Bibliotheek van de toekomst: plaats van ontmoeting, informatie en kennis Tholen loopt miljoen gulden subsidie mis Dertien monumenten openen hun deuren Tholen trekt rustzoekers vanuit alle windstreken AL 56 JAAR DÉ THOOLSE COURANT ^{DELBOSS^ In half jaar 54 mensen erbij Drie Mirthes achter elkaar Europees geld voor wandelpad langs de dijken Tractoren en motoren aan de Veerweg Tholen KUNSTSTOF Donderdag 26 juli 2001 57e jaargang no. 36 BEW. EX. Voorzitter G. BoelhouwersEerst beleid bepalen. Daarna over geld praten De huidige manier van werken van bibliotheken moet op de helling. Zoveel is wel duidelijk. Het rijk, de gemeen telijke overheid en bibliotheekbesturen piekeren zich suf om een manier te vindea om Nederland aan het lezen te houden en om tegelijkertijd jong en oud te laten kennis maken met moderne informatiebronnen. Ook in Tholen zijn gemeente en biliotheekbestuur met elkaar in gesprek over de toekomst. Voor opknappen van bedrijventerreinen De gemeente Tholen heeft een grote kans voorbij laten gaan voor subsidie van totaal vijftien miljoen gulden. Nu zijn zes andere Zeeuwse gemeenten met dat bedrag gaan slepen. Het ministerie van economische zaken gaf de subsidie voor het opknappen van oude bedrijventerrei nen en toeristische voorzieningen. Lastig traject Monumentendag in vijf Thoolse woonkernen Brede bibliotheek Ontmoetingsplaats Deze week KOZIJNEN SERRES GEVELBEKLEDING ROLLUIKEN ZONWERING GARAGEDEUREN MR nieuwbouw- en renovatie t ■m Zomervakantie. Velen trekken er op uit, naar de kust of de bos sen in eigen land. Sommigen gaan de grens over, naar België, Frankrijk, Duitsland of nog verder weg: naar Spanje. Omge keerd zie je niet zoveel Spanjaarden in Nederland. Ia (20) en Blai (21) uit Barcelona streken echter onlangs op Tholen neer. De twee studenten toerisme hadden via internet werk gevonden bij tuinder Dick de Witte in Sint-Annaland. Ze zouden er tot en met september blijven, maar de vader van Ia, die een restaurant exploiteert, is ziek geworden. Hij moest dus onverwacht terug naar Spanje. f 3Z&I A-% \X\cM Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers f 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. „De gemeente Tholen is niet met hoger opgeleiden." voorstellen gekomen", zegt mr. P. Filius van de provincie die de aan vragen heeft begeleid. Oostburg en Vlissingen kregen daarentegen geld voor twee projecten, Borsele, Goes, Terneuzen en Zierikzee ieder voor één project. „Daar zijn we blij mee, want het ministerie heeft de aanvra gen beoordeeld op inhoud, visie en kwaliteit", zegt Filius. Landelijk is er 300 miljoen gulden beschikbaar verdeeld over vier ronden van 75 miljoen. Het maximum per provin cie is 15 miljoen gulden per ronde. Zeeland behoorde tot de vijf provin cies waarvan bij de eerste ronde aanvragen zijn gehonoreerd. Filius verwacht in september de tweede ronde en dan één in zowel 2002 als 2003. „Je moet projecten hebben en aan de voorwaarde kunnen voldoen om binnen achttien maanden met het karwei te beginnen. We inventa riseren nu voor de volgende ronde bij de zeventien Zeeuwse gemeen ten, maar aangezien er maar vijf provincies in aanmerking komen, weten we niet of we in september weer subsidie zullen krijgen." Het gaat volgens Filius met name om het oplossen van knelpunten op bestaande bedrijventerreinen. „Het centrale doel is het bereiken van evenwicht tussen economie en mi lieu, stad en platteland en het berei ken van evenwicht tussen de Zeeuwse regio's. Deze doelstellin gen wil men bereiken door nieuwe economische activiteiten te stimule ren en de kwaliteit van bestaande werk- en toeristische locaties te ver sterken. Ook richt men de pijlen op het vasthouden en aantrekken van Filius viel het op dat bij de beoorde ling van de projecten uit heel Ne derland door de adviescommissie Senter, Zeeland goed scoorde door veel nadruk te leggen op goede communicatie met alle partijen die betrokken zijn bij het bedrijvenbe- leid. Op het toeristisch project Groede Podium in Oostburg na, be troffen de andere zeven aanvragen allemaal bedrijventerreinen, zoals het opknappen van de Zuidhoek in Zierikzee. In Tholen is in de raadscommissie gesproken over het oude industrie terrein van Tholen (bedrijventerrein Noord met Edison weg/Wattstraat) dat een grondige opknapbeurt zou moeten krijgen. Ook het oude in dustrieterrein van Sint-Maartens dijk met o.a. de panden van de voor malige zilveruienfabriek van Gerard Polderman aan de Nijverheidsweg zou zeker verbeterd kunnen wor den. En de herstructering van be drijventerrein Poortvliet, waarop zowel Bouman-Potter als Budel- pack met smart zitten te wachten, zou met zo'n anderhalf miljoen gul den subsidie van het rijk mogelijk ook een stap dichterbij komen. Wethouder W.C. van Kempen van ruimtelijke ordening gelooft niet dat dit laatste plan voor de subsidie in aanmerking zou komen, ook al heeft Terneuzen wel geld gekregen voor aanleg en revitalisering van bedrijventerreinen. ZIE VERDEK PAGINA 5 De gemeente Tholen is dankzij een geboorteoverschot van 54 het eerste half jaar gegroeid van 23.745 naar 23.799 inwoners: 11.871 mannen en 11.928 vrouwen. Er werden 159 kin deren (74 jongens en 85 meisjes) ge boren en er overleden 105 mensen: 55 mannen en 50 vrouwen. Het aantal mensen dat de gemeente Tholen ver liet en er zich vestigde, bleef met 339 precies in evenwicht. In januari en april werden 32 kinderen geboren, in februari maar 21Die maand gaf met 10 ook het kleinste aantal overlijdens te zien, dus voor de burgerlijke stand was februari een heel slappe maand. Verloskundige Ton Wennekers spreekt van een unicum. Vlak achter elkaar werden drie meisjes geboren die de naam Mirthe kregen. Op 11 juli 's morgens om negen uur zag Mirthe Verhage in Tholen het levens licht en diezelfde dag 's avonds om acht uur Mirthe v.d. Harst in Scher- penisse. Op 14 juli volgde Mirthe de Graaff in Tholen, maar die bevalling deed Petra Timmers. De eerste twee Mirthes nam Wennekers voor zijn re kening. „Heel toevallig allemaal. Ze ker omdat Mirthe geen veel voorko mende naam is. Die staat niet in de toptien", aldus de verloskundige van de Thoolse maatschapspraktijk. Voor de aanleg van een wandelpad langs de Oosterschelde krijgt het wa terschap Zeeuwse Eilanden 75.000 gulden subsidie. Dit gaat om een lengte van 200 km in het gehele ge bied, waarvan een deel op Tholen en Sint-Philipsland. Het waterschap moet zelf ook 75 mille betalen. Het geld wordt besteed aan de vervaardiging van een wandelgids, het plaatsen van informatieborden en de verbetering van enkele stukjes wandelpad. De zeedijk langs de schorren voor de Joanna Mariapolder in Sint-Annaland is het begin van het wandelpad op het eiland Tholen. Van daaruit loopt men langs de dijk naar Stavenisse en ver volgens via Sint-Maartensdijk naar Gorishoek. Dat is het eindpunt, want daar kan men met het fietsveer naar Yerseke, verder langs de Oosterschel de op Zuid-Beveland. Vanaf de Joan na Mariapolder is er ook een wandel route richting Sint-Philipsland/Anna Jacobapolder. Wie op Tholen de dij- kenroute te lang vindt, kan een stuk afsnijden door het traject van Sint- Annaland naar Gorishoek recht streeks door de polders te nemen. Over twee jaar moet de wandelroute rond de Oosterschelde klaar zijn. Trekkertrek, trekkersprint, ploegen en motorcross zijn - net als vorig jaar - de onderdelen van de evene mentendag die de stichting Thoolse Dagen op 25 augustus organiseert. Dit keer gebeurt dat aan de Veerweg in Tholen. Liefhebbers voor trekkertrek kun nen zich tot 18 augustus aanmelden bij Koos Deurloo (0166-602037). De wedstrijd kent zes gewichtsklas sen en vindt 's middags plaats, na het proeftrekken vanaf 9 uur 's mor gens. De ploegwedstrijd van de PJZ is van 9 tot 12.30 uur, waarna vanaf half twee trekkersprint op het programma staat. Inschrijven voor dit laatste kan bij Hans van Nieu- wenhuijzen (0167-572661), even eens tot 18 augustus. Voor de organisatie van de motor cross tekent de motorclub Rilland. Er wordt gereden in de categorieën 60 cc, 80 cc, 125 cc, 250/500 cc en recreanten. Inschrijven kan op het terrein, tussen half elf en elf uur bij de jurybus. Het ministerie van onderwijs, cul tuur en wetenschappen heeft een onderzoekbureau opdracht gegeven een onderzoek te doen naar extra gelden. Extra geld dat nodig is om de aanbevelingen van de commissie Meyer uit te voeren. „De biblio theek wordt teveel gezien als uit- leenfabriek. De andere taken blijven onderbelicht", motiveert Mieke van den Besselaar van het ministerie te genover De Eendrachtbode de aan leiding tot het ministeriele onder zoek. Meyer heeft nu met zijn commissie een plan bedacht om het biblio theekstelsel te herzien en aan te pas sen aan de periode 2001 tot 2005. Daarin moet een bibliotheek toe gankelijk worden voor iedereen die op elk gewenst niveau informatie wil hebben. De klant moet kunnen internetten, een krant lezen, mensen ontmoeten, een cursus volgen en zonodig ook nog een boek lenen. In Meyer-termen heet dat het bedie nen van een breed publiek, dat kan rekenen op een flexibel bibliotheek- bestuur dat zorgt voor een onbelem merde toegang voor iedere burger, dat zorgt voor kwaliteitszorg en voor diversiteit in het aanbod van diensten. Het rijk en de gemeenten hebben met welwillendheid de adviezen van Meyer gelezen. Het rijk is van plan daarin vele miljoenen guldens te steken en verwacht van gemeen ten een dito intentie. Zover is het in Tholen allemaal nog niet. De gemeente onderzoekt zijn mogelijkheden en vooral zijn finan ciële onmogelijkheden en heeft een accountantsbureau ingeschakeld dat in september een rapport moet in dienen over het financiële reilen en zeilen van de Thoolse bibliotheek. Dan zal duidelijk zijn wat Tholen kan behappen en wat niet. Zolang wacht De Eendrachtbode niet en stak zo links en rechts de voel hoorns uit bij deskundigen, om zo te weten te komen wat er leeft. Daaruit blijkt dat het bibliotheekbe- stuur een duidelijke opvatting heeft over de toekomst van de Thoolse bi bliotheek. Daaruit blijkt ook dat de werkwijze van de Thoolse biblio theek in Nederland aanslaat en dat de manier van omgaan met klanten als voorbeeld dient voor de gehele natie. Maar eerst de lokale reacties. Voor zitter G. Boelhouwers-Stigter van de Thoolse bibliotheek is voorstan der van een 'brede bibliotheek' op de eilanden. De Nederlandse Ver eniging van Openbare Bibliotheken, NBLC, heeft voor dat fenomeen een definitie bedacht. Een brede biblio theek is een combinatie van fysieke en virtuele diensten. Dat betekent in gewone-mensentaal dat de biblio theek naast een assortiment aan boeken, tijdschriften en kranten, ook uitgebreid deelneemt aan de mogelijkheden van internet. Nu ligt de nadruk nog op het uitlenen van boeken. Lezers gaan braaf met hun bibliotheekkaart naar de bieb, zoe ken zonodig met behulp van de bi bliothecaris voor slechts enkele tientjes per jaar een paar boeken uit en keren al of niet tevreden huis waarts. Lezers nemen vaak zonder blikken of blozen genoegen met datgene wat de bibliotheek biedt. Een toene mend aantal durft apparatuur als de p.c. te gebruiken die in Tholen, Sint-Maartensdijk en Sint-Anna land staan opgesteld om via internet informatie te zoeken en 'that's it'. Die werkwijze verschuift, zegt de NBLC. „Bibliotheekbezoekers gaan steeds meer informatie vragen. Scholieren zoeken inlichtingen voor het maken van werkstukken, ande ren willen alles weten over ziekten, over de tuin of over de familiestam boom. In plaats van de klant die in gaat op wat de bibliotheek biedt, moet de bibliotheek bieden waar de klant om vraagt", schrijft het over koepelend orgaan in zijn jaarstuk ken. Boelhouwers is het met de NBLC eens. De bibliotheek van de toe komst moet een ontmoetingsplaats worden voor mensen die informatie zoeken en kennis willen opdoen. De bibliotheek moet het centrum wor den voor lokale cursussen en een pleisterplaats voor studiegroepen. De bibliotheek moet een voorlich tingscentrum zijn. Een soort open universiteit. Wat haar betreft wordt de Thoolse bibliotheek een infor matiecentrum met een kantoor van het arbeidsbureau, een VVV-kan- toor en met een vestiging van de ge zondheidszorg. Niemand hoeft er straks meer van op te kijken als moeder met Jantje in de bibliotheek naar de fysiotherapeut gaat en en passant een boek over botbreuken leent. Waar het om gaat, is de klant zoveel mogelijk te bevredigen in al zijn behoeften. Dan heeft een bibliotheek in de op tiek van de NBLC twee ingangen. Een fysieke, dus gewoon tussen de rekken een boek uitzoeken, en een virtuele. Ook dan kan een boek worden gezocht, een videoband of een tijdschrift worden geleend, maar dan via een internetsysteem. Dan hoef je de deur niet meer uit en bestel je vanuit de stoel achter de p.c. een boek en vraag je om infor matie. Die ene ingang blijft noodza kelijk omdat je dat bestelde boek toch moet afhalen. Een voordeel van de digitale bereik baarheid is dat je via de eigen p.c. toegang hebt tot alle mogelijke in formatiebronnen die de bibliotheek al voor je heeft uitgezocht en waar je misschien zelf niet was opgeko men. ZIE VERDER PAGINA 3 Vorig jaar ging de open monu mentendag aan Tholen voorbij, maar dit keer zullen op 8 sep tember liefst dertien monumen ten in vijf verschillende plaatsen hun deuren voor het publiek ope nen. De organiserende Bond Heemschut deed met succes een beroep op vrijwilligers via de eerder dit jaar gehouden cursus over de historie van Tholen, ter wijl ook heemkundekring Philip- pusiandt erin is gesprongen. In Sint-Philipsland is de hervorm de kerk open, waar een fototen toonstelling wordt ingericht en waar Peter Hoek op gezette tijden zijn clavecimbel bespeelt. Ook mo len De Hoop is te bekijken, alsme de de oude begraafplaats (met bij zondere grafstenen) aan de Oost- dijk. In Oud-Vossemeer zijn het am bachtsherenhuis en de r.k. kerk opengesteld en in Scherpenisse is de hervormde kerk voor het pu bliek open. De Maartenskerk in Sint-Maartensdijk doet dit jaar ook mee aan de monumentendag, even als molen De Nijverheid. Zowel in de smalstad als in Sint-Philipsland zal er in de kerken op bepaalde tijdstippen orgelspel zijn. En in Sint-Maartensdijk is voor het eerst in jaren het monumentale gedeelte van het gemeentehuis op de monu mentendag open. Tenslotte zijn in Tholen-stad vier monumenten voor het publiek toe gankelijk. Van de Grote Kerk is dat, in verband met de restauratie, alleen de koorkerk. Verder de Gast huiskapel, de r.k. kerk en het stad huis waar Jan de Viet om twee uur een kort orgelconcert geeft. In verband met de monumentendag is streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland op 8 september niet alleen 's middags open, maar al vanaf tien uur 's morgens. Piet Bevelander klokt vroege Zeeuwse duif uit Barcelona EHBO'ster Thea Demming neemt haar koffer mee naar camping De Muie Janny van Oorschot is figurant in Bergs klank- en lichtspel EN VERDER... Twee jachten versperren haveningang Stavenisse Jan Niemantsverdriet koestert Citroen Rosalie uit 1933 Jeugd moet Tholen levendig houden Kleine dertig Tholenaren in natte vierdaagse Nijmegen SPAN DE BOOG, MAAR SCHOET DE PIJL NIET AF. NOG VREESAANJAGEND TE ZIJN IS WERKZAMER Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Fabriek en showroom: Canadaweg 6, Halsteren Tel. 0164-683425 Veilingweg 11St. Annaland Tel. 0166-652904 showroom dagelijks geopend van t 8.00-17.00 uur Advertentie I.M. Internet is al te raadplegen in de Thoolse bibliotheek en dat moet zo blijven, vindt het bestuur. Maandagmiddag wachtten ze op de bus en omdat de vakantie-dienstregeling gold, bleken er nogal wat bussen uitgevallen te zijn en moesten ze geduld hebben. De tem peratuur was prima, zodat ze hun rugzakken aan de kant zetten en even op de tegels gingen liggen. In afwachting van de bus op weg naar het station van Bergen op Zoom en dan verder naar Amsterdam of Brussel om per vliegtuig terug te gaan naar Barce lona. Een dorp verder, in Stavenisse, zitten twee dames uit Etten-Leur bij de voormalige veersteiger te genieten. „We komen hier al zeker tien jaar regelmatig een dagje voor de rust. Het is echt zalig hier. Met een boterhammetje, een kopje thee en een krantje vermaken we ons hier prima. Vroeger kwamen we veel op camping Stavenisse bij Jan van de Sanden. Nu heeft onze zoon een boot, maar die ligt in Sint-Annaland. Daar kun je altijd de haven in of uit en dat is in Stavenisse niet zo." Dat wordt maan dag heel duidelijk bewezen, want twee jachten versperren het havenkanaal. „Maar ook als er zoiets niet gebeurt, dan komen we de dag toch wel door. We genieten hier mateloos", zeggen de dames uit Etten-Leur bij het voormalige veer van Stavenisse. En ze zijn niet de enigen. De bankjes even verderop zitten vol. Er staat zelfs een taxi die een viertal dames een tijdje laat genieten van de bedrijvigheid op het water. Naast alle kleinere schepen passeert er ook een groot schip van de Kustwacht die een groe ne ton in het vaarwater richting Sint-Annaland heeft vervangen. Er is altijd wat te zien op de punt van lijt eiland Tholen, aan het nationaal park de^Oosterschelde. De Spaanse studenten toerisme Ia en Blai liggen bij het bushokje in Sint-Annaland in afwachting van hun bus, die het begin vormt van hun terugreis naar Barcelona. t

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1