Jeugd moet Tholen levendig houden Overleg aanwijzen bloemdijken nodig Juni redelijk gemiddeld en wat aan droge kant Sleutelrol GGD bij de GHOR Niets aan de hand met euro Meer studie naar flora kost 168.000 gulden Donderdag 26 juli 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Omroep Zeeland vanuit Tholen Provincie Zeeland begint met een imagocampagne 'Zeeland is zo mooi, Zeeland is zo goed. En er valt ver bazingwekkend veel te doen!' zong een schaars gekleed duo onlangs in het provinciehuis te Middelburg. Al die prachtige dingen zijn bij niet-Zeeuwen echter te weinig bekend. Zeeuwen worden door de buitenwacht nogal eens gezien als ouderwetse, stugge mensen die in een provincie wonen waar weinig te doen valt. Het duo stak zichzelf en de aanwezigen bij de presentatie van de imagocampagne Zeeland daarom in een nieuw, blauw jasje. En de Thoolse wethouder K.A. Heijboer zette zijn handtekening namens alle 17 Zeeuwse gemeenten, die ook aan het project meedoen. Ideaal Hechte gemeenschap Er komt geen vervolgstudie naar bloemdijken op Tholen, maar burgemeester en wethouders willen wel de natuur- en landschappelijke waarden van dijken waar mogelijk versterken. De gemeente gaat daarover praten met de be heerders van natuurgebieden en eigenaren en gebruikers van percelen langs deze terreinen. Daarnaast zullen be staande bloemdijken worden opgenomen in het bestem mingsplan buitengebied. Ook naar het beheer zal worden gekeken. Akkerranden Verloren natuur Onbestendig Warmer Hoopvol Juni f V I De GGD Zeeland speelt een belang rijke rol bij de geneeskundige hulp verlening bij ongevallen en rampen (GHOR). Vorig jaar is een bestuurs commissie GHOR opgericht, die vijf keer heeft vergaderd om de or ganisatie goed op poten te zetten. Er zijn besluiten genomen over de be mensing van onderdelen van de ge neeskundige combinaties en de bij zondere situatie van Tholen inzake de centrale post ambulancevervoer en regionale brandweer. Die valt onder West-Brabant, terwijl Tholen voor de politieregio bij Zeeland hoort. Zoals onlangs gemeld, is het de bedoeling dat onze eilanden voor wat betreft ambulancevervoer en re gionale brandweer ook onder Zee land gaan vallen. De verhuizings- kosten bedragen echter 2,8 miljoen gulden. De GGD heeft verder over een hospitaaltrein voor de GHOR gesproken en een plan van aanpak gemaakt voor grensoverschrijdende samenwerking. Er zijn adviezen ge geven over het regionaal ambulan ceplan, de vorming van een regio nale ambulancevoorziening (RAV). De GGD verwacht in de tweede helft van 2001 te kunnen beginnen met een kwaliteitsplan voor certifi catie van de productgroep GHOR, dat tegen het einde van het jaar klaar moet zijn. Landelijk is hier voor hkz-certificatie aangevraagd. De GGD heeft vorig jaar 166.895 gulden uitgegeven aan scholing var. medewerkers. Bij de GGD Zeeland werken 108 mensen die samen 79 volle banen vervullen. Volgens de ministeries van sociale zaken en binnenlandse zaken heeft de sociale dienst van de gemeente Tholen een grote achterstand bij de voorbereiding van de invoering van de euro per 1 januari 2002. Wethou der mevr. drs. M.A.E. Velthuis zei echter op vragen van P. van Belzen in de gemeenteraad, dat er 'niets aan de hand is'. Het raadslid van de ChristenUnie verwonderde zich daarover, want de ministeries heb ben van half maart tot half april bij alle gemeenten, provincies en wa terschappen toch een onderzoek in gesteld. De ministeries concludeer den dat de kwaliteit van de aanpak bij de sociale dienst onvoldoende waarborgen biedt om de achterstand in korte tijd in te lopen. Ze riepen op tot meer betrokkenheid van ge meentebesturen om problemen te voorkomen. Haast maken met de voorbereidingen voor invoering van de euro is geboden, aldus de minis teries. Wethouder Velthuis maakte Van Belzen duidelijk, dat hij zich niet ongerust hoefde te maken. „De con clusies van de ministeries waren ge baseerd op een momentopname. De gemeente Tholen heeft een eigen planning. Ons schema ziet er anders uit dan dat van de ministeries. We lopen in de pas en zijn op tijd klaar", verzekerde de wethouder. Eerder meldde wethouder R. Ra- vensteijn in de commissie middelen dat Tholen bij de 40% gemeenten hoort die op schema ligt wat betreft de invoering van de euro. Omroep Zeeland radio presenteert vandaag het programma 'Zomer in Zeeland' vanuit Tholen-stad. Tussen tien en twaalf uur vanmorgen is een luchtig programma te beluisteren waarin de Gasthuiskapel en het ca rillon in de stadhuistoren voorbij komen. Weerman Jos Broeke is co- presentator. Er zijn diverse gasten aan tafel die het nodige kunnen ver tellen over het stadje en de streek. VERVOLG VAN VOORPAGINA „Tholen-Noord en Sint-Maartens dijk komen wel in aanmerking, maar dan moet je wel panklare plannen hebben en die zijn er nog niet", zegt Van Kempen. De wethouder liet zich direct nadat hij kennis nam van de subsidiever lening informeren over de werkwij ze. „Zo'n project vergt een groot stuk voorbereiding. Het is een lastig traject om zoiets uit te werken. Daarvoor is deskundigheid en ken nis nodig die we als gemeente bij een bureau moeten inhuren. Op on ze afdeling zijn er twee vacatures en het inwerken van nieuwe mensen levert ook voor dit soort aanvragen vertraging op." Op 6 juli heeft de gemeente Tholen een advertentie geplaatst voor een beleidsmedewerker ruimtelijke or dening ter vervulling van de vacatu re A. van der Lee. Voor de vacature F. Buermans is nog geen oproep ge plaatst. Volgens wethouder Van Kempen beslist het college van b. en w. na de zomervakantie hoe die vacature opgevangen wordt. Hetzij door het aantrekken van een nieuwe medewerker, hetzij door het inhuren van derden. Er is ook nog geen de finitieve opvolger voor hoofd ge meentelijke ontwikkeling L.T. Steenpoorte. Daarvoor is er twee dagen per week een vervanger. Een beter imago van Zeeland is ook goed voor Tholen, vindt wethouder Heijboer. Het imago - een beeld van de wer- nancieren. Gezamenlijk willen we kelijkheid - kan als een sta-in-de- weg gaan werken voor de toekom stige ontwikkeling van onze pro vincie, zei gedeputeerde D. Bruin- öoge. „Provinciale staten hebben daarom gemeend om actie te moe ten ondernemen om het verkeerde beeld van Zeeland te wijzigen. Een aantal organisaties (werkgevers, werknemers, midden- en kleinbe drijf, hogeschool, kamer van koop handel) is gevraagd om mee te den ken en wellicht in de toekomst op bepaalde onderdelen ook mee te fi- onze schouders zetten onder een spannend en interessant project." Bruinooge noemde het gelukkig, dat imago niet hetzelfde is als de echte werkelijkheid. „De prachtige kustlijn, de mooie plaatsjes, de vruchtbare landbouwgebieden, de imposante zeeweringen, de in aan bouw zijnde Westerscheldetunnel, het havengebied, het bloeiende za kenleven en noem alle geneugten van Zeeland maar op, die werkelijk heid kennen wij allemaal." In het buitenland is er geen ima goverbetering van Zeeland nodig, aldus de gedeputeerde. „Daar staan we bovenaan de kaart. In Florida hoef je de fruitbedrijven echt niet uit te leggen waar Vlissingen ligt. En tijdens mijn recente reis naar houtbedrijven in Noorwegen kon ik het hoofdstuk Zeeland seaports ook overslaan. Ja, het gaat goed met Zeeland, maar ik kan niet tevreden zijn. De toekomst vraagt nog meer en nog andere kwaliteiten. Provin ciale staten behandelde onlangs de strategische visie. Zeeland is een provincie met rust en ruimte, met schone en frisse lucht en vrije ver gezichten. Er mogen inwoners bij komen opdat de bestaande voorzie ningen kunnen worden gehand haafd of verbeterd. En voor die be woners mag en moet er ook nieuwe werkgelegenheid bijkomen. Maar wel onder een aantal voorwaarden, die de staten nog formuleren." Meer publiciteit over Zeeland moet volgens Bruinooge vooral laten zien dat onze provincie een ideale com binatie biedt voor wonen en wer ken. „Veelzijdigheid in het werk aanbod en .-uimtelijk wonen, id„„„! voor jonge gezinnen. Helaas staat ons prachtige Zeeland niet altijd als zodanig te boek bij derden. En ze ker niet bij jonge mensen. Voor een florissante toekomst van onze pro vincie is het echter nodig, dat jon geren actief onderdeel uitmaken van onze samenleving. We willen vol doende jongeren en jonge gezinnen in Zeeland en we willen jongeren die ondernemend zijn, die willen bouwen aan het Zeeland van de toe komst." Communicatiebureau Van Sluis gaat de imagocampagne vorm ge ven. Volgens Bruinooge wordt het een geheel eigen, Zeeuwse cam pagne. „Wij als Zeeuwen moeten ons erin kunnen herkennen en niet- Zeeuwen moeten er jaloers op zijn. We gaan niet verkopen wat we niet hebben, maar we gaan onze Zeeuw se waarden verpakken in een nieuw jasje. En met acht organisaties is daarvoor een buitengewoon groot draagvlak aanwezig", zei de gede puteerde. Prof.dr. Th. Poiesz, hoogleraar eco nomische psychologie van de Ka tholieke Universiteit Brabant, hield een wetenschappelijk betoog over 'het vestigingsgedrag van mensen. Hij hanteerde daarbij het triademo del, waarbij aan drie voorwaarden (motivatie, capaciteit, gelegenheid) voldaan moet worden, voordat er werkelijk verhuist wordt. Mensen moeten het willen, ze moeten het ook kunnen en de omstandigheden moeten gunstig zijn. Alleen motiva tie is onvoldoende. Gedrag is het resultaat van alle drie factoren bij elkaar. Wethouder Heijboer zette zijn handtekening onder de imagocam pagne als bestuurslid van de vereni ging van Zeeuwse gemeenten. „Het is erg belangrijk dat de gemeenten ook meedoen. Ieder moet proberen er - in diversiteit - de juiste invul ling aan te geven." Heijboer zei des gevraagd het voor Tholen belang rijk te vinden, dat de natuurlijke groei opgevangen kan worden. „Hoe beter de uitstraling van Zee land is, des te beter kan Tholen daarvan een graantje meepikken. We zijn immers bij verschillende verbanden in de provincie betrok ken, bijvoorbeeld Sepaz, de organi satie die bedrijven werft voor onze industrieterreinen. En zo'n imago campagne past ook in de toekomst visie 2025 waaraan we in Tholen bezig zijn." Zeeland wordt in de imagocampag ne gepresenteerd als een provincie van rust en ruimte, zonder files. Maar rust ruimte gaan ook op Tholen toch steeds meer verloren door oprukkende industrie zoals in Welgelegen. „Het aantal hectares industriegrond is toch nog goed in evenwicht ...et het landschap", zegt wethouder Heijboer. „En nu gaat het goed met de economie, maar bij een terugval moet je ook nog kun nen meedoen in de vaart der volke ren. Er blijft dus uitbreiding van werkgelegenheid nodig. Wij willen niet graag, dat onze woonkernen uit minder levendige gemeenschappen gaan bestaan." De wethouder denkt overigens niet, dat een aantal huizen - dus inwo ners - meer de bestaande (winkel) voorzieningen allemaal in stand kan houden. „Vooral een school is na tuurlijk belangrijk dat die er blijft in een woonkern. En het gaat ook om de hechtheid van een gemeenschap. De onderlinge band is nog belang rijker dan het voorzieningenniveau. Scherpenisse bijvoorbeeld, doet het met minder (winkel)voorzieningen toch goed als je de ontwikkeling van het dorp ziet. De imagocampag ne is een ondersteuning, maar de uitwerking moet van de bevolking en van het bedrijfsleven komen. Op deze manier kunnen we de diversi teit versterken", zegt wethouder Heijboer. De gemeente gaat met beheerders praten over versterking van de natuurwaarden van de Thoolse dijken. Dat is in grote lijnen de uitkomst van de discussie over de studie naar bloemdijken op Tholen die de gemeente heeft laten verrichten. Het betrof geen veldwerk, maar het presenteren van wat er in het verle den aan plantjes op de dijken is ge vonden. Die studies bleken voor een groot deel niet te gebruiken AdvertentieJI.M. omdat ze te lang geleden hebben plaats gevonden. Om de huidige stand van de dijkflora in kaart te brengen, is een veldstudie nodig. Die kost 168.000 gulden en dat vindt het college te veel. De raads leden namen onlangs in de com missie gemeentelijke ontwikkeling genoegen met de plannen van wet houder W.C. van Kempen die voor afgaand aan de discussie zijn voor stellen toelichtte. Hij pleitte voor het geleidelijk uit breiden van de bloemdijken via overleg met verschillende betrok kenen. Dat geldt voornamelijk Staatsbosbeheer die veel dijken in beheer heeft (volgens het rapport 48 km, terwijl 78 km in handen is van particulieren -red). Het college wil over het beheer een overeen komst afsluiten, en ook met ge bruikers rond de tafel gaan. Zijn uitleg viel voorzitter G. Wes terweel van de natuurvereniging Tholen mee. Westerweel pleitte er voor ook dijken aan te wijzen dèe nog geen bloemdijk zijn, maar het wel kunnen worden omdat de om standigheden er gunstig voor zijn. Veel hangt af van het beheer, zo zei hij. De Oud-Vossemeersedijk is een goed voorbeeld van een bloem dijk omdat deze dijk elk jaar wordt gemaaid, maar ook stukken van de Breedevlietsedijk en de Rooland- sedijk zijn als bloemdijk aan te merken. „Het aanwijzen van een bloemdijk heeft ook gevolgen voor de omge ving. Het betekent dat er ook wat minder agrarische functies worden toegestaan, maar de gevolgen voor de landbouw vallen mee. Het ge bruik van bestrijdingsmiddelen wordt al verminderd." Voor de intensieve veehouderij zijn de gevolgen echter wel groot. En daar was het J. Oudesluijs van de stichting Varkens Nee om te doen. Hij had gehoopt dat er een vervolgstudie zou komen. Met het aanwijzen van bloemdijken zou dan de komst van intensieve vee houderijen uit concentratiegebie den kunnen worden tegenhouden. Het betreft de zogenaamde knelge- vallen (bedrijven die weg moeten) waar de gemeente volgens de pro vincie ruimte voor open moet laten in het bestemmingsplan buitenge bied. Oudesluijs legde uit dat dit punt ook met de landbouworganisatie ZLTO is besproken en dat de ge volgen voor de boeren die naast een bloemdijk komeif> te liggen 'redelijk meevallen'. J. van de Donker (D66) stelde voor om met milieu- en natuurinstellin- gen en Varkens Nee te gaan praten om te bekijken of er toch dijken aan te wijzen zijn zodat nieuwves- tiging van intensieve veehouderij en wordt uitgesloten. „Op punten waar we gevaar lopen, zijn we misschien te laat." P.W.J. Hoek (SGP) legde de nadruk op beschermen van bestaande na tuurwaarden en die dijken die de potentie hebben bloemdijk te wor den. Het weren van varkenstallen door bloemdijken komt voor de SGP op de tweede plaats, zo zei hij. Hij stelde voor om ook de Van Haaftenpolder en de Scher-penis- sepolder te betrekken in het plan om de natuurwaarden te verster ken. J.P. Bout (CDA) wilde weten of het aanwijzen van bloemdijken ook tot schadeclaims kan leiden van land bouwers die in hun bedrijfsvoering beperkt worden. En of het mogelijk is 'knelgevallen' af te wijzen. Drs. A.L. Piet (CU) was het in gro te lijnen eens met Hoek. Piet vroeg of ook de houtwallen op de dijken beter beschermd kunnen worden. En of de Bruintjeskreek uitgebreid kan worden, dan wel het beheer in de omliggende gebieden. Van Kempen zei dat het aanwijzen van bloemdijken niet op ei^en houtje moet gebeuren, maar in overleg met natuurbeheerders en de agrarische sector. In het land bouwontwikkelingsplan ziet hij wel aanknopingspunten, zo zei hij. Van Kempen wees ook op de inspanningen van de boeren die in Zeeland 400 ha. akkerranden in zaaien met veldbloemen. „Dat is niet misselijk en ook een vorm van natuurbeheer. En ontstaan uit de dialoog tussen de verschillende partijen." Volgens de wethouder is de komst van varkenshouderijen afgewend in het nieuwe bestemmingsplan. En is het middel van bloemdijk te gen intensieve veehouderijen al leen incidenteel te gebruiken. Hij sloot niet uit dat er boeren zijn die reclameren als ze een bloemdijk in de buurt krijgen. De Van Haaf tenpolder en de Scherpenissepol- der worden volgens de wethouder ook betrokken in het overleg. Over de houtwallen zei hij dat er zich problemen voordoen met de meidoorn als deze struik is aange tast door bacterievuur. En dat af zagen en opstoken het enige pro bate middel is om verspreiding te voorkomen. „Het is een ramp voor peren." Westerweel pleitte voor het uit breiden van de vele 'plukjes bloemdijk' op Tholen en afstem ming te zoeken met Staatsbosbe heer. En daar niet te lang mee te wachten omdat er steeds meer plantjes op de rode lijst van be dreigde soorten komen (de zeldza me Mantelanjer komt maar op een plaats voor op Tholen, de Ruige Anjer bloeit alleen maar aan de Kettingdijk. Gewone agrimonie is op drie plaatsen gevonden. Bever- tjes, Moeslook, Fijne Ooievaars- bek, Kleine Ratelaar en Blauw Walstro komt volgens het rapport slechts plaatselijk voor -red.) In het bestemmingsplan zou volgens Westerweel ook de ecologische verbindingszone prominent moe ten worden vastgelegd. Hoek was het met het laatste eens. Hij maande tot spoed. Piet vond dat er een balans moet zijn tussen de boeren en de natuur. De akker randen was een goed voorbeeld daarvan. Hij stelde echter daarmee verder te gaan en boeren een ver goeding te geven voor het beheer van natuurgebieden. Verder wilde hij dat er gewerkt wordt aan het herstel van 'verloren natuur.' Van den Donker zei dat ook gebie den kleiner dan vijf ha. aangewe zen moeten worden om te voorko men dat natuurwaarden er verlo ren gaan. Van Kempen antwoordde dat het beheer van ecologische verbin dingszones wordt vastgelegd in het bestemmingsplan, maar wees erop dat beheer een groot pro bleem is als er geen geld voor is. „En wij hebben als gemeente geen dijken in bezit." Het stimuleren van natuurbeheer zei hij niet uit te sluiten. Overleg in de klankbord groep over het bestemmingsplan buitengebied is volgens hem de aangewezen weg om een en ander te regelen. De eerste zomermaand zit erop. Sommigen weten nu al hoe het uit zal pakken. „Het wordt weer niks", is het dan. Dat is nogal voorbarig. De ge middelde temperatuur in juni was met 15,6 graden ééntiende onder het gemiddelde. Dat kwam doordat juni 2001 vrij veel koude nachten telde en het overdag niet echt zomers was. De zon deed het echter goed met 227,2 uren ten opzichte van de gebruikelijke 220. Met een neerslag van 53 mm bleven we aan de droge kant, want gemiddeld valt er 60 mm. De wind schoot af en toe wel uit zijn slof, maar het gemiddelde kwam op 3,7 meter per seconde uit en dat terwijl 4 meter per seconde normaal is. Aan mooi, warm weer waar niemand 13e werd een heel redelijke dag met last van heeft, raak je gauw gewend. Maar de uitsmijter van mei zou niet lang duren. Depressies van de oceaan kregen de overhand en dat leverde een wisselvallig weerbeeld op. De meerdaagse verwachting zag er niet hoopgevend uit. Juni is metereolo- gisch de eerste zomermaand, maar daar liet ze zich niets aan gelegen lig gen. De eerste dag begón nog zonnig, maar in de loop van de morgen nam de bewolking toe en rond de middag was het al helemaal bewolkt. Het werd guur en we hielden het ook niet droog. In de late avond viel er 12 mm regen, vergezeld van een enkele klap onweer. Dat kon de natuur wel heb ben na al die droogte. In de loop van zaterdag 2 juni stak er een harde tot stormachtige noordwestenwind op die het bepaald niet aangenaam maakte. Eerste pinksterdag was ui terst koel met veel «vind en buien. De temperatuur kwam niet verder dan 13 graden. We kunnen hier gerust spre ken van een dieptepunt, aldus weer man J. Stouten uit Sint-Philipsland. Onder invloed va., een uitloper van een hogedrukgebied boven Frankrijk werd tweede pinksterdag beter. Er was minder wind en het kwik kon stijgen. Na de middag was er weer meer bewolking zodat de zon weinig of niet te zien was. Een spreekwoord luidt: Pasen op de plaat (bij de kachel - red.), Pinksteren op straat. Dat soort spreuken is leuk bedacht, maar in de praktijk klopt het lang niet altijd. Dinsdag de 5e werd een mooie, zon nige dag, nog steeds onder invloed van het hogedrukgebied in onze om geving. Maar dit gebied verdween naar het oosten. Er was weinig wind en de temperatuur kwam op 22 gra den uit. Voor de komende dagen zag het er minder gunstig uit. Later in de week kwam de wind opnieuw in de noord westhoek terecht en dat is geen goed teken. De oceaanactiviteit nam toe en dat betekende meer kans op regen. In de nacht van dinsdag 5 op woensdag 6 juni vielen de eerste buien met on weer. Overdag was er een wisselende bewolking met tussendoor wat zon. De temperatuur bereikte nog net de 20 graden. Tegen de avond nam de bewolking toe op de nadering van sto ringen, behorende bij een depressie bij Noorwegen. In de nacht en och tend ging het vanuit het noordwesten regenen. In de loop van de dag klaar de het weer op en liet de zon zich tus sen de stapelwolken door nog even zien. Warmer dan 17 graden werd het niet. De matige, soms vrij krachtige, wind bleef tot aan het weekeinde in de westnoordwesthoek en liet geen hogere temperatuur toe dan 16 a 17 graden. De zon was wel regelmatig aanwezig, zodat het weer er vriende lijk uitzag. Maar het bleef koel. Zon dag de 10e zag het er iets minder goed uit. Zaterdagavond was dat al zichtbaar door bewolking die vanuit het noordwesten kwam opzetten met de nadering van een storing boven Schotland. Er werden buien ver wacht, maar het bleef bij enkele spat ten regen. Al vroeg kwam de zon er weer bij. De temperatuur liep op tot 19 graden. Voor de nieuwe week zag het er niet echt slecht uit, maar overtuigend mooi zomerweer zat er niet in. Maan dag 11 juni waren er 's morgens wol kenvelden met daar tussendoor een schaars zonnetje. Naarmate de dag vorderde, kreeg de zon meer kans. Met een strakke noordwestenwind werd koele lucht aangevoerd en met ruim 16 graden was de temperatuur opnieuw geen hoogvlieger. Dinsdag de 12e zaten we in een zwak hoge drukgebied dat over midden-Europa lag. Na de middag werd de wolken laag dunner waardoor de zon nog een aantal uren kon schijnen. Het werd 18 graden. Ook ging de temperatuur langzaam wat omhoog. Woensdag de zon, wat wolken en een temperatuur van boven de 21 graden. Donderdag scheen er een prachtig zonnetje. De wind was matig uit noordoostelijke richting. Nu werd het 23 graden. In de late middag kwam er al sluierbewol- king opzetten als voorlooper van een nieuwe storing, behorende bij een la gedrukgebied bij Ierland. Op vrijdag de 15e waren er meer wolken, maar thermisch gezien was er niets aan de hand. Het werd ruim 22 graden. Later op de dag kregen we te maken met buien vergezeld van onweer. De wind kwam uit het zuidwesten en was ma tig. Zaterdag begon met zon, maar al snel nam de bewolking verder toe. Dat betekende weer buien met on weer. Het lagedrukgebied koerste van Ierland richting Noorwegen. Het deed de wind op zondag in het noordwes ten belanden en hij nam flink toe. Het was een sombere, zwaar bewolkte dag met veel buien. In totaal hebben we in twee dagen ruim 20 mm afge tapt. Voor de gewassen op het veld was dat hard nodig. Het werd niet meer dan nipt 16 graden. Maandag de 18e was een stuk droger, maar even eens zwaar bewolkt met een krachtige wind uit een koude, noordelijke hoek. Tegen de avond kwam de zon er nog af en toe bij. De temperatuur bleef met 15 graden veel te laag voor juni. De vooruitzichten voor de nieuwe week waren hoopvol. Een hogedruk gebied breidde zich uit van de Golf van Biskaje naar onze omgeving. De temperatuur ging weer richting 22 graden. Dinsdag de 19e was dat al te merken, toen kwam het kwik op bijna 21 graden. Woensdag was een mooie dag met veel zon en een nog hogere temperatuur (tot 24 graden). Op don derdagmorgen 21 juni begon om acht over half tien de astronomische zo mer. Op dat tijdstip bereikte de zon haar noordelijkste breedte. De zomer zette in met geregeld zon, een frisse noordwestenwind en een lagere maximumtemperatuur van 18 graden. Ook vrijdag de 22e hadden we nog een frisse dag. In het weekeinde en de dagen daarna werd het een stuk beter. Een nieuw hogedrukgebied trok van Ierland richting West-Europa om uit eindelijk terecht te komen boven mid den-Europa. De wind ging mee o»n naar oost tot noordoost. Dat beteken de warmere lucht, waardoor de tem peratuur boven de 20 graden uitkwam en later zelfs meer dan 25 granfem Zaterdag waren er eerst wat wolken en daarna zon, en zondag werdi war mer met een maximum van ruim® 2& graden en regelmatig zon. Dat wa» uit eerste zomerse dag van juni. Vtaan- dag werd het warm met 27 grader® en dinsdag de 26e was zelfs een ttmopir sche dag met een maximum vam 3IJ& graden. Daar zou het bij blijven, want vanuit het zuidwesten naderdte eran onweersstoring die voor een flinke if- koeling ging zorgen. Woensdag vroeg al vielen de eerste buien met onweer. De wind draaide naar het zuidwesten en voerde koelere lucht aan. Het werd: nauwelijks 20 graden. Toch was, dfeze- inzinking maar van korte duur. Tót en met het einde van de week keetrdte het zomerse weer terug. De tempeiamiuiu; kwam niet meer zo hoog, maan mnet 20 en 24 graden was het goed te «kor"" Een enkele bui hier en daar bleef tot de mogelijkheden behoren. Dondtzr- dag de 28e zagen we geregeM wat zon, maar later in de middag kwam® er meer bewolking. Vrijdag was een soortgelijke dag met wel meer zom Zaterdag de 30e brak aan. Een kou front met veel bewolking passeerde ons in de morgen. Er werden buien: verwacht, maar dat viel erg mee.. Ito site middag trokken de wolken oostwaarts weg en kregen we te maken met een strakblauwe lucht waarin de zon on gehinderd kon schijnen. De wind ruimde naar het westnoordwestem em nam toe tot kracht 5 a 6. De tempera tuur kwam uit op 24 graden. Tcruigkiijh kend op juni kunnen we vaststelen dat deze maand helemaal zo slteefa nog niet is geweest. Sint-Philipsland Temperatuur Gemiddelde temperatuur 15,6 Gemiddelde maximum temperatuur 20,5 Gemiddelde minimum temperatuur 10,9 Hoogste maximum temperatuur 31,6 (26) Laagste maximum temperatuur 12,9(3) Hoogste minimum temperatuur 17,2 (30) Laagste minimum temperatuur 5,1 (9) Aantal uren zonneschijn 227,2 Aantal tropische dagen, meer dan 30° C 1(26) Aantal zomerse dagen, meer dan 25°C 4 Aantal warme dagen, meer dan 20° C 16 Aantal uren warmer dan 18° C 191 Warmtegetal 7 Neerslag Aantal dagen met neerslag 13 Aantal dagen met neerslag v.a. 10 mm 2 Hoogste etmaalsom 11,8 (2) Totaalsom 53 Atmosfeer Gemiddelde luchtdruk 1017 Hoogste luchtdruk 1029(19) Laagste luchtdruk 1004(16) Laagste luchtvochtigheid 35 (26) Dagen met onweer 7 Aantal dagen met weerlicht - Aantal dagen met mist 1(13) Gemiddelde windsnelheid 3,7 Hoogste windsnelheid 20,1 (2,3) De getallen tussen haakjes zijn de data.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 5