'Wijkbeheer niet zonder bewoners' Bodem van Vroonstede doorzocht op archeologische bijzonderheden Bloemenpracht siert randen van akkers Braderie in Sint-Annaland heeft moeite met gemeente >2il $"3 ^Ü!Ü1Ü!£^n AL 56 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Drempels op Paasdijk zijn rem voor velen Buien teisteren Thoolse land en fietsmeerdaagse KUNSTSTOF Commissielid Van der Linde: Dure jongens die Romeinen Donderdag 9 augustus 2001 57e jaarga •^DÊLBUSê Autospiegel vernield KOZIJNEN SERRES GEVELBEKLEDING ROLLUIKEN ZONWERING GARAGEDEUREN MR nieuwbouw- en renovatie Werkgroep Bloemenlaan Sint-Maartensdijk Het project Bloemenlaan - gericht op het verbeteren van de leefbaarheid in deze straat in Sint-Maartensdijk - is beëindigd en daarmee de taak van de werkgroep afgerond. PvdA'er M.A.J. van der Linde noemde dat maandag in de commissie gemeentelijke ontwikkeling teleurstellend. „Wij zagen liever dat de groep in stand wordt gehouden om als aanspreekpunt te fungeren voor het wijkbeheer", zei hij. Als het aan wethouder W.C. van Kempen ligt, wordt de werkgroep ook in de toekomst ingeschakeld. Speerpunt Een stukje houtskool dat op 3,5 meter diepte in het veen zit, bergt veldtechnicus Marcel van Dasselaar op in een plastic zakje. „Het is het eerste stukje dat we vinden. En houtskool is via de C14-methode makkelijk te dateren", zegt hij. Het stukje kan wijzen op vroege bewoning. Of gewoon van een verbrande boom afkomstig zijn. Mede werkers van Arnicon uit Nieuwerkerk aan den IJssel zijn maandag in Sint-Annaland begonnen met een archeolo gisch bodemonderzoek op het terrein van de toekomstige woonwijk Vroonstede. Diezelfde avond klonken in de commissie gemeentelijke ontwikkeling geluiden over de kosten en de mogelijke vertraging bij het realiseren van bestemmingsplannen. „Dure jongens die Romeinen", zei M.A.J. van der Linde (PvdA) gekscherend. Veenlaag Deze week Tholen volgend jaar onder de kruiden Wie deze dagen - tussen de buien door - over het eiland fietst, kan voor aangename verrassingen komen te staan. Onverwacht mooie stukjes natuur bijvoorbeeld. Een fraai voorbeeld daarvan is een ak kerrand langs de Annavosdijk tussen Sint-Annaland en Stavenisse. Landbouwer T. Suurland zaaide de randen van zijn gronden daar in met een kruidenmengsel in het kader van een akkerrandenregeling van de overheid. Hij deed dat op eigen houtje, maar er is ook een Thoolse stichting voor akkerrandenbeheer. Onder dier verantwoor delijkheid komt volgend jaar Tholen onder de kruiden te staan. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 2G Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De beweegbare drempels in de Paasdijkweg te Poortvliet hebben effect. Reed 60% van de bestuur ders daar harder dan de toegestane 50 km/u, sinds de drempels er lig gen is maar 13,5% meer in overtre ding. Wethouder K.A. Heijboer zei dat maandag in de commissie ge meentelijke ontwikkeling. De ge meente onderhandelt nog steeds met fabrikant Vialis over de als ex periment geplaatste verkeersdrem pels. De klachten van omwonenden over geluidsoverlast zijn namelijk nog altijd niet verholpen. Na de va kantie wordt het wegdek gladder gemaakt door de oneffenheden weg te halen. Eerder al zijn de drempels in buizen gelegd om het geluid wat te dempen. Volgens de wethouder komt de meeste overlast van - lege - vrachtwagens die met een te harde snelheid de drempels passeren, waardoor ze omhoog komen. „Met de politie is afgesproken dat ze daarom incidenteel zal controle ren", aldus de wethouder. J.P. Bout (CDA) informeerde naar het resul taat van de test die motorrijders hebben gedaan met de drempels. Zij waren namelijk bang dat ze zouden vallen als de metalen strips uit het wegdek komen op het moment dat zij passeren (de drempels reageren op het overschrijden van de maxi mum snelheid). Dat testrapport is er inmiddels, zei Heijboer. De fietsmeerdaagse van Sint- Maarensdijk is tot nader^rder uit gesteld. Reden waren de enorme regenbuien die Tholen dinsdag avond teisterden. Dex enkeling die zich vanaf zes uur op "straat waag de, kon drijfnat weer thuiskomen. Het evenementencomité Smalstad besloot dindagmiddag om vijf uur de jaarlijkse fietsdriedaagse tot na der bericht uit te stellen. „Mis schien dat we het in september nog organiseren. Maar zeker is dat nog niet", zegt Tonnie Breure van het evenementencomité. In korte tijd viel een enorme hoe veelheid regen naar beneden. In Oud-Vossemeer werd van onge veer zes uur dinsdagavond tot gi sterenmorgen 30 mm regen geme ten. Weerman Jan Stouten uit Sint-Philipsland mat van acht uur dinsdagavond tot half vier giste renmiddag 21 mm. „Dat is een he leboel water. En de verschillen per plaats kunnen enorm zijn met der gelijke buien", aldus Stouten die uitlegt waar die nattigheid vandaan komt. „We hebben te maken met depressies die van de Altantische Oceaan over Ierland naar ons toe komen. Daar horen regenfronten bij en die veroorzaken de buien. Bovendien stijgt de temperatuur overdag waardoor het relatief warm wordt. Die lucht stijgt op en omdat de atmosfeer instabiel is, vormen zich snel weer buien. Bo vendien is de Noordzee relatief warm (20 graden). Ook daar stijgt de vochtige lucht op en de buien worden over het land geblazen." Dat de neerslag erg kan verschil len, blijkt wel uit het feit dat er in heel de maand juli in Haamstede 31 mm regen is gevallen, terwijl in Sint-Philipsland 101 mm werd afgetapt. Schade door de grote hoeveelheden water is er niet op getreden, op enkele individuele gevallen van overlast na. Voor meer weergegevens over juli zie ook pagina 5. In de nacht van dinsdag op woensdag is aan de Parksingel in Tholen een auto vernield. De auto stond in een parkeervak op het gedeelte van de Parksingel tussen de Ten Ankerweg en de Molenvlietsestraat. De eigenaar ontdekte gisterenmorgen dat de lin ker buitenspiegel van het voertuig ka pot aan de deur hing. De schade be draagt enkele honderden guldens. Fabriek en showroom: Canadaweg 6, Halsteren Tel. 0164-683425 Veilingweg 11St.-Annaland Tel. 0166-652904 Showrooms geopend ma t/m vr 8-17 uur en za 9-16 uur Advertentie I.M. Ter afsluiting stuurde de gemeente groep daarbij te betrekken." alle werkgroepleden een eindrappor tage, met de vraag om eventueel te reageren. Niemand deed dat en dus hebben ze hun instemming betuigd, aldus burgemeester en wethouders. Dat ging verschillende commissiele den te ver. „Ik vind het slap gedacht dat wanneer er geen reactie komt, dat dit instemming betekent. Mis schien zijn ze wel teleurgesteld en hebben ze daarom niet gereageerd", aldus Van der Linde. Ook J. van den Donker (D66), A.L. Piet (CU) en J.P. Bout (CDA) vonden de conclusie van het gemeentebestuur 'kort door de bocht'. „Had ze nog een keer bij elkaar geroepen en persoonlijk be dankt, in plaats van met een briefje", zei laatstgenoemde. Maar de wet houder vond dat er zorgvuldig ge handeld is, hoewel hij toegaf dat het briefje 'misschien wat formeel' is. „Er staat in dat de bestrating en be planting te zijner tijd aan bod komt en het is de bedoeling om de werk- Zeven keer kwam de groep, vanaf najaar 1998, bij elkaar. Behalve be woners zaten er vertegenwoordigers in van de gemeente en de wonings tichting. Het overleg resulteerde erin, dat een aantal huizen in de Bloemen laan grondig werd vernieuwd en de rest geschilderd. Ook zijn bewoners aangeschreven met het verzoek hun tuinen beter te onderhouden. Omdat het verkeer in deze straat behoorlijk hard rijdt, heeft de werkgroep gepleit voor het instellen van een 30-km-zo- ne en het aanbrengen van verkeers remmers. Dat laatste vindt de ge meente bezwaarlijk omdat het een doorgaande straat betreft voor de hulpdiensten en een omdat een goe de bereikbaarheid van de zijstraten van belang is. ZIE VERDER PAGINA 3 De organisatie van de braderie in Sint-Annaland (die zaterdag aan staande wordt gehouden) is boos op het gemeentebestuur. De gemeente legt vanalles op, maar komt zelf haar afspraken niet na, zo vindt mid denstandsvereniging Activa. „We hebben veel werk gehad om de braderie aan te passen aan nieuwe regelgeving op het gebied van vei ligheid. In de Voorstraat stonden normaal zo'n vijftig stands, maar nu mag dat niet meer. Het zullen er zo'n 30 tot 32 zijn. De rest moet naar de Ring. Die zal dit jaar zowel aan de binnen- als buitenkant hele maal vol staan", zegt J. van Dijke van Activa. „Maar de gemeente zelf komt haar afspraken en toezeggin gen die in het overleg zijn gedaan, niet na. We moesten de vergunning al voor 15 juni aanvragen, compleet met tekeningen van de situatie. Tot vandaag (dinsdag - red.) heb ik de vergunning nog niet binnen. Er zou gecontroleerd worden, een nul-me ting. Maar dat kan niet, want er is geen personeel voor. Maar wie is er straks verantwoordelijk als er toch iets mis gaat? Wij voldoen aan de gestelde eisen, maar er is niet op ge controleerd. En als je dan zelf vraagt hoe het met de vergunning staat of wie er een terras mogen opbouwen, krijg je daar geen antwoord op. Dat is heel mager. Na de braderie moet daar nog een hartig woordje over ge sproken worden." De braderie zelf gaat gewoon door. Zaterdag bezetten de 96 deelnemers van tien tot negen uur het parcours dat loopt van het Havenplein, via de Voorstraat naar de Ring en de Brug straat. De Nieuwstraat is uit de route gevallen, vanwege de eerder ge noemde, aangescherpte veiligheids eisen. In de Brugstraat kunnen kin deren een ponyritje maken en verderop in het parcours kunnen ze onder meer eendjes vissen. Op het Havenplein staat een kermis opge steld. Streekmuseum De Meestoof opent ook zijn deuren. Op het plein kunnen kinderen (en ouderen) tol len, hoepelen, steltlopen, hinkelen, touwtje springen, kaatsen en pan nenkoeken eten. In het winkeltje van het museum worden snoepjes ver kocht zoals stroopsoldaatjes, zuur- en kaneelstokken en polkabrokken. Verder zijn een touwslager, smid en wagenmaker aan het werk te zien. Er is een schoolmarkt (verkoop van overtollige schoolspullen) en er worden meekrapplantjes verkocht. Tevens kan men zien hoe speksteen wordt bewerkt. De Meestoof is open van half elf tot zes uur. Van twee tot vijf uur is de Neder landse Hervormde kerk aan de Ring open voor bezichtiging. Er zijn twee inloopconcerten gepland. Om half drie speelt Leen Heijboer uit Sint- Maartensdijk bekende klassieke werken op het orgel en ook bewer kingen van psalmen en geestelijke gezangen. Vanaf vier uur treedt het echtpaar Rinus en Lia van Gorsel op. Zij zingen zowel gezamenlijk als ieder apart diverse werken, begeleid op het orgel door Leen Heijboer. Terwijl David en Olivier een boring maken tussen een aardappel- en een bloemenveld achter de Bierensstraat in Sint-Annaland, registreert veldtechnicus Marcel van Dasselaar (rechts) de gegevens, bijgestaan door veldwerker Geertjan van Wageningen. De veldwerkers beginnen aan de noordoostkant van het gebied ten noorden van de Bierensstraat en wer ken richting de Stoofweg. Op hon derd plaatsen moet de boor de grond in. Dat moet een inzicht opleveren hoe de bodem hier is opgebouwd. De gegevens van elke boring worden in een zakcomputer vastgelegd. „Wan neer je die vervolgens in de computer invoert en allemaal naast elkaar legt, levert dat een bodemprofiel op", al dus Van Dasselaar, die het karwei klaart samen met milieukundig veld werker Geertjan van Wageningen, alsmede David uit Togo en Olivier uit Kameroen voor het zware werk. De bodem is op zich interessant, zeggen ze. Er worden namelijk hele smalle veenlagen tussen de klei aangetrof fen. „Dat hebben we nog nooit ge zien, meestal zijn die lagen meters dik", aldus Van Wageningen. De veldwerkers vermoeden dat de klei die bij mogelijke overstromingen is aangevoerd, het veen deels heeft weggeslagen. Boring 30, aan de rand van een aardappelveld van G.J. Duij- zer, laat op 3,5 meter een tientallen centimers dik veenpakket zien. Maar ook dat is waarschijnlijk een losge slagen stuk, want dieper de grond in is de veenlaag opnieuw smaller. Deze kan in het verleden ook afgegraven zijn om te dienen als brandstof, dan- wel voor de zoutwinning. Deze boring levert wel het eerste stukje houtskool op. En dichter onder het oppervlak een tweetal scherven, één geglazuurd en één ongeglazuurd. Ook die worden meegenomen. Eer der hebben ze aan de oppervlakte al wat losse scherven gevonden, de meeste 18e en 19e eeuw, maar enkele mogelijk 13e of 14e eeuws. Omdat die, op wat voor manier ook, op het terrein gebracht kunnen zijn, vinden de onderzoekers lieven scherven in de grond. Ze zijn met name uit op sporen die wijzen op menselijke acti viteit: scherven dus, houtskool- of as- resten. „Alles wat we vinden, nemen we mee en dat wordt gedetermi neerd." Veen wordt op deze plek op een diepte van 2,5 tot 3 meter aange troffen. Hét kleurt donkerbruin en be staat uit plantenresten. Via de zoge naamde C14-methode (koolstof) kan de ouderdom ervan bepaald worden. Een kostbare methode die hier niet wordt toegepast. Wél worden veen- monsters gezeefd om er mogelijk heel fijne resten houtskool of aarde werk uit te halen. De meeste borin gen gaan tot op het veen, maar een aantal gaat tot een diepte van vijf me ter. De normale grondkleur wordt na twee meter een grijze klei. Naast het veldwerk doet de project leider op kantoor ook relevant histo risch onderzoek. Zo wordt bekeken wanneer het gebied is ontstaan (de polder van Sint-Annaland is in 1476 bedijkt), wanneer er overstromingen zijn geweest en of er iets bekend is over bebouwing. „Het is belangrijk om te praten met mensen uit de om geving", zegt Van Wageningen. Zo vertelde dhr. Duijzer hen dat er aan de westkant een meestoof heeft ge staan (De Eensgezindheid, gebouwd 1850/1851, afgebroken in 1916), waarvan de fundamenten nog in de grond zitten. Het onderzoek voor Vroonstede is de eerste keer dat in Tholen voor een be stemmingsplan een archeologische inventarisatie wordt verricht in op dracht van de gemeente. Het is het gevolg van een in mei van dit jaar ge nomen besluit van gedeputeerde sta ten, legt provinciaal archeoloog R.M. van Dierendonck uit. Hij doelt op de vaststelling van de 'nota inzake rela tie r.o. en archeologie'. Dat besluit is, stelt hij, gunstig voor de archeologi sche monumentenzorg in Zeeland. Dit soort inventarisaties moet vervol gens door de gemeenteraad betrok ken worden in de afwegingen bij het vaststellen van een bestemmingsplan. Als een waardevol archeologisch ob ject wordt gevonden en het besluit valt om dit niet te bewaren, dan zal volgens Van Dierendonck volledige opgraving moeten volgen om de zaak te kunnen beschrijven. De eerste verkenning bij Sint-Anna land - afhankelijk van het resultaat nog gevolgd door een aanvullende inventarisatie - heeft ermee te maken dat zowel ten oosten als ten westen van het dorp nog stukken veen in de bodem zitten. Van Dierendonck: „Die laag kan nog ongestoord zijn en elders in de provincie is gebleken dat veel van die plekken in de Ro meinse tijd bewoond zijn geweest." Onder meer in de buurt van Poort vliet zijn in het veen resten gevonden van een boerderij uit de Romeinse tijd. De provincie heeft twee criteria ge steld waarbij een archeologische in ventarisatie verplicht is: als plaatsen voorkomen op de archeologische monumentenkaart of op de indicatie ve kaart voor archeologische waar den. ZIE VERDER PAGINA 2 Fuchsia is populaire plant, maar Tholenaren voelen er minder voor, merkt M. Goedegebuure uit Tholen EN VERDER... Bloemen en planten zijn niet aan te slepen op braderie te Sint-Maartensdijk Gemeente verwerpt bezwaren tegen varkensstallen bij Sint-Philipsland Vrijwilligers evangeliseren op de camping Groen licht voor rotonde aan de Postweg in Tholen Jochem Kuzee wint triatlon van Westkapelle EEN VETTE KEUKEN GEEFT EEN MAGER TESTAMENT Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Rob van der Klugt uit Sint-Maartensdijk ziet zijn oldtimers als logés Wielrenner Arjan van Haaften is op de fiets geen gekke-bekkentrekker De stichting is opgericht omdat het voor individuele boeren niet gemakkelijk is aan de ei sen voor het akkerrandenbeheer te voldoen. Met name de eis dat er minimaal 5 km akker randen moeten zijn, wil een boer in aanmerking komen voor de vergoeding (die is ruim 5000 gulden per hectare). „Door in een stichting samen te werken, kun je wel aan die leng te komen", legt bestuurslid J. van Vossen uit Sint-Annaland uit. De stichting diende bij het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij een project in van maar liefst 41 hectare. „Eerst waren dat er 76, maar we kregen er 'maar' 41 toegewezen. Toch is het een buiten sporig groot project in Nederland. Veertien dagen geleden hebben we telefonisch goedkeu ring voor de plannen gekregen", aldus Van Vossen. De regeling voor akkerrandenbeheer is opgesteld om een aantal redenen. Ten eerste om het wild te laten profiteren van de ruige begroeiing. Uilen, muizen, vlinders en patrijzen zijn gebaat bij dergelijke randen. „We laten als stichting ook tellingen uitvoeren om te zien wel ke dieren er voorkomen en hoeveel", zegt Van Vossen. Verder hebben de fraaie bloemen- stroken een attractieve waarde voor inwoners en toeristen. In overleg met de boeren heeft de stichting de akkerranden op een kaart ingetekend. De ran den moeten minimaal zes meter breed zijn en blijven zes jaar liggen. Het is een mengsel van 25 verschillende kruiden. Vanaf 1 april volgend jaar gaat de regeling in en dan komt dus 41 hectare bouwland van Tholen en Sint-Philipsland onder de kruiden te staan. E--

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1