Alles wat er op Tholen gebeurt, komt bij Buermans over tafel Snelste duif op twee vluchten bij Reisduif Verbutgh L Tholen bij Zeeuwse brandweer vergt een bedrag van 2,8 miljoen Klachten Chef afdeling ruimtelijke ordening vertrekt na 11 jaar naar Rucphen Budelpack Koersballen Donderdag 12 juli 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Het nieuwe gemeentehuis, Stadszicht, Vroonstede, be drijventerrein Poortvliet, Waterfront, Kleine Suzanna- polder, Welgelegen II, Slachtveld, Graefnisse, Welhoek, windmolens, Speelmansplaten. Noem elk nieuw bestem mingsplan of beleidsplan maar op of het ligt op het bu reau van Fred Buermans, de chef van de afdeling ruimte lijke, economische, recreatieve en onroerende zaken. „Alles wat er op Tholen gebeurt, komt hier op tafel. Dit is een prachtige plek." De 41-jarige Buermans vertrekt na bijna elf jaar van Tholen naar de gemeente Rucphen. Mordicus tegen Camping Poortvliet Suzannapolder Vroonstede Romein opgegraven Molenhoek prachtig Niergnies Limoges b.if. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computersnetwerken, systemen op maat. - Hi-end audio, speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Een eerste schatting van de kosten van aansluiting van Tholen bij de regionale brandweer Zeeland in plaats van West-Brabant komt uit op een bedrag van 2,8 mil joen gulden. Die conclusie trekt een werkgroep be staande uit dhr. Mersie en mevr,. Trimpe van de pro vincie Zeeland en de heren L. Vermeij en J. de Feijter van de gemeente Tholen. Gedeputeerde staten hebben de staatssecretaris van binnenlandse zaken verzocht om mee te betalen aan de 2,8 miljoen gulden. In deze overschakelingskosten zit o.a. de uittredingssom uit de Brabantse regeling. Tholen moet na aansluiting bij de Zeeuwse regionale brandweer nog twee jaar doorbeta len aan West-Brabant. Ambulancezorg Hartinfarcten Overname BBA Hij levert water en (lijken in voor en omdat de landbouwsector onder bossen. Kijkt met genoegen terug naar de wijk Molenhoek in Tholen, ondanks de moeilijkheden, als een zeer geslaagd project, maar maakt zich ook zorgen over de toekomst van het buitengebied. Juist daar voor zat hij namens de gemeente in de provinciale werkgroep nieuwe economische dragers (NED). Om na te gaan wat er wel en wat er niet mag komen in leegstaande boeren schuren op het platteland. Er kwam een''positieve lijst' met 80 mogelij ke bedrijfsmatige bestemmingen. Van dierenspermabank tot vis-, es- cargot- en wormkwekerij, van ate lier en paardenverhuur tot kuur oord. „We hebben gekeken naar wat mogelijk zou kunnen zijn. De tabel is niet uitputtend." De lijst is het product van de sa menwerking tussen verschillende disciplines geworden: provincie, gemeenten, waterschappen, land bouw- en natuurorganisaties en Ka mer van Koophandel. „Het is een algemene deler. En dat is wel bij zonder. In de Achterhoek zaten al leen de gemeenten bij elkaar, hier in Zeeland is er door allerlei ver schillende organisaties in samenge werkt." Buermans verwacht dat het probleem van leegstaande schuren groter zal worden omdat er steeds meer agrariërs stoppen met hun be drijf en geen opvolgers hebben. De verplaatsing van garage bedrijf Niemantsverdriet in Poortvliet uit de Molenstraat heeft veel voeten in de aarde gehad. Het dossier is volgens Buermans dik. Het duurde en kele jaren voordat er een op lossing was gevonden en de auto's uit de woonstraat ver dwenen. „Twee dagen nadat Niemantsverdriet daar weg was, kreeg ik al een telefoontje dat er te hard gereden werd in de straat." Wordt een boerderij opgekocht door een particulier die zelf geen boer is, maar de boel opknapt, dan is er volgens Buermans geen pro bleem. Maar is dat niet het geval en de nieuwe eigenaar of de huidige eigenaar wil andere economische activiteiten gaan ontplooien die niet strikt agrarisch zijn, dan kunnen er ongewenste ontwikkelingen plaats vinden die niet passen in het streek plan dat door de provincie is opge steld. Zo horen industriële activi teiten op een industrieterrein en niet in het buitengebied. En zo mo gen er ook geen nieuwe kleinscha lige verblijfsrecreatieve voorzienin gen komen in een bestaand gebouw dat buiten de zone voor plattelands ontwikkeling ligt. Want ook die zijn in het streekplan aangewezen. Op Tholen betreft dat grofweg de zuidkant van het eiland, ten zuiden van de provinciale weg. Tholen is hoofdzakelijk een agrarisch gebied druk staat, is gekeken wat er wel en wat er niet mogelijk is. Volgens Buermans liggen er een aantal verzoeken bij de gemeente en zijn er ook al een aantal mensen afgehaakt omdat het te lang duurt voordat duidelijk was wat wel en wat niet kon. De aanvraag voor een camping met theeschenkerij in de Scherpenissepolder werd volgens Buermans afgewezen omdat het binnen een natuurontwikkelingsge bied ligt. Er liggen nog twee serieu ze kandidaten met een aanvraag en dat betreft allebei recreatieve be stemmingen. Van groot belang is volgens Buermans dat de nieuwe activiteiten passen in het landschap. Dat wordt door de gemeente beke ken. Via een wijziging van het be stemmingsplan wordt de nieuwe economische drager toegelaten, maar de gemeente kijkt of een en ander past. „Dat kan al het opschil deren van een schuur zijn, of het aanbrengen van bomen en struiken of een drinkput." Subsidie is niet voorhanden, maar is wel mogelijk via de lopende ruilverkavelingspro jecten. De regeling voor de nieuwe economische dragers moet nog in het bestemmingsplan buitengebied worden opgenomen. Net als die over de windmolens en bloemdijken. Buermans verwacht dat dit in 2002 het geval zal zijn. De algehele herziening van het be stemmingsplan is sinds 1992 in voorbereiding maar kwam in okto ber 1993 in een stroomversnelling toen er een hausse van aanvragen voor varkenshouderijen was en er een 'roze invasie' op Tholen dreig de. Zeven aanvragen lagen toen al op het bureau voordat de zaak door de raad werd bevroren. Terugkij kend was dat een enerverende pe riode, zegt Buermans. „De varkens kregen de hoogste prioriteit. Het probleem was echt heel groot voor heel Zeeland. We vonden het ver schrikkelijk dat er zoveel varkens stallen deze kant op wilden komen. Het bestuur was mordicus tegen, maar we hadden toen geen enkel instrument om ze tegen te houden. En je moet er wel ruimtelijke argu menten voor hebben om ze tegen te kunnen houden. Er waren er al een paar door de mazen van het net ge glipt. De gemeente was met het herzien van het bestemmingsplan te laat of had het eerder dicht moeten gooien, maar met de wijsheid ach teraf is veel vast te stellen." De varkensboeren waren en zijn volgens Buermans goed ingevoerd in de wetgeving, ondersteund door juristen wisten ze op tijd te reage ren. „De aanvragen die hier werden gedropt, waren voorzien van een akte van de notaris met de datum zodat ze binnen de termijn vielen. Het waren geen kleine varkens boertjes. Het waren grote jongens en hun raadsman Van Groningen Voor chef Fred Buermans was de komst van de varkensstallen en de dreiging van een 'roze invasienaar Tholen een enerverende periode. met grote kennis over het bestem mingsplan en het voorbereidings- besluit is er ook groot door gewor den. We zijn nu acht jaar bezig met het dichttimmeren van het bestem mingsplan. Nieuwvestiging is uit gesloten. De regeling is sluitend. De provincie vindt dat we wel ruimte moeten bieden aan zoge naamde knelgevallen (bedrijven in concentratiegebieden die onder meer moeten verkassen vanwege stadsuitbreiding red.). Maar zegt ook dat het buitengebied schoon moet blijven. De raad heeft een duidelijke stem in het kapittel. Als de provincie zegt dat er ruimte moet zijn op Tholen voor een of twee knelgevallen, dan zullen wij de vraag stellen of er al niet knelge vallen op Tholen staan." Buermans herinnert de periode van de aanvragen door de varkensboe ren en de protesten tegen hun komst nog goed. „Er is ook veel kritiek geweest op de stankcirkels. Die zijn wettelijk vastgelegd, maar buiten die cirkels stinkt het ook nog evengoed. Daar kun je als gemeen te niks tegen doen. Op grond daar van kun je ook geen bedrijven we ren. Het is keer op keer uitgelegd. Burgemeester en wethouders waren er allemaal tegen, maar je moet als gemeente je besluit ook bij de rech ter overeind kunnen houden. Mij werd ook wel verweten dat ik er geen last van heb omdat ik toch in Bergen op Zoom woon. Ik had makkelijk praten, werd er gezegd. Van de gemeente wordt verwacht dat zij alles kan. Dat is niet zo. Maar we zijn er toen niet in ge slaagd dat duidelijk te maken, al heeft de burgemeester dat wel een paar keer geprobeerd. We konden de varkensboeren onmogelijk weg sturen. We hadden al moeite ge noeg om andere aanvragen tegen te houden." Vooruitzien is moeilijk, beseft Buer mans. „Wat er over tien tot twintig jaar nog zal staan in het buitenge bied, baart me nu wel zorgen. De landbouw krijgt klappen. Vette ja ren blijven uit. Landbouwers gaan zelf ook buiten de landbouw kijken voor extra inkomsten. Maar dan stuiten ze weer op allerlei beperkin gen. Dan kan dit weer niet, dan dat weer niet. Met de regeling voor nieuwe economische dragers pro beer je extra ruimte te creëren voor leegstaande bedrijven, maar of het genoeg is, weet ik niet." Als geslaagd project noemt Buer mans de landschapscamping van J. van Nieuwenhuijzen in Poortvliet. „Van Nieuwenhuijzen is er met groot enthousiasme aan begonnen en heeft zich niet af laten schrikken door de ambtelijke molens. Het ziet er af en toe uit als vechten tegen de bierkaai, maar Van Nieuwenhuijzen heeft volgehouden en kent nu ook alle mensen die er mee te maken hadden en alle regelingen. Het is een goed doordacht plan. Er zijn voor het project ook ambtenaren uit Den Haag en Brussel komen kij ken. Voor dergelijke projecten zijn subsidies in het kader van de platte landsontwikkeling." Waar boeren ook naar inkomsten zoeken is de windenergie. Maar de molens voor particulieren komen slecht van de grond. Ook al heeft de provincie zich landelijk verplicht om meer dan 200 Megawatt aan elektricitiet op te wekken uit wind turbines. Volgens Buermans zit daar ook de kneep. „De gemeenten is niks gevraagd. Er zijn molenpar ken gebouwd aan de Kreekrak en in het Sloegebied. Maar om zulke gro te torens in je landschap neer te zet ten, daar zit bijna niemand op te wachten. Zeeuwind heeft er drie staan bij Stavenisse. Die zijn 35 meter hoog, nu praat je over 70 tot 80 meter plus de rotors daarboven op. Die dingen groeien maar, en zijn geen sieraden, laten we wel wezen." Voor grote parken is op Tholen geen plaats, voor kleine wel, zo is onlangs in de raadscommissie be sloten die een nieuw plan besprak. Het heeft volgens Buermans lang geduurd eer er weer wat leven in de brouwerij kwam omdat het niet hoog op het verlanglijstje van de gemeente stond. Het stedebouw kundig bureau (RBOI) heeft samen met Zeeuwind en Gen naar ge schikte plaatsen gezocht en vier lo- katies aangewezen. „Natuurlijk is er vraag naar groene energie. Bijna iedereen wil het, maar bij de mo lens van de individuele boeren zit ook een stuk particulier belang. Lo gisch dat ze naar extra inkomen zoeken, maar als gemeente zitten we er voor het algemeen belang. Ik vind dat we hier bijzonder voor zichtig mee om moeten gaan." Ook vanuit de recreatie worden er plannen op tafel van de afdeling ge legd. Het beleid luidt: geen uitbrei ding van verblijfrecreatie, wel kwa liteitsverbetering. In de pijplijn zitten nog altijd de Kleine Suzanna polder in Sint-Annaland en het Wulpdal bij Gorishoek. Waarom het zo lang duurt? „Als het renda bel zou zijn, zou het al lang klaar zijn. Bij het Wulpdal is het gewoon wachten op de initiatiefnemer, in Sint-Annaland is er al een bestem mingsplan, maar daar moeten we kijken naar heel het gebied rond de haven. Busmaritiem wil daat wat. De watersportvereniging heeft plannen. Wat moeten we met de binnenscheepvaart die een paar we ken in het jaar de haven als thuisha ven wil gebruiken? De provincie eist de laatste jaren een structuurvi sie. Op zich is dat wel goed. We kunnen niet alleen naar de indivi duele plannen kijken, al is dat lastig voor particulieren die morgen wil len beginnen." Het betekent ook dat er weer extra werk wordt gevraagd van de gemeente waardoor plannen blijven liggen. De nota recreatieve verkenningen uit 1992 van zijn voorganger Kees Nuyten wordt herzien. Enkele za ken zijn tot uitvoering gekomen, zoals het Waterfront Tholen, andere zaken zullen er uitgehaald worden, zegt Buermans. Zoals het bouwen van twintig appartementen buiten dijks (boothuizen voor watersport liefhebbers) aan Gorishoek bij café-restaurant-hotel De Zeester. Het Waterfront Tholen komt ook uit het plan van Nuyten, maar is la ter 'uit het recreatieve getrokken'. „Het paste in het contingent wonin gen dat we kregen toegewezen. Het plan is nu definitief. Bij de Raad van State konden er nog bezwaren ingediend worden, maar dat is niet gebeurd. Nu kan men met het bou wen beginnen. De afdeling openba re werken is bezig een bestek op te maken voor de bestrating en de rio lering. Ik schat dat de verkoop van de woningen dit jaar zal beginnen. Er is veel belangstelling voor." Nu er problemen zijn met de kwali teit van het water in het Zoommeer wordt er volgens Buermans door de Sterner Groep (projectontwikke laar) ook gekeken of er een door stroming kan plaats vinden van het water in het kanaal naar 'de baai van Duivendijk', waarlangs de wo ningen komen te staan. „Het is ze ker een punt van aandacht, maar ik geloof niet dat kandidaat-kopers zich af laten schrikken door de groene soep." Ook het bestemmingsplan Vroon stede in Sint-Annaland passeert de revue. Het plan dateert uit 1994, maar is intussen drastisch gewij zigd. En de loftrompet wordt al over gestoken voordat er nog maar een steen is gelegd. De Vijfde nota ruimtelijke Ordening heeft volgens Buermans roet in het eten gegooid. Het plan was om aan de buitenzijde langs de Zoetwaterweg te begin nen, maar de provinciale planologi sche commissie maakt daar bezwa ren tegen. „Volgens de nota moeten we voor 2005 cirkels rond de woonkernen trekken. De p.p.c denkt dat we op deze manier de contouren van het dorp op willen rekken zodat we later meer ruimte voor woningbouw kunnen reserve ren. Maar ook de archeologie speelt een steeds belangrijkere rol in de bestemmingsplannen. Er moet ge keken worden welke waardevolle zaken er eventueel in de grond aan wezig zijn. De provinciale archeo loog Van Dierendonck heeft het hierdoor razendruk gekregen, maar onze opdracht is de deur uit. Ook moet er gekeken worden wat de nieuwbouw betekent voor molen de Vierwinden die overigens bijna nooit of nooit meer draait? Ook de waterhuishouding heeft in dit plan een hele belangrijke rol gekregen. Duurzaamheid. Daardoor is het he lemaal op zijn kop gegaan. Het moet allemaal in het bestemmings plan opgenomen worden. Dit is nou typisch zo'n voorbeeld van wat er met een plan gebeurt als er nieuwe re eisen van de provincie of andere instanties aan worden gesteld." Nog zo'n project maar dan van nog langere adem is het Slachtveld in Tholen. De bouw van twee su permarkten en appartementen op het Slachtveld waarmee ook het voormalige bolwerk van de ves tingstad in het bebouwingspatroon wordt teruggebracht. De stand van zaken? „Het plan was om de weg die nu over het Slachtveld loopt als oprit te gaan gebruiken naar de dijk en de oude oprit naar de brug weg te halen. Nu blijkt dat moei lijk te gaan omdat de ondergrond niet stevig genoeg is. Om dat wel goed te krijgen, wordt het plan, wat toch echt niet heel groot is, te duur. Er wordt bekeken of de oude oprit kan blijven liggen, maar dan krijgt het nieuwe deel meer bin ding met het plan Noord dan met het centrum." Wordt vervolgd. Maar volgens Buermans 'gaat elk project steeds een stukje vooruit.' Voor de burgers duurt het allemaal te lang. Dat beseft Buermans zelf ook. „Bij de presentatie van een plan zijn er altijd twee vragen: wanneer gaan ze beginnen en wat gaat het kosten? Terecht want daar heb je wat aan. Maar dat zijn altijd de vragen waar we dan nog geen antwoord op kunnen.geven. Want stel bijvoorbeeld dat er een Ro mein wordt opgegraven in Vroon stede?" Buermans had nog graag het nieu we gemeentehuis af willen wach ten, maar liet de kans om elders aan de slag te kunnen, niet voor bijgaan. Terugkijkend is hij heel tevreden over de woonwijk Molen hoek. „Daar is veel over te doen geweest, maar het is een prachtig wijkje geworden. Het was de eer ste projectontwikkelaar die zich aandiende. De start is niet goed geweest. Maar het ziet er nu mooi uit." De onstuimige groei van Budel pack en Bouman-Potter op het bedrijventerrein in Poortvliet heeft al de nodige hoofdbrekens gekost. Voor de bedrijven, maar ook voor de gemeente. Buer mans: „Poortvliet is een speci aal geval. Het beleid is erop gericht de bedrijven hier te houden, maar ze hebben te weinig plek. Ze willen vooruit. Dat gaat met horten en stoten en voor de ondernemers te langzaam. Bouman-Potter gaat verschrikkelijk hard. In een tempo dat het niet is bij te hou den op de plek die hij wil." Daarom worden er loodsen ge ruild, maar dan nog dreigt er ruimtegebrek. Buermans kwam in 1991 naar de gemeente Tholen nadat hij tien jaar bij de gemeente Huijbergen had gewerkt (algemene zaken). In Tholen ging hij als ambtenaar mi lieu en openbare werken aan de slag. Toen stond het milieu volop in de belangstelling (hinderwet vergunningen, controle, lozings verordeningen). Buermans volgde in 1994 Nuyten op die naar RE- WIN vertrok om daar zijn acquisi tie op grotere schaal voort te zet ten. Buermans wordt in Rucphen hoofd van de sector bestuurlijke zaken. „Ik heb nog steeds de am bitie om wat anders te gaan doen. De nieuwe gemeente is wel iets kleiner, zeker in oppervlakte, maar voor mij is dit wel een promotie." Met een gemiddelde snelheid van 1504 meter per minuut kwam de duif van M. de Viet van De Reisduif uit Scherpenisse zaterdag terug uit Niergnies. Daarmee was hij de snel ste van Tholen (onder voorbehoud, want uitslagen van De Vredesduif bereikten ons niet). Op de langere vlucht vanuit Limoges had mevr. M. Zoon, eveneens van De Reisduif, de snelste vogel. Deze kwam terug met een snelheid van dik 1446 me ter per minuut. Duivensport Het was pet bij de lossing van de vlucht uit Limoges. De regen viel met bakken uit de lucht bij de lossing om tien voor half acht. Er stond een zuidwestenwind en daarmee hadden de duiven wind mee op de route van zo'n 675 km. Vanuit Niergnies was het met ongeveer 170 km vliegen een heel stukje korter. Bij de lossing om tien over twee was het dan ook een stuk beter weer. De Trouwt Duif Tholen, 203 duiven van 11 deelnemers. Eerste duif 16.04.28 uur is 1472 m/min, laatste duif 16.32.06 uur is 1186,987 m/min. C. Laban 1,7, 8, 19,41,48; J. Kegge 2, 13, 15, 16; P. Laban 3, 10, 17, 21; K. v.d. Ber ge 4, 5, 14, 18, 34,42,43,45; C. Moeliker en Zn. 9,12,22,30,32,36; M.J. Laban en Zn. 11,24,26, 27,28,38; J. van Dijke 20, 44, 47; L. v.d. Kleijn 23, 25, 39, 46, 51P. van Driel 29, 40; C.J. Deurloo 31,33, 35, 37,49, 50. De Reisduif Scherpenisse, 333 duiven van 19 deelnemers. Eerste duif: 16.00.50 uur is 1504,1 m/min, laatste duif: 16.42.38 uur is 1087,97 m/min. M. de Viet 1, 16,18,21,32,33,36,51,72, 87, 88,94; J.W. Heijboer 2, 30, 34, 38,42, 70; J.J. Bolier 3, 15,28, 80,84; L. Potter 4, 8, 9, 11, 22, 59, 64, 71, 77, 78, 83, 101, 104; J. Suurland 5, 37, 49, 52, 53, 65, 73, 99, 100; L. de Kwak Koolaard 6,60,98; P. Stoutjesdijk 7, 13, 20, 48, 67, 75, 76, 81, 111; mevr. M. Zoon 10, 24, 25, 39,4154, 68, 69, 74, 90, 97, 102, 106; C. de Graaf 12, 29, 89; J. Moerland 14,45, 57, 58, 95, 96; DJ. Menheere 17, 19, 26, 46, 47, 62, 63, 85, 107, 108, 109; A.J. Hage 23, 66, 79, 105, 110; M. Potappel 27, 44; A. Moerland 31, 43, 50, 55, 86, 91; P. Potap pel 35, 61; C.D. Uijl 40; A. Hage 56, 103; J. op den Brouw 82,92,93. De Zwaluw Oud-Vossemeer, 470 duiven van 21 deelnemers. Eerste duif 16.06.03 uur is 1479,396 m/min, laatste duif 16.35.27 uur is 1178,639 m/min. P. Hommel 19,44, 45,48, 8183; A. van Daalen 2, 5, 33, 34, 46, 77, 98, 108; D.A. Vaders 3, 6, 26, 42, 43, 49, 57, 69, 70, 78, 79, 93, 103, 104, 106, 111, 112; C. Hom mel 4, 18, 28, 62, 97; J. Capelle 7, 35, 50, 54, 56, 59, 60, 64, 76, 92, 99, 100, 115; A. Havermans 8, 29, 30, 38,58, 63, 87,95; T. de Graaff 10, 11, 13, 22, 27, 39, 94, 110; R. Hendrikse 12, 15, 31, 101, 118; J. v.d. Repe 14, 16, 23, 61, 74, 80, 84, 105; H. Buitenhuis 17, 73, 82; I.C. Berkeij 19, 51, 88, 102; L. Hoek 20, 32; D.H. Vaders 21, 53, 55, 72, 85, 113, 114; P. de Wilde 24, 40, 41, 47, 107; J. Toetenel 25, 52, 71; F. Bal 36, 37, 66, 67, 68, 91; A. Capelle 65, 86, 90; M. v.d. Mark 75, 96, 109, 116; H. Rensink 89; J. Egberts 117. De Zwaluw Sint-Maartensdijk, 139 dui ven van 7 deelnemers. Eerste duif 16.00.50 uur is 1496,37 m/min, laatste duif 16.50.28 uur is 1038,11 m/min. D. de Wilde jr. 1, 10, 13, 22, 27; mevr. I. Quist 2,3,33; H.T. van Hemert 4,5,6,15, 17, 19, 20, 21, 36; L. v.d. Berge 7, 8, 11, 12,14,28,29,34,35; D. de Wilde sr. 9; A. Bijl 16, 18, 31, 32; P.J. Wolse 23, 24, 25, 26, 30. De Trouwe Duif Tholen, 36 duiven van 5 deelnemers. Eerste duif 15.10.07 uur is 1427,766 m/min, laatste duif 15.57.14 uur 1297,708 m/min. K. v.d. Berge 12, 3, 7, 9; C.J. Deurloo 4; C. Moeliker en Zn. 5,8; C. Laban 6. De Reisduif Scherpenisse, 65 duiven van 7 deelnemers. Eerste duif: 15.06.04 uur is 1446,63 m/min, laatste duif: 16.37.53 uur is 1208,55 m/min. Mevr. M. Zoon 1,9, 18, 22; DJ. Menhee re 2, 19; J. Moerland 3, 6, 8; mevr. M. Ponse 4, 11, 12, 16; P. Potappel 5, 7, 10, 13, 20; JJ. Bolier 14,21;A. Moerland 15, 17. De Zwaluw Oud-Vossemeer, 45 duiven van 7 deelnemers. Eerste duif 15.16.53 uur is 1384,969 m/min, laatste duif 16.43.22 uur is 1175,919 m/min. J. Capelle 14,6; D.H. Vaders 2,3; A. Ha vermans 5; P. Hommel 7, 9, 10, 11; K. Rijnberg 8. De Zwaluw Sint-Maartensdijk, 109 dui ven van 9 deelnemers. Eerste duif 15.39.25 uur is 1357,78 m/min, laatste duif 19.03.23 uur is 951,66 m/min. Mevr. I. Quist 1, 2,4, 5, 9, 10, 27; A. Ge braad 3, 14, 16, 20, 22, 23, 26; H.T. van Hemert 6,7, 11,18,19,29; J. Scherpenis se 8,12,13,15,24; J. de Rijke 17; J. Ben- ningshof 21,28; L. v.d. Berge 25. Advertentie I.M. Uitslagen van de wedstrijden van: Tholen-stad: 1 D. Schellinger en N. Moerkerken 26 p; 2 mevr. D. Pigmans en L. Soomers 20 p; 3 mevr. Y. Verkam man en M. van den Houten 18 p; 4 mevr. F. Schellinger en J. Geuze 17 p; 5 mevr. J. Moerkerken en wisselende partner 11 p; 6 mevr. C. Wilsing en J. Bal 10 p; 7 mevr. C. Praat en mevr. R. Burrows 9 p. Meulvliet: 1 mevr. J. Bos en mevr. R. Bolier 26 p; 2 W. Bijl 23 p; 3 mevr. T. Goode en W. Schot 17 p; 4 mevr. B. Schot en mevr. L. Verschoor 16 p; 5 mevr. G. Melching en G. Bolier 15 p; 6 mevr. D. Lindenberg en J. Vroegop 13 p; 6 mevr. T. Soomers en B. Melching 13 p; 8 mevr. R. Vroegop en mevr. L. van Bale 5 p. Gevonden voorwerpen. Bij het po litiebureau in Tholen zijn de volgen de gevonden voorwerpen afgegeven: geld, een herenhorloge, een halsket ting, een damesfiets, een fietssleutel en een sleutelbos. Nadere inlichtin gen zijn bij de politie te verkrijgen. De hulpverleningsregio loopt bij Tholen scheef. Volgens het rijk is de politie de basis voor de centra le alarmering van brandweer, am bulance en politie. De politiere gio loopt in Zeeland gelijk met de provinciegrens. Als er op Tho len assistentie nodig is, komen politiemensen uit de Bevelanden of Schouwen-Duiveland bijsprin gen. Voor wat betreft de ambu lancehulpverlening assisteert van oudsher Bergen op Zoom. Het zelfde geldt voor grote calamitei ten bij de brandweer, wanneer de West-Brabantse regionale brand weer een handje helpt. Zeker na de rampen in Enschede en Volen- dam wordt er strenger gekeken naar de hulpverleningsprocedu res. Vorig jaar al heeft de staatsse cretaris de provincies gevraagd om knelpunten te inventariseren en dat is voor wat .territoriale congruentie' betreft de gemeente Tholen. Er is een uitgebreid over zicht opgesteld van alle gemeen telijke en regionale brandweerta- ken. In een technisch overleg bepalen de commandant van de regionale brandweer Zeeland en de Thoolse brandweercomman dant De Feijter of en zo ja welke gaten' in de hulpverlening over blijven en tegen welke kosten daarin kan worden voorzien. Het grootste deel van de 2,8 miljoen gulden betreft de brandweerta- ken. Tholen wil meedoen met de Zeeuwse regionale brandweer, mits de hulpverlening minimaal op hetzelfde niveau blijft en de gemeente niet voor hogere kosten komt te staan. In 2003 moet de overschakeling een feit zijn. Het eerste jaar betaalt Tholen dan nog het volle pond aan Brabant, het tweede jaar na uittreding tweeder de en het derdejaar nog éénderde. De inventarisatie van de gevolgen voor de ambulancezorg was opge schort, maar op 29 juni is een rap port over de kwaliteit en financiën van de landelijke ambulancehulp verlening aan de Tweede. Kamer gestuurd. De regiospecifieke ge volgen van het onderzoek zijn volgens g.s. nog niet bekend. „Maar de overige ontwikkelingen zijn positief. In tegenstelling tot het verleden is er goed overleg tussen de ambulancediensten aan weerszijden van de provincie grens. Doel van dit overleg is, moeilijk binnen 15 minuten te be reiken gebieden, in beide provin cies beter te kunnen bedienen. In oktober wordt een concreet plan daartoe afgerond. De zorgverze keraars zijn hier als mede-initia tiefnemers bij betrokken. In het verleden is de achterwachtfunctie vanuit West-Brabant een door slaggevend knelpunt gebleken voor deelname van Tholen aan de Zeeuwse centrale post ambulan cevervoer. De werkgroep Vermeij/De Feijter/ Mersie/Trimpe wil uiterlijk in ok tober de inventarisatie afronden en de kosten van de overgang van Tholen van West-Brabant naar Zeeland definitief bepalen. In de tweede helft van oktober vindt er dan bestuurlijk overleg plaats met Tholen, alsmede de voorzitters van de regionale brandweer, de ambulanceregio en GHOR. Direct aansluitend wordt een claim van de kosten bij binnenlandse zaken neergelegd. Als er een reactie uit Den Haag is, neemt de gemeente Tholen in december/januari een beslissing. De overige gemeenten in Zeeland worden ingelicht en de provincie Noord-Brabant. Bij een positieve uitkomst, aldus g.s. van Zeeland, moeten de Zeeuwse ge meenschappelijke regelingen ge wijzigd worden. Gedeputeerde staten hebben dins dag besloten om extra geld uit te trekken voor de aanschaf van zes zogenaamde 12-afleidingsmoni- toren' om in ambulances bepaal de typen van hartinfarcten vroeg tijdig te kunnen behandelen. De verzekeringsmaatschappij CZ be taalt een ton, de provincie neemt 140 mille voor haar rekening. In 2003 krijgt de ambulancedienst boven de Westerschelde daarvoor geld van het rijk, waarna zowel de provincie als CZ het voorgefi nancierde geld terugkrijgen. De provincie echter maar 105.000 gulden omdat de ambulance dienst de periode tot 2003 niet zelf kan overbruggen. Er valt daardoor een gat van 35.000 gul den. Dat bedrag wil de provincie nu als subsidie geven, waardoor zes ambulances toch met de spe ciale hartapparatuur aan de slag kunnen. VERVOLG YAN VOORPAGINA Goossen heeft ook deelgenomen aan een klantenpanel van de pro vincie Zeeland over het gebruik van het zogeheten collectief vraag afhankelijk vervoer. Daarvoor moet de klant zich eerst telefonisch aanmelden, rijdt dan samen met anderen naar zijn bestemming en heeft ook te maken met wachttij den. Uit onderzoek van de provin cie blijkt volgens Goossen dat de gebruikers niet erg te spreken zijn over de huidige dienstregeling. Be ter was men te spreken over het op tijd rijden, het comfort van de bus sen en de klantvriendelijkheid. De ze zaken vindt men redelijk tot goed. Wil dit type vervoer slagen dan zal het op verschillende punten moe ten worden verbeterd, zo stelde het panel vast. De kosten van dit ver voer zijn hoger dan de kosten van de buurtbus. Volgens het panel is het logisch dat de gemeenten Tho len en Steenbergen bijdragen in de kosten van de vrijwilligers van de buurtbus (kilometervergoeding/koffiegeld) en het bekostigen van bijvoorbeeld een cursus over veiligheid of ver keerskunde. Het klantenpanel heeft voorgesteld om op Tholen een proef te begin nen met een 'buurtbusachtig' ka rakter. Daarbij kan de bus ingezet worden om klanten op maat te be- t dienen. Conclusie was dat hier een taak voor de gemeente, de provin cie en de busonderneming ligt. De vereniging buurtbus heeft bij de gemeente Tholen en Steenbergen aangeklopt voor een jaarlijkse sub sidie. Van iedere gemeente vraagt de vereniging 2500 gulden. Dat is volgens Goossen nodig om de be groting rond te krijgen. De BBA is vanaf 1 juli in handen van de Franse vervoersreus CGEA. In Den Bosch werd onlangs het overnamecontract getekend. In Noord-Europa opereert de Franse vervoersmaatschappij onder de naam Connex Transport. Het nieu we bedrijf zal de komende jaren in Nederland meedingen naar de aan bestedingen van 800 miljoen gul den voor het openbaar vervoer. Brouwse Dag. Van tien tot zes uur wordt zaterdag de Brouwse Dag ge houden in Brouwershaven. Er is mu ziek, een braderie en oude motoren. Pak even uw zakboekje THOLEN 30 jul Bingo, Bejaarden Soos. SINT-ANNALAND t/m 30 okt. Van leesplankje naar leesoefeningen en Met de TH 21 op kreeftenvangst, Meestoof, di t/m za 14-17 u. STAVENISSE 14 jul Braderie, haven- en kade feesten, 10-20.30 u. BERGEN OP ZOOM t/m 31 dec A.M. de Jong expositie, Markiezenhof, di t/m zo 11 u. t/m 12 jul Fietsvierdaagse, vanaf Beursplein, 13 u. 25 jul Beiaardconcert, Sint Gertru- diskerk, 20 u. 12, 19 en 26 jul Muziek op het Wilhelminaveld, 20.30 u. 26 t/m 28 jul Bourgondische Krab- benfoor, do en vr 14 u., za 10. u. +film+++film+++film+++film+ ROXY I: Pearl Harbor - do en zo t/m wo 20 u., vr en za 20.30 u. Spy kids (Ned. gespr.) - do en ma t/m wo 14 u., vr en za 14 en 18.30 u., zo 14 en 16 u. ROXY II: Shrek (Ned. gespr.) - do en ma t/m wo 14 u., vr en za 14 en 18.45, zo 14 en 16 u.7 days to live - do, zo, ma en wo 20 u., vr en za 21.30 u., di 14 en 20 u. CINEMACTUEEL. Evolution - do ma en wo 14 en 20 u., vr t/m zo 14, 18.45 en 22 u., di 14 u. Keizer Kuzco (Ned. gespr.) - do t/m wo 14 u. Pokemon 3, in de greep van het onbekende - do t/m zo 16 u. Pearl Harbor - do 14 en 20 u., vr t/m zo 14, 18.30 en 21 u., ma t/m wo 20 u. Spy kids (Ned. gespr.) - do t/m zo 16 u., ma t/m wo 14 u. Bridget Jone's diary - vr t/m zo 18.45 en 21.30 u., ma t/m wo 20 u. Verrassingsvoorpremiere: do 20 u. Himalaya - di 21 u. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 7