'Mijn drijfveer is, om te proberen een karwei tot een goed einde te brengen' Tholenaar doet letterlijk boekje open op internet Heemkundekring wil het gemeentearchief houden Blowguns te koop en regenwater gratis Peter Havermans eerste zilveren jubilaris bij Visser in Poortvliet Rode Kruis pakt lessen weer op Eigenheimer 44 cent per kilo Nieuwe bedrijven Duizend gulden voor Bangladesh De zakenbank van Tholen J Donderdag 23 augustus 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Tegenwoordig is Peter Ha vermans verantwoordelijk voor bepaalde projecten bij Technisch Bureau Vis ser, maar ooit leverde hij op de fiets flessen butagas af. En eigenlijk had hij timmerman willen worden. De 42-jarige Oud-Vosse- meerder is een kwart eeuw in dienst bij het Poortvliet- se installatiebedrijf. Tij dens de personeelsavond, vrijdag in Sint-Annaland, zette directeur C.G. Visser zijn eerste zilveren mede werker in het zonnetje Vaste ploeg Geen subsidie voor cursus opvoeden Examinator Routinier Tholen Oud-Vossemeer Sint-Annaland Stavenisse Sint-Maartensdijk Scherpenisse Poortvliet Startersadvies? Neem contact op met Schipper Accountants Ziekenhuis^ Lievensberg Blaaspijpje Regenwater BIZ-ness Philippuslandt roept raad op standpunt te herzien Als die ene bijzondere dag ook echt bijzonder moet worden! Dan is Eiselina bruidsmode de beste voorbereiding Zijn auto houdt Peter Havermans steeds goed schoon en ordelijk. ,,Alsje een bepaald onderdeel of stuk gereedschap nodig hebt, moet je dat zó kunnen pakken." „Om precies te zijn op 1 augustus 1976 ben je bij ons in dienst getre den. Je was 17 jaar en kwam net van de technische school", zei Vis ser in Havenzicht, waar het gezel schap genoot van een barbecue. „Je hebt het mede mogelijk gemaakt, ons bedrijf te laten groeien tot het allround installatiebedrijf dat het nu is. Met een fijn team mensen, waar van jij een belangrijk onderdeel uit maakt. Jouw persoon is een begrip geworden. Niet alleen voor ons, maar voor heel onze klantenkring. Mede namens alle collega's bedan ken we je voor je inzet en trouw, en hopen deze fijne samenwerking nog vele jaren voort te kunnen zet ten." Visser bood zijn medewerker een reischeque en een enveloppe met inhoud aan, en diens vrouw Annie een bos bloemen. Ook zoon Tim Havermans was bij de huldi ging aanwezig. Flexibel zijn. En de verstandhou ding met de collega's. Dat zijn volgens Peter Havermans de ingrediënten voor een langdurig dienstverband. „Met je collega's moet je goed op kunnen schieten, want zonder hen gaat het niet. Je moet weten watje aan elkaar hebt." Als meewerkend voorman staat de Vossemeerder tussen de medewer kers, de klant en de directie in. Dat is niet altijd even gemakkelijk, maar hij komt er wel uit. „Mijn drijfveer is om te proberen een kar wei tot een goed einde te brengen." Havermans is betrokken bij de we kelijkse planning van het werk: hoeveel mensen en tijd vergt een opdracht, welke mensen zijn be schikbaar en geschikt, wat moet er gebeuren en welke materialen zijn er nodig. „Op het werk houd ik het overzicht, praat eens met de klant. En met de collega's, want het is ook De afdeling Tholen en Sint-Phi- lipsland begint donderdag 13 sep tember met haar lesavonden. Wie een EHBO-diploma wil halen of dat al heeft, maar er meer mee wil doen, kan een kijkje komen nemen op de avonden. Deze worden wis selend gehouden in het Rode- Kruisgebouw aan de Radda Bar- nenstraat in Sint-Maartensdijk en dorpshuis de Wimpel aan de Een- drachtstraat in Sint-Philipsland. De eerste avond vindt plaats in Sint-Maartensdijk. Er wordt les gegeven in opvang en verzorging (bij rampen en evacuatie), hulp verlening bij evenementen, maar ook EHBO-herhalingslessen en jeugd EHBO worden gegeven. En het grote EHBO-diploma kan B. en w. hebben een verzoek van de stichting Jeugdzorg Zeeland afgewe zen om 3168 gulden beschikbaar te stellen voor het organiseren van de cursus 'Opvoeden: zo!' Het college schrijft aan de gemeenteraad dat meerdere instanties zich bezighouden met het geven van opvoedcursussen. Zo acht ook de GGD het haar taak zich hiermee bezig te houden en ook Oosterschelde Thuiszorg is actief op dit terrein. De laatste instelling heeft plannen dit najaar een opvoedcursus op Tholen te organiseren. De activi- Voor een kilo Eigenheimers werd gisteren op de veiling Sint-Anna land nog 44 cent betaald door de handelaren. De Frieslander deed het nog beter met 48 cent, maar de aan voer van dat vroege ras is aanzien lijk teruggelopen, evenals dat van de Doré, die op 40 cent bleef ste ken. Voor Bildtstar werd gisteren 41 belangrijk om te weten wat er bij hén leeft. Ik maak de keuringsrap porten en doe de opleveringen. Je wilt de mensen 100% tevreden heb ben, want een volgende keer moe ten ze weer naar ons bedrijf ko men." Toen hij me; het diploma installa tietechniek van de lts kwam ('dat was toeval, want eigenlijk wilde ik timmerman worden, maar er waren teveel liefhebbers voor de timmer- klas en ik werd uitgeloot'), leverde zijn eerste sollicitatie de 17-jarige Peter Havermans meteen een baan op. „In die tijd groeiden de bomen tot in de hemel, dus we konden per soneel gebruiken", zegt Visser. De Vossemeerder was de veertiende werknemer. Visser (gevestigd aan de Markt) investeerde in 1979 in eveneens behaald worden (bij vol doende belangstelling). Het Rode Kruis doet echter meer. Ook niet- gediplomeerde vrijwilligers zijn nodig. Voor het begeleiden van pa tiënten naar het ziekenhuis bij voorbeeld. Of het verrichten van hand- en spandiensten bij mensen die zelf niet meer uit de voeten kunnen. Wie informatie wil over deze activiteiten of wie eens een lesavond wil meemaken, kan daar voor contact opnemen met C. de Neeff, tel. 0166-667060. Gevonden voorwerpen. Bij het po litiebureau in Tholen zijn de volgen de gevonden voorwerpen afgeleverd: een armband, vier mobiele telefoons, een broek en een autosleutel. Nadere informatie is bij het politiebureau te verkrijgen. Degenen die goederen als vermist hebben opgegeven, krij gen automatisch bericht. teiten van de diverse instanties wor den op dit moment niet op elkaar af gestemd. Dit is een reden voor Scoop om een onderzoek te doen naar de gang van zaken rondom de opvoed- ondersteuning. B. en w. noemen het niet aanbevelenswaardig het subsidie verzoek van de stichting Jeugdzorg Zeeland nu te honoreren, zonder dat er sprake is van afstemming van vraag en aanbod. Bovendien is het de vraag of het organiseren van opvoed cursussen niet tot het reguliere werk van de stichting behoort. De provin cie financiert Jeugdzorg Zeeland, zo dat het college het ook geen gemeen telijke taak vindt om financieel bij te springen. cent betaald. De aanvoer haalde maar net de honderd ton meer, wat ruim zeventig ton lager was dan dinsdag. Woensdag 22 augustus: Doré 35- 40, Frieslander 48, Eigenheimer 42- 44, Bildtstar 38-41, bonken 50-76, drielingen 8-14, kriel 50-85, aan voer 104 ton. Dinsdag 21 augustus: Doré 38, Première 31, Gloria 37, Frieslander 44-49, Eigenheimer 43, Bildtstar 38-41, Nicola 46, bonken 51-76, drielingen 8, kriel 75-1.03; aanvoer 177 ton. nieuwbouw aan de Paasdijkweg en al gauw daarna begon de malaise. Het kwam zover dat Havermans en zijn dorpsgenoot Ad van Treijen nog de enige twee werknemers in de werkplaats waren. „Op maandag zaten we te kijken wat we voor werk uit de hoek moesten zoeken. Maar het tij keerde en langzaam was er weer een stijgende lijn te zien", aldus Visser die inmiddels weer 18 mensen werk biedt. „Er is al behoorlijk wat jaren een vaste ploeg en dat werkt het fijnst. Maar ik heb heel veel mensen zien ko men en gaan", zegt Havermans. De jubilaris ging in de beginjaren op de fiets naar de klanten. Ook om er flessen butagas af te leveren: „Tot in de polder toe. Zoiets ver geet je nooit meer." Het service- werk maakte een auto noodzake lijk, en hoewel Havermans nog aan het lessen was voor zijn rijbewijs, ging hij met de Simca van zijn baas op pad. „Het is altijd goed gegaan, maar tegenwoordig zou zoiets niet meer kunnen." Het on- derhouds- en reparatiewerk was vele jaren de taak van de Vosse meerder, vooral aan de verwar ming. „Van origine was ik lood gieter, maar toen ben ik ook elektra gaan ontwikkelen. Want als je ergens kwam en er moest een stopcontact vastgezet worden, kon je toch niet zeggen dat daarvoor iemand anders moest komen." Moest er ergens centrale verwar ming aangelegd worden, dan ging Havermans een dag samen met zijn baas op pad om alle radiatoren op te hangen ('dat gaat niet al leen') en in de dagen erna kon hij die dan in zijn eentje aansluiten. Dik tien jaar draaide Peter Haver mans storingsdienst. „Pieper, gsm of telefoon doorschakelen bestond niet, dus moest je zorgen bereik baar te zijn. Maar je wist niet be ter, het hoorde erbij. Een hekel had ik er niet aan, maar een storing kwam altijd ongelegen." Toen jon gere collega's het over wilden ne men, is de Vossemeerder met de storingsdienst gestopt. Binnen het bedrijf rolde hij een jaar of tien geleden in de opleidin gen: het begeleiden van jongere collega's. „Op school leren ze aar dig wat, maar niet wat er in het veld soms speelt." Visser geeft aan dat het niet altijd gemakkelijk is om dat leren op een karwei bij een klant te doen. „Maar soms kan het niet anders, want niet alles kan in de werkplaats nagebootst wor den." Visser is een erkend leerbe drijf voor de branche, zodat diver se personeelsleden via cursussen opgeleid zijn om leerlingen te scholen. En samen met Visser is Peter Havermans examinator bij Intechnium, het opleidingscentrum voor onder meer gawalo, c.v. en luchtbehandelingstechniek. Twee of drie keer per jaar neemt hij in Woerden examens af (meestal praktijk). „Het is leuk om te doen, maar je steekt er zelf ook het nodi ge van op. Het is een manier om bij te blijven in je vak. Bovendien spreek je collega's uit het hele land." Naast Tholen ligt een flink deel van het werk van Visser in West- Brabant. Ook overig Zeeland en de Zuid-Hollandse eilanden rekent het bedrijf tot zijn werkgebied. Door het servicewerk en de sto ringsdienst kent Havermans een heel groot deel van de klanten kring, maar hij komt daar in zijn huidige functie minder. „Daarom is het leuk om weer eens bij zo ie mand te komen." Als collega's problemen hebben met bepaalde klussen, dan kunnen ze oek steeds terugvallen op de routinier binnen het bedrijf. Want hoewel de mede werkers breed geschoold worden, heeft iedereen toch bepaalde spe cifieke taken. „Peter weet bijvoor beeld meer van c.v. en gastechniek dan ikzelf, maar dat is helemaal niet erg", zegt Visser. Het bedrijf schoolt het personeel ook als er nieuwe producten komen. „De klant verwacht dat je er alles van weet en het zonodig kunt herstel len." Daar moeten dan weieens boeken voor worden opgeslagen, want de apparatuur is tegenwoor dig zó divers dat je niet alles meer uit het hoofd kunt weten, geeft Ha vermans aan. Heel lang geleden heeft de jubila ris weieens bij een ander bedrijf gesolliciteerd, maar dat bleek toch niet te bieden wat hij zocht. Dus bleef hij bij Visser en daar heeft hij geen spijt van. „Natuurlijk zijn er wel eens meningsverschillen, en minder plezierige karweien ook. Maar ik heb het altijd goed naar mijn zin gehad en hoop hier nog lange tijd te kunnen werken", al dus de zilveren medewerker Peter Havermans van Technisch Bureau Visser. Inschrijvingen van nieuwe bedrij ven van Tholen en Sint-Philips land in het Handelsregister in de maand juli. Aannemingsbedrijf C.A. Burgers, Regentessestraat 20, aannemingsbe drijf op het gebied van de burgerlij ke en utiliteitsbouw, 1 personeels lid. Reisbureau Paulien Quist, Molen- vlietsestraat 4, reisbureau, 1 perso neelslid. Autoschadebedrijf Huijser, Energie weg 25, carrosserieherstelbedrijf, 4 personeelsleden. Assies Home, Hiksedijk 14, dieren- verzorging, (verplaatsing bedrijf van buiten Zeeland), geen perso neelsleden. Dutchina, Hoenderweg 11, het tref fen van voorbereidingen tot uitoefe ning van de im-, export, groothan del en ambulante verkoop van textiel en cadeau-artikelen, 1 perso neelslid. Eerland's dienstverlening, Bos 7, het zichzelf beschikbaar stellen als arbeidskracht voor agrarische be drijven, 1 personeelslid. Sportvisbedrijf Potappel, School straat 20, sportvissersbedrijf, 1 per soneelslid. Tabak en fournituren Ligtvoet, Markt 18, het treffen van voorberei dingen tot de uitoefening van de de tailhandel in tabak, tabaksartikelen en textielfournituren, reparatie van naaimachines, 2 personeelsleden. De gemeente Tholen is bereid om 1000 gulden bij te dragen aan de provinciale actie Zeeland Bangla desh die is opgezet door het cen- Pak even uw zakboekje THOLEN t/m 28 aug. Expositie keramiek Es ther Timmermans, openb. biblio theek. 24 aug. Wielerronde, 19 u. 24 en 25 aug. Braderie. 25 aug. Thoolse dagen, Veerweg. 7 en 8 sept. 'Eerste liefde', noten boomgaard Stadszicht, 21 u. SINT-ANNALAND t/m 30 okt. Van leesplankje naar leesoefeningen en Met de TH 21 op kreeftenvangst, Meestoof, di t/m za 14-17 u. 1 sept. Invitatietoernooi Smash, Wellevaete 9 u. SINT-MAARTENSDIJK 27 aug. Vergadering gemeenteraad, gemeentehuis 19.30 u. I sept. Fancyfair en rommelmarkt, Juliana van Stolbergschool, 13.30- 17 u. SCHERPENISSE 8 sept. Verkoopdag stichting Woord en Daad, verenigingsgebouw Ger. Gem„ 10-16 u. BERGEN OP ZOOM t/m 30 sept. Torenbeklimming, St. Gertrudiskerk, di t/m do en za 13- 16 u. 31 aug t/m 8 sept., Huiveren in het hof, Binnenplaats Markiezenhof, t/m 31 jan. A.M. de Jong expositie, Markiezenhof, di t/m zo 11 u. +film+++film+++film+++film+ ROXY I: Planet of the apes - do, ma en di 20 u„ vr 18.45 en 21.30, za- 14, 18.45 en 21.30 u., zo 14, 16.15 en 20 u„ wo 14 en 20 u. ROXY II: Crocodile Dundee in Los Angeles - vr en za 21.30 u„ zo, ma en di 20 u. Dr. Dolittle 2 - do en wo 20 u„ vr en za 18.45 u„ zo 16 u. Shrek (Ned. gespr.) - za, zo en wo 14 u. CINEM ACTUEEL 1-2-3: Jwassic Park 3 - do, ma en, wo 20 Maho c.v., Pyruslaan 3, verkrijgen, vervreemden, bezwaren, verhuren, huren, beheren, administreren, (doen) stichten en exploiteren van registergoederen en roerende zaken, geen personeelsleden. Timmerbedrijf René Heijboer, Scar- pe Eelaan 36, timmerwerkzaamhe- den, 1 personeelslid. HBOboeken.nl, Bram Groenewege- weg 8, groothandel en kleinhandel in studie- en computerboeken, web sites bouwen voor bedrijven, 1 per soneelslid. De Hippe Knip, Schoolstraat 1da mes- en herenkappersbedrijf, 1 per soneelslid. ABN'AMRO Z)<?bank Kaaij 2, Tholen Telefoon: 0166-601122 Advertentie I.M. Markt 8-10, 4691 BX Tholen, tel. 0166-602425 Advertentie I.M. trum voor ontwikkelingssamenwer king in onze provincie. De subsidie geldt voor twee jaar: 2001 en 2002. B. en w. willen de twee mille uit de post voor onvoorziene uitgaven ha len. Het COS Zeeland wil bibliothe ken, verenigingen en het onderwijs op Tholen bij het project betrekken. u„ vr 18.30, za 18.30 en 21.30 u„ zo 16.15, 18.30 en 21.30 u. Keizer Kuzco (Ned. gespr.) - za, zo en wo 14 u. Scary Movie 2 - do, ma, di en wo 20 u., vr 18.45 en 21.30 u„ za en zo 14, 18.45 en 21.30 u.. Final fantasy - vr en za 18.45 u„ zo 16.15 en 18.45 u„ wo 14 u. Lara Croft: Tomb raider - za, zo en wo 14 u. Pearl Harbor - vr, za en zo 20.30 u„ wo 20 u. Bridget Jones' diary - vr 21.30 u., zo 16.15 u. en di 20 u. Verrassingsvoorpremière: do 20 u. La Pianiste - ma en di 20.30 u. Advertentie I.M. Berichtgeving Afdeling Spoed Eisende Hulp Ziekenhuis Lievensberg In verband met een personeelstekort zal in de periode van 25 augustus tot en met 31 augustus 2001 de afdeling Spoed Eisende Hulp een strikt gesloten karakter hebben Dit betekent dat alleen dix>r de huisarts verwezen patiënten dan wel trauma-patiënten die door de ambulance naar het ziekenhuis gebracht worden, geholpen zullen kunnen worden. t" v €ll|||: - Een en ander heeft tot gevolg dat ons verpleegkundig personeel de instructie heeft patiënten die niet verwezen zijn door de huisarts naar de afdeling Spoedeisende I lulp, te verwijzen naar de huisarts. Onze excuses voor het ongemak Directie Ziekenhuis Lievensberg Advertentie LM. Steeds meer particulieren be geven zich op het internet. Ook Tholen ontsluit zich ge staag voor het digitale tijd perk. Sommige mensen den deren een simpele home page in elkaar en zijn daar mee dik tevreden. Anderen maken er iets meer werk van en soms kom je iets origineels tegen. Zoals de site van Oud- Vossemeerder Rien Tholenaar die verhalen en gedichten let terlijk in boekvorm op het scherm presenteert. Hierboven staat nu wel dat steeds meer mensen op inter net gaan, maar dat is slechts een algemeen beeld. Landelijk gezien hebben meer dan 8 mil joen Nederlanders (dat is dus ruim de helft) vanuit huis toe gang tot internet. Van dat aan tal is 'slechts' dik de helft daad werkelijk actief op het web. In Zeeland ligt dat toch iets an ders. Minder dan een kwart van de Zeeuwse gezinnen houdt zich met internet bezig. Wel heeft bijna 60 procent een computer in huis, maar vreemd genoeg is het aantal pc's in Zeeland gedaald ten opzichte van een jaar geleden (toen 62 procent) en daarin is de provin cie uniek in Nederland. Van de Zeeuwen die wél het web op gaan, is het gebruik intensiever geworden. Er wordt meer ge maild, gesurfd en gedownlo- ad. Vooral het downloaden van programma's is favoriet. Wat dat laatste betreft, is het op passen met illegale software. Sinds een aantal computerbe drijven de 'business software ak liance' heeft opgericht, wordt er naarstig gespeurd naar niet betaalde programma's. Daar bij wordt een verkliksysteem gehanteerd. Men kan tips ge ven over bedrijven (of privéper- sonen) die illegale software hebben. Via een deurwaarder kan de BSA dan een inval doen en als er overtredingen worden geconstateerd, kan dat vooral financieel grote consequenties hebben voor het betreffende bedrijf. BSA schat dat 40 pro cent van alle software in het be drijfsleven illegaal is. Gelukkig is de meeste software die je voor het internet nodig hebt gratis, behalve een aantal programma's om websites te bouwen. En dat je als 'eenvou dige' particulier op het web ook heel leuke dingen weg kunt zetten, is bijvoorbeeld te zien aan de site van Rien Thole naar. Deze Oud-Vossemeerder houdt zich in het dagelijks le ven staande als automonteur, maar in zijn vrije tijd schrijft hij graag korte verhalen en ge dichten. Bovendien schroomt hij niet die schrijverij wereldkun dig te maken op een website. Tholenaar (hij gebruikt het pseudoniem Ritho) doet dat op een originele manier, namelijk letterlijk met een boek op inter net. Virtueel bladert de bezoe ker door een boek met wat ge gevens over Tholenaar zelf (ooit fervent voetballer, maar door een knieblessure aan de zijlijn geraakt) en zijn woonplaats Oud-Vossemeer. Maar dus ook met drie verhalen en zeven ge dichten. Tenminste, momen teel. Want in de inleiding be looft hij regelmatig nieuwe teksten te publiceren. Thole naar is erg actief binnen carna valsvereniging De Vlööientrap- pers, voornamelijk als tekst schrijver. Een bijzondere site die leuk van opzet is en daarnaast - en dat is in internetland niet on belangrijk - ook niet te veel tijd in beslag neemt om te laden. In digitaal Oud-vossemeer kom je wel meer grappige sites te gen. Neem nou de pagina's van iemand die zich Billy Wood noemt en een bedrijf heeft in originele Amerikaanse western meubelen. Een en ander staat geëtaleerd op www.western- meubelen.nl. Nog merkwaardi ger is de site van W8tW-trading uit Oud-Vossemeer. Kent u die pvc-buizen nog waar de jeugd (nog steeds) papieren pijltjes mee schiet, bij voorkeur door open ramen en in horren? Nou, W&W-trading verkoopt deze dingen. Maar dan in een Ame rikaanse uitvoering, 'blowguns' genaamd. En de pijltjes zijn ook niet meer van papier, maar van kunststof. De blaaspijpen, die wat weg hebben van een doe delzakpijp, worden gemaakt van geanodiseerd vliegtuigalu- minium en van binnen bekleed met een kunststof. De pijltjes zijn er in diverse uitvoeringen, zoals met metalen punten (scherp of knopvormig), met zachte pun ten voor elektronische dart boards en voor kinderen. Er wordt blijkbaar op een dart board geschoten en in Ameri ka is het een bekende sport. Een adres van W8<W-trading is niet te vinden. De telefoonnum mers werken niet of worden niet beantwoord en wie een e-mail- tje stuurt, krijgt dat terug met de melding dat de betreffende elektronische postbus vol is. Toch willen we u het webadres niet onthouden, al was het maar om u te verbazen over wat er tegenwoordig allemaal aan sportartikelen te koop is: http://blowgunsl .homestead. com/WWSPORT.html. Toon Goossens uit Oud-Vosse- meer brengt op zijn website (http://home.concepts.nl/~aj- goosse/index.html) informatie over zijn hobby's. Op zich is daar niets bijzonders aan, de meeste particuliere homepa ges bevatten zo'n sectie. Maar bij Goossens zitten er wel wat speciale zaken bij. Zoals bij voorbeeld een aantal pagina's over een compleet regenwa tersysteem dat de Vossemeer der bij en onder zijn huis aan legde. In een 6000-litertank slaat hij gefilterd regenwater op voor allerlei gebruik (behalve drinkwater). Een aardige, mi lieuvriendelijke tip die volgens Goossens ook nog als voor deel heeft dat regenwater geen (of nauwelijks) kalk be vat. Dus tast het de elementen in de wasmachine niet aan en kun je na het wassen (en af spoelen natuurlijk) je auto ge woon op laten drogen. Een andere bijzondere hobby van de Vossemeerder is het motorzweetvliegen. Dat lijkt een contradictio in terminis, maar blijkbaar kan het toch. Deze sport wordt beoefend in vlieg tuigjes die zowel door een pro peller aangedreven als zwe vend kunnen vliegen. Goos sens is zelf lid van MGC225 (Mo- torgliderclub two two five) Het digitale boek van Rien Tholenaar. Reacties kunt u sturen naar: redactie@eendrachtbode.nl ot Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaiand. In internetland gaat het goed en slecht. Het gebruik en de mogelijkheden van het wereld wijde web nemen toe. Boven dien komen er nieuwe domei nen beschikbaar. Binnenkort komen er twee algemene do meinen bij die niet gebonden zijn aan een bepaald land. Ze kunnen dus wereldwijd aange vraagd worden. Het gaat om .BIZ en .INFO. De eerste catego rie is bedoeld voor bedrijven en de tweede kan iedereen aanvragen. Vanaf 12 septem ber kan Iedereen een .INFO do mein aanvragen. Tot eind sep tember wordt er geloot indien twee aanvragers dezelfde naam claimen. Vanaf oktober geldt: wie eerst komt, eerst maait. De .BIZ-domeinen kun nen nu al worden aange vraagd. Wie hier meer over wil weten, kan terecht op de site www.pins.nl en voor het aan vragen van domeinnamen is de site van de stichting Internet Domeinregistratie Nederland (www.nic.nl) de juiste plek. Tot zover wat goede berichten, maar er is ook minder goed nieuws van het front. Met de .BIZ gaat het namelijk niet zo best. Het aantal internetbedrijven decimeert met de maand en van degenen die zich nog wel staande houden, zijn er niet veel die de kosten eruit halen, iaat staan winst maken. Inter netredacties van kranten en andere media krimpen en de schappen van winkel op inter net raken leger. Toch moeten we niet te veel somberen. Het aandeel van de informatie- en communicatietechnologie in de groei van de economie is nog altijd zeer aanzienlijk en dat er een vrije val moest ko men na de belachelijk snelle groei van de internetsector zat eraan te komen. Maar het web is inmiddels geweven. En we zit ten er met z'n allen aan vast. Het web opgeven, zit er niet in. Dat zou nog meer geld kosten dan ermee doorgaan. Verder ontwikkelen is het enige dat er op lijkt te zitten. Bezuinigen al leen is niet voldoende. Ook het uittreden van internetoptimist Maurice de Hond uit investe ringsmaatschappij Newcono- my zet in principe weinig zoden aan de dijk. Het publiek zal ver trouwen moeten krijgen in het web en zoals de 'oude' econo mie altijd al heeft geweten: Je nept een klant maar één keer en daarna blijft hij weg. De heemkundekring Philippuslandt doet een dringend beroep op de ge meenteraad van Tholen om terug te komen op het voornemen om geen eigen gemeentearchief meer te handhaven. Een brief met die inhoud staat maandagavond op de raadsagenda. Overigens heeft de gemeente raad zich formeel nog niet over de zaak uitgesproken. De zes fractie voorzitters hebben in de stuurgroep nieuwbouw gemeentehuis alleen een 'richtinggevende uitspraak' gedaan dat er in het nieuwe gemeente huis geen ruimte voor oud archief wordt gereserveerd, zoals dat nu het geval is in Sint-Maartensdijk. „Met ongeloof en toenemende ont steltenis", hebben voorzitter W. Blaak en secretaris C. Overwater van Philippuslandt daar kennis van geno men. Zij concluderen dat het ge meentearchief verdwijnt. „Het is voor ons onbegrijpelijk dat, terwijl overal in het land en zeker in de ge meente Tholen het historisch besef en de belangstelling voor genealogie en heemkunde toeneemt, het ge meentebestuur een dergelijk besluit kan nemen. Het opheffen van het ar chief zal voor veel huidige bezoekers een ernstige belemmering vormen om door te gaan met hun werk en het zal een hoge drempel opwerpen voor nieuwe belangstellenden. Het argu ment dat men met cd-roms en inter net de archieven voldoende toegan kelijk kan maken, bewijst niet alleen dat het gemeentebestuur van Tholen die mogelijkheden sterk overschat, maar ook dat er geen begrip bestaat voor de bijzondere beleving die men tijdens archiefonderzoek ondervindt. Evenmin als voor de onderzoekers die niet over die moderne middelen beschikken. Dat treft dus vooral de ouderen, die na hun werkzame leven actief hun historische interesse wil len ontplooien. Een eventueel te stichten historisch centrum, zonder archief, kan op geen enkele manier compensatie bieden voor het verlies van het gemeentearchief." Heemkundekring Philippuslandt re gistreerde binnen een halfjaar na de oprichting 135 leden. „Op zich al een bewijs van de grote interesse voor lokale historie en genealogie. Wij doen dan ook een dringend be roep op de raad om het besluit te wij zigen ten gunste van het behoud van het archief. U kunt zich dan verze kerd weten van de dankbaarheid van de zeer velen, zowel binnen als bui ten de gemeente, die daarvan in toe nemende mate gebruik zullen ma ken", aldus Blaak en Overwater. Nieuwe Japonnen Knippakketten Enorme collectie bruidsstoffen Kerkstraat 40 2411 AE Bodegraven 0172-613751 Zuiddijk 16 3244 AZ Nieuwe Tonge 0187-652134

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 16