'Overheveling consultatiebureaus grote uitdaging voor de gemeente' Acht jaar voor moord op Job Zwagemaker Met lange schrabber de melde te lijf in cichorei Tweede buurtbus tussen De Polder en Steenbergen Buikglijden op braderie in Stavenisse GGD wil taak van Oosterschelde thuiszorg overnemen AL 56 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Vroonstede en Slachtveld zaken van lange adem M.D. Geuze uit Rabo-bestuur Auto te water bij Oesterdam KUNSTSTOF n; A.r.- >2 61 4 Donderdag 12 juli 2001 57e jaargang no. 34 KOZIJNEN SERRES GEVELBEKLEDING ROLLUIKEN ZONWERING GARAGEDEUREN MR nieuwbouw- en renovatie De verantwoordelijkheid voor de consultatiebureaus gaat per 1 januari 2002 over van Oosterschelde thuiszorg naar de gemeenten. „Deze overheveling van taken zal voor de Zeeuwse gemeenten een grote uitdaging betekenen", zegt directeur V.A..T Slenter van de GGD Zeeland. Het besluit van de Tweede Kamer om de regie en financie ring van de collectieve preventie van 0-4-jarigen in han den van de gemeenten te leggen, noemt Slenter 'het be langrijkste besluit' waarmee het dagelijks bestuur van de GGD in 2000 werd geconfronteerd. Directeur D.J. van Zwoll van de Oosterschelde thuiszorg betreurt de veran dering zeer. „Wij vinden dit heel erg. De historie van een eeuw kruiswerk gaat verloren." Achterstanden Heel erg Rechtbank vindt doodslag bewezen De 41-jarige O. is gistermiddag door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest voor de moord op Job Zwage maker. De rechtbank achtte O. schuldig aan het misdrijf dat vorig jaar in de nacht van 3 op 4 februari plaatsvond in de woning van Zwagemaker aan de Wilhelminastraat in Sint-Maartensdijk. Volgens de rechtbank waren er vol doende bewijzen. Tegen O. was twee weken geleden ook acht jaar geëist. Bijna 4400 passagiers in een halfjaar Proef Tholen Deze week Blauwkopjes krijgen kans door droogte Met familie en kennissen kun je in twee avonden een heel eind komen, zegt mevrouw M.C. Hage van het loonbedrijf Hage in Seherpenisse. Onlangs ging ze met zeven mannen en vrouwen het onkruid te lijf op een lapje grond met cichorei op de hoek van de Hogeweg en de Oudelandseweg bij Sint- Maartensdijk. - ,-xx,vA' tl .v rA'V- /'-V' i'i 4 m-mm fwv - v t CL - v «v-N Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Wonen in Vroonstede in Sint-Anna- land? Boven de supermarkten aan het Slachtveld of in het Waterfront aan de baai van Duivendijk in Tho len? Nog even geduld alstublieft. Het duurt allemaal even wat langer dan voorzien was. De provincie stelt nieuwe eisen, het waterschap wil meer ruimte voor de waterhuis houding, soms ligt er een weg in de weg, maar er kan ook een Romein onder de grond liggen. De gemeente moet met veel (parti culiere) zaken rekening houden en dient het algemeen belang te die nen. Het is een zaak van lange adem. Maar steeds komen de plan nen een stukje dichter bij de uitvoe ring, zegt chef Fred Buermans (41) van de afdeling ruimtelijke orde ning, economische, recreatieve en onroerende zaken van de gemeente Tholen. Buermans vertrekt na elf jaar. Molenhoek in Tholen is een 'prachtige wijk', maar daar ging ook wel heel veel aan vooraf, zegt hij. De 'roze invasie' is gestuit en er is plaats voor nieuwe economische dragers in het buitengebied. Zie verder pagina 7. M.D. Geuze uit Poortvliet heeft zich tussentijds teruggetrokken uit het bestuur van de Rabobank Sint- Annaland-Poortvliet. In een korte verklaring geeft hij als reden op: 'De grote cultuurverschillen in het bestuur, alsmede te grote verschil len van inzicht ten aanzien van het te voeren beleid.' Een nadere toe lichting wil Geuze niet geven. Of het iets te maken heeft met de kwestie dat de fusiebesprekingen tussen de Rabobanken Tholen en Sint-Annaland-Poortvliet in de ijs kast zijn gezet, is niet duidelijk. Op verzoek van Tholen wordt er zo'n 1,5 jaar niet gesproken. Zie verder pagina 3. Stavenisse viert zaterdag feest. De jaarlijkse braderie en de haven- en kadefeesten worden dan gehouden. Van tien uur tot half negen zijn er diverse evenementen. Hoogtepunt moet het Nederlands kampioen schap 'buikglijden' worden dat van twee tot vier uur staat te gebeuren. Verder kan men rondvluchten ma ken met een helikopter (tussen elf uur en half negen vanaf de Piloot- weg) en zijn er oude motoren en sleepboten te bezichtigen. Ook de braderie is weer present met diverse stands van onderne mers en verenigingen. Er is een rommelmarkt, men kan enveloppen trekken of meedoen aan het rad van avontuur. Scherpschutters kunnen hun geluk beproeven in de schiet tent. Na afloop van de braderie is er een feestavond in dorpshuis De Stove. DJ Alex zal hier voor de muziek zorgen. Bij de Oesterdam is woensdag avond omstreeks tien voor elf een auto te water geraakt in het kanaal. Een 23-jarige automobilist uit Ber gen op Zoom reed over de Oester dam richting Rilland-Bath. In een flauwe bocht raakte hij de macht over het stuur kwijt en schoot het talud van de dijk af. In de onder berm stuiterde de bestuurder door en de auto landde ondersteboven in het kanaal. De man werd uit zijn au to geslingerd, want hij droeg geen gordel, en kwam in het water te recht. Ook een passagier werd uit de auto geslingerd, maar bleef op het droge. Wonderlijk genoeg kwa men beiden er met uitsluitend lichte schaafwonden vanaf. Fabriek en showroom: Canadaweg 6, Halsteren Tel. 0164-683425 Veilingweg 11St. Annaland Tel. 0166-652904 showroom dagelijks geopend van 8.00-17.00 uur Advertentie I.M. Het consultatiebureau (nu nog van Oosterschelde Thuiszorg) had een drukke dag, gisteren in het wijkgebouw aan de Molenvlietsestraat in Tholen. Op 1 november valt er pas een be sluit in het algemeen bestuur van de GGD, nadat alle gemeenteraden zijn geraadpleegd. „In september en oktober zullen de raadscommissies advies uitbrengen aan b. en w. van de Zeeuwse gemeenten", verwacht Slenter. Hij is optimistisch gestemd. „Er ligt namelijk al een brief van de vereniging van Zeeuwse gemeenten om uit drie opties te kiezen voor de GGD. Er is oriënterend contact geweest, maar er is nog geen rugge spraak met de gemeenteraden ge voerd." De nieuwe Thoolse wethou der van volksgezondheid mevr. drs. M.A.E. Velthuis zit in het dagelijks bestuur van de GGD. Ze heeft vol gens Slenter nog maar 1 vergade ring van het algemeen bestuur bij gewoond waarin de nieuwe taak aan de orde is geweest. „Het algemeen bestuur is om diverse redenen van mening, dat in Zeeland op termijn een ongedeelde uitvoeringsorgani satie jeugdgezondheidszorg veruit de voorkeur verdient", zegt Slenter. Consultatiebureaus zijn het meest bekende onderdeel van de collectie ve preventie van 0-4-jarigen. Door de beslissing van de Tweede Kamer in oktober 2000 wordt de financie ring van deze zorg overgeheveld vanuit de AWBZ naar een tijdelijke regeling, waarbij het geld aan een centrumgemeente wordt uitgekeerd. Het algemèen bestuur van de GGD heeft inmiddels een bestuurlijke werkgroep ingesteld, die de invoe ring van deze beleidsbeslissing gaat begeleiden. Of de GGD het extra werk aan kan, is de vraag. Volgens het jaarverslag 2000 zijn de in 1999 bij de jeugdge zondheidszorg opgetreden achter standen vorig jaar nog niet wegge werkt. Toch had de directie prioriteit gegeven aan het wegwer ken van het personeelstekort bij de jeugdartsen. In de loop van vorig jaar zijn de vacatures pas vervuld en bij ziekte, zwangerschaps- en ou derschapsverlof waren geen vervan gende artsen beschikbaar. Er is een discussie gestart om andere discipli nes een deel van het werk van de artsen te laten overnemen. Volgens Slenter is het echter de be doeling om al het personeel van de thuiszorg dat nu de concultatiebu- reaus uitvoert, over te nemen. De GGD wil ook de wijkgebouwen hu ren van de thuiszorg. „Het gaat niet om een bezuiniging. Een heel afge bakend stukje werk van de thuis zorg gaat alleen over naar de ge meente, die het door de GGD laat uitvoeren. En het is niet handig om dat werk elders te laten plaatsvin den. Zo dicht mogelijk bij de men sen dus en door gebouwen doelma tiger te gebruiken. De GGD heeft op Tholen alleen een servicepunt in de Wilhelminastraat te Sint-Maar tensdijk, waar de schooldokter zit ting heeft. Dat zou dan ook in de wijkgebouwen kunnen gebeuren", zegt Slenter. Om de hele uitvoering te regelen, is er een overgangster mijn van drie jaar. Behalve de GGD had de vereniging van Zeeuwse ge meenten nog twee keuzemogelijk heden: een contract met de thuis zorg of een geheel nieuwe organisatie. Sectorhoofd algemeen bestuur en welzijn van de gemeente Tholen., A.G. van de Sande, noemt het een kwestie van organisatie en goed overleg om de consultatiebureaus bij de GGD onder te brengen. Bij het laatste overleg waarvan hij ken nis nam, ging het de kant op van de GGD. „Maar het gemeentebestuur moet er nog over beslissen." Directeur Van Zwoll van de Ooster schelde thuiszorg is pijnlijk verrast door het advies van de vereniging van Zeeuwse gemeenten om met de GGD in zee te gaan voor de jeugd gezondheidszorg van de 0-4-jari- gen. „Het vreemde is, dat er allerlei uitspraken worden gedaan, terwijl wij officieel van niets weten. Wij doen het werk van de consultatiebu reaus al jaren, wij hebben de erva ring, het personeel en de gebouwen. Van die gebouwen maken de con sultatiebureaus trouwens het meest gebruik. Een stuk van de adminis tratie-, personeels-, en directiekos- ten wordt ook door de consultatie bureaus betaald. We vinden het dus heel erg als die taak bij ons zou ver vallen." Overigens heeft Van Zwoll verno men, dat de wijziging niet 1 januari 2002 ingaat, maar pas een jaar later in 2003. „De regie van de jeugdge zondheidszorg gaat over naar de ge meenten. Helaas is er door de ge meenten met de thuiszorg geen overleg gevoerd, want de hele in houd moet nog vorm gegeven wor den. Wij zijn het er in elk geval niet mee eens, dat het goedkoper en effi ciënter bij de GGD zou kunnen. Het heeft met kennis van het consulta tiebureauwerk te maken en de ge meenten moeten dat nog ervaren." ZIE VERDER PAGINA 3 Tijdens die laatste zitting eisten de erven van het slachtoffer ook een schadevergoeding van 11.482,24 gulden voor het ontruimen en op knappen van de woning van Zwage maker. Het pand was in wanorde. Veel deuren waren kapot en er moest een gespecialiseerd bedrijf komen om de boel te weg te halen. Ook die eis werd toegewezen, maar of het ooit tot betaling komt, is zeer de vraag. O. had geldproblemen. Hij was de huisgenoot van het slachtoffer en beschikte niet over een verblijfsvergunning. Doordat Zwagemaker de man kost en inwo ning verschafte, kon O. in Neder land blijven, als zogeheten witte il legaal. Het aanvragen van een verblijfsvergunning - waar Zwage maker hem mee hielp - lukte niet. Toen Zwagemaker hem na veel pro blemen het huis uit wilde zetten, raakte O. buiten zinnen en sloeg hem dood met een stoel en een stoelpoot. Na zijn daad vluchtte hij naar Marokko, maar keerde op 28 maart vorig jaar terug naar Neder land waar hij op Schiphol werd op gepakt. Sindsdien is hij vastgehou den. De veertien maanden die hij al vast zit, gaan van de acht jaar cel af. De zaak sleepte zolang, omdat O. geen volledige bekentenis aflegde. De meervoudige kamer van de rechtbank liet O. onderzoeken in het Pieter Baan Centrum in Leiden. Er werd ook DNA-onderzoek verricht. Met de resultaten van het psychia trisch onderzoek en met de manier waarop hij door de politie was be handeld was O. het niet eens. Op verzoek van O.'s advocaat (overi gens de tweede raadsman) om ge tuigen te horen (rechercheurs en deskundigen van het Pieter Baan Centrum) ging de rechtbank in, maar dat zette voor de verdediging geen zoden aan de dijk, zo bleek bij de uitspraak in Middelburg. Vanaf oktober gaat er een tweede buurtbus rijden tussen Anna Jacoba- polder en Steenbergen. Dat is het gevolg van het schrappen van enkele diensten van de grote gele BBA-bussen op de route van en naar Anna Jacobapolder. De vereniging zoekt voor de uitbreiding van de dienst met de buurtbus vrijwillige chauffeurs. Volgens de vereniging buurtbus voorziet de bus in een behoefte. Het eerste halfjaar werden bijna 4400 passagiers vervoerd. De extra buurbus is nodig om reizi gers te vervoeren die vanaf 1 oktober niet langer meer gebruik kunnen ma ken van de grote gele lijnbussen van de BBA. De eerste verbinding van lijn 114 om zeven uur 's morgens komt namelijk te vervallen. Daarvoor in de plaats gaat de buurtbus rijden. De gele bus van 7.24 uur blijft rijden. Maar ook 's middags vervalt de gele bus van 16.37 uur vanuit Anna Jaco bapolder. En ook deze rit wordt over genomen door de buurtbus. De reden van het schrappen van de middagdienst is gelegen in het feit dat leerlingen verspreid over de mid dag naar huis gaan. De meeste leer lingen moeten wel op dezelfde tijd op school zijn en daarom blijft die grote bus van zes voor half acht uit Anna Jacobapolder wel rijden. Volgens de vereniging betekent deze verandering van de dienstregeling dat er enkele nieuwe vrijwillige chauffeurs nodig zijn. Nu telt de vereniging zeventien medewerkers: 16 chauffeurs en een secretaresse. De vereniging vervoerde in de afge lopen zes maanden 4398 passagiers. Gemiddeld 733 per maand. In maart stapten de meeste reizigers in de buurtbus: 827, in mei de minste: 657. De eerste maand januari vervoerde de bus 759 mensen, februari 730, april 744 en juni 671 Per dag rijdt de buurtbus 356 kilome ter. Over zes maanden is dat 43.432 kilometer. Het gemiddeld aantal rei zigers per dag is 36, per passagier be draagt het gemiddelde aantal ver- voerskilometers 9,875. Ongeveer 60 procent van de reizigers stapt in het Zeeuwse deel van het traject in, de overige 40 procent zijn passagiers uit West-Brabant. Volgens voorzitter F.J. Goossen vormt de buurtbus een 'niet te onder schatten element om het platteland leefbaar te houden en om de zo nood zakelijke en aangename bezoeken te brengen.' Goossen schat dat er met een privé-auto meer kilometers zou den zijn afgelegd. ,Op zijn minst 43000, maar het dubbele van onge veer 87000 km ligt meer voor de hand, vanwege het halen en brengen.' Hij wijst op andere neveneffecten van het autogebruik: hoge kosten en een grotere belasting van het milieu. ,En wellicht draagt de bus bij aan minder ongevallen.' ZIE VERDER PAGINA 7 Maddy Filius en Marianne Gunsing 25 jaar bij de Rabobank Huib Leunis sleutelt jaren aan oude Ford Capri en Escort EN VERDER... Nieuwe opzet van 'evenementendag' werkt beter in Oud-Vossemeer Thoolse brandweer naar Zeeland kost 2,8 miljoen Minder lopers in zonnige Zevendorpentocht met een nat begin Geen Oosterscheldezwemtocht omdat brandweer een vergoeding vraagt HET ZUN DE SLECHTSTE VRUCHTEN NIET WAARAAN DE WESPEN KNAGEN Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Nu, ruim acht weken geleden werd er cichorei ingezaaid op bijna twee hectare akker in de Oudelandpolder. Door de droogte ontkiemde de cichorei laat en duurde het ook even voordat het groene blad te zien was. 'Opkomstproblemen', heet dat in het akker- bouwjargon. „En wegens de droogte konden we ook niet spuiten tegen de vuulte. Daarom zijn er zoveel blauwkopjes opgekomen," vertelt de wiedster. Die blauwkoppen of melde (be horend tot de ganzevoetfamilie), staan er fier en levendig bij en groeien harder dan de plantjes waar het de teler om te doen is. Om het onkruid weg te halen, schakelde mevrouw Hage familie en kennissen in. Met acht personen gingen ze aan de slag. Met de lange schrabber en op rij, steeds twee sneetjes meenemend. „Met familie en kennissen erbij moet het in twee avonden luk ken", zegt ze. Voor de gelegenheid zijn er ook een paar nieuwe schrabbers aange schaft. Het weer is goed en de stemming evenzeer. Bij de cichorei gaat het om de wortel. Die wordt gebruikt als zoetstof in de voedselindustrie. Het gewas is eind augustus, begin september oogstrijp. Met een 'omgebouwde' bietenrooier wordt de cichorei dan ge oogst. De bladeren blijven op het land achter. Volgens M. Hage van het loonbedrijf wordt er ongeveer 500 ha cichorei op Tholen geteeld. De cichorei van Hage gaat naar Sensus, de fabriek in Roosendaal, onderdeel van Cosun, de voormalige Suikerunie. i* 'x* 'f' 'WC y-v X' i,-/>■ X - Met acht wieders op rij wordt de akker met cichorei in de Oudelandpolder bij Sint-Maartensdijk van onkruid ontdaan. -t

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1