Wat is besturen? 'Gevoel van teamgeest in kleinere vestigingen was vroeger groter' 'Nieuwe opzet braderie werkt beter dan zoals we jaren gedaan hebben' 'Verloving' Rabobanken wordt knipperlichtrelatie Zeven consultatiebureaus Combinatie van evenementen vult straten Oud-Vossemeer EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Fusiebesprekingen in de ijskast gezet Te rade gaan Andere vormen Stemmen van lezers Zonder blikken of blozen Maddy Filius (43) en Marianne Gunsing (45) kwart eeuw bij Rabobank Eigen sores Rouleren 115 onderzoeken Militaire colonne Quilten Klein dorp De verloving tussen Maxima en kroonprins Willem Alexander verloopt voorspoedig. Binnen een jaar na de bekendmaking wordt er getrouwd. De relatie tussen de beide Rabobanken in Tholen is echter heel wat minder stabiel. Fusie is al jaren een onderwerp van bespreking. Eerst ketste een fusievoorstel af, later gingen de leden toch akkoord met be sprekingen en nu na een jaar overleg worden de plannen weer in de ijs kast gezet. Het gaat lijken op een knipperlichtrelatie. Opmerkelijk is dat het deze keer de geen fusiegesprekken meer te willen Rabobank Tholen is die op de rem trapt. Tot nog toe leefden de grootste bezwaren tegen de fusie bij de leden van Sint-Annaland/Poortvliet. Die stemden zo'n zes jaar geleden tegen een fusie. Maar na een hernieuwd, overtuigend offensief van het bestuur, gingen de leden vorig jaar akkoord met een intentieverklaring om te ko men tot één Rabobank voor Tholen en Sint-Philipsland. Eind april van dit jaar hield voorzitter J.L. van Gorsel van de Rabobank Tholen het voor ge zien. Hij stapte op vanwege verschil van inzicht aangaande de fusie. Er werd toen gesproken over het tijdelijk toevoegen van een lid van de raad van toezicht aan het bestuur. Dat gebeurde uiteindelijk ook en G. Vos uit Stave- nisse werd daarvoor uitgekozen. Hij werd meteen ook voorzitter. Of die si tuatie permanent wordt, moet volgens hem blijken op de ledenvergadering in oktober. De leden moeten dan be slissen of Vos definitief bestuurslid mag blijven. „En ik moet dan over wegen of ik voorzitter wil blijven. Daar kan ik nu nog niets over zeggen, want ik doe het nog maar sinds begin mei. Maar tot nog toe vind ik het wel leuk werk", aldus Vos die over de op schorting van de fusiebesprekingen niet al te veel kwijt wil. In een brief aan de leden leggen de besturen en raden van toezicht van de twee Rabobanken kort uit waarom de fusiebesprekingen zijn stilgelegd. De brief van Tholen is daarin uitgebrei der dan die van Sint-Annaland/Poort- vliet. „We moeten concluderen dat de fusiebesprekingen van meet af aan moeilijker verliepen dan verwacht. Uiteraard zijn daar meerdere oorza ken voor aan te wijzen, maar met na me communicatief zijn er vooral later in het proces steken gevallen", schrijft de Rabobank Tholen. Onenig heid dus, zou je zeggen. „Nee, er is geen onenigheid. We hebben altijd goede gesprekken gehad en de be stuurlijke samenwerking is ook pri ma. Beide banken onderschrijven nog steeds de intentieverklaring en willen ook tot fusie komen. Alleen over de vraag hoe en op welk moment ver schillen we van mening", zegt Vos. Nu zijn dat op zich twee heel belang rijke vragen. Waarom dan niet verder gepraat? „Je probeert samen iets te bereiken. En als dat niet gaat zoals je dat voor ogen had, dan moet je bij je zelf te rade gaan. En dat gaan wij nu doen." De Rabobank Tholen heeft de fusie partner te kennen gegeven een perio de van ongeveer één tot anderhalfjaar voeren. „Het geheel van de ontwikke lingen overziende, vonden wij het noodzakelijk ons op de situatie te be raden. Na grondig overleg kwamen wij tot de slotsom dat het beter is nu even geen verdere stappen te zetten, maar een periode van rust in acht te nemen. Naar verwachting zal een der gelijke periode voldoende ruim zijn om de gesprekken weer op te pak ken", schrijft de Rabobank Tholen. Overigens wil bestuursvoorzitter Vos zich niet vastpinnen op die periode van anderhalf jaar. „Het kan korter worden, maar ook iets langer. Dat moeten we gewoon even bekijken. We krijgen nu de invoering van de eu ro ertussendoor en dat is een hele klus. Voordat dit op de rails staat, ben je al gauw een jaar verder." Overigens is Vos beslist niet negatief over de fusie. „Ik ben heel positief in gesteld. De fusie komt er zeker, ten minste als de leden dat willen. Want we zijn nog altijd een coöperatieve bank. Maar de voordelen van de fusie staan nog steeds", aldus de nieuwe voorzitter van het bestuur. Volgens Vos is er van de Rabobank Nederland geen druk om te fuseren. „Rabobank Nederland dringt niet aan, maar ver vult een coördinerende rol. Zij levert de kennis en ook een voorzitter voor de fusiebesprekingen." Bij de Rabobank Sint-Annaland/ Poortvliet is de mededeling van Tho len blijkbaar koeltjes ontvangen. „Hoewel wij het liever anders hadden gezien, respecteren de colleges van Rabobank Sint-Annaland/Poortvliet dit besluit", meldt de brief die deze bank naar buiten bracht. Het schrijven meldt verder nog dat de Sint-Anna- landse bank niet stil hoeft te blijven zitten en afwachten. „De colleges van Rabobank Sint-Annaland/Poortvliet achten zich ondertussen vrij om zich omtrent andere vormen van schaal vergroting te oriënteren", aldus de brief aan de leden. Dat klinkt een beetje als: 'Als het met jullie niet lukt, dan zijn er misschien wel andere we gen.' Maar over wat er precies mee bedoeld wordt, wil bestuursvoorzitter J. de Boer geen enkele mededeling doen. „Wij denken dat de brief die is uitgegaan voldoende duidelijk is en we willen het daarbij dan ook laten", aldus De Boer. De Rabobank Sint- Annaland/Poortvliet houdt in septem ber haar algemene ledenvergadering. Tholen vindt het dus beter dat de ver loofden 'elkaar even niet meer zien'. Overigens gaat de al ingezette samen werking op het gebied van effecten en automatisering gewoon door. Besturen is: leiding geven aan en het regelen van zaken en personen, ge richt op het welzijn van de gemeenschap. Mag worden aangenomen dat dit ook voor de gemeente Tholen geldt? Zij is het publiekrechtelijk lichaam op territoriale grondslag en wordt vertegenwoordigd door de gemeenteraad die aan het hoofd staat met als dagelijks bestuur het college van b. en w. ter vergadering voor dat de totale Haar gezag is geregeld in het admini stratief recht, waarin wordt vermeld: 'volgens welke het bestuur burgers rechtens kan binden, alsmede van de mogelijkheid om tegen beslissingen en andere gedragingen van adminis tratieve organen op te komen.' In het publiekrecht wordt de beharti ging van de gemeenschapsbelangen geregeld. Wat het gemeentebestuur verstaat onder gemeenschapsbelangen, zal in de toekomst blijken (misschien). De overheid, waartoe de gemeente behoort, is een instelling die gezag uitoefent over de personen die wo nen of verblijven binnen het territoir waar de-gezagsuitoefening legitiem is. Op haar gezag worden dan ook de heffingen opgelegd ter verkrijging van financiële middelen, die gere geld worden in de gemeentewet. De ze middelen mag zij aanwenden ten dienste van de gemeenschap, waarbij een verantwoorde besteding is ver eist. Tegen die besteding en gedra ging mag de burger opkomen (via het recht!). Vindt de gemeente dat zij ten aanzien van het plan voor nieuw bouw van het gemeentehuis heeft gehandeld in overeenstemming met de bovengenoemde wetgeving? Daarbij wordt ook de definitie van democratie duidelijk tegengespro ken, die luidt: 'Democratie is een streven dat zich in het algemeen richt op meer inspraak (geen bijpraat!) en meer beslissingsbevoegdheden, met name voor de burgers in zaken van bestuur en politiek.' De burger mag toch verwachten dat de gemeenteraad handelt tot welzijn van de gemeenschap? Zij behoort de door ambtenaren voorgelegde plan nen kritisch onder de loep te nemen en te beoordelen op noodzaak en op financiële haalbaarheid (niet op wat ambitieuze ambtenaren hen voorleg gen). Hoe kan een prestigieus plan als de nieuwbouw van het gemeente huis unaniem worden goedgekeurd zonder dat de totale kosten zijn bere kend of bekend zijn (bij de raad!). Wat waren de argumenten om dit overbodige plan door de gemeente raad zonder blikken of blozen goed te keuren, zonder te weten wat de bouwkosten worden en hoe hoog de exploitatiekosten voor de gemeente zijn? Desgevraagd rekent dhr. Van Belzen bouwkosten ongeveer 40 miljoen gulden gaan bedragen. Met een ontwijkend antwoord zegt de burge meester Het bedrag dat hij in de zaal had horen noemen, was hem in elk geval niet bekend (maar wordt het wel!). Hij vindt ook dat het woord prestige niet goed is gekozen, hoewel de bur gervader zich verdedigt met: 'Er is ook nog de representatie van zo'n nieuw gemeentehuis.' Om de gemoe deren wat te sussen, mochten inwo ners nog op een bijpraatavond ko men luisteren naar wat de gemeente te zeggen had. Echter op de bijpraat- avond is het commentaar van de ge meenteraad: Wat wel duidelijk werd, was dat de gemeente niet genoeg kon benadrukken dat er nog niets beslist was (hoe zit het nou?). Het was toch een gepasseerd sta tion!? Of wordt het ene opgevoerd om het andere te bedekken? En wat een zwak argument om aan te voeren dat een aantal winkels of kantoren bijdragen aan de toekomstige econo mie ter compensatie van de Thoolse inkomens! Betalen de geïnteresseerde bedrijven de verhoging van de gemeentebelas tingen aan de burgers? Als de ge meenteraad eerlijk wil overkomen, moet zij erkennen dat de Tholenaren er elk jaar slechter van worden door de hogere belastingaanslagen!! Tijdens de bijpraatavond werd ge vraagd naar plaatjes, maar al snel werd duidelijk dat die er niet zijn. Hoe kan een gemeenteraad en een college van b. en w. in een terug gaande tijd zulke overbodige wensen koesteren en kritiek door de burgers gewoon negeren? Stel dat ambtenaren en raadsleden moesten beslissen over de salarissen, die t.b.v. verlichting van de belastin gen voor de burger elk jaar met een bepaald percentage zouden dalen. Zou dit ook een unaniem besluit worden en steun vinden vanwege een betere toekomst voor de burger? Daarom, het zou de gemeenteraad sieren om op het ondoordachte plan terug te komen en de burgers gerust te stellen. Dan hoeven we ook niet te belanden in de prijzenspiraal van meer betalen, meer salaris of naar minder koopkracht. Als alle argu menten door de gemeente worden genegeerd en als alle raadsleden blijven bij hun gegeven stem voor het bouwen van het gemeentehuis, dan ken ik geen enkele partij waarop ik mijn stem kan uitbrengen. U wel? C. Rijnberg, Rozenstraat 7, Sint-Maartensdijk. In de tuin van De Gouden Leeuw in Scherpenisse vierden Maddy Filius (links) en Marianne Gunsing hun zilveren jubileum bij de Rabobank. Een zilveren broche, bloemen en een etentje met familie en collega's. Dat kregen teamleidster Maddy Filius- van der Male uit Sint-Philips land en telefoniste Marianne Gunsing uit Sint-Annaland donderdag aangeboden van de directie van Rabobank Tholen omdat ze beiden 25 jaar werkzaam zijn bij de instelling. Dat vond plaats in de tuin van ho tel-restaurant de Gouden Leeuw in Scherpenisse. Maddy begon aan de balie in Sint-Maartensdijk, Marianne op dezelfde plaats maar dan in het hoofdkantoor in Nijmegen. De bank veranderde drastisch in de afgelopen kwart eeuw, vinden beiden. Door het groter worden van de instel ling is het onderlinge contact minder geworden, maar beiden hebben het naar de zin in hun nieuwe functies. Maddy ging meteen na de Havo op 1 augustus 1976 aan de slag op het kan toor in de smalstad. Ze werkte toen nog met een typemachine. De auto matisering moest nog op gang ko men. „Je moest veel vellen met op drachten intoetsen en die werden dat door de centrale computer ingelezen. Er moest ook nog handmatig geteld worden." De baliemedewerkster zat ook een tijd in de kasbox, het glazen hokje waar het geld werd geteld voor de klanten aan de open balies. In die tijd kwam ze ook op het kantoor in Scher penisse. Na haar huwelijk in 1980 solliciteerde ze naar een functie bij de Rabobank Sint-Philipsland. „Omdat mijn man daar vandaan komt en ik er ging wonen wou ik lekker dicht bij huis gaan werken. Ik ging bij Toon Beurkens die toen daar directeur was, op gesprek. Dat was zo bekeken. We liepen samen naar buiten en hij zei dat ik op maandag kon beginnen." Ze ging de afdeling administratie doen en behaalde het diploma boek houden. Toen het hoofdkantoor naar Tholen verhuisde, wilde ze toch graag in Sint-Philipsland blijven wer ken. „Ik ben daar toen ook gebleven en deed vanalles; van reizen verko pen tot hypotheken. We waren met zijn tweeën en ik kreeg dan de lei ding." Het kantoor werd ook nog een keer verbouwd. Tot haar grote schrik werd de vesti ging ook nog een keer overvallen. „Dat was tijdens een openstelling op woensdagavond. Ik zat aan het bu reau achter de balie, mijn collega zat aan de balie toen er twee mannen binnenkwamen met een pistool en mijn collega bedreigden en geld eis ten." Hoeveel dat is geweest wil Maddy niet zeggen. „Dat is bankge heim, maar het is altijd te veel als ze het komen stelen." Ze werd in 1999 teamleidster cliën tenadvies van de kantoren in Tholen, Oud-Vossemeer en Sint-Philipsland. Haar standplaats is Tholen maar we kelijks bezoekt ze de andere twee vestigingen. Ze zorgt ervoor dat de personele bezetting goed is, dat de mensen ook op de goede plaats zit ten, doet aan coaching en zorgt er ook voor dat het personeel op de hoogte blijft van de nieuwste ontwik kelingen. „Eigenlijk sta ik tussen de manager en de mensen aan de balie in." Het grote verschil met vroeger is dat de groep waarin ze werkte veel klei ner was. „Maar ook hechter. Toen de den we veel meer samen. Nu zijn er grotere afdelingen. Ieder heeft zijn eigen afdeling. Je bent niet langer meer een grote familie. Dat is wel lo gisch, maar ook wel jammer. Vroe ger, op oudejaarsdag bijvoorbeeld, bleef je zo lang het feest duurde. Dat vond iedereen heel leuk. Nu moet ie dereen op tijd weg. De mensen zijn meer op zichzelf; hebben hun eigen sores. Er heerst veel meer een 9-tot- 5-gevoel." Marianne Gunsing kwam uit een an dere werksoort. Ze was groepleidster bij blinde en slechtziende kinderen voordat ze aan de balie particulieren begon op het Nijmeegse hoofdkan toor aan het Keizer Karelplein. „Dat beviel erg goed." Vervolgens zat ze drie jaar aan de cliëntenadviesbalie. Vandaar verhuisde ze naar de bedrij- venbalie. Vier jaar verzorgde ze de zakelijke klanten om daarna weer over te stappen op verzekeringen. Ze is allround. „Toen de bank ging ver bouwen ben ik receptioniste, telefo niste en gastvrouw geworden." Ma rianne verhuisde nogmaals, maar nu naar een bijkantoor waar ze net als Maddy in de geldhandelingen terecht kwam. Een overval heeft ze nooit meegemaakt in haar loopbaan. Wel dat een klant met een stoelpoot smeet. Wel is ze op overvallen voor bereid tijdens een cursus waar mede werkers uit heel Nederland aan deel namen. „Er kwam een bekende acteur met een bivakmuts en een pis tool binnen. De mensen die een echte overval meegemaakt hadden, waren helemaal over hun toeren. Zo echt was het." De cursus duurde twee da gen. „Ik heb daar veel van opgesto ken. Als iemand een geintje maakt in de hal en zegt: dit is een overval, dan kan ik dat niet waarderen." Om persoonlijke redenen wilde ze weg uit Nijmegen. Negen jaar gele den kon ze via een uitzendbureau te recht op het Rabokantoor Halste ren/Lepelstraat. Werkte ook in de vestiging van de bank in Stad aan het Haringvliet en in Ooltgensplaat voordat ze bij de Rabobank Tholen terecht kwam. Ze ging 'rouleren' van het kantoor in Sint-Maartensdijk, naar Stavenisse en Scherpenisse. Toen er een telefoniste werd ge vraagd solliciteerde ze naar de func tie. Het contact met de klanten is nu louter per telefoon. „We proberen zoveel mogelijk zaken telefonisch af te werken. Vragen van klanten pro beer ik zelf op te lossen. En als dat niet lukt, dan streven we ernaar om ze maar één keer door te verbinden. Om te vermijden dat de klanten in een gat vallen." Net als Maddy heeft ze veel op drachten nog met de hand in moeten toetsen. Ze herkent ook het 'team- geestgevoel' uit de vroegere jaren toen de vestigingen nog kleiner wa ren. Dat samen-de-kar-trekken-ge- voel mist ze wel. „Nu zit iedereen in zijn eigen ruimte. Vroeger zag je be ter waar je werk van een ander over moest nemen. Bijvoorbeeld de dag afschriften inpakken. Die moesten 's avonds allemaal weg. Als de een er niet mee klaar was, dan hielp de an der daarbij." Beiden zijn echter erg tevreden met hun baan. Gunsing als medewerkster cliëntenservice, zoals het officieel heet en Filius als teamleidster van ongeveer 15 personeelsleden. De directie wilde de viering geheim houden. Dat lukte voor 50 procent. Marianne wist het omdat iemand in de famlie zich had versproken. Van wege het mooie weer werd de recep tie en het diner buiten in de tuin van De Gouden Leeuw gehouden. Het tweetal werd toegesproken door di recteur G.J. Harmsen en manager cliëntenadvies M.J. Hoek. De dames kregen de zilveren Rabobroche. Er waren ook symbolische cadeaus: voor de telefoniste was er een nepte- lefoon en voor de temaleidster een waterpistool om op de twee overval lers te kunnen schieten. VERVOLG VAN VOORPAGINA Van Zwoll hoopt na de zomervakantie contact te leggen met het samenwer kingsverband van Oosterscheldege- meenten of de vereniging van Zeeuw se gemeenten. Hij is het niet eens met de gevolgde procedure. „We willen er graag over praten en we vragen ons af, of het wel zo handig is om de con sultatiebureaus naar de GGD over te hevelen. In totaal gaat het om 80 per soneelsleden." De directeur ziet nog mogelijkheden om het werk op de huidige manier voor de gemeenten te doen of samen met de GGD. En de derde mogelijkheid is dan overdracht van de consultatiebureaus aan de GGD. „Als je iets wilt, dan kan er heel veel", zegt Van Zwoll. Volgens de GGD zijn er vooruitlo pend op de integratie van de jeugd gezondheidszorg van 0-4-jarigen bij 5-19-jarigen met de ouder- en kind zorg van de thuiszorg afspraken ge maakt over elektronische verwerking van de dossieroverdracht. Voorts hebben beide instellingen de wens uitgesproken om gezamenlijke sa menwerking met de jeugdzorg te zoeken en een elektronisch dossier te gaan ontwikkelen. Overleg heeft al geresulteerd in een uniforme over dracht en een verrichtingenregistra tie door de thuiszorg, die is afge stemd op de verrichtingenregistratie van de GGD. De nieuwe werkwijze zal dit jaar worden geëvalueerd. De gegevens van 4-jarigen worden door de thuiszorg overgedragen aan de GGD. De sociaal-verpleegkundi ge markeert belangrijke gegevens van alle consultatiebureau-dossiers en selecteert de kinderen die in aan merking komen voor een onderzoek op indicatie. Vaak heeft de thuiszorg dit al aangegeven. Kinderen die hier voor niet in aanmerking komen, worden volgens schema in hun vijf de jaar opgeroepen. Vorig jaar zijn ongeveer 4500 dossiers vanuit de ou der- en kindzorg van de thuiszorg overgedragen aan de jeugdgezond heidszorg van de GGD Zeeland. In Tholen is vorig jaar 115 keer overge gaan tot jeugdgezondheidsonder- zoek op indicatie. Bescherming en bevordering van de gezondheid, groei en ontwikkeling van jeugdigen van 4-19 jaar wordt bereikt door middel van preventieve onderzoeken en advisering. De on derzoeken worden op 5-jarige (lo gopedisch onderzoek en preventief gezondheidsonderzoek), 7-jarige (controle) en 13-jarige leeftijd(pre- ventief gezondheidsonderzoek) uit gevoerd. De informatie die uit de on derzoeken wordt verzameld, wordt zowel gebruikt voor ondersteuning van ouders en leerkrachten als voor beleid van de GGD en de gemeente. De provincie heeft in 1999 de stich ting Scoop de opdracht gegeven een jeugdmonitor te ontwikkelen. De GGD neemt deel aan de stuurgroep en de werkgroep. Dit heeft tot een boeiende gedachtenwisseling geleid tussen sectoren die zich met de ne gen domeinen uit het bestuursak koord nieuwe stijl bezighouden. Er is een concept-jeugdmonitor gepu bliceerd, die brede steun kreeg van de gemeenten om verder te gaan. De voorbereidingen zijn gestart om dit jaar een jeugdmonitor 0-6-jarigen uit te brengen. Hier worden niet alleen bestaande gegevens opgenomen, maar ook de uitkomsten van een en- quete onder ouders. De 4-19-jarigen zijn de doelgroep van de GGD voor de jeugdgezond heidszorg. Deze is gemakkelijk be reikbaar via het onderwijs. Voor planning worden de gemeentelijke cijfers en leerlingenlijsten van de scholen gebruikt. De gemeente Tho len telde op 1 januari van het vorig jaar 377 vijfjarigen op 20 basisscho len. Er waren 348 dertienjarigen, waarvan er 165 de twee Thoolse scholen voor voortgezet onderwijs (Calvijn in Tholen en het Schelde- college in Sint-Maartensdijk) bezoe ken. Er gaan dus 183 dertienjarigen naar scholen in West-Brabant en Zuid-Holland. In de gemeente Tholen is er een fijnmazig net van consultatiebureaus in zeven woonkernen, waar de zuigelingen, peuters en kleuters nage keken worden door een arts, verpleegkundige en een assistente. De laatste neemt o.a. het wegen, meten en de afspraken voor haar reke ning. In de gemeente Tholen gaat het om zo'n 340 kinderen waarvan er 100 in het wijkgebouw aan de Molenvlietsestraat in Tholen gecon troleerd worden. Daar houdt het consultatiebureau meerdere keren per week zitting. In het centrum thuiszorg te Sint-Maartensdijk en het wijkgebouw in de Tuinstraat te Sint-Annaland is er elke week consul tatiebureau. Na de sluiting van het wijkgebouw in Scherpenisse zijn de inwoners van dat dorp op Sint-Maartensdijk aangewezen. Deze drie gebouwen zijn eigendom van de Oosterschelde thuiszorg. In Stavenis se (Elenahof), Poortvliet ('t Ouwe Raed'uus), Oud-Vossemeer (biblio theek achter de Vossenkuil) en Sint-Philipsland (de Wimpel) worden ruimten gehuurd. Op Tholen werken in dienst van de Oosterschelde thuiszorg drie verpleegkundigen, drie assistentes en één arts bij de consultatiebureaus. Het is dat de braderie (of ringjaarrnarkt zoals hij officieel heet) van Oud- Vossemeer tegelijkertijd met de Zevendorpenwandeltocht en het open Zeeuws kampioenschap voor dweilorkesten gehouden wordt, anders was het evenement geen lang leven beschoren. Een kleine 40 stands, waarvan een handvol van eigen ondernemers. Maar dankzij een combinatie van activiteiten was het zaterdag toch gezellig én druk in Oud-Vossemeer. Even lijkt het er op dat alles ook nog in het water zal vallen, maar het zit mee. Als om één uur de jaarmarkt open gaat, staat het zonnetje hoog aan de hemel en is het aangenaam vertoeven op het parcours op de Ring en de Voorstraat. Het beeld ziet er wat anders uit dan normaal, want op het plein aan de Raadhuisstraat staan nu bijna geen kramen. Dit wordt ge heel ingenomen door een podium, een tent en een aantal legervoertuigen van het dweilbandfestival. Toch staan er nog de nodige ondernemers en verenigingen aan de Ring. De handel loopt sterk uiteen. Bij de stand van de Anbo is niets te koop, maar men kan er sjoelen en de besten krijgen een prijs. De Anbo staat puur op de bra derie om haar gezicht te laten zien. Ledenwerving is niet noodzakelijk, want het betreft vemit de grootste af deling van Tholen, met 250 leden. Hoewel sjoelen een ouderwets spel letje is, blijkt het toch altijd weer vo lop mensen te trekken. Over de aan loop geen klagen, aldus de twee heren en dame in de stand. Schuin er tegenover, voor de Rabobank, staat de stand van de Foxpitdancers. Deze vereniging van country-linedansers probeert de kas te spekken met de verkoop van versgebakken wafels. Loopt dat wel met dat warme weer? „Zeker. Hartstikke goed", zeggen de dames onder de luifel. Ook deze ver eniging staat niet primair leden te werven. „We zitten helemaal vol", grapt een wafelbakster. „Nou ja, dat is een geintje, maar we hebben mim 40 leden en dat is best veel." De dan sers voeren een aantal keren een show op die veel publiek trekt. Line- dansen is in. Heel wat vreemde eenden in de bijt op deze ringjaarrnarkt. Zuid-Ameri kaanse dames en heren die gekleurde draadjes in het haar van meisjes vlechten, sieraden verkopen of dikke truien. Maar ook een stand met meer Afrikaans aandoende uitheemse spullen. Van houten poppen tot tam tams in diverse formaten. Heel wat Hollandser is de Stellen- damse haringkar die vlakbij het twee de podium van het dweilbandfestival staat. De dame en heer achter de kar zijn niet ontevreden, al kon de ver koop wel wat beter. Hoewel er ook broodjes paling verkocht worden, vindt de nieuwe haring veruit de meeste aftrek. Een eindje verderop staat een andere aan vis gerelateerde stand, namelijk die van hengelsportvereniging 't Scharretje. Voor de stand zit Clarinda Rijnberg loten te verkopen. Nog niet los? „Nee, nog niet los, maar het gaat heel goed. We hebben al heel wat verkocht", zegt de hengelsportkam pioene terwijl ze nog een paar enve loppen verkoopt aan twee meisjes. Eén van hen gaat met een badlaken naar huis. De man aan de andere kant van de kraam heeft minder geluk met het 21-spel. Op de splitsing van de Ring met de Zilverstraat en Voorstraat staat de overbekende caravan van de afdeling Tholen van 3VO (voorheen veilig verkeer Nederland). Voor de deur staat Kees Droogers van 3VO die de passanten aanspoort om mee te doen aan de fotoquiz. Bij een aantal foto's van (Thoolse) verkeerssituaties wor den vragen gesteld. De lastigste is misschien wel of een voetganger die een zebrapad wil oversteken, voor rang moet geven aan een militaire kolonne. Velen vullen hier in dat de voetganger voorrang heeft. Maar Kees Droogers kan ze (met het ver keersreglement in de hand) uit de droom helpen. Natuurlijk pas nadat ze alle vragen ingevuld en het formu lier ingeleverd hebben. De kolonne heeft voorrang. Dat is een uitzonde ring. „Het was voor mij ook een twij felaar hoor. Ik heb het ook op moeten zoeken", zegt Droogers ter gerust stelling. Hij strikt Marco Berkeij en zijn vriendin Renate Blaas uit Oud- Vossemeer om mee te doen aan de test. Ook oud-inwoner Peter Vogel en zijn vrouw Marjska worden uitge daagd. Binnen in de caravan zit be stuurslid A. Gelok uit Oud-Vosse- meer om mensen die dat willen een ogentest af te nemen. Ook worden er informatietasjes uitgedeeld. Uitein delijk doen 61 mensen mee aan de fotoquiz en van hen hebben er slechts 2 alle vragen goed. „Dat is toch wel schrikbarend weinig", vindt Gelok die overigens heel tevreden is over de deelname. Normaal hebben we zo'n 120 deelnemers op een hele dag, dus dan is 61 in een halve helemaal niet slecht." Daarnaast lieten 28 mensen hun ogen testen. Peuterspeelzaal De Pluus doet van daag goede zaken. Al om vier uur is de stand - waar men enveloppen kan trekken en ballen gooien - groten deels leeg. Een leuke start voor de nieuwbouw van de peuterspeelzaal waar het bestuur met smart op zit te wachten? „Nou, nee. Daarvoor moet de gemeente eerst nog in actie ko men", zegt een bestuurslid achter de tafel. „Maar dan is dit misschien voor de inventaris." Ook mevr. A. de Ronde is niet onte vreden over de dag. „Het gaat goed. *En het is ook best druk'",' zegt de ei genaresse van de cadeauwinkel. Ze verkoopt voornamelijk speelgoed dat vaak ook zomers is, zoals waterpisto len en strandspullen. Recht tegenover mevr. De Rondes stand staat een huisdeur open. In het deurgat zitten twee dames te hand werken. Op een tafeltje voor hen lig gen een aantal handwerkvoorbeel- den, maar er hangt ook een briefje aan met de vraag: 'Wie heeft er inte resse in quiltlessen?' Een vraag waar op, zo leert navraag, nog niemand be vestigend heeft geantwoord. De hand werksters zijn de dames Van Halum en Stoutjesdijk. Die laatste blijkt quiltlessen te geven en kan er nog wel een paar leerlingen bij ge bruiken. Quilten is kortweg gezegd het aan elkaar naaien van lapjes stof om de zo verkregen lappen aan el kaar te naaien met een vulling ertus sen. Vervolgens worden de oorspron kelijke lapjes dan langs de randen doorgestikt zodat je een soort reliëf in de deken krijgt. „Het is uit Amerika overgekomen. En het is eigenlijk een vervolg op patchwork: het aan elkaar naaien van lapjes. Oorspronkelijk een bezigheid uit armoede. Mensen maakten zo dekens of iets derge lijks", vertelt mevr. Stoutjesdijk. „Maar het is al heel lang bekend in Nederland. Misschien al wel honderd jaar." Voorzitter J. Bosters van de midden standsvereniging in Oud-Vossemeer is buitengewoon tevreden over het verloop van de ringjaarrnarkt. „Het is allemaal heel goed verlopen. Er was veel publiek en de standhouders wa ren allemaal tevreden. Wat wil je nog meer? De meesten hebben zelfs al aangegeven dat ze volgend jaar weer graag terugkomen", aldus Bosters. „We hadden wat minder kramen dit jaar, maar dat betekende ook dat we veel variatie hadden. Minder van het zelfde. En dat is positief. Zo verkopen de deelnemers ook meer en dat is toch waarvoor ze komen." De combinatie met de Zevendorpen- tocht en het dweilbandfestival is Bos ters goed bevallen. „Kleine minpunt jes houd je altijd en die moeten we gewoon in de evaluatie na de vakantie bespreken. Maar deze formule is in elk geval veel beter dan we het jaren gedaan hebben. Oud-Vossemeer is nu eenmaal een klein dorp en we hebben geen grote toeristische trekpleisters zoals campings in de buurt. Dus we moeten het hebben van de eigen be volking en van de mensen die op de Zevendorpentocht en het dweilband festival af komen. Je kunt zo'n brade rie wel groot op willen zetten, maar hier werkt dat niet. Dat moetje accep teren. En als je het dan op zo'n ma nier kunt doen, dan is dat heel mooi." Springen en klimmen op een luchtkussen is voor de jeugd altijd een attractiezo ook op de ringjaarrnarkt in Oud-Vossemeer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 3