STOP-Spektakel Provincie Zeeland Ruimte, milieu, water en natuur Re sta u ratie-prog r a m m a Halve Prijzen Restant Prijzen van< Water belangrijk voor Verkammans Ontwerp-lozingsvergunning bouw stadsgewestelijk zwembad Vlissingen/Middelburg EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 19 juli 2001 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 29/2001 Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 infocentrum@zeeland.nl Milieutijdingen Acquisitie De provinciale activiteiten in de ruimtelijke planning, het milieu, het water en de natuur van vorig jaar zijn gebundeld in een jaarverslag. WÊKHBÊÈÈÏÏBËËk Kostuums min. 200,- korting Colberts Halve Prijs of minder Jacks Halve Prijs Polo's Halve Prijs Overhemden korte mouw 2 halen 1 betalen, of 30% korting tftT-es- en hercyfc Oude Thoolse vissersfamilie te boek gesteld Duitse torpedo Veertien generaties i y Het Super Troep OPruim (STOP)- Spektakel trekt deze zomer door Zeeland. Een team van zwerfaf- valbestrijders, aangevoerd door Rick de Blickveger en Mijke de Troepkijker, gaat de strijd aan om kinderen het probleem van het zwerfafval duidelijk te maken. Het initiatief voor het zwerfafval- project ligt bij het Openbaar Lichaam Afvalstoffenverwijdering Zeeland (OLAZ), dat zich bezig houdt met afvalverwerking. Opening De opening van het project is dinsdag 17 juli 2001, vijf uur, in het centrum van Sluis. Hierna trekt STOP langs diverse plaat sen met een show van theater en spelonderdelen. De show is verder te zien 19 juli in Zoutelande in de Langstraat, 28 juli in Terneuzen op de markt, 3 augustus in Goes in MEC De Bevelanden, Hollandse Hoeve, 4 augustus in Sint Maartendijk bij de Haven, 15 augustus in Goes wederom in MEC De Bevelanden, 22 augustus in Vlissingen in MIC- MEC Walcheren aan de Korenbloemlaan. De laatste show is 25 augustus in Zierikzee bij de haven. Per plaats worden twee shows van anderhalf uur gegeven; zij zijn doorgaans 's middags om één en drie uur. In Sluis gelden andere aanvangstij den, namelijk vijf en zeven uur. In Goes begint de show om twaalf en twee uur. Milieutijdingen nummer 69 is uit. Onder de kop 'Vogeltellingen' wordt ingegaan op de achteruit gang van akker- en weidevogels en op de bescherming van de vogels. Beleidsmedewerker G.J.C. van Zuijlen vertelt over de vogeltellingen, die hij voor de provincie uitvoert. Verder onder andere in dit nummer: natuuron twikkelingsgebied Inlaag Hoofdplaat, nationaal park Oosterschelde, recreatiewoning en, milieuprijs, borden aan ban den en fluoridemetingen. Milieutijdingen is verkrijgbaar bij het provinciaal informatiecen trum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118- 631400, e-mail:infocentrum@zee- land.nl. Bij het informatiecentrum is ook een gratis abonnement te bestellen. De stichting Economische pro motie en acquisitie Zeeland, kortweg SEPAZ, heeft haar eerste nieuwsbrief uitgebracht. De zeventien gemeenten in Zeeland en het provinciaal be stuur hebben de stichting opge richt. Het doel is bedrijven naar Zeeland te halen op basis van informatie over de vestigingsmo gelijkheden en allerlei andere voorzieningen, zoals scholen, cul turele instellingen, het winkelare aal en de recreatieve mogelijkhe den. SEPAZ is gevestigd in Terneuzen. De stichting vindt onderdak bij Zeeland Seaports Medewerker F. van Spaandonk van SEPAZ geeft in de nieuws brief aan dat zijn stichting samen werkt met allerlei instanties om Zeeland zo goed mogelijk te pro moten. Hij is doende de provincie een economische reputatie te verschaffen. Intern doet hij dat als regisseur. Extern, dus buiten Zeeland, presenteert hij zich als ambassadeur. Er wordt melding gemaakt van de eerste contacten, zoals de belangstelling van een callcenter met zo'n 250 medewerkers, dat zich onder meer op Zeeland oriënteert. In de nieuwsbrief wordt het Zeeuwse bedrijf Vitro Plus in Renesse en Haamstede geportretteerd. Vitro Plus ver meerdert varens in het eigen lab oratorium. Boerenverstand en high tech gaan er samen, zo wordt gemeld, en de nabijheid van de zee draagt bij aan het succes. Daarom blijft het bedrijf in Zeeland. Informatie over de nieuwsbrief is verkrijgbaar bij SEPAZ, postbus 132, 4530 AC Terneuzen, e-mail: sepaz@zeeland-seaports.com. De onderwerpen die in het jaarverslag ruimte, milieu, water en natuur 2000 aan bod komen variëren van onderzoek naar zoet water voor de landbouw tot de woningvoorraad en van regionale inrichtingsplannen tot grensover schrijdende samenwerking. Wonen De Zeeuwse bevolking groeit nog steeds, maar de verwachting is dat er tussen 2005 en 2010 een omslag zal komen. De groei van nu wordt voornamelijk toege schreven aan het toenemende aantal vluchtelingen en asielzoe kers. Vanuit Zeeland vertrekken vooral jonge mensen. De snelst groeiende gemeenten zijn Goes, Reimerswaal en Kapelle; een sterfte-overschot doet zich al voor in Oostburg en Sluis-Aardenburg. In de woningbouwplannen moet rekening worden gehouden met de ontwikkeling van de bevol kingsaantallen. Tot 2010 kunnen 11.800 woningen worden gebouwd: 5.750 in de stedelijke gebieden, 2.610 in de dragende kernen of centrumgemeenten van het platteland en 2.440 in de dor pen. Vorig jaar kwamen er 2.113 huizen bij. De leegstand op alle woningen komt op 2,5 procent. Middelburg, Goes en Terneuzen scoren hoger, zo'n 3,5 procent. Gebieden Verspreid door de hele provincie wordt gebiedsgericht gewerkt. Langs de zuidkust van Schouwen wordt gewerkt aan de wegen sanering en de inrichting van het plan Tureluur. Ook in de Kop van Schouwen is men nog druk in de weer, evenals in de Kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaanderen. Schouwen-West, Walcheren, het Veerse Meer en West-Zeeuwsch- Vlaanderen zijn gebieden waar vanuit diverse beleidssectoren, zoals landbouw, recreatie, natuur en bedrijvigheid, wordt gewerkt aan gezamenlijke plannen met als belangrijk uitgangspunt kwaliteitsverbetering. De provincie Zeeland en de ge meenten Sluis-Aardenburg en Oostburg doen mee in het inter nationale project Maya: Marine en Yachting in the Lower North Sea, the Cunnel area and the Irish Sea. Zeezeilen en de inrichting van jachthavens zijn belangrijke elementen in het project. Transport, veiligheid en sociaal- economische ontwikkelingen wor den in kaart gebracht. Zodoende wordt ook aandacht besteed aan commerciële havenactiviteiten. Onderdeel van Maya zijn de ontwikkeling van het havengebied van Breskens en Sluis aan Zee. Zoet water De vraag naar zoet water in de landbouw is groter dan het aan bod. De provincie heeft als ge volg hiervan onderzoek gedaan naar bronnen die tot nu toe niet zijn aangeboord. Gekeken is naar afstromend neer slagoverschot, de zoetwatervoor- raden in kreekruggen en in de dui nen en naar het geschoonde water van rioolwaterzuiveringsinstallaties. De uitkomst is dat zowel vol doende geschikt zoet als licht brak water voorhanden is, maar dat de winning op sommige plaat sen te duur wordt. Het meest wordt yerwacht van het water uit de zuiveringsinstallaties en van op te vangen regenwater. Het jaarverslag ruimte, milieu, water en natuur is verkrijgbaar bij het provinciaal informatiecen trum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118- 631400, e-mail: infocentrum@zeeland.nl. Begin juli hebben gedeputeerde staten het ontwerp-provinciaal restauratie uitvoeringsprogram ma 2001-2006 vastgesteld. Het programma gaat gelden voor de gemeenten Axel, Borsele, Hontenisse, Hulst, Kapelle, Noord-Beveland, Oostburg, Reimerswaal, Sas van Gent en Terneuzen. Tot eind van de maand hebben die gemeenten de gelegenheid erop te reageren. De andere Zeeuwse gemeenten hebben meer dan honderd monu menten binnen hun grenzen; zij krijgen hun geld. rechtstreeks van het rijk. Al eerder hebben de gemeenten onder de 'honderd-monumenten- grens' kenbaar gemaakt welke monumenten volgens hen in aan merking komen om met subsidie gerestaureerd te worden. De subsidies zijn verdeeld in ca tegorieën: kerkelijke gebouwen, woonhuizen en boerderijen en overige monumenten. Overigens kan er wel wat geschoven wor den met budgetten in de twee laatste groepen, waardoor grote restauraties wat vlugger kunnen worden gedaan. Voordat de gemeenten hun lijsten insturen, moeten zij overeenstem ming hebben met de eigenaren van de monumenten over de bereidheid tot restauratie. De instemming moet blijken uit de plannen die al bij de gemeenten zijn ingediend. Ook moet er een dekkingsplan zijn voor de eigen bijdrage in de restauratie. Per jaar zijn er meer aanvragen dan geld in de categorie woon huizen en boerderijen. Daarom wordt de subsidie toegekend vol gens het principe wie het eerst komt, het eerst maalt. Behalve Hontenisse en Sas van Gent hebben alle gemeenten aan vragen voor restauratie van kerkgebouwen ingediend. Hulst scoort met vijf kerken het hoogst: de basiliek in Hulst en de RK-kerken van Heikant, Graauw, Sint Jansteen en Clinge. De Oost- Zeeuws-Vlaamse gemeente wordt gevolgd door Borsele met de RK- kerken in 's-Heerenhoek en Kwadendamme en de NH-kerken in Nisse en Hoedekenskerke. Tegenover één locatie in Axel voor woonhuizen en boerderijen staan ruim zestig adressen van de gemeente Borsele, verspreid over de diverse kernen. In deze groep van gebouwen hebben alle gemeenten wel wensen. De molens voeren de boventoon in de categorie overige gebouwen. De gemeente Borsele vraagt verder subsidie voor het Fort Ellewoutsdijk, de gemeente Hulst voor de Keldermanspoort, Graauwse Poort, Dubbele poort en Gentse Poort en voor de stadswallen en het stadhuis. De gemeente Kapelle heeft de meekrapstoof aan de Ooststraat aangemeld en de gemeente Noord-Beveland de pomp in Wissenkerke en de steiger in Kamperland. Terneuzen sluit de rij met het postkantoor in de Nieuwstraat. Zoals gemeld kunnen de gemeen ten tot eind juli kenbaar maken of zij op- en aanmerkingen hebben. Gedeputeerde staten kunnen daarna de standpunten laten meewegen bij de definitieve vast stelling van het programma. Van Inbo Adviseurs te Woudenberg ontvingen wij op Z1 juni 2001 een aanvraag om een vergunning op grond van de Wet verontreini ging oppervlaktewateren voor het lozen van afvalwater afkomstig van een bronnering ten behoeve van het droog houden van de bouwput voor het stadsgewestelijk zwembad Vlissingen/Middelburg, op oppervlaktewater in beheer bij het waterschap. Wij zijn van plan de gevraagde vergunning onder het stellen van voorschriften te verlenen. Ter inzage De aanvraag, het ontwerpbesluit en andere bijbehorende stukken liggen vanaf 17 juli 2001 tot en met 14 augustus 2001 ter inzage: - bij de receptie van waterschap Zeeuwse Eilanden. Piet Heinstraat 77 te Goes, elke werkdag van 8.00 tot 17.00 uur en na afspraak, tel. (0113)241268, buiten de werk uren van 18.00 tot 21.00 uur. Op verzoek, met uitzondering van de avonduren, kan een mondelinge toelichting op de stukken worden verkregen; - bij de sector Stadsontwikkeling van de gemeente Vlissingen, Stadhuisplein 2 te Vlissingen, elke werkdag van 8.00 tot 17.00 uur. Op aanvraag kunnen de stukken ook op woensdag van 17.15 tot 20.15 uur ingezien worden, tel. (0118)487204. Na de genoemde periode van vier weken blijven de stuk ken ter inzage liggen bij de afdeling Vergunningen Wvo van het waterschap, elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur, totdat de termijn is verstreken waarbinnen tegen het besluit beroep kan worden ingesteld. Bedenkingen Vanaf 17 juli 2001 tot en met 14 augustus 2001 kan iedereen schriftelijk bedenkingen inbrengen tegen het ontwerpbesluit. Deze bedenkingen moeten worden gestuurd naar het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden, Postbus 114, 4460 AC Goes. Degene die schrif telijk bedenkingen inbrengt, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Gedurende deze periode is het mogelijk met ons van gedachten te wisselen over het ont werpbesluit en tot het mondeling inbrengen van bedenkingen daartegen. Hiervoor kan telefonisch een afspraak worden gemaakt, (0113)241268. Goes, 16 juli 2001 Het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden A. Ruijtenberg, waarnemend dijkgraaf P. Visch, waarnemend secretaris-directeur Waterschap Zeeuwse Eilanden ZOMEROPRUIMING Voorstraat 15 4697 EH St. Annaland tel./fax 0166-652490 X ICI./ ICJA U I 1 tfr Woensdagmiddag gesloten. Zes jaar nadat op een drukbe zochte reünie in Tholen de fami liestamhoom werd gepresen teerd, ligt er het toen a aangekondigde boek over de fa milie Verkamman. Trouw-jour nalist Matty Verkamman ui Kats geeft in 'Op het water. He Zeeuwse geslacht Verkamman' een inzicht in het leven en wer ken van deze familie, waarvan de bakermat ligt in de verdron ken stad Reimerswaal. Ze kwa men naar Tholen en zwermden over het hele land uit. Dat de Verkammans iets met water hebben, blijkt duidelijk uit het boek. Stamvader Guillaem Cam- man, die in de zeventiende eeuw van Reimerswaal naar Tholen-stad kwam, was waarschijnlijk al vis ser. In ieder geval gaan acht van de negen takken waaruit het ge slacht bestaat terug op een visser (in de I9e eeuw). Matty Verkam man (bekend van boeken over het Nederlands voetbalelftal) geeft dan ook gedetailleerde informatie over de weer-, bot- en mosselvis serij. Schepen die in het bezit van familieleden waren, zijn de TH 19, TH 26, TH 36, TH 39, TH 43 en TH 66. Tot op de huidige dag zijn er Verkammans actief in de binnenvaart. Van deze schippers was Mattheus, die in 1898 de Eben Haëzer liet bouwen, de eer ste. De zwagers Jacob Verkamman en Jan Bout richtten het scheeps- bevoorradingsbedrijf Verbo op, dat momenteel negen schepen telt. Frederik Verkamman - machinist op de grote vaart - en zijn vrouw kwamen in de Eerste Wereldoor log in de Finse Golf om toen hun schip door een Duitse torpedo werd getroffen. Na de familiedag in 1995 ontdekten Matty en René Verkamman (de laatste stelde de familiestamboom samen en samen organiseerden ze de familiedag) dat er een kind Mattheus uit dit huwelijk was waarvan ze het be staan niet kenden, maar wiens we duwe ze op het spoor kwamen. Hij emigreerde in 1956 met een groep leden van de Pinkstergemeente naar de Amerikaanse staat Illinois en werkte er als psycholoog. Een zoon van hem was helikopterpi loot in Vietnam en in Koeweit tij dens de operatie Desert Storm. Zijn voorvader Mattheus 1792- 1871vocht in 1813 in het leger van Napoleon. En Martha Petro- nella Kip-Verkamman was enkele jaren geleden met de marine in NAVO-verband in de Balkan-cri sis actief. Naderhand waren er volop land rotten bij de Verkammans. Dat be gon al met een aantal familieleden die werkzaam waren in de verwer king van meekrap. Deze teelt wordt nader beschreven in het boek. Ook barbiers en slagers zijn er in de familie geweest. En diver se creatieve geesten: de Rotter damse kunstschilder Jacobus 1910-1959), een meubelontwer per, dramadocente, illustrator en journalist/auteur. De basgitarist MaartenVerkamman was met zijn band 'Kamjehaar' een aantal jaren geleden op tv te zien. Ook vermel denswaard is het Rotterdamse echtpaar Verkamman-Binkhorst dat in de Tweede Wereldoorlog actief was in het verzet. Tegen woordig oefenen de leden de meest uiteenlopend beroepen uit. In 72 bladzijden wordt het ver haal, rijk geïllustreerd (soms in kleur) verteld. Het tweede deel begint met de kleurenafbeelding van een verzon nen familiewapen Verkamman (de familie heeft nooit een wapen ge had). Dan volgt, per generatie, een beschrijving van de leden van de familie. Anders dan in een stam boom gebruikelijk, worden ook de gezinnen van vrouwelijke Verkam mans hierin uitgewerkt. Nummers bij de namen verwijzen naar de zes jaar geleden gepresenteerde stam boom, waarmee dit boek volgens beide vorsers onlosmakelijk is ver bonden. Veertien generaties Ver kamman worden op deze wijze be schreven. De eerste van deze veertiende generatie is de in 1990 in Apeldoorn geboren Rianne Ver kamman. Ook blijkt er een tak in de achtste generatie in Brouwers haven uitgestorven te zijn. Dit deel is eveneens verluchtigd met foto's en andere illustraties. Registers van de Verkammans op voornaam pn van de aangetrouwden op familie naam, sluiten 'Op het water. Het Zeeuwse geslacht Verkamman' af. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 13