'Mij maakt het niet uit of ik in katholieke of protestantse kerk zit' Meervoudig gebruik kan bijdragen aan behoud van kerken Bedrijven en bewoners verwachten problemen aanleg rotonde Deltaweg A Taal belangrijk ter voorkoming leerstoornissen Startersadvies? Donderdag 19 juli 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Stampvol Kibboets Nathalia Bolier is hervormd maar doet vrijwilligerswerk in de room-katholieke kerk in Breda. De 25-jarige ziet niet zoveel verschil tussen 'de kerken'. Ze werkte in het voorjaar in een kibboets in Israël en in augustus gaat ze met een groepje jongeren voor twee weken naar Roe menië om daar hun leeftijdgenoten van de Lutherse kerk beter te leren kennen. Ze is leergierig en reislustig. Met neus op feiten Nathalia Bolier (25) via Samen-op-Weg-kerken naar Arad in Roemenië Vies en oud CDA wil subsidieregeling multifunctionaliteit Het multifunctioneel gebruik van beeldbepalende histo rische Zeeuwse kerken moet gestimuleerd worden, vindt de CDA-fractie in provinciale staten. Ze kwam daarvoor in de statenvergadering met een voorstel. Naast een in ventarisatie van kerken zou er vier jaar lang 100.000 eu ro per jaar beschikbaar moeten komen om kerken voor multifunctioneel gebruik aan te passen. De christen-de mocraten willen op die manier een bijdrage leveren aan het in stand houden van de beeldbepalende gebouwen. Voor 1940 Bus BBA en zwaar verkeer Slabbecoorn omgeleid over Eendrachtsweg Bedrijven uit de Slabbecoornpolder en Welgelegen in Tholen verwachten schade te lijden van het afsluiten van het kruispunt Deltaweg voor de aanleg van een rotonde. Dat gaat zes weken duren. Het omleiden van het verkeer via Oud-Vossemeer zal ook tot problemen leiden en er is vrees voor overlast van sluipverkeer. Dat bleek woens dagmiddag bij de presentatie van het plan door de pro vincie in de Gasthuiskapel in Tholen. Zo'n 25 belang stellenden bekeken de plattegronden van het gebied met de af te sluiten wegen en de omleidingsroute. Achttien bezoekers vulden een formulier in met hun bezwaren en voorstellen om de overlast te beperken. Schadeclaim Oogstmaand Nieuwe bedrijven Tholen Sint-Annaland Sint-Maartensdijk Scherpenisse Poortvliet Sint-Philipsland De zakenbank van Tholen p ABN AMR0 Ztebank Neem contact op met Schipper Accountants cordeon, de ander een viool en ze begonnen muziek te maken. Prach tig gewoon." Het gesprek met de leden van de Lutherse gemeente in Arad vindt plaats in verschillende talen. „De Hongaren vormen een minderheid in Roemenië en zijn verplicht om Roemeens te praten. Ze spreken de beide talen. De ouderen kennen nog Duits en de jongeren Engels. Dus als we dan samen zitten te praten, is het een rommeltje." Nathalia is al twee keer met een delegatie naar Arad geweest. De reis gaat met de (slaapjtrein van Arnhem naar We nen. Daar stapt het gezelschap over in een trein naar Budapest en van- daaruit gaat de stoptrein naar Arad. „Er is een strenge controle in de trein. Ze kijken of je geen spullen meebrengt die verboden zijn. Laatst werd het lampje in de coupé losge draaid om te kijken of daar niks achter was verborgen." Op de terugreis merkte Nathalia dat corruptie nog niet is uitgebannen in het land. „Voor Roemenië is het vi sum afgeschaft. Maar toen we terug gingen en bij de grens kwamen, vroeg een douanebeambte naar ons visum. We hebben duidelijk ge maakt dat een visum voor Roe menië niet meer nodig is, maar dat ging er niet in. Dan kun je hoog en laag springen, dat helpt niet. We be taalden 50 gulden per man. Dat steekt hij gewoon in eigen zak." Zo'n akkevietje duurt al snel een paar uur. Daarom is het van belang de treinreis met overstappen ruim te plannen, zegt ze. Nathalia hoopt dat de twee weken vruchtbaar verlopen en dat er een vervolg komt. „Het is nog maar een start. We moeten afwachten hoe de jongeren reageren. Eerst maar eens kijken hoe het loopt." In Breda zijn er volgens Nathalia in korte tijd veel mensen bij het pro ject betrokken geraakt. „We hebben al een flinke achterban die we op de hoogte houden. Dat is mooi, want we willen de jeugd bereiken. Over al lopen de kerken leeg. De jonge ren komen niet meer. In Breda ken nen ze geen jeugddienst zoals wij in Oud-Vossemeer. Dat is een goed project, want de kerk zit steeds stampvol." In Breda is Nathalia verbonden aan het project van de Samen-op-Weg- kerken. Via Horck die toen jonge renpastor was in de Jeruzalempa- róchie in Ginneken, kwam Nathalia in contact met de Rooms-Katholie- ke Kerk. Ze begeleidt nu kinderen in de Laurentiusparochie die zich voorbereiden op het vormsel. Het sacrament waarin de gedoopte door oplegging van de handen van de bisschop of diens vertegenwoordi ger, de zalving en de heilige woor den de kracht ontvangt om het ge loof standvastig te belijden. Nathalia is dan de wijze vrouw Sophia. „Het is heel leuk om te doen. Het gaat in principe over wat het geloof inhoudt." Ze is zelf her vormd, maar heeft er geen enkele moeite mee om in de r.k. kerk te helpen. „Ach, er zit niet veel ver schil in kerken hoor. Het maakt mij niet uit of ik in een katholieke kerk zit of in een Samen-op-Weg-kerk." Die openheid heeft zeker te maken met de reizen die Nathalie maakte en maakt, en de mensen die ze on derweg ontmoet. Drie jaar geleden ging ze een half jaar lang naar Aus tralië, dit jaar drie maanden naar Is raël. Ze werkte in een kibboets (700 bewoners) bij Haifa in de was serette waar de kleren schoonge maakt moesten worden van het per soneel in de zonnepittenfabriek en de geitenkaasfabriek. Ze zat er met 20 vrijwilligers in een huis. Het was volgens haar een 'studentenle ventje'. En daar was ze niet voor gekomen. Ze wilde contact met de mensen die er permanent wonen. Dat lukte haar wel in de kibboets in de buurt van Eliat. Daar wonen on geveer 80 mensen in caravans. Ze produceren er eigen voedsel. Wat over is, wordt verkocht. Nathalia leerde er metselen en groente ver bouwen: onder meer paprika, bro- colli en venkel. Er werden ook gei ten gehouden voor de melk en de kaas (de kibboets wordt bewoond door vegetariërs). Maar er werd in het warme klimaat ook fruit ge teeld. Bolier werkte tot nu toe als groeps leidster op de kinder- en jeugdpsy chiatrische afdeling van de KJok- kenberg in Breda, maar gaat nu werken in een tbs-kliniek in Portu- gaal. „De kindergroep moest door allerlei moeilijkheden dicht. Maar het is geen probleem om werk te vinden in de zorg. Ik ga eerst een proefperiode in. Het gaat om man nen met een dwangverpleging. Ze krijgen allerlei therapieën en ze ver richten ook arbeid. Ik geef geen the rapie, maar ben aanwezig als ze als groep bij elkaar zijn. Ik moet ook veel aan rapportage gaan doen." Het werk is 32 uur per week. En dat is ook genoeg, vindt ze. „Ja want ik werk ook op Hoeve Galderzicht, een grote manege bij Breda. Die geven country feesten. Daar sta ik achter de bar. Die afwisseling is heerlijk." Mochten er jongeren enthousiast zijn voor mogelijke projecten in Roemenië, dan kunnen ze zich in verbinding stellen met Nathalia Bo lier: 076-5216194. Nathalia, afkomstig uit Oud-Vosse- vragen. Ze willen liever een goede opleiding voor zichzelf zoeken, dan dat ze afhankelijk worden van onze steun. We hebben het plan dan ook naast ons neer moeten leggen." meer, woont in Breda maar onder houdt nog volop contact met het Thoolse. Drie weken geleden sprak ze tijdens een jeugddienst in de Hervormde kerk in Oud-Vossemeer over het uitwisselingsproject tussen de protestantse kerken in Breda en de Lutherse gemeente in Arad, in het westen van Roemenië. Ze was ook lid van het interkerkelijk jeugd koor Polyhymnia, maar kop dat niet langer combineren met het wonen en werken in Breda. Nathalia was al eerder in Arad. Sa men met studentenpastor Marcel Horck uit Vlissingen, om het be zoek voor te bereiden. Er bestaan al sinds 1985 contacten tussen de pro testantse Samen-op-Weg-kerken in Breda en de Lutherse gemeente in het toenmalige Oostduitse Wismar. Na de val van het IJzeren Gordijn is besloten de contacten te verbreden en is de Lutherse gemeente in Arad opgenomen in het uitwisselingspro gramma. Eén keer per jaar ontmoe ten de drie gemeenten elkaar in een van de drie deelnemende plaatsen. In het voorjaar van 2000 raakte ook de Rooms-Katholieke Kerk lang zaam betrokken bij het oorspronke lijke protestantse project. De diaconale werkgroep in Breda onderhoudt een intensievere relatie met de Hongaarse christelijke ge meente in Arad. Minstens één keer per jaar reist een kleine delegatie naar Roemenië. De band is inmid dels hecht. Het gaat om een werk groep van volwassenen en één van jongeren. De volwassenen onder steunen de Roemeense gemeente vooral materieel. De jongerenwerk- groep wilde aanvankelijk samen met de jongeren aan bepaalde pro jecten gaan werken, maar kwam daar tijdens het bezoek in het voor jaar op terug. Nathalia: „We hadden het plan om samen met de jongeren in Arad een kindertehuis of een bejaardentehuis te bouwen of op te knappen. Dat plan hebben we daar aangeboden. We zouden dat ook financieel vanuit Nederland kunnen ondersteunen. Maar toen we dat voorlegden, zei den de jongeren daar helemaal niet in geïnteresseerd te zijn. Ze vonden het maar een vreemd idee dat wij hen vanuit het Westen met geld gin gen helpen. We zijn niet het groepje zwervers van Roemenië zoals jullie misschien denken, zeiden ze. Ze zijn veel meer bezig met hun eigen Nathalia zag bij de jongeren - tus sen 17 en 24 jaar - een andere hou ding dan bij de volwassenen. „In de tijd van dictator Ceausescu bleef al les gewoon zoals het was. Alles werd van hogerhand bedacht en op gelegd. De jongeren willen het nu zelf doen en willen niet afhankelijk zijn. Dat is natuurlijk een gezonde denkwijze. Maar het probleem voor hen is, hoe dat aan te pakken. Want het voorbeeld hebben ze niet van huis uit meegekregen. Al pratende met de jongeren kwamen we erach ter dat het anders moest. Eigenlijk is het wel goed dat we met de neus op de feiten worden gedrukt. Ze willen het zelf aanpakken. Wij kun nen hen daarbij motiveren en ideeën aanreiken." Het plan ging van tafel en er werd samen een programma opgesteld waarbij de Roemeense jongeren de Nederlandse bezoekers uitnodigen om de tweede week van het bezoek te gaan kamperen in de bergen. „De eerste week blijven we in de stad en gaan dan een aantal instellingen be zoeken, zoals een ziekenhuis en een bejaardenhuis. Ook gaan we naar een project voor straatkinderen en we zullen ook een aantal kerken be zoeken. We zijn met vijf jongeren, drie uit Breda en twee uit Vlissin gen, en slapen bij gastgezinnen." De tweede week gaat de groep sa men de bergen in. „De jongeren zijn niet zoals wij gewend om op vakan tie te gaan. Daar is geen geld voor. Daar hebben we hier geld voor in gezameld. De kosten in de stad zijn niet zo hoog, maar het reizen en kamperen kost meer. We betalen de eigen reis. Uit de collectes in de kerken in Breda en Oud-Vossemeer hebben we geld voor het project ge kregen, en van de stichting Porticus die vrijwilligers ondersteunt. Hope lijk hebben we genoeg. We gaan naar Bracov, een nationaal park. In april zijn we er ook geweest. Het is een camping met huisjes. Er is wel elektriciteit, maar geen stromend water. En de wc is een gat in de grond. Vandaaruit gaan we tochten maken." Roemenië heeft een landklimaat, 's Nathalia Bolier maakte een fotoboek van haar reizen naar Roemenië. Zomers kan het er heet zijn. Veertig graden is geen uitzondering, 's Win ters is het er heel koud. „We gaan reizen met de trein. Dan doen we 's nachts omdat het overdag te heet is. Het zijn boemeltreintjes, maar dat vind ik wel leuk. Voor de jongeren daar is het alles. We doen nu iets wat helemaal door hen is voorge steld en voorbereid. Wij hadden zo'n Westerse insteek, zo van: hier komen we met ons geld." Tijdens haar eerste bezoek in no vember is Nathalia gebleken dat de levensomstandigheden in Roemenië enorm verschillen met die van hier. „Toen we er werden rondgereden in een auto werkten de remmen niet goed. De bestuurder moest eerst drie keer trappen voordat de rem het deed. Dat vonden we onverant woord. Om dat daar even te laten maken, is gewoon heel moeilijk. Hier gaat dat zo gemakkelijk." De Nederlandse werkelijkheid illus treert dat. Nathalia is een kwartier tje te laat voor de afspraak met de verslaggever. Haar auto vertoonde mankementen toen ze vanuit Breda naar Oud-Vossemeer reed. In Tho- len reed ze gauw even naar de gara ge waar het euvel meteen werd ver holpen. Zoiets is in Roemenië onwaarschijnlijk. „Ze rijden er in afgedankte en afgekeurde auto's uit verschillende landen. Ze worden voor van alles en nog wat gebruikt. Er zijn mensen die biggen kweken en ze op de markt verkopen. De big gen gaan in de achterbak. Ze doen er een rek overheen en gaan naast elkaar op de markt staan met de klep open. Zo kun je dan een bigge tje uitzoeken." Een van de foto's uit haar reisboek laat een personenauto zien waarvan de achterbank en de hoedenplank volgestouwd zijn met witte kool. „Zo gaan de mensen naar de markt om hun producten te verkopen. Zo houden ze de economie op gang. Op kleine schaal." Om bij de varkens te blijven. Na thalia was verrast toen ze een be jaardentehuis bezocht en vlak bij de keuken een hok met een zeug en biggen aantrof. „Al het eten dat over is, gaat naar de varkens. Als de dieren groot genoeg zijn, worden ze daar geslacht en opgegeten." De fo to van de keuken, keurig betegeld en met hulp vanuit Nederland voor zien van glimmende ovens, zit op dezelfde bladzijde als de foto met de varkens: De bejaarden in het tehuis hebben geen privacy. De meesten zijn bed legerig en hebben in de zaaltjes weinig ruimte. „Ze liggen bed-aan- bed te wachten tot ze doodgaan. Er zijn een paar rolstoelen. Een enke ling komt uit bed. Het is er overvol, oud en vies." Wat Nathalia opviel, dat de mensen erg gastvrij zijn. „Op en top. De laatste avond dat we er waren, heeft een groep huisvrouwen eten bereid. Allemaal eigen creaties. Je gaat om acht uur aan tafel en om elf uur zit je er nog. Er komen ook spontaan mensen uit de kerkelijke gemeente. Iedereen is.vrij om te komen. Het is een heel open gebeuren. Hier in Nederland moetje eerst iemand uit nodigen. Een van hen pakte een ac Door veranderende religieuze opvat tingen neemt de betrokkenheid van mensen bij kerkgenootschappen af, waardoor onderhoud en restauratie van de - veelal monumentale - kerken steeds meer inspanning kost. Het CDA meent dat deze gebouwen als sociaal centrum kunnen fungeren, vanzelfsprekend in overeenstemming met de waardigheid ervan. Juist een meervoudig gebruik kan de betrok kenheid van een gemeenschap bij een kerkgebouw vergroten en dat zal de mogelijkheden vergroten om het in stand te houden. Financiële regelin gen voor onderhoud of restauratie voorzien echter niet in het doen van aanpassingen om een multifunctio neel gebmik mogelijk te maken. Dat is de overweging geweest voor het CDA om met haar voorstel te ko men. De steun van alle overheden en betrokken particulieren is nodig om beeldbepalende kerken te behouden. Daarom vindt de fractie dat ook de provincie hier geld in zou moeten stoppen. Maar ze wil dat begrenzen om er grip op te houden. Tussen 2002 en 2005 zou jaarlijks 100.000 euro uitgetrokken moeten worden. Van dat geld zouden niet alleen het maken van de aanpassingen gesubsidieerd moeten worden, maar ook het onder zoek naar de mogelijkheden van mul tifunctioneel gebruik (dit laatste maximaal 25.000 euro). Nadrukkelijk stelt het CDA dat het geld besteed moet worden aan aanpassingen die niet zouden zijn gedaan als het ge bruik van een kerk niet zou zijn ver ruimd. Het subsidiëren van het meu bilair voor een kerkelijke gemeente is duidelijk geen taak van de provincie. Ook onderzoeken en aanpassingen gericht op voornamelijk commercieel gebruik, of ten behoeve van project ontwikkelaars, willen de christen-de mocraten van de regeling uitsluiten. De subsidieregeling zou moeten gel den voor kerken die vóór 1940 ge bouwd zijn en de stichting Cultureel erfgoed zou bij de subsidiëring kun nen adviseren. Overigens stelt het CDA voor dat de provincie eerst een inventarisatie uitvoert, waarbij de toestand van de kerkgebouwen en de noodzaak tot herbestemming in beeld worden gebracht. Verspreid over de provincie - maar niet op Tholen en Sint-Philipsland - wordt inmiddels voor veertien kerken naar een andere bestemming gezocht (in een aantal gevallen is die al gevonden). De belangstelling voor beeldbepalen de gebouwen neemt toe. Het CDA staat dan ook positief tegenover soortgelijke subsidieregelingen voor andere gebouwen (boerderijen, mo lens, scholen en fabrieken). Omdat problematiek en mogelijkheden per soort gebouw verschillen, is één al lesomvattende regeling niet moge lijk. Maar wat het CDA betreft mo gen gedeputeerde staten met voor stellen komen. Door een automatiseringsfout bij de GGD Zeeland zijn bijna 1000 formu lieren voor een logopedietest van kin deren tussen 4,9 en 5,9 jaar niet in de registratie opgenomen. Geprobeerd wordt die dit jaar mee te nemen. Op een aantal scholen is de deskundig heidsbevordering voor leerkrachten begonnen. Landelijk en provinciaal geniet taal opvallend veel belangstel ling. Het blijkt steeds meer, dat een goede taalverwerving van groot be lang is voor het voorkomen van leer stoornissen. Vooral in de voorschool se periode en in de onderbouw van de basisschool krijgt taalontwikkeling steeds meer aandacht. In de gemeente Tholen kregen vorig jaar 171 kinderen een logopedietest, 46 namen er deel aan onderzoek op indicatie (ouders, school of andere betrokkenen kunnen dat aanvragen) en 147 jongens en meisjes werden door de schooldokter gecontroleerd. Zeven kwamen er voor kortdurende begeleiding in aanmerking, 7 kwa men er via acties bij de GGD terecht en 57 kinderen werden verwezen naar een huisarts of specialist. Er is extra aandacht besteed aan kinderen die na een tweede oproep niet verschenen. Bij deze gezinnen is een huisbezoek door de jeugdarts uitgevoerd. Achterstand in het werk heeft ertoe geleid dat er een nadere bezinning is gestart over de invulling van het pre ventief gezondheidszorgonderzoek. „Hierbij staat voorop, dat de kwaliteit van het onderzoek en de contacten met scholen en hulpverleners' verbe terd moet worden", aldus de GGD. In de Gasthuiskapel bekijken bezoekers de plannen van de provincie over de aanleg van de rotonde in de kruising Deltaweg/Oud- Vossemeersedijk. De provincie wil in zes weken tijd Welgelegen wordt omgeleid via de rotonde op de kruising Delta weg/Oud-Vossemeersedijk hebben aangelegd. Om het werk zo snel mogelijk uit te kunnen voeren, wordt het kruispunt zes weken lang afgesloten voor alle verkeer: van 3 september tot 12 oktober. Dit heeft nogal wat gevolgen voor de afwikkeling van het verkeer van en naar Tholen. Verkeer voor Tholen-stad komend uit Bergen op Zoom kan dan geen gebruik maken van de afslag naar Tholen bij boerderij de Laatste Stuiver,, maar moet doorrijden naar de stoplichten bij het Stenen Kruis. Het vrachtverkeer zal dus tijdens deze periode door Tholen gaan rijden. Verkeer voor het industrietterrein Poortvliet en Oud-Vossemeer: Postweg, Kadijk, Hogeweg, Dui- vekeetseweg, Molenweg, Onder de Molen en Oud-Vossemeerse dijk. Voor het verkeer dat van en naar het drukke industrieterrein Slabbecoornpolder moet, wordt een tijdelijke ontsluitingsweg aan gelegd tussen de Eendrachtsweg en de Schelde-Rijnweg/Slabbe- coornweg. Deze op- en afrit wordt zes meter breed en zal eerst ge reed worden gemaakt voordat met de aanleg van de rotonde wordt begonnen. Het zware verkeer voor de bedrijven op dit terrein, ko mend uit de richting Bergen op Zoom, moet dus eerst naar de stoplichten rijden en dan via de Postweg, Ten Anktvweg, Een drachtsweg en de tijdelijke ver binding onder de brug door naar de eindbestemming. Het verkeer dat het terrein verlaat en de brug over moet, kan via de tijdelijke aansluiting op de Eendrachtsweg naar de rotonde Ten Ankerweg/Grindweg en via de Grindweg het stadje weer verla ten. De Eendrachtsweg is nu alleen be stemd voor bestemmingsverkeer, langszaam verkeer en fietsers en bromfietsers. Ook de lijndienst van de BBA naar Oude Tonge (102), Stavenisse en Sint-Anna- land (106, 107, 108 en 109) zal echter zolang de werkzaamheden duren, van deze weg gebruik gaan maken. De bus uit Bergen op Zoom kan straks niet meer afslaan naar Tholen. De bus zal dan ge bruik gaan maken van de parallel weg op de brug om zo via de Een drachtsweg Tholen binnen te rijden. Dat zal betekenen dat de bushalte van de Grindweg tijdelijk komt te vervallen en wordt ver plaatst naar de Ten Ankerweg. Omdat ook de Oud-Vossemeerse dijk afgesloten is, gaat de bus ook via de omleidingsroute naar Oud- Vossemeer. Daar zal de bushalte eveneens tijdelijk worden ver plaatst. Het fietspad tussen de nieuwe, ro tonde en Oud-Vossemeer zal 'ook in deze periode opnieuw worden geasfalteerd. Verder krijgt een deel van de Oud-Vossemeersedijk een nieuwe asfaltlaag, waardoor de weg een aantel dagen niet toe gankelijk zal zijn voor het verkeer. In ditzelfde bestek zit ook het as falteren van een stukje fietspad aan de Oude Zeedijk en de Java- dijk bij Sint-Annaland. Voor het zwaar verkeer dat naar Welgelegen moet, verwachten on dernemers problemen op de Mo lenweg/Onder de Molen in Oud- Vossemeer. Deze bocht zou voor grote tankwagens voor het pomp station van Van der Harst moei lijkheden op kunnen leveren. De ondernemer maakte bezwaar tegen het afsluiten van de kruising. Dat gaat hem klanten kosten, zo ver wacht hij. Hij vindt het beter dat er verkeer doorgelaten wordt, zo als dat gebeurt op de Bram Groe- newegeweg tussen Poortvliet en Sint-Annaland bij de de aanleg van de twee rotondes door het wa terschap Zeeuwse Eilanden. „Dat kost wel enige moeite. Maar de bedrijven en de mensen die daar in de buurt wonen, blijven bereik baar." Van der Harst zei namen de olie maatschappij te spreken en dreig de met een schadeclaim. „We heb ben kosten noch moeite gespaard om het tankstation geheel volgens de normen aan de leggen. Dat was een investering van een half mil joen. Nu moeten de klanten over Oud-Vossemeer. Het is te zot voor woorden dat er geen weggetje aangelegd kan worden zodat we bereikbaar blijven." Van der Harst zei al eerder met de provincie daarover te hebben ge sproken en had naar zijn zeggen als reden voor de afsluiting van het kruispunt te horen gekregen dat dit nodig is om 'rustig te kun nen werken'. „Van dat antwoord word ik een beetje verdrietig. Rus tig werken willen we allemaal wel." Namens de provincie zei M. Wijs man dat er een regeling is voor de schade die een ondernemer lijdt als gevolg van de werkzaamheden. De ondernemer moet dat wel aan kunnen tonen. Van der Harst wees ook op de pro blemen die ontstonden bij de aan leg van de twee rotondes bij Sint- Maartensdijk waarbij het verkeer ook werd omgeleid en de randen van de wegen langs de omlei dingsroute 'verrot werden gere den'. De wagens die zijn bedrijf bezoeken om vracht te brengen en te halen wegen 20 tot 25 ton, al dus de ondernemer. Maar volgens Wijsman blijft het bedrijf bereik baar, alleen via een omleiding. H. Verschoor van Delta Glass bv vond dat de voorlichting over het plan laat op gang is gekomen. Hij stelde voor om alle bedrijven een kaartje te sturen met de alternatie ve route zodat de ondernemers de leveranciers en transportbedrijven op tijd kunnen inlichten. M. Geluk uit Tholen en H. Reins uit Oud-Vossemeer verwachten dat er voor zwaar verkeer proble men zullen ontstaan op de Molen weg en Onder de Molen in Oud- Vossemeer. „De bocht naar de Oud-Vossemeersedijk is geen haakse bocht. Die is veel scher per." Ook vrezen zij dat er sluip verkeer zal ontstaan van automo bilisten die vanuit Oud-Vossemeer naar Tholen rijden en niet de offi ciële omleidingsroute zullen vol gen. Maar bijvoorbeeld via de Molenweg, Puitsedijk, Nieuw- landse Kruisweg en de Nieuw- landseweg naar de Molenvlietse- dijk rijden. Omdat de werkzaamheden ook nog in de oogstmaand vallen, voorziet de maatschap Goorden problemen bij het vervoer van landbouwproducten vanuit Welge legen naar de opslagruimte op boerderij De Laatste Stuiver. De provincie is verzocht of er tijdens het weekend een doorgang ge maakt kan worden. Voor Imtech Systems uit de Slab becoornpolder zal er in de tweede of derde week van september een deel van de kruising opengesteld worden om een speciaal transport van twee meetstations door te la ten. Deze zijn zo groot dat ze niet onder de brug door kunnen naar de tijdelijke ontsluiting. Met de pro vincie is afgesproken dat er een doorgang komt voor dit'vervoer. Inschrijvingen van nieuwe bedrij ven op Tholen en Sint-Philipsland in het Handelsregister in juni. Priscella hairstyliste, Gareelmakers- dreef 1, ambulant kapster, 1 perso neelslid. Fruwe style b.v., Ceciliaweg 10, advi seren, opslaan van en detailhandel in meubilair betreffende met name het bovensegment in de meubelbranche, 1 personeelslid. Rijnberg Sint-Maartensdijk holding b.v., Schakelweg 6, beheren van ver mogen, groothandel in rotan, uitvoe ring geven aan een pensioenregeling, 1 personeelslid (verplaatsing van be drijf van buiten Zeeland). Dak- en zinkwerk J. Bevelander, Gla- diolenstraat 24, bitumineus dakdek- kersbedrijf en zinkwerk, 1 perso neelslid. Kole Hage duw- en sleepdienst, Scal- disstraat 2b, het uitoefenen van duw en sleepdienst over het water, 3 perso neelsleden. Johnny Pieper hovenier, Burg. van Doornstraat 24, hoveniersbedrijf en tuinadviezen, 1 personeelslid. Zelo b.v., Industrieweg 4a, uitgeve rij/groothandel in wenskaarten, ca deaukaartjes, 4 personeelsleden (ver plaatsing bedrijf van buiten Zeeland). Rolaf vloeren en projectontwikkeling, Kerkring 5, vloerenleggersbedrijf en projectontwikkeling, 1 personeelslid. Kaaij 2, Tholen Telefoon: 0166-601122 Advertentie I.M. Markt 8-10, 4691 BX Tholen, tel. 0166-602425 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 3