Vier verloskundigen openen praktijk in Stoofstraat Tholen Huizen van drie ton tot miljoen gulden 't Lamsoortje zoekt groep schoonmakers 'Armen los, benen omhoog en je zelf rond maken' Alleen huisarts Stavenisse blijft bevallingen zelf doen AL 56 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Schietbanen van 100 meter dicht Luchtballon op Speelmansplaten KUNSTSTOF I b Donderdag 19 juli 2001 57e jaargang no. 35 Autoschadebedrijf van Chris Huijser KOZIJNEN SERRES GEVELBEKLEDING ROLLUIKEN ZONWERING GARAGEDEUREN MR nieuwbouw- en renovatie 4 Daan, het zesjarig zoontje van Petra Timmers, opent eind september de praktijk voor verloskunde in de Stoofstraat te Tholen. Hij maakte de tekening van een moeder met een kind in haar buik, die niet alleen op het briefpapier, maar ook op de muur van de praktijk is te zien. De uit vier leden bestaande maatschap is al begonnen met spreekuren in de voormalige Wereldwinkel. Na heel wat omzwervingen hebben de verloskundigen daarmee een vaste stek gevonden. En wanneer in oktober dokter J.H.E. Janssen in Sint-Maartensdijk met de bevallingen stopt, is er op het eiland nog slechts één huisarts die de bevallingen blijft doen: E.H. Veldman in Stavenisse. De laatste der mohikanen. In de schoot Aan baai van Duivendijk in Tholen De huizen op Tholen zijn nog goedkoop als je de prijzen vergelijkt met die van Rotterdam, Woerden of Bergen op Zoom. Maar wie aan het waterfront Tholen wil wonen, moet minimaal drie ton neertellen en wie een beetje mooi wil zitten, is bijna 1 miljoen gulden kwijt. Maar dan woon je ook in de baai van Duivendijk, die aan weerzij den bebouwd wordt met in totaal 94 luxe huizen en ap partementen. Dat wordt exclusief wonen, maar dit jaar wordt er niet meer gebouwd. De initiatiefnemers willen eerst driekwart verkocht hebben voordat ze beginnen. Horecagelegenheid Multifunctioneel centrum bij kinderboerderij Deze week Buikglijders Adrie Smits en Colinda Smits Adrie Smits bij de mannen en Colinda Smits bij de vrouwen. Zij kwamen zaterdag tijdens de voorronde van het Nederlands kam pioenschap 'buikglijden' op de kade van Stavenisse het verst. Ze zijn geen familie van elkaar en mogen beiden in oktober naar Haarlem om mee te doen aan de nationale titelstrijd. Voor een geintje Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De drie 100-meterbanen van de schietverenigingen in Poortvliet, Scherpenisse en Sint-Annaland zijn dicht. De gemeente heeft de sluiting om veiligheidsredenen bevolen op advies van het ministerie van defen sie. Er zouden schermen en poorten moeten komen om te voorkomen dat er kogels over de dijk vliegen en in het water terecht komen. Volgens J. van Tiggele zijn de Thoolse schietverenigingen de dupe gewor den van de rampen in Enschede en Volendam, waardoor de eisen veel strenger zijn geworden. „Sinds 1914 hebben we een buitenbaan op Gorishoek en nu moeten we voor de recreatie weg", klaagt L. Bijnagte. Sint-Annaland heeft twee jaar gele den de buitenbaan nog uitgebreid. „Wij hebben al sinds 1910 een 100- meterbaan aan de Molendijk en er is nooit een ongeluk gebeurd", zegt J. v.d. Klooster. Hij werkt aan een plan om met bouwkundige aanpas singen tussen de 20.000 en 30.000 gulden aan de strengere eisen van de eisen te kunnen voldoen, waar door de buitenbaan in Sint-Anna land als enige 100 meter schietac- commodatic in Zeeland open kan blijven. Intussen gaat het hele zo merseizoen voor de verenigingen verloren. Zie verder pagina 7. Stichting de Luchtballon uit Calf- ven/Ossendrecht strijkt vandaag met een therapeutisch vakantie kamp voor asmatische jongeren neer op de Speelmansplaten bij de Oesterdam. Asmatische jongeren uit Denemarken en Nederland gaan vandaag quadrijden, surfbiken, paintballen en kanovaren. Totaal zijn er 250 Nederlandse en 50 Deense jongeren tussen 5 en 15 jaar op kamp in het voormalige mobili satiecomplex van het ministerie van defensie in Calfven. De Luchtballon kocht een groot dqel van de 5.62 hectare nadat de accommodatie bij de Klokkenberg in Breda moest worden gesloten. Naast de thera peutische en medische aspecten van het kamp zocht André Wiltschut van de Luchtballon ook naar sportieve mogelijkheden, die hij dankzij be heerder Mike Verwey op de Speel mansplaten vond. Wiltschut streeft ernaar om in de toekomst ook jon geren van 16 t/m 18 jaar naar de kampen in Calfven te krijgen. De uit Sint-Philipsland afkomstige 26-jarige Chris Huijser opent op het industrieterrein Welgelegen bij Tho len een autoschadebedrijf. Met drie medewerkers (uit Sint-Philipsland, Sint-Maartensdijk en Heerle) gaat hij met een splinternieuwe uitrusting aan de slag. Huijser zit tien jaar in het vak en waagt nu de sprong naar een eigen onderneming. „Er is heel veel werk en de medewerkers staan er vierkant achter. Bovendien krijg ik heel veel steun van verschillende leveranciers. Het is nog hard werken, maar eind augustus moet de inrichting compleet zijn en dan kunnen we draaien." De jonge ondernemer heeft drie doelstel lingen. „Perfect werk, snel afleveren en een redelijke prijs. Kwaliteit staat bij ons hoog in het vaandel. We leve ren goed werk met de nieuwste appa ratuur. De mensen willen graag zo snel mogelijk hun auto weer terug, al geven we dan als service een vervan gende auto mee.'Aan de Energieweg huurt Huijser een ruimte van 250 m2 in het pand waarin ook duiksport groothandel Suunto is gevestigd. Hij beschikt daar ook nog over een kan toor van 32,5 m2 en een ruimte van 50 m2 op de eerste verdieping. Op de begane grond komt een spuitcabine van 9x4x3 meter waar personenauto's en lichte bestelwagens worden her steld. Daarnaast is er een mengruimte en een werkplaats met o.a. recycling van de schoonmaakmiddelen. Drie kwart van zijn opdrachten krijgt Huijser van verzekeringsmaatschap pijen. De rest komt van particulieren en garages. Autoschadebedrijf Huijs er sluit zich aan bij de Focwa. Fabriek en showroom: Canadaweg 6, Halsteren Tel. 0164-683425 Veilingweg 11St. Annaland Tel. 0166-652904 showroom dagelijks geopend van 8.00-17.00 uur Advertentie I.M. Verloskundige Ton Wennekers in de nieuwe praktijk in de Stoofstraat in Tholen met op de muur de tekening van de zesjarige zoon Daan van verloskundige Petra Timmers uit Oud-Vossemeer. Wat in 1992 begon met de over dracht van de bevallingen door de huisartsen De Looze (Oud-Vosse meer), Kale en Mellema (beiden uit Tholen), groeit negen jaar later uit tot een volwassen maatschaps praktijk voor verloskunde met vier leden. „Met zijn vieren doen we 600 bevallingen per jaar", vertelt Ton Wennekers uit Steenbergen, die samen met Petra Timmers uit Oud-Vossemeer, Sytske Michels uit Tholen en Grace Alfons uit Steenbergen de maatschap vormt. Behalve het eiland Tholen en Sint- Philipsland vallen ook Nieuw- Vossemeer, De Heen, Lepelstraat, Steenbergen en Dinteloord onder de praktijk. „Om het eiland erbij te kunnen nemen, hebben we Kruisland, Moerstraten en Halste ren afgestoten. We werken nu met vier volledige krachten tegenover voorheen met 2,5." Toen drie huisartsen in 1992 met de bevallingen stopten, hield Wen nekers met zijn toenmalige colle ga spreekuur in Ten Anker in Tho len. De Sint-Philipslandse huisarts A. van Doesburg was toen inmid dels al opgehouden met bevallin gen. In 1995 trad Petra Timmers direct na de vierjarige opleiding in Kerkrade tot de maatschap toe en zij hield spreekuur aan huis in de Touwslagersdreef en de Garnalen- straat in Tholen. Per 1 januari 1996 werd de maatschap Steen- bergen/Tholen gevormd. Toen Pe tra Timmers wegens gezinsuitbrei ding thuis geen spreekuur meer kon houden, werd in 1998 uitge weken naar het wijkgebouw in de Molenvlietsestraat. Maar een ge heel eigen pand zoals nu in de Stoofstraat was het ideaal dat sinds kort is verwezenlijkt. Sytske Michels woont boven de praktijk, die bestaat uit een wachtkamer, een spreekkamer en een keuken tje. De bevallingen op Tholen vallen de verloskundigen zo in de schoot. Ze hoeven totaal geen moeite te doen om werk te krijgen. De huis artsen stoppen er één voor één mee. Doen ze de vuile was de deur uit? „Nee, we hebben een prachtig beroep", lacht Ton Wennekers. „Maar verloskunde is heel onre gelmatig werk. Bij de huisarts komt het bovenop zijn andere ar beidsintensieve werk. De dokter wordt om acht uur 's morgens weer op zijn spreekuur verwacht, ook als hij 's nachts voor een be valling weggeweest is. En wan neer hij om tien uur 's morgens tijdens het spreekuur wordt weg geroepen voor een bevalling, vin den de wachtenden dat ook geen pretje. Bevallingen gebeuren op de meest onmogelijke tijden. Bij ons zijn de spreekuren en diensten volledig gescheiden. We hebben een bevallingsdienst en een achterwacht, maar het spreek uur kan gewoon doorgaan. Het komt niet voor, dat in ons werkge bied vier vrouwen tegelijk om bij voorbeeld kwart voor drie gaan persen. En in noodgevallen springt de buurtpraktijk uit Ber gen op Zoom bij. Maar ook al ben je vrij, je mobiele telefoon gaat al tijd mee, zodat de vier leden van onze maatschap overal bereikbaar zijn.' Het feit dat de huisartsen van lie verlee met de bevallingen gestopt zijn of binnenkort ophouden, is voor de inwoners een grote veran dering. Men kon vanaf de vaststel ling van de zwangerschap tot en met de bevalling bij de eigen huis arts in de eigen woonplaats blij ven. Nu moeten vrouwen uit bij voorbeeld Sint-Annaland of Sint-Maartensdijk per auto of per bus naar Tholen of Steenbergen en dat moet dan dertien keer, want dat is het aantal controles voor een zwangerschap. Wennekers denkt niet dat het een probleem is. „Men is op het eiland toch gewend om te rijden. En het grote voordeel is, dat men (weer) thuis kan bevallen. In Poortvliet kon dat niet meer toen dokter Padt met de bevallin gen stopte. De mensen moesten naar het ziekenhuis en dat vond men afschuwelijk. Nederlandse vrouwen willen graag thuis beval len, zo heeft een onderzoek van Ouders van Nu uitgewezen. Daar kwam een percentage van 70% uit rollen. Om verschillende redenen kan dat niet altijd, bijvoorbeeld vrouwen die eerder met een kei zersnede zijn bevallen. Het werke lijke percentage dat thuisbevalt ligt tussen de 37 en 38%. Geluk kig stijgt dat weer. Dit zijn lande lijke cijfers, want op Tholen ligt het percentage thuisbevallingen hoger.' ZIE VERDER PAGINA 5 De bouwvergunning is ook nog niet verleend door de gemeente, maar volgens Hans Kraaijevelt van de Sternergroep uit Rotterdam is dat alleen nog een administratieve kwestie. Welstandstoezicht heeft de dakpannen al goedgekeurd, maar de stenen nog niet. In het najaar wordt de omgeving van de baai van Dui vendijk eerst bouwrijp gemaakt. Een aannemer is er nog niet voor, evenmin als een bouwbedrijf voor de 94 huizen. „We bekijken eerst hoe het met de verkoop gaat en daar beginnen we in september mee", aldus Kraaijevelt. „Overigens heb ben we er alle vertrouwen in, maar afhankelijk van de verkopen beslis sen we of bijvoorbeeld eerst de ap partementen worden gebouwd of eerst de vrijstaande huizen." Bij de gemeente, de Sternergroep en Atta makelaars zijn totaal al 150 ge gadigden geregistreerd. „Maar som migen staan al vier jaar of langer in geschreven, dus we moeten ze vragen of ze werkelijk nog belang stelling hebben", zegt Claudia Ha- geaarts van Atta. „Het aantal in schrijvingen zegt nog niets. Het is altijd afwachten wat ervan over blijft. Standaard is, dat het aantal aanvragen het aantal huizen over treft. Overigens weten ze wel, dat waterfront Tholen in een hoger prijssegment valt. De kleinste ap partementen kosten 295.000 gulden en de vrijstaande woningen lopen tot 925.000 gulden. Er is variatie genoeg. De initiatiefnemers spreken van ,een uniek project.' Ze noemen het ,een unieke gelegenheid' dat bij de huizen een eigen ligplaats of in ie der geval een ligplaats in de jacht haven van Tholen aanwezig is. „Er is een lange aanloopperiode ge weest. Jarenlange voorbereiding gingen eraan vooraf, maar het is een even zeldzame als aantrekkelijke plaats'zegt Claudia Hageraats. Rondom de kom van de voormalige Eendracht, vlakbij het centrum van Tholen, komen tussen het Schelde- Rijnkanaal en het historische ves tingstadje 94 huizen in een .levendi ge, stijvolle architectuur.' De oevers van de baai van Duivendijk worden bebouwd over een totale lengte van ruim 500 meter met daarn wisselen de concentraties. Het grootste aan tal huizen is geprojecteerd in de oostelijke hoek van de haven, paral lel aan de Eendrachtsweg en ook haaks daarop. In deze hoek bevindt zich een plein van waaruit men de aanlegsteigers bereikt. De bebouwing zet zich in zuidwes telijke richting voort met een achttal aaneengeschakelde patriciërswo ningen, met aansluitend 11 vrij staande villa's in verschillende ty pen. Richting Schelde-Rijnkanaal zullen 10 twee-onder-één-kap-wo ningen verrijzen. De afronding van deze lintbebouwing wordt gevormd door een vrijstaand appartementen gebouw, dat de haveningang aan de rechterzijde markeert. Op de begane grond daarvan is een horecagele genheid voorzien. Voor een grondige schoonmaakbeurt van het nieuwe multifunctionele centrum bij kinderboerderij 't Lamsoortje in Sint-Maartensdijk zoekt het platform leefbaar platteland Tholen een groot aantal vrijwilligers. Aannemer Van Houte heeft het karwei opgeleverd en maandag a.s. is er een schoonmaakdag gepland. Van negen uur tot half twaalf 's morgens kan men een handje helpen of van half twee tot half vijf 's middags. Men moet wel zelf een emmer, spons, zeem en borstel meenemen. Water en schoonmaakmiddelen worden door het platform verstrekt. Aanmelding is mogelijk bij Els Frigge, telefoon 672251. Na de schoonmaakbeurt wordt het multifunctioneel centrum op 1 au gustus in gebruik genomen door het Gors, die o.a. gezinsvervangend te huis de Annewas in Sint-Annaland exploiteert. Verstandelijk gehandi capten van het Gors verzorgen al ge ruime tijd de dieren van kinderboer derij 't Lamsoortje. Na de vakantie zijn ook lichamelijk gehandicapten inzetbaar. In het centrum komt na melijk een theeschenkerij en een kantoortje en het gebouw fungeert ook als kantine voor de dierenver zorgers. „Het is een schitterend pro ject', aldus mevr. Frigge. „Emergis uit Goes komt ook kijken om in na volging van het Gors mensen hier werk te kunnen bieden. Natuurver- eniging Tholen wil er o.l.v. Gerard Westerweel en Rob v.d. Laan na- tuurouders gaan opleiden." ZIE VF.RDFR PAGINA 2 Nathalia Bolier maakt het niet uit of ze in katholieke of protestantse kerk zit Johan Melse heeft een speciaal plekje voor zijn Jaguars EN VERDER... Bedrijven en bewoners verwachten problemen bij aanleg rotonde Deltaweg Blues Brothers en schiettent publiekstrekkers in Stavenisse Meervoudig gebruik kan bijdragen aan behoud van monumentale kerken Oude Thoolse vissersfamilie Verkamman te boek gesteld 't Rehent houd in dialectrubriek Werèntug Thoolse lijndansers op Bergse Krabbenfoor Laban en Zn. topper in rayon op duivenvlucht uit Sourdun Wapperend closetpapier in Sint-Philipslandse sloot BEDENKT WEL, DOET GU SLECHTS WAT U GENOT BRENGT, DAT STEEDS DE BOETE VOLGT DIE U VER DRIET BRENGT Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Het was een waar spektakel met veel bekijks en nog meer schuim op en langs de buik glijbaan, een met lucht opgeblazen baan van ruim 25 meter lang die stond opgesteld langs de haven. De baan werd ingesmeerd met groene zeep en bespoten met water, zo dat het luchtkussen spekglad werd. De deelnemers kregen een speciaal pak aan. Ze moesten op blote voeten een aanloop nemen en zich op hun buik op de baan werpen en dan maar zien hoe ver ze kwamen. Bij de mannen ging het tussen Adrie Smits (29) en Erik van Rooij (20). Van Rooij haalde 17,80 meter bij de derde poging, maar Smits ging daar overheen met een af stand van 18,30 meter. De Rooij werd gevraagd nog een keer mee te doen. Even later brak Smits zijn eigen record en gleed naar 18,70 meter. Smits werd winnaar door 'een goede houding' aan te nemen, zegt hij: „De armen los, de benen omhoog en jezelf zo rond mogelijk maken. Je moet ervoor zorgen dat er zo min mogelijk wrijving met het oppervlak ontstaat." Maar ook de sprint is van belang. En het moment van afzetten, al dus Smits. Bij de dames zegevierde Colinda Smits (18). Ze deed voor een geintje mee, samen met een vriendin, vertelt ze. Ze gleed maar één keer en vestigde meteen het record van de dag: 11,10 meter. „Hoe ik het gedaan heb, weet ik niet precies. Ik heb heel snel ge sprint. En dan je armen los en ook je benen omhoog proberen te houden." Haar afstand werd tegen vier uur nog bedreigd door Petra Klippel met een afstand van tien meter, maar niet overtroffen. m „MlhvAUüMKifr. -# - Het buikglijden was zaterdag op de haven tijdens de braderie een publiekstrekker. ~4*

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1