publiek en dat blijft de hele dag zo. „Normaal valt het tussen half een en half twee even stil, maar dat is nu niet gebeurd." V an Koeve ringe is dan ook tevreden. Van standhouders noch horeca-onderne- mers bereiken hem wanklanken. „En als die uitblijven, zijn wij als organisatie dik tevreden. Het was grandioos." Driekwart van de deel nemers komt ieder jaar terug. En wie weg blijft, is ermee gestopt of kan deze dag niet naar Sint-Maar tensdijk komen, is de ervaring van de middenstandsbestuurder. Op de Markt staan aan weerszijden van de rijbaan kramen, en ook nog een dubbele rij op het plein zelf. Het aanbod is gevarieerd: kleding, sieraden, cd's, fruit, cadeau-artike len, autobanden, parfum, bloemen en planten. Op een podium geven leden van fitnesscentrum Island Po wer een demonstratie en dat trekt veel bekijks. Bij de stand van bloe menhandel Marian staan de mensen in de rij om te raden naar het ge wicht van een fruitmand. „Het is hartstikke druk, en erg gezellig", zegt ze. Een paar honderd mensen doen mee - „sommigen trekken de portemonnee om te betalen, maar het is gratis" - en uiteindelijk zit L.P. Moerland uit Sint-Annaland er slechts 20 gram naast zodat de 9,68 kilo wegende mand voor hem is. Ook buurvrouw Ilse Ligtvoet van de drogisterij spreekt van een 'goede braderie'. „De drukte verbaast me eigenlijk, want vandaag is het ook teria van toepassing zijn. Er moet sprake zijn van een (in potentie) aan wezige waardevolle, kenmerkende schraallandvegetatie en het beheer moet gericht zijn op het behoud en herstel van deze waardevolle vegeta tie", aldus Merkx die echter consta teerde dat dit niet het geval is. „Door de natuurbeschermingsorganisatie stichting Het Zeeuwse Landschap wordt in haar beheersvisie nergens gesproken over schraalland. Bruin tjeskreek wordt erin omschreven als 'een complex van open water, moe ras, rietland, laaggelegen percelen grasland en enkele smalle stroken bouwland'. Is het beheer van het be doelde gebied dan wel gericht op instandhouding van schraalland", vroeg Merkx zich af. Hij droeg aan dat het Zeeuwse Landschap zelf aan geeft dat ze de term schraalland niet gebruikt, omdat die destijds (in 1988) niet gangbaar was voor waardevolle graslanden in kleigebieden, maar meer voor graslanden op voedselar- me gronden. De term schraallanden wordt sinds 1991 gehanteerd in de ecologisce richtlijn van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en vis serij en is sindsdien niet aangepast. „Het college van burgemeester en wethouders concludeert daaruit dat het nooit in de bedoeling van de wet gever heeft gelegen om ook waarde volle graslanden in het zeekleigebied onder het begrip 'schraalland' te laten vallen en bescherming te bieden op op de verschillende campings druk met activiteiten." Bij Ligtvoet kan het gewicht geraden worden van een pot drop en ook daaraan doen heel wat mensen mee. „Ze raden van 3 tot 8 kilo, maar het juiste is 4842 gram." J. Schot uit Tholen zit daar maar 15 gram naast en kan zo doende voorlopig dooreten. Jan Oudesluijs van het evenemen- teiicomité Smalstad heeft het even eens prima naar de zin. Hij vraagt voorbijgangers om mee te doen aan een fotoraadwedstrijd die betrek king heeft op de plaatselijke win kels. Zo'n 150 mensen vullen een formulier in. Winnaar van de mand met boodschappen wordt Ilse Baan (Achter 't Bos). Ook sjoelen heeft het comité als attractie en dat trekt basis van de interimwet ammoniak en veehouderij." Bovendien vermeld de Merkx nog dat de bezwaarmakers in de bedenkingen die ze in eerste in stantie indienden, nooit gesproken hebben over het feit dat het gebied in aanmerking zou moeten komen voor bescherming omdat het schraalland zou zijn. Ten derde was er nog het bezwaar van de geluidsoverlast (en trillingen) van af en aan rijdende vrachtwagens (ook 's nachts) en van de bedrijfsvoe ring zelf. De gemeente ziet geen be zwaren. De voorkeurswaarde die het ministerie van VROM geeft, is vol gens Merkx 50 decibel en die zal niet worden overschreden wat betreft het af en aan rijdend verkeer. Afgemeten aan de dichtstbijzijnde woning van derden (Oudeweg 6) is er volgens de gemeente ook geen last van trillin gen, omdat de vrachtwagens maar langzaam rijden. Voor geluid dat van het bedrijfsterrein zelf komt, geldt dat er 's nachts op 50 meter afstand van de grens van het terrein niet meer dan 60 decibel geluid te horen mag zijn. Berekeningen komen volgens Merkx op 56,2 tot 57,2 decibel. Zelfs wan neer er vrachtwagens gebruikt wor den die een zwaarder vermogen heb ben dan gemiddeld, zal de overlast nog binnen de normen blijven. Ge zien de onderzoeken, vindt het polle- 80 deelnemers die op zowel de grote als de kleine sjoelbak moeten spe len. Winnaar met 157 punten is John van Houdt (Bloemenlaan) en hij krijgt eyeneens een mand met bood schappen. De terrassen op de Markt zitten vol. Ook is er volop te eten: oliebollen, vis, gekookte mossels, hamburgers. In zijn frietwagen kijkt Geert van Ham tevreden naar de bloemenverkoper vlak naast hem. Hij profiteert mee van de publieke belangstelling. Muziekvereniging Euterpe is promi nent aanwezig op de Markt. Aan de straat staat de oliebollenkraam, die goede zaken doet. En voor het ge meentehuis heeft de schiettent even min over klandizie te klagen. Daar vlakbij treden leden van de leedin- gengroep op gezette tijden op. 's Middags begint een drietal blazers een aantal nummers te spelen en dat wordt door voorbijgangers regelma tig beloond met een paar muntstuk ken in de gereedstaande instrumen tenkoffer. 's Avonds zorgt het straatorkest Dak t'r af, op uitnodi ging van de organisatie, voor muzi kale klanken. „Op die manier laat je je als vereniging weer zien in het dorp. Dat hoort er, vind ik, bij op zo'n dag", zegt Euterpe-voorzitter Theo Steketee tevreden. De Rabobank biedt het publiek praktische informatie over de euro en is aangenaam verrast over de gro te belangstelling. „Onze medewer kers hadden kostuums aangetrokken uit de diverse landen die de euro in voeren. Ze vertelden bijvoorbeeld over de EMU, en dat iedereen vanaf 6 jaar een bon krijgt voor een Zalm- kit", legt Lena Polderman van de bank uit. Kinderen krijgen een bal lon, een kleurplaat (waaraan een wedstrijd is verbonden) en een euro kwartet. Volwassenen kunnen tien vragen beantwoorden en maken kans op een dinerbon. Ook op de braderie in Tholen brengt de bank dit programma. In de Kaaistraat geeft tennisvereni ging Jacoba van Beieren de moge lijkheid om een balletje te slaan. Op de Haven klinkt luide muziek. Hier geven linedancers later op de mid dag een staaltje van hun kunnen ten beste. De jeugd vermaakt er zich in de draaimolen en de minicars, of hapt in een suikerspin. Maar aanbie dingen zijn hier eveneens te vinden: tien paar sportsokken voor een tien tje. In de Oudestraat en de Molen straat kan pony worden gereden en op de Markt staat een groot spring kussen. Een glijbaan, onderdeel van het zwerfafvalproject van Olaz, mar keert het einde van het braderiepar- cours in Sint-Maartensdijk. Daar buiten zie je mensen lopen op weg naar hun auto....met grote tassen vol planten bij zich. ge van b. en w. overigens wel dat de bepaling dat op 12 dagen per jaar 's nachts de geluidsnorm mag worden overschreden, kan worden geschrapt uit de vergunning. Maar verder moet die intact blijven", aldus Merkx. De slotopmerking van de vertegen woordiger van b. en w. was opmerke lijk. Hij haalde een uitspraak van de Raad van State aan van 13 juli 1999 in Delfzijl. Daarin wordt aangegeven dat ook een natuurgebied dat op grond van de interimwet ammoniak en veehouderij geen bescherming kan krijgen, gevolgen kan ondervin den van het in werking zijn van een nabijgelegen intensieve veehouderij. Neerslag van stikstof en aantasting van de ecologische waarden bijvoor beeld. Het ging in Delfzijl om een varkenshouderij die op 1300 meter van het Dollardgebied stond. Het be drijf van Jansen staat op 500 meter van de Bruintjeskreek. „De vergun ning van Jansen is verleend op 10 au gustus 1999. Met de aangehaalde uit spraak van de Raad van State had bij het nemen van een beslissing op de aanvraag van Jansen eigenlijk reke ning gehouden moeten worden. Dat is niet gebeurd, met name omdat de bedoelde uitspraak pas in de nieuws brief van oktober werd gepubli ceerd", legde Merkx uit. Voor de vergunningaanvraag van veehouder J.H.J.M. Roefs uit Hel mond voor een varkensstal (5120 vleesvarkens) aan de Zuiddijk in Sint-Philipsland waren twee bezwaar makende kampen. Ten eerste dezelf de inwoners (vertegenwoordigd door Het Groene Schild) als bij Jansen, maar ook veehouder Roefs zelf (ver tegenwoordigd door Den Hollander advocaten). Hij maakte bezwaar te gen bepaalde strikte voorwaarden in de vergunning die afwijkend of aan vullend waren ten opzichte van de ontwerpvergunning. Maar Merkx was daar kort over. „In het verweer schrift is zeer uitgebreid gemotiveerd waarom de bewuste voorschriften aan de vergunning zijn verbonden. Daarom heeft het college van burge meester en wethouders er geen be hoefte aan daar nu nog iets aan toe te voegen." Het Groene Schild bracht voor een groot deel dezelfde argumenten naar voren als bij de vergunningaanvraag van Jansen. Geluidsoverlast, trillings- hinder en de natuur op de Noorddijk en Bruintjeskreek. Merkx verwees daarom naar de redenatie die hij daarover al had gegeven. Wat de ge luidsoverlast betrof, vragen b. en w. om de maximale norm voor geluid 's nachts op dezelfde waarde te mogen stellen als bij Jansen. Daar geldt na melijk 60 decibel als maximum, ter wijl bij Roefs 55 decibel is aange houden. Als dat gebeurt, zal de waarde niet overschreden worden, al dus de gemeente. Ook hier zou dan de 12-dagenregeling geschrapt kun nen worden, wat b. en w. betreft. Een derde punt van bezwaar dat Het Groene Schild naar voren bracht, is de onttrekking van grondwater en het lozen ervan. Maar ook hier verwees Merkx naar het verweerschrift waar 'uitgebreid op deze materie is inge gaan'. Binnen enkele weken doet de Raad van State uitspraak in deze zaken. „Nu moeten we eerst de financiën (zoals ringsteken met paard en wa- rond zien te krijgen", zegt Coby Hage-de Graaf. Actief worden sponsors gezocht en van het resul taat zal het afhangen, in hoeverre het programma nog wordt uitge breid. „Er zijn 250 brieven de deur uitgegaan. We zijn ook op het ge meentehuis gaan praten en daar deed men ons het idee aan de hand om er - net als in Stavenisse - een heel feestjaar van te maken." De commissie bestaat verder uit Anne Wedzinga, Diana v.d. Werf-Fase, Laurie de Wilde, Alieke Andriesse- Beens, Annelies v.d. Werf, Mark Smits en Alexander van As. De feestweek wordt zaterdag 15 ju ni geopend met een (historische) braderie en oude ambachten en 's avonds een disco voor de jeugd. De inwoners zal gevraagd worden om zoveel als mogelijk historische kle ding te dragen. Op woensdag is een middag voor de Thoolse ouderen gepland, met o.a. de Zeeuwse klap- bank, accordeonmuziek en Zeeuw se liederen door een plattelands vrouwenkoortje. Op vrijdag is de schooljeugd aan de beurt. Voor de kinderen van de basisscholen en de peuterspeelzaal zijn er - na school tijd - historische kinderspelen en een pannenkoekenmaaltijd. In de avond voeren de leerlingen van de Oosterscheldeschool hun musical op. Voor de historische optocht op zaterdag 22 juni hebben zich al ver enigingen aangemeld met een wa gen of een wagenspel. Alle muziek verenigingen uit de gemeente zullen deze dag hun medewerking verle nen. Voor de oudere jeugd en vol wassenen staan aansluitend oud- Hollandse spelen op het programma gen). Tegen de avond kunnen alle inwoners meedoen aan een Bour gondische maaltijd in de open lucht en aansluitend wordt het feest muzi kaal afgesloten. Een programmaboekje zal over het hele (voormalige) eiland Tholen verspreid worden. Bij de voorberei dingen zijn de volgende verenigin gen en organisaties betrokken: de Oosterscheldeschool, peuterspeel zaal De Scarpejaantjes, voetbalclub SPS, de schuttersvereniging en het Cloveniersgilde, de Bond van Platte landsvrouwen, de bejaardensoos, de Zonnebloem, oranjevereniging Prins Willem-Alexander, gymvereniging SHF, hengelsportclub De Zeebaars, middenstandsvereniging Samen Sterk en de Dorpsgemeenschap. Zij vin den het, een kwart eeuw na een ge slaagde en grootse viering van het 850-jarig bestaan (toen in combina tie met de Thoolse dagen), opnieuw tijd voor een feestje. Overigens is de stichtingsdatum van Scherpenisse niet exact bekend. Scherven aardewerk die ooit in de Westkerkse berg zijn gevonden, zijn rond het jaar 1127 gedateerd en dat was in 1977 de aanleiding om 850 jaar Scherpenisse te vieren. In een oorkonde uit het jaar 1203 wordt melding gemaakt van Balduwinus, clericus geestelijke) de Scarpenes- se. En een oorkonde van 14 oktober 1206 vermeldt het eiland Scarpenes- se. In 1285 wordt Scarpenissedam genoemd. Het zijn de vroegste bewij zen voor het bestaan van een leefge meenschap Scherpenisse. De naam is afgeleid van het Germaanse scarpa scherp) en jasja landtong, of uit springend in zee of benedenrivier). De gemeente ziet geen gevaren voor natuurgebied de Bruintjeskreek door de komst van twee varkensmesterijen bij Sint-Philipsland. De gemeente had geen vergunning mogen verlenen voor twee varkens stallen in Sint-Philipsland. Dat betoogde een aantal instanties en omwo nenden onlangs voor de Raad van State. Geluidsoverlast en schade aan de gevoelige natuurgebieden Noorddijk en Bruintjeskreek waren de ar gumenten. De gemeente zelf schoof deze bezwaren terzijde. Twee zaken dienden voor de Raad van State. De eerste betrof de verle ning van een milieuvergunning voor D. Jansen uit Sint-Philipsland. Zijn struisvogelboerderij aan de Oude weg is opgekocht door M. van Ge- nugten uit Best. Die wil er de var kens die hij in Best fokt, af gaan mesten (4992 vleesvarkens). Daar voor was een revisievergunning no dig. Burgemeester en wethouders willen die verlenen, maar er kwam bezwaar. Onder meer omwonenden maakten ten eerste bezwaar tegen procedurefouten. Die werden voor de Raad van State ruiterlijk toegege ven door J. Merkx die namens de ge meente optrad. Hij noemde die fou ten echter 'niet van dien aard dat peronen in hun belangen zijn getrof fen'. „Alle personen die in eerste aanleg bedenkingen hebben inge diend, hebben met inschakeling van het milieu-adviesbureau Het Groene Schild gebruik gemaakt van de mo gelijkheid tot het indienen van be roep", aldus Merkx. Een ander punt van bezwaar was het feit dat Bruintjeskreeg en de Noord dijk dicht bij de plek liggen waar de stal moet komen. De Noorddijk zou een bloemdijk zijn en daarom gevoe lig zijn voor uitstoot van ammoniak van de varkensstal. Wettelijk zijn er middelen om bloemdijken te be schermen. Maar volgens Merkx is er helemaal geen sprake van een bloemdijk. „De Noorddijk is niet in beheer bij een natuurbeschermings organisatie en wordt door geen enke le andere organisatie of persoon als bloemdijk beheerd." Dus kan de ge meente daar ook geen rekening mee houden, aldus Merkx. In het natuurgebied Bruintjeskreek zou volgens de bezwaarmakers zoge naamd 'schraalland' voorkomen en ook dat dient te worden berschermd tegen met name meststoffen die via de lucht verspreid kunnen worden. B. en w. erkennen dat de Bruintjeskreek een waardevol natuurgebied is. Merkx voerde aan dat het begrip 'schraalland' in de wetgeving hele maal niet omschreven wordt. „Het enige aanknopingspunt is de jurispru dentie, waaruit is af te leiden dat voor de beantwoording van de vraag of grasland (dat in het natuurgebied Bruintjeskreek voorkomt) in aanmer king komt als schraalland, enkele cri- T De bloemenverkopers kunnen de hele dag op een grote belangstelling rekenen tijdens de braderie van Sint-Maartensdijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 3